Geçen Hamdi bir link gönderdi. Bence izleyin meraklı iseniz, yüzde yüz doğru anlatılanlar. Ben de merak edip bizim siteleri Google Trends'te arattım. Ekte onun tablosu var. Günümüze geldikçe azalıyor aramalar. Teknoloji ulaşılmaz oldukça daha az aratılıyoruz sanırım. Doğrudan ürün aratıp bize ulaşanlar da çok hatta belki yarıdan fazla ama orda da net azalış var zaten.

TS özelinde ilginç bir not da vereyim. Bizdeki düşüş 2014 civarı başlıyor. Bu tarih bizim için çok önemli. İlk TS'nin kapanıp yenisinin kurulduğu ve küçülmeye gittiğimiz dönem 2014 Ağustos. Hem yerimizi hem de kadroyu kaybetmiştik. Üç kişi yeniden başladık. Kurgu tarafında da Gökhan bizle kalmıştı.

2014 aynı zamanda sosyalin açıldığı dönem. Bazıları bilmiyor ama TS'nin üç yıl boyunca yazı yazabileceğiniz hatta abone vs olabileceğiniz yeri yoktu. Sadece mail adresinizi yazıp videoların altına yorum atabiliyordunuz. Trollerin erişimi de kolay oluyordu seçim gibi dönemlerde. 2013 yılında TS hem rekabet arasında hem de kendi tarihi içinde zirve yapmıştı. Ve o noktaya sadece kendi içeriğimiz ile gelmiştik. 2014'te sadece sosyal açılmakla kalmadı SEO anlamında siteye ilgi getiren kullanıcı incelemeleri gibi alanlar da açıldı. Ama o tarihten sonra tamamen yokuş aşağı gidilmiş. Çünkü bir daha 2013 dönemindeki havayı yakalayamadık. Yeni TS'nin yeni bir tarz bulması gerekiyordu aslında. Yani elindeki azalan içerik üretme gücünü daha az ama daha düzgün içerik için kullanmak gerekiyordu belki. Eskisini sürdürmeyi deneyince olmadı. Sosyal o havayı verdi aslında ama içerik sitesi içeriği kadar var olabiliyor. O yüzden Plus gelirini yeni isimlere aktarmayı uygun gördük. Arayışlar da sürüyor.

Bu da gösteriyor ki ne yaparsan yap kadro ve beraberinde gelen içerik zenginliği her şeyden önemli. Ancak günün sonunda ülkenin ekonomisine göbeğinden bağlı bir iş yapınca da gidişat herkes için benzer bir çöküşe gidiyor. Bu durumda da kadro genişletmek gibi masraflı işler ya da yeniden yapılanma yerine, halkın parasının yarısından fazlasını dövize aktarıp harcamaları kesmesine benzer şekilde iş sahiplerinin de çok dikkatli olması gerekiyor. Zaten aslında iyi yatırımcı ya da girişimci doğru işi bulan değil de doğru zamanı değerlendirene deniyor. Apple, daha doğrusu Steve Jobs'un bence en önemli özelliğiydi.

Kaliteli içerik üretip YouTube gelirlerini yükseltmeye çalışanlar içinse çok can sıkıcı gerçekler bahsettiğim videoda anlatılmış. Kendi çıkarımları ama ben eğitimini almış bir kişi olarak işin kitabında da bunların yazdığını söyleyebilirim.

https://www.youtube.com/watch?v=fHsa9DqmId8&feature=youtu.be

Not: Webtekno'yu teknoloji sitesi olarak koymadım. Farklı bir siteyi referans olarak koymak için seçtim. Zaten muhtemelen bu yüzden onlarda düşüş yok son dönemde. Hatta artış var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Engin. @nginx

  Şu dh ve wt'de fırlamanın olduğu yer akn'nin kalkacağı haberleri yapıldığı zaman mı acaba? Aklıma gelmedi şuan başka ne olabileceği 🙂

 • ahmet albayrak @cryzboy43

  hala sizin için çıkış yolunun ingilizce içerikte oldugunu düşünüyorum - bence kaynagı oraya aktarın - haftada 2 vdeo gelse buradakı kıtle 10k izlenme saglasa birazda dogu avrupa avrasya için reklam yapsanız 6 aya daha iyi bi yerde olursunuz

 • bilendenal.com @bilendenaldestek

  Merhaba @gamsizm
  TS'e içerik üretici olarak bizde hazırlık yapıyoruz. Bizim makalelerimiz olumlu etkiler mi şu anda bilemiyorum ama ülkemizde pek yapılmayan içerikler bunlar.

 • txt @txt

  TS cogunlukla trendleri kaciran bir site oldu. Ornegin samsung amiral gemisi telefon cikartiyor en son ts inceliyor. O ara yazilimi guncellendi vs daha iyi oldu demek isin bahanesi. Son videolardan birinde dikkatimi cekmisti telefon incelemesi hangisi oldugunu hatirlamiyorum. Videonun icindeki ara sahnelerde tarih belli ekranda ve videonun yayin tarihi belli arada nerdeyse 1 ay vardi. Bunlar gunumuz hizinda olacak isler degil.. En buyuk dezavantajiniz bence burda. Youtube abone artis orani baya dustu eski hizinda degil mesela. Plus kisi sayisi malum. Zihniyetin degismesi gerekiyor bence. Herkes LP ne soyleyecek diye bekliyor evet ama arada gecen surede de cok sey kaciyor. LP zaten gundemde ne soyleyecekse soyluyor her hafta. Bazi seylerin hizlanmasi dinamik hale gelmesi lazim. Burdaki kemik kitle sizi zaten cok seviyor. Plus anahtarlik bardak herkes katkida bulundu. Benim gorusume gore yapmaniz gereken win-win mantiginda olmali. Plus'i cazip hale getirceksin ki plus abone sayisi artsin. Para harcamadan para gelmiyor keske gelse.. Youtube kitlesinin %1i plus olsa gelir katlanacak. Ama gel gor ki plusun reklamini bile yapmiyorsunuz. Her videoya belki eklemek lazim. Tanitimi daha iyi yapmak lazim. Insanlari cekmek lazim... Plus bizi kapatmiyor yeter demek sizi cok kotu noktalara goturebilir... Umarim yanilirim ve TS hakettigi noktaya hizlica ilerler

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Konu TS değil aslında burada. Teknoloji sitelerinin hepsinde benzer azalma var son dönemde.

  • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

   @txt Anlatmak çok zor. Biz kötülük istiyormuşuz gibi davranılıyor veya böyle ucundan kıyısından bir yerlere odaklanıp geçiliyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ucustakipilot Kötülük istediğinizi hiç düşünmedim şahsen. Temel sıkıntı bu tarafı gerçek anlamda bilmiyor olmanız. Size görünen kısmı sanal kısmı aslında işin.

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm ne zaman bu muhabbetler açılsa aynı şeyleri söylüyorsunuz "siz arkada dönenleri bilmiyorsunuz". Efendim o zaman kapatın kanalı veya sunulan fikirleri biz büyük resmi gördük siz göremediniz diye geçiştirmeyin veya herkesin yaptığını yapın ağlamayın. adamın videoda söylediği clickbait başlık koyacam zile tıklamazsanızdan öte şey değil. bu algoritmanın bu şekilde işlediği belli idi Linus geçen sene söyledi mecburum iPhone videosu çekmeye diye. misal şimdi game of thrones videosu çekmeniz lazım. yapın demiyorum. Elin oğlu sistemi böyle kurdu. Şartlar bu.

   Ama lütfen mutfak ile ilgili yazı paylaşıp millete arkada dönenleri bilmiyorsunuz demeyin artık. Kendinizce tercihleriniz var değiştiremezseniz ki doğal olanı bu. Ama tercihlerinizin sonuçlarından da şikayet edemezsiniz. Sizin de farkınız bu siz de biliyorsunuz tercihleriniz sonucunu. Siz de biliyorsunuz arkada bizim anlayamayacağımız şeyleri içinize sindirimeyeceğinizi. E o zaman bize ne. her fikre aynı cevap veriliyor. olabilir, değerlendirelim, şu kısmına katılmıyorum, biz onu yapamayız, biz onu beceremeyiz ama teşekkürler demek yok. Huysuz ihtiyar modu ve ilk yıldan beri acaba seneyi görebilecekmiyiz modu insanları sıkıyor.

   iphonedo yu bundan izliyorum. bi kere adam mutlu inceliyor. Yorum derinliği ile sizi kıyaslayıp mevzuyu kaydırmak istemiyorum. Hoş kayacağı yer belli "siz büyük resmi göremiyorsunuz" olacak yine.

   Ben neden plusı bıraktım bardak çanak anahtarlık almama ve ilk yıldan beri izlememe rağmen. onu beyan edeyim. Mesai arkadaşının yorumlarına ve açıklamasına önem vermeyen insanı görmek istemiyorum. Bazen hamdi beye yapıldı bazen macite yapıldı. Bu kadar basit. jest ve mimiklerden belli oluyor. Umutun söylediklerini lp söylese aynı jest ve mimikler ile mi dinlerdiniz. Bu tavır hoş değil bu kadar. İçerik önemli değil mi benim için değil. onu başkasından alabilirim. ingilizcede biliyorum. beni üzen haber analizinin tek düzeliği. hangi üründe hangi sorunda hangi editörün hangi aynı anısını ve tecrübesini anlatacağını biliyorum. yıllar içinde bu zırtpırta bir de şöyle bakmak lazım, veya bir de şöyle bir eleştiri getirenler var diye ortaya yeni bir şey gelmedi. BİZİM ÜRÜNÜN İNCELEMESİNİ İZLEDİĞİMİZ GİBİ SİZİN DE ÜRÜN İNCELEMELERİNİ İZLEMENİZ LAZIM. Bu da mı para ????

   Ama doğru size göre biz büyük resmi göremiyoruz. Büyük resim ne abi - PARA 🙂
   benim bir fikrim var abi bi para olsa 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @sedatkaplan Yalnız örnek verirken iPhonedo vermek çok yanlış. Adam ABD'de bu işi yapıyor elbette mutlu olacak 🙂 Boşuna gitmedi oralara. Para önemli çünkü var oluş amacımız bu. TS de bir işletme. Eksiye düştüğü zaman kapanır. Hayır işi yapmıyoruz. Burda gösterdiğim şey TS değil zaten. Tüm yayınların ekonomik krizle birlikte trendlerdeki düşüşü. Herkes kendi reytingine göre düşüyor ama düşüyor. Getirisini az çok kestiremeyecğiniz işe yatırım yapmazsınız. Farklı bir yola girilmesi gerektiği çok açık. Webtekno örneği güzel bir örnek. Rakamları iyileşen tek yayın.

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm bu konuda sizinle farklı paradigmadan bakıyoruz. ortak noktaya gelmemiz zor. aldığım pluslar bardaklar anahtarlıklar zaten bu adamlar taş mı yiyecek mantığından geliyordu. Neyse Güzel bir video atayım size hoşunuza ilgil alanınızdan. Bu arada güzel kanaldır.boşuna yormayalım birbirimizi seviyoruz sizi çok kızdığımız şeylere rağmen ama rahatsız olduğum mevzu Mobbing olayı kırmızı çizimdir o konuda ts yi affedemem. selamlar 🙂

   https://www.youtube.com/watch?v=C6nonNRoF7g&t=111s

  • ibrahim Erdemir @abrahambauer

   @gamsizm izledim, ruhum daraldı. bu maceraya yeni başlamış birisi olarak geçmi kaldım bilemedim. Her dönemin önemli ve ünlü kanalları oldu youtube üzerinde. belki bizde 4-5 sene sonraki dönemde biryere geliriz. Bu dönemdeki maymuna benzeyen içerik üreticileri gibi olmak istemiyorum. Herşeye atlıyorlar, 10K şunu aldım, 20K bunu yaptım. en son çıkan arabaya bindim, S10+ parçaladım vs.. Teknoseyiri yıllardır bilirim, hepte sıkıcı gelmişti. Bir dönem sonra videoları izlerken şunu farkettim. Bu kanal oldschool gibi, herşey doğru herşey güzel ama tarz 2000 'ler gibi. bende bu nedenle plus abonesi oldum, belki bu sıkıntılı ateşi söndürmez ama karınca misali su taşımak benimkisi.

  • txt @txt

   @abrahambauer Nur topu gibi yeni bahane... Valla uzerinize yok bu konuda @gamsizm Canli yayin yapildi onda da neleri yapamayizi konustunuz.. Sunu yapalim demediniz

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @abrahambauer Temel olayı o zaten Plus'ın. İçimize sinmeyen bir iş yapamıyoruz ama yapmak zorundayız. Video onu anlatıyor. Bizim gibi düşünenleri toplayıp gelir modeli oluşturabilirsek devam edebiliriz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @sedatkaplan Bu arada siz benim 'işi bilmiyorsunuz' lafıma takılıyorsunuz ama unuttuğunuz bir şey var ben burdaki kimseyi tanımıyorum 🙂 Belki siz süper bir girişimcisiniz, işler kurdunuz ya da batırdınız ve öğreneceğim çok şey var sizden ama tanımıyorum ki, haberim yok 🙂

   Misal vergi ile ilgili konu olduğunda Hamit Özlü'ye herksin önünde soruyorum. Mali müşavir olduğunu biliyorum ve bilgisine de güveniyorum. Aynı şekilde yöneticilik, girişimcilik, yayıncılık gibi alanlarda tecrübeli kişileri bilsem onlara yaklaşımım da bir şeyler öğrenmek şeklinde olacak. Bilmediğim zaman varsayılan olarak kendi tecrübemin daha fazla olduğunu düşünüyorum. O yüzden kişisel almayın.

   Hatta zaman zaman burda meydan okumuşluğum var rakamlar bende olduğu için istediğiniz videonun rakamlarını paylaşırım demiştim. Birkaç kez de yaptım ve hiç tahmin edildiği gibi çıkmamıştı gerçek rakamlar.

   Bunu da fikir yürütmeyi seven, iyi niyetli kişileri, sizin gibi, biraz veri ile buluşturmak için yapmıştım. Madem kafa yoruluyor.

 • drummer @recepatay

  Araba inceleme siteleri, Youtube kanalları da aynı şekilde. İnsanlarda heves kalmadığını düşünüyorum. Alamayacağım S10+ videosunu izlemek pek hoş olmuyor. Araba konusu ise zaten aldı başını gidiyor. @gamsizm

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Videoyu izleyin bence tam olarak bunu anlatıyor çok güzel bir şekilde.

 • xyz @xyz

  Ekonomik durum, işlemci gibi. Darboğaza uğradığında çoğu şey etkileniyor.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @orcun Bu adam süper içerik üreten bir arkadaş. Ama son zamanlarda YouTube aramalarında vs düşüşten şikayetçi. Araştırıyor ve clickbait başlık ve ilgi çekici thumbnail kullanmadan bu işin olmayacağını gösteriyor videoda ve kemik kitlesinden biraz da özür dileyerek biz de bu yola sapmak zorundayız diyor.

 • freshmind @freshmind

  Bahsini ettiğiniz semptomları bire bir gösteriyorum... teknolojiye ulaşamıyorum dolayısı ile şundan 5-6 yıl önce deli gibi günde 3-4 tane inceleme videosu izlerken (oldukça geniş bir kategoride) şu anda umurumda değil. Zira elimi dahi süremiyorum.

  Alacağım bir şey varsa da 5 dakika açıp bakıyorum, karar çoktan belli zaten. Bu kararı verende ekonomik durumun ta kendisi.

  Artık beğeni, hobi açısından değerlendirip alamıyorum ürünleri, yumurta kapıya dayanıyor-zoraki ihtiyaç oluyor ve en ucuzu neyse onu alıp geçiyoruz.

 • Airoso @airoso

  Adam bu anlattıklarını yapmazsa para kazanamıyor işte, sadece Türkiye için değil tüm dünyada böyle, clickbait yapmazsan tıklayan yok. Ekmek mi işe saygı mı dediğinde demek ki en büyük/en saygın kanallar bile mecbur kalıyor. Ama işte clickbaitin de adabı olmalı bugün bir teknoloji kanalında gördüm başlık şu "Amazon will pay for your NUDES!?" ne anlatıyor bu şimdi? Ama hw unboxed var o da clickbait ama content var başlıkta, sorusu belli "Intel Core i7-9750H vs Core i7-8750H Benchmarked, Why Does This New CPU Exist!?" demiş mesela, ne incelediği belli, neyle karşılaştırdığı, beğenmediği belli ama açtım izledim "ulan bi tık da mı değişiklik yok acaba" diye. Türkiye'de senin belirttiğin başlıkları atmazsan olmuyor belli ki @orcun herkes ekmeğinde.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @orcun Zaten aslına bakarsanız editörüm diyen kaç kişi kaldı ki? Influencer ve Instagram ünlüsü gibi türlü türlü sıfatlarla ilerliyorlar. O yüzden ben editörüm ya da daha doğru bir ifade ile gazeteciyim diyen adamın uyması gereken ya da uymasını beklediğimiz tüm kurallardan bağımsızlar.

 • Airoso @airoso

  @orcun Yukarıda belirttiğim düzgün clickbait olayını Türkiye'de yapan birisi var aslında ama bize çok yalak geliyor. Donanım arşivi(dostlar dostlar deyip duran) kanalının başlıkları thumbnailleri hep abartıdır ama içerik vardır, sevmesem de başka yerde yoksa açar izlerim, gayet inceliyor da çocuk. "5 saat pubg oynadım %10 şarjı gitti" daha çok iş yapıyor ki bunlar zaten "biz teknoloji kanalıyız" bile demiyorlar zaten ama samsung gidiyor telefonu ts'den önce oraya veriyor. E o da haklı hangisi daha çok kazanç getirecek?

 • sgur @sgur

  @gamsizm ben clickbaite karsi degilim. clickbait benim dikkatimi cekecek her sey. mesela sizin yapacaginiz clickbait yalan degil, dikkat cekici olacaktir.

  mesela lp nin gecende gittigi samsung eventi icin 70 bin dolarlik tv diye baslik atabilirsiniz. bu yalan degil, dikkat cekici. böyle böyle ulacaksiniz yeni takipciye.

 • Gump @runforrest

  Bunun canlı örneğini Oğuzhan Uğur'da gördük biz. Adam dalga geçtiği sövdüğü her şeyi yapmak zorunda kaldı. Baktı ki koca ekip izlenmeyle reklamla dönmüyor, dönse bile karın tokluğuna bu iş yapılmaz. Pervane gibi döndü, kısa zamanda yemediği şey kalmadı. Piyasanın şartları belli, yaşamak için ne yapılması gerekiyorsa yapıyor insanlar. Eskiden tahamülüm yoktu fakat artık hak vermek zorunda hissediyorum. Ülkemizde maalesef bağımsız ve özgür her şey lükstür.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @sgur İşte o yola girmek ya da girmemek. Bir yandan da o Youtube izlenmesi bana kuruş bazında gelir kazandıracak. Ama Plus izleyicisini mutlu eden ya da üzmeyen başlık atsam ve adam üyeliğini uzatsa daha çok kardayım. Yabancı YouTuber için aynı şey geçerli değil.

 • Airoso @airoso

  @gamsizm abi gözünü seveyim bahsettiğim şekilde başlık atsan kim ne diyecek? @sgur çok güzel örnek vermiş "70 Bin Dolarlık TV - Samsung 51QZbilmemne" ya da benim verdiğim örneğe kimse bir şey demez burada 3 kişi gider 300 kişi gelir.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @airoso 3 Plus başlarım böyle işe deyip gelmese ama 300 yeni kişi gelse ben zarardayım yalnız 🙂 Düşündüğünüz kadar basit değil. TV örneğine katılıyorum bu arada. Ama her zaman öyle güzel oturmuyor.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @orcun Valla ben firmalar, 'ürünümüzü sakın incelemeleyin advertorial çekiyorsanız verelim' demeye başladığında sonumuz geliyor dedim.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @orcun TV işinde o öyle zaten. Ama napsın adamlar gerçekçi olsun diye de Survivor koyamazlar ki 🙂 Telefonlar hileli değildir çünkü zaten hesap kurdurup benchmark vs yaptırmıyorlar. Ben gerçek demo gördüm. benchmarkları anlayıp çalıştırmıyordu. Onlar özel telefonlardı. Çünkü vitrinde duran telefon aslında yıprandığı için ters yönde etki yapıyor zaman geçtikçe.

 • mhmmdy @mhmmdy

  valla bu aralar para yok, teknolojik sitelerin hiç birine giresim yok... boş boş takılıp kapatıyorum.....

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Yalnız değilmişim. Son zamanlarda daha çok vintage(tozlu raflar tarzı) teknoloji kanallarını izlemeye başladım. Aliexpress zevkimiz bile öldü. Çöp alamaz hale geldik. 🙂

 • kiwi @kiwi

  @gamsizm
  en cok izlenen içerikler listesinde nasıl bir değişim oldu acaba. ben artık üst seviye ürünlerin incelemesine bakmadığımı farkettim. huawei p30 izlemek yerine p20 lite ın videosunu izler haline geldik. acaba kitlenin genel hali de böyle mi. top izleme rakamları orta seviye ürünlere mi kaydı

 • cengiz @cengiz

  Teknoseyir s10+ incelemesi koyduğunda editörler de izleyicilerde s9 dan sonra uçuk kaçık özellikler gelmediğini biliyor. Üzerine tat kaçıran fiyatını ekleyince o videoyu izleyesin kaçıyor. Diğer haber sitelerinin içerik kalitesi daha kötü olabilir ama içerikten rating alma konusunda daha başarılılar. Nedenini ben anlamıyorum. Ama ortada hesaba katılmayan bir değişken daha var. Artık telefonlara dahi eklenecek bir yenilik kalmadı ki. İzleyen kişi o telefonu almak için izliyor. Haftalık gündemin ve bilim gündeminin kendine has izleyicileri var. Oyun gündemi de öyle. Yani evet içerik kaliteli ama yeni izleyici çekmeye uygun olduğunu sanmıyorum. Ama rating alma / arttırma işlerinden anlamadığım için teknoseyir şöyle yapsa daha çok izlenir. Yeni izleyiciler ve takipçiler kazanır diyemeyeceğim.

 • Temp @temp

  @gamsizm @hkellecioglu @leventp @can
  @mesutcevik gibi farklı formatlara girişip ortama ayak uydurmanız, Erdi Özüağ gibi teknoloji içeriklerini sıcağı sıcağına vermeniz ve biraz daha ciddiyetten uzak videolar çekmeniz gerekiyor. Çünkü trend analizi gösteriyor ki gidişat pek pozitif değil.
  Hep ofiste aynı açılarla çekim yapmak yerine park, bahçe belki evde de çekim yapılabilir. İnteraktif yayınların önemi de büyük. Teknoseyir Youtube hesabında sürekli farklı etkinlik ve mekanlarda canlı yayın açılabilir. Bu kesinlikle interaktif kitleyi kendine çekecektir. Ts kendi sadık kitlesiyle devam eden bir site. Dışardan gelenler genelde uğrayıp gidiyor. Bence bu kitleyi büyütmek için yeni kuşağa yada yeni nesile hitap eden hareketler sergilemeniz gerekiyor.
  Yoksa Ts Kadrosunda teknik açıdan herkes yeterli donanıma sahip.
  Başarılarınızın devamını diliyorum. Herşey gönlünüzce olsun.

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  birçok alanda olduğu gibi bu alanda da kültür para etmiyor... 1996'dan beri teknoloji yayınlarını takip ederim hiçbir dönem teknoloji yayınlarıyla uyumlu bir satın alma gücüm ya da yönelimim olmadı ama sürekli takipte kaldım... TS özelinde ise projeksiyon gibi hiç ama hiç bana hitap etmeyen (ev kullanıcısı olarak) ürünlerin videolarını bile sonuna kadar izledim satın almak için değil teknoloji konusunda bir adım bir basamak olduğu için... yani şunu söylemek istiyroum alım gücüne dayalı içerik takip eden kitle nasıl bir seviye de ki her izlediğini alıyor... onlarla bambaşka dünyalarda olduğumuz kesin... açıkçası her alanda olduğu gibi bir mecranın kaderini de popülerin peşinden giden kitleye hitap etmek belirleyecekse; bu en çok teknolojinin bile (kültürü kalıcı olamayacak kadar hızlı değişiyor) kültürünü insanlara benimsetmeye çalışan azınlığın canını sıkacaktır... ve insanlar TS'de de diğer mecralarda da kalıcı olan tabaka... ama sanırım ve üzgünüm ki çarkların dönmesine yetmeyecek kadar azız...

 • Housedakitopal @housedakitopal

  En son 2 sene önce falan donanım inceleme videosu izledim herhalde. Arada tek tük telefon videosu baktığımda oldu ama gerçekten hiçbir mecradan bunları takip etmemeye başladım.

 • Taşkın Temiz @taskintemiz

  Uzun zamandır toplumda da sitedeki video içeriklerde de gördüğüm bir problemi dile getirmek isterim. İnsanların sadece hafif kinayeli gülümsemesi var olaylara tepki olarak. Bunun dışında gülen, varsa yanındaki insana yoksa izleyicilere olumlu bir his uyandıracak tebessümle bakan insan göremiyorum.

  Yan yana olduğunuz videolar çok daha güzel olması gerekirken farkı pek açamıyor. Gündemlerin bu kadar uzun süre beğenilerek devam etmesi zaten neredeyse tamamen sunucular arasında gelişen diyalogların doğallığından ve konudan konuya geçilmesinden. Bu da özellikle son bir senedir sıradanlaştı. Teknoloji ve Bilim Notları daha ağır konular içermesine rağmen daha yüksek seyir zevki olan bir gündem haline geldi. Çünkü gülme sesi, komik ya da değil şakalar var.

  Çekim kalitesi, ortam, yanlış bir laf edilmiş edilmemiş olması inanın tüketici açısından önemli değil. Tüketici, bakın izleyici demiyorum, hızlıca karşısına çıkan ve önceden beğendiği sağlayıcıyı/tarzı tercih ediyor. Ama clickbate başlık ama başarılı içerik ama erken yayınlanmış video çıkmış. Ben balon gibi hacim(süre) ve kütle(içerik zenginliği) sahibi videolarla gerek sıkılmış, gerek doymuş oluyorum. Bir başkası haber sitesinde görmüş oluyor. Üstünden bir hafta geçtikten sonra bu konuyu bir de sizden dinleyeyim bakayım ne demişsiniz diyorum.

  Oto Seyir videoları çok güzel oluyor. Değişik mekanlar, farklı insanlar ve güzel görseller ile son zamanlarda en çok özenilmiş içerikleri gibi görünüyor. Uzun soluklu bir iş olduğu için orada hız beklenmez. Ama Huawei ve Amerika firmaları olayının gelişmelerinin üstüne gelişmeler oluyor. Huawei gibi çok kullanıcısı olan bir markanın sansasyonel haberlerinin videolarını çok kişi izler(di).

  Bir olay yaşanıyor; 5-10 dakika içinde haber sitelerinden, yarım saate de teknolojik haberler paylaşan sitelerden yazı veya video ve yazı içerik düşüyor Google Haberler'den bildirim olarak. Teknoseyir nerede? 1-6 gün arası bir süre sonra gündemde. Bu hız maalesef dergi çağının günümüzdeki yavaş kalışının bir yansıması gibi siteye çökmüş durumda. Biz de dergilerdeki o uzun ve kimisine sıkıcı gelecek yazıları özlüyoruz. Ama çağ değişti. Dergiden öğrenmiyoruz ürünün çıktığını, çıkacağını. Her yer aynı anda bağırıyor. Ardından göründüler, zuhur ettiler. Ardından ön inceleme ve kutu açılışı şeklinde içerikler. Ardından tam inceleme. Ardından belki uzun kullanım testi. Bunlardan sadece biri ikisi ile ve geriden gelerek olmuyor. İnsanlar burayı tercih etmiyor.

  Eline kamerayı alan 4 yaşındaki insan canlı yayın yapıyor. Teknoloji üzerine konuşan editörler vlog yapıyor. Sizin neyiniz eksik? Bence sadece itici gücünüz eksik. Yaklaşımınızı lütfen değiştirin bu tip konulara. Teknolojinin gelişimini takip eden insanlar olarak yeniliğe biraz daha uyum sağlayın. Haber verilsin veya verilmesin, açın sık sık canlı yayın yapın. Ofis turu yapın. Bizim hayatımız da böyle diye, teknoloji editörü vlogları çekin. Ekibi tanıtın. Komik olayları anlatın. Fıkra anlatın ama anlatın. Bilgi için değil bilginin anlatımı için geliyor tüketici. Tüketim çağında, tüketiciye bir şey tükettirememekten şikayetçi olmamalı bence hiçbir üretici.

  Google Trends genel durumu gösteriyor ancak eski gazete yeni haber sitelerine bakmak lazım. Onların şahane başlıkları, içi boş, en az 6-7 sayfalık tık tuzaklı, bilgiyi koklata koklata veren sistemi tüm teknoloji üzerine olan sitelerden çaldı, daha nicelerinden çaldığı gibi.

  Eminim çok yoğun okumalar, incelemeler, araştırmalar ve hazırlıklar yapıyorsunuz ve biz bunları anlamıyoruz işimiz bu olmadığı için. Büyük resimler, çerçeveler ve fotoğraflar. Evet, haklısınızdır. Bizler sizleri kameranın ya da mikrofonun karşısında görmek istiyoruz. Siz de görünmek ve bu işten para kazanıp geçinmek istiyorsunuz. Ancak lütfen kendinize şu soruyu sorun; Bunca insan bizim için neden olumlu olumsuz eleştiri yapıyor ve çeşitli revizyonlar talep ediyorlar ya da öneriyorlar.

 • volkan @selective

  Uzun zamandır haftalık gündem değerlendirmesi ve bilim notları dışında bişe izlemiyorum neredeyse

 • thundermack @thundermack

  Kendi adıma şunu söyleyebilirim, siteyi diğer teknoloji sitelerinden ayıran birkaç noktayı kaybettim. Özellikle tozlu raflar benim için çok değerli bir noktaydı. Olmaması siteyi diğerleri ile aynı noktaya geriletti. 2. Olarak ürün incelemeleri uzadıkça yarıda bırakıp izlemediğimi farkettim. 3. Olarak ekonomik durumlar var tabiki. Yeni ürün almıyorum epey zamandır. Laptop ve telefon gibi teknolojiler beni heyecanlandırmıyor. Oyun zaten yaş ve iş nedeni ile hayatımdan çıktı. Geçen sene 1 yıl plus iyelik almıştım. Gündemler haricinde hiç bir video izlememişim neredeyse. Diğer teknoloji sitelerine ise hiç girmiyorum. 2. El piyasası çöktüğünden beri eski donanım ve oyun konsolu koleksiyonu yapma heveside kaldı. Dolar biraz daha artarsa köye gidip çiftçilik yaparak kendimi iyice soyutlayacağım herhalde 🙂

  Sosyal ise siteye girme sebeplerimden.o konuda çok başarılı buluyorum.

 • Taşkın Temiz @taskintemiz

  Kimse ne ekmekten ne pideden geçiyor. Ama bu dönem pidenin popüler olduğu bir dönem. Pide yapmayan fırından pide satan kadar kazanç bekleyemezsin. Ne kadar para o kadar ne yapacağını seçme özgürlüğü; ne kadar sistemin ihtiyacı olanı yapma, o kadar para. Bunu dengeli yaptığı sürece güzel olur.

  Kimse demiyor ki bozun kendinizi; biber yeme, böcek yemek, gülmeme, göz kırpmama videoları yapın. Youtube kanalı, kendi websitesi, editörleri, bunca sene birikmiş hikayeleri vb bir sürü doneye sahipler. Bunları değerlendirip insanlara bir şeyler anlatacaksın. Bu.

  "Hiç kendimi değiştirmeyeyim, sistem bana ayak uyursun. Değişen sistemde var olayım." yok öyle, olmuyor.

 • Gökhan Özçetin @ozcetin

  @gamsizm tespit çok doğru 100 dolarlık bir şey inceliyorsunuz ama 700 TL ye tekabül ettiğinden benim videoyu izleme hevesim kaçıyor 😁

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @taskintemiz Evet ama o yüzden biz de kendi sistemimizi kurduk 🙂 Milyon izlenecek video üretmedikçe TR şartlarında Youtube gelirinden söz etmek pek mümkün değil. Zaten o yüzden popüler kanallar markalarla çok yakın çalışıyor. Yani kalabalık kitle yaratmanın iş modeli de size hizmet değil firmaya satış. Rakamları bilseniz donar kalırsınız.

 • Jpage @jpage

  Murat abi selamlar ve iyi akşamlar. Maalesef yukarıdaki eleştirilere direk teknolojinin ekonomik nedenlerle ulaşılmaz olmasından dolayı iş yapamıyoruz demeye getirerek cevap vermek doğru değil. Grafik aslında bundan çok daha şey ortaya koyuyor. Eski zamanlara bakılacak olursa neredeyse Shiftdelete'i geçip ikinciliğe oturacak TS şu anda sonuncu sırada. He bence bunu clickbait'e falan da bağlamak yanlış. Yani eleştirilere tek cevabınız bunlar olmamalı. Mesela yukarda bir arkadaş yazmış gündem değerlendirmelerinde eski hava yok diye. Buna kesinlikle katılıyorum. Bilim gündemi sanki eski TS gündemi havasında geçerken şimdi TS gündeminde hep bir bitse de gitse havası var. Özellikle LP'nin dinleyicilerini eleştirmesi çok canımı sıkıyor. Ahlaksız yorum yapan bir kaç kişi yüzünden tüm dinleyiciyi zan altında bırakıyor: şimdi şey derler hemen.. Geçen haftalarda nerdeyse her cümlesi şimdi şeyler derler demekle geçti. Sırf bu bitse de gitsek havasından plus almayı geciktirdim ama gene de alıp bize düşeni yaptım. Bir başka husus ise bir arkadaşın belirttiği üzere haberlerin site yapısı gereği geç değerlendirilmesi. Huawei konusunda her yer yıkılırken Teknoseyir haber konusunda yavaş kalıyor. Teşekkürker.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yalnız ben eleştirilere cevap olarak yazmadım ki bu yazıyı? ABD'de bizle alakası olmayan kaliteli bir içerik üretcisinin videosu, YouTube gerçeğini ortaya koyuyor. Arada adamın yaptığı aramanın aynısını yaptım. İzlemediniz sanırım videoyu.

   Sizin için söylemiyorum ancak bazı kişiler bizim bu ülkede yaşamadığımızı zannederek yorum yapıyor 🙂 Mesela iPhonedo için bunu söyleyebilirsiniz çünkü adam gerçekten de Türkiye'de yaşamıyor.

   Bizler de size gelen zamlardan, düşen hayat kalitesinden, gündemin tüm pisliğinden etkileniyoruz. Hep söylüyorum, her şey güzel giderken TS mi kötüye gidiyor? Elbette gündem gibi tam olarak gündem konularından oluşan bir yayının mutluluk saçmasını bekleyemezsiniz. Şu gündemin yarısı mutsuzluk. TR gündemine alıştık öyle olmasına da dünya teknoloji gündemi de siyasete battı.

   Normal şartlarda konuşmak istemeyeceğimiz şeylerden bahsediyoruz, kötü haberler veriyoruz. Bizden numara yapmamızı beklemeyin.

   TS kurulduğundan beri haber sitesi değil ve formatı gereği reyting maksatlı haber yapmıyor. Gelişmeleri takip edip gündemde konuşuyoruz. Çok nadir de olsa aynı gün çektiğimiz içerikler de oldu ama istisna onlar. Bizim bir konu hakkında ne diyeceğimizi önemseyenler bekliyor önemsemeyenler zaten niye takip etsin. Bu işi iyi yapan bir sürü yayın var. Zaten yayıncılıktaki sorun herkesin her şeyi yapmaya çalışmasında. Herkes iyi olduğu işi yapmalı. Biz öyle yapıyoruz.

   LP'yi eleştirdiğiniz kısımda bence biraz empati yapmalısınız. Bu adam acaba neden böyle söylüyor diye. Sonuçta adamın aldığı mesajların yediği hakaretin ne olduğunu görme şansınız yok. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Etkilenmesin gibi laflar tamamen boş laf. Hiçbir işin parçası hakaret yemek olamaz.

  • Jpage @jpage

   @gamsizm selamlalar Murat abi. Teşekkürler cevap için. Mutluluk saçmanızı beklemiyorum tabi ama gündemde sizlerin genelde mutsuz olmanızın da seyirciyi etkilediğinizi düşünün. Orada konuşurken gelen mesajlardan çok daha fazla kişiye hitap ediyosunuz. Televizyona veya mitinge çıkan konuşmacı siyasetçi gibi düşünün kendinizi, her zaman nefret dolu yorumlara rağmen kamera karşısına çıkınca daha fazla kişiye hitap ediyorlar. Ayrıca ben Levent abiye gelen mesajları teknoseyirde hiç görmedim, kendisine mesaj atmadım temasım olmadı, fakat ben teknoseyirde açıp izlediğim videoda bana kızıyor, hangi platformda ona hakaret ediliyorsa orda cevap versin. Kendisi sosyale bile uğramıyor. Her şey teknoseyirin iyiliği için. İyi çalışmalar dilerim.

 • My_Techno @my_techno

  Teknoloji ve bilim notları da olmasa izleyecek birşey bulamıyorum şahsen ts de..

 • Oguz @oguztk

  Tekno seyir hiç denk gelebildiğim bir site olmadı. Ben Murat Gamsız ı Xperia ile fotoğraf çekimi videolarından tanıdım ve ekibi gerçekten severek izliyorum. Aslında Ayhan tarakçı diye bir youtuber var o da çok düzgün bir insan bu ekibe katılsa fena olmaz

 • sgur @sgur

  @gamsizm

  bilmiyorum tekrar olarak mi yaziyorum ama teknoseyiri seven insan kitlesi kesinlikle yadsinamaz. cok seveni ve takipcisi var. bunun bir kismi kemik kitle, yillardir sizi izleye izleye arkadas olarak görüyor sizi, ek olarak samimiyetinize güveniyor insanlar.

  insanlar sadece sizi daha fazla görmek istiyor. bazi ürünler bunun bahanesi, mesela nas cihazlari, harddiskler. bu videolari izleyip cok az insan karar veriyor, cogu ürün birbirinden farksiz neredeyse tüketiciler icin. sirf muhabbet icin izleniyor yani bazi videolar.

  bence teknoseyirin gelecegi cok acik, tek yapilmasi gereken muhabbet programlari eklemek.

  haftalik gündem, bilim gündemi sabit ve en güzel icerikler. bunun yanina haftalik mümkünse canli (bence canli olmasina gerek yok, hayatta canli yayin takip edemiyorum ama insanlar istiyor) bir yayin gerekiyor. salliyorum siz sabit olacaksiniz her hafta gelebildigi kadar lp ya da hamdi gelecek, mümkünse ikisi olsun ama her zaman mümkün olmaz sanirim, bir de yaniniza bir misafir.

  bu etkilesimi inanilmaz arttiracak, mesut cevik, murat sönmez, akmenek, erdi özüag, technopat ekibi mesela bunlari mümkünse her hafta biri olacak sekilde davet etseniz hem o kanallarla etkilesim halinde olur ve izleyici kazanimi saglarsiniz hem de insanlar tatmin olur, eglenir. bu arada misafir isi zor farkindayim, her hafta olmasa bile iki haftada bir sabit hale getirebilirsiniz.

  bunun yanina canli ya da degil, film/eskiler goygoyu/hafif ürünsüz ya da sadece oyun iceren tozlu raflar yapilabilir. canli olursa edit derdinden kurtulursunuz, burada yine ayni ekip mg, lp ya da hk, can, umut ya da gökhan katilir arada, burada ekibi sabit yapmaniza gerek yok, gelir gider zamani oldukca herkes. ama canli tozlu raflar goygoyu mesela belkide en cok tutacak icerik olur. haftalik ya da 2 haftada bir olabilir.

  bu iki ekstra icerik kanali bir sonraki asamaya cikarir, cok cok eminim. Plusla beraber bence icerik sayisi aslinda yeterli, benim o acidan sikayetim yok ama bu iki 1-2 saatlik haftalik/2 haftada bir icerikler cok ciddi ivmelenme yaratir. canli olursa dedigim gibi edit derdi olmaz daha basit olur icerik ve insanlar interaktif olur.

  insanlar tüm dünyada artik ürünler yerine daha cok muhabbet ya da cidden ilginc bilgileri izlemek istiyorlar, ürünlerden herkes sikildi. hepsi artik belli bir seviyede.

 • sgur @sgur

  @gamsizm
  bu arada unuttum yazmayi ama bu haftalik gündemde soru cevaplari parcalayarak atmayi denemistiniz, bence kesinlikle olmali, cogu insan sadece o kisimlari merak ediyor ve teknoseyir disina ulasabiliyor böylece. belki her haber icin olmayabilir ama hepsi olursa insanlarin daha cok ilgisini ceker. mesela huawei olayini merak eden cok insan var. ya da yeni amd leri merak eden de cok insan var. sirf bu kesitleri yayinlayabilirsiniz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Bunun için yerimiz var zaten. Elbette faydası oluyor.

 • Bora karaca @br-krc

  devir değişiyor artık bilgi sunan teknoloji kanalları devri kapandı clickbait başlık atıp saçma sapan içerik üreten kanallar çok izleniyor