Elektrikli faturası geçen ay 80 gelmişti. Aynı kullanım senaryosunda önceki aylarda 95-100 TL arası geliyordu. Bende hanım da komple ofisten çalışmaya döndük ama yine de biraz vergi filan mı indirdiler anlamadım. (TRT payı 😛) 25 günlük 56 TL gelmiş.😂 Hafta içi Sabah 8 akşam 17:30 boş ev gerçi ama. Fatura e postaya düşmedi henüz gelince bakarım detaylara.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20
 • Metehan Öztürk @metehanozturk

  @sahin Nasıl bir kafa yaşıyorsunuz? İlk yorumda hatasızını soruyorsunuz, ikincide de ukelalık yapıyorsunuz. Doğrusunu ya da derdinizi siz yazın da öğrenelim profesör bey.

  • Ş.A.Y. @sahin

   Henüz profesörlük yok ama İngilizce öğretmeniyim. İlk yorumda anlatım bozukluğu olduğu belirtilmiş, ben de anlatım bozukluğu olmayan yönerge nasıl olabilir diye sordum. İkincisi tamamen bilgisizce, sadece fikirle yazılmış. Her şeyden önce "he, she" birer kalıp değildir. Gerisini açıklamaya gerek bile yok. 7 yaşında çocuklara İngilizce öğretmeye çalışan, pedagoji, eğitim psikolojisi, çocuklara öğretim eğitimi almış insanları buradan atıp tutarak yagılayana gereken cevabı veririm.
   Yönergenin doğrusu "fill in the blanks with he/she"dir. Türkçesi de "boşlukları he veya she ile doldurun" olabilir en fazla. Yönerge basit olur, uzun olmaz. Zaten liseye kadar bütün yönergeler Türkçe de olsa İngilizce de olsa öğretmen tarafından açıklanır sınav sırasında.

  • Metehan Öztürk @metehanozturk

   @sahin Bu kadar ukelalık yapacağınıza direkt doğrusunu yazsaydınız ya.

  • Ş.A.Y. @sahin

   @metehanozturk Kusura bakmayın. Sizin yanlışın doğrusunu da yazmış olalım bu arada.

  • Metehan Öztürk @metehanozturk

   @sahin Bilgi için sağolun. Genellikle uzak durduğum insanlar olduğu için kullandığım bir kelime değildi. Öğrencilerinize de umarım ukalalığı öğretmezsiniz.

  • Ş.A.Y. @sahin

   @metehanozturk Siz de sağ olun. 🙂

 • Ekrem @huseyinekrem

  @sahin Ben de Arapça Öğretmenliği taze mezunuyum. Dil öğretmeni mesleğinizden dolayı bir meslektaş olarak yorumumu belirteyim.

  Bu sorunun çıkmasının sebebi çocuğun yabancı dili kendi dilinden ayıramaması gibi görünüyor. O yüzden harflerden başka bir belirteç ile ayırım yapılmalıydı. Ben olsam "Kutucuklara "he" ya da "she" kelimelerinden uygun olanını yazalım." şeklinde belirtirdim. Çocuk henüz tırnak, büyük-küçük harf, paranteze alınmış kelimelerin ayrımını yapamıyor olabilir, normaldir. Çocuklardan da hepsinin bunu ayırt etmesini beklememek gerekir zira herkes akıllı olacak diye bir kural yok.

  Aslında en doğrusu bunun yerine istenen ögeler için renkli font kullanmak, ya da somut bir şeklin içine falan almak olabilir, çember, kare gibi. O zaman böyle sorunlar ortadan kalkar. Somut zeka renkleri ve basit şekilleri kelime anlamı gibi karmaşık iletilere kıyasla çok daha kolay ayırt edebildiği için böylesi daha doğru olurdu. Hatta hem şekil hem de renk ile belirtmek en doğrusu olur ama renkli fotokopiye dağ dayanmayacağı da bir gerçek.

  Bir de acizane, online bir platformda öğretmen kimliğinizden ötürü daha sakin kalmanız bekleniyor. O kadar çocuğa ve zıpır sorularına dayanabilen birinin burada bu kadar agresif olması hoş değil 🙂 Başkası olsa neyse, ama bunun eğitimini almış birinin böyle tavırlar sergilememesi beklenir. Tabi yine de siz bilirsiniz, hayat sizin.

  • Ş.A.Y. @sahin

   Hocam öncelikle teşekkür ederim. Yapıcı eleştirileri her zaman severim. Önerileriniz gerçekten değerlendirilebilir. Şekilli kutular içine almak kısmı hoşuma gitti. Uzmanı tarafından yapılmış bir işi hiç bilgi sahibi olmadan bu şekilde eleştirilmesi gerçekten sıkıntılı bir durum. Çok da agresif yaklaşmadım aslında ama cümleler biraz sert olmuş galiba. Elimden geldiğince detaylı ve basit şekilde açıklamaya çalıştım. Konu sadece öğretmenlik değil, kimseye mesleği ile ilgili böyle bir yaklaşımda bulunmak doğru değil bence. 🙂

 • Elixir @elixir

  Belki He ve She kelimeleri tırnak içine alınabilir, altı çizgili ve/veya kalın yazılabilirdi. Eğer büyük çoğunluk soruyu gerektiği şekilde cevaplamış ise (doğru veya yanlış farketmez), soruyu bir iki istisna öğrencinin bu şekilde cevaplaması problem değildir, ölçüm aracı başarıya ulaşmış demektir. Ortada 'ciddi anlatım bozukluğu' olacak bir durum yok bence.

  • Ş.A.Y. @sahin

   Hocam yönerge basit ve olması gerektiği gibi aslında. Tipografik öne çıkarmalar bu yaş grubunda pek de işe yaramıyor. En etkilisi sınav sırasında açıklama yaparken örnekler vermek, ki uygulanıyor.
   Örneğin öğretmen bu bölümü açıklarken "biz Ahmet ya da Ali için he kullanıyorduk, peki Ayşe ya da Fatma için hangisini kullanıyorduk?" gibi bir cümleyle açıkça söylemeden "he/she" ayrımının cinsiyete bağlı olduğu mesajını verebilir. Aslında temel hata ölçüm aracını tek kağıttaki masum, gülümseten bir hata üzerinden değerlendirmeye çalışmak. Böyle şeyler çok fazla yaşanıyor. Gülüp geçilecek bir şey. 🙂
   Kaldı ki eskisi gibi ölçme araçlarıyla not vermek diye bir şey de yok artık, çünkü notun bir değeri yok. Sınavlar formal ölçme aracı olmaktan çıkıp öğretmene dersle ilgili dönüt veren araçlara dönüştü. Ki bu örnek de öğretmenimiz için güzel bir dönüt aslında 🙂

#kısafilm #YouTube Haluk Bilginer, Serkan Keskin, Şevket Süha Tezel gibi iyi oyuncuların oynadığı fakat yasaklanan, 20 dakikalık taşlama kısa film "Son Şnitzel" Youtube'de 480p çözünürlüğünde de olsa yayınlanmış. Ben sevdim ama görüntü kalitesi can sıkabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen gün #AliExpress ’den aldığım #Lego klonu Sembo Block setini paylaşmıştım. (bkz: https://teknoseyir.com/durum/1384705) Bugün ikincisi geldi ve ilkinde yaptığım bütün eleştirileri yedirdi. Gerçekten inanılmaz güzel görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dostlar hepinize iyi hafta sonları diliyorum. Fantastik-Gizem-Korku ve Bilimkurgu kitap önerisi yapacağınız mini listeleri bu durumun altında paylaşalım. 🥳 📚
Bu sayede gözden kaçırdığımız kitapları keşfetmiş oluruz ve tabiki beğenerek okuduğumuz kitapları da paylaşmış oluruz. Ben her ay sayfa sayısına göre değişmekle beraber 3-5 kitap bitiriyorum. Ve şubat ayı kitap alışverişine çıkmadan önce siz değerli TS ahalisinin de önerilerini pas geçmeyecem. 🥳🖐🏻
@ugury seninde listeni beklerim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Uğur Yurtsever @ugury

  Bu tarz listeleri yapmak gerçekten çok zor. İnsanın okuyup beğendiği her şeyi yazası geliyor. Sonra listenin aşırı uzayacağını düşünüp biraz sınırlandırmak istiyor. Ama bu sefer de seçim yapmak zorlaşıyor. Ben, sevdiğim yazarların en sevdiğim birkaç işini yazarak sıyrılayım en iyisi. Zaten günün sonunda herkesin katılımıyla dev bir liste çıkacaktır ortaya. Ayrıca aklıma geldikçe ben de listeyi güncellerim.

  Ursula K. Le Guin - Karanlığın Sol Eli, Yerdeniz serisi, Mülksüzler, Rüyanın Öte Yakası
  Stanislaw Lem - Küvette Bulunan Günce, Sahibinin Sesi, Yenilmez, Solaris
  Robert Heinlein - Ay Zalim Bir Sevgilidir, İkiz Yıldız, Yaban Diyarlarda Yabancı
  Ray Bradbury - Resimli Adam, Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana, Mars Yıllıkları Sonbahar Ülkesi, Fahrenheit 451
  Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi
  Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya, Ada
  Arthur C. Clarke - Çocukluğun Sonu, Rama'yla Buluşma, 2001
  Philip K. Dick - Android'ler Elektrikli Koyun Düşler Mi, Karanlığı Taramak, VALIS, Gökteki Göz
  Isaac Asimov - İşte Tanrılar, Vakıf serisi
  Frank Herbert - Dune
  Margaret Atwood - Damızlık Kızın Öyküsü
  Neil Gaiman - Yıldız Tozu, Yokyer, Amerikan Tanrıları

  Lovecraft ve Poe ile ilgili her şey. 🙂

 • BRN @brnspawn

  Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi, Kutsal Dedektiflik Bürosu
  Isaac Asimov - Ben Robot, Sonsuzluğun Sonu
  Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya
  Arkadi ve Boris Strugatski - Uzayda Piknik
  J. R. R. Tolkien - Hobbit, Yüzüklerin Efendisi Serisi
  Neil Gaiman - Amerikan Tanrıları, Paniğe Kapılma !
  Yevgeni Zamyatin - Biz
  H. G. Wells - Zaman Makinası, Dünyaların Savaşı, Dr. Moreau'nun Adası

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Benim listem ve güncellemeye devam etmeye çalışacam tabi 🙂
  Klasik eserleri yazmayacam liste uzar 😂
  Bilim Kurgu-Korku-Gizem-Fantastik ağırlıklı ama diğer edebi eserlere de yavaş yavaş yönelmeye başlayacam.

  Douglas Adams - Otostopçunun Galaksi Rehberi
  - - - -
  Frank Herbert - Dune
  - - - -
  Neil Gaiman eserlerinden
  1. İskandinav Mitolojisi
  2. Amerikan Tanrıları
  - - - -
  Isaac Asimov - Ben Robot
  - - - -
  J. R. R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi Serisi ve Hobbit
  - - - -
  H. P. Lovecraft ve Edgar Allan Poe kitapları
  - - - -
  Stephen King eserlerinden
  1. İt
  2. Mahşer Günü
  3. Hayvan Mezarlığı
  4. Yeşil Yol
  5. Kara Kule
  6. Sis
  7. Kuşku Mevsimi (Esaretin Bedeli)
  8. Mr. Mercedes
  9. Doktor Uyku
  - - - -
  Jennifer McMahon eserlerinden
  1. Söylemeyeceğine Söz Ver
  2. Şeytanın Eli
  - - - -
  Melissa E. Hurst - Sonsuzluğun Sınırında
  - - - -
  Nancy Pickard eserlerinden
  1. Cinayetin Şifresi
  2. Bakire
  - - - -
  Tess Gerritsen - Siliniş
  - - - -
  Elise Kova eserleri - Hava Uyanıyor Serisi
  - - - -
  Sarah Jio - Kelebek Adası (Edebi-Romantik Roman)
  - - - -
  Ashley Elston- Bu Bizim Hikayemiz
  - - - -
  Harper Lee Eserleri
  1. Bülbülü Öldürmek (Edebi-Roman)
  2. Tespih Ağacının Gölgesinde ( Bülbülü Öldürmenin devamı)
  - - -
  Leigh Bardugo Eserlerinden
  1. Kargalar Meclisi
  2. Sahte Krallık
  - - - -
  Becca Fitzpatrick - Siyah Buz

@atokyuz Sanırım işe yarayan bir DNS buldum. https://teknoseyir.com/durum/966572 Burada verdiğiniz imgur linkleri problemsiz açılıyor. Aklıma gelen engelli siteleri de denedim.
Sizde bir deneyin. Test etmek için varsa bir iki link verirseniz onları da deneyelim.

DNS.Watch:
84.200.69.80
84.200.70.40

BeğenFavori PaylaşYorum yap