Tevfik BEKTAŞ paylaştı.

Bazı arkadaşlar doğal olarak akış niye kapanıyor ve neden anket yapmadınız diye soruyor.

Bu sistem zaten tüm akış olmadan kuruldu ve öyle çalıştı bir süre. Ancak daha sonra tüm akışı açtık çünkü bir arka yol bulunmuştu. Yaklaşık üç ay boyunca bu şekilde devam etti. Ne olacağına bakalım dedik.

Gelinen noktada tüm akışın bize ne kattığını değerlendirdik ve sonucun başarısız olduğuna oy birliği ile karar verdik.
Troller vs işin küçük bir boyutu. Bir iki gün kriz yaratır çözüm bulunur ki bulundu da. Üstelik bazı açıklar da kapandı o sayede.

Ancak asıl sorun bundan çok daha önemli.

Tüm akışa dışarıdan bakan biri teknoloji sitesinden başka her şeye benzeyen bir yer görüyordu. Biz bir süre önce siteye login olmayanlar sosyali görmesinler diye sosyali tamamen dışa kapattık. Herkes sürekli login vaziyette olduğu için fark edilmedi. Ama 2 aydır login olmayanlar, TeknoSeyir'de sosyal diye bir şey olduğunun farkında değiller. Anasayfada sadece TeknoSeyir'in içeriklerini görüyorlar. Bu yüzden yeni üye sayısı da az.

Maalesef tüm akış, bir forumun konu dışı bölümünden farksız hale geldi. Bizi ezelden beri tanıyanlar bilir. Yönettiğimiz forumlarda konu dışı bölümlerini Google aramasına kapatmak da dahil olmak üzere kontrol altında tuttuk. TS'nin anasayfası bizlerin dahi görmekten hoşlanmayacağı, teknolojinin minimumda konuşulduğu bir yere dönüştü.

Bizim TS olarak kalabalık bir yer oluşturmak gibi bir hedefimiz yok. İnsanların eğlenebileceği bir site de istemiyoruz. Teknoloji konuşulsun paylaşımlar teknoloji içerikli olsun istiyoruz. O yüzden takip sistemini getirdik. Tüm akış olmadığında elbette yazı adedi azalacak. Ama bu azalan yazıların teknoloji değil, teknoloji dışı konularda olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bu tip paylaşımların değeri düşecek. Aksine teknoloji paylaşan kişiler ise daha değerli olacak. Sayılarının az olacağı kesin ama dediğim gibi az olsun teknoloji olsun.

Anket yapmamamızın sebebi bu. Bizim içimize sinen bir iş olmadı. Sizden önce bizim beğenmemiz gerekiyor. Belki yeni hali de başarısız olur bilemeyiz. Ama olursa başka bir şey deneriz. Kıvamı tutturana kadar devam edeceğiz.

Neticede sosyal TS'nin bir parçası. Örneğin bundan bağımsız devam eden incelemeler bölümü var. Oraya bir inceleme yazan herkes sosyal haricinde herkes tarafından görülüyor. Google aramalarında çıkıyor.

Plus sistemi geldiğinde bunlara kişiye özel blog da eklenecek. Sosyalin kontrol dışı büyüyüp tüm siteyi ve bugüne kadar bin bir emekle oluşmuş 'adam gibi teknoloji sitesi' imajını yutmasına izin vermemiz mümkün değil. Site teknolojinin odağından kaydığı anda gereken her müdahale yapılır eksen yerine oturtulur. Bu tartışmaya açık bir konu değil. O yüzden anket yapılmadı ve böyle bir karar verildi. TeknoSeyir'in sırf daha çok insanı tutmaya çalışmak adına içerikten ödün vermesi söz konusu olamaz. Elbet bunun mali bir olumsuzluğu da olacak ancak biz de küçülerek ve Plus sistemine geçerek mevcut çizgiyi korumaya çalışacağız.

Herkesin bu sitenin sadece ve sadece teknoloji odaklı kalması için üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 63
 • dx486 @dx486

  Teknoseyir'i ziyaret etme sebeplerim nitelikli içerik ve nitelikli kitle idi. Bir süredir bu sebeplerden ikincisi geri planda kalmaya başlamıştı... Tüm akıştaki rahatsız edici durumlar nedeniyle... Burası kaliteli teknoloji paylaşımlarının öne çıktığı bir yerdi ve böyle kalmalı... Her konuda yazmak, okumak ve sosyalleşmek ve trollerle uğraşmak isteyenler için sayısız mecra var. Kararı isabetli buluyorum. Destekliyorum. Hashtag, paylaş, beğen ve favorile gibi araçları daha etkin kullanmayı öğrendiğimizde tüm akışı aramayacağız zaten.

 • Aykut Elmas @aykutelmas

  Aynen katılıyorum. Tüm akış çöplüğe dönmeye başlamıştı. Bence de kapanmalı.

 • Samet Gursoy @sametgursoy

  Bu siteyi ayakta tutabilmek için gerekli altyapı yatırımını yapmak maliyetleri arttıracaksa, bu da aylık ücretli modeldeki geliri baltalayacaksa buna da saygı duymak gerek. Sonuçta bu site bir facebook bir twitter değil ve sunucu altyapıları da onlar kadar gelişmiş değil. tüm kullanıcıların tüm hareketlerini anlık olarak sitede akış olarak vermek kolay iş değil.

  Tüm akışın kapanmasına karşı çıkanlar, genel olarak troller ve diğer sitelerin sempatizanları diye düşünüyorum. Maksat huzursuzluk çıkartmak, sitenin düzenini bozmak. nomal şartlarda günün önemli olaylarını, incelemeleri görebiliyoruz. Birşey merak edersek arama imkanı var.
  Sırf muhabbet etmek isteyenler ve birşey sormak isteyen kişiler için zaten bol bol forum sitesi var. gidip orda muhabbet edebilirler. Ben, her incelemenin altında sidik yarışı gibi "reserved" yorum yapan insanlar istemiyorum...

  Neyse yönetim zaten bunları gördüğü için gerekli adımı attı. Bence de iyi oldu. LP nin de daha önce söylediği gibi "hizmet bedavaysa ürün sizsiniz" ürün kalitesizleşirse, hizmet nasıl kaliteli kalsın.

 • Seco @seco

  Sosyal internet platformunda bile asosyal takılan benim gibi insanlar için site çok zor olmaya başladı. Beni zorla sosyal bir insan yapmaya çalışıyorsunuz, teşekkür ederim. Ama olacağımı sanmıyorum, başkalarını takip etmek basit(gerçi çok insan var, bu da zor geldi gözüme), zor olan birilerinin seni takip etmesini sağlamak. Bununla uğraşacağımı sanmıyorum. Bunun da neden olacağı şey yarın öbür gün bir sorunum olsa ve buradaki arkadaşlardan yardım istesem, beni kimse görmeyecek. Sosyalde de pek dolandığım yok, yardım hashtag' i tarzı şeyler var mı bilmiyorum. Olursa ve teknoseyir gündemi kısmında baş sıralarda olursa en azından insanlara yardım etmek isteyenler rahat bir şekilde buradan yardım bekleyenlere ulaşırlar.

  Umarım istediğiniz şeyi gerçekleştirebilirsiniz . Ben başarabileceğinize pek inanmıyorum açıkcası, kusuruma bakmayın. Ne kadar kural koyarsanız koyun, birileri buna uymayacaktır. Mesela üstte bir örnek vermiştim yardım hashtagi ile ilgili yardım yazıp bir kız var... diye yazanlar yine olacaktır ve bu kişi gerçekten takip edilemeyecek biriyse çözümü basit, ama ya onun yanında düzgün şeyler de yazdığı oluyorsa. Ya bu yazdığını görmezden geleceğim ya da takibi bırakacağım. E zaten ben bu yazılanı tüm akışta da görmezden gelebiliyorum.
  Neyse fazla uzatmak istemiyorum, başka örnekler zaten verildi, dünya bir tek benim etrafımda da dönmüyor. Umarım beni haksız çıkarırsınız, başarılar dilerim.

  Not: Hamdi Bey önlemi de almış. Aramada en az 3 harf isteniyor. Ne yazsam acaba? " ve " yazıyorum doğal olarak boşluğu kabul etmiyor, "mi?" yazdım çıktı, ama her şey değil tabi ki 😀 Hilmi bunu beğenmedi 🙁