ZvAnA Custom Extreme Soğutmalı PC

Geçen sene başladığım ve zaman zaman burada çalışmalarını paylaştığım yeni su soğutmalı kasa projem çok şükür bitti. Sizlerle fotoğraflarını paylaşmanın zamanı geldi.

Aslında süre uzayınca anakart ve işlemci terfisiyle projeyi tamamlamak istiyordum. Hem gönlümde yatan anakartı (Asus Maximus VII Formula) temin edemedim hem de sonradan intel'in skylake mimarisi ve z170 chipsetli anakartlar piyasaya girene kadar upgrade'in gereksiz olacağına kanaat getirdim.

Aydınlatmaya epey kafa yormuştum bu nedenle olabildiğince farklı renklerde aydınlatılmış fotoğraflarını çekmeye çalıştım. Lafı hiç fazla uzatmadan sistemin fotolarını paylaşıyorum.

Diğer tüm fotoğraflar ve detaylı yapım aşamaları için kişisel blogumu ziyaret edebilirsiniz;
http://korhansukuroglu.blogspot.com.tr/2015/08/pro-z-ii-final-nihayet-bitti.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Demoksil @demoksil

  İşte bu istediğim soğutma sistemi. Parçaların arasından türkiyeden aldığınız oldu mu ?

 • ZvAnA @zvana

  hocam eğer aradığın bu tür paylaşımların yapıldığı bir yer ise vereceğim linkten yurtdışında kullanıcıların yaptığı çeşitli örneklere bakabilirsin, bunun gibi birkaç forum daha var.
  http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?233842-Liquid-Cooling-Case-Gallery/page232

  Benim blogumda da 2014 tarihli yayınlara bakarsan bu projeye başlangıcı ve çalışmalarımı görebilirsin. Örneğin aşağıdaki linkte EK Ram Bloğunu anlatmışım, bunun gibi birçok çalışma mevcut.

  http://korhansukuroglu.blogspot.com.tr/2014/10/pro-z-ii-worklog-17-ek-monarch-x4-ram.html

 • KalemTraş @zmuratk

  Sorması ayıptır ama soğutma sistemi ne kadara patladı üstad.

  • ZvAnA @zvana

   Direk fiyat vermem zor hocam, çünkü parçalar uzun sürelerde toplandı. İlk parçalarımı 2011'de toplamaya başlamıştım, zamanla bugğne kadar devamlı yeni şeyler kattım sisteme. Ama şöyle diyebilirim ki, elimdeki sadece su soğutma elemanlarına bugüne kadar harcağım para ile 980Ti sli yapardım. Sırf aquaero 6 XT kontrolcüsünün maliyeti 750 liracivarı. Bir pompa yaklaşık 350 lira. İki laing d5 pompa mevcut sistemde. Böyle böyle tek tek hesaplarsan rakam 3000 lirayı çok rahat geçer.

 • ZvAnA @zvana

  Son haline getirdiğim bu düzenlemeyle henüz ayrıntılı test yapamadım. Ama sisteme son halini vermeden önce derme çatma kurulumla yaptığım testlerde sistem boşta işlemci ve çekirdek sıcaklıkları 28 derece oda sıcaklığında 37-40 derece civarında. 4.0ghz'de yükte işlemci 55 derece, çekirdekler 65 derece şeklindeydi. Ekran kartı aynı kurulumda boşta kışın 26 derece iken şuan 35 derece, yükte kışın max 45 derece iken şuan yaz sıcağında 55'i geçtiğini görmedim.

  Daha önceki kurulumumda 4.8ghz'de benzer soğutma düzeninde yükte işlemci max.68 derece olurken, çekirdekler 70-75 derece civarında geziniyordu. i7 2600k işlemcimi sadece super pi sonucu almak için 5,4ghz'e overclocklayabilmiştim.

  Tabi tek hatlı bir soğutma döngüsü olduğundan yani ekran kartı bloğundan çıkan ısınmış su, direk işlemciye girdiği için işlemci sıcaklığına olumsuz bir etkisi oluyor haliyle. Ama paralel yani ekran kartını ayrı, işlemci ve diğer elemanları ayrı soğutabileceğin sistemi(çift loop) yapmak için kasada çok daha fazla boş yer olması lazım. Bir de yine belirteyim ki iyi bir soğutmayı oldukça sessiz şekilde elde etmek için iki radyatördeki fanlar %50 güçte, pompalar da yine %80 güçte çalışıyor. Optimum seviyeyi bu ayarlarda yakaladım. Daha iyi performans veya daha az ses için kontrol Aquaero 6 XT'de. İstersen fanları, pompaları komple bile kapatabilirsin. Tabi pomplardan birinin çalışması lazım ki devridaim devam etsin. Sadece masaüstünde takılırken gereksiz fanları kapatmak da mantıklı bir seçenek.

Razer Blackwidow Chroma Türkçe Mekanik Klavye

Yeni aldığım Razer Blackwidow Chroma Türkçe klavyenin unboxing videosu;

Detaylı inceleme yazısı için bloguma bakabilirsiniz;
http://korhansukuroglu.blogspot.com.tr/2015/06/razer-blackwidow-chroma-mekanik-oyuncu.html

Razer Blackwidow Chroma Mekanik Oyuncu Klavyesi

ZvAnA's PC Hardware Reviews, Razer Blackwidow Chroma Mekanik Oyuncu Klavyesi Please visit my blog; http://korhansukuroglu.blogspot.com.tr/
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ergotron LX Dual Stacking Arm

Ergotron LX Dual Stacking Arm incelemin devamı

Ergotron Fonksiyonlar ve Hareket Kabiliyeti

Ergotron LX Dual Stacking Arm monitör kolunun fonksiyonlarının incelenmesi. Ürünün daha detaylı incelemesi için blogumu ziyaret edebilirsiniz....
BeğenFavori PaylaşYorum yap

GTX 780 Ti - Swiftech Komodo NV-LE

Pro Z-II 'de ekran kartı ve ramlerin bloklarını taktıktan sonra sistem henüz sıvı doldurulmaya hazır olmadığından ve bu şekilde çalıştırılması mümkün olmadığından evde pc'siz kaldım. 😛 Çünkü projenin tamamlanabilmesi için gerekli birkaç dirsek henüz elime ulaşmadı ve projeye devam edemiyorum.

Aslında pleksi kanalı üzerinde çalışmaya başlamıştım ve epey ilerleme kaydetmiştim. Ancak dediğim gibi eksik olan malzemeler nedeniyle işim yarım kaldı.

Koca bayram tatilini de pc'siz geçirmek düşünülemeyeceğinden biran önce bu pc en hızlı şekilde çalıştırılabilir hale getirilmeliydi. Böylece Zotac GTX 780Ti ekran kartını yeni soğutmasıyla test edebilecektim. Bu yayında; hazırladığım geçici sistemin fotoğraflarını paylaşmak ve bu vesileyle bloğu takip edenlerin bayramını kutlamak istiyorum.

Tüm Fotoğraflar blogumda. Aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

Proje arası - Geçici Sistem kurulumu ve Ekran Kartı Sıcaklık Testleri
http://korhansukuroglu.blogspot.com.tr/2014/10/proje-aras-gecici-sistem-kurulumu-ve.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

LG Optimus 4x HD P880

İki Yıl önce Teknoseyir'deki LG Optimus 4x HD incelemesini izledikten sonra beğenip bu telefonu almaya karar vermiştim ve hâlâ kullanıyorum.

Önceleri geç de olsa gelen resmi JB güncellemesini kurup kullanmaya başladım. Ancak sonradan LG'den gelen her güncelleme telefonun gün içinde daha çok kasılmasına neden oluyordu. Tam artık bu telefonu değiştirmenin vaktinin geldiğini düşünürken xda forumlarında Optimus 4x HD kullanıcılarının "Tegra Overclock" diye bir programdan bahsettiklerini gördüm. Bu program kısaca biz kullanıcılara telefonun cpu ve gpu freakanslarına müdahele etmemizi sağlıyor. İşlemcinin tüm çekirdeklerini çalışmaya zorlayabiliyor ya da hangi çekirdeklerin hangi şartlarda aktif/deaktif yapılabileceğini ayarlayabiliyorsunuz.

Öncelikle program root erişimi gerektiriyor. Bu yüzden telefonunuz root'lanmış olmalı. Bu haliyle telefonun fabrika çıkışı kernel'i ile programlanmış cpu/gpu freakans değerleri aralığında müdahele edebiliyorsunuz. Voltaja müdahele ve oc için telefonun ayrıca bootloader kilidinin açılması ve custom kernel yüklenmesi gerekiyor. Benim telefonumun sadece root erişimi açık olduğundan daha detaylı ayarlar ile deneme fırsatım olmadı. Ancak şu haliyle bile programda izin verilen ayarlar ile 4x HD'nin bambaşka bir telefon olması sağlanabiliyor.

Telefonu 4 çekirdekle çalışmaya zorlayıp işlemciyi performans moduna aldığınızda 4xHD kasılmalardan, donmalardan tam anlamıyla kurtuluyor. Tabi bunun götürüsü pil dayanım süresi oluyor. Pil normale göre çok daha çabuk bitiyor. Ancak deneme yanılma yöntemiyle ayarları biraz daha kurcalayıp farklı modları denediğinizde hem gün içinde şarj olmadan akşamı çıkaran, hem de yok denecek kadar az kasılan bir Optimus 4xHD tecrübesi yaşıyorsunuz. Programın thermal guard, sd kart dosya sistemi, Ram vb. başka başlıklar altında da çeşitli ayarlar sunduğunu da belirteyim.

Program googleplay'den indirilebiliyor. Ancak küçük bir ücreti var. 3-4 Haftalık kullanımla edindiğim tecrübeyi burada siz teknoseyir takipçileriyle paylaşmak istedim.
Saygılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ozkan Erden @ozkane

  Yazılım güncellemeleri maalesef cep telefonlarının korkulu rüyası. Üreticilerin bunu bilerek yapıp yapmadığını çok merak ediyorum. Örneğin Samsung Galaxy S4, 4.4 güncellemesi ile birlikte kasılır ve yavaş tepki verir hale geldi.

 • ZvAnA @zvana

  Daha fazla telefon satmak adına Benchmark' larda hile yapmayı düşünebilen üreticiler yine daha fazla yeni model telefon satmak adına eski modellerini öldürmek için böyle bir yöntem uygularlar mı... Neden olmasın ?

 • ZvAnA @zvana

  Çok fazla telefon değiştiren biri değilim ama bir sonraki telefonumu seçerken windowsphone'lar büyük bir alternatif olacak bana.

 • allreadydead @allreadydead

  S3 kullanıyorum ve kitkat almayacağını açıkladı samsung. işin kötüsü, kendi yaptığı chipset exynos'lu olanlara değil, dual-core snapdragonlar bu güncellemeyi alacak. Çünkü onlarda 2 GB RAM var...
  Android'le ilgili sıkıntım yok. Ama Samsung ilk ve sondu. Sony alacağım bundan sonra.