Paylaş Paylaş

Viewsonic Oyuncu Monitörleri ve Türkiye Monitör Piyasası Değerlendirmesi

ViewSonic Türkiye pazarlama müdürü Serhat Oypan ile, hem Türkiye'deki monitör sektörünü hem de yeni oyuncu monitörlerini konuştuk.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

 

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir
Instagram ► https://www.instagram.com/teknoseyir/
iTunes ► Haftalık Gündem Değerlendirmesi http://teknoseyir.com/podcast_hgd
iTunes ► Teknoloji ve Bilim notları https://teknoseyir.com/podcast_tbn

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA (34) @tarikkaya

  Alım gücümüz çok düştü o yüzden insanlar istedikleri monitörleri alamıyorlar malesef.

  • TeknoStil @teknostil

   Aynen öyle. 1440 x 900 75 Hz monitör kullanıyorum. 75 Hz' ye alışkın olduğumdan, 60 Hz' ye katlanamıyorum, ağır geliyor. En basitinden 21.5 inç Full HD 75 Hz monitöre bile 500 TL' nin üzerinde para istiyorlar. O monitör de çok farklı bir deneyim sunmuyor. Diğerleri de çok daha pahalı. 10 senelik monitörümle mecburen devam... Umarım bozulmadan birkaç yıl daha idare eder.

 • Joe @joe

  Bildirime el atsanız harika olur

 • lterlemez @lterlemez

  Benim tek istediğim, 27" bir monitörü 60Hz biraz daha yüksek bir tazeleme hızında ve 1440p ile biraz daha makul fiyatlarla satılmasıdır. Müthiş renkler, freesynch'ler, yüksek tazeleme hızı ve sese gerek yok. 60-75 Hz aralığında, 1440p olsun yeter.

 • lterlemez @lterlemez

  Aldım bir tane Viewsonic (VX2757), 1080p 27" e gitmiyor işte, gitmiyor. 1000 Lira verdim ama değmiyor. Hele bir HP gördüm, pixelleri sayıyorsunuz resmen...

  • Erturk @erturk

   Bahsettiğiniz özelliklerde Lg'nin Ips monitörünü aldım, memnunum. 27", 1080p

  • lterlemez @lterlemez

   @erturk; Ben de o kadar memnunsuz değilim ama 1080p 27"e gitmiyor, bu boyutun çözünürlüğü değil, hatta abartayım, doğal çözünürlüğü değil. En azından pc için değil. 1440p o kadar güzel gidiyor ki, özellikle eğlence için değil de çalışmak için biçilmiş kaftan. Kaldı ki oyun için de iyi gidiyor. Allah'tan AMD'de sanal çözünürlük var da 1440p kullanabiliyorum.
   Bence dizüstülerdeki 15 ve 15.4" için 1380x780 çözünürlükten sonra seçilmiş en aptalca ama en aptalca çözünürlüktür. Hadi dizüstü için anlarım ama monitör için anlamıyorum. 27" daha çok alan için alınır, sadece büyük ekran olsun diye değil.

  • lterlemez @lterlemez

   @erturk Ayrıca monitör ayrı alınan bir çevre bileşeni, o yüzden anlamıyorum. Hadi dizüstünde maliyet diyelim. Monitörleri seçiyoruz (olmayanların arasından).

  • bosu @bosu

   @lterlemez Bende bir süre önce monitör almıştım alırken 24 inc aldım ama daha büyük olanına çok az bir fark verip sahip olabiliyordum tabii insan bazan düşünüyor bunu almak yerine başka bir ürün mü alsaydım diye ama internette sadece sizde değil oldukça fazlşa mesaja denk geldim 27 inc kullanıp noktacıkları görenler mi ? En boy oranı sorunları (orantısızlık) ile karşılaşanlar mı ? Şimdi yatıp kalkıp dua etmem gerektiğini anlıyorum 24 inc seçtiğim için.

  • lterlemez @lterlemez

   @bosu; Kesinlikle haklısın, monitörde 1080p maksimum 27"e uygun. En dandirik 27" bile 1440p ile güzel gösteriyor.

 • Erman @ermanyurdakann

  Serhat Bey 32" 1080p konusunda doğru söylüyor. Bu konuda çok abartılı ve temelsiz bir kötüleme var. Elbette 24" ile 32" arasında bir keskinlik farkı oluyor, olmak zorunda, fakat "piksel sayma" diye bir şey harbiden yok. Ben de 32" 1080p VA panel kullanıyorum, inanılmaz rahat ve keyifli, çok memnunum, iyi ki almışım diyorum. Şu doların coştuğu ortamda 1000 lira altına 32" 1080p VA panel TV/monitör almak en mantıklısı -tabii yüksek Hz istemiyorsanız. 60 Hz üstünde fiyat yine coşuyor çünkü 🙁 Çok para harcamak istemeyen, 60 Hz yeter, görüntü güzel olsun, hem de görece düşük çözünürlükte oyunu ultra grafiklerde oynayayım diyenler için en iyi çözüm. Çok para harcamak istemeyen kişinin bilgisayarı da zaten ona göre orta-giriş seviyelerde olacaktır, 60 kareye sabitleyince de Freesync falan hikaye oluyor.

  • lterlemez @lterlemez

   Ama şöyle bir durum var; ancak önce şunu söyleyeyim 1080p 27" pixel saydıran monitörler gerçekten var, 1080p alacaksan 27"e gerek yok. Kimse bunu anlamak istemiyor. Çünkü, (eğer yanlış biliyorsam düzeltin, körüm demek ki) 27" de olsa 24" de olsa 1080p ile aynı görüntü aralığını görüyorsunuz, yanlış mıyım? Eğer böyle olacaksa 27" 1080p neden alayım, 27" 1440p daha fazla alanı görebilmek için alınmaz mı? Eğer öyle ise 27" 1080p ekran neden üretilir?
   TV'de durum farklı, karıştırmayalım ama pc monitöründe durum bu şekilde, yoksa değil mi?

  • Erman @ermanyurdakann

   @lterlemez Çözünürlük arttıkça ekran alanın artar, haklısın. Çözünürlük artmadan 24" ile 27" arasındaki fark fiyat farkına kesinlikle değmez diye düşünüyorum ben. 27" 1080p alacağına 24" 1080p alırsın, hem piksel yoğunluğu daha fazla olduğundan görüntü daha keskin olur hem de daha ucuz. Bence de 27" 1080p en gereksiz ekran tipi, bir avantajı varsa kullanan arkadaşlar yazarlarsa öğreniriz, ben de hiçbir avantajını görmüyorum bu monitörlerin. 24" küçük geliyorsa gidilecek sonraki boyut 27" 1080p değildir. 24" ile 27" arasında boyut olarak anlamlı bir fark yok gibi geliyor bana. Boyutu büyüteceksen direk 32" olmalı ki fark hissedilsin.

   Ha, 32" için ideal çözünürlük elbette 4K, olmadı 1440p fakat bunlar hep kullanım senaryosuna göre değişiyor. Örneğin ben 32" 1080p monitörümü (tunersiz TV diye geçiyor, PC modu var, sRGB 4x4x4 formatta görüntü alıyor falan fistan, monitör aslında gayet) hem sandalyeme oturup hem de kanepeme oturup kullanıyorum. Yakındayken, yanına koyduğum eski 23" 1080p monitörüme kıyasla, daha az keskinlik veriyor pikselleri büyük olduğu için ama göz yoracak bir piksel saydırma durumu yok. Kanepeye geçince de alt yazılar okunmayacak kadar küçük kalmıyor, oyun oynarken ve film izlerken çok rahat ediyorum. Ayrıca bu paraya IPS panel alamazdım ama onun bir tık altı olan VA panel bile TN panele göre kat kat iyi renk veriyor ve kontrastı da IPS panelden daha iyi. Aynı paraya 27" 1440p monitör almak istesem TN panele düşmem gerekecek (muhtemelen o zaman bile zor bulacağım bu kalitede bir ekranı aynı paraya) ve bu çözünürlükte performans alabilmek için ya daha pahalı bir ekran kartına ihtiyaç duyacağım ya da görüntü kalitesini düşüreceğim. Bana hiç makul gelmemişti alışverişimi yaparken, şimdi de fikrim değişmiş değil.

  • bosu @bosu

   VA ve AMVA panallerde piksellerin diziliş şekli farklı bu nedenle fazla belli olmuyor noktacıkları görmek, fark etmek zor.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @lterlemez Ben 24 inç Full HD IPS bir monitör kullanıyorum ve çok memnunum. 2560x1440'a çıkayım dedim ama fiyat da iki katına doğru gittiği için vazgeçmek durumunda kaldım. 27 inç monitörü hem keskinlik sorunu olacağı hem de bulunduğum yere pek sığmayacağı bunların yanında bir de köşelere bakmak için kafamı çevirmek zorunda kalacağım için tercih etmedim. 27 inç 1080p monitörün tek bir avantajı olabilir. O da monitör ile benim aramda normalden fazla boşluk olması gerekiyordur ve monitör bu sebeple bana uzak kalacaktır. Bu durumda alınabilir. Hem uzak olduğundan pikselleri görme sorunu da olmaz. Onun dışında dediğiniz gibi dezavantajı çok.

  • Erman @ermanyurdakann

   @bosu Güzel yanı da o zaten 🙂 Pek çok inceleme videosunda bundan bahsedilmiyor ve genel olarak "32 inç ekran 1080p ise piksel sayarsın" diye genelliyorlar. Ben de bu bilgiye göre hareket etseydim şu an bu keyfi yaşayamayacaktım. Mağazada deneyip bakmak gerek emin olmak için.

  • Erman @ermanyurdakann

   @coolnquiet Aynen, ancak uzaktan bakılacaksa anlamı var 27" ekranın ama o zaman da aynı paraya 32" ekran bulunabiliyor ve 27" yine gereksiz, böyle arada kalmış, anlamsız bir seçenek oluyor. Köşelere bakmak ilk başta biraz garip geliyor, doğrudur, ama alışıyor insan. Satın alma kararını etkileyecek bir etkisi yok bence.

 • Murat S @atehaa

  ViewSonic güzel PR yapıyor bize 🙂

 • aslanmurat @aslanmurat

  ViewSonic teknoseyir ortaklığı 😁

 • "Bilal ÖZTÜRK" @gfbilaloztrk_68

  İnsanları bilinçlendirmek yerine fiyatları şişirmeyin.. Bakın o zaman nasıl satılıyo

 • okkalıat @ok

  Özet olarak daha çok para verdiğiniz monitör daha iyidir diyebiliriz herhalde.

 • Cem Camci @cemcamci

  monitörde 1ms tepkime süresini hissetmek için 244 hz ve yukarısı gerekiyor.
  144 hz monitörde 4 ile 6 ms tepkime süresini hissettiriyor.

 • Emre.C @frankenstein

  35'' 21.9 3840x1440 Monitör kullanıyorum deneyimi harika arkadaşlar.

 • Mamba @blackmamba

  Türkiye'de monitor piyasası mı varmış? TS tayfa gibiler dışında özelliklerine bakıp alan olduğunu sanmıyorum.

 • KUTALP @kutalp

  27 ips led pişmalıktır. 27 1080p ips led ölümdür. 32 1080p ips led camide içki içmeye benzer.

 • Fatih Erdöl @red_baron

  @gamsizm Murat Bey Full Hd, Ips, en az 144 hz, 27 inch, kavisli olmayan monitör çok aradım ama piyasada yok. Olanı TN panel hep. 2k, 4k çözünürlük için çok erken oysa. Henüz ekran kartları o seviyede değil. Güçlü bir ekran kartı alıp böyle bir monitör ile oyun oynamak istiyorum ama maalesef yok piyasada. 50 çeşit monitör üretiyorlar bunu nasıl ıska geçmişler anlamıyorum. Üstelik 2k ve 4k sadece çözünürlüğü artırıyor, oyunlarda görünür alanı değiştirmiyor benim bildiğim. Bu Anti Aliasing gibi teknolojiler zaten az çok bana o zevki veriyor, neden alayım 4k? Zaten kart yok. Olsa neyse. Bu şikayetimi iletirseniz umarım.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Laptop'larda oyuncu bilgisayarı olmayıp (yani hafif) ekran tazeleme hızı yüksek olan modeller var mı? Genelde güçsüz GPU tarafında sıkıntı var sanırım.

 • D.Taşpınar @epalo

  Viewsonic VX2257 modelini almıştım hatta İ7 8700K'li sistem siparişini vermiştim bu açıklar ilk yabancı sitelere düşünce iptal ettim. O kadar para verecem birde yamalıyacam işlemciyi. Artık yeni seri silikon bazlı kapatılan işlemci çıkana kadar toplamam.

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Arkadaşlar ETS2, Farming Simulator gibi oyunlar oynayan birine Asus ROG PG279Q 27" 4ms (HDMI+Display) QHD IPS ekran uygun olur mu? 4K almaya gerek var mı?

 • UnicornKnight @unicornknight

  21:9 gibi yükselen bir trende (bir defa kullananın kolay kolay 16:9'a dönemiyor, dönse dahi alışamıyor) sadece profesyonel ürün gamında yer vermeleri ile baştan kaybediyorlar. =//

 • MustafaYavas @mustafayavas

  Keşke, Viewsonic VX2475SMHL 4k gibi bir monitör ün 27 inç ve yeni tasarımlısı gelse, bu ayarda bir monitör bulsam kesin alacağım.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  bende yılbaşından beri Viewsonic VX2457 75Hz kullanıyorum. Masaüstümde 2 yazıcı arasında sınır boyut güzel bir tek ölü pixel var ama 500 TL aldığım için onu fazla dert etmiyorum. VA panelli 24"lik modeller gelecek mi ? ben de Murat bey gibi düşünüyorum yoksa 4K TV alacağım 60hz kötü ama alışıyor insan, yoksa CRT zamanı 85Hz kullanıyordum LCD ile 60hz alıştık gibi 🙂

 • TOHUM @muz

  monitörlerin fiyatları resmen servet

 • bosu @bosu

  benim bir arkadaşım evine yamuk tv almıştı, alırken çok övüyordu bak bu yamuktur, 3 boyutludur şöyledir böyledir, şimdi aradan 1 sene geçti, geçen konuşuyoruz bu defada memnunsuzluğunu dile getiriyordu. Ben şu an için yamuk bir ekran düşünmüyorum ama nasıl olur ? Yerim dardır 32 inc düz ekran sığmıyordur dolaba masaya vs, alırım yamuk ekran koyarım sığdırmak için (sığarsa) yani aklıma da başka bir artısı gelmiyor bu işin.

 • Kesb-i @kesb-i

  Joystick tuştan nefret ediyorum. Neden parlaklığı tek tuşla açıp kısmak varken 50 tane menüye girip her tıklamada saniyelerce bekleyim. Mazoşist miyiz biz? Ana ayar tuşları mutlaka her tuş ayrı olmalı. Joystick yapacakalrına parlaklık, kontrast gibi ayarları ayrı ayrı çevirmeli tekerlek tuş yapsınlar. Güç tuşu da ayrı olmalı kesinlikle. LG kullanıyorum her bilgisaayrı kapattığımda menü tuşuna bası 2 saniye bekliyorum ve menü gleiyor tekrar joystick tuşla kapata basıyorum iğrenç bişey.

  • bosu @bosu

   @systemapps iyide bu monitörün yaptığı kadar iyi bir şekilde parlaklığı açıp kısabiliyor mu ? Yada şöyle sorayım monitörden parlaklık kısık ise ? Monitörü ellemeden şimdi bu yazılım parlaklığı arttırıyor ? ve aynı monitörden yapmış gibi mi oluyor ? Yoksa ilk önce monitörden parlaklığı sonuna kadar açmamız mı lazım ve sonra bu programda yazılımsal olarak mı parlaklığı kısma işlemi yapıyor ? Hatta bir soru daha sorayım; bu yazılımdan parlaklığı 70 e getirdiğimize monitöründe parlaklık ayarı 70 'e geliyor mu ? yani bundaki değişiklik monitörün menüsündeki parlaklık ayarını etkiliyor mu ?

  • bosu @bosu

   @systemapps program anlattığınıza göre harikaymış. Ancak ben indiremiyorum, ESET anti virüs yazılımı bu yazılımın "obje engelleme" yapabildiği için indirilmesine izin verimiyor.

  • Kesb-i @kesb-i

   @systemapps Windows defender engelledi. O yüzden mağaraya devam.

  • Tahliye Borusu @tahliyeborusu

   Uzun zamandır bu programı kullanıyorum hotkey atamaları olsun farklı ses kaynaklarındaki sesleri kontrol etme olsun efsane bir program. Portable olarak kullanıyorum gerçekten güzel.

 • bosu @bosu

  @systemapps hocam senin haberin yok, senin bilgileri hekır sitelerinde satışa bile çıkarmışlar 😛

 • bosu @bosu

  @systemapps hocam böyle avutmayalım ama kendimizi lütfen 😛 "eğitim şart" (cem yılmaz)

 • bosu @bosu

  @systemapps konu nereden nereye geldi, aslında yazılım çalışsaydı kullanılırdı birde şöyle kumandası olan monitörler var monitör alırken bunlardan seçmekte mantıklı olabilir.

 • Erhan M. @erhanm

  @gamsizm Selamlar. Bu video özelinde genel bir şikayetimden bahsetmek istiyorum.

  Videolarda kullanılan tablolar bazen çok zor okunuyor, oyun testlerinde veya ekran kartı karşılaştırma tablosunda olabiliyor. Bu videoda da 8:20 de gelen tablo gibi.

  Nasıl bir çözüm bulunabilir bilmiyorum ama tabloları yazı içinde link olarak verebilirsiniz.

 • barisgnct @barisgnct

  Viewsonic, Türkiye monitör piyasasında hızlıca büyüyor. Birçok modelini hemen her yerde görüyoruz. Daha fazla ürün çeşitinin gelmesi gerekli Türkiyeye. Monitör piyasanının en büyük pay diliminin 24" full hd cihazlar olması gerekli..

Benzer Videolar