Xiaomi Telefonlarda Batarya Süresinin Uzatılması ve Kendi Kendine Kapanan Uygulamalara Çözüm

Öncelikle kendi kendine kapanan uygulamalarınız varsa, whatsapp'ta bildirimleriniz gecikmeli düşüyorsa, ekranınız kapanınca müzüğiniz duruyorsa sizi şu durumuma alayım. Çözümü bulacaksınız. Batarya süresini uzatmak isteyenler ise aşağıyı okumaya devam etsinler.

Xiaomi kullanıp Whatsapp, Spotify, Soundcloud vb.

#Xiaomi de batarya sürenizi bir tık uzatmak, ekrandan bir kaç saat fazla yararlanmak istiyorsanız bu yazıya bir göz atabilirsiniz. Öncelikle klasik doldur boşalt batarya kalibrsyonunu yapmanızı tavsiye ederim. Ardından ilk adımda arkaplanda gereksiz çalışan uygulamalara katı kurallar getirmek var. Ayarlar > Pil ve Performans > Pil > Uygulama Pil Tasarrufu'ndan size bildirim gelmeyen ve arkaplanda çalışmaması gereken uygulamalara katı kısıtlamalar getirin. Örnek vermek gerekirse sosyal medya, müzik, diyet vs programlarınız hariç her programa el atabilirsiniz.

İkinci adımda ise Ayarlar > Pil ve Performans > Pil > Otomatik Görevler'den kendinize uygun görevler oluşturun. Burada önemli olan siz telefonu aktif olarak kullanırken şarjınızı önemli ölçüde etkileyebilecek senkronizasyon, gps ve ekran ışığı gibi konuları konularına göre geciktirmek, deaktif etmek veya uyarlamak gerektiği. Ben kendi kullanım alışkanlıklarıma göre senkronizasyonu sabah 10 ila gece 12 arasında kapatmasını, gpsi kapatmasını, ekran ışığını %70 gibi otomatikte tutmasını söylüyorum. Gece ise şarja takılacağı vakit senkronu açsın diyorum. Şarjım azken ise çeşitli kısıtlamalara gidiyorum. Dışarda, evde, işte oluş saatlerinize göre değişken ekran ışığı şiddetine ayarlayarak hem kolaylık hemde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Xiaomide menüler çok dağınık, bir seçenek birden fazla yerde karşınıza çıkıyor. Üçüncü adımda ise görevimiz uygulamanın otomatik olarak açılmasını engellemek. Ana Menü > Güvenlik > İzinler > Otomatik Başlatma'dan ulaşabilirsiniz. Whatsapp, müzik uygulamalarınız vs gibi ekran kapanınca arkada çalışması gereken uygulamaları kapatmanızı tavsiye etmem. Kapatırsanız uygulamalar düzgün çalışmayabiliyor ve bir anda kapanabiliyor.

Dördüncü adımda uygulama izinlerine göz atacağız. Şu aşamaya kadarki yaptıklarımız önemli derecede kazanımlar içerse de bazı uygulamaların önüne geçmek mümkün olmuyor. Bu aşamadan sonraki adımları da yapmanızı tavsiye ederim.  Ana Menü > Güvenlik > İzinler > İzinler > Uygulamalar ve İzinler adındaki iki dizini elden geçirin. Uygulamalarınıza göre izinlerinizi düzenleyin ve arkaplanda çalışmalarını kısıtlayın.

Uygulama kısıtlmalarından sonra internet kısıtlamalarına geldi konu. Öncelikli olarak Ayarlar > Sim Kartlar > Tarife'den kotanızı belirleyip/açıp menüyü aktif hale getirmeniz gerekiyor. Aktif hale getirmeden aşağıda vereceğim menüye ulaşmanız mümkün değil. Daha sonra altta verdiğim görseldeki yere ulaşarak mobil veri kısıtlaması adı altında uygulamaların internet erişimlerini kesmeniz gerekiyor. İlgili görsel:

Daha sonra buradan veri kullanımını kısıtla diyip hem uygulamalarınızı hem de sistem uygulamalarınızı kısıtlayabilirsiniz. Mesela ofis uygulamalarınız, hesap makinesi vb gibi interneti kullanmayacağını düşündüğünüz uygulamalardan interneti kesebilirsiniz. Hemde veri gizliliğiniz adına bir nebze önlem olmuş olur.

Son olarak ise dinamik olarak ekranınızın kontrastını ayarlayan ve sensörlerle çalışan dinamik kontrastı kapatabilirsiniz. Ayrıca ekranın dönme kilidini kapatarak da bir miktar katkıda bulunabilirsiniz. İki ayara Ayarlar > Ekran içerisinden ulaşılabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör