Paylaş Paylaş

Elektrikli Otomobillerde ÖTV Artışı

Bu videomuzda elektrikli otomobillere gelen ötv artışını konuştuk.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert @nvieastt

  Hobaa ben söz konusu araba olunca Can abinin üstüne tanımam. Emeğinize sağlık ben izlemem.

 • Alptekin @alptekinck

  verimlilik gibi değinilmesi gereken bir şey varken neden beygir?

 • cihat emre @cihat-emre

  bu ne biçim video kardeşim kızarak haber veriyor eleman

 • kirazerik @kirazerik

  Arkadaş konuya hakim sanırım. yarım saat izleyemedim kusura bakmasınlar. Elektrikli araçların pillerinin değişim ücreti hakkında birileri bilgi paylaşabilir mi.

 • Erhan M. @erhanm

  Yekta sinirden dudaklarını kemiriyor 🙂

 • 3.14 @159

  @umtk batarya boyutuna kW diyorsunuz, yanlış, kWh muhtemelen. önemli değil. buna göre vergilendirilmesi gerektiğini söylemenizdeki mantık nedir?

 • Can Akbulut @can

  Elektrikli arabaların beygir gücü nazara alınarak vergi sınıflarına ayrılması, videoda anlatılanın aksine son derece akıllıcadır. Bilakis pil kapasitesinin hesap edilmesi mantıksız olurdu. Zira vergi "lüksü" ayırmak için konmaktadır. Yarın pil kimyası değiştiğinde bütün sistemi baştan ayırmak yerine, beygir gücünü baz alarak kullanım amaçlarını ayırmak daha isabetlidir.

  Motor güçleri ithalat öncesi düşürülüp vergiden kaçınılarak satış sonrasında sanayide basitçe yükseltilemez. bu da talihsiz bir varsayım olmuş.

  Benzin /dizel yakıt ithalatı yerine elektrik yakarak ülkece kendimize yeteceğimiz fikri de maalesef eksik gözlem sonucudur. Nitekim elektrik enerjisinin kalbi konumundaki pillerin hammaddesi çok daha ciddi cari açığa neden olacaktır.

  İskandinav ülkelerinde içten yanmalı motor yerine elektrikli arabaların tercih edilerek kullanılıyor olmasının asıl sebebi, içten yanmalı arabaların dahi gece prize takılarak ısıtılıyor olmasıdır. Çok soğuk havalarda içten yanmalı motorun önceden ısıtılması, kısa mesafeli kullanım için çok verimsizdir.

  Son zamanlarda çok satan 800 Volt bataryalı Porsche Taycan gibi yüksek kapasiteli, beygir gücü yüksek olduğu için de devasa pilini sık sık bitirip tekrar doldurmaya mecbur kalan arabaların elektrik sisteminin şebekeden çektiği elektriği biz elektrik santrallerinde kömür, doğalgaz yakarak karşılamak durumunda kalmaktayız.

  Hidrojenin akaryakıt olarak kullanılmaya çoktan başlamış olduğu, sistemin 1998 itibarıyla olgunlaştığı gözden kaçan bir diğer gerçektir. Elektrik motorlu araçların batarya kompartmanı hidrojen yakıt pili sistemine de adapte edilecek şekilde tasarlanmaktadır.

  İçten yanmalı motorlar daha uzunca bir süre bizimle beraber olacaklar, sıfır kilometre satışları da uzunca süre devam edecek. En azından 20 sene denilebilir zira elektrikli arabaların çevre çözümü olduğuna inanan iyi niyetli insanları yanıltan husus, günümüzde kullanılmakta olan benzinli ve dizel otomobillerin yarın tümden imha edilmeyeceği. 🙂 Yedek parça stoğu, akaryakıt dağıtım ağı, kurulması gereken ekstra elektrik şebekesinin ağırlığı tamamen gözden kaçırılıyor.

  Asıl çözüm şehir planlamacılığı; çevreyi kirletmemek için yeni araba satmak istemek, devekuşu gibi kafayı kuma gömmektir. Küresel ısınma karşısında karbon ayak izimizi düşürmek adına tüketim alışkanlığımızı azaltarak elimizdekileri korumak hem de devletin cari açığını düşürmek adına yapılması gereken yaklaşımdır. Hem bu şekilde can yakan vergilerden de daha az etkilenmek mümkündür.

  Video öncesinde danışılsa işaret edeceğim hususları videoyu izleyerek yorum olarak düzeltebildim, başarılar dilerim. #elektrikliaracgunlugu #otoseyir

 • ⭐Temp⭐ @temp

  @electric Bir bakıp çıkayım dedim ama Yekta'nın konuşmasını yarıda kesemedim 30 dk su gibi geçti. 😀
  Çok beğendim, bilgilendirici ve izlemesi keyifli bir içerik olmuş. Devamını bekliyoruz.
  @umtk

 • Jpage @jpage

  Video için teşekkürler. Öncelikle tork ile beygir farklı şeyler. Can abiye son derecede katılıyorum. Beygir arttıkça arabanın kullandığı pil de dolaylı olarak büyüyor. Ayrıca beygir 1 satır kodla değiştirilebiliyor demek de çok doğru değil. Sonuçta ona uygun bir şasi dizaynı, yol tutuşu vs vs çok fazla etken var ve bu etkenler de arabayı lüks segment yapıyor ister istemez. Tükettiği elektrik enerjisi de yeşil kaynaklardan sağlanmıyor. Video aslında bence bir değerlendirme olmamış, yanlış anlaşılmasın ben de zammı desteklemiyorum, ama bu şekilde tek taraflı bir kızma videosu gibi olmuş.

  • Yekta F. @electric

   Elektrikli araç şasisi ile içten yanmalı beygirlerini kıyaslıyorsunuz.

   Tabana homojen yayılmış pil grubuna sahip elektrikli araçlar. Bu yüzden zaten herhangi bir ICE araca göre zaten çok daha iyi yol tutuşları var ve üreticiler çok basit şekilde C sınıfı araçlara bile performans şasiye sahip olmasa da 400 torklar ve 200 beygirler verebiliyor.

   Elektrikli araçlar yeşil kaynaktan beslenmiyor da klasik benzinci lobinin güzel bahanesi.

   Akatyakıtta sabaha kadar uğraşın yeşil kaynak üretemezsiniz ama elektrikte adam akıllı yatırımlarla ülkeyi tamamen yanilenebilir enerjiyle şarj edebilirsiniz.

  • Jpage @jpage

   @electric hocam aslında ben bütün parçalarından ve teknolojisinden bahsediyorum, örneğin fren sistemi, süspansiyon gibi. Gene de vergi hiç bir sorunu çözmedi. Taycan'ları alanlar aldı almayanlar da stoklamış galerilerden alırlar.

  • Jpage @jpage

   Aslinda @can abi sizin eski videolarda @lawnmower ile cektiginiz tartisma temali videolar vardi hatirlarsaniz. Bu ona uygun bir konu. Emre abi muhtemelen yogundur ama @electric ile karsilikli oturup tartisabilirsiniz 😀 izlemesi keyifli bir video olur.

 • Gump @runforrest

  Can lazım bu mevzuya, Yekta dan yana problem yok da Umut konu mankeni gibi kalmış..

 • Afsinyus @ufo

  Vergiyi normalde meclis onaylar, koyar, kaldırır (dı)
  Başkanlık sistemi ne demekti? Hız demekti. Bak 1 gecede hallediverdiler sabahına daha yayınlandı.

  Helal olsun. Bi de beğenmiyosunuz daha başkanlık sistemini..

 • qubit @qubit

  Öncelikle güncel konu üzerine video çekilmiş, elinize sağlık. TS böyle videolar çekmedikçe bir yere varamaz. Genç arkadaşımıza teşekkür ederim. Bilgilendirici de oldu, hatalar varsa zaten yorumlarda okuruz, illa yazan çıkar. Petrol cari açığımızda çok büyük yere sahip. Evet illa ki ucuzlayacak ama Norveç gibi hidrokarbon devi ülke bile buna önem veriyorsa...

  Ülke ekonomisi açısından bir şey yazasım geldi dinleyince: TR çok büyük bir pazar. O açıyı ele almamışsınız ve tüketici gözüyle (haklısınız) ele almışsınız. 85-90 milyonluk koca dinamik bir pazar. Alım gücü düşük o ayrı. Dolayısı ile AB'nin Asya'nın tüm üreticileri bu ülkeye gelsin pazarı ele geçirsinler, bu olmaz. Cari açığın kapatılması zaten şart ekonominin hali ortada. Siyasete girmeyeceğim. Dolayısı ile geçen yıl cep telefonlarına getirilen yüksek vergi gibi bir durum görüyorum. Burada soru şu: Hyundai, Toyota, Renault gibilerin TR'de üretim yapması için bir açık kapı sunuldu mu? Mesela Apple neden Hyundai'nin İzmit tesisinde aracını üretmesin? Bunu cazip hale getirecek bir şey şart yoksa en büyük ihracat kaleminden olacağız. Bu sektör son demlerinde.

  Burada @umtk'dan bir ricam olacak. Bunlar siyasi nalet konular ama geçen sene ucuz telefona getirilen yüksek vergiler sonucu birçok Çinli montaj için TR'ye gelmek zorunda kaldı diyebilir miyiz? Gündemleri dinleyince sanki böyleymiş gibi bir şey anladım. Bize rakamsal olarak bir perspektif sunabilir misin? Kabaca bakınca parça yine dışarıdan gelecek, TR'de üretilmeyecek. Firma yabancı, karı alıp gidecek. Dolayısı ile geriye ancak istihdam sağlanması kalıyor ama kaç kişi alınacak? Bir kazanımımız oldu mu? Olacak mı? Apple örneğin Hindistan gibi TR'de de üretime geçebilir mi? Bu konuda bir video çekerseniz TS'ye yakışacaktır (kanaatindeyim).

  dipnot: Hidrojen yaş iş. Ben de tercih ederim ama depolama sorunlarını henüz çözemedik, yeni bir haber de duymadım.

 • BRN @brnspawn

  Haklısın, beygire göre vergi sistemi yanlış. Dediğin gibi segment yada daha iyisi pil kapasitesine göre vergi konmalıydı.

 • arandur @arandur

  Togg otomobili yeni düzenleme ile bir buçuk milyonu buldu mu şimdi 🙁

 • maxemilian @maxemilian

  @electric yakıt fiyatından dolayı elektrikli aracın benzine göre kendini kompanse etme drumu var mı?
  Hiç böyle bişi düşünmemiştim

Benzer Videolar