Merhaba,

12 yaşında kardeşime telefon hediye edeceğim, maksimum bütçe kuruşu kuruşuna ₺1432,80.

Kamera, ses çıkışı, çift simkart gibi özelliklerin önemi sıfır, tamamen bu fiyata alınabilecek en iyi oyun telefonunu arıyorum. (Performans + En az 32 GB Hafıza)

Uzun süredir telefon piyasasını takip etmiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bütçenin ideal olmadığının farkındayım. Bu fiyata alabileceğimin en iyisini bulabilirsem yeterli.

Teşekkürler. 👍

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Selam,

YouTube kanali actim. ("Merhaba arkadaslar kanalima hosgeldiniz" diye baslamiyor. 😅)

Abone olup ve begenip destek verirseniz cok mutlu olurum.

Tesekkurler. ✌🏻

Tallinn Timelapse - From Snowing To Sunny Weather (iPhone 11 Pro Max)

Tallinn Timelapse - From Snowing To Sunny Weather Camera iPhone 11 Pro Max Follow me on https://www.facebook.com/tufan.ee https://www.instagram.com/tufan.ee ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Herkese merhaba,

Yazılım mühendisiyim, Estonya'da yaşıyorum. Eylül'de ürün ve yazılım mühendisi olarak çalışmaya başlayacağım Change için geri bildirim rica etmek için yazıyorum.

Change'i Bitcoin'li Enpara olarak özetleyebilirim. Tam anlamıyla bir banka, VISA kartıyla günlük bankacılık işlemlerinizde kullanabilir, uygulamasından kripto para alıp satabilirsiniz.

Kariyerimdeki ilk ürün mühendisliği deneyimim olacak. Bu yüzden gerçekten ama gerçekten kullanıcılardan gelecek geri bildirimlere ihtiyacım var. Şirketin bir geri bildirim sistemi var ama ben çalışmaya başlamadan önce kendi korsan araştırmamı yapıyorum.

Şimdilik sadece Avrupa Birliği (ve ek olarak Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn) ülkelerinin vatandaşları ve bu ülkelerde yaşayanlar üye olabiliyor. Eğer ki bu şartı sağlıyorsanız uygulamayı yükleyip 1-2 günlük kullanımdan sonra geri bildirim vermenizi rica ediyorum.
https://change.gifts/r/mustafat9163

1. Neler hoşunuza gitti?
2. Hangi konularda sıkıntı yaşadınız?
3. Nasıl yapıldığını anlayamadığınız bir süreç oldu mu?

Peşinen Not: Ref'li linkten üye olup 10 Euro yüklerseniz ikimiz de 10 Euroluk Bitcoin kazanıyoruz. Bana gelen Bitcoin'i de size gönderirim. İlk yüklediğiniz 10 Euro ile birlikte toplam 30 Euro olarak geri çekebilirsiniz. Benim amacım kesinlikle ref değil. Ref'siz kayıt olmanın gerçekten hiç bir avantajı olmadığından ref'li link atıyorum.

Bütün bunların dışında özgeçmişim burada:
https://tufan.ee

Anladığım konularda kimseyi ayırt etmeden herkese elimden geldiğince destek oluyorum.

Teşekkürler.

Change - Buy and sell cryptocurrency with zero fees

Download Change and start investing
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım
Yurtdışından telefon getirme ile ilgili soru:

Kısaca: Yurtdışından yabancı numarayla kullanmak üzere yanımızda telefon getirsek yine de kayıt ettirmek gerekli mi?

Soru: Estonya'da yaşıyorum. Burada, burada aldığım hatla birlikte kullanmak üzere ekstra bir telefon alacağım. Bu telefonu ve hattı Türkiye'de kullanma şartlarım nelerdir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bunun bir de Flutter çıktısı verebildiğini düşündüğünüzde hem iOS hem Android uygulaması geliştirilebilecek. Tabi, bu, şu anda sadece tasarımı ve ekranlar arasındaki geçişin kodlarını veriyor.

Biri de çıkıp bir Firebase otomatik bağlantısıyla backendi halletse sadece kağıda çizerek çalışan mobil uygulama geliştirilebilir. İnanılmaz.

Uizard code mode

Explore the entire generated project structure of your prototype in HTML/CSS, React, and Android. Music from: Moody Swing by Oshóva | https://soundcloud.com/...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamdi @hamdi

  Valla çok iyiymiş. Ben bu arayüz tasarım işini fazla gözümde büyütüyorum galiba 😀 (Arka planı halledebileceğimi düşünüyorum zaten)

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Tasarımcılar için çember daralıyor 😄

 • castiel @castiel

  Videodan bağımsız bir sorum olacak. Sanırım Flutter ile geliştirme yapıyorsunuz. Ben çok uzun zamandır php-mysql(laravel fw kullanarak) ile web yazılımları ve web servisleri geliştiriyorum. Mobil uygulama geliştirmeye de başlamak istiyorum. Mobil taraftan Ionic denedim fakat tatmin etmedi, kısıtlılıkları ve problemleri oluyor nodejs ve eklentilerden kaynaklanan. Problemler çözülüyor ama çok zaman kaybettiriyor. Birkaç gündür araştırıyorum ve Flutter iyi gibi görünüyor. Ama kullanan birinden deneyimlerini duymak daha doğru olur. Öğrenmek için Dart, Flutter tavsiye eder misiniz? Yoksa hiç uğraşma sırasıyla native geliştirmeye odaklan mı dersiniz?
  Açık olabilmek için biraz uzattım kusura bakmayın 🙂

  • Hamdi @hamdi

   Pek bilgim yok ama en azından fikir olması açısından birkaç şey söylemek istiyorum. Eğer tamamen mobil odaklı olacaksanız bence hala native Android veya iOS tarafında Swift bir numara. Ama yok ben arka tarafta bir API yazarım, cihazlara ve işletim sistemine doğrudan müdahalem olmayacak, front end bana yeterli diyorsanız React Native gibi çözümlere yönelebilirsiniz. Flutter da çok daha iyi bir arayüz ve altyapı vadediyor, sıfırdan başlanacaksa kullanılabilir. Ama şuan hangisi yaygın derseniz benim gördüğüm kadarıyla React Native daha yaygın. Ben şuan iş arayışında olduğum için mesela öncelik React Native olur. Ama profesyonel işim haricinde bir hobi olarak uğraşacaksam kesinlikle Flutter. Arkasında Google var bir kere 🙂

  • castiel @castiel

   @hamdi Doğrudan native de düşünüyorum ama bu sırada 2 platforma da çıktı alabilecek mantıklı bir çözüm bulabilir miyim derdindeyim 🙂 Benden şimdilerde talep edilen uygulamalar genelde oturum açıp hesaptan çeşitli işlemleri yapacak uygulamalar. Temelde yine benim yazdığım web servislerle çalışacak yani. Ionic o konularda çok verimli gelmedi o yüzden alternatif aramaya başladım.
   React Native evet stabil ve kendini ispatlamış ama Flutter da gördüğüm kadarıyla çok hızlı yükselişte ve yazılara göre kullananlar oldukça memnun. Yaygınlık konusunda Flutter son 1 yılda epey yol katetmiş görünüyor. Ama dediğim gibi doğrudan kullanan birinin fikrini almak daha iyi olur diye Flutter kelimesini görünce sormak istedim 😁

  • Ali Kılıç @alinux

   @castiel flutter biraz daha gelişmeli okuduğum yazılardan anladığım, react native'e yönelebilirsin çünkü çıktısı direkt native bunun yanında js yazdığın için ekstradan onun gücü de elinde, bende laravel ile geliştirme yapıyorum, react native'de yakın zamanda mobil profesyonel uygulamada yapacam mesela, ama tabi her dilde en azından bi crud işlemleri yaptığın uygulama yapmalısın benim hedefim o, popüler hemen hemen tüm dillerde uygulama yazacam, bence bi yazılımcı her dili bilmeli bi/bikaç ında profesyonel olmalı

  • Mustafa Tufan @mustafatufan

   Bence, Flutter 5 sene içinde mobil geliştirme konusunda endüstri standartlarından biri olacak. En az yüzde 40 kullanım oranı diyorum. Kanıtım yok, o yüzden bence dedim. 5 sene sonra bu postun altında buluşalım. 🙂

  • castiel @castiel

   @alinux Yazılımcı sadece bu dili biliyorum diğerlerini yapamam diyemez zaten. Eğer kendine yazılımcı diyorsa algoritma kurma konusunda iyidir ve yeterli süre verildiğinde istenilen dili öğrenip kullanabilir. Deneyimleme konusunda python ve swift öğrenmeyi düşünüyorum ilerleyen zamanlarda. Ama mobil tarafta da dediğim gibi alternatif arayışındayım. Gece biraz daha araştırdım da sanırım Flutter'dan yana olacak tercihim 🙂 1-2 kaynak buldum onlarda bahsedilenler ve @mustafatufan'ın yorumunu da ekleyince şans vermeye değer diye düşündüm.
   @mustafatufan evet bahsettiğiniz gibi çok sözü geçiyor, birebir kullanan birinden de fikirlerini almak istedim. Özellikle Google Fushia çöpe gitmezse Flutter o zaman coşacak sanırım 🙂
   Bu arada cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar 🙂

Herkese selam.

Henüz bir hafta bile olmadı, Estonya'ya taşındım. Ağustos ayında gelip 4 gün kalmıştım. Hayatımda ilk kez yurtdışına gidişimdi. Beğendim, "ben burada yaşarım" fikri oluştu. Bir çok iş başvurusu ve iş görüşmesinden sonra başardım.

İkinci kez yurtdışına çıkışım, aynı zamanda Türkiye'yi terk edişim oldu. Burada da hiç bir tanıdığım yoktu. Cebimde 1000 Euro'dan biraz fazla parayla, "hadi bakalım, gidiyoruz" deyip uçağa bindim.

27 yaşında kendimi ilk kez bu kadar özgür, stressiz ve rahatlamış hissediyorum.

Gelmek isteyen arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

mustafa@tufan.ee

Sağlıcakla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 23

Merhaba arkadaşlar,

Bir oyunun Türkçe çevirisini yapıyorum. Genel bir kanıya ihtiyacım var. Aşağıdaki ve benzeri ifadelerde İngilizce’den Türkçe’ye yerleşmiş kelimeleri mi yoksa direkt Türkçelerinin mi kullanılmasını tercih edersiniz? Teşekkürler.

admin - yönetici
server - sunucu
clan - klan/kabile?
vsync - dikey senkronizasyon

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

#dolandırıcılık #turkcell #vodafone

Az önce 0212 986 03 01 numaralı telefondan arandım. Vodafone Kampanya Birimi'nden aradığını söyleyen bir hanımefendi açtı.

Özetle yapmaya çalıştığı şey şu:

"Hattınızı değiştirmek ister misiniz" bahanesiyle Turkcell hesabınıza giriş yapmaya çalışıyor. Turkcell hesap girişine sizin telefonunuzu yazıp, "şimdi bir SMS gönderdim, şifreyi bana söyler misiniz" diyor.

Tabiki söylemeyip kapattım. Ardından Vodafone'u arayıp numara ile alakaları olup olmadığını sordum. Vodafone'un sadece 0800'lü hatlardan müşterilere eriştiğini söylediler.

Muhtemelen Turkcell hesabına erişip, faturaya ek olarak alınan ürünleri alıp kendilerine kargolatıyorlar. Eğer gerçekten böyle ise komikmiş.

Ha yok, gerçekten bir Vodafone bayisi, iyi niyetli olarak, Turkcell müşterilerinin ne kadar fatura ödediğini görüp ona göre teklif sunmak istiyorsa çok daha komikmiş. Yabancıların tam olarak "unintentional fraud" (istemeden dolandırıcılık) dedikleri şey bu. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#HaftalıkGündemeMalzeme #Akış

Fas'ta 2 İskandinav kızın öldürülmesi haberini duymuşsunuzdur. Teknoloji ile alakalı olduğunu düşündüğüm bir gelişme yaşanıyor.

Reddit'te watchpeopledie adında bir subreddit var. Bu subda sadece ölüm anı videoları paylaşılıyor.

https://www.reddit.com/r/watchpeopledie/comments/a82ygb/do_not_post_the_video_depicting_the_murder_of_one/

Bu 2 kızın öldürülmesi videosu bu subredditten kaldırıldı, üstüne bütün subreddit incelemeye alındı. Komple Reddit'ten banlanma riski bulunuyor.

Bu durumun arkasında KRIPOS (Norway's National Criminal Investigation Service) olduğu yazılmış.

Yüzlerce farklı ülkeden yüz binlerce kişinin ölüm videosunun olduğu bir forumda güçlü bir devletin vatandaşının videosu çıktığında bütün o özgürlük, anti-sensör, özgür basın gibi kavramların nasıl tersine döndürülebildiğini görüyoruz.

Vatandaşına bu ölçüde sahip çıkan bir devlete de gıptayla bakmamak mümkün değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 15