Yeni aldığım Adata XPG SX8100 512 GB ssdye windows 10 yükleme serüvenimi anlatmak istiyorum. Belki buradan yardımcı olabilecek birileri çıkar.

Öncelikle nvm ssdyi yerine taktım, pcyi açtım, disk yönetiminden yeni birim olarak oluşturdum,rufus ile default ayarlarda gpt olarak win 10 2004 sürümünü flaş belleğe yazdırdım ve format ekranına geldim.

İlk olarak karşıma şu hata çıktı. "Yeni bölüm oluşturamadık......" Shift+F10 ile kodları buldum, diskpart listdisk clean vs vs. o işlemleri yaptım. Restart atarak tekrar kurulum ekranına geldim.

Bu sefer bana diski gpt çevir dedi. Yine kodlar ile convert gpt dedim ve yeniden başlattım.
O zamanda karşımda disk oluşturma ekranı geliyor. Yeni birim oluştur dersem beni ilk hataya tekrar gönderiyor ve yeni bölüm oluşturamadık diyor. Eğer yeni tuşuna basmadan ileri dersem de önyüklenecek şekilde hazırlayamadı diyor.

SSD şu anda takılı ve çalışıyor. İçine normal bir disk gibi herşeyi rahatlıkla atabiliyorum. Win 7 kurmak istedim ama ssd ye kurmak için bazı dosyaların gerektiğini yazmışlar ve yönlendirilen linkte microsoft o dosyayı artık silmiş ve win 10 yükleyin diyor.

Rufus ile default ayarlarda denedim olmadı, mbr yüklemek istedim olmadı, windowsun kendi media creation toolu ile flaşa windows kurdum yine olmadı.

Böyle değişik bir durumla karşılaştım. Bundan önce başka bir m2 ssd takılıydı anakartıma ve gayet rahat kurmuştum ona sistemi.

Sistem özellikleri belki soran olursa, anakart asus x570 prime, işlemci ryzen 3600, 16 gb ram vs vs.

Ekleme: Windows 10 pro orjinal lisansım var onunla orjinal microsofttan indirdiğim iso dosyasını deniyorum. Rufus dışında windows media creation tool ile denedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 24

Windows 10'da yapışkan notları açıyorum, ekrana bir not yazıyorum ve uygulama aşağıda çubukta açık olarak duruyor. oradan kapatırsam eğer ekrandaki notta gidiyor. bununla ilgili ne yapabilirim? kısaca nasıl minimize ederim? ya da alternatif olarak ne kullanabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evimde ttnet fiber var ve modem değiştirmek istedim ama hgw destekli değilmiş. nedir bu hgw? illa ttnetin verdiği modeme mi mecburuz? denediğim modem tp link archer vr 400.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bazı malum sitelerde satılan büyük alışveriş sitelerinin çek, indirim kodu, indirim kodu tanımlanmış hesaplar (artık her nasıl bişeyse) ne kadar güvenilir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Google picasa adlı fotoğraf uygulamasını kullananlar acaba şimdi hangi fotoğraf görüntüleme programını kullanıyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 17

Laptopun ekranında bazı font sıkıntıları yaşıyorum. Durumu şöyle izah edeyim. Ekrana sağ tıkladığımda gelen menüdeki yazılar net iken rocketdockta açtığım ikonlardaki yazılar ise bulanık. Yine sağ tık menüsündeki yazılar az daha kalın iken masaüstündeki pdf ya da word vs dosyalarındaki yazılar daha ince. Bu durumu nasıl çözebilirim?

Edit: Sistem windows 10 pro, çözünürlük 1080p, ölçek %125

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar ev için bazı mobilyalar almayı düşünüyorum. Başta çalışma vs pc masası, kitaplık vs gibi. İnternetten alacam çünkü küçük bir şehirdeyim. Tavsiye ürün, firma vs vs her türlü şey faydalı olacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İyi geceler arkadaşlar. Yeni yapılan bir apartmanda oturuyorum. Fiber altyapı döşendi (öyle dediler )ve binaya ankastre kurulacak. Türknete bağlanmayı düşünüyorum. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

#turknet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Turknet'de fiber yok ama eve tahminimce telefon için bakır da geliyordur. Kapına kadar fiber olan bir bölgede Turknet'den minimum 75mbps VDSL alabileceğini tahmin ediyorum. Denk bir fiber paket alman için çok ciddi rakamları ödemen lazıma aylık olarak. Atıyorum AKKsiz SO fiber var en uygun. 25mbps 89TL. Ama zaten Turknet alsan 150GB bitince 24'e düşecek.

  • muhammedsari @muhammedsari

   minimum 75 de güzel rakam. 150 gb da yeter herhalde. gece 2-8 arasında indirmeleri yaparım.24 bile fena değil düşünce de. Önce ttnet alıp mı türknete geçeyim direk mi başvurayım?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @muhammedsari Orası biraz şans işi. Sıfır bağlantı yeni bina diyorsun. Risk alır gerekirse beklerim diyorsan doğrudan Turknet'e başvur. Yok bir an önce olsun ama az uğraşırım dersen önce taahütsüz TTelekom VDSL bağlat. Sonra o aktif iken Turknet'e başvur oradan taşınsın sinyal açıkken. Diğer türlü port yok, yoğunuz vs. gibi uzun bir süreç olabiliyor. Ama bunlar hiç yaşanmadan hızlıca çözülebilir de. Riskleri değerlendir tarafını seç. Birde Turknet'in sitesinden kontrol et bakalım adresine verebileceği hız çıkıyor mu? Muhtemelen dediğin kadar yeni ise bina hata verebilir. Sonuç vermeden.