Intel işlemcilerinde yeni bir dönem

ABD'li işlemci devi Intel, Foveros adını verdiği yeni teknik sayesinde işlemci bileşenlerini üst üste koymanın yeni bir yolunu geliştirdi.
Haber Özeti

ABD’li işlemci devi Intel, işlemci bileşenlerini üst üste koymanın yeni bir yolunu geliştirdi. Foveros adı verilen üretim tekniği sayesinde çiplerin performansının artırılabileceği düşünülüyor. Bu teknik hem çekirdek işlemcilerde hem de yapay zeka uygulamaları için özel olarak üretilen işlemcilerde kullanılabilir. Şirket, yeni teknik kullanılarak üretilen ilk yarıiletkenlerin 2019’da kullanıma sunulacağını söylüyor.

Bazı endüstri uzmanları Moore Kanunu’nun sonunun geleceğini öngörüyordu. Bu kanun bir çipe yerleştirilebilecek transistör sayısının her iki yılda iki kat artacağını öngörüyor. Bu yaklaşım, teknolojik gelişimin öngörülebilir olmasını sağlayarak bilişim teknolojilerinde onlarca yıldır yaşanan gelişmelerin de yolunu açtı. Akıllı telefonlar ve süper bilgisayarlar, işlemci gücünün her iki yılda bir katlanarak artması sayesinde mümkün oldu.

Ancak artık 2 boyutlu mimariye daha fazla bileşen depolamak gittikçe daha zor hale geldi. Bu da silikonun performansını artıracak yeni yöntemler geliştirmek için girişimlerin başlamasına sebep oldu. Mobil uygulamaların içerikleri gibi şeyleri depolayan hafıza çipleri bir süredir 3 boyutlu yaklaşımı kullanıyor ancak aynı yöntemi kullanarak güçlü işlemciler geliştirme çabaları, maliyet ve güç etkinliği endişeleri sebebiyle baltalandı.

Özel amaçlara hizmet eden işlemciler
Intel ısıyı dağıtan yeni yalıtım malzemeleri ve yeni güç aktarım süreci sayesinde şirketin maliyet ve güç etkinliği sorununun üstesinden geldiğini söylüyor. Foveros işlemci gücünü artırmanın yanı sıra, yapay zeka ya da 5G kablosuz iletişim uygulamaları için özel olarak geliştirilen transistörlerin geliştirilmesini de kolaylaştıracak.

Intel’in, 3D işlemcileri etkin ve karlı bir şekilde üretebileceğini göstermesi gerekiyor. Çip endüstrisi analisti Linley Gwennap, yeni yaklaşımın düşük güç gerektiren işlemcilerle iyi çalışabileceğini ancak yüksek güçlü olanlar konusunda çok emin olmadığını söylüyor. Yüksek güçlü işlemciler şirketin geliştirdiği ürünlerin çoğunu oluşturuyor. Durum bu olsa bile, Foveros işlemcileri yepyeni bir nesil akıllı telefonların ve tüketici cihazlarının geliştirilmesini sağlayabilir.

https://www.dunyahalleri.com/intel-islemcilerinde-yeni-bir-donem/

#intel #HaftalıkGündemeMalzeme

Intel işlemcilerinde yeni bir dönem - Dünya Halleri

ABD'li işlemci devi Intel, Foveros adını verdiği yeni teknik sayesinde işlemci bileşenlerini üst üste koymanın yeni bir yolunu geliştirdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

BAZI ÜRÜNLER VE ALINACAK İLAVE VERGİLER ŞÖYLE:

Oyuncak bebekler( yüzde 25), oyuncak müzik alet ve cihazları, oyuncak silahlar (yüzde 30), diğer oyuncaklar (takım ve set olanlar) yüzde 25;

Sosis, salam ve sucuklar için suni kılıf, banyo küvetleri, lavabolar,eviyeler; alafranga tuvaletlerin oturak ve kapakları, su depoları, sifonlar, bideler, panjurlar, menfezler, kapılar ve pencereler ile bunların pervazları,çerçeveleri,elektrik devreleri için anahtarlar, borular, kağıtlar, kartonlar, granit, yontulmuş veya kesilmiş mermer, traverten, su mermeri, (yüzde 10);

Kol düğmeleri ve benzeri düğmeler, bakırdan saat ve gözlük zinciri (yüzde 18);

Teleprojektörler, video kayıt veya tekrar vermeye mahsus cihazlar cihazla mücehhez olanlar, LCD PDP teknoloji ekranı olanlar,içinde resim tüpü olanlar(yüzde 10) vergi alınacak.

https://www.memurlar.net/haber/794871/resmi-gazete-de-yayimlandi-iste-ek-vergi-getirilen-urunler.html

#HaftalıkGündemeMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap

IceBridge araştırmacıları kuzey kutbunda hiç görmedikleri üç giriş buldular. Ne olduğu hakkında araştırmalar başlanmış.

Bir birine yakın olması nedeniyle meteor taşı olma ihtimali olması düşük. Normalden daha sıcak geçen kış ayı nedeniyle ılık suyun çıkması nedeniyle olduğu düşünülüyor. Fakat bir profesör böyle bir şey olsa idi daha geniş bir ağız olması gerektiğini söylüyor. Şimdilik deliklerin neden oluştuğu gizemini koruyor.

Detaylı bilgiyi kaynak linkinden bulabilirsiniz.
kaynak : https://news.nationalgeographic.com/2018/04/arctic-ice-hole-photos-science-spd/

#nasa #BilimGündemineMalzeme #BilimSeyir #Bilim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Star Wars teknolojisi gerçek oldu
Star Wars'un unutulmaz karakterlerinden R2-D2'nin Prenses Leia'ya aktardığı holografik görüntüler sonunda gerçek oldu. ABD'deki bilim insanları yüksek çözünürlüklü, üç boyutlu hareketli görüntüleri havadaki partiküllere yansıtmayı başardı.

#teknolojivebilimnotlarınamalzeme #teknoloji #BilimSeyir #BilimGündemineMalzeme

Star Wars teknolojisi gerçek oldu - DW Türkçe

Star Wars'un unutulmaz karakterlerinden R2-D2'nin Prenses Leia'ya aktardığı holografik görüntüler sonunda gerçek oldu. ABD'deki bilim insanları yüksek çözünü...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Başlangıç sermayesi, iletişim ağı, bilgi desteği... Firma kurmak isteyen genç girişimcilerin başarılı olmak için desteğe ihtiyacı var. Avrupa Uzay Ajansı, uzay yolculuğu ve uydu navigasyonu gibi konularda projeleri bulunan start up firmalarına destek oluyor. Navigasyon kemerinden, elektrik enerjisi sağlayan bota kadar pek çok ilginç proje var.

#teknobilim #BilimSeyir #BilimGündemineMalzeme #esa #Uzay

ESA'dan uzayla ilgilenen Start Up firmalara destek - DW Türkçe

Başlangıç sermayesi, iletişim ağı, bilgi desteği... Firma kurmak isteyen genç girişimcilerin başarılı olmak için desteğe ihtiyacı var. Avrupa Uzay Ajansı, uz...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

NASA'nın uzay aracı Juno, Jüpiter'in kuzey kutbunu kızılötesi kameralarla görüntüledi. Amaç Jüpiter'in atmosfer sıcaklığını ölçmek ve kutuplardaki bulut kümelerinin nasıl oluştuğunu anlamak. Bilimsel öneminin yanı sıra çekilen görüntüler bir sanat eserini andırıyor.
#nasa #Jupiter #BilimSeyir #uzayseyir #Uzay

Jüpiter'in kuzey kutbuna yolculuk - DW Türkçe

NASA'nın uzay aracı Juno, Jüpiter'in kuzey kutbunu kızılötesi kameralarla görüntüledi. Amaç Jüpiter'in atmosfer sıcaklığını ölçmek ve kutuplardaki bulut küme...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kripto paradaki düşüş ve belirsizlik madencilerin ekran kartı alım hızını azalttığından ekran kartlarında fiyat düşüşleri yaşanmakta. Oyuncular tarafından bitcoin'in çakılması beklenirken madenciler tekrar yükselişe geçmesini bekliyor. Ekran kartı almak isteyenler bitcoin borsasını takip etmesi iyi olacaktır. Cüzi miktarda ekran kartı ile madencilik yapanlar sistemini bozmaya başlayınca ikinci el piyasasında ciddi bir ekran kartı bolluğu ve haliyle çok ucuz fiyatlar görebileceğimizi düşünüyorum. Yıpranmamış ekran kartı almak için; ekran kartlarının ne kadar yıprandığını test edebilecek programları şimdiden öğrenmek iyi olabilir.

#bitcoin #nvidia #amd #ati #ekrankartı

BeğenFavori PaylaşYorum yap