Paylaş Paylaş

NVIDIA GeForce RTX Serisinin Tüm Detayları

NVIDIA'nın GeForce RTX 2000 serini hepimiz biliyoruz ancak henüz testleri yayınlanmış değil. Testlerden önce, kartların ince detayları üzerindeki yayın yasağı kalktı ve biz de katıldığımız sunumların diğer detaylarını bu videoda açıklıyoruz. Kartlar elimize geçince de testlerini yayınlayacağız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Candaş @culas

  TNT2'den Geforce serisine geçerken olduğu gibi bir Devrim varmıymış.

  Edit: Yokmuş

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Spoiler alert !!! :

  MG : Yeni kartların özelliklerini 8 saat anlattılar.
  LP : O kadar anlatılacak şey varsa güzel.
  MG : Şimdi bu anlattıklarını 20 dakikada toparlamam lazım...
  ...ve video 50 dk ! 😀

  Gideyim abur cubur alayım. Kuru kuruya gitmez bu şimdi...

 • Yetkin @tozyet

  50 dakika. Hemen Koluma serum bağlayayım.

 • teknopanda @teknopanda

  gta 5 açarsa sıkıntı yoktur gerisini dert etmeyin 😀

 • muhsin @mhsn

  Şu "ekime kadar" muhabbetine bayılıyorum 7:48

 • Koray @koraysuna

  Abi teknolojiye o kadar uzağız ki artık ilgimi çekmiyor videolar. Sorun sizde değil tabi ülkenin halinde. Kesin olarak bildiğim şey zaten alamayacağız bu parçaları ekran kartı bile 7-8 bin tl olmuş gidiyor.

 • Mamba @blackmamba

  LP'nin her yorumunun altına imzamı atarım. Stajda yapay zeka alanında çalışırken ben de hep böyle tepkiler verdim ekiptekilere 🙂

 • ahmetfx @ahmetfx

  RTX2080Ti dışında diğerlerinin performansları önceki seriye göre çok gözükmüyor kağıt üzerinde. RTX2070, belki de 1070Ti performansına benzer bir şey sergileyecek RTX kapalı iken.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Gelirse ekime kadar gelmezse gelmez zaten 😁

 • Mert Ayan @mert-ayan

  1200 dolarlık 2080 Ti ile 4K 60 FPS'de oynadığın oyun RT açınca 1080P'de 30-60 FPS'e düşüyor. Ayrıca 2080 Ti'da 68 RT Core varken, 2080'de 46, 2070'de 36 var. Yani 2070 ile 2080 ile 1080P'de 30-60 FPS'i bile göremeyecekseniz.

  Ayrıca dünyada en çok satılan 50 ve 60 serisi kartlar 2060 ve 2050'nin RT'siz yani GTX olarak geleceği konuşuluyor. Nvidanın para vermediği hiçbir oyun yapımcısı 600-800-1200 dolara satılan 3 kart için RT ile filan uğraşmaz. Eğer bu kartlar RT'li gelse bile 64 RT corelu 2080 Tı'nın RT açıkken verdiği performans ortadayken 2050 ve 2060 ile 20 FPS bile alamazsınız.

  Özet olarak RT geleceğin teknolojisi olabilir ama bu kartlar RT için kesinlike yetersiz, RT'i sevdiyseniz bile ikinci hatta üçüncü nesli bekleyin.

  RT ON 1080P 30-60FPS : https://www.youtube.com/watch?v=3pR7xkS7jqM&

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  eğer Navi 10 çekirdeklerinde AMD PS5'e Ray-Tracing verebilecek durumda ise bu iş çok iyi hızlanır... yok Navi'de Ray-Tracing hiç yok ise ki ben hiç ihtimal vermiyorum... Oyun grafikleri bocalama dönemine girer ve bundan kimse kârlı çıkmaz... Çünkü oyun sektörü çok ciddi tökezlemiş durumda yeniden yapımlarla bunu hissettirmemeye çalışıyor, oyun mekanikleri yaşayan çevre detaylarına kurban gidiyor... oyun grafikleri de Ray-Tracing'e yenilirse eğer insanları yeni konsol almaya ikna edemeyenler ne yapacak... Nvidia Ray-Tracing'i seneye kapar koyar rafa ama PS5 eğer PS4 Pro Plus olarak gelirse konsollara dayalı oyun sektörü ne yapacak... kafamda deli sorular...
  Son olarak RTX 2070 ile RTX 2080 arasınada bir RTX 2070Ti'lık mesafe var... eğer endüstriyel casusluk diye bişey varsa nvidia kesin Navi 56 ve Navi 64 geleceğinden haberdardır.

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  oturmamış sürücü ile [email protected]'e çok yakın değerler veriyordur RTX 2070 2019 gelmeden GTX 1070Ti geride bırakacaktır...

 • kirazerik @kirazerik

  Deep learning yapay zeka deyince editörümüz fatal error verdi. Mavi ekran. Demek ki iki yıl önce machine learning de neymiş noktasından öteye gidilmemiş. Bir oyun incelemesine harcanan süreyi lp deep learning machine learning e harcasa kabaca mantığını anlar rahatlıkla. @gamsizm da yine ürünleri anlatabilirdi, lp yi ikna etmek yerine. Bütün bu yapay zeka deep learning machine learning reinforcementlar görsel öğelerde çalışıyor. Kinect kamera da insan vücudu hareketlerini yakalamayı böyle öğrendi fi tarihinde. Gerçekten üzülüyorum. Bizim ülkemizdeki gazeteciler neden hazıra güvenip üstüne koymuyor. Teknoloji basınısınız. Bu gevşekliği anca bu ülkedeki izleyiciye gösterebilirsiniz. Zaten gençlik böyle deme hakkını kaybediyorsunuz. Neyse sadece işlemci unite sayısı hakkında fikri olduğundan geri kalanda lp misafir sanatçı gibi kaldı.

  Yapay zeka herşeyde olduğu gibi donanım ve yazılım gerektiriyor. Ama özel bir donanım gerektiriyor. Nvidia gpu mimarısinde özel alan koymasının sebebi bu.

  Bu ihtiyaçların özelleşmesinin özel donanım istemesinin ilk örneği gpu. Cpu yapısal olarak o işi yapamıyor. minerların özel donanım almasınında (bitcoin için konuşuyorum diğerleri gpu ile işini görüyor) sevebi yine özel donanım ihtiyacı.

  Yine söylüyorum editörler hype falan demeden kavramları öğrenmek ZORUNDA.

  • Deniz Etkin @denizetkin

   Dediğiniz konuda @Lp bilgili mi bilgisiz mi bilmem ama bana yansıması tam da @Lp nin dediği gibi olur diye düşünüyorum. Umarım yanılırız. Umarım Nvidia'nın dediği gibi olur.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Öncelikle yaşınızı bilmiyorum ama muhtemelen LP'nin kendi alanındaki bilgisi sizin yaşınıza yakındır. Ekran kartı özelinde ise internette bilgi yokken, Türkiye'deki ilk yazılı içeriği oluşturmuştu. Böyle birine bilgisiz olduğunu söylemek, üslup olarak kesinlikle ve tartışmasız şekilde yanlış.

   Bunun yanında, ekran kartlarında yaşanan istisnasız tüm gelişmeleri görmüş, denemiş biri eğer burada anlatılan ve henüz piyasaya çıkmamış bir özelliğe şüpheyle bakıyorsa, ona bilgisiz vs demek yerine neden böyle dediğini anlamaya çalışmak daha faydalı bir sonuç verir. Karışınızda 15 yaşında bir Youtuber olsa haklı olabilirdiniz.

   Aslında videoda bunun sebebini de söyledik ama ben bir iki şey ilave edeyim. Ekran kartı tarihinde sadece bir markanın ve şu durumda o markanın sadece en pahalı ürünlerinin desteklediği hiçbir yenilik varlığını sürdürememiş ya da standart olamamış.

   Bunlara birkaç örnek.
   NVIDIA PhysX. Bu teknoloji hayatına ayrı bir kart olarak başladı sonra NVIDIA tarafından alınıp kartların içinde özellik olarak sunuldu. Birkaç oyunda NVIDIA finans gücü ile destek bulsa da bugün kullanımı yaygın değil ve işlemcilerin gelişmesi bu ihtiyacı da kaldırdı ortadan.

   AMD TressFX: AMD'nin kıl tüy teknolojisi. Çok az oyunda kullanıldı. Güncel oyunlarda yok.
   NVIDIA Hairworks: NVIDIA'nın kıl tüy teknolojisi. O da az miktarda oyunda kullanıldı. Ama AMD'ye göre daha yaygın.
   AMD Mantle: Mantle da hayatına sadece AMD desteğiyle devam edemedi, Vulkan içine dahil edildi.

   Bunlar benim şimdi hatırladıklarım. Her biri çıkış demolarında ve destekleyen oyunlarda çok başarılı teknolojilerdi. Fakat oyun yapımcıları için firmadan doğrudan destek yoksa, kısmı teknoloji desteği olumsuz tepki de çektiğinden pek tercih edilen bir yol değil.

   NVIDIA'nın yapay zeka teknolojisi, 2000 serisinde sadece oyunlara yönelik yerleştirilen bir teknoloji. Yani sizi bahsettiğiniz kısımla ilgisi yok. Onlar Tesla (Volta) Quadro gibi kartların alanı ki NVIDIA bu konuda çok katıdır. Kartları birbirine karıştırmaz. NVIDIA açık bir şekilde buradaki deneyimi oyunlarda kullanmak istediklerini belirtti. Ancak sadece tensor çekirdekli kartlar destekleyecek ve yine sadece oyun motorunu NVIDIA'ya açan firmalar yararlanabilecek.

   DLSS'yi denemiş az sayıda kişiden biri olarak çok başarılı diyebilirim. Ama bize sunulan diğer artılarının ufukta demo bazında bile örneği yok. Sadece teoriler var. Bir oyunun yapay zekasında, bossların bize karşı her defasında daha iyi savaşması gibi süper temel farklılıklar olmasını oyun firmaları nasıl karşılar göreceğiz.

   Şu an için kendini kanıtlamadan satın alım kararını etkileyecek bir şey değil ve videoda söylediğimiz gibi, çalışmadığında uyku modunda. Hiçbir işe yaramıyor.

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm ben ürün harika lp anlamadı demiyorum. Yaş 39 ama ben lp nin geçmiş bilgisine laf etmedim. Etmemde ama ne zaman deep learning makine öğrenmesi konusu açılsa donuklaşıyor ki bunlar uygulama geliştirmeyecekseniz genel mantığını kavrama açısından en azından bir editör için zor konular değil. Zaten bunu da belirttim. lp gibi birisi bir iki haftaya nedir bu hype deyip altyapısını öğrenir. İmage düzeltmeler nvidiadan indirilen sizin bahsetttiğiniz oyuna özel ufak paketler falan dinlerken evet mantıklı gibi geliyor konuya az biraz bilenlere. İş modeli tutar tutmaz beni ilgilendirmiyor. Ama üzerine strateji geliştirilebilir bir konu. Ki bu yapay sinir ağları falan en az 30 40 yıllık makaleler. Tek ihtiyaç işlem gücü idi ki dediğiniz gibi ekran kartlarına da bunlar konuldu. Lp yi gördüğü anda rahatsız edenin bu iş modeli tutmazdan ziyade ne alaka tavrı olduğunu farketmemek zor değil. Ki gündemlerde ve geçtiğimiz iki yılda bunu çok yaptı ve konuyu bilmediğini bileğinin hakkı ile ispatladı. Fi tarihinde hamdi bey izah etmeye çalıştığında ise olmaz öyle şey deyip makaraya vurup bilmediği gibi bilene de saygısını gösterdi ki oralara girmiyorum. Yapay zekayı araştırın denildiğinde lp nin bilim kurgu birikiminden hareketle elon musk tarzı bir yaklaşımdan bahsetmiyorum. Bunun algoritmik altyapısı ve araçları ne. Sorunları nasıl çözme yoluna gidiyor bilgisine sahip olun diyorum. Veya şöyle diyelim bu haftaki can ve hamdi beyin uydu obezite haberini izleyin teknoseyirde yayınlandı. Veya hamdi beye sorun teknoseyirde çalışıyor mantığını anlatsın. Ama biri bir şey anlatınca sabırla dinlemek yerine bully tavrı sergilerseniz olmaz. Benzer tavra bir örnek de blockchain mantığının anlatıldığı bir video var yine teknoseyirde hamdi bey anlatırken karşısındaki editörümüzün tavrını bir eğitim bilimci veya psikoloğa sorun. Bu dinleyen anlatanı ciddiye alıyor mu diye??? O zaman bir daha biri cahile cahil dediğinde bu adamın yaşı kaç geçmişini biliyormusunuz demezsiniz. Burada bir sıkıntı var sanırım dersiniz. Burası sanatçı biyografi veya belgeseli kanalı değil ki ustalara saygı resitali düzenleyelim. Bilgi veriyorsunuz. Firmanın teki kartın yarısına yapay zeka için işlemci koyuyor. Siz yapay zekaya hep hype gibi bakarsanız. Rtx serisi incelemelerinde kalakalırsınız. O işlemciler işimize yarayacak mı alabilecek paraları bulacakmıyız mevzusu değil bu. Nasıl 4 diskli nas cihazları, routerlar veya av cihazlarını bu kanal anlatırken bunlar genel kültür diyorsanız. Bu da öyle bir şey. Çünkü lp naslar ve routerlar ile uğraşmış. Bu incelemeler için böyle bir şey eleştiri yaptık mı. Ama söz konusu yz ml dl olunca ve lp bu tavrı sürdürdükçe bilmiyene bilmiyorsun derim. Hiç de alınmayın. Ne derseniz deyin siz influencer insanlarsınız. Şimdi tanıttığınız orta seviye telefonlar bile ulaşılamaz hale geldiğinde bu gençlere sunmanız gereken şeyler var. O da bilgidir. Ürün incelemelerinde deneyim aktarmanız fark yaratıyordu o ürünleri almayı düşünenler için. Ürünler alınamayacak noktaya geldi o zaman bu konuda kendinizi beslemeniz lazım. Bu bahsettiğim şeyleri 40 50 sayfada sizin gibi insanların bir okuyuşta anlayabileceği yüksek lisans doktora tezleri var. İki üç tanesini okusanız bu eksik giderilecek. Daha önce de defalarca bu konuda yazıştık.

   Ts editörleri sohbet ortamı inceleme formatını benimsediği biri bilir biri anlamaya çalışıra kurulu farkınız bu. Ama biri anlatır bilir diyeri fikri sabitten dolayı sallamaza dönüyor sürekli. Ürünü anlatan ürünü bırakıp ürünün pazarlamacısı durumuna düşüyor. Ürün güme ve inceleme güme gidiyor. Ürünü anlatan da karşısındakinin fikri sabitinden kaynaklı anlamsız önyargılarını iknaya çalışıyor. Ürünü incelemiyorsunuz veya eleştirmiyorsunuz. Biriniz ürün a özelliğini şu seviyede verebiliyor diyor öbürü a işe yaramaz diyor. Hayda iş a işe yarar mı yaramaz mıya dönüyor. Biri oyun stealth fps diyor. Öbürü ben sıka sıka giderim diyor. Hemen anlatan diyor ki yok öyle de oynanır stealth şart değil diyor. Oyun gidiyor fps de stealth olur muya dönüyor😁😁😁 Açık söylüyorum hiç bir firma ürününü bu tavıra incelemeye göndermez. Ürünü kenara bırakıp incelemeyi ikna odalarına çeviriyorsunuz.

   Siz bunları halledin ki sıra neuman bilgisayar modeline alternatif sunan geçici bellekde basit seviye işlemci birimleri öneren türk akademisyenlere gelsin. Gençler bunları duysun sizden. Rakibiniz editörler yurtdışındaki bu hocaların derslerinin kayıtlarını takipçilerine öneriyor. Rakip derken türkiye de yine paraya bağlanmasın muhabbet.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @sedatkaplan Tamam da bunların incelediğimiz ekran kartı ile en ufak alakası yok ki? Sizin bashettiğiniz yapay zeka alemi ile burda anlatılan şeyler çok farklı dünyalar ve bizi ilgilendiren tek şey 10.000 TL değeri olan bir kartı aldığımızda, kartın üçte birini oluşturan bir özelliğinin ne işe yarayacağı. Diğer kısmının ise aktif olduğunda bizi 1080p'ye götürüp götürmerdiği. Son dilimde ise standart bir oyunda eski nesle ne kadar fark attığı. Üç basit soru. Son ikisinin cevabı yok çünkü kartlar henüz test edilmedi. Yapay zeka kısmı ise sadece teori şu aşamada. LP'nin ya da izleyicinin ikna olup olmaması sunulan şeylerin ikna ediciliği ile doğru orantılı. İnsanların ikna olmaması ya da işe yararlılığı ile ilgili somut deliller istemesinde yanlış hiçbir şey yok. Bunun sebeplerini de saydım bir önceki yazımda. Dünya şüpheyle yaklaşırken here şeye 6 katını ödeyen bizlerin çok daha zor ikna olması ya da delil görmek istemesi çok doğal ve olması gerekendir.

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm Gerçekten şoktayım şu an. 8 saat sunum dinlemişsiniz ekran kartını anlatırken tensor core dan bahsediyorsunuz. Sonra bunların yapay zeka uygulamaları ile ne alakası var diyorsunuz.

   Bi zahmet sayfayı okuyun. Matrix multiplication ne işe yarar araştırın. Adamlar ai ifadesini kullanmış sizin için sayfanın altında da bizim için deep learninge değinmişler
   https://www.nvidia.com/en-us/data-center/tensorcore/

   Yine boş vaktiniz olursa
   https://medium.com/deep-learning-turkiye/google-colab-ile-%C3%BCcretsiz-gpu-kullan%C4%B1m%C4%B1-30fdb7dd822e

   Bunu da okuyun. Bu arada derin öğrenme türkiye ekibine en azından misafir olarak katılın. Alandaki akademisyenleri ve özel sektör uygulamaları hakkında fikir sahibi olursunuz. Bu alanda çalışan ve veya çalışanları takip edenlerden oluşan 300 civarında insanız. Zımba gibi gençler var bizim gibi merak edip gidişatı takip edenler de var.

   Bilmiyorum dememek için kırk takla atıyorsunuz. ben en azından siz biraz okuma yaptınız konu ile ilgili diye tahmin etmiştim. Benim bahsettiğim yapay zeka kavramında kullanılan makine öğrenmesi yaklaşımı onun bir uygulaması yapay sinir ağları, o ağlarda katman sayısı artınca da deep learning oluyor. Ve bunların en fazla uygulandığı alanlar görsel tanımlama ve/veya image düzeltme (ayrı bir alt araştırma alanı) ile ilgili. Elbette başka uygulamalar da var ama k80 ile nvidia o camiada ağız sularını akıtıyor. Sürücüsüz arabalar, go oyununu yenen google alt firması bunlar kabaca yapay zeka diye geçiyor ama yapılanlar amiyane tabirle dev ve yüksek miktarlarda matris çarpımları. Mağazadan bilmeden ürün alanlar için yapay zeka denilip geçiliyor. Ama alt dalları bunlar ve bunun için de o tensorlara ihtiyaç var. Oyun yapımcısı kendi oyununa özel modeller için nvidianın kat be kat güçlü işlemgücü ile modeli oluşturup model çıktısını driver ile kullanıcaya gönderecek. Poligonları ekran kartı oluşturmayacak hesaplayarak uzak detayları bu modelde daha az poligon ile çizip oluşturtacak o tensorlarda iyi tahminler ile polgion miktarını arttıracak. Düşük kalite resimlerin kalitesini arttırma uygulamaları da benzer mantıkla çalışıyor. Resimdeki düşük pikselli köpeği algılayıp mantıklı şekilde piksel ekliyor. Bazı durumlarda da bizim kartın modeli eğitmesi gerekecek learning oradan geliyor onun içinde kartlara o tensorlar konuluyor. Yani tamamen aynı şeyden bahsediyoruz. Sitelerine baktım nvidia da aynı şeyden bahsetmiş zaten. Beş dakikada anlaşılıyor. O kadar yol gidip kendinizi yormanıza gerek yoktu. Siz sunumda ray tracing açık kapalı olunca fps ne olacak kısmı ile ilgilenmişsiniz sadece fark bu. Sizin gibi ve lp gibi bir sürü yerli yabancı editör eski ekran kartları mantığı ile yorumlamış tanıtımı. Bir kaçtanesi de deep learning gibi kavramlar ile uğraşanlar ile inceleme yapmış. Ben hakim değilim bu kısmına demiş net bir şekilde ve tensor kısmını delege etmişler. İyi geceler dilerim

 • Deep Selam @selamdeep

  Ciddi bir Nvidia hayranı olarak, ciddi bir performans/akıcılık değil grafik bekleyen, 4K 144FPS bekleyen biri olarak şunu söyliyim.

  AMD böyle teknolojilere kafa yoracağına salt performansa odaklansın bak bakalım kime 10K para veriyorum.(1000dolar). Ben 144hz monitör parası bayılmışım oyuncu monitörü almışım, neymiş 1080P 60FPS. Çok pis döverler.

  Yapay zeka da hiç mantıklı bulmadım. Yeterince sosyal medya var zaten ben kendi elimle yediğim yemeğe kadar paylaşıyorum daha neyimi gözleyeceksin neyi saklayabilirim bu sosyal medyayı gerçek dünyaya taşıyıp buna göre muamele eden dünyada.

  Intel duy sesimi, al beniiiiii, gpu istiyommmm.

 • LOOP @loop

  Peki @gamsizm abi bu Gray/sn ölçen bir araç yazılım var mı? Kendi eski kartlarımızda denesek, hiç mi çalıştırmaz?

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  Ray-Tracing'e geçiş erken mi değil mi? soru işaretli bir bölge dediğim gibi eğer endüstriyel casusluk bir şehir efsanesi değilse AMD'nin elinde RT var ve AMD bunu konsollara koyarsa arkadaşın da dediği gibi Nvidia geri kalmış durumuna düşer, önce davranmasının başka bir sebebi de microsoft'u bu konuda dürtebilecek tek isim nvidia, DX'e RT'nin gelmesi ve efektif çalışması için ikiside birbirine muhtaçlar zira xbox için bir adım erken atmış oluyor microsoft...

  Öte yandan şu bir gerçek 4K gaming şuan için türk editörlerin söz ettiği kadar yaygın değil (onların suçu yok çünkü onlar editör bu işin yaygınlaşması için onlar destek olmak zorundalar medya-sektör evliliği yüzünden) ama bunu yaygınlaştırmanın yolu yine ekran kartından geçiyor bu noktada da evet şuan için RT kartı biraz erken görünüyor ama sanırım 4K'da RT için bir nanometre sıçraması şart bu yüzden de emekleme dönemi bu kartlarla halledilecek...
  yanlız [email protected] veremeyen RTX 2070 cidden nvidia'ya kara leke olur oda bir gerçek...
  bildiğim kadarıyla 2K'da 60-75hz üstü monitörler fazlaca mevcut RTX 2060'ta bunu sağlamalı... belki de RTX 2070'in altında hiç olmayacak...

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Yine muhteşem bir açıklayıcı video olmuş...:=)))

  AMD hem işlemci serisinde hem de ekran kartında yeni bir soluk getirmek istedi ancak Sektör destek vermeyince duvara tosladı...:=((( NVidianın avantajı bunu para ve baskı ile çözebilmesi... Birkaç tane göz boyama ile olayı kotarırlar...

  Muhteşem soruyu sorayım " 4K da Crysis 3 açar mı? "

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Bunlardan ziyade ben AMD'yi bekliyorum, bakalım bir de başımıza İntel çıkıyor onunda ne yumurtlayacağını göreceğiz, umarım 3'lü pazardan dolayı iflas gibi bir durumla karşı karşıya gelmeyiz öyle bir durumda Amd gidici olacaktır ve İntel biz sizi satın alalım diyecektir. İşte o zaman iki canavar fiyatalrı artırdıkça artıracaktır.

 • Kaan @k

  Önce 4K hype'ı yapıldı, şimdi de 1080'e geri dönün diyorlar. Bunu diyebilmek için de ray tracing gibi bir süs bulmak lazımdı. Firmaların hype'ını takip eden her zaman kaybeder.

 • Zibrokan @zibrokan

  Her yerde 4K 60 FPS konuşuluyor ama Teknoseyir bir türlü 4K yayına geçemedi ve bu bence artık sırıtmaya başladı. Türkiye'deki internet hızları diyeceksiniz ama 4K yayın yapan yapıyor. Ekipman maliyeti deseniz, artık Plus var. O da bahane değil. Kullanıcıların kota hikayesi de kullanıcıyı ilgilendirir. Üstelik youtube düşük çözünürlüğe de izin veriyor. Umarım bir gün görürüz 4K'yı. @gamsizm

  • freshmind @freshmind

   Daha gereksiz fuzuli bir istek olamazdı ...

   İki tane adamın oturuşunu mu seyredeceksiniz 4k da ? Öyle görsel bir içerikleri yok -ki isteğiniz bir manası olsun. Çoğu kişi youtubede açıp, alta atıp sadece sesi dinliyor, zaten bir o kadar kişide podcast olarak dinliyor.

   O kadar fazla öncelik teşkil eden şey var ki. 4k ? Şaka gibi.

  • Zibrokan @zibrokan

   @freshmind şaka olan sen olmayasın?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Plus var deyip istekte bulunuyorsunuz ama sizde Plus yok 🙂 TS iki senedir 4K 30 fpsye sahip. Birgün değer katacağına inanırsak geçeriz. Uzun video çekemiyoruz tek kısıtlama o. Şahsen 4K yerine kaliteli 1080 60 fps daha çok hoşuma gidiyor. Plus ile maaş ödüyoruz şu an. Yatırıma döndürecek kadar abone yok henüz.

  • Zibrokan @zibrokan

   @gamsizm Bende mantık tersten işler. Bir gün CES, Apple etkinliği, E3 vb. gibi yerlerde sizi görür ve yayınınız 4k 60 FPS olursa neden olmasın. O zaman plus abonesi olurum. Hatta etrafıma da 3'er 5'er dağıtırım.

 • URZA @urza

  Gelirse Ekim'e kadar. @gamsizm

 • Emre K @emre-k

  Nvidia sunduğu destek ile akademik alanlardaki derin öğrenme, makine öğrenmesi, evrişimsel sinir ağları gibi konuda alternatisizdi zaten. Şimdi bu durumu bir seviye öteye taşımış. Nvidia yıllardır hem son kullanıcı ürünlerinde hem de akademik alanlarda yapay zekaya yatırım yaparken rakibi AMD'nin bu konuda kayda değer bir hamlesi yok.

  Öte yandan RT teknolojisinin kalıcı olması kısa vadede zor. Hem en üst donanım istiyor hem de oyun geliştiriciler için Nvidia ile partner olmak şart gibi. Bu da sektörde tekelleşme yaratabilir. Buna ilaveten tüm konsollar AMD çözümleri ile üretildiği için eğer yeni nesil konsollarda Nvidia çözümleri kullanılmazsa bunun konsollara gelmesi de mümkün değil gibi. RT sanki küçük, elit bir kesim için ayrıcalık olarak kalacak gibi.

 • Tirido @tirido

  Yapay zeka filan hikaye. nVidia parayı bastırıp oyunlara ekletmediği sürece çok az geliştirici bununla uğraşır. Geliştirdikleri LOD teknolojisi daha önemli. Yeni DX ve OpenGL'e eklenirse hayatımıza etkili bir şekilde girer. Sadece nVidia'da kalırsa yine pek bir işe yaramaz. Hem bunun hem de DLSS'nin oyuna eklenmesini çok zahmetsiz hale getirmeleri lazım.

  Hepsi güzel gelişmeler ama LP'nin dediği gibi konsollara ne kadarı yansırsa önümüzdeki 4-5 sene oyunları öyle oynayacağız. Raytracing'in hayatımıza girmesine daha 2 nesil var. Ancak 4080'den sonra raytracing fark yaratmaya başlar. Bu saatten sonra o kartı alan adama 1080P denmez. O kartı alabilen adam için hayat 4K 60fps'dir.

  GPU'nun yapay zeka ve raytracing bölümleri oyunlarda uzun süre atıl kalacaktır ama programlar desteklerse (ki destekleyecektir) hem oyuncu hem de profosyonel uygulamalar kullanan kullanıcılar için iyi bir seçim olacaktır. Yalnız o fiyatlara bu GPU'ların mevcut oyunları uçurması lazım.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Bence bu serideki fiyatina gore en gereksiz kart olacak 🙂
  Tabi ciddi fiyat dususu olmazsa...