Google Cloud ile Ücretsiz Windows Server Oluşturma

Google Cloud herkese 12 ay boyunca geçerli 300 Dolar veriyor ve biz de bu limitimizi kullanarak Windows Server kuracağız.

Bu işlemleri Gmail hesabınız üzerinden yapacağınız için Gmail hesabı sahibi olmanız gerekmektedir. İlk olarak cloud.google.com adresine girelim ve Ücretsiz Deneyin butonuna basalım.

Gelen ekrandan Gmail hesabımız ile giriş yapalım.

Yazıyı siteden okumaya devam etmek isterseniz tıklayın!

Giriş işlemi yaptıktan sonra ülkemizi seçelim ve kullanım koşullarını kabul edelim.

Açılan pencereden Hesap Türünü Kişisel yapalım ve adres bilgilerimizi girelim. Adres bilgilerimizin doğru olmasına aslında gerek yok 😉 Daha sonra Kredi Kartı bilgilerimizi girelim. Burada dikkat etmemiz gereken bir husus var. Kredi Kartımızda 1 Dolar olması gerekiyor. Eğer yoksa kabul etmiyor.

Google Cloud hesabımızı artık açtık. Şimdi sıra Windows Server'li Sanal Bilgisayar oluşturmaya geldi.

Bunun için yan sekmede yer alan Compute Engine'e tıklayalım. Açılan küçük pencereden Sanal Makine Örneklerine tıklayalım.

Kısa bir süre bekledikten sonra Oluşturun butonunun aktif olduğunu göreceksiniz ve şimdi Oluşturun butonuna tıklayalım.

Açılan sayfada ilk olarak Sanal Bilgisayarımızın ismini girelim. Daha sonra Bölge kısmından istediğimiz herhangi bir bölgeyi seçelim. Ben europe-west3'ü seçtim.

Hemen altında bulunan bölümden ise makinemizin türünü seçiyoruz. Burada siz ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz. Ben 8vCPU'lu 30GB RAM'e sahip bir Bilgisayar oluşturmak istiyorum.

Makinemizin diskini seçmek için Önyükleme Diskine tıklayalım.

Açılan pencerden yüklemek istediğimiz işletim sistemini seçelim. Biz Windows Server 2016 kuracağız. Daha sonra alt kısımda yer alan Disk Türünden SSD kalıcı diski seçelim.

Ve artık Oluştur diyerek sanal makinemizi kuralım.

Artık bir Windows Server 2016 kurulu Sanal Makineye sahipsiniz.

Yazıyı siteden okumaya devam etmek isterseniz tıklayın!

Şimdi bilgisayarımıza bir kullanıcı adı ve şifre belirleyelim. Bunun için RDP'nin yanında bulunan ok tuşuna basalım ve açılan kısımdan Windows şifresi belirleye tıklayalım.

Açılan kutucuğa kendi belirlediğimiz bir kullanıcı adını yazalım ve Belirle diyelim.

Google'un bize verdiği Windows şifresini kopyalayalım ve aynı zamanda bir yere not alalım.

Şimdi Sanal Bilgisayarımıza girme vakti.

Bunun için ilk olarak arama kısmına Uzak Masaüstü Bağlantısı yazalım ve çıkan uygulamayı açalım. IP adresimizi uygulamya girelim ve Bağlan diyelim. Açılan kutucuğa az önce oluşturduğumuz Kullanıcı adını ve şifreyi girerek Tamam diyelim.

Veeeee karşımızda Windows Server 2016 🎉🏆👏

Ama durun işimiz bitmedi 😔 Ekran açıldığında İnternet bağlantımızın olması için bir yan pencere gelecek. Burada Yes diyelim.

Ve son olarak İnternet ayarlarımızı yapalım. Bunun için, ilk girdiğimizde açılan Server Manager'e girelim. Yan kısımda yer alan Local Server'a tıklayalım. Daha sonra IE Enhanced Security Configuration yanında bulunan On butonuna tıklayalım.

Açılan pencerede bulunan kutucukların ikisini de Off yapalım ve OK diyelim.

Ve artık İnternet erişimimizi açtık. Şimdi bir hız test yapalım değil mi? 🤔 Neyse isterseniz siz yaparsınız 😬

 

KAYNAK: MUSKAFA

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Herkese merhabalar, bu rehberimde size Tüketici Hakem Heyetine nasıl başvurulur ? bunu anlatacağım.

Kendi başımdan geçtiği için birebir tecrübe ettim. O yüzden ne nasıl yapılır size elimden geldiğince anlatacağım. Ki aklınızda bir soru olursa gene çekinmeden yorum üzerinden her zaman sorabilirsiniz.

Başımdan geçen olay bir elektronik bir üründü. Kutusundan sıfır aldığım ürün bayide kontrol ederken arızalı çıktı. Bayi ‘’ biz değiştirmiyoruz garantisine ver, onlar değişim yapar. ‘’ dediği için gittim. Aslında bayi birebir değiştirmek zorunda bunu sakın unutmayın. Bozuk çıktıysa şayet yapmak zorunda, ama bizde diyor ki git hakkını THH ile ara değiştirmiyorum ne yaparsan yap. Böyle bir durumda mecbur gideceksiniz.

O yüzden bende önce ürünün yetkili teknik servisine gidip kutusu aksesuarları ile birlikte 2 gün sonra verdim. Yenisi ile değişim istendim, ancak servis bana aradan 15 gün geçince yazılım attık geri yolladık vs. diye geri yolladı. 2. Kere gidip aldığımda ise gene aynı sorun cihaz açılıyor anında kapanıyor. 2. Kere aynı gün geri verdim. Gene yenisi ile değişim talep ettim. Ve bu sefer anakart değiştirildi. Sıfır aldığım cihazın için açılıp benden habersiz işlemler yapılıyor ki yasal hakkım direkt yenisi ile değişimi olduğu halde mağdur ediliyorum. 3. Kere gittim servise, cihazın kasasında açıklıklar yapıştırıcı izleri vs. bu haliyle tabi teslim almadım. Sizde uyarım olsun cihazı görmeden etmeden aldığınıza dair imzayı SAKIN atmayın. Önce bir bakın görün tamir edilmiş mi ? vs. ona göre teslim alır imzalarsınız.

Bu şekil de de olunca tabi 3. Kere oldu tekrar servis aynı gün değişim için verdim. Elimde de teknik servisin bana verdiği form var. Bundan sonra ben umudumu kestim tabi değiştirilmeyecek vs. akabinde THH araştırdım. Sorunumu yazıp hakem heyetine verdim. Yoğunluğa göre görevli 6 ay’a kadar sürebilir dedi. Ve tam 6 ay dolduğunda ise elime karar ptt ile geldi. Ürünün değişimi için ve elimdeki karar ile teknik servise gidip kararı onlara da verdim. Aradan 15 gün geçti ve sıfır kapalı kutu şeklinde ürünümü teslim aldım. Ve tabi aradan toplamdan 7 küsür ay vakit kaybım oldu. Ve haklılığımı ispat etmek için baya da uğraştım. Yasada evet açık açık yazıyor ama uygulama konusunda ve bizim bilinçli tüketici olmamız konusunda biraz sorun var. Aslında bütün tüketiciler mağdur oldukları şey en ufak bir şey bile olduğunda thh ile uğraşsa emin olun ki bayi firma satıcı tüketicilere böyle davranamayacak. Beni mesela en başından beri mağdur eden kişi satıcıydı. O yüzden kilit nokta tamamen biz tüketicileriz. Bilinçli olduğumuz müddetçe bize böyle davranan satıcılar teker teker azalacaklardır.

Başımdan geçen kabaca sorun buydu. Şimdi gelelim asıl rehberimize, tek tek resimlerini ekliyorum. Ve gereken bilgileri de altına yazacağım. Ki adım adım başvurunuzu yapın ve akabinde de THH gidip dilekçenizi teslim edin.

THH sonuçları şehrinize ve ilçeye bağlı olarak 1 hafta içinde de veya benim gibi büyük şehirdeyseniz 6 ay içinde de çıkabiliyor tamamen yoğunluğa bağlıdır. O yüzden sabretmeniz gerekiyor.

Başvuru için size burada örnek dilekçe çıktısını vermeyeceğim çünkü herkesin sorunu değişebilir. Ve THH heyetlerinin de başvuru için parasal bir üst limitleri vardır.

2019 yılı için parasal sınırlar:

Bu hükümler çerçevesinde, 2019 yılında tüketici hakem heyetlerine başvuruda dikkate alınacak limitler aşağıda yer almaktadır.

Buna göre, 2019 yılı Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda,

değeri 5.650 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde 5.650 Türk Lirası ile 8.480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 8.480 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 5.650 Türk Lirası ile 8.480 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak.

Öncelikle başvuru konusunda fatura ismi kimin adına ise o kişinin başvurması lazım. Anneniz babanız yada her kim olursa olsun. Fatura kimin adınaysa o başvuracak. Fatura kişinin adına bir edevlet hesabı gerekiyor.

Edevlet üzerinden ise adım adım anlatıyorum.

Önce https://www.turkiye.gov.tr/ üzerinden giriş yapılacak. HTTPS olmasına dikkat edin.

Giriş yapıldıktan sonra;

 

Sırası ile önce Kurumlar'a tıklıyoruz.

 

Sonra listenin üstünde T harfine tıklıyoruz.

Listeden Ticaret Bakanlığına tıklıyoruz.

 

Listeden Tüketici Hakem Heyetine Başvuru İşlemi yazan kısma tıklıyoruz. , Tüketici portalı tüketici şikayet uygulamasına giriyoruz.

Farklı bir adrese yönlendirecek asıl başvuru oradan yapacağız. Altta Uygulamaya git kısmına tıklıyoruz..

Tarayıcıdan yeni sekmeden https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/ adresine yönlendiriyor.

Bu adreste ise online olarak THH başvurumuzu yapmanız isteniyor. O yüzden başından dediğim gibi her hangi bir hazır dilekçeye gerek yok.

 

İlk adımda TÜBİS isimli bir uygulamadan https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr sitesine yönlendiriyor. Burada ilk sayfada bizim kişisel bilgilerimiz girmemiz gerekmektedir. Bilgilerin doğru ve güncel olmasına dikkat edin. Ben şahsi bilgilerim olduğu için karaladım. Ancak doğru bilgilerin girilmesi şart.

Sabit telefon, cep telefonu, eposta adresi, ve adrese ek olarak tebligat adresi istiyor. Bu tebligat adresi ise şu; THH kararı size posta ile iletiliyor. O yüzden bu adresin doğru olması fatura kimin adınaysa onun adresi olması lazım.

Bilgilerimiz doldu ve kaydet diyorsunuz.

2. adımda ise;

Sol taraftan Tüketici başvuru altından Yeni başvuru ‘a tıklıyorsunuz ve sizden bilgiler istenecektir. Firma bilgilerini istiyor. Firma ünvanı mutlaka yazılması lazım. Ancak şikayet edeceğiniz yerin adını yazacaksınız. Diyelim cep telefonu eğer sıfırı ile değişim istoyrsanız teknik servisin bilgileri yazılacak. Ama ben para iadesi istiyorum diyorsanız o zaman fatura hangi firmadan kesilmişse o firmayı yazacaksınız. Bu ayrıma mutlaka dikkat edin.

İşlemin yapıldığı yer kısmı var. Bu kısımda ise sizi mağdur ettiğiniz düşündüğünüz teknik servis yada firmanın adresini yazacaksınız. 2. Adımda böylece bitti.

3. adımda ise fatura tarihi yazıyor. Elinizdeki faturada yazan tarih ne ise onu yazıyorsunuz. Fiş fatura no ise gene faturada yazıyor eksiksiz yazmanız lazım.

Uyuşmazlık tutarı ise fatura’da yazan ürünün bedeli ne ise kuruşu kuruşuna onu yazmanız lazım. Misal 1000 lira diyelim ama kaç kuruşsa yada 1000.15 tl falan gibi faturada yazıyorsa o 15 kuruşu’da yazmanız lazım.

Talep türü ise gördüğünüz gibi seçebileceğiniz şeçenekler var. Bunları da size tek tek açıklıyorum.

Ayıp oranında bedel indirimi

( diyelim malın bir ayıbı var. Kutudan yamuk çıktı yada çizik hasarlı vs. Bu ayıp neyse onun bedelininin size indirim yapılmasını talep edebilirsiniz.)

Bedel iadesini içeren ve sözleşmeden dönme

( Bedel iadesi ise ürün bozuldu tamir etmiyorlar yada extra kendileri ücret çıkarttılar, sizde haklı olarak malın tamamen fatura tutarının iadesini isteyebilirsiniz. Diyelim bayiden tarifenize ek yada taahhütlü telefon vs. aldınız. Ürün bozuldu sizde iadesini istediniz hem tutar iade edilmesi için hem de var olan taahüdünüzü bozulması için bu seçeneği seçmeniz lazım. )

Diğer

( başka bir sorununuz varsa onunu için bunu seçebilirsiniz)

Malın yenisi ile değiştirilmesi yada hizmetin yeniden görülmesi

( diyelim sizi teknik servis 3-4 kere oyaladı yenisi ile değiştirmedi yada tamir ederken bozdu başak sorun çıktı. Bu gibi durumlarda malın yenisi talep etme hakkınız var. Yada yeniden ücretsiz tamir edilme durumu varsa bunu seçebilirsiniz)

Ücretsiz onarım

( Ürün bozuldu ama sizden kaynaklı olmayan bir nedenle, ancak firma size bu ürün böyle bozulmaz garanti dışı diyorsa ve ek ücret talep ediyorsa sadece ücretsiz onarımı seçebilirsiniz. )

Unutmayın ki bu seçenekleri seçtiğinizde THH bağlı Bilir kişi inceleyecek ve size ona göre sonucu verecektir. Yani haksız da olabilme durumunuz var ama bu oran çok düşük.

Geldik 3. Adıma, bu adımda ise sizden online olarak yükleyebileceğiniz bir pdf. Formatında belge istiyor. Bu belgeyi isterseniz yükleyebilirsiniz faturanın fotokopisi olabilir yada servisin size verdiği form yada garanti dışı kağıdı veya mağduriyetinizi size belirten servisin çıktısı olur. İsterseniz elinizdeki belgeyi hemen tarayıp yükleyebilirsiniz. Veya ben THH gidip öyle teslim edeceğim de diyebilirsiniz. Veya posta ile de yollayabiliyorsunuz. Veya belgeniz de olmayabilir. Seçenekleriniz bunlar.

4.adımda ise başvuru formunuzu altta gösterecektir. Bilgileri kontrol edip o belgeyi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Böylece THH gidip bu belge ile başvuracaksanız veya online olarak her şeyi hallettiniz. Ama gene de kontrol edin yanlışlık varsa geri dönüp düzeltebilirsiniz.

Ve son 5. adım Bize başından girdiğimiz bilgilere göre hangi THH’e gidip başvuracağımızı gösteriyor.

Adresi ve bilgileri yazıyor.

Online olarak yapabileceklerimiz buydu. Şimdi sırada elden nasıl başvurulur onu anlatacağım.

Elden başvuru ise gene yukarıda şekilde olabilir veya dilekçeyi elden sizde doldurup verebilirsiniz.

Elden başvuruda sizden;

2 adet kimlik fotokopisi

2 adet ürünün veya malın fatura fotokopisi

2 adet sorununuzu belirten dilekçenizin fotokopisi

Ve son olarak servisin verdiği yada firmanın size verdiği formun fotokopisi

Bunların hepsi tek tek ayrıca şeffaf dosya ile toplanıp ve 1 tane de telli klasöre konulup o şekilde başvurunuzu elden yapabiliyorsunuz.

Sizden bu başvuruda ıslak imza istenir. Islak imza nedir ? derseniz eğer, fatura tutarı ve şikayet sahibinin adı soyadı ve imzası dilekçede olmak zorundadır. Islak imza ise bu, ve olmadan işlem yapılmaz.

Tüm işlemler tamam sayılır. Başvuruyu yaptıktan sonra size görevli dosya numaranızı verecek ufak bir kağıtta vs. Bazı THH vermiyor arada gidip durumunu sormanız lazım. Çünkü her başvuru kabul edilecek diye bir şart yok.

Eğer elinizde dosya numarası varsa şehrinizin kaymakamlığının sitesinden kontrol edebilirsiniz. Diyelim elinizde dosya numarası yok. O zaman da edevletten zaten başvuru yaptıysak gerek yok. Edevletten durumunu kontrol edebilirsiniz.

Rehberim biraz uzun oldu J kusurabakmayın, aklınıza takılan bir soruyu, yada benim unutmuş olabileceğim şeyi sorabilirsiniz. Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Takipte kalın yeni rehberlerde görüşmek üzere, hoşçakalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 29
 • Umut Bıyıklıoğlu @umutbiyiklioglu

  orçun bey cevabınız için teşekkür ederim. Ben ürünü iade edip para iadesi istiyorum. Zaten 14 gün de henüz dolmadı. O halde edevlet üzerinden thh başvurusunda firma kısmına faturadaki firmayı değil de hepsiburadayı mı yazacağız ? O bölümde faturadaki firma isminin yazılacağını belirtmişşsiniz o yüzden soruyorum.

  • Orcun @orcun

   Benim benzer olay başıma geçen ay geldi. N11'den ürün aldım beğenmedim 2 gün içinde aide ettim satıcı faturası yok iade alma mdiye diye 15 gün reddetti n11 hiçbirşey yapmadı. N11'i sipariş numarasını belirtip thh şikayet ettim. Açıklama kısmına da derdimi yazdım anlattım, sonucu geçen hafta çıktı, n11'in paramı iade etmesi kararı çıktı ve iadeyi aldım. Ama halbuki bana bilmemne satıcısında faturası ile gelmişti vs. zaten satıcıyı araştırıyorum zere güven yok, hani satıcıyı versem bu seferde adam kaybolup giderse ne olacak ? var yani kaybolup gidiyor iflas istiyor vs. vs. o yüzden aracıyı( n11 veya hepsiburada vs neyse ) vermek thh'e daha uygun.

 • Umut Bıyıklıoğlu @umutbiyiklioglu

  Bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Yarın ilk iş edevlet üzerinden thh ye başvuru yapacağım. Sonuçta kaan n2 alt segment bir telefon tamam benim de çok bir beklentim yok ihtiyacım da yok. Herşey olur ama sıfır telefonda virüs mü olur. Korkudan bankacılık uygulamalarını kullanamıyorum. Yerli malı dedik aldık. Haltetmişiz. Ders oldu.

 • Pickle Rick @picklerick

  Sistemde şuan savunmanın geldiği yazıyor, acaba ne zaman bana netice gelir.🤔

 • Gökhan @gokhann_

  @orcun Son kısmı tam anlayamadım, daha doğrusu detaylı bilgi almak da istedim; şimdi bize e-devletten bilgileri girdikten sonra, sistem bize en son dilekçeyi oluşturuyor ve yazıcıdan çıktı alıp imzalayıp THH'ne elden teslim ediyoruz. Doğru mu anladım 🙂
  Eskiden ben direkt THH'ne gidip orada dilekçe doldurup belgelerimle teslim ederdim, şimdi sistem değişti biraz, uzun süreden sonra ilk defa başvurucam heyecanım dorukta 😀 En son 2010 yılında kazanmıştım.

Murat Beyin katılmış olduğu multiplayer tv bölümü
#Multiplayer

CNN Multiplayer Bölüm 42: Ne Olacak Youtube’un Hali?

Multiplayer'da bu hafta, son günlerin popüler konusu, internet üzerindeki telif haklarını masaya yatırdık ve Titanfall oynadık. Teknoseyir editörü Murat Gamsız ve Multiplayer Live Yayın...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

A post shared by Videohane (@videohane) on

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Maalesef 😐

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlk Google StreetView denemesi. Devam videoları takip eden twitlerde.
https://twitter.com/zen_saadet/status/795339863243575296

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#gif

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Takip ettiğim Türkçe bilim siteleri:

Arkeofili: arkeofili.com

Evrim Ağacı: evrimagaci.org

Fizikistfizikist.com

Astronomi Diyarı: astronomidiyari.com

Derin-Uzay: derin-uzay.org

Kozmik Anafor: kozmikanafor.com

Uzay Bilim: uzaybilim.net

Açık Bilim: acikbilim.com (Maalesef artık yayın hayatına devam etmiyor. Podcastlerini özellikle tavsiye ederim.)

Bilimin Sesi: biliminsesi.org

Gerçek Bilim: gercekbilim.com

Kuark: kuark.org

Herkese Bilim Teknolojihttp://www.herkesebilimteknoloji.com

Bilim Kazanı: bilimkazani.org

Bilim ve Gelecekbilimvegelecek.com.tr

Bilimfilibilimfili.com

Yalansavar: yalansavar.org (Yine podcastleri çok kalitelidir.)

Sinirbilimsinirbilim.org

 

Tek tek hepsini açıklamak isterdim ama sizin keşfetmeniz daha eğlenceli olur gibi hissettim. Ha unutmadan, beğendiğiniz sayfalarda AdBlock'unuzu kapatırsanız bu minik topluluklar en azından sunucu masraflarını çıkarırlar. 🙂 Mutlu kalın.


Tekrar merhabalar. Yazılarımı zorunlu durumlar dışında değiştirmeyi etik bulmasam da beklemediğim ölçüde geri bildirim aldım. Herkese tek tek teşekkür etmek zorunda hissettim.

Teknoseyir'de bilimi bu denli çok seven güzel insanlar olması beni ne kadar mutlu etti tahmin edemezsiniz. Sevgili Murat Gamsız'a, Hamdi Kellecioğlu'na ve çok değerli Levent Pekcan'a bu kıymetli platformu kurdukları için kendi adıma minnettarım. Aşağıda bazı üyelerin tavsiye ettikleri bilim sayfaları bulunmakta. Hepsini listeye ekledim, onlara da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Değerli yorumlarınız için müteşekkirim. Ufak da olsa hayatınızda bir değişiklik yapabildiysem ne mutlu bana.

Aydınlık kalın.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 52