Raspberry Pi 2

Merhaba arkadaşlar,
Bugün elime geçen Raspberry Pi 2'yi çok detayına girmeden, elimden geldiği kadarıyla incelemeden daha çok bir ön bakış yaparak ve deneyimlerimi yazamaya çalışacağım.

Özellikler ve Kutu İçeriği:
İşlemci: Quad-core, 900MHz Broadcom BCM2836
RAM: 1GB SDRam
USB: 4 x USB 2
Görüntü Çıkışı: HDMI
Lan: 10/100 Ethernet
Hafıza Kartı Girişi: microSD
Video İşlemcisi: Broadcom VideoCore IV
Ses Çıkışı: 3.5mm analog ve HDMI

Resimlerde de göreceğiniz gibi kutusundan cihazın kendisi ve tek sayfalık bir dökümanın haricinde bir şey çıkmıyor. Kullanmak için gerekli diğer tüm elemanları (Minimum 8gb'lık Microsd, 5v 2A gücünde adaptör, Hdmi kablo, eternet kablosu veya wi-fi modulü, klavye ve mause, Usb bellek veya usb disk) önceden edinmeniz gerekiyor.

Kurulum:
İlk kurulumda http://www.raspberrypi.org sitesinden NOOBS paketini indirmeniz ve zip dosyasından çıkartarak MicroSD'nin kök dizinine dosyaları kopyalamanız gerekiyor. MicroSD kartı taktıktan ve tüm kabloları bağladıktan sonra adaptörü takıyoruz, cihazı açıyoruz. Kurulum grafik arayüzüyle yapılıyor, son derece kolay ben Raspbian'ı kurdum Ocak 2015 tarihli yeni versiyon. İlk kurulum yaklaşık 20 dakika sürüyor (elimde mevcut olan MicroSD hızlı bir kart değildi, Class10 özellikli bir kartla daha kısa zamanda kurulacaktır). Kurulum bittikten komut sisteminde kısa bir yükleme ekranı geliyor daha sonra klavye yardımı ile sistem ayarlarını yapabileceğiniz bir grafik ekran daha geliyor. En son olarak "finish" dedikten sonra komut satırına "startx" yazarak sisteme giriyorsunuz.

Video deneyimi:
Tahmin edebileceğiniz gibi dört çekirdekli işlemcisi ile yüksek kalitede ve DTS ses formatlı 720p ve 1080p videolarda herhangi bir takılma, gecikme olmadan kolaylıkla altından kalkabiliyor.

İnternet deneyimi ve youtube:
Kendi tarayıcısı basit ve hızlı. Yotube videolarını sorunsuz oynatıyor. 10 tab açık olsa bile yine de akıcı bir deneyim sunuyor.

Son sözler:
Cihazı kullanabilmek için az da olsa linux bilgisine ihtiyaç var. Gördüğüm kadarıyla bazı ayarlar hala komut satırından yapılmak zorunda, grafik arayüzünde ilk bakışta bulamadım.

Ofiste kullandığım atom işlemcili yaşlı netbook da Peppermint linux sürümü kullanıyorum. Raspbian onun kadar kadar olmasa da iyi bir masaüstü deneyimi yaşatabilir ama dediğim gibi linux sistemlere biraz aşinalık gerektiriyor.

Sistemin boot hızı ve genel çalışma hızı beklediğimden iyi çıktı. Teknoseyir'de incelemesi yapılan önceki versiyondan çok daha hızlı çalışıyor. Programlar hızlı açılıyor. Ancak bu hız dan kastım SSD'li ve güncel bir işlemcili bilgisayar gibi değil tabiki.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınız olursa bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler