Youtube ücretli abonelik sistemini Türkiye'de de açtı. Bize de o hak geldi. Tabii bize has bir durum oluştu. Bir yanda kendi abonelik sistemimiz ve 800 üyesi diğer yandan da Youtube ve bizim sisteme kıyasla sunduğu oyuncaklar ve kolaylıklar. Tam olarak biz de ne yapacağımızı bilmiyoruz. 2020 genel anlamda kocaman bir belirsizlik olduğu için muhtemelen deneyerek bulacağız. İyice öğrenip anladıktan sonra Youtube'un abonelik sistemini kullanıma açıp test edeceğiz. Sonuçlara göre bir rota çizilir yeni yılda. Keşke baştan böyle olsaydı da bizi uğraştırmasalardı diyoruz tabii.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrsocrates @mrsocrates

  Sadece mobilden takip ettiğim için web sitesinden abone olmanın bana bir esprisi olmuyordu. Fiyatlar ve getirisi cazip olursa youtubedan abone olurum

 • Hado @hado

  Dilediğim kanala abonelik + reklamsız ve arka planda yayın $5 benden.

 • XlasisMatthew @xlasismatthew

  Youtube dagittigi paralari geri alma peşinde....

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   Dağıttığı parayı fakir doyurur gibi dağıtmıyor öyle algı oluşmasın bildiğin hakkedene veriliyor onlar aslında her büyük şirket gibi daha çok nasıl para kazanabiliriz diyip böyle bi yola başvurmuş twitch mesela bu şekilde dönüyor reklam gelirleri aşırı az neden youtubeda olmasın milyonlarca abone olmak için bekleyen insan var geç bile kaldılar bence düne kadar teknoseyirin ihtiyacı olan bir şeydi ve bu olay tamda istediği şey değil mi? bunun tam olarak neresi kötü içinden para almayıp bütün parayı içerik sağlıyıcısına verseydi tabi böyle demezdin ama içeriği sağlayanı destekliyorsun eyw ama bunu sana sağlıyanda youtube sonuçta o da hayır işi yapmıyor 🙂

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Vergi olayında gelir anlamında kesinti olmadan kolaylık sağlıyorsa direk geçin abi. Gelecek abone sayısı banko artacak tabi, onu da göz önünde bulundurmak gerek.

 • Burcin Cerci @noonelivesforever

  tek bir kanala olabiliyor mu acaba? yoksa tum youtube icin mi bir uyelik mevcut.

 • Erdinç B. @erdincb

  İkisi de kalsın. İsteyen istediği yerden abone olsun.

 • P. O. F. @pof

  İkisi de kalabilir. Ama denendikten sonra avantajlı olması halinde youtube kalabilir. YouTube pek çok dertten kurtarır, her aboneye faturasıydı vs. Kesintisi %30. 3-4 farklı abonelik ücreti belirlenebiliyor. İnsanlar ödeme noktasında YouTube'a daha çok güvenecektir. Asıl işiniz YouTube olduğu için de izleyiciyi TeknoSeyir.com'a yönlendirmeye gerek kalmayacaktır.

  Bu sistem TeknoSeyir gibi platformlara çok daha uygun oldu. Büyük markalarla işbirliğinin en az olduğu, desteği her zaman izleyicilerinden alan bir platform çünkü burası. Kısa sürede kişisel kanalınız da 30k aboneyi geçer de orada da açma şansını yakalayabilirsiniz umarım.

 • davinci @davinci

  Buradaki abonelik sistemini iyi bir hâle getirip sonra deneseniz keşke. Orası da burası gibi vaatlerle başlayıp, sönmesin.

 • Alper Kutlu @alper-kutlu

  klasik teknoseyir yine ne yapacağını bilmiyor tebrik ediyorum sizi çağa ayak uydurmayıp izleyin millet yıllardır cayır cayır twitchden yada patriondan para toplarken endişeleriniz yüzünden beklettiniz şimdi tam istediğiniz şey var hala ne yapsak diyorsunuz benim hala anlamadığım şey x yayıncı para kazanıyorken siz neden kendi şahsınızda twitchde kanal açıp akşam atıyorum 1 saat yayın açardınız geliri böyle sağlardınız tam olarak ne olurdu? nasıl ki donanımhaberde çalışan mesut çevik kendi kanalını açtı hem youtube hem twitch yayın yapıyorsa bunu başta yapıp parayı bynogameden şahsınıza alıcaktınız ordakilerde vergilerini veriyo sonuçta kısaca sorun kalmıyo sorun neydi çok merak ediyorum doğrusu

 • Fatihmi @fatihmi

  sizin için youtube daha iyi gibi. kabul etmek gerekir ki bu site size yük mevcut iş gücünde. hem burayla uğraşmaya gerek kalmaz hemde şikayetler biter canlı yayındı vb.
  bana kalsa böyle olmamalı fakat acı gerçek bu şekilde diye düşünüyorum.

 • harunshn @harunshn

  Youtube üzerinden mevcut plus abonelerine ücretsiz erişim tanımlamanız mümkün oluyorsa, doğrudan o şekilde çözebilirsiniz galiba.

 • Şahin Aygün Yıldırım @sahin

  Orayı da açın oradan da alalım abonelik 🙂

 • CimAdam @cimadam

  korkuyorum yakında 3310 incelemesi gelecek diye

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   Ne alaka ki? en parasız zamanlarında bile bunu yapmamışlar şimdi youtubedan bağış alabilecekler diye mi yapıcaklar?

  • CimAdam @cimadam

   @alper-kutlu Güncellikten uzaktı kastettiğim ayrıca ticari işletmelerde parasız zaman olduğuna inanmıyorum. Kötü iş ve plansızlık vardır.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @cimadam kötü iş ve plansızlık konusuna katılıyorum ama güncellikten neyi kastettiğini anlıyamadım birde ticari işletmelerde parasız zaman ne demek? para kazanıyolar ama yalan mı söylüyorlar diyorsun?

  • CimAdam @cimadam

   @alper-kutlu kabaca tabirle esnaf ağlaması diye açıklayayım, kiradır, eleman maaşlarıdır, foto ekipmanıdır vsdir ödeniyor ki yıllardır kapanmadı. Kar etmiyor olabilirler fakat bugüne kadar iş yapmıyorum diyip de gerçekten dükkanı kapatan birini görmedim ben 🙂 Güncellikten kastım ne iphone incelemesi var ne yeni çıkan amd işlemcilerden bahsediliyor bunun gibi bir çok örnek verilebilir. Hadi donanım alacak maddi durum yok, diğer firmalar tırnak içerisinde çok kakalar en azından bir how to videoları serisi yapılabilir ya da bunun gibi şeyler. Kimseye akıl vermiyorum bu arada isteyen istediğini yapar, benim düşünceler bu doğrultuda.

 • Pablo Vader @definitive

  Youtube'un abonelik sistemini hiç bilmiyorum. Youtube Premium'un üstüne ayrıca istediğimiz kanallara aylık üyelik mi alacağız? @gamsizm

  • Pablo Vader @definitive

   @protego Twitch'e premium diye ayrıca abone olunuyor mu? Sadece kanallara üyelik var orada ki zaten 5 USD falan aylık galiba, pek işim olmaz. Kaç kanala para bayılabilir bir insan ki Twitch üzerinde günlük olarak saatlerce yayın yapıyorlar. TS'in yayınlarına bakınca sıfıra yakın üye etkileşimi falan da düşününce niye para vereceğim diye soruyorum.

  • reducto @protego

   @definitive Twitch Prime var. Twitch gibi düşün derken kanallara üyeliktrn bahsediyordum zaten

   Haklısın tabi, youtube'daki abonelik sisteminin Ts plus'tan farkı olacağını sanmıyorum. Twitch gibi abone olacaksın yayıncılara ama twitch'in aksine karşılığında pek bir şey olmayacak

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @definitive Teknoseyirde plus olayı var ya işte youtube premiumda böyle bir şey ama kanala destek olmak için abonelik ise daha farklı mesela aynı örneği teknoseyir içinde vererek açıklarsak teknoseyir plus hariç birde bu abonelik çıkmış olsa şöyle olurdu mesela sen buraya içerik sağlıyorsun işin gücünde var vaktin sınırlı o yüzden ben seni desteklemek istiyorum bana keyifli vakit geçirttiğin için hemde işin sadece buraya içerik üretmek olsun yaşamını buradan aldığın parayla idare et diye o yüzden sanada abone oluyorum teknoseyire verdiğim para ayrı bir şey oluyor sana verdiğim ayrı tabi sana verdiğim üzerinden twitch para kesiyor çünkü twitchde reklam geliri çok kötü hiç yok gibi bir şey abonelik paraları ve aldığın token üzerinden kesilen komisyon ile dönüyor youtube ne kadar keser ne olur onu bilmiyorum

 • Kendi Fikri @kendifikri

  Youtube geçerseniz üzerinizdeki baskı da kalkar rahat eder kafanız. Fakat gelir konusunda ne olur onu deneyerek göreceksiniz artık.

 • Recai @recai

  hangi taraftan daha az is yuku varsa ayrica kazanciniz daha yuksek kaliyorsa, onu almakta fayda var.
  dikkat edilecek sey ise, devletin yarin bu ise comak sokma ihtimalinin olmasi

 • reducto @protego

  Murat hocam yanlış anlamayın ama ts plus'ın aynısı olacaksa gerek yok. Ts plus tanıtım videosunda söylediğiniz vaatlerin hiçbiri yapılmadı çünkü. LP kendi demişti plus'la birlikte artık siteye geleceğim diye, geldi 2 hafta durup gitti. İndirimler ilk başta oldu sonra hiç yok. Canlı yayınlar da aynı. Vaatlerin hepsini ilk bir iki ay yapıp sonra bıraktınız. Hepsi için bir sebep bahane vardır ama sonuç önemli olan. Plus'ın faydası Uğur tansel ve umut oldu. Ama işin acı tarafı, bunlar güya ek olacaktı, adı üstünde plus. Ama oyunla ilgili içerikler ve diğer plusla gelen içeriklerin hepsi normal videoların yerini aldı. Normalde çektiğiniz videoya ek olarak oyun gündemi de gelmesi gerekirken, oyun gündemi var diye o günün videosu gelmedi. Yani içerik fazlalaşmadı, içeriğin şekli değişti. Plus destek amaçlıydı doğru, destek oluruz da sıkıntı değil, ama Plus'la verdiğiniz vaatlerin hiçbiri yerine getirilmiyor şu an. Gittikçe düşen abone sayıları bunu gösteriyor size ama hala bir şey yapmıyorsunuz. Anlamıyorum bu durumu. Youtube da böyle olacaksa gerek yok

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  İkisininde kalması en doğrusu en azından önümüzdeki bir yıl için. Youtube'a komisyon vereceksiniz. Youtube'un belirlediği minumum tutar ile abone alabileceksiniz. Kendinize özel promosyonlar yapamayabilirsiniz. Oradan size kalan rakamında vergisi yine olacak, web sitenizde yazışma kısmı için ne olacak ?

 • P. O. F. @pof

  Ben burada YouTube olsam patreon modeli yerine Twitch modelini uygulardım. O model de YouTube Premium'u olan kişiye her ay bir içerik üreticisine ücretsiz üyelik olanağı ve tek fiyat politikası.

  Vaat konusuna girmiyorum, belli ki bir gazla vaatler verildi ama olmadı. Artık tek argüman ts'nin yayın hayatına devam edebilmesi ve en azından mevcut içeriklerin sürmesi. Bence yeni vaatler de verilmesin. Şu an abone olarak kalan 800 kişi salt destek için abonedir eminim.

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   Aynen dediğiniz gibi incelemelerin çoğunu zaten izlemiyorum, bir iki incelemeyi de zaten sonradan izleme şansım var abone olmasam bile. Bilim gündemi ve cuma haftalık gündemler için daha çok veriyorum bu az da olsa maddi desteği. Oyun kısmı için yapılan iş de güzel ama ben oyun oynamadığımdan işim olmuyor o taraf ile de.

 • Mustafa yeşil @mujjer

  Peki ücretli abonelere 1 gün önce videomu göster özelliği varmı ?

 • Goktug Cantekin @mcgoktug

  Anakart incelemelerini bile Murat Bey tek başına yapıyor, LP samsung kılıf inceleme videosunda ortaya çıkıyor. Bu iş de bir terslik yok mu? Aldığınız kararları tekrar gözden geçirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Murat Bey'in kendi kanalında yaptığı tek kişilik ürün incelemelerini zaten izliyoruz. Teknoseyir bu değildi, böyle de olmamalı.

 • onurkenan @onurkenan

  Takipçi tayfanın genç olması beklentiler ve gerçekler arasındaki farkın daha da büyükmüş gibi görünmesine yol açıyor sanırım. Türkiye'de teknoloji editörlüğü/dergiciliği/yazarlığı, artık adını döneme göre siz koyun, ne yazık ki çok para getiren bir iş olmadığı gibi; bu işi azıcık ciddi şekilde yapan yorumlayan editörler zaten camiada sevilmeyip, bu işin devamlılığını sağlayan para akışının reklamın da kesilmesine neden olmaktadır, olmuştur, oluyor.. Gençler bilmez ama bu PC Magazine, Pc World zamanında da hem editörler hem biz okurlar bunu yaşadık, dark hardware toms hardware zamanında da ne yazık ki gördük.. ee şimdi de sadece ortam ve yıl etiketi değişik ama durum aynen gerçekleşmeye devam ediyor.. Sevgili teknoseyir kemik editörleri durumu zaten yaşayarak bildikleri için, ayakta kalmak ve emeğin karşılığını görmek adına bu tarz bir yönelimin, ki kendilerine de örnek teşkil eden ars teknika gibi örnekleri ve başarılarını görerek, Plus sistemine geçiş yaptılar. Plus sayesinde de işte ekipman güncellenmesi ve yeni editörlerin sisteme dahil edilmesi ve daha rahat nefes alma daha rahat konuşma sağlandı diyebiliriz. Plus değilim evet, Plus ile söz verilmişti indirim olacaktı, canlı yayın olacaktı gibi söylemlere de sadece gülerim, ne yazık ki.. hele ki çağa ayak uyduramadınız gibi arada sert yorumlar okudum ki, resmen nasıl bir beklenti içinde bu okurlar/takipçiler dedirtti. Hala teknoseyirin arkasında büyük bir medya şirketinin olmadığını ve bağımsız, tarafsız bir teknoloji sitesi olmaya çalıştığını görmek lazım. çağa ayak uydurduğu iddia edilen yerler bildiğiniz "spec reader" siteler ve türevleri.. incelemeler yalın, daha çok ürün spesifikasyon okuma şeklinde gözlemlediğimiz yorum ve bilgi birikimi katmadan işlerin yapıldığı, hızlı bir üretimin olduğu ortamlar ne yazık ki.. Burada @gamsizm sadece en başta böyle olsaydı "keşke" ve "şimdi nasıl olacak" şeklinde bir iç ses çıkarmış sadece.. demotive etmek yerine yapıcı eleştirilerde bulunmak daha güzel işlerin çıkmasını sağlayacaktır. ama en önemlisi burada takipçilerin içerik konusunda sayıdan çok kalitenin önemli olduğunu anlayabilmesi ve savunabilmesi..

  • reducto @protego

   O gülüyorum dediğiniz vaatlerin yer aldığı TS plus tanıtım videosu bugün hala teknoseyir youtube kanalının anasayfa videosu. Yapılan bir iş için verilen vaatler yerine getirilmediğinde, bu dile getirilince gülüyorsanız, bu sizin etik ve iş ahlakı anlayışınızın olmadığını ve kraldan çok kralcı olduğunuzu gösterir anca. Bir de kitleye genç diyip beklentiler ve gerçekler diye saçmalıyorsunuz. Beklentiyi kim oluşturdu? Vaadi veren. Gerçeklerle örtüşmeyen vaatler verildi demek ki. Bunun için "genç kitleyi" suçlayabilmeniz takdire şayan bir durum gerçekten. https://youtu.be/RTZsZYJr0Bg

   Ayrıca çağa ayak uydurmak için spec reader siteler gibi olmak gerekmiyor. Bknz. Mesut Çevik. Önünüzde canlı örnek. Mesut Çevik akşamları evinden 1 saat canlı yayın yaparken arkasında hangi holding var da haberimiz yok?

  • onurkenan @onurkenan

   @protego bilmem belki haklı olduğunuz benim gözden kaçırdığım bir nokta vardır vaatler kısmında. Ben plus üyesi değilim ve üyelik sayfasında çıkan "vaatler" şu şekilde: Reklamsız tasarım, Videolara erken ulaşım, Çekilişler ve İndirimler, Canlı yayınlarda soru sorma ve yorum, Abonelere özel işaret. Bildiğim kadarıyla da hepsi yapıldı, benim şahit olduğum kadarıyla.. ama bunun dışında özel olarak sizlere/kişilere vaatlerde bulunuldu ve o şekilde sisteme abonelik yapıldı ise, o zaman haklısınız diyebilirim.

   İlginç ve sert bir bakış açısı ile konuya yaklaşıyorsunuz, ne yazık ki bu sırada yine konudan uzaklaşıyorsunuz.
   teknoseyir ile bir bağım yok, kralcı da değilim, plus üyesi de değilim, plus üyesi olmayı da düşünmedim, teknoseyir olmazsa olmazım değil.. ama yeterince uzun süredir hayattayım, bu işlerin ne olduğunu nasıl ve neden yaşandığını gördüm; şu an olan da farklı değil diye belirtiyorum yorumlarımda. teknoseyirin de bu konuda kendince "bağımsız" ve "hala hayatta" kalabilmek adına bir şeyler yapmasını destekliyorum. sizin gibi gençler buna kralcılık diyorsa, saygılar, tartışacak değilim, kralcıyım diyelim..

   size hak verdiğim gerçekten bir konu var: hep kalite olsun, nicelik değil nitelik önemli aman dikkat gençler şeklinde öğüt vermeye çalışmışım yorumum da.. gerek yokmuş..

   İlginç ve sert bir bakış açısı ile konuya yaklaşıyorsunuz, ne yazık ki bu sırada yine konudan uzaklaşıyorsunuz dediğim gibi. bu sırada hakarete varan sözler sarf ediyor olmanız da üzücü.

  • reducto @protego

   @onurkenan Bu konuya sert yaklaştığım doğru ancak amacım hakaret etmek değildi kesinlikle ve o mantıkla yazmadım, eğer öyle anlaşıldıysam kusura bakmayın, özür dilerim.

   Vaatlerin hepsi yerine getirildi diyorsunuz, gerçekten getirildi mi sizce? Plus'ın konuşulduğu videoda LP kendi ağzıyla "artık insanlardan para alıyoruz siteye uğramamız lazım" dedi. Geldi de gerçekten, yazmaya başladı sitede, ama 2 hafta. 2 hafta sonra tekrar ortadan kayboldu. Canlı yayınlar olacak dendi yayında çekilişler olacak dendi, ilk yaptılar bir kaç tane, sonra bıraktılar. Donanımdır internet kalitesidir çokça sorun söylediler. Sonuç olarak hala yapılmıyor. Evet bilim gündeminde yapılıyor şu an ama sadece bilim gündemi. Plus ilk geldiğinde baya canlı yayın oldu sonra birden kesildi. Bunu daha önce MG ile de konuştum ve kendisi de kabul ediyor zaten. Ama sonuç değişmiyor, şu an bilim gündemi hariç canlı yayın yok, ki o da zaten HK ve CA internetten videolu görüşme olarak çektikleri için canlı muhtemelen. MG ve LP canlı yayınları görmüyoruz hiç. Plus geldiğinde oyun gündemi canlı olmuştu mesela o da yok artık. İndirimler konusuna gelirsek, aylardır hareket yok. İlk başta hatırlar mısınız bilmiyorum plus geldiğinde, fırsatlar sayfası doluydu, sürekli yeni şeyler ekleniyordu, 2 ay sonra onlar da bitti. MG'nin buna da itirazı yok. Kendi bakış açısından haklı sebebi de var konuştuğumuza göre, ama sonuç değişmiyor. Plus ile verilen vaatlerin hepsi ilk birkaç ay gayet güzel yerine getirilip sonra bırakıldı. Benim itirazım buna işte. İnternet mi kötü? 10/10mbit Superbox alınıp çok güzel yayın yapılır. Bir çok twitch yayıncısı böyle yapıyor şu an. Ama sorun bu değil, sorun canlı yayın yapmak istememeleri. Tahminimce de burada taş koyan LP. Ama o zaman "canlı yayın olacak plus gelince" dememen lazım. Bunu dersen insanlar ister. Durum buyken vaatler yerine getirildi diye nasıl diyorsunuz anlamadım. Evet getirildi de ilk birkaç ay için. Plus çıktığından beri aboneyim, ilk aylar çok güzel yapılıp sonra boşlanması benim zoruma gidiyor sizi bilmem ama. Sürekli düşen abone sayısı da bunu gösteriyor.

  • Soner Toraman @tora

   @protego Örneklerinizde haklısınız fakat sizin gibi vaadedilen hizmetleri bekleyen bir kesim olduğu gibi, vaat beklemeyen, sadece destek olma fırsatı kollayan bir kesim daha var. Yani TS vaatlerine sadık kalmasa bile desteği kesmeyecek birçok kullanıcı var. Bu imkan devam ettiği sürece hangi platformda olursa olsun destek gelir, TS bir şekilde devam eder.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @tora Ben şahsen, Oyun gündemi için plusu devam ettiriyorum. Yoksa hiç bir amacı kalmadı. Tamam destek vermesine verelim ayakta kalınması için de, ayda yılda bir bari yapılsın şu canlı yayınlar. İnsanarın beklentileri günümüz standartlarında hiçte öyle önemli şeyler değiiler.
   Ha hak yemek gibi de olmasın. TS'nin dürüstlüğü de plus aboneliğimin devamında bir etken. Bu ikisini çıkarınca geriye hiç bir şey kalmıyor.

 • davinci @davinci

  Mesele İRADE meselesi. Kimse Teknoseyir'in çizgi değiştirip ilkesiz yayın yapsın, parayla satın alınıp reklamvari tanıtımlar yapsın demiyor. Maddi olumsuzlukları hepimiz yaşıyoruz, ama bunları aşmak için de ortada yol varken defalarca ılımlı sonra daha sert eleştirildiği halde bu yola girme iradesini gösteremiyorlar. Plus ortada yokken editörlerin bir adımına karşı burada duyarlı olanlar koşarak karşılık verdi. Kimse bir anda bütün vaatlerin ya da gerçekçi olmayan vaatlerin olmasını beklemiyor, isteyemez de zaten. En düzgün üslupla yazılmış eleştiri ve önerilere bile bir cevap verme sorumluluğu duymayıp, bir işi başarmadan başka işlere soyunmak hem güven hem inandırıcılığı sorgulatıyor.

  Özetle, zorlukları biliyoruz. Maddi sıkıntıları herkes yaşıyor. Başka yayınları gerek çizgisi gerek yayıncıları açısından takip etmeyip buraya inatla güzelleştirmeye çalışıyorsak karşılığında bir şeyleri yapmak için bir adım atmak için İRADE bekliyorum kendi adıma. Yoksa kendi işleri olan teknoloji yayıncılığını yapmaya iradeleri yoksa değil Youtube hiç kimse kurtaramaz, yardım edemez.

 • Gökay Aktan @aktangokay

  İkisi de açık olsun isteyen istediğine abone olur =) Daha iyi. iki yere de abone olup daha çok destekleriz.

 • Erdinç Yılmaz @erdinc8

  Demek kafalarındaki belli bir abone sayısının altına inmiyor ki, nasılsa abone olutorlar diyip sallıyorlar. Maalesef ülkenin gerçeği bu, bir gazla başlar herşey, sonra sallanır. Belki gündem de birçok kez eleştirdikleri şeyleri kendileri yapıyor TS.
  Milletin dediği gibi ayda bir kere de olsa canlı yayın zor olmasa gerek! Yağılan işe saygı pek olmayan birşey ülkemizde.