Harun ADAL paylaştı.

Operatörlerin ülke genelindeki 2G-3G ve 4G kapsama alanlarını gösteren güzel bir site :
https://www.nperf.com/en/map/TR/-/-/signal/

Bu veriler kullanıcıların telefonlarına yükledikleri Android ve iPhone uygulamasından gelen verilere göre şekilleniyor.

#Turkcell #Vodafone #TürkTelekom

2G / 3G / 4G coverage in Turkey - nPerf

Compare the network coverage of mobile operators and check their performance at home !
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Takipsiz Kargolarınızı Her Yerde Takip Etme [Türkiye İçi PTT 'den Takip Edebilme]

Hepimiz yurtdışından ürünler alıyoruz genelde ve bazen bu ürünlerde verilen kargo kodlarını takip edemiyoruz. Takipsiz kargo dediğimiz ürünleri takip etmeyi göstereceğim sizlere. 🙂

Bir örnek üzerinden gidelim.

Bu ve benzeri şekilde ki kargo kodlarını https://global.cainiao.com/  adresine yazın. Hava limanına girdi mi Türkiye içi takip kodu çıkıyor. RQ3636363MY gibi ve bu PTT sisteminden takip edebilmemiz için kod oluyor. Ayrıca o site üzerinden de durumuna bakabiliyorsunuz. Takipsiz kargo dediğimiz kargolarımızı her yerde takip edebilir oluyoruz. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 148

Merhaba #Sony #Xperia #XA #Ultra kullanıcısı arkadaşlar #XperiaXAUltra da karşıya ses gitmemesi veya yankılı gitmesi gibi sorun yaşayanlar için birkaç denenmiş ve genelde olumlu sonuçlanmış çözüm önerim var, öncelikle sorunun yazılımsal olduğunu söyleyelim.

1. ve basit çözüm telefondan arama yapın açıldıktan sonra ise ahize hoparlörü, dış sese verin yüksek ihtimal artık sizi hiç duymayacaktır karşıdaki kişi birkaç saniye sonra sesi tekrar ahize höparlörüne geri alın ve aramayı kapatın tekrar arama yapıldığında düzelmiş olması gerek eğer düzeldiyse bir daha hiç bozulmayacaktır (bu sorunu yaşayan bir arkadaşıma kendi önerimdi ve sorunu çözülmüştü bir süre sonra sıkıntı yaşayıp yaşamadığını sorduğumda sorun yaşamadığını ifade etmişti yani test edildi ve onaylandı 🙂 )

2. çözüm Ayarlar dan Uygulama bölümüne girip tümü sekmesine gelin burada telefon simgesi olan tüm uygulamaların içine girip verileri temizle deyin, telefonla arama yapmayı deneyin mikrofonu kullanmak için izin isteyebilir uygulamalar sıfırlandığı için izin ver i işaretlemeniz gerekebilir.

3. çözüm #XAUltra cihazınızı yedekleyin ve sıfırlama yapın daha sonrasında ise Xperia Companion ile yazılım onarımını bu işlem temiz sistem kurulumu yapmanıza yarayacaktır.

4. donanımsal durum) telefonu aldığınızdan beri hiç mikrofon çalışmadıysa bu çözümleri deneyipte bile hiçbir sonuç alamadıysanız ve sesiniz bu zamana kadar zaten az bile değilde hiç gitmediyse sorununuz donanımsal gözüküyor cihazı garantiye göndermeniz gerekecek yinede son bir kez şansınızı denemek istiyorsanız arama ekranına gelerek *#*#7378423#*#* (*#*#SERVICE#*#*) ı tuşlayın ve çıkan pencerede Service tests menüsüne girin buradan Microphone(1.alt mikrofon) ve Secondary Microphone(2.üst mikrofon) u çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

Gelelim yazılımsal sorunun nedenine, sizin sesinizin az ve karşıdaki kişiye kendi sesinin yankılı gitmesinin nedeni telefon uygulamasının 1.mikrofon(alt mikrofon) ile 2.mikrofon(üst mikrofon)u karıştırması siz arama yaptığınızda ahizeden konuşmanıza rağmen 2.mikrofon(üst mikrofon)u kullanmaya çalıştığı için sesiniz karşıya az gitmekte ve hem 2.mikrofon hem ahize üstte olduğu için karşıdaki konuşan kişinin sesi döngüye girip kendi sesini tekrar duymasına ve dolayısıyla yankı yapmasına sebep oluyor. genel olarak son güncelleme 36.0.A.2.109 sonrası bu sıkıntıyı yaşayanlar var sıkıntı özet olarak, eski telefon uygulamasının verileri yeni sistemde kalmaya devam etmesi ve çakışmaya neden olması, dolayısıyla da telefon işlevi görevini düzgün bir şekilde yerine getirememesi.
#SonyXperia #XperiaDestek

Soru veya sorunlarınızı profili etiketleyerek sorabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • KekoMançi @kekomanci

  bir an sony teknoseyirde hesap açmış sandım 😀

 • Mkyb @mkyb

  Xperia XA Ultra kullanan varsa Allah bol sabır versin. Zira telefon şebeke problemli.

  • Xperia Destek @xperiadestek

   Ben sadece bir seride sorun olduğunu düşünüyorum, zira şu an 2 arkadaşımda var birinde hiçbir problem yok ve sistem güncel değil diğerinde ise sistem güncel ve sadece bu gönderideki yazılımsal sorun yaşandı onada 1. çözüm önerisini vermiştim ve sorunu hallolmuştu, Sony yazılımsal bir sorun demiş bu şebeke sorununa fakat ne kadar doğru bilemeyeceğim eğer şebeke problemli bir XA Ultra elime geçerse bu sorunlada ilgilenmek istiyorum yazılımsal veya donanımsal olup olmadığı ile ilgili kesin bilgiyi de veririm açıkcası, bu sorunu olan arkadaşlara şimdilik 2 çözüm önerim olabilir, sim kartlarını yenileyip denemeleri işe yarayabilir veya önce telefonu sıfırlamaları sonrasında yazılım onarımı yapabilirler. Fakat şebeke problemi olan XA Ultra yı servise yollarlarsa test edilmiş bir XA Ultra, Xperia X veya XA ile değiştirdiklerini de duydum.

 • ycgurdal @ycgurdal

  Türk telekom'da bizim evdeki her telefon aynı sıkıntıları yaşıyor. Diğer operatörlerde bir sorun yok. Acaba farklı simlerle deneme yapıyor musunuz?

Bu saate kadar bekleyenler için yeni projeyi açıklayayım. İsmail Ozan İzci üretimi TS anahtarlıkları! Son hali değil ama kabaca bu. Bunlar eşantiyon anahtarlıklar gibi olmadıklarından daha pahalılar ama koleksiyon değeri olacağından adetli üretilecekler. Yani belli bir adetten daha fazla üretimi olmayacak. Her birinin kendine has numarası olacak ve o belli adette kaçıncıyı aldığınızı göreceksiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 84

Gece boğaziçi uçuşu Cihaz=Dji S1000 combo. Kumanda=Futaba 14sg.GPS A2 Yükseklik=1328 metre Rüzgar hızı 2 Nat

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

Emniyet ve TSK için hazırladığımız Biber gazı sıkabilen İHA'mız göreve hazır

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 36
 • TARIKK @tarikk

  Ohhh, ne güzel, iyi ki böyle birşey var, ciddi ciddi eksikliğini hissediyorduk.
  Yalnız o drone ne kadar yüksekten sıkacak o gazı ? O alandaki hava akımı nasıl olacak, o gaz nasıl hedefi bulacak ? Gerçi burdan bakıncada plastik mermi atacakmış gibi duruyor ama neyse. Asıl soru yukarıda da sorulmuş, birinin başına düşüp adamı öldürürse, gözünü çıkartırsa, nasıl bir sorumluluk alacaksınız, ciddi merak içersindeyim. Mesela kısasa kısas yapıp operatörün gözünü mü çıkartacaksınız ?

 • Ali Kurt @titan

  Drone tehlikeli.Evet.Her ota b*ka kullanilacagini zannetmem TSK ile birlikte calisildigina gore saldirgan gostericilere karsi ozellikle doğuda kullanilmak amaçlanmıştır diye tahmin ediyorum @dronedoktoru ?. herkes drone un dusme tehlikesinden bahsetmiş.Dogru.Fakat gostericilerin attigi taşlardan ,molotoflardan,Sapanlardan,mermilerden bahseden yok!Onlar polislerimizi,askerlerimizi,sivil halki tehlikeye atmiyor galiba?sungerden falan yapildilarsa demek ki(!) Neyse siyaset karistirmadan kapatalim konuyu başarili çalışmaniz için tebrikler. @dronedoktorui

 • YasinC @yasinc

  Turnigy 9xr kumanda ile ne kadar profesyonel olduklarını belli etmişler.

Xiaomi Yi 4K Action Camera

Xiaomi'nin yeni aksiyon kamerası YI galiba yanlışlıkla internet sitesine yüklenmiş ve birileri de bunu fark etmiş 😀 Görselleri de bi güzel aldık tabi.

Özellikler:

Sensör: Sony CMOS IMX 377(Effective Pixels) 12MP 1/2.3"

Sensörün Teknik Özellikleri

Lens: f2.8 / 7 Katmanlı Optik Yapı / 155 Derecelik Geniş Açı

Çipset: A9 Ambarella (A9SE75)

 • 4K max. 30fps (60 mbps)
 • 1080p - 120 fps
 • 720p - 240 fps

 • 3D EIS: 3 Boyutlu Elektronik Görüntü Sabitleyici
 • 3D MCTF: 3 Boyutlu Gürültü Azaltma
 • LDC: Lens Bozulma Düzeltmesi
 • Rolling Shutter Düzeltmesi
 • Arka Işık Telafisi
Çipsetin Teknik Özellikleri

Uzaktan Kumanda: Düşük Güç Tüketen Bluetooth Uzaktan Kumanda

Fotoğraf Modu: 12 MP

Video Modu: 4K 30FPS / 2K 60FPS / 1080P 120FPS / 720P 240FPS

Zamanlayıcı: 3, 5, 10 ve 15sn Seçenekleri

Time Lapse Video Modu: 0.5/1/2/5/10/30/60s Aralıklarında Seçim İmkanı

Burst Modu: Saniyede 30 Fotoğraf

Slow Motion Modu: 1/8, 1/4 ve 1/2 Hızı Destekliyor

Manuel Mod: Destekliyor (Shutter/ISO/EV/WB)

Batarya: 1400 mAh Li-ion/ 3.85V, 5.39Wh / 120 Dakika 4K/30 Video Çekimi

Donanım: Düşük Güç Tüketen 3 Eksenli Jiroskop ve İvme Ölçer

Mikrofon: Çift Mikrofon

Açılış Hızı: 3sn

Ekran: 2,19″ / 640x360 / 330PPI / Gorilla Glass / 160 Derece Retina Dokunmatik Ekran

Bağlantı;

 • Wi-fi a/b/g/n/
 • 5GHZ (Dual-Band) / 2.4GHZ
 • 3MB/s İndirme Hızı
 • Canlı Yayın Desteği(VoIP & DSP)
 • MicroSD (Ayrıntıları belli değil)
 • MicroUSB
 • MicroHDMI (Olması muhtemel)

Renkler: Siyah, Beyaz / Başka renklerinin olması da bekleniyor.

Fiyat: 200 ~ 250$ 🙁 Satış fiyatı şimdilik bu bir süre sonra biraz daha düşebilir.

Resmi Sayfası: Xiaomi Yi 2 Action Camera 4K

Resmi Özellikler Sayfası: Xiaomi Yi 2 Action Camera 4K

Satılan Mağazalar: 12 Mayıs 2016 Resmi Olarak Duyurulacak. 15 Mayıs Tarihinde Resmi Olarak Satışa Çıkıyor.

Banggood

(Satışta)

Gearbest

(Satışta)

DealeXtreme

(Satışta)

AliExpress

(Satışta)

GeekBuying

(Satışta)

 Giztop

(Satışta)

Diğer Özellikler;

-20 ile +85 derece arasında çalışmakta, 4K 30fps 110 dakika çekim yapabiliyor, 28nm CMOS 800mhz çift çekirdekli A9 işlemciye sahip. DSP, H264(HP, BP, MP) ve 4K/30FPS Blu-ray çekim yapabiliyor. 16,9 retina dokunmatik ekrana sahip. Dahili wi-fi 5ghz destekliyor.

Ek Görsellerhttp://imgur.com/a/hn0ry

Ek Bilgiler: Yİ 2 Firmware

Kutu Açılışı:

https://vimeo.com/166380451

Resmi Tanıtım Videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=4K40-E7TU9A


Bu resim geçen ay çekilmiş.


#xiaomiyi #yicamera #yicamera4k #akış #xiaomi #xiaomiyi4k #yicamera2 #xiaomiyicamera2 #xiaomiactioncamera #XiaomiYi4KActionCamera


Kaynak: XiaomiYIPolska

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 28

Levent abinin haberdar ettiği kampanyanın ardından Turk.net'e geçiş yaptım. Herhangi bir taahhüt olmadan 16GB'e kadar 150GB kotalı (eski kotamın iki katı) internet ve evden her yöne 1000 dk konuşma ile (konuşmasam bile 20TL geliyordu) toplam 60TL ödeyeceğim. Telekom'daki son faturam 76TL iken, telefon faturam da birkaç görüşmeyle 36TL geliyordu. Neredeyse yarı yarıya bir tasarruf söz konu. Umarım sorunsuz bir hizmet olur.

#akış #turknet #Adsl

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

Samsung Galaxy S7 Edge 'in çift sim kartlı veriyonunda ya sim +sd kart yada çift sim kart takılabiliyor. Bilinçli bir kullanıcı sim kartın zar kısmını kazıyıp sd kartın üstüne koyup hem çift sim kartı takmış olmuş hemde mikro sd kartını takmış olmuş ve sistem sorunsuz çalışıyormuş tebrikler gerçekten o arkadaşa 😉 #akış #SamsungGalaxyS7Edge

Edit: İçine sim kartı yerleştirilebilen sd kart çıksa hiç fena olmaz hany 😉

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13
Harun ADAL paylaştı.

Linux Mint'in global sitesi anasayfasının hacklenmesi ve Iso dosyalarına arka kapı yerleştirilmesi ile ilgili;

1) Sadece 20 Şubat tarihinde indirilen 17.3 Cinnamon sürümünü indirilenler etkilenmiş,
2) 17.3 Mate, KDE, Xfce sürümlerinde 20 Şubat tarihinde indirilmiş olsalar bile arka kapıdan etkilenmemişler,
3) Eğer 17, 17.1, 17.2, sürümlerinden doğrudan yükseltme yapanlar saldırıdan yine etkilenmemişler.

Eğer böyle bir durumdan etkilendi iseniz;

*Bilgisayarınızın internet bağlantısını kesiniz.
*Tüm bireysel verilerinizi yedekleyiniz.
*Kurulum yaptığınız ISO dosyasını siliniz.
*Bunu yazdırdığınız bir DVD varsa imha ediniz.
*ISO dosyasının bir USB belleğe yazdırdı iseniz, USB belleğinizi biçimlendiriniz.
*Sisteminizi md5sum kontrolü yapılmış sağlam bir ISO dosyası ile yeniden kurunuz.
*İnternet ortamındaki önemli şifrelerinizi değiştiriniz.

Ayrıca bu hack olayı WordPress'teki bir açık sebebiyle olduğu söylenmiş.

Kaynak: https://forum.linuxmint.net.tr #Linux #LinuxMint #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • turker @turker

   çok detaylı araştırmadım ama wordpress tarafında bununla ilgili bir güvenlik güncellemesi gelmedi bildiğim kadarıyla. Dolayısıyla "dışardan" birileri wordpresse erişti de sayfayı değiştirdi vs. bana pek inandırıcı gelmedi. Sen burada yazdıktan sonra biraz bakındım, adamlar zaten 1 sefer sayfa içeriğini değiştiğini farkedip düzeltmişler, sonra tekrar değiştirilince siteyi kapatmışlar.

   İlgili sayfada eklenti vs. var mıdır emin değilim ama wordpress hacklendi denilen olayların büyük çoğunluğu kullanılan eklentiler veya tema kaynakldıır.

   diğer taraftan bazı sitelerde hacker shell access elde etmiş filan deniyor ki durum çok daha vahim o zaman.

   wordpress eski sürümü kullanılıyordu vs. diyenler de olmuş ama mint ekibi yalanlamış son versiyondaydık diye.

   slacktaki wordpress kanallarını hızlıca bi gezdim orada da bu olayla alakalı aman kendinizi güvene alın, açık var üstünde çalışıyoruz diyen de olmamış...

  • turker @turker

   bu arada mevzu orjinal isoyu değiştirmek değil. adam başka bir sunucuya içine irc bot eklediği bir iso koymuş. sen farketmeden onu indiriyorsun.

  • Mr. Paramedik @mr-paramedik

   O zaman dalga geçmek yerine düzgünce düşüncelerini yazsan da hepimiz bilgilensek? Ben bilgisayar uzmanı falan da değilim, gördüğüm neyse onu yazmışım. Ayrıca oraya dikkat edersen kaynak da belirtmişim. Bir yanlışlık varsa bunu belirtmek yerine karşıdakine küfür eder gibi "Tabi" yazmak kolay geliyorsa birşey diyemem.

  • turker @turker

   derdim dalga geçmek değildi. uzun uzun yazacak vaktim yoktu. ayrıca kaynak verdiğim dediğin yer koca forum. girip nerede yazışmışlar diye aramak lazım. direk konuya link verirsen daha iyi olur.

   diğer taraftan mevzu senin şahsınla alakalı değil, haber kaynağı senle ilgili değil vs. vs. oraya ne yazarsam yazayım sen neden şahsına yazılıyormuş gibi algılıyorsun ki ben buraya vay şerefsizler yazsam ne küfrediyorsun bana mı diyeceksin ? 🙂

  • Mr. Paramedik @mr-paramedik

   Yahu tamam da, benim durumumun altına yazıyorsun. Belki de benim şahsıma dedin. Nereden bileyim. Oraya "saçmalamasınlar" desen ben de anlayacağım ki onlara söylüyorsun.

  • turker @turker

   yahu ne diye buradan alenen insanlara saydırayım, hele ortada birşey yokken. Tabiki konuyla alakalı yorum gönderiyorum. Ben mi bir şey kaçıyorum. öyle insanlar mı var bu sitede 🙂

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  * Bunu yazan DVD sürücüyü bilgisayar kasasından söküp çöpe atınız
  * Yazılı olan harddiski balyozla kırıp okunamayacak parçalara ayırınız
  * Bu bileşenlerin takılı olduğu kasayı denize atınız.
  Şaka tabi. Açık kaynaklı yazılıma da bunu yaparlarsa artık ohooo...

 • Lehimli At @at

  açık kaynak kodluya virüs bbulaşmaz diyen tanıdıklarım var idi.
  ben doğrusunu söylüyorum inanmak istediklerine inanmaya devam ediyorlar