Oyun

E3 2019 Ubisoft SquareEnix Konferansları

Tansel ve Uğur E3 2019 değerlendirmelerine Ubisoft ve Square Enix ile devam ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15
 • protego @protego

  Daha oyunlar çıkmadan "böyle yaparlarsa kötü olur şöyle yaparlarsa kötü olur, öyle olursa kötü olacak hiç umudum yok" diye diye hayat enerjimi alıp götürdünüz 🙁 Yanlış anlamayın ama sizin videolarınızı her izledikten sonra oyun sektörü batıyormuş algısına kapılıyorum. Biraz da "şöyle olursa harika olur böyle olursa ben alırım" diye araya sıkıştırsanız da bu kadar moral çöküklüğü olmasa 🙁

  Zaman zaman kişisel zevklerinizi yapımların önüne geçirdiğiniz hissine kapılıyorum. Fazla uzatmamak adına sadece bu videodan örnek vermek gerekirse, uplay+'ı eleştirmek? Bilemedim. Kişisel yorumlamanızla bir hizmetin/yapımın değerlendirilmesi arasındaki farkı izleyenlere YETERİNCE yansıtamadığınızı düşünüyorum. Aynı şekilde Watch Dogs 1 ve 2'nin pek iyi olmadığı konusunda katılıyorum. İkisini de oynadım ve beğenmediğimden bıraktım. Ama bunu yaparken 2'de 1'e göre iyileştirmeler yaptıklarını da belirtmeniz, ikisini aynı kefeye koymamanız gerekir. Watch Dogs Legion'da araç sürmenin önceki oyunlar gibi çok kötü olduğu ortada. Tabi 1 yılda geliştirseler iş değişir ama şu anlık kötü gözüküyor. Ancak Legion'ın önceki oyunlarla hiç bir şekilde, yakından uzaktan ilgisi olmayan çatışma mekaniklerine "kötü, yine öncekilerle aynı" demek? Bunu söylemek için önceki oyunları 5 dakikadan fazla oynamamış olmak gerekiyor. Şu linkteki videodaki combat gerçekten önceki oyunlarla aynı ve kötü mü sizce? Veya teyzenin combat farklılığı? Daha nasıl bir combat bekleniyor bilemedim. O kadar değerlendirme okudum şu combat'a kötü diyen kimse görmedim. Oyuna kötü diyen de pek görmedim tam tersine bu sefer "bu olmuş" yorumları ağırlıkta, bu yüzden konunun (özellikle Tansel'in) videonun farklı yerlerinde defalarca dönüp dolaşıp Legion'ın "kötülüğüne" getirilmesine anlam veremedim gerçekten. Yapımı sevmemek ayrı bir şey ama bu oyunları/yapımları gömmek için bir bahane olmamalı. https://youtu.be/3orYqGDSDUk?t=457

  • Executioner @executioner

   Ubisoft watchdog fanboyu falan mısınız? Eleştiriler gayet yerinde bence, Watchdogs 1 ve 2'yi oynamadım, pek bana hitap etmiyordu. 3.'de farklı birşeyler denemişler ama hala öyle çok hype yapılacak birşey göremedim. Hayır ne demelerini bekliyorsunuz, ubisoft gene yapacağını yapmış müthiş bir iş çıkarmış diye ayağa kalkıp alkışlamalarını falan mı? Canınız bu tarz şeyler izlemek istiyorsa youtube'da bir sürü şebelek var öyle, ufak bir araştırmayla rahat bulursunuz.

  • Melburg @melburg

   @executioner Ondan bahsetmiyor kendilerine göre eleştirdikleri yerler dışında oyunda ilerleme kaydeden ve değişen yerlerden bahsedilmesini söylüyor.

  • protego @protego

   @executioner Wd 1 ve 2'yi oynayıp beğenmediğimi söylemiştim. Bu cümleyi okumadınız galiba. Okuyup da hala bana fanboy diyebiliyorsanız size verecek bir cevabım yok.

   Oyuna çıkmadan ödül verilmesini söylemedim. Çıkmamış oyunu bu kadar kötülemek neden diye sordum. Aradaki fark gayet net. Ayrıca eleştiriler gayet yerinde diyorsunuz ancak önceki oyunları oynamamışsınız. Size hitap etmediği için. Oynamadığınız oyuna yapılan eleştirileri nasıl yerinde bulabiliyorsunuz? Şu videoda araç sürüşlerinin kötü olduğunu yukarıdaki yorumda söyledim. Ancak combat mekaniğine "önceki oyunlarla aynı ve kötü" demek? Combatın önceki oyunlarla hiç bir ilgisi yok. Alakası bile yok o derece. Buna aynı demek için önceki oyunları oynamamış olmak gerekiyor. Bu durumda eleştiri yapmak öncekilerle aynı demek doğru mu? Kaldıki videodaki dövüş mekanikleri de kötü değil tersine güzel.

   Bunlara rağmen tüm video boyunca konunun birkaç defa dönüp dolaşıp Legion'ın kötülüğüne getirilmesi anlamsız. Tansel'in belli ki önceden gelen önyargısı var ve ben bunu görmekten rahatsız oldum

   Lütfen sevdiğiniz kişilere gelen en ufak gelen eleştiride kraldan çok kralcılık yapmayın. Gidip izleyecek şebelek bulun demek çocukça. UY ve TŞ sürekli eleştiri yapmamdan (kusura bakmasınlar 🙂 ) her videolarını izlediğimi bilirler. Beğenmesem izlemem zaten. Ancak beğenmediğim kısımları da söylemeyecek değilim. Burada her seferinde oturup zamanımı harcayıp paragraf paragraf eleştiri yapıyorsam demek ki eleştirilerimin hedefindeki kişiler benim için değerlidir. Sizi bilmem ama ben önem vermediğim kişiler için zamanımı harcamam.

 • disaster @disaster

  Ubisoft sunum yapmayı çok iyi bilir. Bu nedenle gördüklerinizin ve söylenenlerin bir kısmını atıp beklentinizi ona göre ayarlarsanız memnun kalırsınız 🙂 WD serisi gelişiyor ancak L3gion çıkmadan net birşey söylenemez. Tahminim yine çok güzel bir fikir bulmuşlar ama yeterince iyi işleyemeyecekler.

  Muhtemelen günümüz çakma RPGlerinden bıkmış olduğumdan ( Karakter yetenekleri ve envanter gelişimi olunca RPG! hadi ya!! ) Square Enix sunumunu beğendim bana samimi geldi. FF8 mekanikleri en kötü FF oyunudur, açıklardan faydalanıp op olmak çok kolaydı yapmazsanız da ezilirdiniz, en etkili büyüleri kullanmayıp biriktirmek gibi saçmalıkları vardı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 39

Oyun Gündemi 21: AMD Oyuna Döndü

AMD, yeni Ryzen işlemcileri ve Navi tabanlı ilk grafik kartlarını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, oyun oynama bozukluğunu hastalık olarak kabul etti.

GOG Galaxy 2.0, PC ve konsollardaki bütün çevrimiçi oyun platformlarını tek bir çatı altında toplamak için geliyor.

Epic Store’dan kısa sürede çok fazla oyun alırsanız hesabınız bloklanabilir.

Sony, oyunları TV’ye ve sinemaya uyarlayacak PlayStation Productions’ı duyurdu.

Yeni PlayStation ile PlayStation 4 Pro’nun yükleme hızlarını karşılaştıran video görüntülendi.

God of War, 10 milyon satışa ulaştı.

Rage 2 satışları, ilk oyunun gerisinde.

Total War: Three Kingdoms, eş zamanlı oyuncu sayısında serinin rekorunu kırdı.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R.R. Martin, bir Japon oyununa danışmanlık yapmış.

Ancestors: The Humankind Odyssey'in çıkış tarihi belli oldu.

Yeni Grid oyunu yolda. Çıkış tarihi de belli.

Until Dawn’un geliştiricisinin yeni oyunu Men of Medan’ın çıkış tarihi belli oldu.

THQ Nordic, Gothic ve Risen serilerinden tanıdığımız Piranha Bytes’ı aldı.

Cyberpunk 2077, E3’te oynanabilir olmayacak.

John Wick’in yaratıcısından Just Cause filmi geliyor.

Mortal Kombat filminin gösterim tarihi belli oldu.

Sonic filmi ertelendi.

Steam Chat uygulaması, Android ve iOS için yayınlandı.

Ouya’nın mağazası önümüzdeki ay kapanıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23

Rage 2 İncelemesi

Rage, çıktığı zaman ses getirmiş başarılı bir oyundu. Bakalım Rage 2 bekleneni veriyor mu. Levent Pekcan, kendi oyun tarzına yakın olan bu oyunu bizim için oynadı ve değerlendirdi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 36

Oyun Gündemi 20: Epic Store İndirimleri

Epic Store’un ilk indirimleri, Epic Mega Sales başladı.

Sony ve Microsoft, oyun ve içerik stream hizmetleri konusunda işbirliğine gidiyor.

Bir başka Vampire: The Masquerade oyunu yolda.

Werewolf: The Apocalypse’i E3’te görebileceğiz.

AMD, E3’te oyun odaklı yeni nesil bir ürün duyuracak.

Skull & Bones bir kez daha ertelendi. E3’te olmayacak.

Yeni Splinter Cell oyunu bu sefer E3’te duyurulabilir.

Netflix de E3’te olacak.

Days Gone, 3 haftadır İngiltere listelerinde birinci sırada, Japonya’da God of War’un satışlarını geride bıraktı.

Oddworld: Soulstorm’dan ilk oynanış videosu ve yeni detaylar geldi.

GTA V, 110 milyon satışa ulaştı.

Red Dead Online, betadan çıktı.

Rockstar, Starbreeze’in stüdyolarından birini satın aldı.

World of Warcraft Classic’in çıkış tarihi belli oldu. Beta da başladı.

Mortal Kombat 11’deki 30 fps limiti kalkıyor.

Mortal Kombat filminin çekimlerine başlanıyor.

Steam Link, sonunda iOS’a geldi.

Switch satışları, Japonya’da PS4’ü geride bıraktı.

MSI 2019’un galibi G2 Esports oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 49
 • Bloody @bloody

  @harrower Sol kola ne oldu geçmiş olsun. Bir de Scorpion-Johanny Cage kapışması ilk filmdedilr. İlk film çok çok iyidir,ikinci film çok çok çok boktandır. Youtube'daki dizi ve çekilmemiş film fragmanı da güzeldir.

 • Zeratul @zeratul

  Abi şimdi şu konuyu tam anlamışmıyım, Epic Store, Steam üzerinde yayınlanan oyunları parayı basarak kendi tarafına çekiyor ve adamların Steam üzerinde kazanacağı parayı ona peşin olarak mı veriyor? Burada nasıl bir anlaşma var onu anlamadım, misal benim Steam'de 3 milyon kopya satabilme potansiyelim var, bu meblağ 5 milyonda olabilir 6-7'de, Epic bana verdi 3 milyon parası, bunu nasıl öngörüyorlar, firma bundan zarar etmez mi kafamda deli sorular.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @zeratul Açıklandığı kadarıyla yapılan anlaşma, geliştiriciye satıştan Steam'in %70'i yerine %88 pay garantisi, birtakım pazarlama taahhütleri ve geliştirme yardımlarının ve bunlar karşılığında oyunların Steam'de ya da bir başka üçüncü parti istemcide yayınlanmaması taahhüdünün bir birleşimi gibi. Bazı durumlarda belli bir satış garantisi de verildiği söyleniyor. Burada anlaşılan meblağ nedir bilmiyoruz. Geliştirme fonlaması ve pazarlama taahhütleri fazla muğlak.

  Burada Steam'in tekel olmasını eleştirmemizi isteyenler olduğunu biliyorum. Evet, Steam bir tekele dönüşmüş olabilir, ama insanların kaçırdığı nokta Steam bu noktaya bir tekel ya da tekel olmaya çalışan bir platform gibi davranarak gelmedi. Sürecin en başından beri geliştiricilere Steamworks konusunda ihtiyaçları olan her türlü desteği sunarken oyunlarını yayınlama konusunda Steam'e mahkum bırakmaya çalışmadı mesela. Geliştirici isterse oyunlarını GOG'da veya başka platformlarda yayınladı. Ayrıca geliştiricilere Steam için oyun anahtarı oluşturma araçlarını verirken, bu anahtarların satılacağı 3. parti platformlara da hiç karışmadı, bunlardan ekstra gelir talep etmedi. Bugüne kadar bunu bu kadar başarılı bir şekilde yapabilen bir platformun çıkmaması ya da rakip diye çıkan firmanın oyunları rehin tutmaya çalışması, kendi oyunları kendi dandik istemcilerinde satılmıyor diye (evet uplay) oyunlarını fellik fellik Steam'den kaçırmalarında Steam'in bir kabahati yok, diğer tüm rakiplerinin toplamından birkaç gömlek daha iyi bir mağaza sunması dışında.

  Bir de Epic'in sunduğu imkanların geliştiriciler tarafından hasretle kucaklandığını falan düşünenler var. Son dönemde bazı bağımsız geliştiricilerin Epic'in tekliflerini reddettiğini okumaya başladık mesela. Çoğu hiç yaklaşmıyor bile. Geçenlerde Chris Avellone'a Twitter'da kurucularından olduğu eski stüdyosu Obsidian'ın yeni oyunu The Outer Worlds'ün Epic Store'a özel olması konusunda bir soru sormuşlardı. Üstü kapalı da olsa bunu biraz kısa yoldan para kazanmaya çalışma olarak gördüğünü söylemiş ve Bloodlines 2'de oyuncu tercihlerine saygı duyacaklarını ve oyunun Epic Store'a özel olmayacağını vurgulamıştı. Haftalardır söylediğimiz şey de bu. Oyuncu tercihi.

 • protego @protego

  Epic yol haritası paylaşmış. Ne zamandır var bu sayfa bilmiyorum ben yeni gördüm. İstediğiniz herşey gelecek gibi görünüyor 😀 https://trello.com/b/GXLc34hk/epic-games-store-roadmap

Oyun Gündemi 19: Sony State of Play Etkinliği

Sony’nin ikinci State of Play etkinliği gerçekleşti.

EA Access, PS4’e geliyor.

God of War - Raising Kratos belgeseli yayımlandı.

Ubisoft, yeni Ghost Recon oyununu duyurdu.

Red Dead Redemption 2’nin PC versiyonuna dair yeni bir ipucu ortaya çıktı.

NetherRealm, kötü çalışma koşullarıyla ilgili şikayetleri araştırıyor.

Orta Çağ temalı multiplayer aksiyon oyunu Mordhau, ilk haftasında 500 bin satışa ulaştı.

Titan Quest’e yeni genişleme paketi geldi.

Dead Cells, iOS ve Android’e geliyor.

EA, Apex Legends’ı mobil cihazlara getirmek istiyor.

SEGA, Two Point Hospital’ın geliştiricisini satın aldı.

Capcom, 2018 mali yılı için rekor kar açıkladı.

Starbreeze, iflasın eşiğinde.

Frostpunk evreninde geçecek bir rol yapma oyunu gelebilir.

John Wick oyunu geliyor.
QuakeCon, bu yaz Avrupa’ya geliyor. Kayıt linki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

Oyun Gündemi 18: Valve'ın yeni VR'ı Index

Mount&Blade II: Bannerlord, Gamescom’da katılımcılar için ilk kez oynanabilir olacak.

Valve’ın yeni VR seti Index’ten detaylar geldi. Büyük bir VR oyunu da yolda.

Steam, 1 milyar kullanıcıya ulaştı.

Borderlands 3’ten yeni detaylar var.

Epic Games, Rocket League’in geliştiricisi Psyonix’i satın aldı.

Mass Effect’e benzerliğiyle dikkat çeken cinsel içerikli oyun, Kickstarter’da tüm zamanların en çok fonlanan oyunları arasına girdi.

Path of Exile’ın patronu, aşırı mesaiye karşı.

Blizzard, bu sene Gamescom’da yok.

Ubisoft, gri market oyun anahtarı satışlarını yok etmeye kararlı.

Anno 1800, ilk haftasında serinin en hızlı satan oyunu olmayı başardı.

Platinum Games, oyunlarını kendi yayınlayacak. Bir sonraki oyunları daha önce yapılmamış bir şey olacakmış.

Sonic filminden ilk fragman geldi.

Saint’s Row filminin yönetmeni belli oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 29
 • Uğur Yurtsever @ugury

  @anilk @furkancelik @eisen @aefefgrgg

  Ufak bir hata olmuş. Düzelmiş olması lazım.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  00:49 - Geçtiğimiz haftanın anketi. Nintendo Switch...
  04:20 - Mount&Blade II: Bannerlord, Gamescom’da katılımcılar için ilk kez oynanabilir olacak.
  07:33 - Valve’ın yeni VR seti Index’ten detaylar geldi. Büyük bir VR oyunu da yolda.
  20:39 - Steam, 1 milyar kullanıcıya ulaştı.
  23:05 - Borderlands 3’ten yeni detaylar var.
  31:33 - Epic Games, Rocket League’in geliştiricisi Psyonix’i satın aldı.
  35:44 - Mass Effect’e benzerliğiyle dikkat çeken cinsel içerikli oyun, Kickstarter’da tüm zamanların en çok fonlanan oyunları arasına girdi.
  41:22 - Path of Exile’ın patronu, aşırı mesaiye karşı.
  47:48 - Blizzard, bu sene Gamescom’da yok.
  50:23 - Ubisoft, gri market oyun anahtarı satışlarını yok etmeye kararlı.
  56:05 - Anno 1800, ilk haftasında serinin en hızlı satan oyunu olmayı başardı.
  57:45 - Platinum Games, oyunlarını kendi yayınlayacak. Bir sonraki oyunları daha önce yapılmamış bir şey olacakmış.
  01:01:15 - Sonic filminden ilk fragman geldi.
  01:02:50 - Saint’s Row filminin yönetmeni belli oldu.

 • Raistlin @raist

  @ugury David Eddings deyince heyecanlandım. Arka planda dinliyordum konuyu kaçırmışım geri aldım biraz neymiş olay diye de hemen söylemişsin zaten o değilmiş, kandırılmış hissediyorum 😀

 • Volkan Yücel @volkanyucel

  Mount&Blade Bannerlord maalesef treni kaçırdı.

Oyun Gündemi 17: Death Stranding'ten yeni detaylar

Mortal Kombat 11 çıktı.

Yeni PlayStation, Nisan 2020’den önce çıkmayacak.

Death Stranding’den enteresan detaylar var.

Baldur’s Gate, KOTOR ve Dragon Age: Origins gibi oyunların altında imzası olan James Ohlen, Wizards of the Coast ile birlikte yeni stüdyo kuruyor.

Epic Games ve NetherRealm, kötü çalışma koşulları nedeniyle eleştirilerin hedefinde.

Steam, gelir paylaşımı modelini iyileştirirse Epic özel oyun anlaşmalarından vazgeçebilir.

Dying Light 2, E3’te olacak.

Yeni bir Titanfall oyunu şimdilik pek mümkün görünmüyor.

God of War belgeseli geliyor.

Persona 5 S, aksiyon oyunu çıktı.

Devil May Cry 5 için başka içerik gelmeyecek.

Layers of Fear 2’nin çıkış tarihi belli oldu.

Switch dünya çapında 35 milyon satış barajına dayandı. Daha ucuz bir Nintendo Switch versiyonu yolda olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Days Gone İncelemesi

Sony'nin iddialı hayatta kalma ve macera oyunu Days Gone'ı inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 43

MSI GM50, Immerse GH60, Force GC30 Vigor GK70 İncelemesi

MSI'ın oyuncu ekipmanlarını topluca inceliyoruz.
İncelenen ürünler şöyle:

Clutch GM50 oyuncu faresi
Force GC30 Gamepad
Immerse GH60 kulaklık
Vigor GK70 mekanik klavye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 22