Paylaş Paylaş

Otomobillerde 'premium' kavramı nedir?

Can Akbulut ve Emre Çelikkol ikilisi bu kez otomobillerde 'premium' kavramını konuşuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orkun Can

  Teşekkürler, yine güzel bir içerik 🙂

 • Amigaman

  Videolar gece mi yayınlanıyor son zamanlarda yoksa hep mi böyleydi? Neyse Can babayı izleyek 🙂 Eyvallah.

  • Amigaman

   Birazda şu first olayını başlatmayın diye attım mesaj. Ne oluyor ilk yazınca hala anlamış değilim. Başım göğe ermedi hala yerdeyim şu an 🙂 Neyse elimden geldiğince baltalamaya devam 🙂

  • Derya

   O firsti yakalıcam ve First Blood 'u gene yapıştırıcam ifade özgürlüğü engellenemez. Hem rahat durmayan kurtlu adamları severiz deyip hemde isyankar ruhlu kurtlu adamların nickini banlamak hiç yakışmıyor size doğrusu. İfade özgürlüğüne karışmayı büyük saygısızlık olarak görüyorum. İnadına First Blood. İnadına Multi Hit Combo.

  • Amigaman

   Murat hocam ben 1 yıldır takip ediyorum sizi ama demek ki çok dikkat etmemişim. Genelde girince 10 larca yorum oluyordu gece. First çülerden dolayı sanırım 🙂 Bende önceden yayınlanıyor herhalde diyordum o kadar yorumu görünce. Son zamanlarda yılmışlar sanırım arkadaşlar hehe 🙂 Saygılar.

  • Kutay

   Firstçüler Koruma ve Yaşatma Vakfı olarak kurumumuzun itibarını küçük düşürücü bu yorumunuzdan dolayı sizi kınıyoruz ve bu tutumunuzun devamı halinde hukuki sürece başvuracağımızı üzülerek bildiriyoruz.

   #1 Gönüllerde birinciyiz..

  • hanifi özgül

   Aynen ... 🙂

  • Amigaman

   Aha Kutay da gelmiş 🙂

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  Can abi motosiklet özel bölümü istiyoruz 🙂

 • Ziyaretçi

  Otomobil dünyasını bilmiyorum ama diğer konularda artık salt "markacılık" tutkusu global krizlerden sonra bitme seviyesinde. Premium markalar artık taviz vermelere, planlamadıklarını yapmaya başladılar. Mesela Apple örneği vermişsiniz, firma 16:9 ekrana geçişi ve mini model tablet çıkarması buna örnek. Sony gibi bir premium markanın milyar dolarlık kayıpları, spor ürünü üreten premium markaların aksesuar ve düşük kaliteli modellere girişmeleri hep bu yüzden. Beyaz eşya sektöründe artık premium'u bıraktım "sağlam" işlevini yerine getirebilen model neredeyse kalmadı (çoğu bulaşık makinelerinin son yıllardaki kurutmama sorunları buna iyi bir örnek) .

  • lawnmower @lawnmower

   Haklısınız, premium markalar da artık taviz veriyor. Videoda bundan da bahsettik zaten. Artık tek kişiye (veya birkaç ortağa) ait, aile şirketi gibi yönetilen firmalar yok. Eskiden Karl Benz koca Mercedes'i kafasına göre yönetirdi, şimdi o firmayı yönetim kurulu ve kurul üyelerinin atadığı CEO yönetiyor. Küçüklü büyüklü birçok hissedara karşı sorumlular, bu yüzden risk almaktan çekiniyorlar, karlarını maksimize etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Tabi buna rağmen marka imajını da düşünüyorlar, ama 20 sene öncesi gibi değil.

   Diğer ürünlerde ise durum biraz daha farklı. Teknolojik gelişmenin çok hızlı olması, teknolojik özelliklerin tüketicilerin gözünde kalitenin önüne geçmesi gibi sebepler üreticileri dış kaynak kullanımına (outsourcing) yöneltiyor. Bunun sonucunda da üzerinde Bosch yazan, ama aslında marketlerde kampanyayla yarı fiyatına satılan markanın ürünleriyle aynı fabrikada, aynı bantta üretilen ürünler görüyoruz. Bu "premium" markaların çok iyi ürünleri de var, ama ülkemizde fiyat kaygısı yüzünden pek satılmıyorlar, bu yüzden de ithal edilmiyorlar.

   Apple'da ise durum biraz farklı. Steve Jobs sonrasında çizgiden "birazcık" sapmış olsalar da hala uygun fiyatlı ürün yapmamakta inat ediyorlar. Örneğin, ekran boyutu konusunda Steve Jobs'ın inatçılığından vazgeçtiler, ama hala Samsung Galaxy Ace rakibi telefon yapmıyorlar. iPad Mini çıktı, ama o da kendi sınıfının en pahalı tableti oldu. Apple hala marka değerini koruyor, belki de dünyada marka değerine en fazla önem veren firmalardan biri Apple. Apple'ı çok sevdiğim için yazmıyorum bunları, sadece firmaların yönetim tarzları arasındaki farkı vurgulamak için yazıyorum. 🙂

 • Derya

  Can ustalaşmış, söyleşiyi büyük keyifle izledim. Emre Bey'de konuya çok hakim.

 • EMRE

  Bu ikilinin sohbetleride çok keyifli oluyor

  TEŞEKKÜRLER

 • Mete Özkan @meteozkan

  Güzel bir sohbet olmuş,bir Citroen C4 kullanıcısı olarak sözleri şahsi algılamadım lakin ülkemizde büyük çoğunluğun derdi ekonomi, bu yüzden 1.6 HDI motorun cazibesine kapılmamak imkansız.

 • emir

  can ve emre cidden muthis ikili. dwight yorke ve andy cole'u andiriyorlar. cok keyifli bir program olmus. can'i ozlemistik zaten. ayrica yesil kazagi, kirli sakali ve fit vucuduyla tam bir karizma unsuru 🙂

  hayalim araba secimi yaparken can ve emre ikilisi ile karar vermek 🙂 karsiliginda da ne bileyim iskender falan ismarlariz 😀

  neyse ikinci bolumu de sabirsizlikla bekliyorum. keyifle izledim. premium denince aklima rolls royce gelir. o premiumlarin da premium'u sanirsam/

 • Ziyaretçi

  Motorsiklet bölümleri isteriz RİCA DEĞİL EMİR!
  :)))

 • Sinan

  Tam da Can abiyi özlemeye başlamıştık 😀

 • Furkan

  Bu tarz bir polemigin olmasi bile cok komik.

  izlemesi keyifli fakat gereksiz bir konu olmus.

  Premium algisini bu kadar yanlis anlayan adamlar varsa gercekten piyasada, bunlar icin video yapmak bile gereksiz. Yok saymak lazim 😉

  • lawnmower @lawnmower

   O "yanlış anlayan adamlar" dediğiniz kişiler o kadar kalabalık ki, yok saymak imkansız. Özellikle arada kalan modeller (aksesuarsız premium, aksesuarlı orta sınıf marka gibi) insanların kafalarını çok karıştırıyor. Opel'i, Volkswagen'i, Citroen'i, Subaru'yu premium zanneden insanlar var. Bunların hiçbiri kötü markalar değil, ama premium marka daha farklı birşey. Diğer yandan, premium markaların aksesuarsız modellerini görüp "X marka artık premium filan değil, bomboş araba yapmış" diyenler var. Anlayacağınız, insanların kafası biraz karışık bu konuda. Forumları biraz gezin, mutlaka bu konudaki hararetli tartışmalara denk gelirsiniz.

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   İnsanların zannetmesinin de ötesinde, firmaların markalarını konumlandırırken dikkat ettikleri bir nokta bu. Demek ki gereksiz değil.

 • Fatih M. Akoğlan @fatih_mehmet_7

  Uzun süredir takip ediyorum Teknoseyiri. Hiç yorum yazmamıştım, bu ilk oluyor. Yayınlanan her videoyu izlemekten büyük zevk alıyorum. Levent abi olsun, Can, Macid, Murat hepsi aileden gibi oldular bi süre sonra 🙂 Ayrıca Emreyide daha çok görmek isterim. Farklı bir üslubu var, renk katmış 🙂
  Konuya gelince çok merak ettiğim bir konu değil ama videoda birsürü bilgi veriliyor. Wolkswagenin Ducatiyi satın alması gibi, Acura İLX gibi...

 • primat @primat

  tv reklamında 30bin denip boş tenekesini o fiyata verdiklerini görüp boya badana radyo 100TL lik navigasyonla bayide 40bin olursa ahan da ona premium denir.Birileri bu arabacılara full aksesuar dedikleri şeylerin toplasanız en fazla binTL edeceğini anlatsın.
  40bin e manuel klima, siyahbeyaz radyo çalar, elektriksiz arka camlar ,kulaklık plastiğinden ön konsol veren var yaf.Ben mi fakirim anlamadım ki?

  Bu ikili çok uyumlu gerçekten.Yağ gibi akıyor program.

  Yanlış anlamazlarsa bi zevzeklik yapayım.;Balığa mı gidelim kuş avına mı? 🙂 sözleşmelimi çalışıyoz kadro dışımıyız.Çekin siyah teknoseyir tişörtlerini üstünüze zıpkın gibi şöle...

 • Murat L.

  Güzel faydalı bir bölüm, teşekkürler..

 • Ç.

  Çekiş sistemleri 2 nezaman gelecek.

 • can

  Arabayı ( genel olarak aracı ) premium yapan unsurlardan biri de satış sonrası ve servis olayıdır .Binek araçlar benim konum sayılmaz , genelde ticari - çoklukla hafif ticari araçlar üzerinde çalıştım. Örnek olarak Scania markası dünyanın her köşesinde premiumdur - ve hatta Mercedes markasının kesin kes önünde bir markadır . En basitinden şöyle açıklamaya çalışayım . Dünyanın neresine giderseniz gidin bir Scania servisi varsa 4 - 5 model üzerinden biribirinin tamamen aynıdır , yapı olarak , kafeteryasından yedek parça ambarına kadar .. Kafanıza göre bir Scania servisi açamazsınız , firmanin belirlediği 2 hollü 5 hollü gibi kıstaslarla şekillendirilmiş planlara bire bir uymak zorundasınız. Motorhanede takımların dizilişine kadar planlanmıştır.Fiyatlar uluslararası standartlara bağlıdır, almanyada 500 euro verdiğiniz parça avustralyada da aynı fiyattır , işcilik fiyatları biraz değişmekle beraber , garanti kapsamında işcilik bedeli olmadığından sorun değil .
  Bir diğer örnek de satış sonrası için , Volvo ... Satışının üzerinden 5 sene geçen araçlarını gazete ilanları ile üretimdeki ufak ( ki biz bunlara e - f kusurları deriz - araç emniyeti açısından en mühim hatalar a - b - c - d olarak sınıflanır ) hatalar yüzünden , üç şart ile , bir , ücretsiz modifikasyon .. İki , fark ödeme kaydı ile ( ki oldukça cüzzi bir miktar ) yeni modele geçiş , üç yada aynı modelin yenisi ile - alan vergisi hariç - değiştirme önermişlerdi ... Bu bir markanın adının arkasında durduğunun en bariz göstergesidir ..

 • ersangurer @ersangurer

  Yine mükemmel bir bölüm olmuş. Objektif yayın anlayışınızı zaten biz takipcileriniz çok iyi biliyoruz.Hiç bir firmayı kötüleme veya övme yapmadığınız aşikar.Herkesin bildiği tecrübe edilerek damıtılmış olan bilgileri normal bir şekilde dile getiriyorsunuz.Çok da iyi yapıyorsunuz.

  Can sana bir sorum olacak eğer cevaplar isen çok sevinirim. VW Golf 7 nin 1.2 tsi modeli hakkında ne düşünüyorsun.Ekonomik ve yeterli bir motor olduğunu düşünüyorum.Fakat 2 ay bekleme süresi ve VW nin tok satıcı hali beni Astra 1.4 turbo ya itiyor. Görüşünü bekliyorum.Önceliğim yakıt ekonomisi.

  • Mesudum @mesudum

   Yakıt ekonomisi ve turbo.
   Merak ile takip edeyim madem

  • ersangurer @ersangurer

   evet yakıt ekonomisi ve turbo. benzinli araçlar içerisinde düşük hacimleri ile şu an gayet ekonomikler. Motor hacmi küçük ama turbo sayesinde verimi yüksek. ford un ecoboost teknolojisi gibi. Dizelin gürültüsü ve ağır bakım masraflarına karşı çok iyi alternatif olduğunu düşünüyorum.

  • lawnmower @lawnmower

   1.2 TSI, daha doğrusu bu ailedeki küçük hacimli ama turbo sayesinde güçlendirilmiş motorlar çoğu kişinin kafasını karıştırıyorlar. Şöyle bir durum var: Bu motorlar turbo sayesinde normal hacimlerinden %30-50 oranında daha büyük hacimli motorların gücünü verebiliyorlar. Ancak, bu sadece kağıt üzerinde doğru. Bu küçük motorlar sadece yüksek devirlerde bu güce ulaşabiliyorlar. O devirler de normal günlük kullanımda pek çıkılan devirler değil.

   Bu konuda yapılmış araştırmalar var, bu küçük hacimli turbolu motorlar günlük kullanımda katalogda belirtilen tüketim verilerini yakalayamıyorlar. Performansları da bekleneni veremiyor. Küçük otomobillerde daha uyumlu çalışıyorlar, ama büyük arabalarda durum pek iç açıcı değil. Bu yüzden Golf ve benzeri kompakt modeller için 1.4L ve üzeri motorların tercih edilmesi daha mantıklı olur. 1.2 TSI Polo için daha uygun bir motor, ama Golf'e yetmeyebilir.

   Diğer yandan, eğer arabayı çok sakin kullanıyorsanız veya sıkışık trafiğe çok sık giriyorsanız bu motorlar birazcık tasarruf etmenize yardımcı olabilirler. Benzer şekilde, arabanızı çok sık kullanmıyorsanız bu küçük motorların vergi avantajından yararlanabilirsiniz. Bunların haricindeki tüm durumlarda Golf için 1.4TSI veya 1.6TDI öneririm. Dizel motorlardan bu kadar korkmayın, artık benzinli motorlar da en az dizeller kadar komplike.

  • ersangurer @ersangurer

   Çok teşekkür ederim yorumunuz benim için çok önemliydi.

   Golf ve Astra arasında bir tercih yapacağım.1 hafta kadar 1.2 TSI jetta kullandım ve performansı benim gibi sakin kullanan kişiler için hiçte fena sayılmaz.İkinci el piyasası ve yakıt ekonomisi Volkswagen'i bir adım öne çıkartıyor.

   Lakin Astra'da tasarım olarak çok başarılı.Kullanmadım ama 1.4 Turbo motoru sanırım ekonomiktir ve satın almak için aylarca beklemenize gerek yok.(Tabiki ilgili OPEL-PSA videonuzu da izledim ve dikkate aldım)

  • Can Akbulut @can

   Astra derim ben 😉 Watt's link arka aks ve 1.4 Turbo motor çok başarılı VW'ye göre. Ucuz Golf alınmaz artık, arka aksları burulma çubuğu geliyor.

   Güncel Astra büyük janta ve full donanıma girmedikçe çok iyi olabilecek bir araba. Ne var ki firmanın GM bağlantısı gelecek kaygısına neden oluyor. Çok uzun süre kullanmayacaksanız almanızda hiçbir beis yok 🙂

  • ersangurer @ersangurer

   Opel in PSA ile işbirliği etkileri en az 3-4 sene sonra görülmeye başlar diye düşünüyorum.

   Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.Bütün kriterleri değerlendirerek birini seçeceğim.

   Muhteşem ikili olarak sizi daha sık görmek istiyoruz. 🙂

 • Ziyaretçi

  tşk yararlı olmuş devamını istiyorum

 • Enes "-"

  bu ikili otomobil konusuna çok hakim ailecek beğenerek izliyoruz 🙂

 • Crowlee

  Ufak bir öneride bulunayım. Mesela program sırasında bir otomobilden bahsedilirken ekranın tamamı yada yarısında o otomobilin bir kaç görseli geçebilir. Ya da bir süspansiyon sisteminden bahsedilirken onun görseli konur vs. Montaj sırasında bunlar da eklenirse daha doyurucu olabilir.

 • Burak

  Can'a bir sorum var,abi daha fazla kilo verme planlıyomusun? Videolarda sorun olacak seni görmek 😀 Birde nasıl verdin arkadaş bu kadar kiloyu,azmininden öpiyim seni 😀

 • Özgür

  Mercedes BMW vs premium marka olabilir ama bir tık alt sınıfını da es geçmemek isterim. bir golf ile i30 aynı değil ya da getz ile polo, megane ile s40... liste uzar. bir de şu var, VW golf ile audi a3 motorları aynı, yedek parçaları aynı şanzıman aynı iken artık marka üzerinden yorumların çok bir değeri artık kalmamıştır. elbetteki bir scoda octavia ile passat ya da leon ile golf aynı değil ama dsg şanzımanından dokunmatik radyosuna kadar tamamen vw mekaniği ve alt yapısılarını kullanıyorlar. volvo alıyorsunuz içinden ford motoru çıkıyor. bana göre premium araba demek performans ve ekonomiyi bir arada tutan, uzun yolda rahat ettiren, kliması iç döşemesi plastik kaplaması ile kalite hissi verebilen bir markadır. fakirin tesellesi gibi oldu biraz belki ama olsun 🙂 bu arada forever golf 1.4 TSI DSG 🙂

 • Pazarlama Uzmanı

  Şu bir gerçek ki; Can Akbulut ve Emre Çelikkol çok uyumlu ve ekrana barışık bir ikili olmuş. Emre, şimdiye kadar kamera önüne geçen tüm diğerlerinden farklı hamura sahip olduğunu, şu ana kadar ki izlediğimiz iki videoyla birlikte ıspatlamıştır diyebiliriz.

  Ancak videoda, esas yönünden büyük hatalara imza atıldığını söylemem gerek. Şöyle ki; videoda premium kavramı, sanki marka algısının karşılığıymış gibi anlatıldı. Oysa pazarlama esasları, bize bunun böyle olmadığını söylemektedir. Premium kavramı, ürün konumlandırmada kullanılan metodlardan biridir. Arzu eden daha ayrıntılı bilgiyi Al Reis 'in "Endüstriyel Pazarlama" kitabında bulabilir. Videoda anlatılan şey "marka algısı"dır.

  Ancak buna rağmen video içeriğine hatalı demek mümkün değildir. Sadece kavramlar karıştırılmıştır. Yoksa otomobil markalarının oluşturdukları algılara dair yapılan tespitlere katılmamak mümkün değil.

  • lawnmower @lawnmower

   Haklısınız, ama otomobillerde marka değeri ile arabanın premium olması birbiriyle çok sıkı bağlantılı. Şöyle ki, firmalar pazarlama mantığı gereği satılamayacak ürünü üretmek istemezler. Malum, aslında firmaları pazarlama departmanları yönetir veya yönlendirir. Pazarlama departmanı satılamayacak veya zor satılacak ürünlerin üretilmesine karşı çıkar. Bu yüzden marka değeri nispeten düşük olan firmalar ürünlerini yüksek fiyata satma şansları pek olmadığından yüksek maliyetli ürünlerden kaçınırlar. Örneğin, Mercedes'e 100,000 lira vermek kimseye garip gelmezken çoğu kişi bir Kia'ya (modeli ne olursa olsun) 100,000 lira vermeyi mantıklı bulmaz. Bu yüzden Kia asla Mercedes kadar kaliteli parça ve işçilik kullanamaz, kullanırsa batar. Bu Kia'nın beceriksizliğinden değildir, isteseler daha iyisini bile yaparlar (hatta yapıyorlar bazen). Sıkıntı yapabilmekte değil, yapılanı satabilmekte. Bu sebepten orta sınıf markalar premium araba yapamazlar. Premium gibi görünen arabaları bile bir noktada maliyetler düşünülerek kısıtlanmıştır çoğu zaman.

  • Pazarlama Uzmanı

   Premium kelimesini sıfat olarak kullanıyorsanız; tamamen haklısınız. Ancak pazarlama esasları yönünden bu şekilde değerlendirilemez.

   Mercedes markasının tüketicide yarattığı algının, daha elitist olması farklı şeydir. Daha geniş tabana ürün sunan Kia'nın, Kore Kabinesi için -misal veriyorum- özel niteliklere haiz ve emsallerinden ayrıştırılmış kalitede araç üretmesi bu aracı konumlandırması farklı şeydir.

  • mustaa @mustaa

   tavukmu yumurtadan yumurtamı tavuktan çıkar hikayesine dönmüş olay 😀

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   Premium denilince benim aklıma gelen ilk ve en belirgin anlam "premium brand" veya "premium branding" şeklinde, sıfat (adjective) olarak kullanılışı. Videoda sözü edilen Acura'nın Amerika'daki TV reklamlarında İngiliz aksanına (veya bu aksanı çağrıştıran bir aksana) sahip spikerler kullanması dikkatimi çekmişti. Bugün Skoda Octaviası olan birine arabasını sorsanız size ilk söyleyeceği, Skoda'nın VW grubu aracı olduğudur. Aynı şekilde Dacia sahipleri de hemen aslında Dacia'nın bir Renault markası olduğunu vurgularlar. Marka otomobil dünyasında çok önemli.

 • Mustafa Tunç @m20_09n

  Konu dışında çıkıp Samsung ve HTC'yi yemişler resmen.

 • Selim

  Can Bey şimdilerde popüler buharlı araç temizleme hakkında ne düşünüyorsunuz acaba. 90 dereceye varan bir sıcaklıktan bahsediliyor, otomobilin boyası için zararlı bir yöntem midir, bilakis iddia edildiğine göre daha mı sağlıklı bir temizleme yöntemi midir ?

  • Can Akbulut @can

   Buhar püskürtme dikkatli uygulanması gereken bir teknik; zira nozülden çıkar çıkmaz havayla temas ederek süratle soğumaya başladığı için arabaya çok yakından püskürtülmedikçe buhar plastiklere ve boyaya zarar vermeden inatçı kirleri çıkartır. Aksi halde plastikleri, fitilleri ve silecekleri de cilayı da haşat eder.

   Operatörün kabiliyeti çok önemli... Bilinçsiz ellerde korkunç bir silaha dönüşebilir! 😀 Tıpkı basınçlı yıkama ile radyatör yamultup lastik yarabileceğiniz gibi.

  • Selim

   aydınlatıcı oldu, çok teşekkürler

 • wustti @wustti

  sağ olun ikinci bölüm daha güzel olacak bence:) premium araba deyince benim aklıma hep volvo geliyor nedense:) sonraki programda volvo ya da değinirseniz sevinirim:)

  bu arada amerikanlar virajları dönemiyo doğru ama son testlerde camaro Nürburgring i 7:41.27 de dönmüş. kuponları yapıyorum. şöyle bi kaç milyon tutturdum mu alacam son model camaro 1 yıl kullanacam. sonra param biter zaten benzine yetişemem satarım:)

  • Can Akbulut @can

   1 yıl anca 🙂 Benzin + lastik + vergi + kasko + bakım giderleri... 70000 Lira fiyatlı Corvette'ler var piyasada canavar gibi 😉 Sahipleri incir yemekten bıkmış olsa gerek...

  • lawnmower @lawnmower

   Camaro sportif bir model olduğu için ortalamayı temsil etmiyor. Ayrıca, kriz sonrası Amerikan otomobil üreticileri Avrupa'ya ihracatı da düşünmeye başladılar. Camaro, Mustang ve Charger'ın son versiyonlarında özellikle yol tutuş konusunda atılım yapıldı resmen, bunun sebebi de bu modelleri Avrupa'lı gençlere beğendirmek. Mustang'in bir sonraki neslinde Avrupa'da yetkili bayiler kanalıyla satılması planlanıyor. Camaro ve Charger da onu izleyecektir büyük ihtimalle. Bu yüzden Camaro'yu diğer Amerikan arabalarıyla bir tutmamak lazım. Yakın zamana kadar makas yaylı süspansiyon - sabit aks kombinasyonu kullanıyordu adamlar, böyle bir arabadan yol tutuş beklemek zaten hayalperestlik olur.

 • Niğde Gazozu

  Skoda rapid hakkındaki görüşleriniz nelerdir , merak ediyorum.

 • Tesla

  Emre gerçekten renk katıyor sohbete. Daha sık görmek isteriz.

  Peugeot zaten şu süspansiyon işini çözse dişimi kırıcam.

 • Ferhat @berbat-ferhat

  2. bölümde kan gövdeyi götürecek gibi görünüyor 🙂

 • Emir Ökmen

  bu ikli harika.bence emre-can ikilisi devam etmeli.ts'nin böyle standardı olmalı.macid 'le aynı anda yeni gelen biri kamera karşısına çıkmamalı

 • Bora

  Emeğinize sağlık, ancak aynı kamera açısı ile 20 dakikalık video izlemek çok keyifsiz. En azından sözünü ettiğiniz arabaların fotoğraflarını videoya ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem benim gibi arabalardan çok anlamayan izleyicilerin, nelerden bahsettiğiniz hakkında bir fikir sahibi olması sağlanır; hem de video tek düzelikten kurtulmuş olur.

  İlgimi çeken bir konu olmasına rağmen izlerken sıkıldım. Lütfen kurguya biraz daha özenin. Aksi durumda videonun podcastten bir farkı kalmıyor.

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • lawnmower @lawnmower

   Haklısınız, lakin videoları kendimiz düzenlemiyoruz. Videoların düzenlenmesinden sorumlu ve bu konuda uzman olan Gökhan Bey de bizim konumuzla çok yakından ilgili değil bildiğim kadarıyla. Bu yüzden kendisi videolara müdahale edip araya fotoğraf koymuyor. Bu çoğu izleyicinin istediği birşey aslında, umarım bu konuda bir düzenleme yapılır. Yapılmazsa da biz videoda bahsi geçen modellerin fotoğraflarını bir mesaja ekleriz, bu şekilde telafi etmeye çalışırız. Tavsiyeniz için teşekkürler.

 • Girişimci

  Can, erittiğin yağları bir yerde biriktirdiysen sabun işine girelim diyorum, ne dersin?

 • fortuneteller

  Bu video bayağı önce çekilmiş herhalde kazaklar falan.

 • ec038 @ec038

  bende diyorum lexus niye var 😀

 • Mithras

  Lawnmower kim diye merak ediyordum, bu video ile kendisini tanıma fırsatımız oldu, gerçekten konuya hakim.
  Otomobil dünyası hakkında benim gibi merakını gidermek isteyenlerin faydalanacağı bu ikilinin gelecek videolarında kolaylıklar dilerim.
  Not: Premium markanın yanında Premium model kavramını da bence kabullenmek lazım.

  • lawnmower @lawnmower

   Otomobillerde premium model olayı pek tutmuyor. Bunun sebebi otomobillerin değerinin yüksek, kullanım ömrünün uzun olması. Şöyle ki; mesela siz bilerek ve isteyerek premium olmayan bir markanın premium gibi üretilmiş bir modeli olan Volkswagen Phaeton'a büyük para ödeyip alabilirsiniz, ama birkaç sene sonra o arabayı satmak isterseniz başınız çok ağrır. Çoğu kişi bir Volkswagen'e 100,000 liradan fazla vermeyi "enayilik" olarak görüyor toplumda. Bu sadece bizde böyle değil, dünyanın heryerinde var bu görüş. Hal böyle olunca orta sınıf markaların premium modelleri pek tutulmuyor piyasada. Bu yüzden bu firmalar fiyatlarını biraz daha aşağı çekmeyi deniyorlar. Tabi fiyatı düşürmek için maliyeti düşürmek lazım, maliyeti düşürmek için de kaliteyi düşürmek lazım. Bu durumda da artık o araba premium olmuyor, premium gibi görünen araba oluyor.

   Citroen'in DS serisi buna örnektir mesela. DS4 eğer gerçekten A3 veya BMW 1 serisi kadar iyi olsaydı zaten onlarla aynı fiyata satılırdı. Çoğu son kullanıcı göremese de arabanın bazı yerlerinden kısıyorlar, bu sayede maliyetleri düşürüp daha uygun fiyatla araba satıyorlar. Bu konulara 2. bölümde daha detaylı değineceğiz zaten, o bölümden sonra tekrar tartışırız eğer isterseniz. 🙂

 • Doğan

  Can hocam bir sorum var size ; tam otomatik şanzımanlarda kırmızı ışıklarda vitesi P yerine N ye alsak bir zararı olur mu şanzımana ? Yoksa tam aksine yakıt tüketimi ve kavrama ömrü açısından faydalı mı ?

  Bir de Hyundai'nin yeni i30 da kullandığı otomatik şanzımanı nasıl buluyorsunuz ? Honda kalitesine ulaşabilmiş midir acaba ?

  • Can Akbulut @can

   P'ye niye alıyorsunuz!? 😀 Hiç gerek yok, kazara araç tam durmazken P'ye takarsanız büyük hasara neden olur. Kavrama ömrü söz konusu değildir klasik otomatiklerde. Uzun süre bekleyecekseniz N'ye çekebilirsiniz vitesi ama zinhar gaza basarak N'den D'ye veya R'ye geçmeye kalkmayın.

   D'de bırakmak hiçbir sıkıntıya sebep olmaz, rölantide yakıt tüketimi de değişmez. Hyundai yaptığı üretimlerde uzun ömrü hedef alan bir firma. Bu hususta evet, Honda kalitesindedir. 🙂

  • Doğan

   Kırmızı ışıkta N de uzun süre tutarsak yağlama yapmıyormuş diye okumuştum bir forumda...Hatta uzayıp gitmişti tartışmalar , yorumlar vs.. N yerine P ye almamızı tavsiye edenler olmuştu. Viskoz kavramalı şanzımanlarda D de durmak kavramaya zararlı değil elbette ama yine aracı bu modda zaptetmek (Özellikle düz yolda) fren balatalarına hafiften yük bindiriyordu. Fakat soruna açıklık getirdiniz. Teşekkürler...

  • Can Akbulut @can

   N'ye almak yağlama zaafına neden olmaz 🙂 Frene binen yük de ihmal edilecek düzeydedir. Sadece ayağınızı dinlendirmek isteyebilirsiniz, onun da çaresi el freni olmalı.

   Evham gidermek üzere hareket edip kazanç sağlamayacak ama hasar riski olan tavsiyeler bunlar 🙂

  • lawnmower @lawnmower

   Dururken arabayı D'de bırakmanın fren balatasına bindireceği yük farkedilmeyecek kadar azdır. Fren balataları hareket halindeki diskin (veya tamburun) sürtünmesi sonucu yıpranırlar. Araba sabit dururken sürtünme olmadığı için yıpranma da olmaz.

   Yağlama konusunda da sorun olmaz, otomatik şanzıman her durumda kendini yağlar. Tam tersine, her ışıkta durduğunuzda vitesi değiştirirseniz şanzımanınız daha çabuk yıpranabilir. Bu yüzden uzun süreli durduğunuzda (mesela kenara çekip birini beklerken, en az birkaç dakika hareket etmeyecekseniz) kontağı komple kapatmak, diğer durumlarda da vites kolunu hiç ellememek daha mantıklı.

 • Ozgur

  Can Bey ve Emre Bey bölüm için teşekkürler, sizi daha çok görmek isteriz.

  Benim de size Golf MK7 ile ilgili bir sorum var. Golf'ün DSG şansımanlı 1.4 TSI ACT motorlu versiyonunu almayı düşünüyorum ama kafa karıştıran yorumlarla karşılaşıyorum. "ACT'nin yeni teknoloki olduğu ve sorun çıkarabileceği" ve "DSG'nin çokta yeni teknoloji olmamamasına rağmen sorun çıkarabileceği" 🙂 gibi.. Ayrıca en çok yaralayanı da "Golf'e o kadar para vereceğine baz BMW yada Volvo alsana akıllı!" oluyor 🙂 Peki bu durumda "premium" baz bir modele yönelmek daha mı mantıklı sizce de?

  Şimdiden çok teşekürler.

 • Driver

  Markaların servis durumları hakkında da bir video yaparsanız sevinirim.

 • Ali

  şlimdi bende s60 1.6d powershift bacanakta da s80 1.6d poweshıft var. Premium mu ?? motorlar 1.6 d ford motoru. Bana konu volvo da olsa bu motordan premium olmaz gibi geliyor sanki 2.4 AWD olsalardı anca o zaman premium derdim. Bacanak araçlarımızın en az bmw kadar premium olduğu görüşünde. Siz konu hakıında daha fazla kafa yormuş insanlarsınız açıkcası bu konuda ne düşündüğünüzü merak ediyorum.

  • Can Akbulut @can

   Aracınız en az BMW 520d kadar premium 😀

   Üretim kalitesi, montaj işçiliği veya teknolojik güncelliği aracınızı premium klasmanına dahil etmeye yeter de artar. 1.6 dizel motorlar sizleri cimri klasmanına sokabilir sadece 😀

   Şaka bir yana nefretimsiniz akaryakıt ve otomobil vergileri...

  • Ali

   valla alem adamsınız can bey, ama haklısınız ben şahsen bu vergi ve akaryakıt sisteminin kurbanıyım :)), yoksa gönül t6 awd ister ama....amadan sonraki kısmı zaten herkes biliyor:))

 • Bedircan Erşahince @bedircan

  Ne premium'u abi ya dacia'mı renault 'mu onu konuşalım....Siz bari premium fln demeyin firma baskısı yok bi sıkıntı yok üzerinizde ...

 • Can Akbulut @can

  Kime göre? Neye göre? Hangi güzergahta ne için kullanacak, ne kadar süre ve km/yıl kullanacaksınız?

 • lawnmower @lawnmower

  Motor ve şanzıman çeşitliliği bakımından Tiguan, sportif sürüş bakımından Kuga. İkisinin de kendine göre öna çıktığı noktalar var. Örneğin, Kuga (bana göre) daha güzel gözükmesine rağmen fazla tutulan bir araba değil. Bu da ikinci elde dezavantajlı olacağı anlamına gelir. Tiguan'ı daha az kayıpla daha rahat satarsınız, Kuga'nın ise müşterisi daha azdır. Can'ın da dediği gibi kaç sene ve nasıl kullanacağınız, hangi motor ve şanzımanları tercih edeceğiniz, bir arabada nelere önem verdiğiniz gibi detayları yazmalısınız yardımcı olmamız için.

 • Hüseyin GÜRSOY

  Çok güzel bir söyleşi olmuş tebrikler. Şu premium karmaşası yüzünden az kaldı beni de Volvo V40'tan vazgeçireceklerdi. DH forumlarında konusunu açtım, güzel de oldu: http://forum.donanimhaber.com/m_73686133/mpage_1/f_/key_//tm.htm#73689043

  İkinci bölümü merakla bekleyenlerdenim...

 • Dinçer

  Boxer motor, simetrik sürekli 4x4, ince düşünülmüş detaylar, yüksek güvenlik...
  Benim premium tanımım 😀

 • gokhantek

  Konuyla alakasız olacak ama bana 2. el 25-32 bin arası araç tavsiyesi lazım, öncelikli olarak aile aracı olarak kullanılacak fakat SW olması gibi bir beklentim yok, dizel veya benzin seçenekleri olabilir ama manuel tercihimdir, fikir oluşturabilmesi açısından düşündüğüm araçlar honda civic 1.6 Premium (07- .. ,) Mitsubishi Lancer 1.5 İnvite ( yakıt tüketimi, yol tutuşu ve aracın karakteristik hatları beni benden aldı ama gel gör ki piyasası olmaması az da olsa soğuma sebebim) Mazda 3, Focus tdci serisi... yakıt tüketim kabiliyeti benim için önemlidir. Sizlerin önerilerinizi merakla bekliyorum özellikle Can hocamın.

  • Can Akbulut @can

   Ford Focus ve Mazda 3 hedefi tam ortasından vuran araçlar. Bütçeyi fazla esnetmeden Renault Scénic alarak çok mutlu da olabilirsiniz. 🙂

   Skoda Octavia da listenizde olmalı. Liftback karoser çok başarılıdır kullanışlılığı ile. Mitsubishi sırf görüntü, Honda'nın da hem bagajı küçük, hem de manuel şanzımanı pek başarılı değil. Alınacaksa otomatik alınmalı.

  • Faruk

   Can Hocam Scenic olur da Megane (HB veya station wagon) olmaz mı? Biliyorum burulma çubuğuna karşısınız haklı olarak ama dizelde başarılı olarak algılanan bir model. Bu arada biz dizel otomatik araç tercihimizi Megane HB EDC'den yana kullandık. EDC şanzıman konusunda bir fikriniz var mı (maliyet kaygılı ve kuru sistem olduğunu biliyorum)? Ford'da kullanılan Powershift ile aynı şanzıman olduğunu sanıyorum (Getrag üretimi).

  • gokhantek

   Bilgilendirme için sağ olun, fikirlerimi 180 derece değiştirdi yaklaşımınız diyebilirim, halbuki Lancer beni iyice etkilemişti, şu an için liste başını dizel focus a ayırdım denebilir...

 • engin

  Bence Oto Seyirin en boş bölümü olmuş, yine de teşekkürler.

 • AFK1905 @afk1905

  Katılıyorum , yakında yayındaki Can'ı göremeyecez o hale gelecek.

 • ea7

  Ağzınıza sağlık , güzel bir sohbet olmuş . Premium kavramını da daha iyi anlamış olduk böylece .

  Ayrıca videoyu izledikten sonra , haber sitesine girip "Ucuz iPhone geliyor" başlığını görmek de ayrı bir ironi oldu 🙂

 • Alp

  herkesin bir premium u vardır herkes premium una sahip çıkmalıdır

 • Cüneyt

  aston martin esprisini anlamadım

 • usermm1 @usermm1

  bir örnek vereyim; seat exeo ile audi a4 (b7 kasa) birebir aynı araçlar. o zaman a4 gibi exeo da premiumdur. demekki marka değil model premium oluyor.

 • sefa Güler

  Aynen katılıyorum premium una sahip çıkmalı.