Diyet Günlüğüm (7 ayda 70 kilo'yu nasıl verdim)

Garmin Spor Sonuçları
Sakatlık Nedeniyle Minumun Seviyede Spor Yapıyorum

Merhaba Arkadaşlar 😀 bu yazımda diyet günlerimi paylaşmak istiyorum, paylaşmadan önce durumumu açıklamak zorundayım, biraz kasvetli acı dolu olabilir ama acı yoksa mutlulukta yok deyip başlıyalım.

 

Öncelikle kilomu yazayım 180 kiloyum, bu kiloyu almamın sebebi travma ilaçları kullanmam. Şu an bile kullanıyorum, cipralex ilacı iştah açıyor, ama kilomu almak daha iyi yoksa travma'mı daha iyi diye sorarsanız 300 kilo olsam bile bu ilacı kullanırdım.

Şu an diyete alışana kadar bu ilacı kullanıcam zira nefes darlığı sporumu feci şekilde engelliyor.

Vücut yapıma gelecek olursak kilolu olsam bile kaslı bir yapıya sahibim, önceki yıllarda bayağı ağırlık kaldırıyordum kol kaslarım gögüs kaslarım 5 ayda çok gelişti. Şimdi 60 kiloluk ağırlık aldım günde 20 dakika çalışıyorum. Tabi kas yapmaya başlamak için 10 kilodan başlayıp ağırlığı kademeli olarak yükseltmeniz lazım, aksi takdirde kollarınızda kas yırtılması olabiliyor.

 

Şu an diyetin 1'inci ayındayım ve 20 kilo verdim, toplam 130 bin kalori ile bu kiloyu verdim. 1 milyon adım ile iyi bir rekor kırdım tabi kendi çapımda 😀

Şimdi bu kalori hesabını nasıl tutuyorsun diye soru soruyorsunuzdur muhtemelen, kalori hesabını garmin fenix 3 saati ile tutuyorum ve sonuçların yüzde yüz doğru olduğunu söyleyebilirim. Zira ilk spora başladığımda kalp hızım 140 ile 156 civarıydı. Daha sonra kilo verdikçe kalp ritim hızım ortalama 136-145 civarına indi. Tabi ağırlık gittikçe kalp hızı düşüyor ve kalori yakımı azalıyor, garmin cihazı'da bu durumu iyi hesaplıyor. Bu yüzden sporu daha ağırlaştırıp kalp hızını artırmaya çalışıyorum, saat akşam 4 civarı kalkıp spora gidiyorum, biraz zor oluyor ama mecbur olduğumu kafama koydum, ne olursa olsun sporu asla bırakmayacağım, zira spor yaptığımda yesem bile kilo almadığımı fark ettim.

 

Spor nasıl yapılmalı

Sporun kişisel bir planı olması gerektiğini düşünüyorum. Örnek benim için kilo vermenin tek yolu ağır spor yapmak. Eğer ağır spor yaparsanız vücut oksijen ihtiyacını sporu bıraktıktan sonra spor yapınca verdiğiniz kalori'den 2 kat daha fazla verdiriyor. İşte bu diyet yapan biri için en güzel hediye 😀 vücudunuzu yakıp yıkmanız lazım, evet zor görünüyor ama ameliyat ile kilo verenlerin ölüm haberlerini hepiniz duymuşsunuzdur. Doğal olmayan yollar her zaman insanın bünyesine ters etki yapıyor. Bu yüzden ben doğal yollardan gitmeyi her zaman mantıklı bulmuşumdur. Neyse spor yaparken mutlaka kalp hızınızın yüksek seviyede olması lazım. 30 dakika yüksek tempo spor yapan biri 60 dakika düşük tempo'da spor yapan birinden 200 kalori daha fazla kalori yakıyor. Aç karnına spor yapmak spor sonrası vücudunuzun tam manasıyla deli bir şekilde yağ parçalayıp kalori ihtiyacını gidermek için stok yağlarınızı yakması demek, bu yüzden eğer güçlü bünyeye sahipseniz mutlaka aç karnınıza spor yapın.

Kas yapın

Evet kas yapmak hem güzel bir görüntü hemde yağların yakımında olumlu etkisi var. Pek kaslı biri olmama rağmen önceki diyetlerim'de 10 kiloyu kaldırmak çok zorken şimdi 60 kiloyu rahat kaldırabiliyorum. Tabi sağlam motivasyonunuz yoksa kas yapmayı unutmanız gerek. Ağırlık kaldırmak insanın canını sıkıyor ve bir süre sonra aman boş ver deyip kas yapımını bırakıyorsunuz. Bu sebeble motivasyon olmazsa olmazlarımızdan.

 

Kişisel koç, yardımcı pilotumuz olmalı

 

Kişisel koç (asistan) insan'da olabilir 😀 yada benim gibi spor saati alabilirsiniz. Zira profosyonel bir ürün almanız sizin için olmazsa olmazlardan. 300-400 liralık yapalımda satalım denilen spor yardımcıılarını almak size hiç bir şey kazandırmayacaktır. Örnek fenix 3 saatinin kalori hesaplaması bana göre yüzde yüz doğru, yürüyüş hızınızı, sağ ayak sol ayak dengenizi, risk uyarı sistemleri, yürüme adım uzunluğu, ayak yerle temas süresin'den bir çok kişisel bilgiye ulaşmanızı sağlıyor. Zamanla spor yapmak istemezseniz bile rekor kırmak için kendinizi motive edebiliyorsunuz. Sadede gelelim, eğer akıllı bileklik gibi ürünler almak istiyorsanız mutlaka profosyonel ürün almanızı öneriyorum

 

Ne yedim ne içtim

Diyet listeleri çok saçmadır. Şunu ye bunu yeme hadi lan:D unutmayın herkezin vücut yapısı farklıdır. Bazen öyle listeler veriyorlar ki yahu şimdi yediklerim daha az diyorsunuz.

Ben diyetin ilk haftasında yediğim daha doğrusu içtiğim tek şey mercimek çorbasıydı. Vücuttaki toksinleri atmak, yağ yakmak gibi bir çok sağlıklı olumlu yönleri var. Diğer haftalarda sarmısak ve yumurtalı ıspanak yedim. Ispanak yanık olunca tadı bir başka güzel oluyor. Sarımsak burda önemli sağlık acısından gayet iyi. Daha sonraları mantar, bazen tavuk ve balık yiyorum. Balık özellikle mide bulandırıcı bir yapısı var az yediğinizde daha başka bir şey yemiyorsunuz, balığın diyette önemli yeri var omega yağları muazzam derece'de önemli.

Düzensiz diyet saçlarınızdan kaslarınızdan olmanıza neden olur. İlk diyetlerimde bunlar olmuştu. Eğer zamanla sporu yükseltirseniz sabahları mısır gevreği yiyebilirsiniz, ihtiyacınız olan vitaminleri bu yöntemle karşılayabilirsiniz.

 

Zorluklar

Özellikle akşamları aç karnına yatmak çok zordu, zamanla alıştık şükür. Uyku açlığınızı bastırmak için çok iyi bir yöntem. Bu yüzden sabah yatıp akşam spor yapıyorum, zira sabahları aklıma yemek geliyor, günler uzun olunca nefsimi ne kadar dizginlesemde başarısız oluyorum.

 

Motivasyon

Daha çok rap dinliyorum, 2pac ve biggie'nin parçaları motivasyon için çok iyi.

Tabi birde son goku'nun çığlıkları var, super saiyajin olan goku'nun bağırması feci gaza getiriyor beni. Dinlediklerimden bazıları şunlar 😀 tabi naruto'nun müzikleride çok iyi.

https://www.youtube.com/watch?v=gMYebVBnLoA

https://www.youtube.com/watch?v=qan_lAsbwOY

Sadede gelelim

Toplam kilo 180 verilen kilo 20 mevcut kilo 160

Bir ay diyet yaptım

20 kilo verdim

130 bin kalori yaktım

1 milyon adım attım

Nefes almam kolaylaştı

Sporu daha sıkı yapmaya başladım

ve hayat devam ediyor........

Görüşmek üzere 100 kiloya düşene kadar bu bloga yazmaya devam edeçeğim.

 

Güncelleme

Bir hafta'da 2 kilo verebildim.

Sebebi ayağımdaki ağrı, spora çok fazla ara verdim.

Bu durumda da görüldüğü gibi kilo vermenin püf noktası spor 😀

 

Güncelleme - 2

2 hafta'da 7 kilo verdim.

Bu defa kalori miktarını artırdım, orantılı olarak sporu'da artırdım.

Bir diğer güncelleme yılbaşın'da olacak, kilo verdikten sonra iyi bir yılbaşı yemeğini hak ediyorum 😀

 

Güncelleme - 3

5 Günlük grip yüzünden bayağı diyeti bozdum 😀

Hastalık yüzünden yemeğe ağırlık vermek zorunda kaldım, ancak bu 15 gün içerisinde 5 kilo vermeyi başardım. Hastalık geçtiğinde bile yemeği azaltmadım ancak yinede kilo verebildim. Sebeb bence sporu kalan 10 gün içerisinde fazlalaştırmam veya ağır diyette bile maxs kilo veriminin 7 kilo olması, bu açıdan bakınca yemeği yükseltsem en fazla 2 kilo veremiyorum. Neyse havalar bayağı soğuk ancak yinede spora devam ediyorum, Yılbaşında görüşmek üzere..

 

Güncelleme -4

10 Günde arkadaşların tavsiyesi ile yemeği artırıp kilo verimini minumun seviye'ye indirdim.

Şu an 10 gün içerisinde 3 kilo verdim bence yeterli ancak yemek oranını yine yüksek tutup sporu artırmak daha sağlıklı olacak, bu yüzden 2 hafta süresince  sabahları mısır gevreği süt akşamları çorba ile diyeti sürdüreceğim. Bakalım bu yöntem kilo oranımda düşüşe sebeb olacak mı?

 

Güncelleme -5

Hala tartılmadım fakat bir kaç gelişimi yazayım dedim.

İlk olarak v02 max derecem 30'lardan 40'lara çıktı.

Sol sağ bacak basış dengem sol için iyi olsa da sağ için aynısını söyleyemeyeceğim. Sağ bacağıma fazla yük binmesinden dolayı sporu aralıklarla yapıyorum artık. Zira kilo verdikten sonra denge kaybına alışmam lazım.

Ağırlığı sabit 60 yaptım ayrıca kendi ağırlığım ile sınav çekiyorum kollarım ve gögüs kaslarım bayağı gelişti.

Güncelleme - 6

Bugün tartıl'dım 6 kilo vermişim, Sporu artırıp yemeği'de bir o kadar artırdım, yani benim yediğimi başkası yese muhtemelen kilo alır 😀

Yüksek seviyede ağırlık çalışıyorum, vücudumun ağırlığımı verip toplam 130 kiloya yakın bir ağırlıkla kol kası geliştiriyorum, bana kalırsa kilo vermemin en önemli nedeni vücudumu ağırlık çalışarak aşırı derecede yıkıma uğratmam. Öte yandan yediğim yemekler yağ ve yeşillik içerikli, şeker ise bu diyette kesinlikle yasak ancak bazen kilo verdikten sonra parti yapıyorum 😀 o günler şekerli yiyorum.

Diğer 4'ncü güncellemede ki gibi aynı gün içerisinde yani 22 gün diyebiliriz max 5 ila 6 kilo veriyorum, artık vücudumu tanıyabiliyorum nasıl kilo veriyor veya ne yersem veremiyorum, sporu nasıl yapmalıyım ve ne kadar süreliğine devam ettirmeliyim gibi bir çok sağlık istatiski tutuyorum. Ayrıca garmin fenix 3 loglarına bakınca'da performansım hep yükselmiş hiç düşme yok bu saatten sonra 2 kademe daha artıracağım performansı ve son kademe'de ilerleyen 4-5 ay devam edeceğim. Yeterli kilo verdikten sonra koşu dayanıklığı kalp ritminin 140 bpm'de 10 dakika spor daha sonra 150 bpm'de 5 dakika spor gibi limitleri aşacağım.

Bir kaç hafta sonra görüşürüz...

 

Güncelleme - 7

Bugün tartıldım 4 kilo daha vermişim, sanırım diğer ay'a göre 2 kilo daha çok vermişim.

Sporu çok artırıp yemeği de abartmayıp 4 kilo verme başarısını gösterdim. 20 gün sonra görüşmek üzere.

 

 

Güncelleme - 8

Öncellikle bu ay diyeti çok feci bozdum 😀

7 gün önce tartıldığımda bir kilo almıştım aldığım kilonun nedeni belli ki şeker ile alakalı.

Malesef umursamazlığımın cezasını çektim, Ancak her şey bu ay kötü değil zira 7 gün önceki yaşadığım şok yüzünden ayın son 7 gününü sporu 3 saate çıkartıp yemeği kısarak 5 kilo vermeyi başardım. Ancak şu an ayaklarım sırtım belim ağırlık kaldırmaktan yürümekten sızlıyor 😀 kısaca akılsız başın cezasını ayaklar çekti ve bundan sonra bu diyette ay sonları hariç katti süretle şeker yok, diğer aylarda lahmahcun et yiyerek geçirmiştim ama kilo vermiştim peki bu şeker nasıl olduda kilo almama neden oldu? sanki kalori deposu arkadaş yuh sana şeker yuh 😀

Yinede 20 günün boşa gitmesi diye bir üzüntüm yok zira eğer vücut yüksek kalori ile kilo veriyorsa ve buna alıştıysa zamanla kilo verme durumum azalınca kaloriyi kesersem yine kilo verimi artacaktır.

 

Neyse diğer ay görüşmek üzere, sporu belki daha fazla artırabilirim günlük 3,5 saat aralıklı yaparsam bünye kaldırabilir... Diğer ay'a kilo hedefim en yüksek 10 en az 6 kilo.

Ekleme: bir haftada 42 bin kalori vermişim kabaca verilen kaloriler ile 6 ila 7 kilo vermem lazımdı. Tabi mecburi kalori alma ihtiyacı yüzünden kalorilerden yediğim kalorileri çıkartırsam 5 kilo çıkıyor 😀

Muhtemelen 1 hafta içerisinde 5 ila 6 bin kalori almışım. Buda demek oluyor ki garmin'in kalori hesaplaması inanılmaz derece de isabetli...

 

Güncelleme - 9

Her hafta düzenli olarak tartıldım, İlk hafta 2

2. hafta 1

3. hafta 4

4. hafta 3 kilo verdim.

Toplamda 10 kilo vermişim, tüm verdiğim kiloları birleştirirsem 60 kilo tam verdim 😀

Bazı günler yemeği kısıtladım ama toplasan 5 gün etmez diğer günler et yoğunluklu beslendim. Günde 3 saat spor yapıyorum etkisi tabi ki çok, ancak ayaklarım feci şekilde ağrıyor. Ev taşınması var bilmediğim yere gidip spor yapmak alışmak beni feci strese sokuyor. Ev bizim fakat yıkıp kentsel dönüşümle 2 kat verecekler tabi üstüne 40 bin tl istediler 😀

Bu arada kas çalışmalarım devam ediyor, kol kaslarım çok gelişti, göğüs kaslarım da gelişim gösteriyor baya belirgin oynatabiliyorum 😀

Şimdi sonraki planlarım ne olacak onu belirlemeliyim. İlk olarak 90, 100 kilo veya 110 kilo kalmak istiyorum ancak 100 kilo verip sonradan yavaş bir şekilde kilo almak istiyorum zira 90 kilo benim vücut yapım için çok düşük bir rakam 110 iri yapıma daha uygun, Bakalım o zaman ki psikolojime bağlı olarak yukarıda ki kilo oranlarını değiştirebilirim.

Spor işini biraz kas yapmaya ve boks yapmaya çevireceğim. Bacaklarım çok ağrıyor artık fazla zorlamamak lazım. Boks torpası almıştım ayaklı 400 liraya onunla çalışırım, 60 kilo ağırlık var bir kaç tanede değişik ağırlık türü alıp yoğunluğu kas yapmaya vereceğim.

Neyse bu ayda böyle geldi geçti yaz mevsimi var dondurmayı çok seviyorum sanırım bu yüzden yaz feci zor geçecek 😀

Ölmez sağ kalırsak bir sonraki ay yeniden görüşmek dileğiyle.

 

Güncelleme - 10

Ev taşıma ve stres nedeniyle biraz ara verdim kilo işine bu ay.

Bayağı yemek yeyip oturdum 6 kilo aldım, ancak ay sonuna doğru aldığım kilo'yu verip 2 kilo da ek verip bu ayıda kilo vererek bitirebildim...

Hadi hayırlısı diğer ay sonuna görüşmek üzere...

 

Güncelleme - 11

Evet ölmedik burdayız, 11 ayın sultanı ramazana sonunda geldik 😀

Zor oldu ama güç olmadı bu ay'da 10 kilo verebildik.

Stresli yoğun günlerin spora etkisi çok oldu, bazen nefes almak bile çok zordu ama bugün böyleyse yarın daha kötü olursa daha kötüsüne dayanamazsın dedim sporu aksatmayıp 10 kilo vererek iyi bir sonuca ulaştım.

Yine yemekten kısmayıp spora ağırık verip kilo vermeyi başardım. Bu başarının en byük etkeni şu an emin olarak söylüyorum ki ağırlık çalışmaları. Kilo verdirmesi ve kas kütlesini geliştrimesi bir kurşun ile iki kuş avlamak gibi oldu 😀

Şu an kol kaslarımın gelişimini gözle görebiliyorum, kaslarımı sıkınca boş bir şeyin vücudum da dolduğunu hissedebiliyorum. Ayrıca bilek kaslarımın oynadığını görebiliyorum, kolumu yan çevirince kas kütlesinin büyüklüğünü görebiliyorum, neredeyse kolumun yüzde 50'si kas olmuş 😀

Evet madem kilo verdik bir gün dinlenip istediğim yemeği yiyebilirim, diyet yapan birinin en çok beklediği şey bu ödüllendirmedir sanırım 😀

Neyse diğer ay ölmezsek sağ kalırsak bayramda görüşmek üzere....

 

Güncelleme - 12

4 günde 4 kilo verdim, bu ay ile birlikte bir şey deniyorum; aç karnına spor yapmak mı daha çok kilo verdiriyor yoksa tok karnına mı?

Hazır ramazan gelmiş Dini vecibemizi de yerine getirip bilime katkıda bulunuyorum 😀

Şimdilik görünen o ki aç karnına daha çok kalori veriliyor, tabi susuzluk adamı mahvediyor.

Bu arada sporu tekrar 3 saate çıkarttım, 1.5 saat 1.5 saat şeklinde 4 saat aralıklarla spor yapıyorum.

 

Biraz da motivasyon gerekli, onu da Efsanevi süper saiyajin broly'nin dönüşümü ile sağlıyorum 😀

 

Güncelleme - 13

Dönmem biraz uzun oldu kusura bakmayın..

Son 2 ay içerisinde 8 kilo alıp 18 kilo verdim 😀

Biraz boşladım diyeti bu ay, bayram akrabalar derken ne spor yapacak zaman kaldı nede diyeti devam ettirecek dirayet.

Havaların ısınması ile birlikte vücut ağırlığımın azalmasına rağmen ay hızla kilo verebildim, bunu da günde 6 kilo su içimine bağlıyorum. Normalde su iç diyete iyi gelir derlerdi ama inanmazdım meğer doğruymuş 😀

Bölgesel kas yapmaya çalışıyorum meme kası ve kol, sırt kaslarım çok büyüdü, kilo verirsem kötü görünür diye sırt bölgesini biraz boşlayacağım bu ay. Yeni eve taşınana kadar 100 kilo vermiş olucam 😀 sanırım şu an 110 kiloyum.

Biraz gelişimden bahsedeyim, diyete ilk başladığımda kalp hızım max 160 ortalama 158 civarıydı, şimdileri 99 100 ile ilerliyorum. 60 bpm azalma var muhteşem bir düşüş 😀

Dinlenme durumunda kalp hızım 66 68 giderken şimdi 50 56 civarını görüyorum, dinlenirken kalp hızı düşükse kalp gelişiyor demek ve bu iyi bir şey.

İlerliyen zamanlarda yeni eve taşındıktan sonra iyi bir koşu bandı ve çeşitli ağırlıklar almayı planlıyorum, bu defa bu işi tamamiyle bitireceğim önceki diyetlerimde yaptığım hataları bu defa yapmayacağım ve yapmıyorum.

Ölmez sağ kalırsak diğer ay sonunda görüşürüz...

 

Güncelleme - 14

Diğer ay 5 kilo verdim diyeti biraz aksattım. Bu ay ise yemeği kısmayıp kilo alıyor muyum almıyor muyum diye kontrol etmek istiyorum 5 gündür kilom sabit, eğer böyle devam ederse kilo kontrolünü sağlarsam bir daha bu eziyeti çekmek zorunda kalmayacağım 😀

Neyse, diğer ay görüşmek üzere.....

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet @mehmet

  Hocam hep yapmak isteyiote tekrardan tekrardan tekrardan aynı başlama ve bitiş kararları veriyordum, bence çok güzel bir motivasyon yazisi olmuş, bende başlıyorum bu mative halim ile bakalım her hafta bende dustugum kiloyu belirttecegim yazinizda. İncecik günlerde gorusmek üzere.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Sağlıklı mı? Ben 2.5 ayda 13kg verdim millet hasta mısın diyordu!

 • Agab @agab

  Çok sağlıksız ama haberiniz olsun. Kas kütlesinden gidiyor o 20kg. Yani çok yakında yağ olarak geri gelecek demek.

 • miscellaneous @theone

  İnsan vucudunun %70'i sudur. 130 kg dan 90a düştüm. Sonra diyeti bıraktım 105'e çıktım geri. Bu arada body yapıyorum. Kol 40 cm. Eğer yemek yiyerek kilo vermezsen skinny fat olursun. Dikkat et.

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Hocam "fenix 3 saatinin kalori hesaplaması bana göre yüzde yüz doğru" bu imkansız bir şey, herhangi bir cihaz yada özel bir yerde uzmanlar takip etse bile kesin sonuç bulamazlar.
  Motivasyonunu kurmak istemem ama 20 kilonun büyük çoğunluğu yağ harici bilgin olsun.
  Akşam aç yatman güzel bir şey ama diyet olarak aç kalma, dengeli beslenmen gerekiyor, vücudun ihtiyacı olan vitamin mineral den yoksun bırakırsan hem kas gelişimini düşürürsün hem de sağlığını bozarsın, doğal olarak motivasyonunu zamanla kaybedersin.
  Bu arada Savaş CEBECİ'yi takip edersen çok faydalı bilgiler edinebilirsin.
  Başarılarının devamını diliyorum, Taşı delen suyun gücü değil sürekliliğidir...

 • Endoskop @endoskop

  Diyet Günlüğü İlk Güncelleme:

  Bir hafta'da 2 kilo verebildim.

  Sebebi ayağımdaki ağrı, spora çok fazla ara verdim.

  Bu durumda da görüldüğü gibi kilo vermenin püf noktası spor 😀

 • alper212 @alper212

  Sadece başlığı okudum ve 1 ayda en fazla 4-6 kilo arası vermen sağlıklı. 1 seneye kalmadan alırsın geri. Moral bozmak için söylemiyorum. 96 kilodan 70'e düştüm.

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 2

  2 hafta'da 7 kilo verdim.

  Bu defa kalori miktarını artırdım, orantılı olarak sporu'da artırdım.

  Bir diğer güncelleme yılbaşın'da olacak, kilo verdikten sonra iyi bir yılbaşı yemeğini hak ediyorum 😀

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 3

  5 Günlük grip yüzünden bayağı diyeti bozdum 😀

  Hastalık yüzünden yemeğe ağırlık vermek zorunda kaldım, ancak bu 15 gün içerisinde 5 kilo vermeyi başardım. Hastalık geçtiğinde bile yemeği azaltmadım ancak yinede kilo verebildim. Sebeb bence sporu kalan 10 gün içerisinde fazlalaştırmam veya ağır diyette bile maxs kilo veriminin 7 kilo olması, bu açıdan bakınca yemeği yükseltsem en fazla 2 kilo veremiyorum. Neyse havalar bayağı soğuk ancak yinede spora devam ediyorum, Yılbaşında görüşmek üzere..

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme -4

  10 Günde arkadaşların tavsiyesi ile yemeği artırıp kilo verimini en düşük seviye'ye indirdim.

  Şu an 10 gün içerisinde 3 kilo verdim bence yeterli ancak yemek oranını yine yüksek tutup sporu artırmak daha sağlıklı olacak, bu yüzden 2 hafta süresince sabahları mısır gevreği süt akşamları çorba ile diyeti sürdüreceğim. Bakalım bu yöntem kilo oranımda düşüşe sebeb olacak mı?

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 6

  Bugün tartıl'dım 6 kilo vermişim, Sporu artırıp yemeği'de bir o kadar artırdım, yani benim yediğimi başkası yese muhtemelen kilo alır 😀

  Yüksek seviyede ağırlık çalışıyorum, vücudumun ağırlığımı verip toplam 130 kiloya yakın bir ağırlıkla kol kası geliştiriyorum, bana kalırsa kilo vermemin en önemli nedeni vücudumu ağırlık çalışarak aşırı derecede yıkıma uğratmam. Öte yandan yediğim yemekler yağ ve yeşillik içerikli, şeker ise bu diyette kesinlikle yasak ancak bazen kilo verdikten sonra parti yapıyorum 😀 o günler şekerli yiyorum.

  Diğer 4'ncü güncellemede ki gibi aynı gün içerisinde yani 22 gün diyebiliriz max 5 ila 6 kilo veriyorum, artık vücudumu tanıyabiliyorum nasıl kilo veriyor veya ne yersem veremiyorum, sporu nasıl yapmalıyım ve ne kadar süreliğine devam ettirmeliyim gibi bir çok sağlık istatiski tutuyorum. Ayrıca garmin fenix 3 loglarına bakınca'da performansım hep yükselmiş hiç düşme yok bu saatten sonra 2 kademe daha artıracağım performansı ve son kademe'de ilerleyen 4-5 ay devam edeceğim. Yeterli kilo verdikten sonra koşu dayanıklığı kalp ritminin 140 bpm'de 10 dakika spor daha sonra 150 bpm'de 5 dakika spor gibi limitleri aşacağım.

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 7

  Bugün tartıldım 4 kilo daha vermişim, sanırım diğer ay'a göre 2 kilo daha çok vermişim.

  Sporu çok artırıp yemeği de abartmayıp 4 kilo verme başarısını gösterdim. 20 gün sonra görüşmek üzere.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  ben sadece ekmeği kestim, her ay yaklaşık 400 gram veriyorum 89dan 84 civarına kadar düştüm. hala dana gibi yiyorum ama beyaz somun ekmek yok, sadece binde bir lavaş veya kepek ekmek

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 8

  Öncellikle bu ay diyeti çok feci bozdum 😀

  7 gün önce tartıldığımda bir kilo almıştım aldığım kilonun nedeni belli ki şeker ile alakalı.

  Malesef umursamazlığımın cezasını çektim, Ancak her şey bu ay kötü değil zira 7 gün önceki yaşadığım şok yüzünden ayın son 7 gününü sporu 3 saate çıkartıp yemeği kısarak 5 kilo vermeyi başardım. Ancak şu an ayaklarım sırtım belim ağırlık kaldırmaktan yürümekten sızlıyor 😀 kısaca akılsız başın cezasını ayaklar çekti ve bundan sonra bu diyette ay sonları hariç katti süretle şeker yok, diğer aylarda lahmahcun et yiyerek geçirmiştim ama kilo vermiştim peki bu şeker nasıl olduda kilo almama neden oldu? sanki kalori deposu arkadaş yuh sana şeker yuh 😀

  Yinede 20 günün boşa gitmesi diye bir üzüntüm yok zira eğer vücut yüksek kalori ile kilo veriyorsa ve buna alıştıysa zamanla kilo verme durumum azalınca kaloriyi kesersem yine kilo verimi artacaktır.

  Neyse diğer ay görüşmek üzere, sporu belki daha fazla artırabilirim günlük 3,5 saat aralıklı yaparsam bünye kaldırabilir... Diğer ay'a kilo hedefim en yüksek 10 en az 6 kilo.

  Ekleme: bir haftada 42 bin kalori vermişim kabaca verilen kaloriler ile 6 ila 7 kilo vermem lazımdı. Tabi mecburi kalori alma ihtiyacı yüzünden kalorilerden yediğim kalorileri çıkartırsam 5 kilo çıkıyor 😀

  Muhtemelen 1 hafta içerisinde 5 ila 6 bin kalori almışım. Buda demek oluyorki garmin'in kalori hesaplaması inanılmaz derece de isabetli...

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  ne durumdasın endoskop kardeş 🙂 kilo vermeye devam mı ?

 • Avni @avncen

  Çok güzel yazı, tebrikler ve teşekkürler. Herkes kendine uyanı alır....

 • AAY @ademalp

  Tebrik ederim devam etmeni dilerim. 2010 yılı ekim ortalarında bende arkadaşın iteklemesiyle spor ve mantıklı bir diyetisyenle tanıştım. Tartıya çıktığımda 179 kilo 600 gram geliyordum. Tahlil sonuçları temiz şeker kolestrol normal çıktı. Dİyetisyenim mantıklı uygulanabilir gevşek bir diyet programı verdi. 3-4 ay düzgün kilo veremedim yanlış hatırlamıyorsam 4 ayda 8 kilo civarı. Daha sonrasında düzene alışınca her ay 5-6 kilo vermeye başladım. Sonuç olarak 2012 ekim ayına geldiğimde 94 kiloya düşmüştüm. Şuanda 106 kiloyum mevsimine göre 100-110 arası geziyor kilom. Tekrar diyete başladım hedef 90 kilo. Bu arada yaşım 38 boy 1.83. Motive olman için yazdım. Sakın bırakma ama bir ayda 20 kilo biraz fazla iç organlarının özellikle kalbinin uyum sağlaması için kilo vermek için acele etme.

 • muhammedsari @muhammedsari

  helal olsun hocam. farklı diyetler uyguladım. şu an dukan diyetine devam ediyorum ama sporu pek yapmadığımdan yerimde sayıyor gibiyim.

  • Endoskop @endoskop

   kusura bakmayın geç görmüşüm, evet dediğiniz gibi spor yoksa hiç bir şey kilo vermenizi sağlıyamıyor, öncelikle spor yapmanız lazım ama kendi vücut ağırlığınızı artırmalısınız örnek 10 kiloluk bir yelek alıp giyip spor yapmak vücüdunuzu anormal şekilde yoracak kilo vermenizi daha kolay sağlıyacaktır. Şu diyet kürü bu canan karatay diyetidir hepsi boş iş, kilo vermenin tek yolu vücudun yediğinizden daha fazla kalori harcaması gerekiyor, etrafımda görüyorum veremiyorum diyenleri hatta soğan kaynatıp sabahları midemi kaldıranları tanıyorum 😀 asit içsen anca zayıflatır seni 😀 demek geliyor içimden. Kısaca bazı kişiler yürüyüş yapsa normal beslense yine veremiyor zira vücudt alışıyor ama vücuda daha ağır yük bindirip kalp ritmini yükseltirsen kalori yakımı daha da yükseliyor, tabi bende kilo verdim artık işler daha da yavaşlayacak bu yüzden bazen 60 kilo halteri alıp evin bahcesinde yürüyorum 😀

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 9

  Her hafta düzenli olarak tartıldım, İlk hafta 2

  2. hafta 1

  3. hafta 4

  4. hafta 3 kilo verdim.

  Toplamda 10 kilo vermişim, tüm verdiğim kiloları birleştirirsem 60 kilo tam verdim 😀

  Bazı günler yemeği kısıtladım ama toplasan 5 gün etmez diğer günler et yoğunluklu beslendim. Günde 3 saat spor yapıyorum etkisi tabi ki çok, ancak ayaklarım feci şekilde ağrıyor. Ev taşınması var bilmediğim yere gidip spor yapmak alışmak beni feci strese sokuyor. Ev bizim fakat yıkıp kentsel dönüşümle 2 kat verecekler tabi üstüne 40 bin tl istediler 😀

  Bu arada kas çalışmalarım devam ediyor, kol kaslarım çok gelişti, göğüs kaslarım da gelişim gösteriyor baya belirgin oynatabiliyorum 😀

  Şimdi sonraki planlarım ne olacak onu belirlemeliyim. İlk olarak 90, 100 kilo veya 110 kilo kalmak istiyorum ancak 100 kilo verip sonradan yavaş bir şekilde kilo almak istiyorum zira 90 kilo benim vücut yapım için çok düşük bir rakam 110 iri yapıma daha uygun, Bakalım o zaman ki psikolojime bağlı olarak yukarıda ki kilo oranlarını değiştirebilirim.

  Spor işini biraz kas yapmaya ve boks yapmaya çevireceğim. Bacaklarım çok ağrıyor artık fazla zorlamamak lazım. Boks torpası almıştım ayaklı 400 liraya onunla çalışırım, 60 kilo ağırlık var bir kaç tanede değişik ağırlık türü alıp yoğunluğu kas yapmaya vereceğim.

  Neyse bu ayda böyle geldi geçti yaz mevsimi var dondurmayı çok seviyorum sanırım bu yüzden yaz feci zor geçecek 😀

  Ölmez sağ kalırsak bir sonraki ay yeniden görüşmek dileğiyle.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   mütişsin tebrik ederim biraz yavaşlat sarkan deri filan kendini toplasn vucut kendine gelsin diyete devam edersin sporuda hafif tempo gibi olabilir madem ayakların agrıyor çok zorlamamak mantıklı olur

  • Endoskop @endoskop

   @alper-kutlu evet bende öyle düşünüyorum, vücut sarkması zor toparlanacak gibi en olmadı mecbur cerrahi operasyon yaptırırım ki en son çare o, şu an kas yapmak daha mantıklı, diyeti yavaşlatmak istiyorum da bir kere alışınca sporu da bırakamıyorsun yemek artırmama rağmen kilo verimi yüksek hani yemeyip yapsam evet sıkıntılı olacak ama bayağı yiyorum. Ayak ağrılarını yeni evime taşınınca boks yaparak dinlerdireceğim zira istesem 5 saat spor yapabilirim lakin ağrılar izin vermiyor. Pozitif yorumunuz için teşşekürler.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @endoskop kilolu olup daha sonra kilolarından kurtulanlara hayranım disiplinli olmaları görüntü psikoloji ve saglık anlamında çok büyük kazanç getirmesi filan başkasının mutlu olması beni mutlu ediyor ileride yeterli param olursa bi spor salonu açıp örnegin 150 kilo üstü insanların ücretsiz faydalanabilicekleri içinde havuz filan olan bi salon açmak istiyorm malum aşırı kiloluların vucudunu yıpratmadan yapıcakları en güzel spor yüzmek ama maliyetli :/

 • Kumru Hatun @kumrumhatun

  Ne var ne yok bi çırpıda okudum.
  -Tüm bu bilgiler kadın ve erkek içinde uygulanbilir mi?
  -Yaz boyunca yediklerime dikkat ettim ve her gün yüzdüğüm halde üç ayda 3 kilo bile verememiştim yüzmenin kilo verdirdiğinden şüphe etmeye başlamıştım ama yüzerek doğru şekilde kilo vermek nasıl olur biliyorsanız anlatn bana lütfen.
  -Tiroit hastasıyım.olabildiğinde kontrol altında insanı çabuk yoran hepatit b taşıyorum. oda kontrol altında ama yorgunluk yapıyor yinede.. 32 yaşındayım
  hiç spor yapamayacağım bir ortamda 5 yılda 70 den 100 kiloya geldim. boyum 1.70 1 yıldır saydığım bu iki hastalığın beni halsiz düşürmesine rağmen mücadele veriyorum şuan 97 kiloyum . 1 Ayda 20 kilo verilmesine doğru değil deniyor. Tamam ben 15 kilo vereyim 🙂 Ne yemeli nasıl spor yapmalıyım lütfen anlatın. gerçi zayıflamazsam işe giremiycem dolayısıyla aç susuz kalıcam zayflamış olucam da. duygu sömürüsüde yaptım mutlaka bana allah rızası için ayda 2 kilodan fazla verebileceğim bir yardımınız olur diye umuyorum.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   yediklerine dikkat ediyorsn ama tam olarak neler yiyorsn onu merak ettim mesela şeker hamur işi margarin çiçek yagı filan tüketiyormusn gün içersinde hareket ederekmi oturarakmı vakit geçiriyosn? yaz geldi spor salonuna gitme fırsatın varmı ?

  • Endoskop @endoskop

   her insanın yapısı farklı ama benden tavsiye alıcaksan yapman gereken ağır yük spor yapmak halter çalışma ve üzerine bir 20 kilo ağırlık ekleyip yürüme gibi. Örnek halter plakalarını kendi diktiğin bir üste yerleştirip yürümelisin, vücudun anormal şekilde yorulmalı ki dinlendikten sonra yürüyüş esnasında verdiğinden 2 kat kalori verebilesin. Benim sırrım bu, tabi şeker ve ekmek klişe olacak ama diyetin baş düşmanı. Ben bu diyeti bir gün bir yıl yapıp bırakmayacağım bıraksam bile sporu asla kesmemem lazım veya kilo kontrolü uygulayıp 5 kilo aldığımda o beş kiloyu yine vermem lazım ki uzun ömürlü fit bir halde yaşayayım.. Kısaca benim 190 civarı yürüyüp verdiğim kalori ile 100 kilo adamın verdiği kalori aynı değil sonuçta 90 kilo daha fazla yük taşıyorum ve kiloyu verdikten sonra örnek 100 kiloya düşünde bir 10 kilo alıp tekrar vermem lazım ki bakalım vücut nasıl reaksiyon veriyor diyeti bozduğumda, ve ona göre 10 kiloyu daha yavaş verip vücudu alıştırmam lazım. Bu diyette çok hızlı kilo verdim lakin yemekten kısmadım özellikle et ile besleniyorum, ilk yaptığım şok diyet neredeyse hayatımı karartıyordu.

  • Kumru Hatun @kumrumhatun

   @alper-kutlu Alper sağol ilgilendiğin için. Sende sağol kardeşim. epeyce yol göstermişsin:) Egeliyim ve çoğunlukla kendi yaptığımız yoğurt ve köy sütü yumurtası ,zeytin yağı ,ve sebzeleri tüketiyorum. tuhaf gelicek 97 kiloyla örtüşmüyor ama hiç makarna pilav tatlı düşkünü olmadım.yinede 2 yiyeceğe zaafım var Uzun yıllar yalnız yaşamış olmanın etkisi sanırım . büsküvi,şekersizde olsa çay ve haftada iki üç defa tost yemek. şimdilerde bunlarıda yemiyorum. Dışarıda hareket etme imkanım kısıtlı . evde yürüyüş bandı var. Fakat sınırsız yüzme imkanım var. buda tuhaf demi ? 🙂 İşte zaten dengesiz yaşamdan dolayı bu kiloya geldimya.. mız mızlandım ikinizde kusura bakmayın lütfen . Bu imkanlara göre ben ne yapabilirim bir fikir oluşurmu sizde?Biz kadınlar çok hızlı kilo vermek için çok boş araştırmalar yapıyoruz bir ayda 20 30 kilolar vermeyi hayal ettiğimiz doğrudur. Kendi durumumu biraz farklı görmemin nedeni, kontrol altındada olsa hem tiroit hem hepatit b gibi rahatsızlıklar taşırken buna birde adet dönemi yok ödemler vs eklenince,bu girdaptan çıkmak için ilk ay biraz hızlı kilo vermeyi istiyorum sizler bunu makul görür yardımcı olurmusunuz lütfen ? Allah cümlemize ve sevdiklerimize sağlık nasip etsin gerisi hal yol olur 🙂

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @kumrumhatun endeskopunda dediği gibi metabolizmanı hızlandırıcak olan şeyleri yapmanı tavsiye ederim bunlar yeşil çay kahve ağırlık antremanları gibi mesela büyük kas grubundan bacak için antreman programı çıkarıp ağırlıkları yavaş yavaş ama artırarak bişiler oluşturmalı kiloyu verdiren antreman kardiyo dedigimiz nabzın yüksek attıgı ama 40dknın üzerinde çalıştıgımız antreman türü ama senin durumunda metabolizmanı hızlandırmak gerek o yüzden ağırlık antremanıda eklemeliyz zaten yüzdügünü söylüyorsn geriye söyledigim şeyler kalıyor yeşil çay çok içme ama günde 1 bardak gibi olsn yoksa sıkıntı çıkarır büsküvit ve arada tost dışında kilo aldırıcak şey yemedigini söyledin bu güzel bunlarıda yavaş yavaş azaltarak gidersen güzel olur bi anda kesersen ilk ay 1 kilo bile zor verme durumu oluşabilir ilk ay hızlı kilo vermek istemi anlıyorum ama asıl yaşam biçimi olarak kabul edilmeli yani yavaş yavaş ama emin adımlarla verilmeli diye düşünüyorum kiloyu bianda almıyoruz bianda verelim bir kilo 7000 kalori yapıyor diyelim bir günde 2000 kalori aldın ve 2000de harcıyosun 1000kalori ektra şeylerle her gün çalışırsan bi haftada 1 kilo yapar ama 1000 kalori harcamakta zor iş mesela 10dk yürüyüş 100 kalori civarı şimdi yürüyüş bandında 200 kalori harcıyım hemen kilo vermeyi istemek hoş degil havuz problemi gibi yedigini ve harcagını güzel ayarlamalısn eğer istersen evde yapılıcak antreman düşünürüm netten filan araştırırm

  • Ömer SOLAK @ossolak

   valla önerebileceğim şeyler sınırlı çok aşırı spor yapamazsınız kendinizi aşırı yormak hepatit b sebebiyle karaciğerinize iyi gelmez troid hastalığınızın hormonal dengenizi bozması sebiyle kilo olmanız muhtemel. o yüzden böbrek üstü bezlerinizin ne kadar iyi çalıştığını bir kontrol ettirin eğer yavaş çalışıyorsa kilonuzdaki ve verememenizdeki temel suçlu odur. günde iki saati geçmeyen ve kesinlikle geçmemesi gereken antrenmanlar yapın bolca su tüketin arada maden suyu da tüketebilirsiniz genel kanı bolca salata yiyin tok tutar olur ama genelde salatalar içinde bulunan asit sebebiyle midenizi daha çok kazındırır çok çabuk acıkırsınız. o yüzden yoğurt süt tarzı şeylerle beslenin. özellikle yulaf ezmesiyle hazırlanan kahvaltılıklar la kullanırsanız. çok iyi olur şeker ve karbonhidrat ağırlıklı olan her şeyden uzaklaşın. hepatit b hastası birisi için zaten yük binen bünyenize ekstra şeker fazlalığı olması hiç faydanıza olmaz. tavuk balık az yağlı dana eti tüketin yağlı yememeye özen gösterin. çünkü yağı şekere karaciğer dönüştürür ona yüklenmeyin. ılık su ve limon suyu ikilisini her öğünden 1-2 saat arası önce tüketin.

  • Kumru Hatun @kumrumhatun

   @alper-kutlu ve ömer solak .hakkınızı ödeyemem çok çok sağolun.1 aydır yediğinin yarısını ye ve günde bir saat yürüyüş bandı yöntemiyle gidiyordum. Yani en uygun yöntemi bulana kadar karınca misali bari dedim niyetim belli olsun.Yüzme yağlardan yakarmı,kilo verdirirmi tam net bilgiye ulaşadım ama. verdiğiniz bilgileri ,ilk adım olarak bir ayllık bir programla uyguluyayım .önümüz ramazan Sahurda yüklenilmezse orucunda olumlu etkileri olur inşallah. kısmetse Bayramdan sonra gelip nasıl işe yaradığına bakalım hepimiz için allah dan sağlık ve aklı iyi kullanabilmemizi diliyorum 😉

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @kumrumhatun mümkünse bir hormon testi yaptırın. böbrek üstü bezinin az çalışması tanığım bir kaç kişide olmuştu. doktor kontrollerinizi yapmadan diyete girmeyin kolesterol seviyesi ve karaciğer testleri önemli. ılık su ve limon düşündüğünüzden çok daha fazla tok tutar midenizi dolu hissetmek isterseniz o yolu deneyebilirsiniz. yulaf ezmesi mucizevi etkileri olduğu söylenen bir besin bolca lif az karbonhidrat ve tok tutması için midede genişleyen yapıya sahip faydalı ancak mucizevi değil. diyet programları genelde insanların bütün yeme içme alışkanlıklarını değiştirdikleri ve birden bünyeyi alışık olduğundan yoksun bıraktığı için. birden çok iştahlanma ve devamlı açlık çekme gibi yan etkileri oluyor o yüzden hangi diyeti yapacak olursanız olun az yieyeceğiniz besinlerin tespiti ve yemeniz gereken besinlerin listesini yapın. ve azar azar değiştirin bu sayede hem psikolojik olarak hem aç kaldım hem kilo veremiyorum gibi bir psikolojiye sahip olmazsınız hem de sağlığınıza faydalı besinlere kavuştukça yaptığınız diyet yaşam tarzına dönüşecektir. şunu asla yemem demek yerine bunu yerim ama çok az tüketirim demeniz gerekiyor. son olarak mevsim yaz olunca bolca soğuk su tüketeceğimiz bu günlerde soğuk suyun da midenizi kazındırıp kazındırmadırmadığınıza da dikkat edin içtiğinizde kazındırmıyorsa bolca içersiniz bende kazındırıyor bütün bunlar düşündüğünüz gibi askeri kamp havasında bolca disiplin ve acı gerektiren şeyler değil tamamen kendinize en uygun yeme içme alışkanlığınıza dönme ve ona göre yaşama durumu pek çok kişi aslında mutfak kültürü yüzünden kilo alıyor değiştirilen mutfak kültürü aç kalmadan acı çekmeden kilo vermenize yardımcı olur.

  • Kumru Hatun @kumrumhatun

   @ossolak 96 kiloyum ayda sadece 1 kilo verebildim. 🙁
   Tiroit ve hepatit tahlil sonuçlarım iyi çıktı
   keratin biraz b-d eksikliği ve kansızlık çıktı. 2 Aydır doktor önerisiyle balık yağı ve kan şurubu diğer tamamlayıcı vitaminleri kullandım .Bu haftaki tahlil sonuçlarımda normale çok yakın.
   Bir aylık oruçda sıfır kaçamakla hiç kilo vermedim. Müthiş bi sitres altındaydım bunun etkisindenmi dersiniz ?
   Birde bu haftadan sonra kısmetse 2 ay daha az sitresli bir şehirde spor salonuna gitme imkanım olmasada uzun yürüyüşler ve yüzme imkanım olucak. Sizlerden ricam yeme içme ne olursa bir liste ve sadece yürüyerek ve yüzerek kilo vermemi sağlayacak bir program rica ediyorum. Çok kaygılıyım çünkü anne ve baba sülalem şeker tansiyon kalp rahatsızlığıyla boğuşuyor. Hepsinin sigara kilo sorunu var.
   Ben sigarada kullanmazken aynı sıkıntılara düşmek istemiyorum .lütfen fikirleriniz varsa bana anlatın. Diyetisyenlerin verdiği listeden hiç fayda görmüyorum .

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @kumrumhatun ben safi yürüyüş yapıyorum günde en az 10 000 adım atıyordum sonra yetersiz yürüdüğümü hissedip en az 13 000 adıma çıktım şimdi günlük 20 000 yürüyorum ortalama. aylık 2 kilo veriyorum yani öyle süper sonuçlar beklemeyin bayanlarda kilo vermeye engel olan yada motivasyon düşüren pek çok etmen olur özellikle hormonlar ve aylık değişiklikler kilo verseniz dahi etki etmemiş gibi gösterebilir. bir diğer şey de kilo vermek hemen olmaz ilk başta bir miktar kilo verirsini sonra vucudunuz kilo vermeye karşı koymaya çalışır. ardından bunun kalıcı bir durum olduğunu anlayınca yeniden ve öncekine göre daha hızlı olacak şekilde kilo verirsiniz. oruç tutmak kilo aldırır verseniz bile metabolik açıdan öyle pek de sağlıklı bir durum değildir. (bana katılmayan olabilir bu sadece kişisel bir fikir boş tartışma açmazlar umarım) bir diğer konu da stres stresin fazla olması kilo vermeye engel olabilir. pek tabi ki yüksek stress uyku bozukluklarına sebep olur bu da olumlu bir durum yaratmaz. son olarak kilo vermeyi bir çeşit dönem olarak kesinlikle görmeyin bunu yaşamınızın tamamında uygulayacağınız bir disiplin ve yaşam kalitenizi artırmanız için yaptığını hayat değişikliği olarak görün. yani bu gün kilo vereyim verdikten sonra normal yer içerim demek zaten hatalıdır. şimdi verdiğiniz kilo ilerde çok hızlı şekilde geri döner. kısacası sağlıklı yaşamayı bir yaşam biçimi haine getirmedikçe kendinize fayda değil zarar vermiş olursunuz .Anne baba ve akrabalarınızda hep benzer sorunlar varsa bunu genetik faktörlerden çok mutfak kültürüne bağlamak da hatalı bir tespit olmaz. şeker tipi hastalıklar bünyeye devamlı olarak karbonhidrat ve şeker yüklemeyle olur yüksek şeker iç yağlanmayı artırır iç yağlanma hem pankreasınıza baskı uygular şeker hastalığına sebep olur hem de kolesterol seviyesini artırıp kalp rahatsızlığına sebep olur buna bir de tuzlu yemek yemek kültürünü de eklerseniz kaçınılmaz olarak zincirleme reasiyon olarak hastalıklar sırayla gelir. elinizden geldiğince zeytin yağlı yemeye ve olabildiğince az karbon hidratlı ve az şekerli beslenmeye kendinizi alıştırın kaderiniz olduğunu sandığınız şeyler seçimlerinizin sonucunda gerçekleşiyor olabilir. diyetisyen listelerini o kadarda küçümsemeyin genelde belirli bir mantıkla hazırlanırlar.

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 10

  Ev taşıma ve stres nedeniyle biraz ara verdim kilo işine bu ay.

  Bayağı yemek yeyip oturdum 6 kilo aldım, ancak ay sonuna doğru aldığım kilo'yu verip 2 kilo da ek verip bu ayıda kilo vererek bitirebildim...

  Hadi hayırlısı diğer ay sonuna görüşmek üzere...

 • Bahadir Aktug @bahadiraktug

  Şekeri en çok istediğiniz anlar, kilonun en kolay verileceği veya alınacağı eşik noktasını gösteriyor... Aralık 15 de 118 kiloydum, 1 Mayıs itibarıyla 97 kiloydum (178 boy) su gibi kilo verirken ekmek ve pasta ( birer dilim) resmen bıçak gibi kesti kilo verme hızımı... Ne kadar çılgına çevirse de ekmek ve tatlı yemeyin... 1 lokması bile insülin dengesini bozuyor, çılgın gibi acıktırıyor... Akşamları yapacağınız yürüyüş şeker isteğinizi kesebilir...

  • Kumru Hatun @kumrumhatun

   Hepinizi tebrik ediyorum. Bu sayfadaki bilgilere baktığımda herkesin sadece kilo verme hikayesini değil, bunu yaparkenki duygu geçişlerinide gördüm kendimdekilerle bağ kurdum. zayıf yanlarımı görüyorum. inşallah bende başaranlardan olurum

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  Şeker ve ekmeği hayatımdan çıkaralı ve spor yapmaya başlayalı, fazla kilolarımdan kurtuldum, 18 kilo verdim 11 ayda, beslenme kültürünü değiştirdim komple, Kumru kilo vermek zor değil, korumak zor olan bence, komple yaşamınızı disipline etmekniz gerekiyor maalesef, sporda ve hayatta korku duymaya karşı tek bir ilacımız var ; yüzleşmek! çünkü insanların,bütün olumsuz duygıları yenecek kadar güçlü olduklarına inanıyorum, Saygılar.

 • Ömer SOLAK @ossolak

  böyle yerlerde bir şeyler yazınca genelde vücut geliştirmecilerin lincine uğruyorum ama ben yine doğru bildiğimi söyleyeyim. hızlı kilo vermek hiç faydalı değildir. özellikle uzun süre yapıdığında kalp sağlığı için pek olumlu olmaz. çünkü yağ ile birlikte genelde kas kütlenizi de kaybedersiniz kalbinizin kas kütlesini kaybetmesi pek iyi bir durum değildir. bir diğer konu da yeme içme alışkanlığınızı baştan aşağı değiştirmenizi tavsiye ederim. tamam yediğiniz besinler faydalı ama sadece karbonhidrat ve şekeri azaltarak kilo vermeniz mümkün son olarak kilo vermeniz şart değil sadece vücudunuzu şekile sokmanız sizin için daha mantıklı kas kütlesi yağ kütlesine göre daha ağırdır kas yaptıkça kilo alırsınız ama yağ kütleniz azalır yani kas yapmaya yönelip kilo kontrolüne hiç girmesiniz daha iyi son olarak sizin anlattıklarınızda bir problem görüyorum hem kas kütleniz artıyor hem de kilo veriyorsunuz hem de çok hızlı bir şekilde bunun bana göre tek mantıklı açıklaması sizin yağ kütleniz ilaç şoku sebebiyle durmadan su bitiriktiriyor o yüzden ya yakımıyla birlikte büyük ihtimalle bolca su atıyorsunuz yoksa bu kadar hızlı kilo verip hem de kas yapmanız pek mantıkılı değil. bir profesyonel eşliğinde kilo verme hızınızı dengede tutup yeme içme alışkanlıkları ve çalışma yöntemlerinizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

  • Endoskop @endoskop

   dedikleriniz doğru, tek tip beslendiğim de doğru ancak yağlı ve etli besin tüketiyorum, su tüketimim bu yüzden yüksek tuzlu olunca su ihtiyacım çoğalıyor. Kas kaybı yaşayıp yaşamadığımı bilemem ancak ilk başlarda zorluklarla kaldırdığım 60 ile 100 kilolar şimdi daha hafif geliyor ve daha uzun süre kaldırıp indirebiliyorum. Hızlı kilo verdiğim doğru ancak eskiden yaptığım diyetleri görseydiniz neredeyse bir kişinin bir günde yediği yemeği ben bir hafta da yiyordum bazen tam bir hafta yemek yemediğim olmuştu 🙁 tabi o dönemde saç kaybı yaşadım ve vücuduma zararlarını görerek bizzat tecrübe ettim, eğer şok diye yapmış olsaydım saçlarım kısa kalırdı ama şu an yiyerek yaptığım için ne saç dökülmesi nede saç kısalığı var, bir nevi saçlar benim ihtiyacım olan kaloriyi belirliyor 😀 sonuçta şok diyet yaparken vücud saçları mı düşünsün yoksa hayati organları mı? su kitlesi çok tutuyorum buda doğru zaten her tartılmadan önce 15 saat su ve yemek yemem buna uyku sürem de dahil. Bazen diyeti bozduğum oluyor ama spor da yaptığım için hiç kilo almıyorum, umarım böyle devam edebilirim hem yemek yeyip hem de kilo vermek, tam da film sitelerinde ki yiyerek zayıflıyor reklamları gibi :D..

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @endoskop hocam ben düzenli olarak kilo alan ve veren biriyim her kış kutup ayısı hesabı kilo alır her bahar veririm genelde diyet ve spor programlarını ile belirli periyotlarla uzunca bir süre takip ettim ve edindiğim kanaat şu yönde. doğal ve dengeli beslenildiğinde normal kilonuzda kalırsınız karbon hidrat ve şekeri artırırsanız kilo alırsınız azaltıp yerine protein ağırlıklı beslenirseniz verirsiniz. tuzlu tüketmeniz pek iyi olmaz eğer genetik olarak tansiyon hastalığına yatkınlığınız varsa tuz tüketimi tetikleyici olabilir. çok terlemediğiniz sürece bu biraz sorun. ortalama tuz tüketimi yapıp su yerine arada maden suyu tüketin. ihtiyacınız olan mineralleri almış olursunuz. bir miktar kas yapmışsınız bu iyi haber demek ki yağı kasa çevirmişsiniz. kalbiniz bir açıdan güvende ama iki tehditle karşı karşıyasınız birisi. eklem yapınız kilolu olan birine göre şekillenmiş ona zaman tanıyın. kolajen ağırlıklı beslenin ve spor programına plates tarzı hareketleri de ekleyin yoksa dengesiz omurga sebebiyle sorunlarınız katlanarak devam edebilir. ikincisi hızlı kilo verimi kan basıncını ayarlayan sistem üzerinde ters etki yaratır tıpkı kan veren insanın gözünün kararması gibi insan vücu du da bu derece hızlı kilo veremeye kendinsini adapte edemez. o yüzden kilonuzu kontrole almaya çok yaklaşmış birisi olduğunuz için bir miktar daha frenli kilo vermeye özen gösterin. ve verdiğiniz kiloları kas olarak almaya çalışın. son olarak kas kütlesini ne amaçla istediğinizi bilmeniz gerekiyor bolca kas baklava dilimli bir yapı mı ince atketik bir yapı mı yada sadece derli toplu bir beden mi. hangisini isterseniz ona göre çalışmanızda fayda var hangisini isterseniz ona göre çalışma programınızı değiştirin. internette bununla ilgili pek çok mecra var barbross freeletics px90 bodiy boilding vs vs. bu çalışma tipleriyla uğraşan insanların vucut yapılarına göre kendinize bir program ayarlayın. (yazı uzun oldu bilgi bol da şunu kesinlikle unutmayın eğer eklem ağrılarınız devam ederse kesinlikle kolajen ağırlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın ben iki yıldır dirsek sakatlığı sebebiyle spor yapamıyorum sadece kolajen tükettiğimde dirseğim sağlığına kavuşuyor. çok azalırsa ağrı dizime de geçiyor belirgin şekilde önemini görüyorum. ) kolay gelsin iyi çalışmalar.

  • Endoskop @endoskop

   @ossolak çok güzel yazmışsınız, şu an dediğiniz bir kaç sorunu yaşıyorum. Özellikle kilo verimine bağlı bacak eklemlerinde sorunlar meydana geldi, iki bacağımda küt küt sesler geliyor biri bir miktar düzeldi lakin diğeri yine aynı devam ediyor, sebebi belli kilo verip denge problemi yaşamam, sarkan etler bacağımı zorluyor bu yüzden destekleyici kayış takıyorum bacaklara. Eskiden 190 kilo civarı 3 saat spor yapmamın getirdiği bir sorun da olabilir, yemek yemeyince saçlar gidiyor diye yemeği kısmayıp sprou yükselttim bu defa da ayaklar gitti 😀 ama düzelir bence zira eskiden de diyet ypamışlığım vardı ve vücut sarktığında belirli kiloya gelince sırt ve bacaklarımın ön tarafı feci ağrırdı tabi zamanla geçti. Ayrıca sırf spor değil oturduğum koltuk baya alçak bu yüzden yine bacağa baskı yapıyor, yeni bir tane koltuk alıcam para olsa titreşimli bir tane alırdım da işte yok :D. Kas yapma amacıma gelirsek sadece güçlü olmak için yapıyorum, zaten ben kas yapıp baklava çıkartmak derdinde değilim, sırt bölgem'deki kasları görenler sende bu kaslar ne ara çıktı diyorlar, zira hem kas hem zayıflama olunca kaslarım iyice belirgenleşti, hem iri yarı olmuşumdur ağır hareket edip oturaklı olmayı severim, ilk zayıfladığımda ne olmuş lan bana dediğim bile olmuştur, psikolojim bozulmuştu 😀

   Ayrıca kiloyu frenlemek isterim ama yemek yedikten sonra kilo veriyorsam da o da Allah vergisi bir şey yapamam 😀 şaka bir yana bir kaç kilo alıp vereceğim 2 ay sonra, o dönem ablamlar geliyor tabi evde bol yemek pişer biraz frenlerim kilo verimini, Bir de şu kolejen işini söylediğiniz iyi oldu bugün iyice araştırıp dediğiniz türden besleneceğim, zira sağ kolumda ağırlık sebebiyle ağrıyor sağ kolum ise sorunsuz.

 • Endoskop @endoskop

  benimde diyetin ilk günlerinde yaşadığım sorunları yaşamışsın, umarım bende evlenebilirim ama şu an ne gerek var daha fazla soruna diyorum ::D hayırlısı diyelim bakalım benim sonum ne olacak.....

 • Alper Kutlu @alper-kutlu

  @grodio yaşamak derken hayattan zevk alarak yaşamayı kastediyorsan bence hayatı çok yanlış anlamışsın şeker ve çikolotasız gayet güzel yaşanır bundan 1000 yıl önce insanlar yaşamıyordu ozmn soluk alıp verip türlerinimi devam ettirdiler ajshajhfa 😀 şeker hastası olsan intiharmı ediceksin bu düşüncene göre? :/ şeker ve çikolatıyı sevip yiyemeyen insanların yanında kurdugun cümle motive edici olması gerekirken tam tersi bodozlama düşüncesizce bi cümle olmuş dünya üzerinde ölümlerin çoğu bu illet yüzünden olmaya başladı kanserin ve diger hastalıkların altında şeker yatıyor önceden ne güzel şeker olmadan yaşarmış insanlar :S

 • Endoskop @endoskop

  @grodio yani haklısınız şekerli yiyecekler yediğinizde mutlu oluyorsunuz 😀 ama şekerin çok zararlı olduğunu da unutmayalım. Hayatımı yaşamak benim için zor, panik atak stres ve travma spor yaparken bazı zamanar çok zorluyordu ama yine de yapıyorum. Kendi yaptığım sorunları yine kendim aşmaya çalışıyorum, mecbur bu durumla başa çıkmama gerek çünkü bu duruma kendim düştüm kendim çıkıcam......

 • Endoskop @endoskop

  @kumrumhatun bana bildirim gelmiyor bu aralar, geç görüyorum kusura bakmayın :D, ben 150 kilo civarını obez saymıyorum vallah 😀 kilo dedikleri kadar kötü değil, sonuçta bir yerde mahsur kalsanız 150 kiloluk adam 3-4 ay dayanır tabi suyu olması şart, ama 70 kiloluk adam 10 gün sonra mefta 😀 vücut yeterli besin bulamayınca kimyası bozuluyor ama şişman birinin yağ kütlesi gerekli vitamini sağlıyacaktır. Ayrıca kurşun yaralanmalarında yağ dokusu doğal balistik yelek işlevi sağlıyor. Yani şişmanlık bir yerde sorun ama artıları da yok değil. Belki ben şişman dğeilim'dir sizler çok zayıfsınızdır 😀 sanırım kendimi avutuyorum :D...

 • Endoskop @endoskop

  Garmin fenix 5x alıyorum, bakalım yeni cihaz ile nasıl motive olacağım 😀

 • Ömer SOLAK @ossolak

  Bu arada ben de 4 -5 kilo falan vermişim 3 ayda ama çok fazla spor yapamıyorum günlük yürüyüş yapıyorum xaomi miband 2 kullanıyorum günlük hedef 13000 adım yapacağım işleri özellikle yürüyerek halletmeye çalışıyorum . genel kullanım açısından çok faydalı oldu miband gün içindeçok hareket etmiş gibi yorgun olsam da bakıyorum 8000 adım atmışım çıkıp özellikle yürüyüş yapıyorum bir hedef tutturma ve o hedefe göre hareket etmen konusunda yardımcı oluyor gerçekten. dirsek problemim biraz daha iyileşirse kardiyo ağırlıklı çalışmaya başlamaya niyetim var bakalım eğer yapabilirsem 10 kilo vermeyi rahatlıkla başarabilirim. hızlı kilo vermemeye özen gösteriyorum hem agresif şekilde kilo almadığım için hem de bünyemde bir besine karşı zaaf oluşmaması için bakalım ilerde kaç kilo vermiş olacağım. toplaam da 10 15 kg arası kilo verip o seviyelerde tutmayı hedefliyorum.

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 11

  Evet ölmedik burdayız, 11 ayın sultanı ramazana sonunda geldik 😀

  Zor oldu ama güç olmadı bu ay'da 10 kilo verebildik.

  Stresli yoğun günlerin spora etkisi çok oldu, bazen nefes almak bile çok zordu ama bugün böyleyse yarın daha kötü olursa daha kötüsüne dayanamazsın dedim sporu aksatmayıp 10 kilo vererek iyi bir sonuca ulaştım.

  Yine yemekten kısmayıp spora ağırık verip kilo vermeyi başardım. Bu başarının en byük etkeni şu an emin olarak söylüyorum ki ağırlık çalışmaları. Kilo verdirmesi ve kas kütlesini geliştrimesi bir kurşun ile iki kuş avlamak gibi oldu 😀

  Şu an kol kaslarımın gelişimini gözle görebiliyorum, kaslarımı sıkınca boş bir şeyin vücudum da dolduğunu hissedebiliyorum. Ayrıca bilek kaslarımın oynadığını görebiliyorum, kolumu yan çevirince kas kütlesinin büyüklüğünü görebiliyorum, neredeyse kolumun yüzde 50'si kas olmuş 😀

  Evet madem kilo verdik bir gün dinlenip istediğim yemeği yiyebilirim, diyet yapan birinin en çok beklediği şey bu ödüllendirmedir sanırım 😀

  Neyse diğer ay ölmezsek sağ kalırsak bayramda görüşmek üzere....

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 12

  4 günde 4 kilo verdim, bu ay ile birlikte bir şey deniyorum; aç karnına spor yapmak mı daha çok kilo verdiriyor yoksa tok karnına mı?

  Hazır ramazan gelmiş Dini vecibemizi de yerine getirip bilime katkıda bulunuyorum 😀

  Şimdilik görünen o ki aç karnına daha çok kalori veriliyor, tabi susuzluk adamı mahvediyor.

  Bu arada sporu tekrar 3 saate çıkarttım, 1.5 saat 1.5 saat şeklinde 4 saat aralıklarla spor yapıyorum.

  Biraz da motivasyon gerekli, onu da Efsanevi süper saiyajin broly'nin dönüşümü ile sağlıyorum :D,

  https://www.youtube.com/watch?v=IQXsFVwZ130

  • M3ric @mehdi-tensi

   Sivi almadan spor yapmak cok riskli. Olebilirsin. O yuzden oruc tutmadigin saatlerde yapmalisin mutlaka.

  • Endoskop @endoskop

   @mehdi-tensi geç görmüşüm. Evet tehlikeli fakat çocukluğumdan beri oruç tutarım, her ne kadar zararlı olsa da insan vücudunun sınırları bilinene göre çok daha kuvvetlidir. Şu an için iyi kilo verdim, ay sonu tartılıp açken yapılan spor mu daha iyi kilo verdirtiyor yoksa tok karnına mı daha iyi verdirtiyor göreceğim. Bakalım doktorlar bilim adamlarımı haklı yoksa ben mi haklıyım 😀

 • Aiberg @aiberg

  Geçmiş olsun. Güçlendikçe nabzınızın ağır spor yaparken bile eskiye göre düşük olması doğal ve istenilen bir şey.

  • Ömer SOLAK @ossolak

   hocam bu nabızın nasıl olması gerekiyor ben hiç dikkat etmedim de benim kol bandı süper ölçmese de bir miktar fikir edindiriyor. bende kilolu olunca yakalaşık 112 falan oluyordu bazen 120 sonraları 100 97 aralarına düştü nedir bu işin sırrı mantığı?

  • Endoskop @endoskop

   @ossolak stres uyku veya aç tok karnına yapılan spor kalp atımını değiştirebiliyor. Kalbiniz belki bu duruma alışıncaya kadar bilinenin aksine davranıyor olabilir. Örnek uyku almayınca kalp atışım çok artar veya stresli olduğumda, yorgunluk iyi dinlenmeme de kalbinizi çok etkiliyor,kendimden biliyorum.

 • Ömer SOLAK @ossolak

  Ben de dedim yaz geliyor 168 boya 90 kilo biraz fazlaca dedim ve protein ağırlıklı beslenmenin üstüne günde 13000 adım hedefli bir seri yaptım 20 gündür en az 13000 adım hedefini sürekli olarak uyguladım ortalama günlük adım sayım yaklaşık 19000 arada dirseğim el verdikçe ağırlık da kaldırıyorum. tartılar çok istikrarsız bir yerde tartılıyorum 85 çıkıyorum bir yerde 81 ama genel olarak inceldiğim belli olmaya başladı. hedefim 78 -75 kilo arasına kadar düşüp sonra kas çalışmaya başlamak kas çalışırken ne kadar kilo aldığımın pek önemi yok yağ az kas fazla oluyorsa daha sağlıklı olduğumun garantilemiş olurum . ama yalan yok çok kasmıyorum yemeden içmeden kesilip daha fazla çalışayım çok hızlı kilo vereyim derdim yok sadece dürüm yersem yarım yiyip eve geldiğimde yoğurt et tavuk ne bulursam ona dayanıyorum. yumurtasız kahvaltım yok. tek sıkıntım şu tartı olayına kesin bir çözüm bulmak.

  • M3ric @mehdi-tensi

   Kiloya cok takmamak gerek. Takmamak derken 85 miyim 83 oldum mu konusunda yani. Duzenli yaptiktan sonra nasil olsa yag orani dusecek. Bu arada gunde 19.000 adim ~15 Km yapar ki o da 800 gr kadar yag yakimi demek. Oldukca iyi gitmissin.

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @mehdi-tensi hocam kilodan çok iç yağlanma ve sağlık problemleri aklıma daha çok takılıyor bir de ben kilo aldım mı bıngıl bıngıl olarak tabir edilen göbeğim oluyor yürürken okyanus gibi dalgalanan vücut görmek istemiyorum genelde hep sınırdan kilo vermeye başlarım da bu sefer tam kilo verip devamlı olarak o formda kalmak istiyorum. yani genel olarak yeme içme alışkanlığımı değiştirdim dönemsel bir durum değil yani.

  • M3ric @mehdi-tensi

   @ossolak Tebrik ederim, yasaminda buyuk degisiklik yapmak cok fazla azim ve caba gerektiren seyler. Saglik birinci amac olmali zaten. Yoksa devam ettiremiyor insan.

 • ali x @backstreet-boy76

  iyi günler, benim bir sorum olacak cevabını hiçbir yerde tam olarak bulamadığım. hem yağ kaybetmek hem de kas kazanmak istiyorum, ancak antremandan hemen sonra protein ve bir miktar karbonhidrat almam gerek ki kas yapabileyim, bu durumda da insülin salgılanacak ve yağ yıkımı duracak. siz antremandan kaç dk sonra ve neler yiyerek besleniyorsunuz ?

  • Ömer SOLAK @ossolak

   Hocam bu işin mantığı düşündüğünüz gibi işlemediği için cevabı bulamıyorsunuz besinlerin vücudumuza giriş şekli farklı onu kullanma şekli de faklıdır yedim kas yapsın aldım hemen emilsin gibi bir mantık yoktur. kısaca özetliyeyim insanların bağırsakları belirli sıralarla emilime başlar işlenmiş ve genelde şeker olarak gördüğümüz her şey hemen emilmeye başlar. yani ağzınızdan bile vücudunuza girer daha yavaş giren şeyler lifsiz karbonhidratlar ikinci sıradadır. un prinç makarna vs üçüncü olarak lifli karbonhidratlar ve katıya yakın gıdarlar emilir lifli meyveler bulgur vs vs ardından yağlar hemen ardından da proteinler. emilir. yani diyelim kızarmış tavuk kola ve patates kızarması sipariş ettin. ilk kola bolca şeker takviyesi yapar ardından kızarmış patates ve tavuk dışındaki galeta unu emilir ve enerjiye dönüşür en son olarak da tavuk protein olarak. alınır. gelelim bunu vücudunuzun kullanmasına. diyelim çok ağır bir antrenman yaptın. testeron hormonun hemen çalışmaya başlar ve yıkılan kasların onarılması için vücudunu uyarır. ve kas dokun tamir edilir. yani spor yaptım bolca protein aldım demekten çok. aldığın. protein ve karbonhidrat miktarını hesaplayarak ve devamlı ona göre hareket ederek beslenmen gerekir. son olarak gelelim senin durumundaki bir insanın ne yapması gerektiğine. boy ve kilo oranına göre olman gerekenden. yaklaşık 15 kilo fazlan var. ilk olarak çok ağır olmayan ve genel hareket antrenmanları yap. kendine yüklenmek işkence olarak gelmiyorsa squad purpbee yap ve koş yok abi ben bunları yaparsam spordan soğurum diyorsan günde ekstradan yaklaşık 12 10 km arası yürü ve yeme içme programını karbonhidratı azaltıp proteini artırman gerekli sonrasında olman gereken kilodan 5 kilo fazlan oldu şimdi kas ağırlıklı beslenmen gerekiyor. yani karbonhidrat ve protein birlikte olacak aman miktarı önceden yediğine yakın olsa yine yeterli olur. aslında hepimiz olması gerektiğinden fazla yemek yiyoruz. ve o zaman normalde olması gerektiğinden daha fazla spor yapmaya çalışman gerekiyor. bolca ağırlık çalışman gerekir. burda yapman gereken spor ile dinlenme yapman gerekir kas yapına ilk önce yıkım gelecek ardından testeron devreye girip yapıma yardımcı olacak ve bilindiği üzere yaralar bir günde kapanmıyor. hatta mini bilgi bu kullanılan stereoid benzeri ilaçlar sentetik testesterondur ama genelde miktarı olması gerektiğinden çok fazla olduğu için bütün yapım işlerini kaslara verir bu da iç organların tamiratını durdurur ve genelde böbrek ve kalp gibi devamlı kullanılan organlar iflas eder. kas yığını sağlık fışkırıyor gibi görünen body cilerin ölmesi bu yüzdendendir

  • Ömer SOLAK @ossolak

   bir de inisülin salgılamaya çalışmaktan çok seni spor esnasında ayık tutacak şeylere bak hindistan cevizi yağı ve kahve ikilisi hem önerilen hem de işe yarayan tarif ben öğünlerde gelende yoğurt tüketirim bazıları tek muzla milk shke yapar bazıları fantazi yapar yumurta süt çilek ve muz kullanır buna bodyciler atom neyim der hatta. bolca çalışan adamlar

  • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

   @ossolak spordan yarım saat önce yarım bardak ev yapımı sirkenin icine kuru kahve atıp karıstırıyorum,içimi kolay değil ama ben alıştım artık,Antremanda gerekli olan enerjiyi veriyor,paylaşmak istedim,Saygılar.

  • M3ric @mehdi-tensi

   Bodyforumtr ve benzeri sitelerden protein alinimi antraman oncesi yapilmasi gerektigini ve kandaki enzim miktari dusmeden antrman yapilirsa kaslardaki protein kaybi ve yeni kas olusumunun daha hizli oldugunu okumustum. Ben de oyle uyguluyorum. Biraz daha etkili gibi. Protein olarak haslanmis yumurta tercihim.

  • Endoskop @endoskop

   kusura bakmayın bildirim gelmiyor sorunuzu görmemişim.
   Bende teknik felan yok ilaç vs hiç bir şey yok, tek sırrım 3 saat 200 kilo ile bacaklarım kırılıncaya kadar spor yapıp, ilk önce mevcut yağları yakıyorum ardından yediğim yemekler ile kas liflerini destekliyorum. Böylelikle ne kilo alıyorum nede kas yapımını engelleyecek kalori eksikliği açığı bırakıyorum.. Yapacağın şey basit kilona göre sporunu arttırıp kaldırdığın ağırlığı yükseltip büyük çoğunlukla etli yemekler ile beslenmek. Diyet kas yapımına engel değil, yeterli ağırlık yeterli spor ve dinlenme ile yemeğini yersen kas yaparsın. Bilmiyorum belki diyet yapmıyorken kas yapımına başlasaydım daha mı çok kas yapardım? ama bunu asla bilemeyeceğim zira diyet yapmıyorken 7/24 oturuyordum 😀

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @hasan-kusdil benzer bir yöntem de kahve ve hinidstan cevizi yağı imiş abd de kullanan ve faydasını gören hatta pek çok fitnes salonunda önerilen bir tarif elma sirkesi ve limon karışımını bir miktar suya koyup akşam yatmadan önce için de deniyor da o nasıl asidik bir şeyse midemi haşamat etti.

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @mehdi-tensi hocam doğrudur ama bu protein alımından kasıt genelde bu toz şekilde olanları eğer tavuk falan yiyorsanız emilimi biraz gecikir. yaptığınız tabiki çok doğru mide kaldırsa genelde sıvı olarak alıyorlar da ben haşlanmış yeme taraftarıyım hatta eğer kilo konusunda aşırı çekincem olmazsa misgibi tereyağlı olanı da tercihim. konunun yanlış anlaşılması biraz benden kaynaklı aslında eğer işlenmemiş ve nerdeyse hazır protein tabi ki bir miktar daha hızlı emilir özellikle burda lor peyniri denen ve aslen peyniraltı suyu tozu olarak geçen besimler yumurta yoğurt tabi ki çok hızlı emilir ama kırmızı et balık ve tavuk nispeten geç erir bu yüzden geç emilir.

 • Mehmet Ali Ateş @mehmetaliates23

  spor derken ne yapıyorsunuz. dambıl mı çalışıyorsunuz. yürüyüş sporuna ne diyorsunuz. 15-20 kilo fazlası olanlar için.

  • Endoskop @endoskop

   dambıl halter veya tüm ağırlığımı kollara verdirip şınav çekiyorum, yürüyüş yüksek tempolu olursa düşük kilolu insanlar için yararlı olur. Üzerinize bir on kiloluk giysi giyerseniz kilo kaybı daha çok olacaktır. Ağırlık çalışmalarında vücüt daha çok kalori harcıyor, buna da anaerobik egzersiz deniyor, 5 puan üzerinden günde 2.2 civarı benim için kilo veriminde çok yardımcı oluyor, kısaca ağırlık çalışması yaptıktan sonra yürüyüş ile kilo verimini hızlandırabilirsin. Şimdi bakıyorum da o kadar yemek yeyip bu kadar kilo vermenin başka açıklaması olamaz 😀

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 13

  Dönmem biraz uzun oldu kusura bakmayın..

  Son 2 ay içerisinde 8 kilo alıp 18 kilo verdim 😀

  Biraz boşladım diyeti bu ay, bayram akrabalar derken ne spor yapacak zaman kaldı nede diyeti devam ettirecek dirayet.

  Havaların ısınması ile birlikte vücut ağırlığımın azalmasına rağmen ay hızla kilo verebildim, bunu da günde 6 kilo su içimine bağlıyorum. Normalde su iç diyete iyi gelir derlerdi ama inanmazdım meğer doğruymuş 😀

  Bölgesel kas yapmaya çalışıyorum meme kası ve kol, sırt kaslarım çok büyüdü, kilo verirsem kötü görünür diye sırt bölgesini biraz boşlayacağım bu ay. Yeni eve taşınana kadar 100 kilo vermiş olucam 😀 sanırım şu an 110 kiloyum.

  Biraz gelişimden bahsedeyim, diyete ilk başladığımda kalp hızım max 160 ortalama 158 civarıydı, şimdileri 99 100 ile ilerliyorum. 60 bpm azalma var muhteşem bir düşüş 😀

  Dinlenme durumunda kalp hızım 66 68 giderken şimdi 50 56 civarını görüyorum, dinlenirken kalp hızı düşükse kalp gelişiyor demek ve bu iyi bir şey.

  İlerliyen zamanlarda yeni eve taşındıktan sonra iyi bir koşu bandı ve çeşitli ağırlıklar almayı planlıyorum, bu defa bu işi tamamiyle bitireceğim önceki diyetlerimde yaptığım hataları bu defa yapmayacağım ve yapmıyorum.

  Ölmez sağ kalırsak diğer ay sonunda görüşürüz...

 • Mehmet Ali Ateş @mehmetaliates23

  Eski - Yeni karşılaştırmalı fotoğraflarınızı da atarsanız merak ettik 🙂 hem zayıflamanızı hem vücut geliştirmenizi.

  • Endoskop @endoskop

   ben fotoğraf çekmeyi hiç sevmedim hele kilolu halimle 😀 bende yok fotoğraf fakat aile bireyleri sonra bakıp ah be dersin diye çekmişti 😀 yinede resimlerimin nette dolaşmasını hiç istemiyorum 😀 ama garmin connect'teki gelişim düzeyini gösteren istatiskleri bir kaç güne toparlayıp konuya ekleyeceğim.

 • Endoskop @endoskop

  Güncelleme - 14

  Diğer ay 5 kilo verdim diyeti biraz aksattım. Bu ay ise yemeği kısmayıp kilo alıyor muyum almıyor muyum diye kontrol etmek istiyorum 5 gündür kilom sabit, eğer böyle devam ederse kilo kontrolünü sağlarsam bir daha bu eziyeti çekmek zorunda kalmayacağım 😀

  Neyse, diğer ay görüşmek üzere.....

  • Fatih @fatihy

   Kaç kiloya düştün ?

   bende 5 ayda 22 kilo verdim. artık eskisi gibi hızlı kilo veremiyorum. 113 kilodan 91 küsürlere düştüm.

   yemek konusunda pek kısmamaya çalışıyorum. tek dikkat ettiğim pilav-pates şeker yememek.
   ayrıca günde 10 bin adım hedefim var.

  • Endoskop @endoskop

   @fatihy geç gördüm k.b, benim travma tekrar hortladı 1 aydır yataktayım, ilaç almaya başladım düzeldim belli oranda lakin ilaç feci acıktırıyor. ilaçları da en az 6 ay almalıyım, 3 gün sonra tekrar başlayacağım, umarım üstesinden gelebilirim.. tartılmadım 1 aydır, ama net 10 kilo almışımdır

 • gltekin @gltekin

  @endoskop bende 4 ayda 24 kg verdim. eskiden spor geçmişim vardı. voleybol oynuyordum lise takımında tam genç irisi 🙂 hiç çok zayıf olmadım hep 80-90 arası geziyordum. lise biterken birşeyler oldu. hızlıca kilo almaya başladım. derken üniversitede 100kg civarında devam ettim. sosyaldim, okulda dandik bir punk grubumuz vardı ritm/lead gitar çalıyordum fakat kendimi o ara çok fazla alkole verdim 🙂 115kg a kadar çıkmıştım. neyse okul bitti sertifikamı alıp işe başladım (2009), metro inşaatında iş güvenliği olarak. hergün bağcılar-esenler-mahmutbey arasını tünelden yürüyordum. günde 40km kadar 🙂 hayvan gibi yemek yiyip yinede 95kg kadar düştüm. ayaklarım acayip kas yaptı, tour de france da yarışan bisikletçilere döndüm.
  ardından işten ayrıldıktan sonra bir süre işssiz kaldım. kız arkadaşımdan da ayrılınca evde kendimi yemek ve pc oyunlarına verdim. 110 civarına tekrar çıktım 4-5 ayda. sonra kendi işyerimi kurdum. ilk başlarda gündüz başka işte geceleri kendi dükkanımda çalışmaya başladım. geceleri gelsin tam ekmek kokoreçler, gitsin büyük boy pizzalar derken kilo almaya başladım. bir kız ile tanıştım uzun boylu 78kg civarı hafif balık etliydi tanıştığımızda, kıza 5 senede 25 kg aldırdım 🙂 yemek yemek kadar yapmayı da çok severim. onu pizzalarla böreklerle besledim hep 🙂 işlerim kötü gidiyordu ekonomi ve doların sapıtması ile yemeğe başladım.
  2015 yılının 31 aralık gecesi evimiz yandı. ben yalnızken, kız arkadaşımla bir gece geçirme hesabı yaparken dışarıdayken yandı evimiz. herşey gitti oturduğumuz katta. 4 duvar. neyse iyice yemeğe verdim ki o ara işssiz kalmış işim batmış üzerine evim benim (dolaylı da olsa) hatam yüzünden yanmıştı. borç deen gırtlakta. derken mutluluğu yemekte aradım. sürekli aburcubur vs.
  neyse bir şekilde yaralar sarıldı, kız arkadaşımla nişanlandık. iş bulmuştum. ev tuttum bu nişanlılık sürecinde (8ay) ev eşyaları aldım, düğün tarihini salonu, gelinliğe kadar hazırladık. düğünüme 2 buçuk ay kala terkedildim. kala kaldım. 5 sene dilekolay. bu zamanda tam 127 kg kadar çıkmıştım.
  mobilyaları (sadece teslim almadığım yatak odası desem daha doğru) iade ettim vs elime 5-6 bin geçmişti. bir ay boyunca hergün içtim. sağolsun işyerindekiler anlayışlı davrandılar. geç kalmalarıma, hatta sarhoş gitmelerime bişey demediler, yormadılar beni. ama istisnasız her gece 1 l jack daniels içiyordum. sonra 1 temmuz sabahı dank etti. maddi olarak çok büyük bir külfet olmuştu. ayrıca işimden de sağlığımdan da olacaktım. işimden izin alıp bir özel hastaneye gittim. efor dahil tüm kan, idrar, gaita testlerimi yaptırdım. bir sorun çıkmadı. diyetisyene gittim başladım diyet yapmaya. eve koşu bandı ve ağırlık aldım. spor yapmaya ve diyet yapmaya başladım. vardiyalı çalışıyorum o büyük bir problem ayrıca yoğunum çok spora sadece 45 dk (30dk koşu bandı kardiyo+15dk ağırlık) yapabiliyorum, ayda 4 kg civarı ama stabilim.

  adettendir yazayım son 1 buçuk ayda 2 ilişkim daha oldu 🙂 çivi çiviyi sökmüyor 🙂 unutamadım hala 🙁

 • z4d3 @z4d3

  nasıl kilo alırız onun da rehberi var mı hocam? 🙂 1.82 boyum var 53 kiloyum. her ortamda en fazla yemeği yiyip ayı damgasını benim üstlenmeme rağmen kilo almıyorum.

  • Ömer SOLAK @ossolak

   aslında sizin iş daha zor kilo vermeye nazaran ama allahtan yapman gerekende reçete basit. bol bol yemek ye her spor gününde bolca protein li beslen tek seferde maksimum ağırlık kaldırmaya odaklanan spora yönel. genelde body building bilinir ama daha pek çok spor çeşidi işine yarar vitamin ile desteklemek istersen destekle genelde supradyn tarzı vitaminler iştah açıcı özelliğe sahiptir.

  • z4d3 @z4d3

   @ossolak yemek konusunda bir sikintim yok hocam. guzel yemek yerim, istahliyimdir da. spor disiplinine sahip degilim ne yazik ki. bunyeden galiba benimki.

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @hackeredit53 tabi ki bünyeden bilinen üç tip beden var sizinki en az yağ biriktirip en zor kas yapanı benim vucüt çok yağ biriktirir kolay kas yapar. misal. spor disiplinine sahip olursanız kas yapmanız mümkün zaten kas çalışmak dışında size kilo aldırabilecek başka yöntem yok.
   https://www.fitekran.com/hangi-vucut-tipine-sahipsiniz/

  • z4d3 @z4d3

   @ossolak hocam attığınız linke baktım. ben hiçbirine uymuyorum. omuzlarım aşırı geniş ve bel üstüm aşırı geniş. ölçmedim ama kollarımda falan çalışmadığım halde kas var. öyle parmak kadar değil baya yumurtakadar.

  • Ömer SOLAK @ossolak

   @hackeredit53 hocam kilosuzsanız zaten yumurta tipli bile olsa kol kasınız görünür öyle yada böyle uzun boylu ve zayıfsınız yeseniz bile kilo alamıyorsanız bünyeniz yağ almaya müsait değil tek çözümü kas yapmak kas yapmak için de özellikle tek seferde maksimum ağırlık kaldırarak çalışıp disiplinli bir çalışma programı ile kas yapmanız mümkün. ahanda ünlü bir youtuberden kanıtı ben izledim çok pis gaza geldim öyle diyeyim ama yol uzun ve yorucu bakalım ne yapabilecem https://www.youtube.com/watch?v=XfOXG9viUEY&t=459s

 • Endoskop @endoskop

  Uzun süredir konuyu güncellemiyordum, sebebi tekrardan nüks eden kaygı bozukluğum ve depresyon. İlaçlara başladım bir ay önce akabinde tekrar spor yapmaya başladım ancak şu an diyet namına değilde spor ile hastalığı yenme niyetiyle yürüyüş yapıyorum. 3-4 ay tartılmayacağım, zira 1 ay boyunca yatakta geçirdim ve bayağı yemiştim. Şimdi ise korkuyorum ki tartılayım 😀 Allah güç kuvvet versin şu dertten bi kurtulayım da kilo verme işini her zaman hallederiz.

 • fatihpc @fatihpc

  4 günde 4 kilo verilmez bir kilo vermek için 7000 kalori yakmalısın 4 kilo 28000 kalori yapar. Bu eğer attığınız su değilde imkasıza yakındır.

 • Yeliz Bayram @yelizbayram1879

  Arkadaşlar merhaba bende 90 küsürüm küçüklükten gelen tiroit bezim çalışmıyor hormaon bozukluğu var ve metonolizmam çalışmıyor bu nedenle kilo vermeme çok zor sizin bana önerileriniz nedir her yazıcamızı okuyucağım lütfen işime yarıyacak güzel şeyler sölerseniz çok mutlu olurum iyi günler dilerim.

 • Kumru Hatun @kumrumhatun

  yauv şu mekana gelmeyi niye ihmal ediyorum ben.Geçtiğimiz temmuzdu galiba 97 kiloydum buraya geldim fikirlerinize ihtiyacım olduğunu ifade ettim.Burda ne var bilmiyorum.herkes yapabildikleri ve yapamadıkları kadarda burda olduğu için olabilirmi bilemiyorum ama bana çok iyi geliyosunuz.80 kiloyum.. İşim elsanatları olduğu için kolumda tenisci zedelenmesi diye bir rahatsızlık oluşmuş.kortizon iğnesi yapılmak istendi .yaptırmadım .fakat bu şekilde nasıl ağırlık çalışabilirim bilemedim.Spor salonuna gittim.bir hafta uğraştım hocaya tiroit hastası olduğumu kolumun durumunu duyuramadım.bende yola yürüyüşle devam ettim.şimdi yürüyüş çok fazla etkili gelmiyor çünkü ufaktan sarkmaya başladım.allah hepinizden razı olsun mübarek gün rabbim hepimize sağlık nasip etsin.

 • Kumru Hatun @kumrumhatun

  Evet desteğe ve tecrübelerinize ihtiyacım var.Annem ve tüm sülale şeker tansiyon kalp hastası.en ağırınıda Annem yaşıyor.Buna rağmen çok gayret verdi sadece tabağımı küçülttüm diyo ama 🙃Bayramda yanına gidicem.tek istediğim kızımın benden zayıf olması diyo.Kadın 81 den 70 e indi Bu kadına dersini verm!! yok yok öyle tabi değil anneye öyle olmaz .💕 1 aylık bir program.Salon olmasa açık hava ve evde bir.şeyler yapsam? tüm tahlillerimi 1 hafta önce yaptırdım.doktor Metacarnitin 2 g 10 ml zinco 220 ml yazdı.sonuçlarımın iyi olduğunu söyledi.Yinede psikoloğa yönlendireyim pasta yok makarna yok bu kilo niye verilmiyor acaba diye dedi.gittim Oda geç saate kadar çalıştığım için uykuya önem vermediğimi bununda kilo vermemi etkilediğini söyledi.istiyorsam serotonın içeren bir şeyler kullanabileceğimi söyledi .onun için bir şey almadım.diğer verdiklerinede başlamadım.1-2 aylık programa bu ilaçlarıda dahil ederek ne yapabilirim dersiniz?

 • Endoskop @endoskop

  Arkadaşlar güncellemiyorum çünkü halen major depresyon ile boğuşuyorum. Şimdilik şiddetini azalttım, 7 ay oldu çok güç bir süreç. İntiharı bile düşündüğüm oldu ama pes etmek lugatımda yok 😀
  1 aydır tekrar diyete başladım fakat aldığım kiloları hiç cesaret edip tartılıp görmedim. İstemiyorum da, artık diyet yerine sağlıklı beslenip spor yap modundayım. Umarım bir sonraki güncellemem de artık iyileştim diyebilirim. Dualarınız benim için yeterli olacaktır. Görüşmek üzere..

 • Orçun @orcnd

  ben bu kadar hırslı değilim sadece yediklerime dikkat ederek ayda 3 kilo veriyorum. zaten 30 kilo fazlam var 1 seneye istediğim kiloya düşerim. kilo vermek kadar o kiloda kalmak önemli. ben daha çok bu kısma çalışıyorum.

 • Emre Hasan Erol @erolemre

  deri sarkmasını ne yaptın ? ..sarktıgını biliyorum, ameliyat dusunuyor musun diye soruyorum .

 • Yunus Emre Polat @yunus-emre-polat

  eğer benim gibi yazılımcıysanız ve pc başından kalmıyorsanız ve 70-80 kilo fazlanız var ise spor ile kilo vermek diyet yapmak çok zor ve başarı oranı düşük , şuan çağımızda en etkili yöntem bence mide küçültme ameliyatı. ben 80 kilo verdim toplamda.
  önce sonra resimlerimi görmek isterseniz buyrun bakın : https://www.obezitehaber.com/yunus-emre-polat-80-kilo-verdi/

  Vücut kitle indeksi 40 ın üzeri arkadaşlar var ise mutlaka araştırmanızı tavsiye ederim kulaktan dolma bilgilerle hayatınızdan acı çekmeyin, buyrun detaylıca anlattım ameliyat nedir ne değildir diye:
  https://www.obezitehaber.com/mide-kucultme-tup-mide-ameliyati/

 • Kumru Hatun @kumrumhatun

  O damatlık pantolonuna nasıl girdin aklım almıyor maşallah.yıllardır bunu diyetle çözmeye çalışıyorum ama bilemiyorum nerede hata yapıyorum

 • Yunus Emre Polat @yunus-emre-polat

  Türk yemek kültürü ve aile yapısında maalesef diyet yapmak pek mümkün değil geleli uzun süreli diyet gerektiriyorsa. Tavsiyem eğer 7-8 kilo fazlalık var ise diyetle verilebilir lakin fazlalık 40-50 ise boşuna kendinizi de psikolojinizi de harap etmeden direk bir obezite cerrahi doktoru ile görüşün

 • FitMastoid COM @fitmastoid

  Obezite için sanki bu durum (ameliyat) kaçınılmaz gibi. Çalışmalar da başarılarını dillendiriyor. Ancak sağlıklı aralıklarda kilo verilmek isteniyorsa: https://www.fitmastoid.com/zayiflamak-icin-ne-yapilmali/

  Bu doğrultuda hedefleri belirlemek ve kararlı yolculukta azimli olmak gerekiyor.

Tüm blog yazılarını gör