Millet, Aral’a ve oyun satıcılarına kızıyor ya, Aral ve oyunları çıkarın, yerine sevdiğiniz bildiğiniz markaları ve ürünleri koyun, hiçbir şey değişmez. Aldığınız her üründe benzer diyaloglar dönüyor. Yapılan her indirim neticesinde firmalar arasında dönen konuşmaları bilseniz, açıklanan dokümanların son derece masum olduğunu görürdünüz. Muhtemelen bir gün ortaya çıkar diye yazışmalardaki dil ‘seviyeli’. Bir oto kontrol uygulanmış.

Bunu gündemde vs konuşamayız. Ertesi gün kendimizi mahkemede buluruz. Birgün belki emekli olursak anı kitaplarımızda yazarız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aentorries @aentorries

  Gayet iyi anlıyoruz sizi ama bu dolapları görüncede kızmadan edemiyoruz ..

 • ssdc @ssdc

  Konuşabilen sitelerin veya kanalların bir garantisi mi var?

 • Emin @emin

  Murat bey masumluk yazmış lol.

 • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

  Donanımhaber sorunsuzca konuştu ama.Onlarda böyle bir sorun olmuyor mu?Hatta yazışmalarda neler olduğunu da söylediler.

 • Temp @temp

  @gamsizm İsim verilmeden üstüne yorum yapılırsa bir sorun olmaz sanki ama siz daha iyi bilirsiniz.

 • Hado @hado

  Aral’dan başka ithalatçı yok mu?

  • Hado @hado

   @gamsizm çok saçma değil mi? Mafya olmuş herhalde bunlar.

  • thundermack @thundermack

   @gamsizm Türkiyede kim tekel konumunda ise bu tür olaylar dönüyor.Zincir mağazalara hele büyük baskı yapılıyor. mağazalarda kazandıktan sonra vatandaş umurlarında değil.Alan razı veren razı.
   Ülkemizde bir çok iş “rant” üzerinden döndüğünden “en çok para kazandıracak olan sistem” yani tekel olmak işin en kolay tarafı. gerisi o raporda okuduğunuz tür şeyler.
   Tüm firmalar birbirlerinin fiyatlarını gözler ve ihbar eder. ana dağıtıcı firmaya mail atılır. fiyat indirimi veya diğer mağazanın fiyatını düzeltmesi istenir. fiyatlar ayarlanır. olay biter.
   Bu sadece tek ürün çeşidinde yok. aldığınız tüm gıda dışı ve gıda ürünlerinde bu var. sadece ülkede bunu denetleyecek bir mekanizma yok.varsa bile çalışmıyor.Bu işin ortaya çıkmasıda başka birilerinin zorlaması ile bence. durup dururken rekabet kurulu ceza yağdırmaz.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Masum mu bu işin normalde serbest piyasa ! olması gerekmiyor mu ? belki aral merkez olup fiyatları manupile etmeseydi biz daha rekabetci kampanya ve fiyatlarla oyun alacaktık belki değil kesin bunun masum yanı olamaz. Raporu burdan biri paylaştı kaldırıldı kaldırılmadan açtım Allahtan okudum bence Aral en ağır cezayı almalıydı işin merkezinde yer alıyor firmalar hep bizde indirelim demiş yazışmalarda aral indirene müdehale edip çıkarttırmış. Siz söyleyemiyorsunuz sonuçta orayla dirsek temasındasınız ama devletin yapıp karar bağladığı bir rapor ve ceza var bunu sansürlemek de suç oyun ve tekno siteleri bunu masumlaştırma eğilimine gitmeye başladı bu çok üzücü. Resmen piyasayu manüpüle etmişler tekelci bir şekilde otorite kurmuşlar müşteriler üzerinde açık ve net cezalar daha ağır olmalıydı. Bu sitenin samimiyetine güveniyorum gördüğünüz daha ağır durumlar olmuştur tamam ama kötünün iyisi olmaz kötü kötüdür.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Siz o belgeleri tam okumamışsınız. A satıcısı bir oyunda indirim yapıyor, B satıcısı Aral’a yazıp bu nasıl iş indirimi kaldırın diyor. Aral siz de indirim yapın diyor, B satıcısı biz indirimli satamayız diyor. Burda kim suçlu? Devlet zaten hem Aral’a hem de satıcılara ceza kesti.

   Bu olay da 2016 Kasım’ında gerçekleşti ve her yerde haber oldu.
   http://www.businessht.com.tr/guncel/haber/1323102-rekabet-kurumu-yuksek-fiyatta-oyun-satan-firmalara-ceza-yagdirdi

   Ayrıca ne sansürü? Zaten belgeler Rekabet Kurumunda halka açık duruyor.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @gamsizm Murat bey sansürü siz değil üstü kapalı genel bir tekno sitelerde görüyorum size karşı demedim sizin samimiyetinize güvendiğimi yazmıştım yukarı da zaten ki belgeyi okudum okumayada devam ediyorum mesela şu örneklere bakarak Aral’ın arada fiyatları düşürmemeye çalıştığını bunları kontrol ettiğini görmek çok kolay. Aral merkezde ve dikte eden konumda bu sebeble daha çok ceza almalı dedim. Halkın ceabinden bu işlemler yüzünden kaç para çıktı ?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @kizilsakal Paylaştığınız her fotoda Aral’a, bir firmada fiyatı düzelttirmek için baskı yapan başka bir firma olduğunun farkında mısınız 🙂

   Ben cezalar açıklandığında biraz şaşırmıştım çünkü en düşük ceza Aral’a kesilmişti. Hepimizin beklentisi Aral’a büyük bir ceza kesileceği şeklindeydi. Ama satış noktalarına çok çok daha büyük cezalar kesildi. Bu belgeler bunun neden olduğunu açıkça gösteriyor.

  • Emin @emin

   @gamsizm @kizilsakal Cirolarla alakalı olabilir kesilen cezalar ama emin değilim.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @gamsizm Murat bey evet bir firma var aral ile her yazışmada ama aral’ın oyunu tedarik edip zararına satıp satmayacaklarına karışmaması gerekiyor burda yok daha bir sürü örnek çıkar. Mesela Bir firma %55 indirip yapıp zararına vermiş aral onu uyarıp yükseltiriyor ! BU piyasayı manüpüle etmek olmuyormu zira ekonomide sözlük tanımına bakınca bu çıkıyor karşımıza ve piyasayı belli bir çıtada tutarak tüketicinin seçeneksiz bırakılarak o parayı vermesi sağlanıyor. Aralın daha az ceza alması çok şaşırtıcı hemde çok. Satıcılara fazla ceza kesilmesi elektronik kısmınında olmasından dolayı olabilir diye düşünüyorum. Aral bu işe soyunmasa oyununu verip gerisine karışmasa rekabetle ne fiyatlara oyun alırdık kim bilir ? Tabiki görüşünüze saygı duyuyorum sonuçta bir sohbet ediyoruz ve buda sizin görüşünüz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @kizilsakal Zaten Aral suçsuz olsa ceza almazdı. Elbette onlar da yanlış davranmışlar. Ancak satıcıların kendi arasındaki rekabet, fiyatların üzerinde çok daha fazla baskı oluşturuyor. Düşünün şimdi ben bir süper marketim, ama siz bakkalınızdan alışveriş ediyorsunuz. Ben pazar gücümü kullanıp, sizin en çok satın aldığınız içeceklerde bakkalda indirim yapılmasına engel oluyorum. İşte suç olan şey bu.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @gamsizm Tabiki ve bunun merkezinde olup organize eden Aral hatta firmalar o kadar yetkin görüyor ki Vur kafasına indirsinler şeklinde ifadeler bile var 😀 Şahsi fikrim zararın boyutu ve zarar uyğrayan kesimin kestirilemeyecek kadar çok olması bu cezaların çok ufak olduğu şu an tam kaynak hatırlamıyorum yanlışsa özür dilerim geçmişte ABD de bu olay yüzünden uzun süreli hapis cezası alan firma yöneticileri oldu diye hatırlıyorum hatta bankaydı heralde.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @gamsizm Birde sizin bu başlıkta insanlarla konuşup bu konuyu tartışmanız bile art niyetli olmadığınızı gösteriyor murat bey o sebeble size güveniyoruz ama buda benim fikrim.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @emin Emin evet 185 sayfada diyor bunu senin dediğin gibiymiş

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  bu ortaya çıkanlar oyun sektörüne mahsus değil. tüm sektörlerde var.

 • mhmmdy @mhmmdy

  yayınlanan belgeleri okumakla üzerine yorum yapıp dönen tezgahı konuşmayı aynı şey sanmamak lazım ….

 • Ali Kılıç @alinux

  sonu artık başka bahara kaldı gibi hüzünlü bitti yazının 😀

 • HasanÖfke @simulasyon

  Bütün mesele oyunların pahalıya satılmasından kaynaklı gerisi hava civa 😀

 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Burada ben teknomarketlerde suç görmüyorum. Neticede onlar ürünü dağıtıcıdan alıp satmaya çalışıyorlar. Ama dağıtıcı kalkıp ona başka buna başka fiyat çekerse olmaz bu iş. Konuşmaların çoğu “hayırdır şu bizden ucuza satıyor. Sizle öyle konuşmadık, buna bir el atın” şeklinde. El atmak ya ona da fiyatı düşük vermek ya da ötekine fiyatı yukarı çektirtmek olur zaten. Sorun oyunları dağıtma yetkisi tek firmada toplanması. Yoksa bu yazışmalar öyle büyütülecek bir şey değil.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Aynen öyle. Piyasayı bırakın bize bile X markasının bannerı varken size reklam vermeyiz diyen firma vardı 🙂 Adama özel site açacağım onu istiyor herhalde 🙂

 • alfaaur @alfaaur

  Arkadaşlar, oyun bu konunun görünen kısmı ( yada yakalanmış) Murat bey’in dediği gibi her ürün ve markada tüm zincir mağazalarda bu olanlar yapılıyor ve kesinlikle yeni değil. Kapitalist düzenin ve diğerini yaşatmayalım mantığının eseri bir durum aslında.

 • İbrahim @finalkenpachii

  Bu olayı konuşup, video çekip haber yapan teknoloji siteleri var. Bu rekabet kurulu tarafından yayınlanmış bir gerçek. Bunu konuşmak sizi nasıl mahkemeye koyuyor anlayamadım? Bunlar hep oluyor diye bu olayları normalmiş gibi anlatmanız gerçekten üzücü.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Normalmiş gibi değil normal maalesef. Ve onca cezaya rağmen de hiçbir şeyin değişmediğinden emin olabilirsiniz. Bir iki sitede haber olur, unutulur gider.

   Ve unutmadan bu ülkede hırsıza hırsız demek suçtur. Belgeleriyle kanıtlanmış olması hatta hapis yatmış olması bir şeyi değiştirmez.

  • İbrahim @finalkenpachii

   @gamsizm Dediklerinize katılıyorum. Bu ülkede neler döndüğünü, nasıl bir ülkede yaşadığımızı bende biliyorum fakat bu mantıkla gidersek, ülke gündeminin bir daha konuşulmaması, direk yabancı basın haberlerinin paylaşılması gerekiyor o zaman haftalık gündemlerde? Bu olayın böyle net bir şekilde ortaya çıkması nadir karşılaşılacak bir durum. Zaten önceden beri bir çok oyuncunun şüphesini çeken aralın suçunun kanıtlandığı bir olay. Bu kadar kişinin nefret ettiği bir firmanın haberini yapmamak dolayısıyla tepki çekecektir. Bahanesi ne olursa olsun.

  • Necmi @aglaknecmi

   @gamsizm Normal olması doğru olmasını gerektirmez, kabul edilebilir yapmaz. Önce tüm sektörlere ceza gelsin, devam ederse tekrar ceza gelsin ta ki bu cezadan kaçış olmadığını anlayıp dürüst ticaret yapmanın daha iyi fikir olduğu kafalarına dank edene kadar.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @aglaknecmi İşin kötü tarafı düzenin bozulması kimsenin işine gelen bir şey olmadığı için yıllardır süren bu olayla ilgili kayda geçen tek hadise bu. Yüzeysel olarak herkes şikayet eder ama kimse gereken adımı atmaz. Çünkü şikayet ettiğin firma aynı zamanda senin tüm ürünlerinin %80’ini satıyor olabilir.

  • Necmi @aglaknecmi

   @gamsizm Sonra Nasrettin hoca demiş ki ‘sen de haklısın’… Gerçekten çözümün ne olduğunu bildiğime inansam, siyasete atılır, ülkeyi kurtarmaya çalışırdım. Yanlışın yanlış olduğunu bilmek, anlamak kolay ama doğrusu nedir ve daha önemlisi doğruya nasıl doğru bir şekilde ulaşılır bilmek zor 🙁

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @aglaknecmi Nasrettin Hoca’nın diğer meşhur fil hikayesi de geçerli. Bu yanlışa savaş açsan arkanda bir avuç insan kalır sonra zararlı sen çıkarsın.

 • kizilsakal @kizilsakal

  @flashock Raporun 195. sayfasını okusan masumluğu kalmadığını çok rahat anlarsın

 • Paralelport @paralelport

  En sinir olduğum yaklaşım biçimi. Senden beklemezdim. Apple en son ekitap davasında tüketicilere 450 milyon USD ödemek zorunda kaldı arkadaş. Kaç yönetici kovuldu kim bilir, basın yazamıyor. Ne anlatıyorsunuz?

  Bozuk düzende kartelleşmeyi önlemeye yönelik kurulmuş bir kurum kırk yılda bir nasıl oldu ise biz tüketicileri koruyan bir karar almış, hala bunlar normal şeyler, eski haberler, ne değişecek vs diye cümle kuruyorsunuz.

  Halbuki böyle bir tüketici platformunda bu örnek üzerinden yola çıkıp kendimizi nasıl koruruz başka neler yapılabilir para iadesi alabilir miyiz muhabbetinin dönmesi gerekirdi. Kaç gün geçmiş normal şeyler bunlar oturun olduğunuz yerde diyene cevap yazıyoruz.

 • TAKA61 @taka61

  SELAM MURAT BEY, BİR KONU DANIŞMAK İSTİYORUM(BİR FOTOĞRAF MAKİNASI İLE İLGİLİ), MÜMKÜNMÜDÜR. SİZİN İNCELEMELERİNİZİ ÇOK BEĞENİYORUM, BU YÜZDEN KISA BİR FİKİR DANIŞMAYI RİCA EDİYORUM…. OLUMLU BAKARSANIZ SİZE HANGİ KANALDAN YAZABİLİRİM BELİRTİRSENİZ MEMNUN OLURUM. İYİ ÇALIŞMALAR VE KOLAYLIKLAR DİLERİM….

 • Necmi @aglaknecmi

  @flashock Dünyada bir yerlerde savaş oluyor, insanlar birbirini öldürüyor, polyannacılık yapmayalım savaşları sevelim, biz de savaşa girlim… mi??? TRde hukuk azsa, çoğaltmaya çalışırız, hukuk az kabul edelim, böyle devam mı edelim, hatta biz de hukukun eksikliğinden kendi çıkarımıza faydalanalaım mı… Herkes yapsa da yanlış, yanlıştır.

 • Paralelport @paralelport

  @flashock hukuk yok mu? O zaman bu karar ne?

  Elbette yarım yamalak absürd işler oluyor. Oluyor diye her konuda pes mi edelim?

  Ümitsizlik yoktur, ümidini kaybetmişler vardır.

 • Necmi @aglaknecmi

  @flashock Lütfen kimse dini anlamda almasın, anlatmak istediğimi anlam olarak karşıladığı için yazıyorum, bir hadis vardır. …her kim bir münkeri (kötülük) görürse onu eliyle düzeltsin. Eğer ona muktedir olamazsa diliyle, diliyle de yapamazsa kalbiyle (buğz etsin);… diye. Umarım anlaşılmıştır demek istediğim.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @paralelport Ben Türkiye’de yaşıyorum ve bu olayın çok ötesinde dönen dolapları da biliyorum. Bence konuşulması gereken şey şu, bu olayın üzerinden 6 ay geçmiş. Değişen bir şey oldu mu? Olayın esas aktörlerinin davranışları değişti mi? Yani caydırıcı bir adalet sağlandı mı? Hiçbiri olmadı.

  Pes etmek için bile önce bir şey yapabiliyor olmak gerekli. Basın sesini çok çıkarsın bu fimalar rahatsız olsun, aynı güçler malını sattığı firmalara şu sitelere reklam verirseniz çalışmayız derler ve o reklamlar verilmez.

  Benden taşın altına elimi sokmamı isteyenler kendi ellerini cebinde tutmayacak.

 • Oğuzhan Üglü @ouzhanuglu

  ARAL’dan büyük torrent var korkma.

 • wolfgangg @wolfgangg

  Trpsn in indirimlerinden çok memnunum aman zarar gelmesin. Gerçek indirimleri ancak dijitalde görebiliyoruz 209 liralık oyunlar 49 liraya düşünce aral denen firma ne hissediyordur 🙂

 • Paralelport @paralelport

  @gamsizm @flashock Teknosa’ya 18 milyon TL ceza kesildi. Teknosa’nın 2016 yılını 160 milyon TL zararla kapattığını düşünürsen bu büyük bir rakam. Tabii ki sana bana acıttığını söylemeyecek. Belki seneye bu konuştuğumuz firmalar pazarda bile olmaz.

  Uygulamanın arkasının kesilip kesilmemesi cezaların caydırıcı olup olmamasına bakar. Tüketiciyi bilinçlendirsen bir talep oluşur ve siyasi kurumlar gereken adımı atar. Gıkın çıkmazsa atmazlar. Bu Amerika’da da böyle Japonya’da da. Turuncu sitede ufak bir grubun AKN işinde çarkları nasıl oynattığı ortada. Meclis’te basın açıklaması olmasa BTK adım mı atacaktı? Tek vekile ulaşıp çarkı döndürdüler. Ama kaç internet kullanıcısı bu değişimin arkasında böyle bir çaba olduğunu biliyor?

  Kimse ona buna savaş açın yaygara koparın demiyor; Timur’u git yen diyen de yok. Yukarıda @fatihkinik adlı üye ki burada aktif bir üyedir olay ne diye sormuş. Komedi. Üye dostumuz belli ki işi gücü yüzünden konuları göremedi. Tüketici ne olduğunu bile duymadan konu kapanıp gidecek. Çok şükür bugün 25-30 bin kişiye ulaşan bu kadar değer verdiğimiz gündem bu konuyu tüketiciye duyurmayacaksa o zaman amacı nedir?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @paralelport Gündem zaten duyurdu. Hem dava açıldığında hem de sonuçlandığında. İşin dedikodu kısmı sonradan çıktı. AKN olayının da meclisteki basın açıklamasından kaynaklandığını sanmıyorum. Ne hikmetse ülkede yerli ve yabancı stream servislerinin giriş yaptığı dönemde AKN zayıflatılıyor ve kaldırılması gündeme geliyor. Birilerinin ticari çıkarı olmasa o AKN hayatta kıpırdamazdı.

  Ülkenin bir zamanlar kablo TV şebekesini, bu Dijitürkler vs başladığı zamanla paralel olarak geliştirmeyi durdurduklarını gençler bilmez ama biz hatırlarız.

  Yeni AKN limitleri sayesinde, her türlü stream servisi yüksek kalitede kullanılabilecek. Bundan da hiç şikayetim yok elbette. Ama halkın talebi ile oldu demek bizim toplum için fazla iyimser olur. Öyle olduğuna inanmak isterdim.

  Bu arada yanlış anlaşılmasın, ben bu yapılanları desteklemiyorum. Kendim de mağdur oluyorum hem şahsi hem de ticari olarak. Ancak bir şeyleri değiştirebilecek bir gücümüz sadece potansiyel olarak var. Sayımız çok. Fakat bizim toplumda örgütlenme bilinci yok. Bir araya gelemiyoruz. Aral’a bu kadar laf eden oyuncu kitlesinin yapması gereken tek şey oyun almamak bile değil, fiziksel kopya almamak. Hiçbir şeyden mahrum kalmayacaksın. Adam ceza yemiş suçluluğu kanıtlanmış. Alma oyunlarını. Orda büyük mağazalar var yine ceza yemişler. Alışveriş yapmayacaksın.

  Olur mu böyle bir şey? Hayatta olmaz.

  O ceza listesinde adı geçmeyen ve araştırma sonucu aklanmış Bimeks battı. Başka söze gerek var mı?

  Ülkedeki sorun o kadar kökten ki bu firmalarla uğraşmak sadece zaman kaybı. Onlara bu zemini hazırlayanlar, kanun koyucular ve onları adam gibi işletmeyenler. Sen adam gibi kur sistemini sonra kırmaya çalışanın canına oku bakalım bir daha oluyor mu.

 • Paralelport @paralelport

  Eksik de olsa iyi ele almışlar. Bravo.

 • BURAK YILMAZ @burak-2

  Yaptiginiz aciklama, konuyu gundeme tasimamanizi aciklamiyor malesef. Tum oyun camiasinin konustugu, forumlarin calkalandigi konuya deginmemeniz biraz garip.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Milletin yeni haberi oldu diye tahmin ediyorum. 6 aydır neredeydi bu insanlar acaba.

  • Bilgehan KALKAN @bilgehankalkan

   @gamsizm Daha önce sadece cezalar açıklanmıştı, siz de onu gündemde paylaşmıştınız. Bu dokümanların açıklanması ise bu hafta içerisinde oldu, bunu gündeme taşımalıydınız. Bu hafta gerçekleşen en önemli durum buydu ülke bazında.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @bilgehankalkan firmalar mahkum olduğunda fiyatlardaki manipülasyon da onaylanmıştı. Ben halktan en ufak tepki görmedim.

  • Bilgehan KALKAN @bilgehankalkan

   @gamsizm Doğrudur, bu konuda halktan bir tepki gelmedi, AKN konusundakine benzer bir girişim olsa güzel olurdu ama olmadı. Bunun olmaması size bunu haber yapmama lüksünü veremez bence, buna mutlaka değinmeliydiniz, sizin başınızı ağrıtacak bir mesele olacağını da sanmıyorum, “konuşmalar açıklanmış, dileyen tek tek bakabilir, uzunca bir belge olmuş” demeniz dahi yeterliydi. Ki bu arada Donanım Haber’de 2si1 adındaki haftalık gündemi değerlendirdikleri programda ilk sırada bahsedilmiş. Perşembe günü bu açıklanan raporu Mesut Çevik yanımdayken ilk ben göstermiştim ona yoldayken ve kendisi de şaşırmıştı buna, siz ise oldukça normal bunlar diyorsunuz. Bir yerde tutarsızlık var.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @bilgehankalkan evet malum bu firmaların hepsinde eş dost çalışıyor. Bu stresten hasta olan, iş değiştiren insanlar var. Rutin konuşmalar hepsi. Hala devam ediyor. Bir kısmı da yasaldır. Çizgiyi aşanlar ise artık daha dikkatli aşacak.

 • kizilsakal @kizilsakal

  @gamsizm Murat bey iyi niyetinizden şüpemiz yok sizi seviyoruz bu sitedeki emeklerinizi görüyoruz. Birde birşey farkettim raporu okurken bu raporu hazırlayanlar raportör bu kişilerin işi sadece para cezası kesebilmek gibi kısıtlı araştırdığım kadarı ile ve bu iş mahkemelik değil daha ! Şu an bir savcının bu işi kurcaladığı delil topladığı ve davaya dönüştürüp kamu davası açıp, açmayacağı belli değil bu yönden pek bakılmıyor inşallah bu dediklerim olur bizlerin cebine göz dikmiş fırsatçılar temizlenir yenileride korkar iyi çalışmalar.

 • Majestic Hell @themajesticsgame

  Teknoloji Basini, teknoloji gazetecisi de dururmu, ana akim medya nasilsa bu arkadaslar da soru soramaz, ama haberci olurlar. Soru sorarlar ise , büyük kimseler kizabilir cunku

 • mehmetkose @mehmetkose

  o zaman türkiyede kimse haber yapamaz dava açılacak diye. böyle saçma şey mi olur? haberi haber gibi söylemenin neresi yasadışı sayın Gamsız?

 • aytuga @aytuga

  Merhabalar, “bu konuyu konuşursak kendimizi mahkemede bulabiliriz” demişsiniz.

  Anlamadığım bir konu var. Devletin bir kurumu, bazı firmaları incelemeye alıyor ve kendi sitesinde bu firmaların yazışmalarını yayınlıyor.

  Devletin bu kurumu, yazışmaları usulsüz bir şekilde mi ele geçirdi ki, konuşmak mahkeme sebebi olsun.

  Kusura bakmayın. Konuyu programda dile getirmemeniz tam anlamıyla saçmalık. Özellikle “bu hafta çok fazla konu yoktu” dediğiniz bir programda :))

 • bruker @bruker

  Rekabet Kurulu’nun vermiş olduğu karar ve karar kapsamında hükmolunan ceza bir idari işlemdir. İdari işlemler için hukuka uygunluk karinesi söz konusudur. Yani söz konusu kararı hükümsüz kılabilecek bir mahkeme kararı verilene karar; Kurul’un kararı hukuka uygundur. Bu kararı içindeki ifadelere atıfta bulunarak aktarmak haber niteliği taşır, bu da zaten TS’nin söz konusu haberi aktarması sebebiyle sorumlu tutulamayacağı anlamına gelir. Gelelim haber aktarmak maksadını aşarak söz konusu karar ve içeriği hakkında görüş beyan etmeye; bu da belirli sınırlar içerisinde kaldığında eleştiri hakkı kapsamında değerlendirilir yine TS’nin sorumlu tutulamaması anlamına gelir. Bu noktada, olumsuz olarak değerlendirilebicek tek nokta (downside) “eleştiri” kavramının sınırlarının subjektif olarak hakim tarafından çizilecek olmasıdır; bu da TS için bir belirsizlik yaratır. Şahsi görüşüm; TS haberi vermelidir, eleştiriyi de yapmalıdır. Yayıncılık bunu gerektirir. Ama burası Türkiye, yayıncılık ve adalet olması gerektiğinden çok daha farklı bir noktada. Bu nedenle, yapılması gereken eleştirinin yapılması, tabiri caizse elini taşın altına sokmaktır. Sonuç itibariyle, TS’nin elini taşın altına sokmaması, eleştirilebilir; ancak bir hata değildir.

  Gelelim söz konusu kararı haber olarak aktarmama konusuna; normal şartlarda TS’nin söz konusu kararı görerek, yukarıdaki gerekçelerle aktarmaktan kaçınmasının herhangi bir açıklaması olamayacak olsa da; Rekabet Kurulu söz konusu ihlallere ilişkin kararın sonuç kısmını zaten çok daha önceden açıklamıştı ve yanlış hatırlamıyorsam o zaman da TS bunu aktarmıştı. Şimdi ise söz konusu karar gerekçesi ve dayanklarıyla -kararın verilmesine sebep teşkil eden belgelerle- tamamen açıklandı. Yani ortada yeni bir şey yok, Murat Gamsız’ın haber niteliği taşımıyor demiş olması da sanırım bu yüzden.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Haber niteliği taşımıyor dememin sebebi aslında başka bir şeydi. Bu olay Türkiye’de iş yapma standartı. Cezadan sonra da değişen bir şey olmadı. O kadar sıradan ki haber değeri yok demiştim başka bir yoruma cevap olarak. Ancak bu gündemden önceydi. Yani gündemde işlenmemesinin sebebi olarak kurulan bir cümle değil. Birileri böyle aktarıyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu arada hazır konuya hakim birini bulmuşken şunu sorayım, Rekabet Kurumu Kasım 2016 tarihli bu belgeyi neden şimdi yayınladı?

  • bruker @bruker

   @gamsizm Yukarıda da yazdığım gibi önce kararın sonuç kısmını açıkladı; ardından gerekçeleri, belgeleri, muhalefet şerhini ve atıfları içeren esas kararı açıkladı. Rekabet Kurulu birçok şirketi ilgilendiren kapsamlı bir soruşturma yürüttü. Dolayısıyla, soruştuma dosyası da bir hayli kapsamlıydı; bu nedenle esas kararın yazımı da zaman almıştır diye tahmin ediyorum. Tabi kural olarak yine de bu kadar zaman almaması gerekirdi; belki de birilerinin olurunu beklediler yayınlamadan önce, bilemiyorum…

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @bruker Rutin işleyiş budur diyebilir miyiz?

  • bruker @bruker

   @gamsizm Yukarıdaki yorumuma da ekleme yaptım. Rutin işleyiş budur diyebiliriz. Amerika’da ve Avrupa Birliği’nde de önce özet kararı yayınlıyorlar genel olarak.

 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Millet magazini sevdiği için 6 ay önceki mevzu tekrar magazinsel değer kazanınca daha çok tepki verdi. TS kendince haklıdır. Haber yapacak zorunluluğu da yok. @gamsizm zaten defalarca tekrar ettiği gibi bu tarz olaylar yoğurtçular arasında bile var. Kusura bakmayın da cezalar geldiğinde tüketici ne tepki verdi? Bir kampanya başlatılıp tepki mi verildi? Üç beş yerde “kan emici Aral” falan filan sövmeler. Sonuç? Ben her haftasonu D&R, Media Markt vs gezip oyunlara vs bakıyorum. Her gittiğimde satılıyor. Satılıyor yani.

  • Paralelport @paralelport

   Tüketici duymadığı şeyi nasıl bilsin? Gidelim anket düzenletelim, %1 bile çıkmaz ne olduğunu bilen.

   Bu mevzuda da konuşmaya gerek kalmadı; donanımhaber zaten çok daha büyük kitleye ulaşıyor. Yeterince işlemişler. Eksik ama ne yapalım. Konsinye ticarete değinmeden ele alınması eksik olan kısımlarından birisi.

   Biz TS’yi sevdiğimizden yazıyoruz. Gündem önemli bir yayın.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @paralelport Sokaktaki adamın bilmesi için TV’de konuşulması lazım. Ben tüm süreçte bu olayı TV’de görmedim. Şu an olayı bilenler olarak kendi aramızda konuşuyoruz. Bu hafta sayfalarca yazı yazıldı her yerde, video yapan da oldu ama sonuç değişmeyecek. TV’de yine yok çünkü. Tüm internet basını dandik bir TV kanalı etmiyor.

  • Paralelport @paralelport

   @gamsizm hocam sanırım bu ekibi zaten TV’de olmayanı sunduğu için sevdiğimizin farkında değilsin galiba 🙂

   Binbir emekle inşa ettiğiniz imajınız bu işten büyük yara aldığı için canımız sıkkın. Biraz da bu konuyu en objektif ele alabilecek siz olduğunuz için insan bir eksiklik duyuyor. Çocuk 200 sayfa raporu okumamış kalkmış videoda yorumlamış. Tüketici zaten umurlarında değil bir avukata bile danışmamışlar. Özetle bu iş TS dışında birisinin ele alabileceği konu değil. Ama sorun değil canınız sağolsun. Mevzu fazla uzadı. Hayırlısı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @paralelport Bizim bu konuda yaptığımız tek hata, insanların bu olayı şimdi öğreneceklerini hesap edememek oldu. Biz gördüğümüzde bu yeni bir haber değil dedik. Halbuki bilmeyenler öğrendiler ve bizim olaya hiç yer vermediğimizi düşündüler. Adam 6 ay önceki gündemi nerden bilsin de hatırlasın.

   Hiç suya sabuna dokunmadan bir satırla geçilebilirdi.

 • marselas @marselas

  @gamsizm “Videolar, ağırlıklı olarak ürün incelemelerinden oluşmakla beraber, teknoloji gündeminin önemli gelişmeleri de yeri geldiğinde günlük olarak ele alınır. ” sitenin Hakkımızda kısmından bir alıntı.. buna göre şu anki gündemin önemli bir gelişmesi değil mi bu haber.. ayrıca bu öylesine bir haber değil, bir mahkeme kararı.. şimdi siz kalkıp “zaten haber yaptık daha önce” diyerek şu an gündem olan şeyden bahsetmemeyi makul gösteremezsiniz.. arşivleri açtırmayın bana, onlarca kez aynı konular ile ilgili yeni gelişme olunca haber yaptınız, gündemde anlattınız konuları.. yok öyle sıvışmak bu konudan.. Aral ya da başka firmayı yerden yere vurun demiyor kimse, “yeni gelişmeyi haber yapın”.. kendi sözünüzü tutun, varoluş sebebinizi yerine getirin ya da kapatın bu siteyi.. bu saatten sonra da “Plus Üyelik” ile uğraşmayın, kimse para vermez artık size.. PC labs zamanından beri takip edip, o zamanlar bile yazılar yazdığım sizleri artık aynı gözle görmüyorum ve sizin adınıza utanıyorum.

 • MxAli Zengin @mamix1905x

  Arada video yu kapatdık yanlışlıkla..Hemen kanaldan çekilmiş.. Allah sabır versin murat abi iyi idare ediyorsun..

 • AlphanK @alphank

  Cezalar verilir, gerekçeler açıklanır, suçlular belli olur, o dönemde haberi de yapılır sizin tarafınızdan, kimsenin umurunda olmaz. Şimdi deliller ortaya çıkınca işin içine mizah girer, eğlenmek isteyenler de eksisozlukten falan gazı alıp burada veya başka yerlerde sizi linç etmeye çalışır. Tüketici aylardır firmalara alamadığı tavrı kabullenmek yerine sizin üzerinize gelip kendini rahatlatıyor işte. Kendi adıma ben de bu konuda konuşulmasını isterdim ama belki gündem çekimine yetişmemiştir veya kendinizce başka sebepleriniz vardır, olabilir. Daha sonra gelir veya gelmez ilgili video veya gündem maddesi, gelmezse de dünyanın sonu değil, uzatmanın manası yok. Boş yere yorumlara canınızı sıkmayın diyeceğim ama zaten sıkmadığınızı bilecek kadar uzun zamandır takip ediyorum sanırım sizi @gamsizm 🙂 İyi akşamlar dilerim.

 • Gizem Aksut @gizemaksut

  yani şimdi mesele ortaya çıkmış, devletten cezayı da yemişler. ceza da çözüm olmaz bunlara, yine yaparlar. ülkede her konuda bir hile dönüyor hepiniz biliyorsunuz. bu işin nasıl bir çözümü olabilir bilmiyorum ama TS bunu konuşmamış diye yüklenmek bana saçma geliyor. gerçekten bu hileleri yapan firmalara ceza vermek istiyorsanız almayın oyun moyun. ALMAYIN ve boykot edin, örgütlenin mesela ve kimseye satamasınlar. gerçi o belgelerde sadece aral değil diğer firmalar da var ama aral bayağı gündeme geldi, siz de almayın onlardan birşey. TS bunu konuşsa ne olacak konuşmasa ne olacak, yine koştura koştura alacaksınız o oyunları.

 • aegeus @aegeus

  Burada rahatsız edici olan Teknoseyir’in konuyu haber yapıp yapmamasından ziyade, sevgili Murat Gamsız’ın, site takipçilerine tepeden bakan tavrı. İnsanlar, ittifakla diyor ki bu konu öyle ya da böyle tekrar gündeme geldi, bunun yorumunu yapın; artık inatlaşma bunun üzerine; yok mahkemelik oluruz yok Türkiye’de herşey böyle vb., ne gerek var bunlara? Yap bir otuz dakikalık özel bölüm, yanına da gerekirse bu konuyu bilen bir işletmeci bir hukukçu al, anlat güzel güzel olan biteni, takipçilerin seni daha da bağrına bassın; hatadan geri adım atmak erdemdir.

 • Mrt87 @mrt87

  Korkudan ziyade arala laf söyletmemek için gündeme almamışsınız, eleştirilere cevaplarınızdan bu anlaşılıyor. Bu kadar egoist olmayın bir yoruma da, haklısınız eksik ya da hata yaptık demediniz şimdiye kadar. Size doğruları söyleyeceğinizi düşündüğümüzden destek verdik. Samimi gelmiyorsunuz artık..

  • Murat Gamsız @gamsizm

   O zaman daha önce defalarca ele alınmış olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  • Mrt87 @mrt87

   O zaman defalarca mahkemeye mi verildiniz? Daha önceki bahsettiğiniz konudan daha önemli bilgiler açığa çıkmış, konusu az olan bir gündemde bir kaç kelime ile açıklayabilirdiniz. Ayrıca yorumumun haklı olduğu cevabınızdan anlaşılıyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @mrt87 Benim iddiam şu, bu olay tartışılması gerektiği gibi tartışılırsa başımız belaya girer. Suya sabuna dokunmadan bir cümle ile geçiştirilebilirdi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @grimfandango Yazışmaları okudunuz. Eğer hala bu firmaların çıkarları söz konusu olduğunda normal tepkiler verdiğini düşünüyorsanız, anlaşmamız mümkün değil. Sadece şunu düşünün, Aral’a kolaylıkla yöneltilen eleştiriler aynı konuda ceza alan diğer firmalara yöneltilebilmiş mi. Olayın bu noktası atlandığı sürece kimse adaletli bir tartışmadan bahsetmesin.

 • bruker @bruker

  Günün sonunda, TS’nin bir şirket olduğunu ve tüm şirketler gibi nihai amacının kar elde etmek olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Eğer ortada gerçekten payları halka dağılmış bir şirket olsaydı ve TS sizlerin istediği gibi Aral’a ya da diğer şirketlere giydirseydi ve bu da bırakın herhangi bir cezai sorumluluk doğurmayı; iktisadi açıdan TS’nin üzerinde olumsuz bir etki bıraksaydı; yöneticileri paysahiplerine karşı sorumlu olurlardı. Bu insanların bir şirket yönettiğini, belirli bir sektör içinde belirli kişilerle temas halinde bulunmalarının bir zaruriyet olduğunu unutmamak gerek. Burada ayrıca TS’nin makul olmayan bir faaliyet sürdürdüğünü de düşünmüyorum. Gelip bu insanları egoist olmakla suçluyorsunuz; bu insanları, dünyadan bir haber saygısız üsluplarınızla karalayıp bir de sizlere istediğiniz perdeden açıklama yapmasını nasıl beklediğinizi de inanın anlamıyorum. TS editörlerinin/yöneticilerinin sizlerin ipe sapa gelmez her türlü yorumuna oturup tek tek yanıt verip kendilerini, sizlerin arzu ettiği şekilde, izah etmelerini nasıl beklersiniz? Bu insanların sizlere karşı herhangi bir sorumluluğu bulunmadığını, ticari olmayan tek sorumluluklarının yıllardır yarattıkları marka değerine karşı olduğunu lütfen unutmayın. Bu bağlamda, TS marka değerinin, TS’nin aboneleri nezdindeki mi yoksa iş yaptığı şirketler nezdindeki itibarı nazara alınarak belirleneceği ayrı bir tartışma olsa da; günün sonunda, şirket değerinin belirlenmesi açısından, TS’nin paylarının üçüncü şahıslara satılması gündeme geldiğinde hangisine itibar edileceğini belirtmeme gerek olmadığını düşünüyorum, bir başka ifadeyle bilanço aktifleri içerisinde abone sayısı diye bir kalem var da ben mi bilmiyorum? Lütfen biraz daha anlayışlı ve hoşgörülü olun. Yoksa sonunuz ve yolunuz teknolojinin psikopatlarından geçer…

 • tbpmlk @tbpmlk

  yukarıdaki yorumları okurken sinirlenmemek elde değil. yok destek olmuş, yok yıllardır takip ediyormuş… gören de ts’nin avukatlık ücretlerini ne bileyim kirasını falan karşılıyorlar sanır.

  tüm editörler yıllarca bu işlerin nasıl döndüğünü kimseler bilmezken bile tartışmaya açan ve ticari riske rağmen bunları gündeme getiren insanlar. yorum yaparken bir kere bunu akıldan çıkarmamak gerekli.

  şu veya bu sebepten bir kısım haberler gündeme alınmamış, unutulmuş veya görmezden gelinmiş olabilir. bu durum ne editörlerin ne de ts’nin değerini azaltacak şeylerdir zira işin uzmanları olarak nasıl bir yayın yapacaklarını onlara öğretmek doğru bir yaklaşım değil.

  sizler mahlas isimlerin arkasındaki anonim insanlarsınız oysa onlar tüm bilgileri açık olarak iş dünyası içinde var olan kişiler. dolayısı ile onlara “şöyle yapın, böyle yapın” deme hakkına sahip değilsiniz. bu konularda çok duyarlı iseniz “kendi” yaptığınız işlerde bahsettiğiniz “hataları” yapmazsınız bizler de izleriz.

 • Kaan @k

  Otosansürden bu korkuyu salan dışında kimseye fayda geldiği görülmemiştir.

 • eSa @esa

  @gamsizm Peki ne yapalım abi ekmeği bile Çin’den sipariş vereceğim o duruma geldim.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yapacak pek bir şey yok. Olayın üzerinden 6 ay geçmesine rağmen adı geçen firmalar hayatlarına devam ediyor. İnsanlardan bir protesto vs görmediler. Düzen de değişmedi. Cezaların daha da caydırıcı olması ve ihbar beklemeden devlet tarafından denetlenmeleri gerekiyor. Tüm sektörler için böyle bu. Kim tekelse kuralı kendi koyuyor. Zamanında Intel korkusundan koca koca firmalar AMD anakartları beyaz, isimsiz kutularda sattı. Ki ABD var AB var tekelleşmenin sonunun kötü olduğu yerler bunlar. Ona rağmen yaşandı.

  • eSa @esa

   @gamsizm Kendim adıma elimden geldiği kadar bu firmaları kullanmıyorum temin mümkün ise başka yolları deniyorum ama dediğiniz gibi topluluk tepki göstermedikçe değişen bir şey olmayacak. Bir ara 2 si 1 arada pc almayı düşünüyordum çok araştırdım takip de bulundum indirim yokken örnek veriyorum 100 lira ise indirim gelmeden 1 gün önce 200 yapıp %30 indirim diyorlar ve maalesef bizler de inanıp kanıp hemen alıyoruz.

   Belki sizler bu alışverişlerin alternatif yolları hakkında bilgilendirmeler yapıp bir nebze de olsa bu tekelleşmeye karşı bilinçlendirme yapabilirsiniz.

  • Paralelport @paralelport

   Hayır. Yapacak çok şey var: sadece acemi tüketiciler olduğumuz için işi bilmiyoruz. Dersimize çalışmamız gerek. Pes edenlere bakmayın.

   Bu ülke mükemmel mi? Değil. %100 sorunsuz mu? Değil. Bunları herkes kabul ediyor. Fakat ülke %0 da değil. Tek eposta ile semtimdeki ufak yeşil alan 2017 bütçesine alındı, alan yenilendi. Tek eposta ile koca havalimanında sistem değişti.

   Bugün GDO tespit edilince kamuoyuna bilgi veren bir bakanlık var. Firmaları açıklayamadı diye ümit kesmemek gerek. Ne oluyor bizde? Halk bir şey çıkmaz be abi, böyle gelmiş böyle gider be abi diye teslim oluyor, oyu ile işbaşına gelen bakanlığa tek telefon bile açmıyor. Change.org’a yazmakla bu işler tam olmuyor, ama ilgili makama mesela BİMER’e tek eposta atsan işe yarar. Halbuki bu toplumda helal gıdaya ve kanserojen maddelere önem veren çok kişi var; bilinçlenseler gerisi gelir.

   Bir ülke onun vatandaşları kadar iyi olabilir. Ben çoktan kendi vatandaşlarınca güzel işler hale getirilmiş bir ülkeye kaçayım da kendimi kurtarayım demek belki bir çözümdür. Çoğumuz için değil.

   (Dipnot: Bu konuda raporu okumayı henüz bitiremediğim için başka bir şey yazacak değilim. Muazzam rapor. Rekabet Kurulu epey sıkı çalışmış).

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @paralelport Pek çalışmalarına gerek kalmadı. Tüm o veriler firmalara baskın yapılıp HDD’ler kopyalanarak elde edildi. Zaten aklımda yanlış kalmadıysa 2 sene sürdü bu iş. Hatta gündemlerin birinde konuştuğumuzu hatırlıyorum, bi araştırma vardı ne oldu o iş diye. Uzun bir sessizlik olmuştu.

   Hodri meydan. Firmalar orda. Buyrun tepki koyun. Ben merakla izleyeceğim. Hiçbir şey olmayacak ve de değişmeycek iddiam bu.

 • Mahzuni @mahzuni

  Genel olarak takipçilerin serzenişlerini anlıyorum ancak editörlere hak verilmesi gerektiğini, …mış gibi yapmak yerine hiç gündeme almamalarını anlayışla karşılamak gerektiğini düşünüyorum. Hele hele vay efendim siz bundan çıkar sağlıyorsunuz gibi görüşleri ise nitelendirecek sıfat bulamıyorum.

  Bakın zamanında (03.12.2015) çekilmiş “Türkiye’de oyunlar neden pahalı?” isimli videoyu hatırlatmak isterim. https://teknoseyir.com/turkiyede-oyunlar-pahali
  Yorumlar kısmında gayet güzel yazılar var ve @nikomedya sormuş Mart 2015’te rekabet kurulu tarafından açılan soruşturma ne oldu diye. Soruşturma 2 sene sonra anca sonuçlanmış. 2 sene boyunca neyi araştırmışlar acaba?

  Ülkede her alanda açık açık her türlü yolsuzluk hırsızlık yapılıyor. İnsanlar baskı ve tehditle sindiriliyor. Teknoseyir’e gelince vur abalıya …