QNAP TS-431P2 Ağa Bağlı Depolama Sistemi İncelemesi

QNAP'ın, başta küçük ölçekli işletmeler için tasarladığı, kendi sınıfında ekonomik sayılabilecek depolama çözümü TS-431P2'yi inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 50
 • Mustafa080 @mustafa080

  Merhaba, benim sorum olucak üstadlar yanıtlarsanız sevinirim.Evde kullandığım asus ac52u model bir modem cihazıma usb 1tb disk bağlı şekilde modem içinden torrent uygulamasını kullanarak işlem yapıyordum.Windows 10 yüklü bilgisayardan dosya gezgini üzerinden de diske indirdiğim film veya içeriği görebiliyordum.Fakat son win_10 güncellesi ile ev paylaşımı kaldırıldı.Bundan dolayı sadece tarayıcı üzerinden ftp adresinden cihazlar arası bağlantı sağlıyorum.Ben incelenen cihaza benzer bir cihaz alsam dosya gezgine benzer bir şekilde işlem yapabilir miyim? Çünkü ftp üzerinden işlem yapınca zaten dosyayı indirmek için kota kullanılıyor bir ftp den erişmek için tarayıcıda indirince 2 kez download yapılmış oluyor.Ben bunun önüne geçmek istiyorum

  • Bezmialem @bezmialem

   Maddeleri sırasıyla uygulayıp adım başı kontrol edersiniz.

   Modemin güncellemesi varsa onu yap.

   Dosya paylaşımını yeniden başlat.

   Windows kimlik bilgileri yöneticisinde yerel hesaplardan önceki kayıtları sil.

   Windows logini microsoft hesabı şifresi ile yapıyorsan oturum açma seçeneklerinden pinle girişi seç ya da tersini yap. Yerel hesap kullanıyorsan değişiklik yapmana gerek yok.

   İnternette aynı cihazın dosya paylaşımı ile sorun yaşayan başkaları var mı araştır.

 • Baki Yıldız @bakiyildiz

  Youtubedeki videoları akkden yemesin diye gece 2-8 arası indirtiyorum. Torrentler gibi youtube videolarını da 2-8 arası indirebiliyor mu bu cihazlar? Ayrıca lg akıllı tvden inen videoları izleyebilmek için plex kullanabiliyorum bu cihazda öyle imkanlar var mı?

 • hal_sav @hal_sav

  Arkadaşlar Nas cihazlarında dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var(özellikle raid 5) disklerin hepsini sıfır taktığımızı düşünelim disklerin ömürleri bozulduğunda peşpeşe bozuluyorlar.
  1 tanesi hata verdiğinde zaman kaybetmeden hemen yenisini takmanız gerekiyor aksi halde 1 disk eksildiği için diğer disklere daha fazla yük biniyor ve diğer disklerin bozulması daha kolay oluyor.

Game of Thrones 80'lerde yayınlansaydı giriş videosu nasıl olurdu? Güzel bir çalışma olmuş. 😁

Game of Thrones - VHS Intro (UPDATED music)

***ATTENTION!*** I did not made the visuals NOR the sound for this clip - I used the VHS intro made by Hunterlsanders and music by Steve Duzz, cut it a bit and uploaded for all to enjoy. No profit is...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Kaç Watt Güç Kaynağı ve Ne Kadar Elektrik Parası?

Montajını yaptığınız kişisel bilgisayara kaç Watt gücünde bir güç kaynağı gerekiyor biliyor musunuz?
Örneğin günde 2 saat kullandığınızda bu bilgisayar için günlük/aylık ve yıllık kaç para elektrik faturası ödeyeceksiniz?

Çizgi PC Güç Hesaplayıcısı: http://www.cizgi-rma.com/calculator

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 24

Logitech G710+

Uzun yıllar Logitech wave klavye kullandıktan sonra, uzun süren araştırmalar ve takip sonucu yeni klavyeme geçmiş bulunuyorum; Logitech G710+
2 gündür alışma sürecindeyim. En büyük özelliği Cherry MX Brown anahtalara (switch) sahip bir klavye olması. Yani alışık olduğumuz klavyeler gibi normal membran anahtarlar yerine, eski IBM klavyelerden hatırlayabileceğimiz (en azından bir kısmımızın) mekanik temelli bir anahtar kullanıyor olması. Bu anahtarlar, normal alışkın olduğumuz tuşlara göre daha sağlamlar. İddialara göre yazma ve oyun sırasında tuşların aktivasyon tepkileri membran temelli anahtarlara göre daha net olduğundan kullanımda kolaylık sağlıyorlar. Şimdilik gözlemlerim bunun doğru olduğu yönünde.
G710+ benim için diğer önemli bir özelliğe daha sahip, klavye aydınlatması. Her tuşun altında tek renk olarak (sadece beyaz) aydınlatma LED'i bulunuyor. Bu LED aydınlatmanın, tamamen kapalı konumunu da sayarsak, 5 seviyesi bulunuyor. İstenirse WASD kısmının aydınlatması diğer tuşlardan bağımsız olarak da ayarlanabiliyor. WASD ile beraber yön tuşları da aydınlatılıyor ve ayarlanıyor. Rakip mekanik klavyelerden Razer Blackwidow ve Roccat Ryos MK Glow gibi ürünlerde RGB renkli ayarlanabilir aydınlatma bulunuyor. Fiyatları da ona göre tabii.
Tuş takımı benim gibi Wave'in yayvan geniş tuşlarına alışmış biri için alışma süresiyle beraber geliyor. Gerçekten Wave'e göre tuşlar daha ufak. Diğer klavyelerle karşılaştırmak gerekirse herhangi bir darlık yok tabii. Ama benim gibi Wave veya Microsoft Curve serisi gibi geniş yüzeyli tuşlara sahip klavyelerden geçecekseniz alışma süresini göz önüne almanızda fayda var. Alırım tuşların üzerinde akarım diyemiyoruz yani.
Medya tuşlarının üst sağ kanatta olması, benim gibi ortada kocaman medya kontrol tuşlu klavyeye alışmış biri için alışılması gereken bir başka nokta. Üstte göreceğiniz ikincil tuşlar normal membran tuş bu arada. Onlarda Logitech mekanik anahtarlardan kullanmaya gerek duymamış.
Kutusundan herhangi bir sürücü falan çıkmadı. Bildiğimiz setpoint'in güncel hali olan Gaming Software üzerinden 5 profil olarak ayarlama yapabiliyoruz. 6 adet G tuşuna tuş veya tuş kombinasyonu atanabiliyor. Aynı şekilde sol üst kesimde olan 3 Makro tuşuna da atama yapmak hatta MR tuşuna basarak o anda makro kaydetmek mümkün. Denemedim, ama yapılabiliyormuş..
En önemli nokta olan tuş, anahtarlar ve klavyenin genel olarak hissiyatı konusuna gelirsek; sanırım bu kısım tamamen subjektif fikir beyanı olacak.
Öncelikle, Logitech G710+, Cherry MX Brown anahtarlarını kullanıyor. Yani, aslında hissiyat olarak normal membran anahtarlara en yakın olan bu. Diğer anahtar gibi tuşun basıldığı noktada bir klik klak sesi çıkarmıyor. Logitech bir adım daha ileri giderek, bütün tuşların altına plastik ses yalıtım malzemesi eklemiş. Klavyeye sağlamlığını veren metal plakaya çarpma sesini de bu yüzden duymuyoruz. Tuş takımı sessiz, yanlış tuşlara parmaklarınız gitmediği sürece gayet net bir hissiyatı var. Ama kahverengi anahtarların düşük kuvvetlerle aktive olması, benim gibi geniş tuşlu klavyeden geçerseniz, birden fazla tuşa basmanızla sonuçlanabilir. Tuşlara birden fazlasına basmak dışında şu ana kadar herşeyinden memnunum. Işıklandırması özellikle benim gibi geceleri karanlıkta pc kullanan biri için vazgeçilmez bir özellikti. Beyaz aydınlatma iş görüyor. En düşük ayarında kullanıyorum, o da uygun bir aydınlatma sağlıyor. Gündüzleri de aydınlatmayı kapalı tutuyorum.
Fiyat olarak, ben aldığımda 300-310 TL civarındaydı. En dişli rakibi Blackwidow, 450 TL civarında.
TEchreport'un bir incelemesinden Cherry MX Anahtarları ve farkları:
http://techreport.com/review/23405/rosewill-rk-9000-series-mechanical-keyboards-reviewed/3

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 37

LG LA660S SMART LED TV

LG LA660S LED SMART TV tecrübelerimi aktaracağım.

Aleti 2 hafta önce aldım. Tv'ye bir tanım bulmak gerekirse o tanım ''İdeal'' olacaktır. Çünkü fiyatıyla,tasarımıyla,görüntü kalitesi ve smart özellikleriyle gerçekten ne high-end nede eskimiş bir model. Televizyon teknolojisinin bu kadar hızlı ilerlediği bu günlerde full hd led tv'lere had safa da para akıtmak saçma olarak gördüğümden bu modele yöneldim. Tv'yi size bir kaç ana başlıkta aktarmak istiyorum.

Tasarım =

Tasarım gerçekten 2013 model tvler arasında her ne kadar lg la740s kadar şaheser olmasa da çok güzel. Salonunuzu veya odanızı başarıyla süsleyecektir. Malzeme kalitesi konusunda samsung kadar metal'e yönlenmiş olmasa da dayanıksız hissi vermiyor. Fakat bir parmak izi mıknatısı olduğu tartışılmaz.

Görüntü Kalitesi

Şöyle bir ön yargı vardır. Lg mat ama net ,Samsung parlak ,canlı ama yapmacık sahte görüntü.Bu da biraz daha gösterişe önem veren kullanıcıyı pahalıda olsa samsung'a aldandırabiliyor. Fakat bu sanıldığı gibi değil. Lg La660s de canlı,eco,normal,oyun,sinema vs. gibi bir çok mod var . Aletler mağazalara genelde direk eco modda geliyorlar. Samsunglarda direk köklenmiş geliyor. Son alıcıda yanılıyor. Fakat lg tv'yi canlı moda aldığınızda aynı görüntüyü çok rahat yakalayabiliyorsunuz.

Kanallardaki görüntü kalitesi biraz yayınla alakalı olarak değişiyor. Ben Teledünya kullanıyorum. Hd ve bazı sd kanallarda sorun yok gerçekten tatminkar bir görüntü veriyor. Fakat diğer sd kanallarda bir çok tv gibi harikalar yaratmasını beklemeyin. Ama sizi özellikle ilk nesil lcd ve tüplü tv kullanıcılarını büyüleyeceği kesin.

3D

3D modeller arasında çok fazla değişiklik gösteren bir şey değil. Tabi hz değerinden dolayı bazı farklar olacaktır. Fakat teknoloji belli LG CİNEMA 3D. Lg bu teknolojide normal pasif 3d teknolojisini geliştirmiş ve yazılım oyunlarıyla göz başına olan kare kalitesini 1080i'ye çıkarmayı başarmış. Ürünle birlikte 4 adet pasif 2 adet dual play 3d gözlük geliyor. Gözlükler renkli cıvıl cıvıl , oldukca hafif,ucuz . Aktif gözlüklerle arasında büyük fark var. Bu birde 1080i kalite ile birleşince 3d konusunda lg'yi öne çıkarıyor. Tabi 3d'de bir kalite ölçütü var. Filmin boyutu. Kaliteli 3d istiyorsanız en az 20 gb+ 3d şart. Bu arada söylemeden geçmeyelim,televizyon 2d-3d çevirme kabiliyeti var. Tabi bu yapay sahte bir çevirme ve sahte bir derinlik. Zaten pop-out beklenmemeli.

Girişler,Bağlantılar Ve Medya Desteği

Televizyonda RF, AV, Komponent, Full Skart,3x usb,3xhdmi girişi mevcut. Medya desteği konusunda bir ayrıntı veremeyeceğim fakat. Desteklemediği format yok diyebilirim.Dts ses desteği var. Altyazı sorunu yok. Bu konuda bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Bu arada Tv'de Miracast,OTG,DLNA,Wifi Direct desteği var.

Sihirli Kumanda Ve Smart Arayüz

Sihirli Kumanda şimdiye kadar yapılmış en başarılı tv kumanda çalışması diyebilirim. Sırf kumanda için bile tercih sebebi olabilir. Sihirli Kumanda adeta bir lazer mouse . Kullanımı,öğrenmesi ,ergonomisi çok kolay ve güzel. Samsung'un faciasına fark atar. Fakat pahalı bir kumanda size tavsiyem 40 tl gibi bir ücretle diğer kumandayı da alıp akıllı kumandayı sadece smart özellikler için kullanmak.

Smart özelliklere gelirsek gerçekten çok güzel ve mantığı kavranırsa çok kullanışlı bir smart arayüz var. Fakat çok önemli bir nokta var ki alet çift çekirdekli olmasına rağmen smart yavaş. Evet yavaş ha kullanılır mı evet hemde sorunsuz kullanırsınız. Ama akıllı kumandanın pratik hızı karşısında sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Diğer bir sorun ise Lg Smart World'ün nerdeyse bomboş olması. Gerçekten işe yarayan uygulamalar çok çok az. Oyun olarak lg promosu olan skylanders dışında bir şey beklemekte yanlış. İnşallah Webos ile bu konuya'da ilgi gösterirler. Webos demişken Tv'de webcast arayüz var fakat lg'nin 2014 model tvlerinde kullandığı webos işletim sisteminin bu tv'lere geleceğide söyleniyor. Tv'de yakında büyük bir güncelleme geleceği hakkında uyarı yapıyor.

Sonuç

Sonuç olarak eğer curved oled veya 4k tvlere verecek gani gani paranız yoksa. 3-4 sene güzel bir tv kullanayım sonra curved oled ve 4k lar ucuzlayınca ona geçeyim diyorsanız bu tv fiyat/performans olarak size en çok şey vaad eden tv. Ha ama şunu da belirteyim. ,3d,görüntü kalitesi vs gibi başlıklardan öncelikleriniz ve önemsiz adlettikleriniz varsa özelleştirilmiş olarak daha fiyat/özellik odaklı tv bulabilirsiniz. Ama vereceğim paraya bana herşeyi versin diyorsanız sizin tv'niz budur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

LG Optimus 4x HD P880

İki Yıl önce Teknoseyir'deki LG Optimus 4x HD incelemesini izledikten sonra beğenip bu telefonu almaya karar vermiştim ve hâlâ kullanıyorum.

Önceleri geç de olsa gelen resmi JB güncellemesini kurup kullanmaya başladım. Ancak sonradan LG'den gelen her güncelleme telefonun gün içinde daha çok kasılmasına neden oluyordu. Tam artık bu telefonu değiştirmenin vaktinin geldiğini düşünürken xda forumlarında Optimus 4x HD kullanıcılarının "Tegra Overclock" diye bir programdan bahsettiklerini gördüm. Bu program kısaca biz kullanıcılara telefonun cpu ve gpu freakanslarına müdahele etmemizi sağlıyor. İşlemcinin tüm çekirdeklerini çalışmaya zorlayabiliyor ya da hangi çekirdeklerin hangi şartlarda aktif/deaktif yapılabileceğini ayarlayabiliyorsunuz.

Öncelikle program root erişimi gerektiriyor. Bu yüzden telefonunuz root'lanmış olmalı. Bu haliyle telefonun fabrika çıkışı kernel'i ile programlanmış cpu/gpu freakans değerleri aralığında müdahele edebiliyorsunuz. Voltaja müdahele ve oc için telefonun ayrıca bootloader kilidinin açılması ve custom kernel yüklenmesi gerekiyor. Benim telefonumun sadece root erişimi açık olduğundan daha detaylı ayarlar ile deneme fırsatım olmadı. Ancak şu haliyle bile programda izin verilen ayarlar ile 4x HD'nin bambaşka bir telefon olması sağlanabiliyor.

Telefonu 4 çekirdekle çalışmaya zorlayıp işlemciyi performans moduna aldığınızda 4xHD kasılmalardan, donmalardan tam anlamıyla kurtuluyor. Tabi bunun götürüsü pil dayanım süresi oluyor. Pil normale göre çok daha çabuk bitiyor. Ancak deneme yanılma yöntemiyle ayarları biraz daha kurcalayıp farklı modları denediğinizde hem gün içinde şarj olmadan akşamı çıkaran, hem de yok denecek kadar az kasılan bir Optimus 4xHD tecrübesi yaşıyorsunuz. Programın thermal guard, sd kart dosya sistemi, Ram vb. başka başlıklar altında da çeşitli ayarlar sunduğunu da belirteyim.

Program googleplay'den indirilebiliyor. Ancak küçük bir ücreti var. 3-4 Haftalık kullanımla edindiğim tecrübeyi burada siz teknoseyir takipçileriyle paylaşmak istedim.
Saygılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ozkan Erden @ozkane

  Yazılım güncellemeleri maalesef cep telefonlarının korkulu rüyası. Üreticilerin bunu bilerek yapıp yapmadığını çok merak ediyorum. Örneğin Samsung Galaxy S4, 4.4 güncellemesi ile birlikte kasılır ve yavaş tepki verir hale geldi.

 • ZvAnA @zvana

  Daha fazla telefon satmak adına Benchmark' larda hile yapmayı düşünebilen üreticiler yine daha fazla yeni model telefon satmak adına eski modellerini öldürmek için böyle bir yöntem uygularlar mı... Neden olmasın ?

 • ZvAnA @zvana

  Çok fazla telefon değiştiren biri değilim ama bir sonraki telefonumu seçerken windowsphone'lar büyük bir alternatif olacak bana.

 • allreadydead @allreadydead

  S3 kullanıyorum ve kitkat almayacağını açıkladı samsung. işin kötüsü, kendi yaptığı chipset exynos'lu olanlara değil, dual-core snapdragonlar bu güncellemeyi alacak. Çünkü onlarda 2 GB RAM var...
  Android'le ilgili sıkıntım yok. Ama Samsung ilk ve sondu. Sony alacağım bundan sonra.

Ee madem forum benzeri bir sosyal ağ açıldı, DHW'cileri böyle toplayalım da herkes birbirini bilsin 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 20

Yeni TeknoSeyir hayırlı olsun. Bu ilk günlerde her türlü aksaklık yaşanabilir, doğaldır. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 81

Yeni siteyi deneyelim bakalım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap