#twitch
#monitör
#teknoloji

"Meşhur" bir pc/donanım editörü arkadaşın "Twitch" sohbet yayınını izlerken Monitörler konusunda Va-İps-Tn panellerde yaşanan (TN'de daha az elbette) ölü piksel, ghosting, piksellenme, aşırı ışık sızması vs. konularında artık daha az yaşanabilir bir noktaya ulaşılabilir mi? Ne zaman teknolojik gelişmelerle bir değişim olabilir ya da belirli bir standart ne zaman oluşur tarzında bir soru sordum. Arkadaşın verdiği cevap; "bu iş komplo teorisi ben 2 tane kullanıyorum hiç sorun görmedim", "sen 2 binlikte 10 binlik kalite mi istiyorsun?", "herkes yazıyor ama olan kimse de görmedim bu sorunları" tarzı popülist bir yaklaşımla yayın akışının da gazıyla cevaplar verdi. İlginç gerçekten. O kadar da nezaketli, kibarca bilgi almak adına sordum. (ki asus, msi, samsung vd. marka ismi de geçmemekte idi sorumda genel idi)
F/p ürünü olarak aldığım, ki 2 bin tl verdiğim üründe ölü piksel ve aşırı ghosting varsa elbette bu olağan değil sorundur. kalkıp 2binlik üründe 12bit panel aramıyoruz, SRGB'nin bilmem kaçını kapsamalı derdinde de değiliz. Olağanüstü görüntü de aramıyoruz.
Yüzlerce arkadaşımız şikavetvar.com olsun THH olsun iade, ürün değişim ve başta yazdığım sorunlarla uğraşıyor. Bizzat bunu defalarca ben yaşadım geçmiş paylaşımlarım da da var. İlginç ve nezaketsiz buldum arkadaşı. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#oyuncumonitörü
@gamsizm

Aylardır çözülemeyen monitör sorununda son olarak Vatan Bilgisayar Mağazasından testlerini yaptırır görerek alırım düşüncesiyle satın aldığım ürün Ölü piksel ve ekran hatalarından iade oldu 2. kutuyu açalım dediler, açtılar 2.de de ölü piksel sorunu. AOC 242u model bu arada. Başka model de ellerinde bulamadım bütçeye uygun iptal dedim alırken mağazada 4 taksit yaptırmıştım. Parayı geri 4 taksit şeklinde ödeyeceklermiş. 6'da 6 monitör sorununa mi yanayım, paranın tamamını Nisan'da anca tam olarak alabileceğime mi yanayım. Şaka gibi 🙂

2 Asus ölü piksel ve sonradan beliren sarı lekeler, diğerinde ekran titremesi ve kayması
3 AOC 2si vatan malum mağaza, 1'i netten müşteriden dönen ölü pikselli kullanılmış çıktı ayağı lekeliydi ve mavi kalemle çizilmiş uçtan uca.
1 Msi ekran bulanıklığı ve renk kayması

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

#teknoyardım
#oyuncumonitör

https://www.epey.com/monitor/karsilastir/345336-440314-620989-642620/aoc-24g2u_msi-optix-g241_aoc-c24g2u-bk_lg-ultragear-24gn650-b/
Bunlardan birini alacağım. Önerisi olan varsa yazabilir mi?
4 Monitör son 6 ayda. 1'i panel kırık geldi diğer 3'ü ölü pikselden iade ettim sürekli ölü piksel, ekran titremesi, flicker sorunları yaşadım şans malum.
Direk gidip denetip alabileceğim Vatan Mağazada bir tek Aoc g242u ips var. Diğerleri netten ancak alabilirim.
FPS oyunları, film, web kullanım ağırlıklı.
Photoshop vs işlemlerini çok gerekmedikçe kullanmıyorum.

AOC 24G2U/BK - MSI Optix G241 - AOC C24G2U/BK - LG UltraGear 24GN650-B...

Epey - AOC 24G2U/BK - MSI Optix G241 - AOC C24G2U/BK - LG UltraGear 24GN650-B özellik ve fiyat karşılaştırması
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Bell @mr-bell

  Aoc un a101 market online sitesinde daha ucuza satılan bir versiyonu var ama bunlar kadar tarz değil ve ek fonksiyon yok gibi.
  Alan kişi genel olarak memnun kaldı, genel olarak bir şeyler izleyerek,çizerek ve csgo oynayarak kullanıyor.
  Ben ürünü canlı görmedm,

 • Alper Kutlu @alper-kutlu

  24g2u modelini kullanıyorum güzel monitör bence madem bu kadar sorun yaşadın vatandan dene al ama ben bi asus monitörü vatandan almıştım almadan önce adam baktı sonra eve gittim baktım ölü piksel var 6 ay kullanıp 6 ayın dolmasına son bi kaç gün kala ölü piksel var diyerek thh yardımıyla iade ettim öle başa böyle tarak 😀 o yüzden onların bakması yetmiyo iyice uyarman gerek hatta onlarla birlikte sende baksan iyi olur özellikle ışık sızması çok olmasın diye kontrol et ölü pikselden ziyade

  • Dogan @dogan

   @alper-kutlu karanlık ortam vs'de de bakamıyorum oralarda malum. Adamlar uzun uzun bakmaz. Kabak tadı verdi de güzel bi sistem var hiç içe sinerek kullanamadım henüz. G-sync onaylı monitör de tuzlu kartımdan ötürü g-sync en azında uyumlu çalışabilecek de mönitör arıyordum aslında. Asus vg24vq aldım parlaklık titremesi mahvetmişti. 242u'da sorunsuz kullananlar gördüm nvidia kart ile. Tabi şans gene

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @dogan freesyncli pcde nvdia kart sorun oluyor mu hiç bilmiyorum iyice araştırmak lazım o zaman

 • Mehmet @kolsheseen

  24G2U/BK kullanıyorum çok memnunum.

 • Dogan @dogan

  @alper-kutlu @kolsheseen vatana gidip dün aoc 24g2u aldık mağazada denediler ölü pikseller çıktı arkadan bi sıfır kutu daha açtılar onda daha da kötüydü. 3.açtırmadım iptal ettik geldik. Adamlar diyor 20 kutu açtıysak 1.de 2sinde çıkmıştır tüm monitör grubumuzda sizde ikisinde de hayret dediler. İptal ettik paranın karta yatmasını bekliyorum. bankanın geri göndermesini bi sürü bekleyiş 7 iş günü diyorlar !
  Ne alayım artık bilmiyorum da hakikaten 6 ürün etti toplamda. Rekor bende olsa gerek

#teknoyardım
Alt-Tab yapıp oyuna geri dönünce oyunda kasma durumu ve yeniden başlatana kadar anlık kasma problemi yaşayan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım
#ekrankartı

Asus Dual RTX 2060 A6G kullanıyorum. Yaklaşık 1 aydır oyunlarda anlık kasılma hissi oluyordu anlık mouse hareketlerinde ufak takılmalar vs. Epeyce yöntem denedim çözüm için. DDU ile driver silip kurma, sistem güvenlik taramaları, Mouse yazılımından kaynaklı bir çakışma olabilir diyerek onu kaldır, yeniden kur falan, format vs. ve sonunda sorunun Asus'un GPU Tweak II yazılımda olduğunu tesadüfen farkettim. Game Mode, OC mode, Sessiz mode vs hepsini denemiş olmama rağmen durum değişmemişti. PSU güç tüketimi mi yetersiz kaldı diye bile düşündüm. (OC Mode'da)
Uygulamayı kaldırdım büyük oranda düzelme oldu. Yeniden silip kurunca da eskisi gibi yapmaya devam ediyor. Ayrıca Ekran kartı fan deviri sona kendiliğinden alıp 3-4 kez de pcyi dondurduğu durumlar oldu bu yazılım aktifken.
Sanırım Afterburner kuracağım ya da ek programsız devam edeceğim.
Bu durum başına gelen var mı? Asus yazılım kararlı idi eskiden. İlginç.
Daha önceki Gigabyte kartımda aoura yazılımı kanser ederdi optimizasyon sorunu çıkarırdı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım
ekran kartı arada bi fan hızını maksimuma alıyor ve pc ekran gidiyor. Çözüm bilen var mı? Daha iki kere yaptı aynı oyunda OC modda kullanıyorum.Asus Dual A6G rtx 2060.
Fan devri sona alıyor birden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem @huseyinekrem

  Ya driver sıkıntısı var yok çok ısınıyor. Default ayarlarda yapıyor mu denemek lazım. Bir de driver'ı yeniden kurmayı denemek lazım.

  • Dogan @dogan

   @huseyinekrem 63'leri hiç geçmedi henüz. HW Monitör ile de kontrol ettim hep. OC Scanner ile taramıştım ama o modda kullanmıyorum. Sadece kendi züerindeki Game Mode ve OC Mode var onlar arası geçiş yapıyorum. Sürücü gibi geldi format da yeni attım ama bakalım.

#freesync
Monitörde Freesync Preimium var. Kapalı iken de ekran kırılması, yırtılma vs olmuyor. Ani fps değişimlerinde hiç fark görmedim. Fps 50 iken de 180 iken de tüm oyunlarda. O dalgalanmayı hissettirmiyor kapalıyken daha rahat yani 🙂 FS iel açıkken ekran parlaklık titremesi oyuna girişte çıkarken oluyordu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#nvidia
#rtx
#sistemtavsiyesi
Gigabyte gtx 1660 Super'den Rtx 2060'a geçtim. Artı ve eksileri benzer değişiklikler düşünen arkadaşlar varsa paylaşıyorum.
800tl farka Sıfır ASUS Dual GeForce RTX 2060 Advanced edition EVO 6GB ile değişim yaptım.
Diğer bileşenler
İşlemci ryzen 5 3600
Ram 16gb
Asus Prime b550 m-k
Samsung 970 Evo plus

Şuan malum indirim günleri dışında 3800 tl'lerden başlıyor 2060'lar.
Gönül ister 2070 super vs almak ama bütçe buna yetebildi.
1900'e almıştım 1660 super'i yazdan önce. Şuan 2600 olmuş 1660 super

İlgililer için kılavuz olsun isterim malum fiyatlar uçuyor.

World of Tanks'ta ultra grafikte 1660 super ile 130 civarı
2060 ile 160 civarı alıyorum ortalama fps
Cod Warzone'da 15 fps kadar fark etti ultrada. Ort. 100-105 arası (2060)

İnanılmaz farklar yok bi artısı var DLSS
f1 2020'de Dlss kapalı 105, açık 124 fps aldım FHD ve en yüksekte. Birden çok tekrarladım (ortalama)
Bf1de 90 1660 super, 2060 ile 120 civarı ultra ayarda.

Belki fikir verebilir..

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar birbirimize iş öğretmek değil ama şu sokakta veya başka bi yerde denk gelip halen daha selam deyip el uzatmaya çalışan, korona selamı deyip yumruk dokunduran veya dibinize sokulan kim olursa olsun uzaklaşın, uzaklaştırın. Adam geliyor "bende yok" deyip ellerini havaya kaldırıyor" temizim ben ha" diyor! Be Akılsız nerden biliyorsun!? Test de yaptırmamış hani. Yaklaşma gene de dedim bi masa uzakta dur! Kırılan kırılsın, alınan alınsın manyak komple teorisyenlerinden sonra bi de bu tür arttı hele ki bu dönemde!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#teknoYardım
#gigabyte
#ekrankartı
#nvidia
Gigabyte gtx 1660 super gaming ekran kartımı kendi "Gigabyte Auros" yazılımı ile kullanıyorum ordan "Gpu boost" yaparak minik bi hız artırım ile kullanıyorum. Manuel uğraşmadım. Diyeceğim sistem başlatmada uygulamayı başlatmazsam haliyle GPu Boost'lu şekilde "curve" olarak başlamıyor. Ya sistemle bir açılacak ya da sonradan uygulamayı açıp tıklamak gerekiyor. Auros uygulaması çok hantal bi yazılım sistem başlangıcında açılışta 10-12sn açılmasını bekletiyor optimizasyon sorunu var programın. (970 evo plus ssd kullanıyorum diskle alakalı değil durum)
Bunun yerine Msi afterburner kursam bunu silip daha mı iyi olur acaba? Ne önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap