Murat hocam 1 ay sonunda TS Youtube gelirlerini tekrar bi kontrol eder misiniz? Youtube Premium geliri reklama göre nasıl etkiliyor. Gündemde de zaten ufaktan konuşmuşsunuz fakat bi resmiyete dökerseniz bende bir izleyen oalrak merak ettim bu durumu. @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Apple #DBrand
Vurdu ve gol olduuuu.😁👍
https://www.youtube.com/embed/QP13eiAC7JM

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yararlı bulduğunuz yer imlerini yorumlarda paylaşır mısınız? #YararlıSiteler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Kaç bölüm sonra aklıma geldi. Araştırdım bir eklenti varmış. #Netflix'e artık çift altyazı devam.

https://chrome.google.com/webstore/detail/nflxmultisubs-netflix-mul/pjhnilfooknlkdonmjnleaomamfehkli

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Wired kanalını bilen vardır, ilk gördüğümde çok "magazinsel" işler yapıyorlar (örn. ünlüleri çağırıp google aramalarında çıkan soruları cevaplandırıyorlar) diye uzak durmuştum ama şu serileri çok güzel. Bir uzman bir kavramı 5 değişik zorluk seviyesinde açıklıyor. Uzman için gerçekten zor ama dinleyenler için çok güzel oluyor katman katman öğrenmek 🙂
https://youtu.be/OWJCfOvochA

Quantum Computing Expert Explains One Concept in 5 Levels of Difficulty | WIRED

WIRED has challenged IBM's Dr. Talia Gershon (Senior Manager, Quantum Research) to explain quantum computing to 5 different people; a child, teen, a college ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

How Well Can You Hear Audio Quality?

A hi-def test for your ears (and your audio equipment): Listen to these songs and see if you can tell the difference between an MP3 and an uncompressed audio file.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14

Xiaomi Telefonlarda Batarya Süresinin Uzatılması ve Kendi Kendine Kapanan Uygulamalara Çözüm

Öncelikle kendi kendine kapanan uygulamalarınız varsa, whatsapp'ta bildirimleriniz gecikmeli düşüyorsa, ekranınız kapanınca müzüğiniz duruyorsa sizi şu durumuma alayım. Çözümü bulacaksınız. Batarya süresini uzatmak isteyenler ise aşağıyı okumaya devam etsinler.

https://teknoseyir.com/durum/780084

#Xiaomi de batarya sürenizi bir tık uzatmak, ekrandan bir kaç saat fazla yararlanmak istiyorsanız bu yazıya bir göz atabilirsiniz. Öncelikle klasik doldur boşalt batarya kalibrsyonunu yapmanızı tavsiye ederim. Ardından ilk adımda arkaplanda gereksiz çalışan uygulamalara katı kurallar getirmek var. Ayarlar > Pil ve Performans > Pil > Uygulama Pil Tasarrufu'ndan size bildirim gelmeyen ve arkaplanda çalışmaması gereken uygulamalara katı kısıtlamalar getirin. Örnek vermek gerekirse sosyal medya, müzik, diyet vs programlarınız hariç her programa el atabilirsiniz.

İkinci adımda ise Ayarlar > Pil ve Performans > Pil > Otomatik Görevler'den kendinize uygun görevler oluşturun. Burada önemli olan siz telefonu aktif olarak kullanırken şarjınızı önemli ölçüde etkileyebilecek senkronizasyon, gps ve ekran ışığı gibi konuları konularına göre geciktirmek, deaktif etmek veya uyarlamak gerektiği. Ben kendi kullanım alışkanlıklarıma göre senkronizasyonu sabah 10 ila gece 12 arasında kapatmasını, gpsi kapatmasını, ekran ışığını %70 gibi otomatikte tutmasını söylüyorum. Gece ise şarja takılacağı vakit senkronu açsın diyorum. Şarjım azken ise çeşitli kısıtlamalara gidiyorum. Dışarda, evde, işte oluş saatlerinize göre değişken ekran ışığı şiddetine ayarlayarak hem kolaylık hemde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Xiaomide menüler çok dağınık, bir seçenek birden fazla yerde karşınıza çıkıyor. Üçüncü adımda ise görevimiz uygulamanın otomatik olarak açılmasını engellemek. Ana Menü > Güvenlik > İzinler > Otomatik Başlatma'dan ulaşabilirsiniz. Whatsapp, müzik uygulamalarınız vs gibi ekran kapanınca arkada çalışması gereken uygulamaları kapatmanızı tavsiye etmem. Kapatırsanız uygulamalar düzgün çalışmayabiliyor ve bir anda kapanabiliyor.

Dördüncü adımda uygulama izinlerine göz atacağız. Şu aşamaya kadarki yaptıklarımız önemli derecede kazanımlar içerse de bazı uygulamaların önüne geçmek mümkün olmuyor. Bu aşamadan sonraki adımları da yapmanızı tavsiye ederim.  Ana Menü > Güvenlik > İzinler > İzinler > Uygulamalar ve İzinler adındaki iki dizini elden geçirin. Uygulamalarınıza göre izinlerinizi düzenleyin ve arkaplanda çalışmalarını kısıtlayın.

Uygulama kısıtlmalarından sonra internet kısıtlamalarına geldi konu. Öncelikli olarak Ayarlar > Sim Kartlar > Tarife'den kotanızı belirleyip/açıp menüyü aktif hale getirmeniz gerekiyor. Aktif hale getirmeden aşağıda vereceğim menüye ulaşmanız mümkün değil. Daha sonra altta verdiğim görseldeki yere ulaşarak mobil veri kısıtlaması adı altında uygulamaların internet erişimlerini kesmeniz gerekiyor. İlgili görsel:

Daha sonra buradan veri kullanımını kısıtla diyip hem uygulamalarınızı hem de sistem uygulamalarınızı kısıtlayabilirsiniz. Mesela ofis uygulamalarınız, hesap makinesi vb gibi interneti kullanmayacağını düşündüğünüz uygulamalardan interneti kesebilirsiniz. Hemde veri gizliliğiniz adına bir nebze önlem olmuş olur.

Son olarak ise dinamik olarak ekranınızın kontrastını ayarlayan ve sensörlerle çalışan dinamik kontrastı kapatabilirsiniz. Ayrıca ekranın dönme kilidini kapatarak da bir miktar katkıda bulunabilirsiniz. İki ayara Ayarlar > Ekran içerisinden ulaşılabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14

Müthiş detaylı bir Android 8 incelemesi, Arstechnica'ya yakışır şekilde. Görünüşte değişiklikler az gibi görünse de, altta çok büyük gelişmeler var. Ayrıca yazı eski sürümler ile kıyaslama yaparak anlattığı için Android'de neyin neden iyi, neden kötü olduğu da detaylıca açıklanmış. Tabi her şey bir anda düzelmeyecek ama sadece O güncellemesi almak bile önemli iyileştirmeler sağlayacak. Bu arada doğrudan O ile çıkacak cihazların Project Treble desteği sunması zorunlu, güncelleme ile gelirse üreticiye bağlı. Sonrasında güncelleme konusnda çok önemli ilerleme olacak görünüyor. Anahtar ifade ise, Google bu büyük değişiklikleri OS'nin önümüzdeki 5-10 yıllık geleceğini düşünerek yapıyor.

https://arstechnica.com/gadgets/2017/09/android-8-0-oreo-thoroughly-reviewed/

Android 8.0 Oreo, thoroughly reviewed

We take a 20,000 word deep-dive on Android's "foundational" upgrades.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

FiyatSeyir - Online Fiyat Takip ve İndirim Sitesi

Kaynak: biltek.info

Güncelleme: Fiyatseyir ve uygulaması yayında!

Online fiyat takip ve karşılaştırma sitesi hazırlıyorum.

Çevrimiçi alışveriş hızla yükselmeye devam ediyor. Kullanıcılar istedikleri ürünleri birçok siteye girerek fiyat kıyaslaması yaptıktan sonra en uygun neredeyse alışverişi oradan yapıyor. Kimi alışveriş siteleri arasındaki fiyat farkı aşırı yüksek olabiliyor. Tek tek tüm siteleri gezmek hem zahmetli hem de vakit kaybına neden olacağından tam bu noktada kullanıcıların imdadına fiyat kıyaslama siteleri yetişiyor. Ben de kolları sıvadım ve bir indirim takip sistemi ve arama motoru hazırlamaya karar verdim. Yaklaşık bir hafta önce başladığım proje test aşamasında olsa da şu an sorunsuz işler durumda. Şimdi hazırladığım sisteme yakından bakalım.

Öncelikle sistemin altyapısının nasıl işlediğine kısaca değineyim. Belirlenen web sitelerinin istenilen kategorilerinde ürünlerin ad, fiyat ve link bilgileri taranıyor ve veritabanına girişi yapılıyor. Sonraki taramalarda fiyat bilgisi yeni fiyat ile kıyaslanıp indirim olup olmadığına karar veriliyor.

 

Anasayfa:

Anasayfa aşağıdaki gibi bir görünüme sahip. Kullanıcı filtreleme kısmından dilediği ürün grubundanki fiyat değişimine kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Örneğin, son 6 saat içerisinde fiyatı en az %25 düşen ekran kartlarını listeleyebiliyor. Veya son Hepsiburada'da son 2 günde fiyatı en az 250TL düşen televizyonlara bakabiliyor.

Anasayfada belirtilen indirim oranları alışveriş sitesinin uyguladığı indirim oranını belirtiyor. Bu da Hepsiburada'da bir buzdolabının fiyatında %25 indirim olsa dahi, başka bir sitede daha ucuza bulunabileceği anlamına geliyor. Bunun için fiyat bilgisinin yanında başka sitedeki fiyat bilgisi de yer alıyor. Ayrıca ürünü hızlı bir şekilde Akakçe ve n11'de arama linkleri de bulunuyor.

Fiyat Geçmişi Özelliği:

Sistemin en can alıcı özelliklerinden bir tanesi olan fiyat geçmişi özelliği, ürünün fiyatının değiştiği tarihleri, o tarihlerdeki değişim miktarını ve oranını gösteriyor. Bir ürün bugün %60 indirimle 100TL'ye düşmüş olabilir fakat geçmişine bakarak ürünün belki de ilk fiyatının 80TL olduğunu görebilirsiniz.

Geçmiş fiyat bilgisi her ürün için günde 1 kez kaydediliyor. Fiyat değişiminin veritabanına işlenmesi için bir alt ve üst limit de mevcut elbette. Yani 1TL'lik bir değişim kimse için bir şey ifade etmeyeceğinden bu değişimler göz ardı ediliyor. Fiyat geçmişi grafiği ürünün hemen altında gösteriliyor.

 

Arama Motoru:

Fiyatı düşen ürünleri değil de aradığınız bir ürünün nerede, kaç liraya satıldığını görmek için de sitede bir arama motoru mevcut. Çeşitli anahtar kelimeleri kullanarak arama yapıp fiyatları en ucuzdan en pahalıya doğru sıralayabiliyorsunuz. Arama motoru oldukça sade bir yapıya sahip. Arama yapılacak siteyi veya kategoriyi seçme imkanı da bulunuyor.

Örneğin iPhone 7 32GB şeklinde bir arama yaparak kayıtlı web sitelerinde bu ürünün fiyatını, varsa indirim miktarını da görebiliyorsunuz. Elbette arama sonuçlarından da fiyat geçmişine ulaşabilirsiniz.

Mağazalar:

Hali hazirda 67 mağaza ve onbinlerce ürün ekli durumda. Üyelerin mağazalara puan verme ve yorum yapması gibi özellikler de olacak.

Fiyat Alarmı:

Üyeler diledikleri ürünlere fiyat alarmı ekleyebilyor. Alarm eklenen ürünün fiyatı düştüğünde site üzerinde bildirim gösteriliyor. Yakın zamanda e-posta ile de bildirim sağlanacak.

Mobil Uyumluluk:

Web sitesi tamamen mobil cihazlar ile uyumlu. Küçük ekranlarda sitede gezinme veya arama yapma oldukça kolay.

Adres: http://fiyatseyir.com/

Android Uygulaması: FiyatSeyir - Online Fiyat Takibi

Güncelleme Günlüğü: http://fiyatseyir.com/index.php?sayfa=guncellemeler

Mağazalar:  http://fiyatseyir.com/index.php?sayfa=magazalar

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 94
 • ahmetfx @ahmetfx

  Uygulama güncellendi.

  Mobil bildirimler ve e-posta yoluyla bilgilendirme aktif edildi.
  Çoklu mağaza ve kategori seçim özelliği eklendi.
  Birçok hata giderildi.

 • ahmetfx @ahmetfx

  İndirim alarmları güncellemesi geldi, her indirim, e-posta ile veya bildirim olarak cebinize gelecek.

  • supernova @supernova

   Geçenlerde indirim alarmı için bir ürünü kaydetmiştim ne yazık ki bildirim gelmediği için indirimi kaçırmışım kendim baksaydım diye az hayıflanmadım değil. Kategori bazında gelen indirim bildirimlrinin fiyat eğrisini görebilsek iyi olurdu sadece % XX değişti diyor şu fiyattan şu fiyata düştü diyor, sonra ürünü arama sayfasından arattığımda önceden daha da fiyatının düşmüş olduğunu görüyorum. Yani arama sayfasına girmeden o grafiği görmek iyi olurdu. Birde sıcak fırsatlar bildirimi sadece bildirim panelinde görünüyor uygulamada içindeki bildirimlerde görünmüyor o da dahil edilse iyi olur. Bazende uygulamada ki fiyatla tıklayıp siteye gittiğimde ki fiyat aynı olmuyordu. Bunu düzeltebilirsin. En başta yazdığım sebepten ötürü uygulamayı sildim eğer düzeltilirse prosunu alabilirim.

  • ahmetfx @ahmetfx

   @supernova Merhaba. Hem bildirim hem de e-posta ikisi de mi gelmedi? Ya da bildirim geçmişinde hiç mi gözükmedi acaba? Fiyat alarmları tarama esnasında anında bildiriliyor normalde. Yaşamış olduğunuz sorun için kusura bakmayın.

   Bildirimler'i önce ürün listeleme sayfası gibi yapmayı düşündüm ama sonradan daha basit olmasına karar verdim. Fakat bildirimlere ürünü ara veya ürüne git gibi bir bağlantı eklenebilir.

   Sıcak fırsat bildirimlerini manuel gönderiyorum. Diğer bildirimleri ise kategorilere alarm kurarak otomatik alıyorsunuz. Manuel gönderdiğim bildirimler, bildirim geçmişine işlenmiyor şimdilik, anlık yani.

   Uygulamadaki fiyat ile sitedeki fiyatın farklı olmasının sebeplerinde biri, özellikle Hepsiburada'da ürünler çabucak tükeniyor ve ürün tükenince HB farklı satıcılardan fiyat göstermeye başlıyor. İlk sebebi bu. Diğer sebebi ise, ürünler 7/24 taranıyor, tabi tümünü aynı anda taramak mümkün değil, kategori, kategori. Ürünler tarandıktan sonra bir sonraki taramaya kadar fiyatı değişmiş olabilir.

   İlginize teşekkür ederim, görüşlerinizi dikkate alacağım.

 • bilendenal.com @bilendenaldestek

  Merhaba
  Biraz önce bir TS kullanıcısı bizi uyardı. Bilendenal.com yer almıyor. Eklemelisiniz diye .