Bazı arkadaşlar doğal olarak akış niye kapanıyor ve neden anket yapmadınız diye soruyor.

Bu sistem zaten tüm akış olmadan kuruldu ve öyle çalıştı bir süre. Ancak daha sonra tüm akışı açtık çünkü bir arka yol bulunmuştu. Yaklaşık üç ay boyunca bu şekilde devam etti. Ne olacağına bakalım dedik.

Gelinen noktada tüm akışın bize ne kattığını değerlendirdik ve sonucun başarısız olduğuna oy birliği ile karar verdik.
Troller vs işin küçük bir boyutu. Bir iki gün kriz yaratır çözüm bulunur ki bulundu da. Üstelik bazı açıklar da kapandı o sayede.

Ancak asıl sorun bundan çok daha önemli.

Tüm akışa dışarıdan bakan biri teknoloji sitesinden başka her şeye benzeyen bir yer görüyordu. Biz bir süre önce siteye login olmayanlar sosyali görmesinler diye sosyali tamamen dışa kapattık. Herkes sürekli login vaziyette olduğu için fark edilmedi. Ama 2 aydır login olmayanlar, TeknoSeyir'de sosyal diye bir şey olduğunun farkında değiller. Anasayfada sadece TeknoSeyir'in içeriklerini görüyorlar. Bu yüzden yeni üye sayısı da az.

Maalesef tüm akış, bir forumun konu dışı bölümünden farksız hale geldi. Bizi ezelden beri tanıyanlar bilir. Yönettiğimiz forumlarda konu dışı bölümlerini Google aramasına kapatmak da dahil olmak üzere kontrol altında tuttuk. TS'nin anasayfası bizlerin dahi görmekten hoşlanmayacağı, teknolojinin minimumda konuşulduğu bir yere dönüştü.

Bizim TS olarak kalabalık bir yer oluşturmak gibi bir hedefimiz yok. İnsanların eğlenebileceği bir site de istemiyoruz. Teknoloji konuşulsun paylaşımlar teknoloji içerikli olsun istiyoruz. O yüzden takip sistemini getirdik. Tüm akış olmadığında elbette yazı adedi azalacak. Ama bu azalan yazıların teknoloji değil, teknoloji dışı konularda olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bu tip paylaşımların değeri düşecek. Aksine teknoloji paylaşan kişiler ise daha değerli olacak. Sayılarının az olacağı kesin ama dediğim gibi az olsun teknoloji olsun.

Anket yapmamamızın sebebi bu. Bizim içimize sinen bir iş olmadı. Sizden önce bizim beğenmemiz gerekiyor. Belki yeni hali de başarısız olur bilemeyiz. Ama olursa başka bir şey deneriz. Kıvamı tutturana kadar devam edeceğiz.

Neticede sosyal TS'nin bir parçası. Örneğin bundan bağımsız devam eden incelemeler bölümü var. Oraya bir inceleme yazan herkes sosyal haricinde herkes tarafından görülüyor. Google aramalarında çıkıyor.

Plus sistemi geldiğinde bunlara kişiye özel blog da eklenecek. Sosyalin kontrol dışı büyüyüp tüm siteyi ve bugüne kadar bin bir emekle oluşmuş 'adam gibi teknoloji sitesi' imajını yutmasına izin vermemiz mümkün değil. Site teknolojinin odağından kaydığı anda gereken her müdahale yapılır eksen yerine oturtulur. Bu tartışmaya açık bir konu değil. O yüzden anket yapılmadı ve böyle bir karar verildi. TeknoSeyir'in sırf daha çok insanı tutmaya çalışmak adına içerikten ödün vermesi söz konusu olamaz. Elbet bunun mali bir olumsuzluğu da olacak ancak biz de küçülerek ve Plus sistemine geçerek mevcut çizgiyi korumaya çalışacağız.

Herkesin bu sitenin sadece ve sadece teknoloji odaklı kalması için üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • xpow3r @xpow3r

  böle zırt pırt bişeylerini değişterecekseniz kapatın siteyi direk youtube sayfasına yönelsin sizde rahatlayın bizde sürekli bişeylere alışmak zorunda kalmayalım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Site beta sürecinde. Bu süreçte yer almak istemiyorsanız logout olup siteyi eskisi gibi kullanabilirsiniz.

  • Asaf Duru @asafduru

   bende hissettim. Buradaki insanlar sizi sevdiği için burda. Bu şekilde cevap almak üzüyor insanı @gamsizm

  • tekno gurultu @tekno_gurultu

   siz de beta sürecindeki siteden bişeyleri değiştirmemesini bekliyorsunuz ama, bence haksızlık ediyorsunuz artık...

  • xpow3r @xpow3r

   @tekno_gurultu beta süreci küçük bi site için bu kadar uzun tutulup insanlar alıştırılamaz, hali hazırda kuralları bile yok sitenin bu şekile gelmesinin nedeni yine yönetim boşluğudur. Haksızlık diye bişey yok onların sattı bilgi,paylaşım her neyse onların alıcısı benim bu sebepten dolayı bazı şeyleri eleştirme ve isteme hakkım vardır heralde.

   @ees bizde tekno seyirin seleyati için istiyoruz bazı şeyleri. Goy goy edenleri görmemek için zaten sitede gerekli ayarlar mevcut. Ben görmek istiyoru takip etmediğim insanların paylaşımlarını bazı durumların altında güzel muhabbetler dönüyor, rast gele kullanıcılar benim bi sorunuma yardımcı olmaya çalışıyorlar neden böle bi opsiyondan mahrum bırakılıyoruz.

   Neyse

  • tekno gurultu @tekno_gurultu

   @xpow3r siteyi kaç kişinin ayakta tutmaya çalıştığını biliyoruz. Bu insanlar,

   - hem her gün bir video yayınlamaya devam edecekler -ki bu şimdiye kadar zaten tam zamanlı mesai demekti-
   - hem firmanın taşınma işlemleriyle ilgilenecekler -ki buna da zaman lazım-
   - hem burada sosyal ağ tarafını yönetmeye çalışacaklar, her yazdığımızı okuyacaklar -ki bunun aldığı zamanı da tahmin etmek zor değil-
   - hem de buradaki işleyişin iyileştirilmesi için kararlar alacaklar sonra da uygulayacaklar... -bu başlı başına yoğun bir kaynak ve mesai saati gerektirir-

   Siz buna yönetim boşluğu deyip geçebilirsiniz ama arkasında onlarca insanın çalıştığı bir yapı yok burada, değişiklikler konusunda gereken zamanı vermezseniz bu gerçeği göz ardı edip gece gündüz çalıştıklarını bildiğimiz kişilere haksızlık etmiş olursunuz.

   Kendimi biraz MG, LP veya Hamdi Bey'in yerine koyduğumda 2-3 gündür buraya yazılanlar için zaman zaman çelik gibi sinir gerektiğini düşünüyorum. Hatta ben olsam çoktan bütün sosyali kapatmıştım. Kimi zaman kişisel saldırılar karşısında bile adamlar sabırla belli bir seviyede birşeyler anlatmaya çalışııp duruyorlar, sürekli yazdıklarının içinden cımbızla kelimeler cümleler seçilip üstlerine gidilmeye başlanıyor. Okumaktan sıkıldık artık ki benim gibi düşünen sessizler olduğundan da eminim.

   Burada durum ve şartlar böyle, bunu da tüm üyeler biliyor. Bu şartlar içinde daha önce uygulanmamış birşeyler yapılmaya çalışılıyor. biz de burayı sevdiğimiz için buradayız. Beğenmiyorsak gerçekten log out olmalıyız, "zırt pırt değiştirecekseniz kapatın o zaman" vs diyerek yaptıkları onca açıklamayı çöpe atıp olmayan zamanlarını bir de burada yememeliyiz.

   Güzel muhabbetler ve sorunlarınıza çözüm konusunda da yeni sistemin üyelerin sorunlarına çözüm bulmasını tıkayacak bir uygulama olmasını bizden önce sitenin sahipleri istemez diye düşünmek lazım. Amaçlarının teknoloji odaklı konuşmalar olduğunu vurguluyorlar, herhalde teknolojik bir soruna cevap bulunamayan bir yapı oluşturmazlar.

  • xpow3r @xpow3r

   @tekno_gurultu yazdıklarınızın hepsini günlük iş yaşantısında çalışan herkes için geçerli eğer amaç iş yapıp para kazanmaksa gereken sıkıntılara katlanılmak zorunda. Şu durumda onlar satıcı biz ise alıcıyız birazda alıcıların fikirlerine bakmak zorundalar yoksa kimse sattıklarını almaz ve iş yürümez biz böle yapıyoruz demekle olmaz, bende kendi tepkim olarak adblock yazılımını devreye alıcam ve reklamları engellicem. Yok ölede olmaz ise ilk kurulduğundan bu zamana takip ettiğim hatta pclabs dan bu yana, videoları youtubeda izler geçerim belki onu bile yapmam hayatta kimse alternatifsiz değildir.

  • tekno gurultu @tekno_gurultu

   @xpow3r Kişisel sıkıntılara değil sitenin gerçeklerine dikkat çektim ben. Yönetim boşluğundan giriyor, alıcıların fikirlerinden çıkıyorsunuz. Birine verilen cevabı ötekine uydurmaya çalışıp orta noktaya gelmemek için çabalıyorsunuz.

   kalırsanız şu anda kaç kişiyle iletişimdeyseniz yine o kadar kişiyle iletişimde olabileceğinizi ve hiçbir sorun yaşamayacağınızı, yaşasanız bile bir çözüm bulabileceğinizi göreceksiniz bence. Ama takip edilecek kişileri eklemek ve/veya kendinizi takip ettirmek zor geliyor anladığım kadarıyla...

   bu mantıkla bir de para verip + üye olursanız bu insanların vay haline... herkes alıcıyım da alıcıyım, ne dersem o olacak, beni dinleyeceksiniz diye diretirse gerçekten zor... yapmak istediğiniz buysa siteye de girmeyin youtube'dan da izlemeyin bence, gösterim sağlıyorsunuz. alternatifler size göreyse de niye burdasınız ki, en ufak bişeyde giderim, reklam engellerim, şu bu diyecekseniz burda niye bu kadar zaman harcayıp dil döküyorsunuz... bi sn bile zaman kaybetmeyin bence 🙂

  • xpow3r @xpow3r

   yine keskin zeka parıltıları görüyorum, beğenmiyorsan git vs demeye başlamışsınız hemen. Tek ben istesem akışın kapanmamasını eyvallah. Orta noktaya gelmeyen site yöneticileri tüm akışının görünmeme gibi opsiyonu varken komple kapatmak nedir. Ben tüm akışı görerek tüm kullanıcılarla iletişimde kalıyorum. 😉 neden birilerini takip etmekle uğraşayım herkesi görmek varken. " Site bizim isteklerimiz ile şekillenecek" diyen bi anlayışla neden alış veriş yapayım ve plus üyelik alayım kusura bakmayın. Ben her şeye eyvallah diyen birisi değilim. İş bizde dil döküyoruz ki site büyüsün daha fazla kullanıcıya hitap etsin, sizin gibi her şeye tamam demek siteyi bi yere taşımaz.

  • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

   @xpow3r üstte yönetim boşluğundan bahsetmişsiniz. Biz ona yönetim boşluğu demeyelim de yöneticilerin bizlere karşı olgun bir düşünce ile fazla tavizkar ve sabırlı davranmaları diyelim. Onların da yanıldıkları nokta buymuş demek.
   Farkında olmadığınız bir şeyi de buradan dile getirmek isterim. TeknoSeyir sadece internet sitesi olarak değil yakın zamanda hem kadro hem mekan hem de işleyiş olarak çok büyük bir değişimden geçiyor. Bu değişim sürecinde elbette ki bizleri de memnun etmeyen bir sürü sıkıntı ile karşı karşıya kaldık. Ve bizden talep edilen tek şey olgun bir tavır gösterip bu değişim sürecinde bu ekibin inandıkları şeyde başarılı olabilmesi için yardımcı olmaya çalışmak. Harcanan emeğe biraz saygı duyalım.

  • xpow3r @xpow3r

   @serhatsoylemez ben artık uzatmayacağım tavrımıda, eylemimde belirttim.

 • Murat @mrt1986

  Sizden önce bizim beğenmemiz gerekiyor...
  bu düşüncenin üzerine birde paralı üyelik beklemek, bir işletmeci olarak sizleri tebrik ediyorum.

 • Asaf Duru @asafduru

  Beğendim. Ama katılmak içimden gelmiyor ya. Benim sorunumu çözmüyor bu

 • Godless Turtle @godless-turtle

  Keşke en başından böyle bir açıklama yapsaydınız, açıkçası benim kafamdaki soru işaretleri gitti.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Üç ay önce sadece teknoloji paylaşımı yapılıyordu. Bu da üç yıldır böyleydi.

 • Asaf Duru @asafduru

  +1 katılıyorum ama @eyupcan a katılıyorum @gamsizm a değil. yanlış anlaşılmasın

 • umut666 @umut666

  dışarıdan bakanın teknoloji sitesine benzetmemesinin sebebi sizsiniz abi. başından beri teknoloji dışı paylaşıma izin vermeseydiniz bunlar olmazdı. ama benim başından beri istediğim sadece teknoloji içeriği olayı olacaksa kapatın o zaman ne diyelim... bu arada gerçekten kapatın artık 🙂
  gündemden sonra kapatmanız gerekiyordu... boşu boşuna günlerdir çöp durumlar okuyoruz...

 • Serkan @serkan

  Ne zaman kapanır akış? @gamsizm

 • Asaf Duru @asafduru

  gemileri yakmak istemiyorum ama doğru söylüyorsunuz. hele @gamsizm cevabındaki tavır beni gerçekten üzdü.

 • Asaf Duru @asafduru

  Bu insanlar sizi seviyor, abi gibi, amca gibi, bir büyükleri gibi. Karşılıksız eşyalarınızı taşımaya gelebileceğini söyleyen üyenizi hatırlıyorum ben. Onlar bu tür bir cevabı haketmiyor. Cevabın içeriğinden değil, tavırdan bahsediyorum. İnsanların aidiyet duygusunu zedeliyorsunuz. Değme reklamcıyı çalıştırsanız elde edemeyeceğiniz bir güven duygusunu kendi ellerinizle bitiriyorsunuz. Yapmayın @gamsizm

 • Agab @agab

  Gelinen noktada tüm akışın bize ne kattığını değerlendirdik ve sonucun başarısız olduğuna oy birliği ile karar verdik.
  Interesting. .

 • Tevfik BEKTAŞ @tevfikbektas

  Bu samimi ve kararlı açıklamadan sonra karamsarlığım azaldı doğrusu. Yanlışta olsa düzeltebileceğinize eminim. Yanınızdayız

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Uygulanabilir her şeyin notunu alıyoruz merak etmeyin.

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Kapatıcaksanız kapatın artık, insanlar görsün iyimi kötümü, bir alışsınlar. Böyle pek yakında kapatıcaz ile muhabbet anlamsız yere uzadıkça uzuyor. Asıl şuanda teknoloji sitesinden çok uzak bir haldeyiz. O seçeneği oradan kaldırmak bu kadar zor olmamalı. Getirmek zor değildi zira. Seçenek kalkınca oluşacak altyapı/sistem zaten başından beri hazır. Ne bekleniyor, bu kadar uzatılıyor anlamadım. Boşu boşuna sürekli açıklama yaparak kendinizi ve bizi yoruyorsunuz. @gamsizm

 • Aras Yılmaz @aras

  Bu akis meselesi neden bu kadar buyudu anlamis degilim. Murat abinin dedigi dogru ben sitede login olmadan dolasiyordum ve farkinda bile degilim akis kapanmis acilmis gibi seylerin. Ustelik neden akis acilsin isteniyor onu da anlamis degilim ben tum herkesin paylasimlarini tek bir yerde goreceksem dogru duzgun icerige nasil ulasacagim ki? Ama akis kapali kaldiginda ve takip ettigim kullanicilar kaliteli icerikleri paylastiginda daha fazla siteden yararlanmis olacagim. He sorun soruma cevap ariyorumsa basit bir soru cevap sayfasi olusturulur ve burada kategorilere gore soru sorulur. Ek olarak sunuda soylemek istiyorum ornegin twitter gibi bir yerde bir cok kisiyi takip etgiinizde zamanla orada da birsey elde edemediginizi goruyorsunuz. Bu yuzden benimde prensibim sosyal aglarda az ve oz kaliteli insanlari takip etmektir.

  @gamsizm @hkellecioglu @leventp
  Yalniz benim bir tavsiyem olacak ornegin ben kaliteli bir icerik gorsemde paylasmayabilirim sadece begenirim gecerim. Bu yuzden ben takipcilerime bu icerigi gostermis olamam bu yuzden ben anasayfada Aras bunu paylasti ozelligine ek olarak Aras bunu begendi ozelligi getirilmesini tavsiye ederim. Boylece daha fazla ve daha rahat icerik gorulebilir.

  (Turkce karakterler olmadigindan kusura bakmayin)

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Şu an yapılmaya çalışılan işlerden biri bu 🙂

  • Asaf Duru @asafduru

   Ya kimse neden şunu anlamak istemiyor. @aras siz tüm akışı görmek istemiyorsanız zaten bundan sonra yapmanın zorunlu olduğu şeyi, isteyerek yapabiliyordunuz. Sorun tüm akşı görmek isteyen kullanıcıların bunu göremeyecek olması

  • DDGuclu @ddguclu

   @manikdepresif Aslında sorun da bu dediğiniz özgürlük. Ben de en başta tepki verdim hatta sitem yazısı yazıp sonra sildim. Biraz mantıklı düşününce sitedeki tüm takip vs. mekanizması, belki bunun sonunda özel mesajlaşma, Blog sistemi vb. birçok özellik tüm akışı görüntüle ile işlevsiz hale geliyor. Facebook'la karşılaştırma yapılmaz tabii ki ama biraz daha dar düşünürsek, ben paylaştığım şeylerin herkes tarafından görülmesini istiyor muyum? Yazılarımın altına bilgisiz insanlardan gelecek yorumları istiyor muyum?

   Akışın iptali sayesinde, şu anda benim gibi birçok insan kaliteli işleri takip etmeye kasmıyor. Ama kasmak zorunda kalacağız. İncelemeler (Aha @hkellecioglu düzeltmiş ürünler ismini 😀 Elinize sağlık) kısmını okumak zorunda kalacağız, site içindeki yorumları takip etmek, insanların paylaşımlarına bakmak zorunda kalacağız yeni kişileri bulmak için. Aslında siteye dolaylı daha az vakit ayırıp daha fazla içeriğe ve kaliteli içeriğe ulaşacağız. Mantıklı !

 • GungorGuzel @gungorguzel

  Murat Abi günlerdir şöyle bir açıklama bekleyen biri olarak sizi tebrik ediyorum. Sadece bu kadar geç gelmesini garipsedim ama sanırım sizde bu zaman zarfı içinde olayı gözlemleyip değerlendirme yaptınız. Yukarıdaki anlatılanları harfiyen destekliyorum. Iyiki varsınız.

  Birazdan affınıza sığınarak bu konularla ve Plus Üyelikle ilgili görüş ve önerilerimi belirttiğim bir yazı yazıcağım.

  Akışın bu haliyle gözden kaçabilir sizlerden ricam sizi tagleyeceğim yazılarla ilgili bildirim alırsanız lütfen okuyun.

  Teşekkurler, Saygılarımla.

  @gamsizm @hkellecioglu @leventp

 • Wang_Yu @wang_yu

  muhtemelen bana katılan pek olmayacak ama site güzel bir yere gitmiyordu bu şekilde.hıı çözüm akışı kapatmak mı bilemiyorum.ama çoğu zaman teknoloji dışında ne varsa paylaşıldı.yemek tariflerimi dersiniz yok bir kız var nasıl açılabilirim falan.. hepimiz şahit olduk.tabii ki her zaman teknoloji konuşulamaz ama.insanlar buraya teknolojiyi takip etmek için girmeli.konu dışı çok faydalı şeyler paylaşanlar da var elbette ama bunların sayısı da çok az.bu akış kapatma muhabbeti olmadan önce teknoseyir gündeminin üst sırasında cep telefonu fotoğrafçılığı,benim masaüstüm falan vardı.açıkcası bu beni rahatsız ediyordu,böyle bir sitede en popüler konunun bunlar olması.belli ki Teknoseyir ekibinide rahatsız etmiş...tüm akış kapanır ve ya kapanmaz bu sitenin sonuna kadar takipçisiyim.

 • Asaf Duru @asafduru

  Eski sisteme dönecek işte. Gene takip edeceğiz ama, haftada 4-5 kere gireceğiz

 • Emre Arat @emrearat

  @gamsizm @hkellecioglu Madem Teknoseyir'de kaliteli ve teknolojik içerik istiyorsunuz lütfen inceleme sistemini geliştirin.5 resim,düz metin,10 yıldız kalıbından çıkılsın.Başlık atmak,fotoğraf eklemek için HTML kodu ve etiketi aramayalım,3-4 link ekleyince hata vermesin.Farzı misal telefon inceleyen hem telefonun tasarım hatlarını hem arayüzünü hem aksesuarlarını hem de kamerası için örnek fotoğrafları paylaşsın.Mevcut sistemde 5 resim ile bunlar çok zor.
  Ben bu kararın size zarar vereceğini düşünüyorum.Ama artık ne dense boş.Kolay gelsin.

 • Muzaffer Bozkurt @mzbz62

  hay gözünü seviyim ne güzel dedin. hiç ilgileri yok...

 • tbpmlk @tbpmlk

  bence etkileşimi son derece yüksek böyle bir sistemde herkese uygun "mükemmel" bir site yapmak mümkün değil ve unutulmamalıdır ki mükemmel iyinin düşmanıdır.

  bu yüzden tüm akışın kapanması ve kalitenin arttırılmasına yönelik olarak teknoloji harici paylaşımların sınırlarının çizilmesi TS'nin akıbeti açısından faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

 • Gerginix @gerginix

  Ts haklı. Herkes eklesin birbirini konu kapansın.

 • Erkin Ordulu @erkin_o

  Bari paralı üyelik alanlara tüm akış gelsin

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  tüm akşın olduğumdan haberim yoktu veya opsiyonel olduğunu bilmediğim için takip ettiğimim kişilerin paylaşımlarını görüyorum yeni üyeler için kısıtlamalar getirlebilirdi

 • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

  Amaç doğru yapılan da doğru bence ama bu durum farklı sorunları da beraberinde getirecek buna da ayrı bir yol düşünülmeli.
  Mesela siteye yeni kayıt olmuş veya uzun süredir kayıtlı ama aktif olmayan bir kullanıcı, alacağı bir ürün hakkında soru sormak istediğinde bunu herkes görüyor ve illaki bir kaç kişiden cevap alabiliyordu. Yeni sistemde de bunun sağlanması lazım.
  Yani bu yeni sistem sadece teknoloji odaklı içerikler sunanları ve teknoloji odaklı sorunları olanları darboğaza getirmemeli.

 • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

  Şunu da ekleyeyim ben de 2 yılı aşkındır takipçinizim ama akışta aktif değilim ve takipçi elde etmek gibi bir derdim yoktu ve bu nedenle takipçim de puanımda düşüktür. Şimdi bu yeni sistemle birlikte teknolojiyle benim kadar ilgilenmeyen ama takipçisi çok olan ts'i benden daha efektif kullanabilecekse ve ben akışta görünmez adam olacaksam burada haksızlık olacak.

 • Alican @cancagir

  @gamsizm @leventp @hkellecioglu

  Murat abi sana kesinlikle katılıyorum. Tüm akışı kapatacağız dediniz neredeyse kullanıcılar sizlerin suratına bi tükürmediği kaldı. 2012 yılından beri TeknoSeyir kullanıcısıyım. Sitenin eski halini de biliyorum. Plus üyeliğe geçiş sürecinde sizlerin haftalık gündem değerlendirmesinde konuştuğunuz şeyler şuydu ;

  Bizler böyle bir karar aldık. Plus üyelik sistemi getireceğiz, ayda makul bir fiyata isteyen kullanıcılar üye olup TeknoSeyir'e ve bizlere yardımda bulunacaksınız. Yoksa bizler TeknoSeyir'in kepenklerini kapatıp gideceğiz diye söylemiştiniz. Site tasarımı değişti, beta sürecine girdi site hiç kimse bunlara tepki koymaz iken 3 aylık var olan "Tüm Akış" kalkacak dediğiniz de ortalık yıkıldı resmen. Murat abi sorun sizde değil sorun kullanıcılar da, sizler bazı şeyler de karar alırken her şeyiyle tartışıp o şekilde karar alıyorsunuz sonuçta bu işten para kazanıyorsunuz. En basitinden "Tüm Akış" ile site teknolojiden uzak tamamen çöp bir siteye dönüşse ben açıkcası bir Firma olsam TeknoSeyir'e reklam vermek istemem. Ne kadar çok üye sayınız da olsa yaptığınız işi düzgün ve doğru bir şekilde yapmıyor iseniz Firma olarak ben böyle çöp bir siteye reklam vermek istemem. Demem o ki site yöneticileri ve bu işten para kazanan sizlersiniz verdiğiniz kararlar tamamen sizleri bağlar. Kullanıcıların bu kadar tepki vermelerini doğru bulmuyorum açıkçası.

  Arkadaşların unuttuğu bir şey var herhalde bu site halen daha BETA sürecinde olan bir site bazı şeylerin ölçülüp biçilip karar verilerek yeniden yapılması gerekiyor. Site nasıl ki ilk kurulduğu hali ile karşımızda değil ise ileri ki günlerde de sitenin gidişatında bazı şeylerin değişmesi gerekebilir ve olması da gereken de budur. Beta sürecinde kurulan Teknoseyir ile sonsuza dek devam edilmeyecek herhalde bazı şeylerin değişmesi gerekiyor ise değişmezi lazım. Burada çalışan insanlarda yaptıkları işleri düzgün bir şekilde yapmak istiyorlar. En önemlisi saygı duymak gerekir. Site arka planı neden siyah diye ortalık yıkılıyordu bir ara kardeşim biraz düşünün bu insanlarda para kazanıp evine ekmek götürmesi gerekiyor. Eleştiri illa ki yap ancak saygı çerçevesinde yap eleştirini

  Bazı sitelerde ki yöneticiler gibi insanları azarlayan bir yönetici görmedim ben. Levet abi , Hamdi abi , Murat abi de yaptığı tüm yorumlarda gayet sakin ve ılımlı bir şekilde olacak şeyleri anlatmaya çalışıyorlar. Ancak anlayan kim. Beğenmiyorsan girmeyin kardeşim benim gibi düşünen vardır illa ki burada sadece akış için duruyorsan durma bence siteye yararından çok zararın dokunuyor farkında değilsin. Üstelik yapılan eleştiriler ve yapılan yorumlar bazen saygı çerçevesini aşıyor.

 • Mehmet @mehmet

  O kadar çok subdomain server açısından problem olabilir bence,pahalı bir sistem, f/p olmayabilir

 • qx5 @qx5

  @gamsizm @hkellecioglu Tüm akış yüzünden abuk subuk mesajları görüp, siteye üzülmeye başlamıştım ki akışın anasayfadan kaldırılmasını olumlu bulanlardan biriyim. Ancak gelen tepki ve yorumları gördükçe de , insanların paylaşma hevesininde tavan yaptığını ve bu durumun onları da üzmüş olduğunu gördüm.

  Benim tavsiyem, Yukarıda ki Kategorilerin yanına birde "Sosyal", "Kim ne diyor?" ya da "Teknosohbet" v.b gibi bir isim ile kategori açılması ve bu sayfada ana akışın olması sağlanabilir. Hatta bu sayfa daha da özelleştirilip, Ana Tag kümeleri oluşturulup(Cep, İnternet, Pc v.b gibi), Bu kümeleri bir kolon şeklinde sayfada yer almasını sağlayıp, bu taglerden paylaşılan durumların başlığını, birer liste gibi o kolonun içinde gösterilmesi sağlanabilir. Hatta sırf bu sayfayı küfürlerden korumak için , sadece bu sayfada yetkili Op'lar (@ IRC'ciler bilir ne dediğimi :)) atanabilir. Herhalde bu akış olayı insanlarda ki chat yapma güdüsünü tekrardan tetiklemeye başlamış olmalı 🙂

 • Ömer D. @omerd

  Tüm akışı kaldırmak yerine forumlardaki gibi mesaj onayı sistemi gelse kullanışlı olabilir. Gerçekten teknolojik sorunu olan ya da teknoloji konuşmak isteyenler kısıtlanmamış olur. Başlarda insanlar gereksiz konuşmalarını devam ettirebilir ama daha sonra bunların onaylanmadığını gördüklerinde bir süre sonra vazgeçeceklerdir. Bu sistem yöneticileri "gereksiz" konuşanlar yüzünden biraz yoracak olsa da daha sonra sistem rayına oturabilir.

 • Ferdi Basmacı @fb

  Tüm akışı kapatmak çok yerinde bi karar.Caps gib konudisi icerikler paylaşanlar diledikleri sosyal mecralarda rahatlıkla paylaşabilir.Biz burada teknoloji görmek istiyoruz.

 • DDGuclu @ddguclu

  Aslında konuşmuyordu. Kaliteli içerik olduğu sürece kimse yazıları silmiyor hasır altı etmiyordu. Murat'ın eğlenmekten kastının tamamen farklı olduğunu düşünüyorum, Facebook vari bir geyik muhabbeti ortamı diye düşünüyorum.

  Teknoseyir'de vize nasıl alınır videosunun teknoloji ile alakası yok. Ya da benim yazdığım Bıçak incelemesinin dolaylı yoldan teknoloji ile alakası olması haricinde teknolojik bir tarafı yok. Lakin teknolojiden kastın bizi 'geliştiren içerik' olduğunu düşünüyorum (Tabii ki gereksiz tartışma ortamı yaratacak din ve siyaseti ayrı tutuyorum. Mesela Tarih ya da bir kitap incelemesi de olabilir. Sonuçta bir çoğumuz geek dediğimiz tiplerdeniz ve acayip kitaplar okuyup filmler izleyebiliyorsuz 😀 ). Bence Murat'da böyle düşünüyor hani yapılan işlere bakıldığında da durum bu. Yazıda biraz agresif olunması gerekiyordu sonuçta adamlar 15-20 senedir piyasada ve tabii ki kullanıcıdan daha iyi bilecekler.

  Yine aynı örneğimi vererek sonlandırayım:

  'İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı bir at derlerdi.' Henry Ford.

  Demek o ki, değişikliği yaparlar, tutarsa harika, tutmazsa da sorumluluk yine onlarda. Bırakalım da biraz kendi siteleri hakkında kendi fikirleri de olsun. Zaten gerek @hkellecioglu gerekse de @gamsizm zamanı geldiğinde her birimizi dinliyor ve aksiyon alıyor.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Sıkıntı yok, nasıl biliyorsanız öyle devam....

 • tachyon @tachyon

  Bu akış denen rezalet resmen sitenin el freniydi. Bu yüzden Son 2 aydır login olduğum sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Karşımda bir teknoloji sitesinden ziyade incir çekirdeğini bile doldurmayacak kalitede yorum saçmalıklarını görüyor ve hiç birini okumuyordum. Önceki format ta üyelik sistemi yoksa bile kalite vardı. Bence bu son derece yerinde bir karar olsa da sitenin azalan imajını ne derece yerine getirecek tartışılır.

 • XGSpirit @xgspirit

  Tüm akış kapatıldı mı kapatılıcak mı? Bende hâlâ tüm akış seçeneği aktif.

 • Happy Puppy @happypuppy

  Murat abi senin yaptığın herşey bize uyar.

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Ataberk, aynı şeyleri tekrar tekrar yazmış olacağım artık kusura bakmayın. TeknoSeyir sadece internet sitesi olarak değil hem kadro hem mekan hem de işleyiş olarak çok büyük bir değişimden geçiyor. Bunların hepsini koordineli ve başarılı bir şekilde yönetebilmek muhtemelen pek de kolay bir şey olmasa gerek. Haklı eleştirilerinizi yaparken lütfen bunu da göz önünde bulundurun.

 • dx486 @dx486

  Teknoseyir'i ziyaret etme sebeplerim nitelikli içerik ve nitelikli kitle idi. Bir süredir bu sebeplerden ikincisi geri planda kalmaya başlamıştı... Tüm akıştaki rahatsız edici durumlar nedeniyle... Burası kaliteli teknoloji paylaşımlarının öne çıktığı bir yerdi ve böyle kalmalı... Her konuda yazmak, okumak ve sosyalleşmek ve trollerle uğraşmak isteyenler için sayısız mecra var. Kararı isabetli buluyorum. Destekliyorum. Hashtag, paylaş, beğen ve favorile gibi araçları daha etkin kullanmayı öğrendiğimizde tüm akışı aramayacağız zaten.

 • Aykut Elmas @aykutelmas

  Aynen katılıyorum. Tüm akış çöplüğe dönmeye başlamıştı. Bence de kapanmalı.

 • Samet Gursoy @sametgursoy

  Bu siteyi ayakta tutabilmek için gerekli altyapı yatırımını yapmak maliyetleri arttıracaksa, bu da aylık ücretli modeldeki geliri baltalayacaksa buna da saygı duymak gerek. Sonuçta bu site bir facebook bir twitter değil ve sunucu altyapıları da onlar kadar gelişmiş değil. tüm kullanıcıların tüm hareketlerini anlık olarak sitede akış olarak vermek kolay iş değil.

  Tüm akışın kapanmasına karşı çıkanlar, genel olarak troller ve diğer sitelerin sempatizanları diye düşünüyorum. Maksat huzursuzluk çıkartmak, sitenin düzenini bozmak. nomal şartlarda günün önemli olaylarını, incelemeleri görebiliyoruz. Birşey merak edersek arama imkanı var.
  Sırf muhabbet etmek isteyenler ve birşey sormak isteyen kişiler için zaten bol bol forum sitesi var. gidip orda muhabbet edebilirler. Ben, her incelemenin altında sidik yarışı gibi "reserved" yorum yapan insanlar istemiyorum...

  Neyse yönetim zaten bunları gördüğü için gerekli adımı attı. Bence de iyi oldu. LP nin de daha önce söylediği gibi "hizmet bedavaysa ürün sizsiniz" ürün kalitesizleşirse, hizmet nasıl kaliteli kalsın.

 • Seco @seco

  Sosyal internet platformunda bile asosyal takılan benim gibi insanlar için site çok zor olmaya başladı. Beni zorla sosyal bir insan yapmaya çalışıyorsunuz, teşekkür ederim. Ama olacağımı sanmıyorum, başkalarını takip etmek basit(gerçi çok insan var, bu da zor geldi gözüme), zor olan birilerinin seni takip etmesini sağlamak. Bununla uğraşacağımı sanmıyorum. Bunun da neden olacağı şey yarın öbür gün bir sorunum olsa ve buradaki arkadaşlardan yardım istesem, beni kimse görmeyecek. Sosyalde de pek dolandığım yok, yardım hashtag' i tarzı şeyler var mı bilmiyorum. Olursa ve teknoseyir gündemi kısmında baş sıralarda olursa en azından insanlara yardım etmek isteyenler rahat bir şekilde buradan yardım bekleyenlere ulaşırlar.

  Umarım istediğiniz şeyi gerçekleştirebilirsiniz . Ben başarabileceğinize pek inanmıyorum açıkcası, kusuruma bakmayın. Ne kadar kural koyarsanız koyun, birileri buna uymayacaktır. Mesela üstte bir örnek vermiştim yardım hashtagi ile ilgili yardım yazıp bir kız var... diye yazanlar yine olacaktır ve bu kişi gerçekten takip edilemeyecek biriyse çözümü basit, ama ya onun yanında düzgün şeyler de yazdığı oluyorsa. Ya bu yazdığını görmezden geleceğim ya da takibi bırakacağım. E zaten ben bu yazılanı tüm akışta da görmezden gelebiliyorum.
  Neyse fazla uzatmak istemiyorum, başka örnekler zaten verildi, dünya bir tek benim etrafımda da dönmüyor. Umarım beni haksız çıkarırsınız, başarılar dilerim.

  Not: Hamdi Bey önlemi de almış. Aramada en az 3 harf isteniyor. Ne yazsam acaba? " ve " yazıyorum doğal olarak boşluğu kabul etmiyor, "mi?" yazdım çıktı, ama her şey değil tabi ki 😀 Hilmi bunu beğenmedi 🙁