Yeni SUV Peugeot 3008

"Yeni SUV" sloganıyla Crossover'dan SUV'a evrildiğini ilan eden ikinci nesil 3008 ülkemizde satışa sunuldu.

ACCESS donanım, benzinli 1.2 PureTech 130 beygir motor ve 6-ileri düz şanzımanla 87.900₺ 'lik bir giriş fiyatı belirlenen yeni 3008'de dizel motorlu donanımlar 1.6 BlueHDI 120 beygir, 6-ileri düz şanzımanla 100.900₺ 'den başlıyor.

EMP2 platformuyla artan aks açıklığı, değişen gövde oranları (uzayan motor bölmesi), azalan gövde ağırlığı, sınıfının en yükseği olduğu iddia edilen 22 santim yerden yüksekliği, yeni i-Cockpit konsol ve gösterge paneli tasarımlarıyla bambaşka bir Peuegot ile tanışıyoruz. SUV olma iddiasını destekleyen Advanced Grip Control özelliğiyle asfalt dışında hafif engebeli arazi koşullarında da yolculuğu devam ettirebilmek de mümkün. GT-Line donanımı ve 1.6 THP 165 beygirlik turbo benzinli motor ile bu segmentte daha fazla güç arayan müşterilerin talebi de es geçilmemiş.

21 Ekim Cuma akşamı düzenlenen etkinlikte statik halde inceleme fırsatı bulduğum 3008'in agresif dış görünümü ve sürücüyü saran, premium otomobillerin kalitesine yaklaşan iç mekanı dikkatimi çekti. Fransız üretici yeni i-Cockpit gösterge ve bilgi&eğlence arayüzüyle sadece sınıfında değil otomotiv endüstrisinde de ayrı ve öncü bir konuma gelmiş. Fırsat bulduğunuzda bayiileri ziyaret edip bu iç mekanı incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/peugeot-nuzu-secin/yeni-suv-peugeot-3008.html

 

 

 

#akış #OtoSeyir #Peugeot3008 #SUV

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8

Kimi Hibrit otomobillere vergi indirimi

Sabahtan beri mutlu ve umutlu dolanıyor(d)um otomotiv endüstrimiz ve pazarımızı -belki- azıcık da olsa kıpırdatabilecek bir gelişme yaşandı diye; meğer devlet baba öyle bir ayarlama yapmış ki, yalnızca burada üretilecek Toyota CH-R ve aynı üreticinin Prius, Auris, RAV4 modellerinin işine geliyormuş bu yeni düzenleme. Tabi ki Hybrid teknolojisinin öncüsü Japonların ülkemize yaptıkları yatırıma, kattıklara değere saygım sonsuz ama dünyanın geri kalan üreticilerine yapılan bu ayrımcılık belki de bir mesaj!

1,600-1,800cc ve 2,000-2,500cc motor hacim aralıklarındaki ÖTV vergi dilimini %50 oranında azaltan bu yeni düzenlemeden faydalanamayan ( 1,600cc ve altı, 1,800-2,000cc aralığı) modelleri aklıma geldikçe bu gönderi altında sıralayacağım. Şimdiden aklıma ilk gelenler;

- Mitsubishi Outler PHEV; Batı Avrupa'nın en çok satan PHEV modellerinden. 1,998 cc hacimli bir atmosferik benzinli motor kullanıyor. Bu düzenlemeden faydalanamıyor.
- Ford Mondeo Hybrid; çok satmasa da aklıma gelen bir başka güncel model. 2.0 TiVCT motorunun hacmi 1,998cc.
- Mercedes-Benz C350e & GLC 350e; Alman üreticinin compact executive model ailesine yaymaya çalıştığı 2.0 turbo-benzinli motor ve elektrikli motor kombinasyonundan 290 beygir güç, 100 km'de 4 litre tüketim değeri elde ediliyor.
- Volkswagen Golf & Passat GTE; 1.4 TSI 150 beygirlik termik motor ile 50 beygirlik elektrik motorunu buluşturan yeni bir PHEV denemesi. 1,600 cc altı vergi diliminde kaldığı için indirim yok
...

#OtoSeyir #Hybrid #ElektrikliAraçlar #HaberinizOlsun #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11
 • Emre K @emre-k

  Bu indirime güvenmiyorum. Bir firmanın tak diye satın aldığı bu vergi indirimi belki yine bir gün tak diye geri çekilir. Hatta devlet geriye dönük vergi bile isteyebilir. Olmaz demeyin, burası Türkiye.

 • aslanyildiz61 @aslanyildiz61

  @meric bey auris in hybrid modeli Türkiye'de var mı?

  • Meriç Türkbıkmaz @meric

   @aslanyildiz61 şimdiye kadar yoktu ancak şimdiden sonra olabilir çünkü Prius ile aynı termik motoru kullanıyor. Fiyatı 100k ₺ seviyesinde olma ihtimali de yüksek. Yakıt tüketimi özellikle şehir içinde 100 km'de 3-4 litre seviyesine düşüyor, çok avantajlı bir teknoloji.

 • Veysel @spectrum

  Onlar da üretsin, onlara da indirim gelsin. Ben sadece burada üretim yapacak adama kıyak geçilmesini yanlış bulmuyorum.

  • Meriç Türkbıkmaz @meric

   @spectrum bu şekilde olmaz Veysel Abi 🙂 ne öyle herkesin burada fabrika kurması gerçekçi bir şey, ne de doğa, çevre buna imkan tanımaz. Ben sadece şu 1,800-2,000 cc dilimine atılan kazığa takıldım.

  • Agah @agah

   fabrikasını burada kurana belirli avantajlar sunulmasına karşı değilim ama elektrikli arabaları destekler gibi gözüküp altından "al gülüm ver gülüm" çıkmasına karşıyım. tüm elektrikli ve hibrit araçların vergisini düşür, ondan sonra fabrika kurana ekstra bir avantaj sağla. vergi gibi ciddi bir konu tek markaya yönelik bir kıyak malzemesi olmamalı.

  • Veysel @spectrum

   Bu şekilde olmaz da, nasıl olur? 🙂

   Kendi ülkendeki üretimi teşvik etmelisin Meriç, tüm dünya yapıyor bunu. Sen otomotiv mühendisiydin, değil mi? Sana iş bulmak zorunda devletin, öyle veya böyle. Elini taşın altına koyana da bırak az da olsa destek çıksın.

   ABD'ye bak, VW'e ne yaptı. Tüm dünyada ülkene gelecek adama teşvik verirsin.

   Ford'a Gölcük arazisi verildi, bugün direk veya dolaylı, 50.000 kişi ekmek yiyor ordan. Ford'a parça üretmekle işe başlayanlar bugün Almanya'ya da ihracat yapıyor. Valeo vs. gibi firmalar Ford'a, Fiat'a malzeme vermek için Türkiye'de kurdukları fabrikadan dünyaya mal satıyor.

 • aslanyildiz61 @aslanyildiz61

  @meric bey çok teşekkür ederim ancak 100k bence biraz fazla gibi geldi 🙂

Yeni Infiniti Q30 Türkiye Lansmanı

Japonların 3 büyük otomotiv devinin aynı anda kalkıştığı premium marka maceraları 1989 yılında Kuzey Amerika'da cereyan etmişti. Daha sonra buradaki başarıların ardınan öncelikle İngiltere'ye ayak basan Japonlar, lüks segmentteki yıkıcı istilalarını burada sürdürmeyi denemek istemişler ama köklü Alman devler karşısında bu işin öyle kolay olmayacağı anlaşılmıştı.

Infiniti de bu 3 büyük Japon otomotiv üreticisinden Nissan'ın lüks marka girşimi. 2009'da Bayraktar Grubu bünyesinde ülkemize resmi ithalatları başlayan markanın daha önce dünyada da çok büyük başarı elde etmiş FX modellerini bir ara özellikle büyükşehirlerimizde çok sık görmekteydik, hem de 3.5 litrelik V6 benzinli motoruyla. Ardından ülkemizin başına peydah olan yüksek hacimli motorlara yüksek vergi dilimi engeliyle bir anda piyasadan silinen Infiniti, ülkemizdeki geleceği için tüm umutlarını bugünlere, küçük hacimli motora sahip yeni nesil modellere bırakmıştı.

2008 küresel ekonomik krizini hep örnek veririm yeni modellerin, yeni ara sınıfların doğuşunun başlangıç noktası olarak; Infiniti Q30'un hikayesi de farklı değil. Büyük SUV ve Sedan'ların ardından artık zamanının çoğunu sıkışık şehirlerde geçiren müşteri kitlesine de yönelmek gerekildiği fark edildi ve bunun üzerine hem dış görünümleriyle, hem de maliyetleriyle bu işe çok uygun bir gövde tipi ortaya çıktı, adı da kompakt Crossover oluverdi.

Infiniti Q30 üzerinde 6 yıldır çalışılan bir proje olsa da motorların, altyapı bileşenlerinin ve iç mekandaki bir çok parçanın Daimler grubundan ödünç alındığı bir otomobil olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Sunderland, İngiltere'de hali hazırda Qashqai ve Leaf modellerini üreten Nissan, bu alana 250 milyon Sterlin daha yatırım yaparak Q30'u da geçtiğimiz yıl burada üretmeye başladı. Meksika'da yapılan yeni ve çok daha büyük bir yatırımla bu modelin ve QX30'un üretimi muhtemelen 2017 yılında oraya taşınacak.

Gelelim Q30'un bizlere, ülkemiz pazarına gelirken neler sunduğuna: Infiniti Türkiye pazarına 3 farklı motor ve 7 farklı donanım seviyesi ile geliyor. Renault - Daimler ortaklığının bir ürünü olan 1.5 litre hacimli turbo Diesel ünite (grupta şaşırtıcı bir şekilde 1.6 dCi 130 ve 160 güç seçenekleri olmasına rağmen) 110 beygir güç ile, 1.6 turbo benzinli motor 156 beygir güç ile ve 2.0 litre hacimli turbo benzinli motor ise 211 beygir gücü diğer seçeneklerden farklı olarak 4 tekerleğe de dağıtacak şekilde sunuluyor.

Infiniti Q30’da Premium, Sport, Premium Tech, Premium Tech-Theme, Sport City Black, Premium City Black ve Premium City Black-Sport olarak 7 farklı donanım seviyesi sunuluyor. 1.6 litre benzinli Q30’da 4 farklı donanım, 1.5 litre dizelde 3 farklı donanım ve 2.0 litre benzinlide de tek donanım mevcut. Tüm Infiniti Q30 modellerinde panoramik cam tavan ve tavan rayları Türkiye paketinin standart donanımında yer alıyor. Sport donanım paketli Q30 modellerinde spor ön ızgara, spor ön tampon, spor arka tampon ve difüzör, gövde rengi yan pervazlar, koyu krom egzoz kaplamaları, 235/45 R19 ölçüsünde lastikler ve 19 inç 5 çift kollu hafif alaşım jantlarla daha dinamik bir tasarım sunuluyor.

Dün İstanbul, St. Regis Otel'de gerçekleşen tanıtım ve ilk sürüş etkinliğinde 1.5 dizel ve 1.6 benzinli modelleri şöyle 10 dakikalık kısa bir test sürüşüne çıkarma imkanım oldu. Q30'un direksiyonu başına geçtiğinizde zihninizde beliren "ben bu düğmeleri, göstergeleri bir yerden hatırlıyorum ama du bakalım.." düşüncesinden çok, malzemelerin kokusu ve aracın kıvrımlı hatlarının iç mekandan bile nasıl güzel gözüktüğü oluyor. Infiniti markasının farklılaşmaya, tabuları yıkmaya çalıştığı en önemli başlık da bu çok çekici hatta doğrudan "sexy" denilebilecek tasarım.

1.5 dizel motor bir premium otomobilden ve bu otomobile kavuşmak için ödeyeceğinizi premium mebladan istenenleri verecek düzeyde değil. Ülkemizde bir çok farklı üreticide, bir çok farklı modelin kaputunun altına giren bu ünite Infiniti'de ne yazık ki ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın çok da fazla değişmiyor (110 beygirden ne kadar performans beklenir ki?)

1.6 turbo benzinli motor, düşük devirlerdeki dinginliği ve sarsıntısızlığıya Q30'un en mantıklı güç seçeneği olurken, gaza yüklendiğinzde verdiği ses ve aracı ivmelendiriş şekli yüzleri güldürüyor. Yakıt tüketimi kısacık şehir içi turunda ölçemediğim bir değerdi, onu uzun boylu teste öteliyoruz şimdilik.

Dış tasarım anlamında biraz daha muhafazakar çizgilere sahip yıldızlı kardeşi GLA'dan biraz daha ucuz olan Infiniti Q30, bu şekilde yeni müşterilerin kalbini iki yerden vurabilir. Infiniti tasarımcılarının ve yöneticilerinin de ısrarla vurguladığı gibi “Herkes için herşey” değil “bazı insanlar için herşey” olmak istiyoruz diyorlar ve bunu söylemeden önce de gelip ürünlerine yakından bakılmasını, malzemelerine dokunulmasını, hissedilmesini talep ediyorlar. Benim bu çağrıya cevabım, malzemelere dokunduğumda hissedilenlerin gerçekten bir premium otomobile geçilecekse bunu Infiniti ile gerçekleştirmeye değecek şekilde olduğu. Özenli dikişlerle bezenmiş deri, aluminyum, süet, kaliteli plastik vb. malzemelerden oluşan kabin, ülkemizde anaakım ve sıradanlaşmaya başlayan Alman rakiplerin distribütlerinin zorla dayattığı, paket ürünlerinden kesinlikle farklı hissettiriyor.

 

#OtoSeyir #akış #Infiniti #Q30

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni Peugeot 3008

PSA grubunun aslan logolu markası Peugeot, model ailesinin yüzü ve altapısıyla en eski kalan üyesi 3008'i bu kadar beklemeye değmiş dedirtecek şekilde yeniledi.

                       

 

                         

308 modelinden çizgiler taşımakla birlikte ilk nesliyle yollara çıktığı zamandaki özgün şeklini koruyarak daha da geliştiren 3008 özellikle arka çamurlukta ilginç tasarım detayları içeriyor. Keza ön kısımda da bu kadar girintili çıkıntılı bir far tasarımını yoldan geçen her arabada görmek namümkün.

Fotoğraflara bakıp kendinizin kendinizce daha güzel yorumlayacağını düşündüğüm 3008'in dış tasarımını bir kenara bırakıp içeriye geçtiğimizde i-Cockpit'in bu zamana kadarki en şık hali bizleri karşılıyor. 3008'in yine ilk nesliyle ortaya çıkan özgün düğme grupları artık iyice büyümüş ve bu düğme grubunun üzerinde tablet görünümlü geniş bir dokunmatik ekran yerleştirilmiş. Sürücüye odaklı kumanda panellerine yeni bir vites ve sürüş modları kontrol konsolu tasarlanmış. i-Cockpit'in yeni tamamlayıcı parçası ise 12.3 inç ebadındaki dijital gösterge paneli. Markanın 308 ve 208'in yeni modellerinde, alışılagelmişten farklı olarak direksiyon simidinin arkasından yukarıya ve ileriye taşıdığı gösterge panelleri böylece 2016 yılının son modası LCD paneline de kavuşmuş oldu.

     

EMP2 modüler platformu üzerine kurulu olan yeni 3008'in 100 kg hafiflediği vurgulanıyor. Bu platformun (ve aslında otomotivde her yeni platformun) getirilerinden biri olarak aksa açıklı 80mm artırılmış ve böylece yaşam alanı dediğim yere çok daha fazla geniş hacimler sunulabilmiş. Bu sınıf modellerde bakılan en önemli ölçülerden biri olan bagaj hacmi önceki nesile göre 90 litre artarak 520 litreye ulaşmış.

                     

 

                    

Kaputun altında önceki 3008'den farklı olarak artık 1.2 litre turbo PureTech 130 beygirlik ünite de yerini almış. Ülkemizde hali hazırda satılan ve yakıt tüketimi ile ağır gövdeli bu araçları yeterince performansla buluşturan 1.6 BlueHDI 100 ve 120 beygirlik güç türevleri EAT6 şanzımanla eşleştirilebilecek. Crossover'dan ziyayde Sports Utility Vehicle tanımındaki gibi bir kullanım amacı hedefleniyorsa yeni bir motor seçeneği bizleri karşılıyor; 1.6 litre hacime turbo benzinli THP 165. Bu kadar iştahlı, içi yanan bir motorun yakıt masraflarından kaçınmak için ise 2 litre hacimli BlueHDI 150 ve 180 beygirlik üniteler bizim gibi vergi sistemi motor hacmine göre değil de emisyon değerlerine göre belirlenen ülkelere hitap etmek üzere mevcudiyetlerini sürdürüyorlar.

 

 

 

 

 

3008 ile bir sonraki karşılaşmamız Eylül ayında Paris Motor Show'da olacak ve akabinde yıl sonunda muhtemelen öncelikle Batı Avrupa, daha sonrasında tüm dünyaya teslimatlar başlayacak.

#akış #OtoSeyir #Peugeot #3008 #ParisMotorShow

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16

Volvo XC90 ve T3 Motorlu Modeller Lansmanı

Ford ile bağlarını koparıp yeni sahibi Geely ile özgürlüğüne kavuştuktan sonra önemli değişimlere tanıklık ettiğimiz Volvo bir süre daha eski sahibinin izlerini taşımış, sanki Ford'un premium modelleriymişçesine çok fazla ortak parça kullanımıyla yollara çıkmaya devam etmişti. Bu durumdan sıyrılması biraz zaman alan İsveçli üretici artık yepyeni altyapısını kullanan XC90 ve T3 motorlu modelleriyle kendi yolunu izlemeye başlıyor.

Volvo Car Turkey Yeni Genel Muduru Frank Versaevel (2)

Üstteki görselde gördüğünüz beyefendi Volvo Car Türkiye'nin yeni genel müdürü Frank Versaevel. Daha önce markanın Belçika, ABD, İsveç ve Çek Cumhuriyeti bölgelerinde yöneticilik yapmış Frank Bey, başarılarıyla bağlantılı olarak Türkiye'deki rekor büyümelerin devamını sağlamak adına göreve getirilmiş. Kendisiyle sohbet etme imkanı da buldum ve aramızda geçen muhabbette yakında tanıtılacak olan S90'ın ellerini çok güçlendireceğini özellikle belirtti, sizlere de bu düşüncesini aktarmış olayım.

T3 Motorlu Modeller: V40, XV40, S60, V60

V40-2

Yeni tasarım dili, heybetli gövdesi ve teknolojik oyuncaklarıyla kendimizi alamadığımız XC90'a geçmeden önce pazarın bizleri daha yakından ilgilendiren kısmına, T3 motorlu V40, XV40, S60 ve V60 modellerine değinelim. Volvo'nun ısrarla baştan sona kendi tasarımı olduğunu vurguladığı, bizim ise Ford'tan kalma bir ünitenin elden geçirilmiş versiyonu olmasından şüphe ettiğimiz 1.5 litre hacimli 4-silindirli turbo beslemeli motordan 152 beygir güç ve 250 Nm tork elde edilmiş. Bu değerler daha önce T4 olarak isimlendirilen modellerde kullanılan Ford'un 1.6 EcoBoost ünitesinin 180 beygirinden 28 beygir az ve 240 Nm torkundan 10 Nm daha fazla.

T3 motorla gelen en önemli yenilik ise Getrag üretimi ıslak çift kavramalı PowerShift şanzımanın yerini Aisin üretimi 6-ileri tork konvertörlü (tam otomatik) şanzımana bırakmış olması. V40 T3 ile lansmanda geçirdiğim vakitte yeni şanzımanın motorla uyumu ve tork konvertörlü güç aktarım tasarımının vites geçişlerinde ne kadar yumuşak olduğu beğenimi kazandı. 2005 yılından itibaren ekonomik aile arabalarında da yer verilmeye başlanan çift kavramalı şanzımanların 10 yıl aradan sonra kimi üreticilerce artık tercih sebebi olmaması, bu şanzımanı çok yüksek hacimli üretimlerde kullanan Alman otomotiv devinin bile başını çokça ağrıtıp çeşitli revizyonlara gitmesi "Bu zamana kadar çift kavramalı şanzıman teknolojisiyle neden kafamız şişti, başımız ağrıdı?" şeklinde soruları aklımıza getiriyor.

V40-4

 T3 motorun tüketim değerine lansman dönüşünde S60 modeliyle Çeşme'den İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na dönerken 95 kilometre uzunluğunda bir güzergahta bakabildim; klima açık vaziyette, sürücü dahil 4 yolcuyla, 130 km/sa sabit süratle 7,8 litre ortalama değeri elde ettim. Yakıt tüketiminin alt sınırına İstanbul'da yapacağımız daha kapsamlı testte bakacağız ancak yukarıda bahsettiğim test koşullarının gerçek kullanıma epey yakın olduğunu vurgulamak gerek.

Volvo S60 R-Design (2)

T3 motorlu V40 fiyatını henüz Volvo Car Türkiye'nin resmi sitesinde göremiyorsanız söyleyim; D2 motorlu modelin baz donanımının fiyatına Premium donanımın ekstralarıyla birlikte 85 bin TL başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak. S60 için de benzer bir fiyatlandırma söz konusu olacak yani 102 bin TL'lik bir fiyat etiketine sahip olacak.

Yeni Volvo'nun ilk temsilcisi: XC90

Volvo Yeni XC90 (4)

Yeni genel müdür Frank Bey'in toplantı sırasında söylediği çok önemli bir söz oldu; " Yeni XC90, önümüzdeki 4 yıl içinde gelecek modellerle markamızın en eski modeli olacak " .  Önümüzdeki süreçte Volvo'da gerçekleşecek önemli değişimleri vurgulamak için söylenen bu iddialı söz tabiki de XC90'ın hali hazırda üreticinin en yeni ve en değerli modeli olduğunu değiştirmiyor. Sıfırdan tasarlanan yeni bir uyarlanabilir altyapının ilk örneği olan XC90, tamamı 2 litre hacimli bloklardan oluşan dizel ve benzinli motorlardan gücünü alıyor.

IMG_5465 IMG_5466

Lansmana ve ülkemizdeki ilk sahiplerine getirilen XC90'lar en güçlü dizel motor seçeneği olan D5 AWD ile 225 beygir güç ve 470 Nm tork değerlerine sahip. T8 Twin Engine Plug-in Hybrid modeli ise 2016 başında gelecek ve şimdiden ülkemize ayrılan sipariş kotasının dolmak üzere olduğunu belirteyim.

Lansmanda sınırlı bir zamanda sürücü koltuğunda bulunabildiğim XC90'a dair anlatacak çok şey var o yüzden en yakın zamanda konuk ederek her yönünü ele alacağımız inceleme videomuzda tüm ayrıntılara değineceğiz. Kapsamlı incelememiz öncesinde ilk izlenimlere değinecek olursak...

IMG_5471

XC90'ın iç mekanında kullanılan malzemelerin kalitesi ve kumanda panellerinin ergonomisi çok başarılı. Kaplama malzemelerinin üretim kalitesini överken aracın bazı parçalarından gelen istenmeyen seslerin olduğunu da söylemeden geçmeyeyim; soğutma yani havalandırma özelliğine sahip koltukların içinden bir fan sesi geliyor. Bu durumun test aracına özel olup olmadığına daha sonra bakacağız.

IMG_5482

Yeni Sensus araç içi bilgi&eğlence sisteminin dikey olarak konumlandırılmış dokunmatik ekranının çözünürlüğü yüksek ve dokunmatik tepkileri eğer bir kıstas almak gerekirse iPad kadar hızlı. Klima kontrolleri için bir fiziksel düğme paneli bulunmayan XC90'da bu kontrollere dilediğinizde ekranın alt kısmına dokunarak veya bu bölümü yukarı çekerek tam ekranda ulaşabiliyorsunuz. Fotoğraf çekimi için o sırada denk gelen modelde bulunmayan Bowers & Wilkins ses sitemi ise gerçekten her TeknoSeyir - OtoSeyir takipçisinin bir Volvo bayine başvurup deneyimlemesi gereken bir donanım. 27 bin TL ekstra ücret istenen bu ses sitemi 19 hoparlör ve özel soğutmalı subwoofer'dan oluşuyor. Göteborg Senfoni Orkestrası'nın kullandığı konser salonunun akustiğini simule eden bu sistemde FM Radyo dinlerken bile sesi diğer arabalarda açtığınızdan daha fazla açasınız geliyor.

IMG_5481 IMG_5484

Bir diğer teknolojik oyuncak ise gösterge paneli; tamamen LCD ekrandan oluşan bu panelde hiç bir mekanik, hareketli parça yok. O günkü ruh halinize göre daha önceki Volvo modellerinde de gördüğümüz gibi Elegance, ECO Pro ve Dynamic olarak ayarlayabildiğimiz grafikler ve renk şemasının yanı sıra navigasyon bilgileri de devir ve hız saatlerinin ortasında gösteriliyor. Gösterge panelinin menüsünde dolaşmak ve diğer işlevler için direksiyon simidinin sağ kolundaki düğme grubunu kullanılıyor.

IMG_5474 IMG_5477

YDXJ0452

XC90 ülkemizde her türden kullanıcıya hitap etsin ve çok fazla seçenek olup kafa karışıklığı yaratmasın diye olsa gerek, yalnızca 7 koltuklu olarak getiriliyor. İkinci sıra koltukların her biri ayrı olarak raylı sistem üzerinde kaydırılıp diz mesafesi arzuladığınız şekilde ayarlanabiliyor. Üçüncü sıra koltukların açılıp kapanma teşkilatı fotoğraflarını çektiğim Momentum isimli donanımda manuel olarak gerçekleşirken Inscription isimli üst donanım seviyesinde bu işlem bagajdan kontrol edilen elektrikli mekanizmayla yapılabiliyor.

XC90-2

XC90 donanıma göre 2,300 kg ağırlığa ulaşan ve standart şasiyle 238 mm, havalı süspansiyonla 227 mm - 267 mm arasında değişen yerden yüksekliğe sahip bir SUV, haliyle gövde salınımları özellikle Eco ve Comfort sürüş modlarında kendini hissettiriyor. Eğer XC90'ı lansmanın gerçekleştiği Çeşme, Alaçatı gibi ülkemiz coğrafyasının bizlere hediyesi olan dar, virajlı yollarda tempolu bir şekilde kullanacaksanız Dynamic modunda sertleşen süspansiyon ve ön lastiklerde olup biteni daha net geri bildirmeye başlayan direksiyon tercihiniz olacaktır. 0-100 hızlanmasını 7,8 saniyede gerçekleştiren namı diğer "Thor's Hammer" yeterli performansı sunduğunu bu veriyle de ispat ediyor. Aisin imzalı 8-ileri ıslak çift kavramalı şanzımanın vites geçişleri kusursuz ama fazladan eklenen dişli oranlarından ötürü ilk vitesler oldukça kısa, performanslı kullanımda vites kontrolöründen Sport modu seçtiğinizde daha yüksek devirler ve uzayan oranlarla karşılaşacaksınız.

IMG_5490

Yeni XC90 önceki nesilde başarıyla yerine getirilen Off-Road özelliklerini sunmak gibi önemli bir görevi de yerine getirmek zorunda. D5 AWD modeli, sürüş modlarından biri olan Off-Road seçeneğinde aracın yerden yüksekliğini 6 cm artırıyor ve güç aktarım sistemini şehiriçi kullanımında ağırlık verilen önden çekiş eğilimden çıkarıp tüm tekerleklere güç gönderecek şekilde ayarlıyor. AWD sisteminin Haldex olduğunu bilmeyenler için söyleyelim.

IMG_5463

Volvo denildiğine aklımızda belirenlerin başında güvenlik başlığı gelir; XC90 markanın CEO'su Håkan Samuelsson'un da söylediği gibi bu zamana kadar ürettikleri en güvenli otomobil olma iddiasında. City Safety donanımıyla sürücünün olası bir çarpışmaya kayıtsız kalması durumunda devreye giren otomatik frenleme sistemi diğer Volvo modellerinde olduğu gibi standart olarak sunuluyor. Diğer modellerden farklı olarak bu sistem 50 km/sa hızlara kadar değil de aracın çıkabileceği tüm hızlarda çalışıyor. Bir diğer yeni ve tüm XC90'larda standart olarak sunulan sistem ise Run-off Protection adı verilen güvenlik donanımı; İskandinav coğrafyasının zorlu koşullarında kazaların üçte birinin tek aracın karıştığı kazalar olduğunu tespit eden Volvo, yoldan çıkma yada bir başka tabirle bankete düşmek nedeniyle oluşan kazalarda yolcuların omurgalarını koruyacak bir kemer ve koltuk tasarımı geliştirmiş. Bu özelliklere ilave olarak stereo kamera ve radar donanımıyla çalışan adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip sistemi de güvenlik paketiyle alınabilecek opsiyonlar arasında.

Volvo T3 motoruyla Alman rakiplerinin azımsanmayacak rakamlarda sattığı benzinli motor pazarı diliminden bir ısırık da kendisi almak istiyor. Bu zamana kadar D2 motorun domine ettiği satışların bir süreliğine T3 motorlu modeller olması yönünde planlar yapmışlar. D2 motora ne olacak diye soracak olursanız, kendisi artık emekli olacak ve Volvo bünyesinde yeni tasarlanan daha güçlü bir üniteye (D3) yerini bırakacak.

XC90 D5 AWD'nin yıl sonunda gelecek R-Design paketi ve yıl başında gelecek T8 Twin Engine Plug-in Hybrid modelle birlikte en önemli rakibi Audi Q7 vergi dezavantajının da eklenmesiyle birlikte zor zamanlardan geçericeğe benziyor. Öte yandan 2 litre hacimli dizel motorla karşımıza çıkan bir de BMW X5 xDrive 25d modeli var tabi.

XC90 ve T3 motorlu modeller ile ilgili daha fazla içeriği önümüzdeki günlerde sunuyor olacağız. Takipte kalın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni Toyota Avensis

toyota_avensis_sedan_29 toyota_avensis_sedan_26

Avrupalı rakipleri karşısında uzun yıllar her pazara hitap eden donanım, motor ve şanzıman kombinasyonunu tutturmak konusunda eksiklikleri olan Toyota sonunda eski kıtaya gerektiği önemi ve bütçeyi ayırarak sıkı bir rekabete girmeye hazırlanıyor.

Avensis toyota_avensis_sedan_9 (1619 x 1080)

3. nesil Avensis'in 3. makyajı olan bu modelde Toyota'nın küresel anlamda tüm modellerine uyguladığı Keen-Look dış tasarım çizgilerine yer veren üretici, iç mekanda da yeni göstergeler, yeni kumanda panelleri ve yeni kaplamalara yer vermiş.

toyota_avensis_sedan_63

2 dizel 3 benzinli motor seçeneği ile sunulacak olan Yeni Avensis’te 1.6 lt D-4D dizel motor ilk kez kullanılacak. 6 ileri manuel şanzımana sahip 1.6 lt D-4D dizel motorun 2.0 lt’lik dizel motordan 20 kg daha hafif olduğu söyleniyor. Bu motor 4000 d/dak’da 112 beygir güç, 1750-2250 d/dak aralığında 270 Nm maksimum tork üretiyor. Yakıt tüketimi  ise ortalama  4.2 lt/100 km olarak açıklanıyor.

Yeni Avensis’te, 1.6 lt D-4D’nin yanı sıra, ilk kez bir Toyota’da kullanılacak 143 beygir üreten 2.0 lt D-4D güç ünitesine de yer verilmeye başlanıyor. Yeni Avensis’in motor gamında; iki dizel motorla birlikte 132 beygirlik güç üreten 1.6 lt, 147 beygirlik güç üreten 1.8 lt ve 152 beygirlik güç üreten 2.0 lt benzinli motor da yer alıyor. Yakıt tüketimi kapsamlı revizyonlarla yüzde 4 oranında düşürülen 1.8 ve 2.0 lt benzinli motorlar, otomatik Multidrive S şanzımanla birlikte "bilindik" mekanik parçalarla sağlamlığı ön planda tutan müşterilere hitap etmeye devam ediyor.

toyota_avensis_wagon_23 toyota_avensis_wagon_21

Ülkemizdeki satış fiyatları da açıklanan Yeni Avensis'in benzinli versiyonları 76 bin 900 TL’den, dizel versiyonları ise 92 bin 900TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor. Touring Sports modelinin de satışına devam edileceğini belirtelim. Yeni Avensis'in güncel fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.

#OtoSeyir #Toyota

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12
 • Kesb-i @kesb-i

  Direksiyonu benim 2011 model B sınıfı arabamın birebir kopyası olmuş. Benimki tabiki çok daha iyi duruyor. Hırhız toyota çalmış ama daha kötü yapmış 😀

 • Mahmut ÇİFCİ @mahmut492

  1.6 litre dizel motor, bmw imzalı bir motor. çok tartışılan iç tasarım ise türk karaman kardeşlere ait diye hatırlıyorum. yanılmıyorumdur umarım...

 • Emir @emir25

  @meric abi Can abi ve teknoseyir okurları bir sorum var.

  Birisi toyota corolla dizel 1.4 90 hp 70000kmde 2010 46500 TL
  Diğeri volkswagen passat dizel 2.0 140 hp 140000 kmde 2008 56000 TL

  Her iki araçta otomatik vites. Siz olsanız hangisini alırsınız ?

  • Hasan Alp İNAN @hainan

   Toyota'nın M/M olarak adlandırdığı otomatikleştirilmiş manuel vites kutusunu kullandığınızda memnun kalırsanız onu alın. Ama beğeneceğinizi düşünmüyorum. Passat dizel muhtemelen 6 ileri DSG vites kutusuna sahip. Yağ banyolu kavraması vardır. 7 ileriye göre daha sorunsuz bir vites kutusudur. Ancak burada da 2.0lt motor hacminin vergiye yansıması var. 2.el satış hızı açısından da Toyota daha hızlı olacaktır. (Motor hacmi nedeniyle) Bu bilgiler ışığında karar verin. Bana soracak olursanız güç, konfor ve üst sınıf olması nedeniyle Passat alırdım.

 • Emir @emir25

  Zaten passat 2008 olduğu için vergisi düşüyor. vergi konusunda yaklaşık 300 tl fark var. 6 DSG ve 7 DSG'nin farkı ne ? Son olarak sizce hangi araba daha geniştir ?

Yenilenen Mercedes-Benz A-Serisi (2016 )

OtoSeyir'in ilk inceleme konuğu olma ünvanını da taşıyan, değerli editörümüz @can dostumuzun da sınıfında en beğendiği modellerden biri olan A-Serisi, 2016 model yılı için kapsamlı bir makyaj ve güç üniteleri kısmında önemli bir yenilik operasyonu geçiriyor.

 2016-Mercedes-A-Class-8 2016-Mercedes-A-Class-7

Yenilenen A-Serisi'nin dış mekanında yapılan en dikkat çekici değişiklik, üreticinin daha üst sınıf modellerinde görmeye başladığımız "diamond" -tabiki sadece görüntüsü elmas taşlarına benzeyen plastik malzeme- ızgaranın artık tüm donanım ve dış tasarım paketlerinde standart olarak sunulacak olması. Ön far grubunda çok belirgin bir farklılık göze çarpmazken arka far grubunun LED ışıklandırma ve reflektör parçalarının düzeninde değişikliğe gidilmiş. Bir diğer önemli değişiklik de egsoz çıkışlarının arka difüzörün kenarlarına entegre edilmesi.

2016-Mercedes-A-Class-1 2016-Mercedes-A-Class-2

İç mekanda göstergelerde ve düğme gruplarında ancak A-Serisi kullanıcılarının rahatlıkla anlayabileceği ufak değişiklere gidilmiş. Bilgi&eğlence sisteminde tablet görünümlü ekran kullanılmaya devam edilirken, bu parçanın ekran ebadı opsiyonel olarak 8 inçe yükseltilebiliyor. Güncel akıllı telefon bağlantı arayüzleri olan Apple CarPlay ve Mirrolink özellikleri de eklenmiş.

2016-Mercedes-A-Class-18 2016-Mercedes-A-Class-9

Gelelim en çok merak konusu olan kaputun altındaki değişikliklere; A160 isimli yeni bir giriş seviyesi benzinli modele kavuşan A-Serisi, bu ünitede A180'deki 122 beygir yerine 100 beygir güç sunuyor, yakıt tüketimi de bir nebze daha düşük değerlere sahip. Dizel modellerinde CDI isimlendirmesini kaldıran ve BMW'deki kullanımın aynısı olan "d" harfine yer vermeye başlayan Mercedes-Benz'in yeni giriş seviyesi dizel modelinin adı A160 d olacak. Giriş seviyesi dizel modellere güç veren Renault ortaklığından gelen bu 1.5 litre hacmindeki turbo-dizel motor, 90/110 beygir güç ve 240/260Nm maks. tork değerlerine sahipken, 100 km'de 3.5 lt tüketim değeriyle en tutumlu A-Serisi olmaya devam edecek. (her ne kadar bizim pazarımızın vergi sistemini ilgilendirmese de 89 g/km CO2 salınımı olduğunu da ekleyelim).

Yürüyen aksamda gelen çok önemli bir yenilik ise değişken sönümleme (adaptive damping) özelliğine sahip olacak yeni süspansiyonlar; Mercedes'in "DYNAMIC SELECT" şeklinde yine kendince afilli bir şekilde isimlendirdiği bu sistem yalnızca A 200 d 4MATIC, A 220 4MATIC, A 220 d, A 220 d 4MATIC, A 250 4MATIC, A 250 Sport ve A 250 Sport 4MATIC, AMG Paketli ve 7G-DCT şanzımanlı modellerde standart olarak sunulacak. Bu tertibatın sönümleme seçenekleri de "Comfort", "Sport", "Eco" ve "Individual" olarak 4 moda ayrılmış.

2016-Mercedes-A-Class-49 2016-Mercedes-A-Class-51

AMG A45 modeline erişemeyen ancak yine de sportif bir A-Serisi sahibi olmak isteyenlere özel bir "Motorsport Edition" sunulmuş. F1 takımının renk şeması ve aerodinamik parçalarından esinlenilerek hazırlanan bu gövde kiti A 200 ve A 200 d modelleriyle birlikte A45 modelinde de sunulacak.

3 Temmuz 2015 itibariyle ısmarlanabilecek yenilenmiş A-Serisi modellerinin sahiplerine kavuşması Eylül ayını bulacak.

#OtoSeyir #Mercedes-Benz #A-Serisi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Ford GT - Le Mans 2016

Ford Yeni GT ile dayanıklılık yarışlarına kaldığı yerden devam etmeye hazırlanıyor. Dün gerçekleşen basın toplantısında tanıtılan yeni Ford GT yarış arabası ile önümüzdeki yıl "endurance" yarışlarının en önemli ayağı olan Le Mans 24 Saat'e LM GTE Pro sınıfından katılınacağı duyuruldu.

Ford GT ile ilgili yarış takvimini yalnızca Le Mans'la sınırlı tutmamış; Rolex 24h Daytona ile başlayan sezonun devamında FIA World Endurance Championship ve TUDOR United SportsCar Championship yarışlarına da katılacak.

Bu zorlu yarışların üstesinden gelmesi için tasarlanan çift turbo beslemeli 3.5 litrelik V6 EcoBoost motor daha önce 2014 yılında 12 Hours of Sebring ve Rolex 24h Daytona yarışlarında birinci sırada geldi.

Ford'un bu yeni yarış serüvenindeki destekçileri ise epey büyük isimler; Multimatic Motorsports, Roush Yates Engines, Castrol, Michelin, Forza Motorsport, Sparco, Brembo ve CGRFS.

ford_gt_29

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2016 BMW X1 (F48)

2016-BMW-X1-SUV-22 2016-BMW-X1-SUV-23

BMW Crossover / SUV model ailesinin en küçük üyesi X1, ikinci nesliyle karşımızda. İlk nesilde E90 kod adlı 3-Serisi platformunu kullanan X1 E84, yeni modelde üreticinin " önden çekiş | yanlamasına motor " düzeninde ilk girişimi olan UKL1 mimarisi üzerine kurulmuş.

2016-BMW-X1-SUV-27 2016-BMW-X1-SUV-26

Dış tasarımda ailenin büyükleri X3 ve X5'e çok benzer ön far grupları, arka kısımda X4 ve 2-Serisi Active Tourer arka farlarının harmanlanmış hali dikkat çekiyor. Tavan çizgisinin arkaya gittikçe fazlaca eğilmesi de önceki nesilden alıştığımız Station Wagon gövde tipine benzemiyor. X1'e özel olan bir tasarım detayı ise ön ve arka tamponların altından yukarıya doğru uzanan plastik koruma kaplamaları.

2016-BMW-X1-SUV-75 2016-BMW-X1-SUV-76

Aracın altyapısı konusuna bir kez daha dönüş yapacak olursak bizleri BMW'nin yeni nesil B3X ve B4X motor seçenekleri karşılıyor; sDrive20i ve xDrive20i modelleri 2.0 litre hacimli benzinli turbo motorun 190 beygir güç ve 280 Nm torkundan istifade ederken, bu ünitenin en güçlü seçeneği olan xDrive25i 'ye özel 230 beygir ve 350Nm tork değerleri sunulmuş. Dizel motor kanadında üreticinin diğer modellerinden farklı olarak yanlamasına yerleştirilmiş 2-litre hacimli motorlar kullanılırken, önden çekişli sDrive20d'de 150 beygir güç | 330Nm tork, AWD olan xDrive20d ise 190 beygir güç | 400 Nm tork değerleri sunulmuş. Benzinli de olduğu gibi dizelde de bir en güçlü seçenek daha mevcut; xDrive25d 230 beygir güç ve 450Nm tork değerleriyle yer alıyor. Bütün motor seçenekleri 6-ileri düz veya 8-ileri otomatik şanzımanla ısmarlanabiliyor.

Bizim pazarımızı yakından ilgilendiren en önemli gelişme ise ilerleyen dönemde yeni 3-silindirli 1.5 litre hacimli dizel ve benzinli güç ünitelerinin X1'e de gelecek olması.

2016-BMW-X1-SUV-32 2016-BMW-X1-SUV-39

İç mekanda 3-Serisi ile benzer kumanda panellerinin kullanıldığını gördüğümüz yeni X1'in arka yaşam alanı önceline göre bir hayli geniş; asfalt seviyesinden önde 36mm arkada 64mm daha yükseğe taşınan oturuş pozisyonu ve 2. sıra koltukların ileri-geri hareket özelliği sayesinde 37 ile 66mm arasında artan diz mesafesi X1'i X3'ün boyutlarına fazlaca yakınlaştırmış.

2016-BMW-X1-SUV-70 2016-BMW-X1-SUV-69

Yeni X1'in ölüçelerinde önceki nesile göre ne değişiklikler var diye soracak olursanız; 4,439mm uzunlukla 36mm kısaldığını, 1,821mm genişlikle 21mm genişlediğini ve 1,598mm yükseklikle 53mm daha yüksek olduğunu bildirelim. Önemli bir diğer ölçü olan bagaj hacmi de önceki nesile göre 85 litre artarak 505 litreye ulaşmış.

2016-BMW-X1-SUV-12 2016-BMW-X1-SUV-13

Advantage, Sport Line, xLine ve M Sport şeklinde adlandırılan donanım seçeneklerine sahip olacağı duyurulan yeni X1 ürün ailesinin fiyat bilgisine henüz sahip değiliz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9