#AMD Yarinki AMD sunumundaki görseller sizmis 🙂 Sonuclar tatmin ediyor gibi. 7700K nin boost frekansinida düsündügümüzde R7 1700 un geride kalmasi gayet normal ki arada 600 mhz var. Ekstra olarak oyunlar hala daha 4 cekirdek yukari verimli olceklenememeside bunun en buyuk sebebi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • cengiz @cengiz

    Ben buradan birşey anlamadım.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

    Oyunlarda multi thread kullanımı hala mühendislik anlamında özen gerektiren zorlayıcı bir faktör. Genelde yüksek bütçeli, CPU ihtiyacı yüksek oyunlarda multi thread kullanımının öne çıktığını görebiliyoruz. Unity'de bu aralara geliştiriciler için bu olayı kolaylaştırmaya çalışıyor. DX 12'de benzer bir durumda bağlantılı olarak. Benim tahminimce bir sonraki nesil GPU'lar gelene kadar yazılım tarafı tam potansiyelini çıkaramamış olacak.

    Konudan sapmadan, Ryzen önümüzdeki dönemde avantajlı ama Intel'in de açığını kapatmak için yeterince zamanı var.

TeknoSeyir için sıfırdan tasarlanan kasa TeknoKüp Mod 1

TeknoSeyir'in en sıkı ve yetenekli müdavimlerinden İsmail Ozan İzci, TeknoSeyir için bir kasa tasarladı ve kendi elleri ile üretti. Bu bölümde Can ile kasanın yapım aşamasını ve üretim tekniklerini bize anlatıyorlar. Daha sonra içine sistem de kurulacak.

Asaltek'e ulaşmak isterseniz link burada.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 254

Sony A7R II fotoğraf makinesi incelemesi

Sony'nin A7 serisi A7R II ile güncellendi. Bu güncelleme ile özellikle 4K çekim imkanı ve çözünürlük artarken, kameranın neredeyse her önemli özelliği önceki modeline göre daha üstün. Özellikle beş yönlü titreşim önleme özelliği, çekim deneyimini ciddi şekilde etkiliyor.

Örnekleri indirmek için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 49

TeknoSeyir 4 Yaşında

TeknoSeyir'in yeni yaşında, geçtiğimiz yaşını nasıl geçirdiğini konuşuyoruz. Hemen ardından da kamera arkası geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 180

Eski bir sisteme yeni ekran kartı takılırsa ne olur?

Eski bir sisteme yeni bir ekran kartı takıp performansını ölçüyoruz. Core 2 Duo işlemcili, GTX 460 ekran kartlı sisteme, GTX 960 takıp hem tekli hem de çoklu oyuncu performansını test ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 237

JoyToKey (Gamepad'e Klavye Tuşları Atama Programı)

Merhaba arkadaşlar. Bu incelemede sizlere JoyToKey isimli uygulamadan bahsedeceğim. Bu uygulamanın amacı çok basit. Genel anlamda Pc'de kullandığınız gamepadlere klavyedeki tuşları atamanızı sağlamak. Bunun da en sık kullanım amacı olarak gamepad desteklemeyen oyunlarda gamepad kullanmak diye düşünüyorum. Ama sadece oyun olarak bakmamak gerek, klavye ile yapılabilen herşeyi yapabilirsiniz.

Kurulum ve Kullanım:

Programı kullanabilmek için kendi sitesinden orjinal dosyayı indirip .zip dosyasından çıkartmanız gerekli. Çıkardığınız dosyanın içinde bulunan "JoyToKey" uygulamasını çalıştırıp onay vermeniz gerekiyor. Bundan sonrası çok kolay, sadece sol kısımda bulunan profili seçip istediğimiz klavye tuşlarını gamepadin istediğimiz tuşlarına atamak.

Burada program bize çok büyük kolaylık sunmuş. Programı açıp profili seçtikten sonra gamepaddeki tuşlara basmaya başladığımızda sarı işaret çıkarak bizlere gamepaddeki tuşun hangi seçeneğe denk geldiğini gösteriyor. Biz de o sarı işaret ile belirtilen yere çift tıklayarak sol üstteki ilk kısma istediğimiz klavye tuşunu yazıp "OK" diyoruz. Artık gamepadde bastığımız tuş klavye ile aynı işi yapıyor. Bir nevi bilgisayarı kandırıyoruz da denebilir. Bundan sonra gamepaddeki geri kalan tuşlara da aynını yapıyoruz.

Profiller:

Her profile 44 farklı klavye tuşu atayabiliyoruz. Ayrıca her oyun için de farklı profiller seçebiliyoruz. Seçtiğimiz ya da yeni eklediğimiz profilde istediğimiz değişiklikleri yaptıktan sonra "Save" yaparak profili kaydediyoruz.

Kullanılabilirlik:

Kusursuz diyebilirim. Açıkçası bu programı kurmadan önce aklımdaki ilk soru esas gamepad destekleyen oyunlar ile çakışma yapıp yapmayacağıydı. Ancak kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil. Program, yalnızca açık kaldığı zamanlarda aktif oluyor. Bu da demek oluyor ki ihtiyacımız olan oyunu oynadıktan sonra programı kapatıp gamepadimizi normal olarak kullanmaya devam edebiliriz.

Not: Programın kendisi üzerindeki "X" ikonuna basınca kapanmıyor, sadece geri plana atıyor. Uygulamadan tamamen çıkmak için "File(F) - Exit" yolunu izlememiz gerekiyor.

Sonuç:

Uygulama hiçbir konuda negatif görüşümü almadı. Eksi bir özellik yazamıyorum. En güzel yanı da atadığımız profillerin ve yaptığımız ayarların sadece program açıkken kullanılması, bu sayede hiçbir oyunumuz ile çakışma yaşanmıyor. Ayrıca diğer gamepad yazılımlarına göre kullanımı aşırı derecede basit kalıyor.

Normal kullanımda da tüm ayarları eksiksiz uyguladı ve sorun çıkarmadı. İhtiyacı olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum.

Mr. Paramedik

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

Raspberry Pi 2

Merhaba arkadaşlar,
Bugün elime geçen Raspberry Pi 2'yi çok detayına girmeden, elimden geldiği kadarıyla incelemeden daha çok bir ön bakış yaparak ve deneyimlerimi yazamaya çalışacağım.

Özellikler ve Kutu İçeriği:
İşlemci: Quad-core, 900MHz Broadcom BCM2836
RAM: 1GB SDRam
USB: 4 x USB 2
Görüntü Çıkışı: HDMI
Lan: 10/100 Ethernet
Hafıza Kartı Girişi: microSD
Video İşlemcisi: Broadcom VideoCore IV
Ses Çıkışı: 3.5mm analog ve HDMI

Resimlerde de göreceğiniz gibi kutusundan cihazın kendisi ve tek sayfalık bir dökümanın haricinde bir şey çıkmıyor. Kullanmak için gerekli diğer tüm elemanları (Minimum 8gb'lık Microsd, 5v 2A gücünde adaptör, Hdmi kablo, eternet kablosu veya wi-fi modulü, klavye ve mause, Usb bellek veya usb disk) önceden edinmeniz gerekiyor.

Kurulum:
İlk kurulumda http://www.raspberrypi.org sitesinden NOOBS paketini indirmeniz ve zip dosyasından çıkartarak MicroSD'nin kök dizinine dosyaları kopyalamanız gerekiyor. MicroSD kartı taktıktan ve tüm kabloları bağladıktan sonra adaptörü takıyoruz, cihazı açıyoruz. Kurulum grafik arayüzüyle yapılıyor, son derece kolay ben Raspbian'ı kurdum Ocak 2015 tarihli yeni versiyon. İlk kurulum yaklaşık 20 dakika sürüyor (elimde mevcut olan MicroSD hızlı bir kart değildi, Class10 özellikli bir kartla daha kısa zamanda kurulacaktır). Kurulum bittikten komut sisteminde kısa bir yükleme ekranı geliyor daha sonra klavye yardımı ile sistem ayarlarını yapabileceğiniz bir grafik ekran daha geliyor. En son olarak "finish" dedikten sonra komut satırına "startx" yazarak sisteme giriyorsunuz.

Video deneyimi:
Tahmin edebileceğiniz gibi dört çekirdekli işlemcisi ile yüksek kalitede ve DTS ses formatlı 720p ve 1080p videolarda herhangi bir takılma, gecikme olmadan kolaylıkla altından kalkabiliyor.

İnternet deneyimi ve youtube:
Kendi tarayıcısı basit ve hızlı. Yotube videolarını sorunsuz oynatıyor. 10 tab açık olsa bile yine de akıcı bir deneyim sunuyor.

Son sözler:
Cihazı kullanabilmek için az da olsa linux bilgisine ihtiyaç var. Gördüğüm kadarıyla bazı ayarlar hala komut satırından yapılmak zorunda, grafik arayüzünde ilk bakışta bulamadım.

Ofiste kullandığım atom işlemcili yaşlı netbook da Peppermint linux sürümü kullanıyorum. Raspbian onun kadar kadar olmasa da iyi bir masaüstü deneyimi yaşatabilir ama dediğim gibi linux sistemlere biraz aşinalık gerektiriyor.

Sistemin boot hızı ve genel çalışma hızı beklediğimden iyi çıktı. Teknoseyir'de incelemesi yapılan önceki versiyondan çok daha hızlı çalışıyor. Programlar hızlı açılıyor. Ancak bu hız dan kastım SSD'li ve güncel bir işlemcili bilgisayar gibi değil tabiki.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınız olursa bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 41

#kitaptavsiyesi Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan terör konusunda uzmanından yazılmış ve 16 hafta en çok satanlar listesinde 1 numara kalmış bir başyapıt.Her türk gencinin ölmeden okumasını şiddetle tavsiye ederim.Tüm bildiklerinizi unutturacağına kefilim.
http://www.idefix.com/kitap/unutulanlar-disinda-yeni-bir-sey-yok-osman-pamukoglu/tanim.asp?sid=FUKL8VPEJ0YU5MM1VISF

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok - Osman Pamukoğlu - %25 indirimli : Kitap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Darboğaz

Darboğaz nedir başlayalım

Darboğaz bir sistemin en zayıf halkasıdır bütün bileşenlerinizin gelip tıkandığı noktadır bu ille gpu yani ekran kartı olmak zorunda değil herşey olabilir ısınıan kuzey köprüsü bile darboğaz yapabilir

önce örneği açıklayayım köprüler iletişimi sağladığı için aşırı ısınınca iletişim yavaşlar ve darboğaz olarak döner ama bu gibi sorunlar genelde donmalarla kendini gösterir
biz en çok gpu cpu arasındaki ilişkilere değineceğiz

ama daha öncesinde ramden diske kadar darboğaz yaşayacağınız donanımlara kısaca değinelim ve kabaca mantığından diyelim bahsedelim

diskiniz yavaşsa eğer oyun sırasında devamlı veri yüklenmesi gereken özellikle geniş haritalı oyunlarda ilerlerken ara ara yavaşlamalarla veya disk yetişemiyorsa donmalarla kendini gösterir
ram yetersiz isede benzer durum söz konusu her iki durumda da ram ile disk arası iletişim artacaktır ve yetişemeyip darboğaza düşebilecektir

gelelim cpu ile gpu'ya yani işin can alıcı noktasına

bir oyunda her ne kadar belirtide olsa darboğazın fps ile ölçülemeyeceğini anlamak gerek
darboğaz kullanım miktarları ile ölçülebilir ancak
bunun için en ideal program playclawdir
burda detaylı bi şekilde bütün işlemci çekirdeklerinizin gpu'nuzun ne kadar kullanıldığını görebilirsiniz

kabaca hiçbişe anlamak zorunda değilsiniz hangisinin kullanımı düşükse o güçlü olan donanımdır
eğer gpu 99 iken işlemci daha az ise pc GPU limitine takılıyor demektir işte buna gpu darboğaz yaptı deriz kaba tabirle
eğerki durum tam tersi işlemci tam yükte veya tama yakın gpu çok düşükse o zaman CPU darboğaz yaptı diyebiliriz

her ikisinin kullanımı düşük ama oyun belli bi frame'de takılı ise V-Sync açık demektir veya oyunda otomatik kare sınırlaması vardır

Örneğin Skyrim oyunda kilit var ekranınıza sabitleniyor birçok kişi kişi diyorum ama içimden neler diyorum bilseniz işlemcinin yetmediğini düşünür

bu gibi durumlarda Nvidia için konuşuyorum:
Nvidia denetim masasından - 3d ayarların yönetilmesi - program ayarları - ekle

kısmından programı ekleyip aşağıdaki sekmelerden

düşey senkronizasyon kapalı şeklinde ayarlarsanız sorununuz çözülmüş olur

ha az daha unutuyordum nvidia güzel bir adım attı ve bir teknoloji geliştirdi
Gölgelendirici önbelleği eğerki diskiniz kötü değilse bu ayar açık kalsın işlemci kullanımını düşürmek üzere tasarlanmıştır işe yarıyor kesinlikle
ama eğer diskin darboğazına düşüyorsanız bu ayarı kapatın çünkü bu ayar disk kullanımını artırır

Nvidia denetim masasından - 3d ayarların yönetilmesi - program ayarları - ekle
kısmından oyunu ekledikten sonra gölgelendirici önbelleğini bulursunuz
bu ayar default açık olarak gelir

peki pc alırken neye dikkat edeyim:

4770k ile gtx 760 dengeli olmaz fx 6300 ile gtx 980de olmaz

en ideal sistem en dengeli sistemdir

gpu %99 kullanırken işlemcide eğer %75 veya üzerinde çalışıyorsa idealdir ama unutulmaması gereken husus şu ekran kartının limitine takılmak daha iyidir

yani cpu %100 iken Gpu %90 olmasın tam tersi olsun

aşağıda limitler var bunlarıda göz önünde bulundurarak sizde kendi sisteminizin ne kadar ideal olduğunu görebilirsiniz

cpu limiti için göbeğim çatladı 2 çekirdek frekans düşürme turbo kapalı vb vb uğraştım epeyce o yüzden resimlere iyi bakın hoşçakalın:)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18

Son zamanlarda gördüğüm en iyi caps 😀 #mizah

BeğenFavori PaylaşYorum yap