Linux dağıtımlarını deneyeceğim bir dizüstü bilgisayar arıyorum. Olabildiğince ucuz, ekranı kötü olmayan ve taşınabilirlik açısından sorun yaratmayacak bir model önerebilir misiniz? Ya da alırken nelere dikkat etmem gerekir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İndirimden dolayı Tidal kullanmaya başladım. Ama çok fazla Türkçe ve yeni gruplar dinlediğim için çoğu burada yok. Zaten başka şeyler de denemek gibi bir planım vardı. Ama şimdiye kadar dinlediğim listeler pek iyi gelmedi.

Kısacası dil fark etmeksizin paylaşmak istediğiniz ve önerdiğiniz listeler var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hazır bir sürü Pixel 4 videosu izlemişkan anladıklarımı sizlerle de paylaşayım dedim. Pek mantıklı bir fikir değilse lütfen belirtin. Ben de bu vakti başka boş yerlere harcayayım.
Öncelikle saf android tarafından gelen arayüz işletim sistemi uyumundan bahsetmeye gerek yok. Telefon çok seri çalışıyor. Bir de 90hz ile birleşince çok iyi bir kullanıcı deneyimi oluşuyor. Ama 90hz panelin kullanım tarzı biraz farklı. Sadece %75 parlaklık ve üstünde çalışıyor. Anladığım kadarıyla ekrana müdahale etmediğiniz sürece de 60 hz ile çalışıyor.(Geliştirici seçeneklerinde sadece 90hz ile çalıştırma seçeneği mevcut.)

Kamera kısmı Apple'ın büyük hamlesinden sonra yetersiz görünmeye başladı. Ultra geniş açılı kameranın olmaması büyük bir eksiklik. Ayrıca video tarafında da pek fazla gelişme yok. Pixel serisinin fotoğraf yorumlanmasını sevenler yine sevecektir. Ayrıca hdr+ işleme süresi azalmış ve eş zamanlı hdr+ etkisi ayarlana biliyor. İkinci kamera pek de bir işe yaramıyor gibi en azından 3-5x bir kamera kullanarak daha iyi performans alınabilirdi. Super res zoom çok da büyüleyici bir etki oluşturmuyor. Astrophotography modu 4 dk gibi bekleme sürelerinde çok güzel işler çıkarıyor.

Pil tarafinda çoğu rakibinin gersinde ortalama bir performansa sahip. Günü çıkaracak kadar diyebiliriz ama bu Xl olan model için geçerli. Düz model tam anlamıyla yetersiz bir pil süresine sahip.

Yeni gelen radarin en sevilen özelliği elinizi yaklaştırdığnızda ekranın açılması. Alarm erteleme çağrı kapatma ve spotifyda(destekleyen uygulamarda) müzik değiştirme gibi özelliklere de sahip

Yüz tanıma ise çok hızlı ve güvenli (tabii gözler kapalıyken kilidi açma sorunu giderildiği zaman)

Ekran parlaklık dışında çok iyi. Güneş altında biraz sorun çıkarabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Player 1 @player-1

  Parasını hakeden bir telefon değil. Tıpkı iPhone'lar gibi. Yarı fiyatına Meizu 16T alınır, S10e alınır, bulunabilirse Oneplus alınır vs.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   E o zaman Mercedes BMW Cadillac vs neden bu kadar satıyor? Fiyatını hak etme mevzusu çok derin bir konu. Öyle “Aaa 3 bin liraya SD 855 li, 5.000 mah pilli, 3 kameralı telefon satıyor adamlar” tadında basit bir mevzu değil.

   Mesela 5 sene sonra bakarız piyasaya. Bu sene satışa çıkan ve satılan saydığın sözde f/p ürünlerin % kaçı hala yaşıyor, Google’in Apple’in Samsung’un ürünlerinin % kaçı yaşıyor? Aradaki fark 3 kattan az ise sen haklısın derim.

   Elbette bu büyük markalar daha fazla kar koyuyorlar ama bu fiyat farklarını oluşturan şey sadece kar farkı değil.

  • Player 1 @player-1

   @ybahadir Ben z3 compact kullanıyorum, hala "yaşıyor". Bir cihazın güncelleme almaması öldüğü anlamına gelmez. Sadece Vulcan desteği olmadığı için güncel api'ye sahip oyunları açmıyor. Ekranı aynı ekran, işlemcisi aynı işlemci, rami aynı ram... Hala aynı işlemleri yapabiliyor. İşlevinde bir azalma yok. Artış da yok derseniz ona diyecek birşey yok. Ama olacak muhtemel artışların bir telefon parası daha etmeyeceğini diye düşünüyorum.

 • Draftx @draftx

  Pixel serisi birçoğu tarafından ne kadar iyi göstermeye çalışsa da gayet başarısız bir seri. Nexus serisinin kamerası iyi versiyonunu 2 katı fiyatla satmaya çalışıyorlar. Hele ki son 2 model alabildiğine başarısız modeller, sadece Google gücünü kullanıyor. Belli ülkelerde satışının olması da bunun kanıtı zaten.

Mi band 4 saat 9-12 arasında yine indirime giriyor. Kaçıranlara duyurulur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Redmi Airdots Tws indirime girecekmiş, şuan 200₺ olarak gözüküyor. Büyük ihtimalle 180-170₺ arasında olacaktır. Sizce alınır mı?

Dört Dörtlük Kampanya - 4 Süper Ürün & 4 Süper Fiyat

Hepsiburada'nın birbirinden avantajlı fiyatlar içeren kampanyaları başladı. Tıkla, Her gün gece 12’ye kadar sürecek harika indirimleri kaçırma!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar, 250-300₺ arası bir kulakiçi bluetooth kulaklılık almayı düşünüyorum. Pek bir beklentim yok daha önce Meizu Ep52 ve Spigen r32e kullandım. İkisi de kötü değildi. Spor yaparken kullanılabilecek bir kulaklık önerirseniz sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar, elimde Meizu 16 (snapdragon 710'lu olan) var. Merak ettiğiniz bir detay varsa (fotoğraf performansı gibi) yardımcı olmaya çalışırım. Bu arada Mi 6'dan geçtim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Joe @joe

  Genel performans olarak pişman mısın? Oyun, çoklu uygulama vs

  • Hihi @hihi

   Bazen arka plandaki uygulamalar arasında geçiş yaparken bekletiyor.
   Split screen'nin kullanımı Mi 6'da ki gibi kolay değil. Mi 6'da bir uygulama sabitlenip diğerleri değiştirilirken sorun olmuyordu. Burada ikinci uyugulamayı değiştirirken sorun oluyor. Kısacası ilk başta seçtiğiniz iki uygulamayı değiştirmek isterseniz tekra kurmanız gerekiyor.
   Oyun olarak deneme amaçlı PUBG oynadım. HD grafikte yüksek kare hızında sorun çıkarmıyor (Daha üstü zaten cihaz tarafında desteklenmiyor).

   Şimdilik aklıma gelenler bunlar

  • Hihi @hihi

   Parmak izi okuyucu çok hızlı değil ve her zaman okumuyor (%80 okuyor diyebilrim). Parmağın her tarafını kaydetmediğini düşündüm için aynı parmağı bir daha eklemek istediğinizde bu parmak izi zaten ekli diye hata veriyor. Ama yüz tanıma gayet hızlı çoğu zaman parmak izine gerek kalmıyor (Çok düşük ışık hariç). Bir de telefonu uyandırmak için kaldır özelliği fazla hassas ve telefon elinde yürüken bile sürekli açılıyor (Tabii kapatılabiliyor ve ben kapattım). Onun yerine çift tıklama veya gesturelar kullanılabilir. Onlarda gayet iyi çalışıyor.

 • Miheme @miheme

  Bende geçiş yaptım. Bildirim problemi yaşıyorum. Uygulamaların anlık bildirimleri gelmiyor. Sizde varmı o tarz bir problem?