TS Plus ilk çıktığından beri alıyorum. Ama son zamanlarda TS'ye verdiğimiz değerin bir geri dönüşü olmadığı kanısında olduğum için iptal etmeyi düşünüyordum. Akışta aboneliğini iptal eden birkaç kişi gördüğüm için de bu yazıyı yazma gereği duydum.

Şimdi bahsetmek istediğim durum şu, bizler bu sosyalin uzun süredir kullanıcılarıyız. Burada bir arkadaş ortamımız var. İnsanlar birbirini tanıyor, bir durum olduğunda birbirine yardımcı oluyor. Alışverişler yapılıyor, güven ortamı oluşuyor. Farklı fikirler ortaya atılıyor, bir sürü kişi farklı konularda tartışıyor. Ama herkesin hemfikir olduğu bir konu var, bunların hepsi TS Sosyal sayesinde sağlanıyor. Birçoğumuz TS'nin video tarafında üretilen içerikleri desteklemek için Plus alsa da birçoğumuz uzun süredir kullandığımız bu sosyalin ayakta kalması için destek oluyor aslında.

TS Plus'tan önce TS'yi sadece Youtube üzerinden takip edip sosyale hiç gelmeyen kitle videoları izleyip geçiyordu, şimdi yine aynısı oluyor. Sadece bazı videoları biraz geç izliyorlar o kadar. Çünkü o insanlar sadece izleyip geçiyor; o video nasıl yapılmış, insanlar hangi fedakarlıklarda bulunmuşlar umurlarında değil. Bu durum kimin umrunda biliyor musunuz? TS Sosyal kullanıcısının.

Peki Plus geldikten sonra noldu? TS'yi Youtube'dan takip eden kitle için değişen hiçbir şey olmadı ama Sosyal için değişen çok şey oldu. Çünkü sadece videolardan ve arada satışı yapılan anahtarlık, kupa gibi şeylerden gelen gelirle sosyalin daha iyi bir konuma gelemeyeceğini biliyorduk. "Belirli bir gelir kaynağımız olsa, çok şey yaparız." dendi yönetim tarafından. Plus gelirken de vaatler verildi. Ama olay öyle olmadı. Benim görüşüme göre, Yönetim Plus'a sadece "Gelir kapısı." olarak baktı. Gelmesi gereken yenilikler gelmedi. Yönetim ile kullanıcının arasındaki iletişim eksikliği giderilmedi. Sosyal kullanıcısının görüşleri yeterince dikkate alınmadı. Verilen vaatlerin bir kısmı gerçekleştirilse de devamlılık sağlanmadı. Fırsatlar köşesine gelenler çoğu kişinin işine yaramadı çünkü o fırsatlar sosyale sorularak ayarlanmış fırsatlar değillerdi. Bunu da sosyalde birçok Plus kullanıcısının "Belki birilerinin işine yarar." diyerek fırsatlar kısmındaki kodları paylaşmasından görebilirsiniz.

Peki ne yapılabilir? Her şey için çok mu geç? Değil. Hala bir şeyler yapılıp TS'nin has kullanıcılarının gönlü alınabilir, sırf gelirini etkilemiyor diye Plus aboneliğini iptal ettirmeyen birçok kişinin Plus'tan faydalanması sağlanabilir. Çünkü ben şunu biliyorum; TS'de birçok kişi "15 liradan nolacak, helal olsun." diyerek aboneliklerini iptal ettirmiyor. Onlar da Plus'tan bir şey elde etmediklerinin farkında ancak TS Sosyalde bunu konuşacak kadar değerli bir şey olduğunu düşünmüyorlar. Ama bu durumda TS, "Kullanıcısından destek bekleyen video üreticileri." konumundan "Kullanıcısının iyi niyetinden istifade eden kişiler." konumuna düşüyor. TS Plus gelirleri TS'yi döndürmeye yetiyor veya yetmiyor, bu ayrı bir konu. Ama Plus gelmeden önce de TS devam ediyordu, bu bir gerçek. Plus geldikten sonra normal zamanında çıkması gereken videoyu sadece Plus kullanıcıları normal zamanında izleyebilir oldu. Yani yeni bir şey gelmedi, aksine elimizde olan hak da alındı. Ts Plus böyle olmamalıydı.

Şu saatten sonra yapılacak şey çok basit. Yönetim, TS Sosyal'e olan bakış açısını değiştirmeli. Sayılarla konuşmayı bırakıp sizi gerçekten dinleyecek insanlara önem vermelisiniz. Sırf takipçi sayısı daha çok diye sadece Twitter'da yazmanın size kazandırdığı takipçi, size kaybettirdiği takipçiye kesinlikle değmez. Asıl kitle burda. Sosyali ayakta tutan bizlersek eğer, o sosyalde gelip yazan da bizleriz. Twitter takipçileri değil. Mesele sadece takipçi olmasa bile sosyale verilen değer bu olmamalı.

Yapılabilecek birkaç şeyi madde madde sıralayayım, (Hepsi olacak diye bir şey yok, sadece benim fikirlerim.) eklenecek bir şeyler olursa arkadaşlar yazar zaten;

*Ts yönetim ve kullanıcıları arasındaki iletişim eksiklikleri giderilmeli.

*Fırsatlar köşesine daha çok değer verilmeli, Sosyal'in görüşüne göre adımlar atılmalı.

*İnsanların profillerine yorumlar bırakabilmeliyiz. Ben bir kişiyi engelliyorsam niye engellediğimi bilmek istiyorum. (İnsan zamanla unutabiliyor.) İnsanlar nicklerini ve profil fotoğraflarını değiştirebiliyor, insanları daha kolay tanımak için de kullanılabilir bu sistem.

*Üye olmak zorlaştırılmalı. Troll ve reklam çalışmaları Sosyal'i kirletiyor ve yönetim zamanında davranıp durumu çözemeyebiliyor.

*Sağ ve sol tarafta sayfa kaydırdıkça sürekli aşağı gelen barlar rahatsız edici ve kullanışsız. Sırf tık alıyor diye yıllar önce yazılmış, güncelliği olmayan yazıları (Ve sürekli aynı yazılar, neredeyse hiç değişmiyor.) sürekli görmek istemiyorum. Bu alanlar daha faydalı bir şekilde kullanılabilir, en azından kapatma opsiyonu getirilebilir. (Varsa da ben bulamadım.)

*Etiket sistemi düzenlenmeli, bu sistem çok kolay bir şekilde manipüle edilebiliyor ve gereksiz bir sürü etiket sağ tarafta sürekli görünebiliyor.

*Siteye anlık güncelleme sistemi eklenmeli. Bazen uzun uzun yorum yaptığım bir konu ben daha yorumu paylaşmadan silinmiş olabiliyor. Bu da birçok Sosyal kullanıcısının sinirini bozan bir durum.

*Siteye bir "Spoiler." sistemi getirilmeli. TS her ne kadar bir teknoloji sitesi olsa da Sosyal sadece teknoloji sayfası değil. Birçok konuyu konuşuyoruz ve içinde spoiler geçebilecek paylaşımlar da oluyor. Bu sistem işleri oldukça kolaylaştırır.

*Siteye rozet, seviye, rol, başarım gibi sistemler getirilebilir. Bu sayede kullanıcı daha büyük bir bağlılık hisseder ve sosyalde daha fazla vakit geçirir. Ayrıca bu durum üretkenliği de arttırır.

*Siteye kulüp sistemi getirilebilir. Mesela ben bir sinema kulübü kurup kendimize özel bir sayfada sinema ile ilgili paylaşım yapmak istiyorum. (Paylaşım akışa da düşecek ama kulüp sayfasından da bulunabilecek.) Etiket sistemi bunu tam olarak karşılamıyor. Sosyalde paylaştığımız durumlar üzerinden zaman geçtikçe yok oluyor. Google'dan arayıp bulmasak tekrar ulaşma imkanımız yok. Bu sistem o durumlara ulaşmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda akış da devam edeceği için forumdan bir farkı olmuş olur. Forumların en büyük eksiği anlık etkileşim alamamakken TS akış sisteminin en büyük eksiği ise anlık etkileşimden sonra durumların hiçbir şey ifade etmiyor olması. Çünkü yapılan paylaşım akışta yok olup gidiyor.

*Video içeriğinde TS kullanıcıları da yer alabilir. Bunun için oturup bir proje yapabiliriz. Bizim için neyse de İstanbul'da olanlar için güzel olur. Bizlere de en azından ilgi çekici ekstra içerik çıkar.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Başka bir şey aklıma gelirse yazıya eklerim. Yönetime hala inancım ve bağlılığım olduğu için aboneliğimi iptal etmiyorum. Geçim kaynağı olmayan bir öğrenci olarak önemli olan kısmın miktar değil bağlılık olduğunu düşünüyorum.

Sosyalin getirdiği samimiyete dayanarak sizleri etiketlemede bir sakınca görmüyorum, bu yazı direkt yönetime yazılmış olmamakla birlikte sizlerin görüşünüzün en büyük farkı yaratacağını bildiğim için etiketliyorum. @leventp @gamsizm @hkellecioglu

(Görsel, paylaşımın akışta yok olmasını zorlaştırmak içindir. Sadece yazı içerikleri çok küçük bir alan kaplıyor.)

#TeknoSeyirPlus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem @huseyinekrem

  Hepsini okudum, bütün fikirlerinize saygım var. Katılıyorum diyemeyeceğim şeyler de var zira TS'deki zorluklar ortada yani ben TS yönetiminin keyfi bir şeyleri aksatacaklarını düşünmüyorum. Olmuyorsa imkan olmadığından olmuyordur. Ama kesinlikle olması gereken bir şey var, o da bizimle iletişime geçmeleri. Tamam, sen twitch'deki yatak odasından yayın yapan çocuk gibi günde 8 saat canlı yayın açamazsın ama hiç olmazsa buradan takıpçilerle yazılı olarak iletişime geç. O yayıncı elemanların parayı gömmelerinin sebebi karşılıklı etkileşim, oyun falan değil. Gerekirse haftanın bir gününü boşalt, onun yerine Reddit AMA'ları tarzı soru cevap etkinliği yap. Bir konu belrleyip olabilir. Yada en kolayı, herkes gibi canlı yayın aç yani. Ayda 2 kere açsan kimse şikayetçi olmaz. Bana sorarlarsa her halfta 2-3 kere yayın yapılsın derim. Dert paraysa çözümü canlı yayınlar. Twitter ergenlerine katlanan insanlar pekala canlı yayınlardaki insancıklara da katlanabilirler.

  Uykulu uykulu yazdım ne yazdım bilmiyorum 😀 Ofsayt bir şey varsa siliverin 😀

  • Emre @emre64

   Murat Gamsız'ınn bu konuda uzun bir yazısı var kesinlikle tatmin edici bir cevap alamadım ben. Canlı yayın için ne gibi bir sponsorluk gerekebilir ki? Karşılıklı etkileşimi video üzerinden kuruyoruz diyorlar. Video üzerinden yapılan iletişim tek taraflıdır. Onlar bir şey söylüyorsa biz duyuyoruz, onlar bizi duymuyor. (Ki ben onları da duymuyorum, plus çıktığından beri adam akıllı açıp da bir video izlemişliğim yok.) İletişim eksikliği için de "Yazı yayıncılığı bitti, artık kimse yazı okumuyor." demiş Murat Bey. Ama bizim istediğimiz bu değil ki zaten. TS farklı zorluklarla karşılaşıyor olabilir, ama gelen desteğin neredeyse hiçbir karşılık görmemesi üzücü. Murat Bey'in o yazısını okuduktan sonra daha çok üzüldüm. https://teknoseyir.com/durum/1071392#comment-3864095

  • Ekrem @huseyinekrem

   @emre64 Düzenlerine ters geliyor canlı yayın, ben buna bağlıyorum. Hani önceden belirlenmiş bir saatte her hafta aynı kadroyla bulunamıyorlar gibime geliyor. Yoksa şuan yayın açmam 5dk sürmez. 720p webcam ile açarım yani ADSL dışında bir internetim olsa. O kadar kamera, mikrofon, ofis var ama kıytırık bir canlı yayın yapılmıyor. Test olarak bari aç twitch'ten, dinazorlar vadiye indi diye koy başlığını. Gerçekten zor değil yani ben sorunun nerede olduğunu anlayamıyorum. Zira bütün dertlerinin çözümü canlı yayınlar.

 • a_1342 @a_1342

  Taleplere ben de katılıyorum. Olur inşallah...

 • seckyn @seckyn

  -Forum sistemi olmasa bile reddit gibi bir çözüm getirilmeli. Bir yazı veya anlatım görüyorsun eve gidince şuna bakayım diyorsun aradan vakit geçince ara ki bulasın.
  -Canlı yayınlar olsa güzel olur. Çünkü böyle şeyler insanları dinlediğinizi gösteriyor. Buraya yazılanları okuduğunuzdan bile emin değilim.
  -Siteye moderatör alınamıyorsa bile twitterdaki gibi üyelerin bildirdiği mesajların sayısına göre o durum olumsuz içeriğe dönüşsün isteyen baksın.

 • mason @mason

  Tespitler çok doğru. Yazılanların tamamına katılıyorum.
  Ancak:
  "
  *Ts yönetim ve kullanıcıları arasındaki iletişim eksiklikleri giderilmeli.

  *Fırsatlar köşesine daha çok değer verilmeli, Sosyal'in görüşüne göre adımlar atılmalı"
  Bu iki madde için daha somut çözümlerden bahsetmemiz lazım.

 • Emre @emre64

  Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Ama Murat Gamsız'ın yazdığı yazıdan çıkardığıma göre sitede yazı yazmak "Yazılı basın" oluyormuş. Kimse sizden sitede bir konu hakkında uzun uzun inceleme yazmanızı istemiyor ki. Ben buna anlam veremiyorum.

 • imperio @imperio

  Dün ve bugün bu konular baya konuşuldu aslında, @ermanyurdakann linki bırakmış. Söylediğin çoğu şeye katılıyorum. Hepsi zaten insanların şikayet ettiği konular. Ancak plus'ın hiç getirisi olmadı da değil, o kısımda hak verilmesi lazım, en başta Uğur ve Tansel gibi iki değerli ismi kazandırdı siteye, Nur'u kandırdı, Umut'u kazandırdı.

  • Emre @emre64

   Yazımı daha çok sosyale yönelik yazmıştım ama köşesinden video içeriğe de girmişim, oyun gündeminin hakkını vermek lazım elbette. Ama bu yazıya video açısından değil de sosyal açısından bakarsak daha doğru olur 🙂

 • TeknoStil @teknostil

  "*Sağ ve sol tarafta sayfa kaydırdıkça sürekli aşağı gelen barlar rahatsız edici ve kullanışsız. Sırf tık alıyor diye yıllar önce yazılmış, güncelliği olmayan yazıları (Ve sürekli aynı yazılar, neredeyse hiç değişmiyor.) sürekli görmek istemiyorum. Bu alanlar daha faydalı bir şekilde kullanılabilir, en azından kapatma opsiyonu getirilebilir. (Varsa da ben bulamadım.)"

  Adblock ile kapatabilirsiniz. (Bu sitedeki bir reklamı engelleyin diye seçenek var.)

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Şunu her seferinde düzeltiyorum yine düzelteyim. 'TS Plus gelirleri TS'yi döndürmeye yetiyor veya yetmiyor, bu ayrı bir konu. Ama Plus gelmeden önce de TS devam ediyordu, bu bir gerçek. Plus geldikten sonra normal zamanında çıkması gereken videoyu sadece Plus kullanıcıları normal zamanında izleyebilir oldu. Yani yeni bir şey gelmedi, aksine elimizde olan hak da alındı.'

  Hayır. TS Plus olmasaydı TS devam etmeyeceği için videoları izlemeye devam edemeyecektiniz. Zaten ben de abonelik sayısı çok az olsaydı işi bırakacağımı beyan etmiştim ekibe. B planı yoktu yani. Hamdi ile LP devam ederdi yeni şirket ve ortaklık kurup onu bilemem tabii beni ilgilendirmeyen kısmı o işin.

  Yani bugün TS'yi eskisi gibi izliyorsanız bunu Plus sisteminin sürmesine borçluyuz.

  • Emre @emre64

   Evet, bu yazıyı yazdıktan sonra o yorumunuzu okudum. Ama yine de bu durum sosyalin varlığını küt diye bitirebileceğiniz anlamına gelmiyordu diye tahmin ediyorum. (Geliyorsa bile buna gelecek tepkiler üzerine çözümler bulunurdu.) Ben yönetimin sosyale (ve doğal olarak TS'yi ayakta tutan kullanıcılara.) gereken değeri verdiğini düşünmüyorum. Mesele vakitse bir gün video çekmeyin, o video yerine vaktinizi bu çalışmalara harcayın. Gelecek pozitif etkinin katkılarının normal bir videodan kat kat fazla olacağı inancındayım. Ben bir TS kullanıcısı olarak Sosyal'de çok büyük bir potansiyel görüyorum ama bu potansiyel sadece video içeriği çıkacak diye kullanılmıyor gibi geliyor. Teknoseyir video sitesi, yazı beklemeyin demişsiniz o yorumunuzda. Ama bizim beklediğimiz saatlerce okuyacağımız uzun yazılar değil ki zaten. Yukarıdaki yorumlardan birinde de belirttiğim gibi videolu iletişim tek taraflı iletişimdir. Sabah bir yorumda "Bugün 23 Nisan olmasa bunu da yazamayacaktım muhtemelen." demiştiniz. Buna gerçekten içten inanıyor musunuz? TS'ye günlük 5-10 dakikasını harcayamayacak kadar bir yoğunluğunuz gerçekten var mı? Ben buna pek inanamıyorum açıkçası. Bunların dışında videoları hiç izlemeyip sadece Sosyal'de varlığı sürdüren bir kesimin olduğu gerçeği yok saymamak lazım. TS Plus üyeleri yine Sosyal'den geliyor. Youtube'dan gelip Sosyal'de hiç yazmamasına rağmen Plus üyesi olan bir kesim var. Ama o kesimin yolu da plus almak için bile olsa Sosyal'e düşüyor. Sosyal'e gereken değer verilse belki o kullanıcı Sosyal'i de kullanacak ve dolaylı olarak TS'ye katkıda bulunmuş olacak. Bunları değerlendirmek lazım.

  • ahmet albayrak @cryzboy43

   buna çok şey yazlırda gerek yok seneye buralar dutluk olucak gibi

 • Mustafa N. @mustafanr

  @gamsizm Hocam gündemin sonuna 15-20 dakika bir bölüm ekleseniz o haftalık soru cevap gibi her hafta başı gibi soruları almaya başlasanız ister teknoloji veya işin mutfağı gibi bölümleri.Böylece daha fazla iletişime geçersiniz kullanıcıyla,hatta öncelik plusların soruları olsun,kullanıcı adlarıyla beraber,dün akşamki yazılarınızı da okudum uzun uzun ama pek benim anladığım konular değil.Böyle bir yöntem üyede çekebilir siteye belki.
  Canlı yayınlar gelene kadar en azından bir aktivite sağlanmış olur kullanıcı arasında.

  • Emre @emre64

   "Canlı yayın sistemi gelene kadar." gibi bir bakış açısına girersek canlı yayın hiçbir zaman gelmeyecek. Yukarıda @huseyinekrem'in dediği gibi düzenlerine ters geldiği için yapmıyorlar. Yoksa canlı yayın yapmak o kadar uğraştıracak bir iş değil. TS'nin değişime ihtiyacı var ama değişmekten korkuyorlar ve bu durum da zamanın gerisinde kalmalarına ve istemeseler de yok olmalarına sebep olacak. Murat Bey'in yazdığı o yazıya bakarak işleri ne kadar uzaktan takip ettiğini görebiliyorum.

  • Mustafa N. @mustafanr

   @emre64 Şirket üzerinden yapmayıp kişi üzerinden canlı yayın yapsalar olabilir aslında ama kendi kurmuş oldukları düzenlerini bozmak istemiyorlar,saygı gösteririm.Birde yaptıkları canlı yayınları bir defa yada iki defa izledim onda da boştaydım veya izleyecek bir şey yoktu.
   Şimdi olsa büyük bir ihtimalle katılmam plus olsam bile,çünkü pek bir albenisi,heyacanı yok(hediye vb.bahsetmiyorum,futbol maçları veya oyunlar daha heyecanlı geliyor),birde ileri sarmam lazım her yeri izlemem bazen vakit kaybından başka bir şey kazandırmıyor bana,gündem değerlendirmesi sonunda birde haftalık TS değerlendirmesi işe yarayabilir gibi geldi.Ama sosyal bölümünün adam akıllı elden geçmesi lazım çok güzel fikirler ortaya sunmuşsunuz.
   Barlar,etiket,konu klüpleri ve üyelik zorlaştırması başlıca katıldığım fikirleriniz oldu.

  • Mustafa N. @mustafanr

   @mustafanr Ama çoğunluk istiyorsa canlı yayınları bizde katılırız,sonuçta bahsi geçti yapılır edilir diye,üyelerle beraber yürüyecek TS.

 • Fallout @fallout

  Vallahi ben memnunum TS+'dan. Şöyle geçmişi düşünüyorum da plus sistemi için yapacağız dedikleri şeylerin de pek çoğu yapıldı. Benim naçizane gördüğüm, şöyle 3-5 ayda bir sesini lüzumsuz yükselten (TS sosyalde zırlayan), kendi eksik gördüğü şeylerin çok elzem olduğunu sanan, memnuniyetsizlik için harıl harıl sebep arayan(osuruktan nem kapan), TS'de bir kitle olduğunu düşünüyorum.

  Bir de saplantılı ufak bir kitle daha da var sanırım. Hâlâ fuarda canlı yayın açılmadı diye üzerinden vakit geçmiş ve sebepleri açıklanmış bir şeyi mesele etmekten geri duramıyorlar.

  Ben canlı yayınlardan yalapşap teyitsiz malumat almaktansa, teyitli ve muhtemelen 10 seneden fazladır takip edip itimat ettiğim insanlardan malumat almayı tercih ederim.

  Genç arkadaşların kanı kıpır kıpır sürekli heyecan veya münakaşa filan peşindeler zannederim.

  • Emre @emre64

   Böyle saçma ve üslupsuz bir yorum geleceğini biliyordum. Benim bahsettiğim eksiklikler TS Sosyal'de birçok kişi tarafından doğrulanmış eksiklikler. Hatta Murat Gamsız da bu durum için görseldekileri söylüyor. Profiline baktığım zaman çok da aktif bir kullanıcı olmadığını görebiliyorum. Ben memnuniyetsizlik için harıl harıl sebep aramıyorum, aksine olan problemlerin çözümü için öneriler sunuyorum. TS Plus çıkalı 1 yıl oldu ve bu süre zarfında sadece bir kere bu kadar detaylı bir yazı yazdım, o da budur.

   Sırf oraya "Geliri olmayan bir öğrenci olarak..." diye başlayan bir yazı yazdım diye bordo klavyeyi çıkartmışsınız hemen. TS'ye önem veren bir kullanıcıya yakışmayan sözler bunlar. Özür dilemenizi bekliyorum. Yaş, meslek, gelir; bunlar benim için kıstas değiller. Önemli olan muhattap alınan kişinin sözlerine edilen itimattır. Yazdığım İki paragraf arasındaki üslup farkını dikkate alınız. Bilginiz olmayan konuda fikriniz olmasın lütfen.

  • Fallout @fallout

   @emre64 Yorumumu saçma bulabilirsiniz ama üslupsuz diyerek siz saçma oluyorsunuz. Üslubun anlamını sözlükten bakarak tekrar hatırlayabilirsiniz. Ben size ve sizin gibi yorumlarda bulunanlara yanlışsınız veya yalan söylüyorsunuz demedim, lüzumsuz serzenişlerde bulunduğunuzu dile getirdim.3-5 ayda bir " TS neden böyle değil, bilmem kim neden şöyle yapmıyor" diye yorumlar ve yazılar görmek bana sanki ısıtılıp ısıtılıp sunulan temcit pilavı havası veriyor. TS+'ın en önemli maksadı TS'nin yayın hayatına mümkün olan en bağımsız şekilde ve kendini bozmadan yıllarca itimat ettiğimiz şekilde devam etmesiydi ki ben öyle devam ettikleri kanaatindeyim.

   Kinayeli üslubu bordo klavye olarak görmeniz üzücü, hakaret veya aşağılama gibi bir düşünce ile yorumda da bulunmadım ki maksadını aşan bir ifade kullandım mı diye tekrar tekrar yazdığıma da baktım. Bu sebepten dolayı özür beklemenize de sadece tebessüm edip özür dilenecek bir yorum yazmadığımı görüyorum. Hâlâ da bekliyorsanız daha çok bekleyeceğinizi bilmelisiniz.

   (Parantez içindeki ifadeler tam yerine denk gelen bu lisana ait deyimler veya mecazi sözlerdir.)

 • Agab @agab

  Allah aşkına özel mesaj atma gelsin söz plus alacağım bak 😀 5 yıldır bekliyoruz.
  Diğer önemli sorun otomatik güncelleme olayı. Sen kalk onlarca satır şey yaz. Çaaat! Gönderilemiyor çünkü durum silinmiş.

  • Emre @emre64

   Bence o özellik gelmemeli. Sebebi de, zaten az olan etkileşimi iyice azaltabilme ihtimali. İlla birileriyle konuşacaksan, Telegram'dan, mail'den falan çözebiliyorsun. Ama yarın bir gün pm özelliği gelirse insanlar durum atmak yerine kişiye soru sormaya başlayacak. Bu da sitenin tıklanma sayısını azaltacak bir durum.

  • Outrun @outrun

   @emre64 Öyle bir şey olacağını hiç sanmıyorum. Neden durum / yorum yazmayı bırakayım ki? Kimse buraya tek bir kişiyle konuşmak için girmiyor. PM özelliği gelirse de kimse durum yazmayı bırakmaz.

 • sms55 @sms55

  Bir teknoloji sitesinde bundan fazla sosyal olmaz, olmamalı...
  Akış içinde kaybolan yazıları sonra bulmak konusunda "Bunu sonra takip et" tarzı bir buton olabilir. @hkellecioglu
  Ben sitenin daha fazla teknoloji haberi ile dolu olmasını, konu başlıklarına ayrılmış bölümler altında bu haberlerin yayınlanmasını, hatta bölümler altı akış olmasının denenmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Selamlar.

 • Suicide @suicide

  Canli yayinlar konusunda bence ts fazla pimpirikli davraniyor. hasbelkader arada donan sesi kotu olan bir canli yayin bile yapsaniz plus abonesi sizi izler. Haftada 1-2 gun spontane o an ofiste kim varsa bir konu uzerine muhabbet edip webcamle canli yayinini yapsa yine izlenir.
  ama herzamanki dogruculugunuz ile mikser lazim basina eleman lazim super internet lazim vs. dedikce hicbir sey cikmiyor malesef.

 • txt @txt

  Hocam bosuna cabaliyoruz.. Plus sayisi 1000 abone altina dusmeden anlamayacaklar durumu maalesef.. Anlamadigim bir inat var burayi dinlememek icin. Ustteki gibi memnunum kisileri olduktan sonra da zor yani.. Kabullenin isteyen almasin plus falan olsun bitsin...

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Başlangıç olarak madem sosyal insanlarız : Plus üyelere özel misal discord kanalı açılsa yeter bence...:=)))

 • Melburg @melburg

  Ben de dediğin gibi sağ ve soldaki kısımlara yönelik bir ekleme yapayım. Öncelikle özellikle blog tarafında yüksek hit aldı diye 2 senedir hep aynı başlıklar dolaşıyor bu dediğimden hazırlayan arkadaşın içeriğinin kötü olduğu anlamı çıkmasın aksine demek ki milletin ilgisini çeken bir şey yapmış ki tıklamışlar ama bu durum başka yazıların ön plana çıkmasını engelliyor artık. İnceleme barına gelince aynı durum orası içinde geçerli.

  Diğer bir nokta inceleme yazılarının akışta kaybolması ve sitenin tepesinde yer alan 'İncelemeler' sekmesine çoğu kişinin(bence) bakmaması ve orayı unutması. Bu yüzden bir çok inceleme gözden kaçıyor, inceleme yapmak istemiyor insan. Mesela @umtk bir tansiyon aleti incelemiş ama ben bunu anca bir tane durumun altında konuşurlarken fark ettim ki oda inceleme yazıldıktan kaç gün sonra.

  Kısaca sol bar revize edilmeli, yüksek hit alanlar ve yeni yapılan incelemeler şeklinde karma yapı olabilir ayrıca bir şekilde sosyalde inceleme yazıları göz önünde tutulmalı veya daha göz önünde olan bir yerden tıklanıp ulaşılabilmeli.

 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  sitenin sahibi sitede iki kelam laf etmiyo, ondan sonra "plus"...
  yok canım plus falan...

 • Doğa @doga

  Yazının büyük çoğunluğuna katılıyorum, maalesef haklı olduğun nokta çok fazla. Plus çıkışını yaptığında ben hiçbir ekstra beklemeden para vermeyi kabul etmiştim, çünkü para vermezsem bu içeriğe ulaşamayacağımı sanmıştım. Sonra TS'nin olduğu gibi devam edeceği söylendi ve ekstralar için vaatler verildi. O zamanki yazılarımda ekstra isteği olan herkesin durumuna gidip, ekstra beklemeyin, dergiye para verir gibi TS'ye para verin ne olacak diyordum. Ama editörler hep aksini söyledi. Sonra bize destek olmak için Plus alın dendi. Bence vaatlerle ve destek için alındığı algısıyla Plus'ın ağırlığı yok oldu. Üretilen içeriğin bedeli de olabilirdi Plus.

  Murat abinin sürekli belirttiği nokta Plus olmasa TS'nin yok olacağıydı, bize yalan söyleyecek hali yok. Fakat kullanıcıya da biraz kulak vermek lazım. Burada TS onu şımartsın diye gezen Plus sahipleri olsa da bizim gibi buradan vazgeçemeyen, hayatında güzel bir eğlencesi olanlar da var. Dediğin gibi arkadaş ortamı kurduk, alışverişler yapıyoruz, iş yapıyoruz. Editörler artık bu ortama dahil olmalı, TS Sosyal bir tık öteye gitmeli. Ayda bir canlı yayın falan gibi hem TS editörlerinin sevmediğini bildiğimiz hem de devamlılığı zor olan uğraşlar yerine Sosyal'de gelişim gibi kalıcı hamleler yapılsa Plus sahipleri mutlu olabilir. Bir de çıkıp tekrar bir Plus'la alakalı konuşmak lazım sanki. Artık vaat verme yönteminde vazgeçilmeli. Belki çok da önemi olmayan bir içerik serisi çıkabilir, ürün incelemesi olmaz da hikaye formatı olur. Mesela LP eskiden sevdiği teknolojileri konuşsun. Zamanında şunu kullanırdık güzeldi gibi anlatsın ama Plus'a özel olsun. Özel olmasını istediğimden değil de para verip tatmin olmak isteyen kullanıcılar için ya da Plus'tan vazgeçen ama bu içeriği kaçırmak istemeyenler için olabilir.

  Uzun zamandır söylediğim bir şeyi de tekrar etmem lazım, TS'nin yeni bir imaja ihtiyacı var. Dekorda bir kaç değişiklik, masaya çakılı kalmayan incelemeler, tek kişilik deneyim anlatma videoları -ki MG bu işi çok iyi yapıyor- logoda, introda, site tasarımında yenilik, sosyal medyayı görselle destekleyerek kullanma. Muhtemelen bunları editörler de biliyor ama ya para ya da uzun süre harcanması gereken şeyler. Fakat modern Youtube ortamını düşününce bu değişikliklere ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor.

  Umarım TS gelişerek devam eder biz de izlemeye, burada muhabbet etmeye devam ederiz.

 • Yekta F. @flashock

  Aması berisi olmadan denilen ve kaç senedir takip eden bizlerin isteklerine elle tutulur cevaplar verilmelidir.

  Yazılan her bir harfe katılıyorum ve yapılması gerekenleri çok güzel sıralamışsınız. Yüzlerce belki de binlerce adamız ne bizimle iletişim ne de bizdeki ürünleri sorup gelsene ya inceleyelim denildiğini görmedim.

  Umudum da yok gerçi. En başından beri Plus olayının paylayacağına emindim, gidişatta onu gösteriyor zaten. Yapılan her olumlu eleştiriyi savuşturma refleksi hakim yönetimde olmaz böyle.

 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Düzgün, seviyeli birileriyle yazışmak falan istiyorsanız ve üstüne de değer kattığınız ortamda değer görmek istiyorsanız gidip DHW Forumunu yeni bir gönüllü ortamda canlı tutan Cursedhardware.com forumuna üye olun. Burada boşuna zaman harcamayın.