#twitch
#monitör
#teknoloji

"Meşhur" bir pc/donanım editörü arkadaşın "Twitch" sohbet yayınını izlerken Monitörler konusunda Va-İps-Tn panellerde yaşanan (TN'de daha az elbette) ölü piksel, ghosting, piksellenme, aşırı ışık sızması vs. konularında artık daha az yaşanabilir bir noktaya ulaşılabilir mi? Ne zaman teknolojik gelişmelerle bir değişim olabilir ya da belirli bir standart ne zaman oluşur tarzında bir soru sordum. Arkadaşın verdiği cevap; "bu iş komplo teorisi ben 2 tane kullanıyorum hiç sorun görmedim", "sen 2 binlikte 10 binlik kalite mi istiyorsun?", "herkes yazıyor ama olan kimse de görmedim bu sorunları" tarzı popülist bir yaklaşımla yayın akışının da gazıyla cevaplar verdi. İlginç gerçekten. O kadar da nezaketli, kibarca bilgi almak adına sordum. (ki asus, msi, samsung vd. marka ismi de geçmemekte idi sorumda genel idi)
F/p ürünü olarak aldığım, ki 2 bin tl verdiğim üründe ölü piksel ve aşırı ghosting varsa elbette bu olağan değil sorundur. kalkıp 2binlik üründe 12bit panel aramıyoruz, SRGB'nin bilmem kaçını kapsamalı derdinde de değiliz. Olağanüstü görüntü de aramıyoruz.
Yüzlerce arkadaşımız şikavetvar.com olsun THH olsun iade, ürün değişim ve başta yazdığım sorunlarla uğraşıyor. Bizzat bunu defalarca ben yaşadım geçmiş paylaşımlarım da da var. İlginç ve nezaketsiz buldum arkadaşı. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap