Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2016/15

11 - 16 Nisan 2016

- Türkiye’de Internet’in 23. doğum günü.

- Türk Telekom ile Nokia arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

- Avrupa Birliği, verilerin korunmasına yönelik kanunu onayladı.

- 55 milyon Filipinlinin tüm kritik bilgisi çalındı.

- TİB: güvenli siteleri engellemek mümkün değil.

- Kocaeli Valiliği drone kullanımını yasakladı.

- İstanbul Üniversitesi’nde Raspberry Pi sınıfı açıldı.

- Alibaba’nın yapay zeka sistemi Ai, yetenek yarışmasının sonucunu başarıyla tahmin etti.

- Periscope, canlı yayına elle yapılan çizimleri ekleme olanağı sunacak.

- Yeni Firefox Chromium altyapısı kullanacak.

- FBI’ın iPhone’u kırabilmesinin sırrı, bağımsız hackerlardan satın alınan bilgilerde.

- Kanada polisi, BlackBerry’nin ana anahtarlarını elde edip iki yıl boyunca ABD’li kullanıcıların yazışmalarını izleyebilmiş.

- Microsoft, ABD Adalet Bakanlığı’nı dava ediyor.

- Messenger ve Whatsapp, iletişim hacminde SMS’i üçe katlıyor.

- USB 3.0 Type-C arabirimine eklenen doğrulama özelliği, sorunlu kablo ve şarj cihazlarını belirleyecek.

- ASRock, Intel’in henüz duyurmadığı yeni işlemci bilgilerini sızdırdı.

- Microsoft, Windows 10 hata ekranına QR kodu ekliyor.

- Toshiba, Fujitsu ve Vaio arasındaki büyük birleşme gerçekleşmiyor.

- PC satışlarındaki düşüş devam ediyor. Ek bilgi.

- Blackhole hack aracını geliştirip satan Rus hacker, 7 yıl hapis cezası aldı.

- Apple, Quicktime’ın Windows sürümünü devam ettirmeyeceğini açıkladı. Keşfedilen güvenlik açıkları düzeltilmeyecek. ABD hükümeti, Windows kullanıcılarına Quicktime’ı sistemlerinden kaldırmalarını önerdi.

- Apple OS X ismini MacOS olarak değiştirmeye hazırlanıyor.

- Cortana, gerçek zamanlı tercüme yeteneği kazanacak.

- Space X, Falcon 9 roketini yüzen platforma indirmeyi başardı.

- Commodore 64, yeniden üretilecek.

Oyun Dünyasından

- DOOM açık beta testi gerçekleşiyor.

- Gears of War 4’ün çıkışı 11 Ekim 2016 olarak duyuruldu.

- EA, Titanfall 2 üzerine ilk işaretleri verdi.

- Witcher 3’ün beklenen genişleme paketi Haziran ayında satışa sunulacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @xyz

  @cmlds harbiden drone kullanan var mı Kocaeli'de 😀 ?

 • "Bilal ÖZTÜRK" @gfbilaloztrk_68

  Dinlemeye kıyamıyorum eskimesin diye.. Dinlemeye dinlemeye de bi sonraki haftaya sarkıyo.... Gecen haftaki gündemi daha dün gece dinledim... Napsam ki...? #çelişki

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Önümüzdeki haftalarda gelecekmiş.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Sömürelim hemen gündem gelmiş☺

 • Mesut Kahraman @vigilante

  Bu drone muhabbetinde yasakla dalga geçer gibi konuşuyoruz.Bu bizim iyi niyetimizden kaynaklanıyor. Seviyoruz teknolojiyi heyecanlanıyoruz uğraşmayı seviyoruz ama gel gelelim ki kötü niyetli insanlar yüzünden bu durumlar yaşanıyor.Üzücü...

 • Mlih @melih-atmaca

  Ali babanın tarayıcısı bile var UC browser ← baya kaliteli ve adblock lu 🙂

 • Volkan Zurnacı @sirreals

  bu podcastlar hiç bitmesin istiyorum. 2,3 saat sürsün.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @gamsizm natro'da yaşanan sorun gündeme gelmedi sadece ben kullanıyorum herhalde Teknoseyir ailesi içinde 🙂 🙁 F1 çin sıralamalardan sonra dinleyeceğim gündemi kolay gelsin.

 • skyforce @skyforce

  Dial-up bağlantı konusunda şunu söylemek istiyorum. Benim gibi gözünü internete dial-up ile açanlar ve yenilikleri dial-up ile yaşayanlar için aslında o kadar kötü bir şey değildi. Çünki dial-up zamanları web ile tanışmanın ilk zamanlarıydı ve her yeni şey gibi heycan doluydu. Gif dolu web siteleri, Sohbet odaları, Mynet mail, icq,karete kamil, vs. Burada üç esas sorun vardı bağlantının çok pahallı olması, V92 standardının çok ama çok geç gelmesi ve geniş bant internete çok geç geçilmesi. Yurt dışında eski sovyet ülkesinin birinde bulundum. Orada bile call-back diye bir sistem vardı. Her hangi bir satıcıya giderdiniz bir aylık bir sınırsız call-back bağlantı kartı alırsınız. Eve gelip dial-up ayarlamarını yapıp internete 7/24 bir ay boyunca sınırsız bağlanabilirsiniz. Olay burda şu; ilk önce siz dial-up modem ile siz isp yi ararsınız ondan sonra karşı tarafa çok kısa bir bağlantı kurarsınız karşı taraf bağlantıyı kesip sizin bilgisayarınızı arar ve bağlantıyı kurar ve sınırsız dial-up kullanırdınız. Kıçı kırık bir ülkede bile böyle bir seçenek vardı. Ama bizde günde bir saat bağlantıya 1 tl verirdik her gün 1 saat bağlansak 30 tl aylık ekstra telefon faturası gelirdi. Buna aylık konuşma ve satın aldığımız ve ayrıyaten ödediğimiz internet paketi ve telefon abonmanlık ücretinide eklediğnizde 60-70 tl lik bir ücret karşımıza çıkardı.

  Evet v92 standardı çok geç geldi ve birçok isp hiç desteklemedi. Hatta destekleyenlerin sayısı çok azdı diye hatırlıyorum. V92 standardının özelliği siz internete bağlandığınızda telefonun meşgul çalmamasıydı.

  Son olarak artık dial-up miadını doldurmuştu. Ama malesef ülke adsl adsl diye kıvranmasına rağmen adsl olan yerlerde abonelere tahsis edecek boş port yoktu ve adls ülke genelinde çok az yerde vardı . Ondan sonrasıda malum. Hala ucuz ve düzgün bir internet için sürünüyoruz.

  • brsars @brsars

   Aslında ilk zamanlar dial-up bağlantıların aylık ücreti sabit 10TL idi. 7/24 bağlı kalsanız da bu ücreti ödüyordunuz. Ancak ISP lerin yeterli modemi olmadığı (İstanbul, Ankara ve İzmir dışında sayılar çok yetersizdi) ve genelde yapılan bağlantılar şehirler arası olduğu için bir bağlanan bir daha bağlantıyı kapatmadığı zaman hem modem sayıları hem de o zamanlar pahalı olan sehirler arası bağlantılar yetersiz kalıyordu.

  • skyforce @skyforce

   @brsars

   Ek bilgi için teşekkürler.

 • homosapien @biggestliar

  Bir hafta sonu gündem değerlendirmesini dinlerken @leventp şöyle desin : "Hasan hardveer firması, mantı açarken, sizin o anki ruh halini anlayıp havada gülücükler patlatırken, kıçınızı tavana vurdurup moralinizi düzelten yeni mikro denetleyicisini tanıttı... "
  .
  @gamsizm desin ki: "Moritanya, Filin Dişisi, Kedi G.tü gibi bazı Afrika ülkelerinde internette acayip sayılabilecek 50 GB gibi kota uygulamaları varmış. Bu ülkeler dünya gündeminde yer bulamadığı ve hala "kabile ve sürü" bilinciyle yaşadığı için biz de yeni öğrendik... Zaten hala Türkiye'nin 20 yıl önce çöpe attığı ADSL teknolojisinini kullanan bu ülkelerde, internetin hem yavaş, hem de yasaklarla dolu olması hasebiyle kotalarını zaten dolduramıyorlarmış..."
  .
  @hkellecioglu desin ki: " Nasa'daki üst düzey türk yöneticilerimizden, Nobel fizik ödülü sahibi Prof.Dr. Fenasi IKIN IKIN hocamız ile SÖRN'deki büyük hadron çarpıştırıcısının kurucu üyelerinden olan Pof.Dr. Gaydırı GUBBAK ve mücit Doç.Dr Sıtkı SIYRILMIŞ bir araya gelerek yaptıkları basın toplantısında yıldızlar arası seyahati mümkün kılan ve " YALANDAN" üretilen yeni bir yakıt bulduklarını açıkladılar. Özellikle "KALEDE KİMSE YOK" modunda inanılmaz yakıt ekonomisi sağlayan bu yakıt ve sistemi, "YARDIR GİTSİN ve KOY G.TÜNE" modların da ise ışık hızlarına yakın hızlara çıkarak HİPER UZAYda seyahat imkanı sağladığını vurguladılar..."
  .
  Haftaya böyle haberle dinlemek dileği ile..............................................

 • Mustafa yeşil @mujjer

  Sağladığı stabilite özellikleri ve sadeledigi açısından benim tarayıcım opera türkiyede tasarruf özelliği de ençok sevdiğim özelligi

 • Yıldırım Manisalı @ymanisali

  VR gözlük olayını pek düşünmüyordum ama 360° gündem olayını duyunca pek bir mantıklı gelmeye başladı.

 • Yıldırım Manisalı @ymanisali

  Son günlerde yapılan 1080p 60fps yayınlar çok iyiydi. Ònceki videolarda 720p dahi takılmadan izlemek için VPN ile bağlanıyordum. Bunlarda 1080p vpn'siz görüntü akıcılığında bir problem olmadı. Belki bir iki günlük bir iyi durum olabilir. Emin değilim. VPN her şekilde en iyi. Twitter yasağından bu yana kullanıyorum.
  İşin özeti 1080p 60fps iyiydi.

 • URZA @urza

  İlk başta gözüme farklı geldi, daha akıcı olduğu çok bariz. Acaba videoyu hizlandırılmış olarak mı izliyorum diye kontrol etme ihtiyacı hissettim(hatta kontrol ettim) Öyle birşey yok, görüntü akıcı, nedense başta yadırgamama rağmen 1-2 izlemeden sonra gözüme daha hoş geldi, neticede daha doğal. 60fps olayını olumlu buldum.

 • Archbrook @archbrook

  ABD de insanlar whatsapp kullanmiyor. Yada soyle diyeyim, Tr de ne kadar whatsapp kullaniliyorsa ABD de insanlar o kadar sms kullaniyor. Kullanim oranlarini terse cevirin.

 • milleniumprince @milleniumprince

  " Türkiye’de Internet’in 23. doğum günü." 23 yıl oldu demek Türkiye için harika bir haber HAYIRLI olsun da ne düzeydeyiz konusu REKLAM filimlerine bakarak irdelenirse harıkayız.Büyük şehirlerde bile (%80) çoğu yerde olmayan fiber bizim gibi ufak yerde oturan (ufak derken kış 100,000 yaz 1,000,000 dan bahsediyorum.doğu ve dah ufak yerlere allah kolylık versin) için bir hayal .
  Olabilecek en yüksek kota (AKK sınırsız) 8mb. (ki bu da pratikte 6,8mb) hız.Olayın oluru bu.(ki verdiğim para ve upload bahis bile etmiyorum).
  "veriyim fazlasını daha iyisi" diyorum "YOK" diyorlar. Daha çok 23 yıl bekicez anlaşılan.ki benim ömrüm yetmeyecek maalesef.
  Reklama verilen parayı çalışmaya ve alt yapıya verelim demiyorlar.
  Olmayan ürününün reklamı neye ve kime yarıyor o da ayrı bir DEV merak konusu ...

 • turker @turker

  hala öyle mi emin değilim ama operatörler sms hizmetini ayrıca ücretlendiriyorlardı. bankalar sms ile onay olayına girmeden önce ben sms kullanamayacam deyip tüm sms trafiğini iptal edebiliyordunuz.

  • onurtrklmz @onurtrklmz

   Halen SMS servisini kapattırmak mümkün. Bankaların şifrematik uygulamaları alışverişlerde de kullanıma açılırsa SMS doğrulaması işi de tarih olur. Sonra bize telefondaki Mesajlar uygulamasını root olup kaldırmak düşer 🙂

 • umitt @umitt

  bilgisayarlar artık daha geç eskiyor, kullanıclar için artık kaldırmıyor şunları yüklemiyorum değiştireyim durumları daha az yaşanıyor, mobil sektördeki ilerleme de eklenince düşüşler gayet normal.

 • deathline @deathline

  @gamsizm @hkellecioglu @leventp Https kullanılan sitelerin erişime engellenememesi teknik açıdan mümkün değilden ziyade getireceği maliyetten veya performans kaybından dolayı tercih edilmiyor.Birkaç yıl önce adı bayağı geçen deep packet inspection yöntemini kullanan cihazlar ile man in the middle benzeri yapı ile herşeyi operatörler izleyebilir, adam araya girmiyor bizatihi aradaki zaten.Ama bu cihazlar genelde fpga tabanlı pahalı cihazlar ve kullanım şekli belli keyword bazlı genelde emniyet ile ilgili şeylerde kullanılıyor.Https bağlantılarda şifreleme bağlantı kurulunca sağlanıyor yani siz ilk browser adresi girip talepte bulunduğunuzda ip paketi drop edilebilir çünkü düz metin(plain text) ama daha sonrasında ip bazlı engelleme başlıyor.Bu durumda şöyle bişey oluyor adres çubuğuna direk engelli twitter.com/engelli_twit adresini girerseniz paket düşer ama önce twitter'e girip daha sonra engelli url girebilirsiniz.Bu aşamada üstte bahsettiğim cihazlar ile de işlem yapılabilir ama cidden sıkıntılı bir durum sonuçta bu cihazları isplere zorunlu tutacaksınız.

 • iea96 @iea96

  Şu gündem değerlendirmelerinin ses seviyesini "bi tık" arttırma imkanınız var mı acaba? Diğer podcastleri telefondan açtığımda yan odadan bile rahatlıkla duyabiliyorken sizin podcastlerinizde telefonun yanında durmam gerekiyor. @gamsizm @hkellecioglu

 • Paralelport @paralelport

  Bir diğer felaket tüm doktorların whatsapp kullanması ve bunu bizzat hasta bilgilerinin paylaşımı için kullanıyor olmaları. Zerre fikirleri yok.

 • Çağlar Çelik @caglar-celik

  @leventp Nokia yakin zamanda Alcatel-Lucent'i de bunyesine katti. Baya departmanlari var gani gani 5G testleri ve sistem gelistirimi icin.

 • Paralelport @paralelport

  Bu hafta herhalde en iyi TS haftalarından birisi idi. Aynı gün tanıtım videoları gönderilmesi şu bu çıtayı epey yükseltti. Tekrarını dileriz.

  ULAK projesi için SSM'nin haklı sitemine hala cevap verilmiş değil. Yarın dilerim Çinli bir üreticinin rüşvet dağıttığına dair haberler karşımıza çıkmaz. Başka denecek bir şey yok.

 • Fırat ➕ @frt

  @gamsizm vlc ile kaydetmeyi denedin mi hiç? Sıkıştımasız saf görüntü. Dakikası 400-500 mb tutuyor tabi 🙂

 • onurtrklmz @onurtrklmz

  İnternet Haftası kısmında 4g ile ilgili gelişmeler tartışıldı biraz ama benim en baştan beri kafamda büyük bir soru işareti var. Firmalar 4g için yeri göğü inletiyor ama bu işin temelinde fiber altyapısının tamamlanması yok mu? Baz istasyonuna LTE sinyali fiber yoluyla taşınmıyor mu? Türkiye gibi büyükşehirlerinde bile doğru dürüst fiber altyapısı olmayan bir ülkede operatörlerin "şöyle hızlı böyle hızlı" kabilinden reklam yapmaları şark kurnazlığı değil mi? Gerekli altyapı (fiber) yaygınlaşmadan vaadettikleri hızları hiçbir zaman veremezler ki! Yoğun kullanımı, telefonların donanımını vs. bahane gösterebilirler ancak.

  Yanlış mı biliyor/düşünüyorum?

  • homosapien @biggestliar

   @onurtrklmz bir dönem turk telekom altyapı ve Adsl kurulum çözüm ortaklarından data teknik firmasında çalışmış bir mühendis olarak; turk telekom özelleştirildiği halde (maalesef ki) kanunlarla korunup "tek patron" olduğu sürece, mahkemelerde kağıt üzerinde ceza aldığı halde diğer firmalara "siz kimsiniz ulan, burası muz cumhuriyeti" söyleme cüreti bulduğu sürece her geçen gün daha fazla kanserleşerek bu ülkeyi Avrupa'nın 20 yıl önce çöpe atmaya başladığı internet teknolojisini size, bize, herkese reva görür.
   .
   Ben 2003 ve 2006 yılları arasında datateknik firmasında çalışırken (datateknik, exper markasının sahibi, Ülker gurubunun teknoloji şirketidir) az çok telekom'un iç yapısını öğrendim. Bizzat şahit olduğum olayları, bizzat yaptığım görüşmeleri anlatsam kesinlikle beni yalancılıkla suçlar, çamur attığımı düşünürsünüz.
   .
   Sorduğunuz sorunun cevabı ise EVET. Baz istasyonu sizi sadece, istasyonun bağlı olduğu ağa bağlayan bir (amiyane tabirle) HUB'tır: Baz istasyonuna isterseniz 1 terabit hızla bağlanın, istasyon fiber ile (şebekeye) dünyaya bağlı değil ise ne fayda...
   .
   Yapamadığı değil, fiber döşemeyi bu ülkeye çok gören bir kurumdur TT. Çünkü özel sektörün elinde müthiş kar eden bir firmadır fakat tekeldir; ne gereği vardır masraf etmenin, ne gereği vardır 50 yıllık alt yapıyı değiştirmenin, zaten mecbursunuzdur ona, zaten Adsl gibi bir çöp teknoloji ve 50 GB "LİMİTSİZ" internet sizin herşeyinize yeter....

  • homosapien @biggestliar

   @cmlds TT reklamlarında Rize'de Karadenizin ortasında var, Ürgüp'te balonun içinde hava da var, Anadolunun tam ortasında çiftçi Hasan emminin tarlasında var, kendisine fiber hattı takılı pek çok "sanatçı" da var, ay'da, mars'ta, uranüs'te TT fiber ağı var!. İstanbul'un pek çok büyük ilçesinde yok, İzmir'in pek çok ilçesinde, Antalya'nın pek çok ilçesinde yok.

   Fiberle Türkiye'm fiberle...

 • Fırat ➕ @frt

  @paralelport doktorlar whatsapp kullanmasa ne olur sgk isteyene veriyor zaten.

 • homosapien @biggestliar

  @fatih_u olay sadece kota değil -ki, keşke sadece kota olsaydı-. Olay büyük resim, olay tekelleşme, olay bu tekelleşmeye mahkemeler dahil kimsenin birşey yapamaması, olay devlet kurumunu özel sektöre (49 yıllığına) kiranlandığı halde devlet kurumu gibi yetkilerle özel sektör gibi çalışması, olay bu kuruma her platformda göz yumulması...
  .
  Kota uygulaması sadece bu resmin küçük bir parçasıdır. Batı ile kıyaslanan aslında hiçbir zaman hız ve kota değildir. Hız ve kota sadece son kullanıcıya olan yansımasıdır.

 • homosapien @biggestliar

  @fatih_u Pek çok Avrupa ülkesinde bulundum. Belçika'da durumun böyle olmasına Belçika adına üzülürüm ama "Belçika bir Avrupa ülkesi. Belçika'da bile durum böyle ise bizde her şey normal" söylemini kabul etmeyi ret ediyorum ve lütfen siz de ret ediniz.
  .
  Benim aklımdaki rol model ülkelerin hiç birinde, kota (uygulayan) bile bizdeki gibi değil, devlet sadece kontrolcu rolünde ve Turktelekom ve Telenet gibi hiçbir ticari girişimleri yok, hatta devlet sadece kanun yapıcı rolunde ve servis sağlayıcıları sadece bu işi bilen bilim insanlarıının olduğu bir "üst akıl" tarafından yönetiliyor (Japonya, Kore gibi).
  .
  Not: Belçika'nın da aynı durumda olmasına da şaşırdım doğrusu!

 • homosapien @biggestliar

  Fatih Bey küçük bir matematik yapalım o zaman:

  Sizin yazdıklarınızdan yola çıkarak;

  1 Gb internete aylık:
  Belçika'da her 1 GB için 30 € / 100 Gb= 0,3 €/GB = (yaklaşık) 1 TL ödüyorsunuz.
  Ben (şahsım) her 1 GB için 89 TL / 35 GB = (yaklaşık) 2,55 TL ödüyorum.

  İşsizlik maaşı alan biri:

  Belçika'da 1.500 € / 0,3 = 5000 yani, işsizlik maaşının 5000'de 1'ini 1 Gb internet için harcıyor.

  Türkiye'de asgari ücret alan biri 1.300 TL / 2,55 = 510 yani, işsizlik maaşının 510'da 1'ini 1 GB internet için harcıyor.

  Kısaca siz Türkiye'den yaklaşık 10 kat daha ucuza, (muhtemelen) 10 kat daha kaliteli, 1000 kat daha yasaksız internet kullanıyorsunuz. Ayrıca aldığınız hız ve upload olayına girmedik bile...

  Sanırım şimdi beni daha iyi anladınız.

 • homosapien @biggestliar

  Yazmayı unutmuşum özür dilerim. Yuvanız ve mutluluğunuzun daim olmasını dilerim.

 • LOOP @loop

  "- Apple, Quicktime’ın Windows sürümünü devam ettirmeyeceğini açıkladı. Keşfedilen güvenlik açıkları düzeltilmeyecek. ABD hükümeti, Windows kullanıcılarına Quicktime’ı sistemlerinden kaldırmalarını önerdi."
  Wİndowsta after kullanan biriyim ;bu işim benim, tv çalışanıyım. Bu süreç bizi mac e geçmeye zorlayacak türden olur mu? @gamsizm

 • AshenOne @o-tunca

  Bundan 3 ay oncesine kadar polonyada kampanya ile 10 gb internet 10 zloti yani 6.7 tl idi.Ayrica sehre gore degisiyor mu bilmiyorum ama krakow ve wroclawda turkiyedeki 3g hizindan bir tik daha iyi oldugunu soyleyebilirim

 • Emre CESTEL @ecestel

  Kota uygulamasının altyapısı sınırlı olan ülkelerde uygulanması diğer kullanıcıların kullanım kalitesini arttırmayı hedeflemiyor mu? Bunun arkasından şöyle bir soru gelebilir tabii, o zaman neden altyapıyı güçlendirmiyorlar.
  Bence internet ile ilgili 3 temel problem var:
  -Kotanın günümüz şartlarına uygun olmaması, şuan 50 gb olan kotanın 150-200 gblara çekilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  -Vaat edilen hızlara, youtube, vimeo gibi asıl ihtiyaç duyulan video servislerinde çıkılamaması.Zaten kota uygulanırken bir de üzerine bunun yapılması saçmalık oluyor.
  -Altyapı adaletsizliği. İnternetin standartlaşmış bir hizmet olarak, gerekli minimum şartlarda, örneğin 20 mbit ve düşük ping ile, bütün ülkeye elektrik ve su gibi iletilmesi gerekiyor. Bu devletin vermek zorunda olduğu bir hizmet haline dönüştü.

 • dreamboymurat @dreamboymurat

  Arkadaşlar burada gerekli hesaplamaları yapmış ve size iletmiş. Bende telenet diye önceki yorumunuzda bahsettiğiniz firmanın sitesinde tüm tarifeleri inceledim. Öncelikle sizin kullandığınız 30€ 'luk tarife 100Mbps Hızlı (30€ dediğiniz için bu tarife olduğunu düşünüyorum) ve 200GB adil kullanım kotalı (Türkçe karşılığı olarak. Volume olarak geçmekte sayfada). Bu fiyata TV aboneliğide dahil. HD kutusu falan içinde. Asgari ücret Belçika'da 1500€. Yani orada bir çalışanın kazancı içinde 30€. Bakın bunu TL ye çevirmeniz armut ve elmayı kıyaslamaktır. Çünkü bu para oradaki işçinin maaşının %2'si! Türkiye'de 100Mbps Fiber internet 200GB Adil Kullanım Kotalı TV aboneliği olmadan 127 TL! Asgari ücret Türkiye'de 1300 TL yani maaşının Yaklaşık %9,7'sini sadece internet için ödemek zorunda. (TV isterse onun için ilaveten para ödeyecek). Şimdi burada gördüğünüz gibi sizin TV dahil ödediğiniz paranın yaklaşık maaşına oranla 4,85 katını burada bir vatandaş sadece internete ödemekte. Diğer arkadaşlar siz sadece internete bu parayı ödüyorsunuz diye yanlış hesaplamalar yapmış bulunmakta. Hesap açık ve net Türkiye bu konuda da dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi. Bakın ben ekonomik olarak Türkiye'den daha düşük gelirli AB üyesi Balkan ülkelerindeki fiyatları söylesem herkes oturup ağlar. Download hızını bıraktım Upload hızı olarak 85Mbps'yi gördüm ben bizzat bu ülkelerde.

 • dreamboymurat @dreamboymurat

  Sanırım bu yeterlidir. Bakın biz burada tamamen teknoloji ile alakalı olarak "maalesef ki" ülkemizin halinden bahsediyoruz. Fotoğraftaki firmanın anından internette aratın fiyatlara hem € hemde TL olarak inceleyin. Aman sonra şok olmayın. Biz de yalan söylemiyoruz. Yukarıdaki ilk açıklamamda detaylı olarak anlattım asgari ücret üzerinden Türkiye'de ki adaletsizliği. Bakın ben İstanbul'un göbeğindeyim 16Mbps interneti düzgün kullanamıyorum fiber falan yok TV giriş paketi ile beraber 99 TL ödüyorum 30€ falan ediyor. Adil Kullanım Kotasıda 75GB ben her gün Skype görüşmesi yapıyorum internet üzerinden film falan izliyorum arada. 10 yada 15 gün içinde zaten 16 Mbps olduğu halde en fazla 14-12 arasında hız görüyorum hızım düştüğünde 3 Mbps kullanıyorum interneti. Paylaştığım resimdeki ülke Romanya'dır bu arada. Sürekli gidip geldiğim ülke. En düşük hız paketi 100Mbps ve sıkı durun Upload hızı sınırlandırılmıyor. Resimde gördüğünüz gibi. Fiyatını da söylemek istemiyorum sinir olmamak için. (NOT: Turist olarak gitmiyorum balkan ülkelerine orada da yaşıyorum.) Bize ahkam kestiğimizi söylüyorsunuz orada yaşamadan sizde orada oturup burası hakkında ahkam kesiyorsunuz bu mantıkla. Yanlış anlamayın lütfen beni sadece sizin dediğiniz kelime üzerinden hareket ederek düz mantık cevap veriyorum.

 • dreamboymurat @dreamboymurat

  Türkiye'de o kadar çok insanlar sömürülüyor ki asıl sorunda bu. Az kazanıyoruz ve ödemelerimiz fazla. Yani değerinin kat be kat üstünü ödüyoruz tüm firmalara. Bakın Türk Telekom satıldıktan sonra alan adam ödediği parayı iki yada üç yıl içerisinde çıkardı. Kaç yıldır da kar ediyor. 4G geldi fiber alt yapıyı paylaşmıyor ve diğerlerine kazı bile yaptırtmıyor. Fiber altyapıyı kendisi dahi doğru dürüst yapmıyor. Birde şunun idariciler tarafından anlaşılması lazım. İnternet herkesin hakkı artık. Bunun herkesin ulaşabileceği fiyatlarda olması gerekir. Bakın Adil kullanım Hakkı diyorlar adaletten bahsediyorlar ve bu hakkı doldurduğunda belirli bir ücret ödersen ilave hakkını ikiye katlıyorlar. Yani adaleti satıyorlar! Nasıl bir komediyse artık. Neyse kalın sağlıcakla! 🙂

Benzer Videolar