Merhaba #Sony #Xperia #XA #Ultra kullanıcısı arkadaşlar #XperiaXAUltra da karşıya ses gitmemesi veya yankılı gitmesi gibi sorun yaşayanlar için birkaç denenmiş ve genelde olumlu sonuçlanmış çözüm önerim var, öncelikle sorunun yazılımsal olduğunu söyleyelim.

1. ve basit çözüm telefondan arama yapın açıldıktan sonra ise ahize hoparlörü, dış sese verin yüksek ihtimal artık sizi hiç duymayacaktır karşıdaki kişi birkaç saniye sonra sesi tekrar ahize höparlörüne geri alın ve aramayı kapatın tekrar arama yapıldığında düzelmiş olması gerek eğer düzeldiyse bir daha hiç bozulmayacaktır (bu sorunu yaşayan bir arkadaşıma kendi önerimdi ve sorunu çözülmüştü bir süre sonra sıkıntı yaşayıp yaşamadığını sorduğumda sorun yaşamadığını ifade etmişti yani test edildi ve onaylandı 🙂 )

2. çözüm Ayarlar dan Uygulama bölümüne girip tümü sekmesine gelin burada telefon simgesi olan tüm uygulamaların içine girip verileri temizle deyin, telefonla arama yapmayı deneyin mikrofonu kullanmak için izin isteyebilir uygulamalar sıfırlandığı için izin ver i işaretlemeniz gerekebilir.

3. çözüm #XAUltra cihazınızı yedekleyin ve sıfırlama yapın daha sonrasında ise Xperia Companion ile yazılım onarımını bu işlem temiz sistem kurulumu yapmanıza yarayacaktır.

4. donanımsal durum) telefonu aldığınızdan beri hiç mikrofon çalışmadıysa bu çözümleri deneyipte bile hiçbir sonuç alamadıysanız ve sesiniz bu zamana kadar zaten az bile değilde hiç gitmediyse sorununuz donanımsal gözüküyor cihazı garantiye göndermeniz gerekecek yinede son bir kez şansınızı denemek istiyorsanız arama ekranına gelerek *#*#7378423#*#* (*#*#SERVICE#*#*) ı tuşlayın ve çıkan pencerede Service tests menüsüne girin buradan Microphone(1.alt mikrofon) ve Secondary Microphone(2.üst mikrofon) u çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

Gelelim yazılımsal sorunun nedenine, sizin sesinizin az ve karşıdaki kişiye kendi sesinin yankılı gitmesinin nedeni telefon uygulamasının 1.mikrofon(alt mikrofon) ile 2.mikrofon(üst mikrofon)u karıştırması siz arama yaptığınızda ahizeden konuşmanıza rağmen 2.mikrofon(üst mikrofon)u kullanmaya çalıştığı için sesiniz karşıya az gitmekte ve hem 2.mikrofon hem ahize üstte olduğu için karşıdaki konuşan kişinin sesi döngüye girip kendi sesini tekrar duymasına ve dolayısıyla yankı yapmasına sebep oluyor. genel olarak son güncelleme 36.0.A.2.109 sonrası bu sıkıntıyı yaşayanlar var sıkıntı özet olarak, eski telefon uygulamasının verileri yeni sistemde kalmaya devam etmesi ve çakışmaya neden olması, dolayısıyla da telefon işlevi görevini düzgün bir şekilde yerine getirememesi.
#SonyXperia #XperiaDestek

Soru veya sorunlarınızı profili etiketleyerek sorabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mkyb @mkyb

  Xperia XA Ultra kullanan varsa Allah bol sabır versin. Zira telefon şebeke problemli.

  • Xperia Destek @xperiadestek

   Ben sadece bir seride sorun olduğunu düşünüyorum, zira şu an 2 arkadaşımda var birinde hiçbir problem yok ve sistem güncel değil diğerinde ise sistem güncel ve sadece bu gönderideki yazılımsal sorun yaşandı onada 1. çözüm önerisini vermiştim ve sorunu hallolmuştu, Sony yazılımsal bir sorun demiş bu şebeke sorununa fakat ne kadar doğru bilemeyeceğim eğer şebeke problemli bir XA Ultra elime geçerse bu sorunlada ilgilenmek istiyorum yazılımsal veya donanımsal olup olmadığı ile ilgili kesin bilgiyi de veririm açıkcası, bu sorunu olan arkadaşlara şimdilik 2 çözüm önerim olabilir, sim kartlarını yenileyip denemeleri işe yarayabilir veya önce telefonu sıfırlamaları sonrasında yazılım onarımı yapabilirler. Fakat şebeke problemi olan XA Ultra yı servise yollarlarsa test edilmiş bir XA Ultra, Xperia X veya XA ile değiştirdiklerini de duydum.

 • ycgurdal @ycgurdal

  Türk telekom'da bizim evdeki her telefon aynı sıkıntıları yaşıyor. Diğer operatörlerde bir sorun yok. Acaba farklı simlerle deneme yapıyor musunuz?