Paylaş Paylaş

Auto Shanghai 2013 Fuarını değerlendiriyoruz

Auto Shanghai 2013 otomobil fuarını Can Akbulut ve Emre Çelikkol değerlendiriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ceceli

  damien hirst!

 • Kraus

  Sonunda otomobil konularına dönüş oldu çok şükür 🙂

 • Orkun Can

  İzleniyor, teşekkürler 🙂

 • Anıl

  Bu ikiliyi çok tutuyorum 🙂 Teşekkürler.

 • dogukansarigull

  Can abi o Yüzük ne ya :))

 • JpnTr

  Konu dışı olacak ancak Volvo ile ilgili düşüncelerinizi alabilirmiyim acaba sayın Can Akbulut ve Emre Çelikkol.Volvo hastası olan bir insan olarak sizlerden olumlu ve olumsuz yorum bekliyorum s80 hakkında 🙂

  • lawnmower @lawnmower

   Volvo S80 biraz yaşlanmış bir model olsa da güzel bir araba. Sıfırını pek tavsiye etmem, ikinci elde çok değer kaybedebilir. Doğruda az kullanılmış ikinci el alırsanız daha makul olur bence. Tabi uzun süre kullanacaksanız sıfır da düşünülebilir. S80 sağlam ve konforludur, güvenlik açısından da çok başarılıdır.

  • JpnTr

   yorumunuz için teşekkür ediyorum.Nedendir bilmiyorum ancak volvo aşığıyım uzun zamandır.Ve genelde volvo marka araba alan insanlar kolay kolay satmıyorlar elindekileri eskimedikçe yanlış bilmiyorsam.Öneriniz için teşekkür ediyorum tekrardan iyi günler

  • wustti @wustti

   volvo benim de çok hoşuma gidiyor. zaten volvo s80 ni alan adam neden satsın ki bin binebildiğin kadar. volvo piyasa arabası değil o yüzden ikinci eli belki yok pek. ama param olsa hiç düşünmeden alır binerim.

 • IC

  Yüzüğe geeel

 • cevat candar @cevat-candar

  süper bi program olmuş. bu ikili kendilerine ayrı site açsa orada bile izlenirler.

 • Fırat Y. @firat4738

  çok güzel bir programdı. Sizden gündemdeki yerli otomotiv hakkında da bilgilendirici bir program bekliyorum. Bu arada ayda bir kesinlikle otomotiv gündemi programı yapın 🙂 Teşekkürler...

 • Orkun

  Can bey Türkiye'de Mazda,Mitsubishi,Daihatsu,Subaru vb markalarının tutmama nedenleri sadece servis ağı ile ikinci ellerinin değersiz olması mıdır ? Birde mazda 3 almayı düşünüyorum sizce bu bir hata olur mu ? Bu arada bu markaların Türkiye'de neden tutmadığı hakkında geniş bir program yapabilir misiniz ?

  • Can Akbulut @can

   Haklısınız. Türkiye tutucu bir pazar.

  • lawnmower @lawnmower

   Bu saydığınız markalardan Mazda hariç hemen hepsi servislerinin yeterince yaygın olmaması, ürün gamının darlığı veya modellerinin Türk tüketicisine uygun olmaması gibi sebepler yüzünden tutulmuyorlar. Biraz da umursamamazlık var tabi, bu markalar Avrupa pazarını pek fazla önemsemiyorlar. Bu yüzden eksiklerini kapatmak için çaba göstermiyorlar.

   Mazda'nın durumu ise farklı. Mazda çoğu Avrupa ülkesine (Türkiye de buna dahil) kota uyguluyor. Bu kota da oldukça sınırlı, yani bayiler satacak araba bulamayabiliyorlar. Bu yüzden pek kampanya yapmıyorlar, hızlı satmak için gayret etmiyorlar. Yoksa Mazda'nın hem tasarımları, hem de kalitesi halk tarafından seviliyor. Kota yüzünden çok fazla satılamayınca servis ağı da zayıf kalıyor. Bu da ikinci el değerini etkiliyor. Bakalım, yeni 6 serisiyle birlikte Mazda belki bu durumu değiştirebilir.

   Mazda 3 aslen Ford Focus'un platform ve motor kardeşidir. Güzel arabadır, memnun kalırsınız. Kısa vadede satmayı planlıyorsanız biraz para kaybettirir, bunun haricinde sıkıntı yaşamazsınız.

  • Orkun

   Cevapladığınız için teşekkür ederim.Bu arada aylık gündem yerine 2 haftada bir genel bir sohbet daha güzel olabilir 🙂

  • Mithras

   Mazda 3 iyi arabadır fakat...aşırı olmasa bile (orjinal) yedek parçaları biraz pahalıdır. Bence ikinci elde alınabilinecek iyi bir arabadır, 0 alırsanız ikinci elde oldukça değer kaybına uğrar, ikinci el aldığınızda zaten taban fiyatını bulduğu için zararınız olmaz. Mazda kullananlar ya Mazda ya devam eder ya da Mazda ya günün birinde geri döner 🙂

 • sgi @sgi

  Ağzınıza sağlık. Güzel bir bölümdü. Ayda bir değerlendirme bölümü de güzel bir fikir bence.

 • ozgur

  bence otomabil dünyasından tüyolarının olacağı araç tercihlerinde dikkat etmemiz gereken sıradan sürücülerin yada araç sahiplerinin yada hiç arabası olmayanların aklına gelmeyecek şeyleri barındıran program yaparsanız çok çok güzel olur bence, programlarınızın devamını bekliyoruz. teşekkürler.

 • öklid

  ayda bir yapın tabi

 • laqosuntmsahl

  Bi zahmet olsun.

 • Ziyaretçi

  Tabii, olur deriz! 🙂

 • ec038 @ec038

  furia consepti icin dusunceniz nedir

  • lawnmower @lawnmower

   Furia konsepti bir sonraki nesil Toyota Corolla'nın konsept olarak sergilenen versiyonu. Tabi piyasaya çıktığında fuarda sergilenen araba kadar haşin bir görünüme sahip olmayacak, ama yine de eski Corolla'ya göre daha sert ve sportif görünecek. Toyota tasarımını değiştirerek gençlere de hitap etmeyi başardı, yeni Auris eskisine göre daha popüler mesela, ama bu arabaların asıl sorunu motor ve şanzıman seçeneklerinde. Eski Corolla ve Auris'te kullanılan 1.4L 90HP dizel motor ve MultiMode şanzıman yeni Auris'te de var. Aynı motor - şanzıman ikilisi büyük ihtimalle Furia'nın Corolla'ya dönüşmüş halinde de kullanılacak. Motorun kendi başına çok zayıf olması ve dizelde daha güçlü bir alternatif sunulmaması (aynı dert Opel'de de var) bir yana, bu şanzımanlar çok problemli. Türkiye'de kendi adıyla nefret sitesi açılan ilk ve tek şanzıman budur herhalde. Avrupa pazarındaki rakipleri motor ve şanzıman teknolojilerinde almış başını giderken Toyota'nın zaten başarısız olan bu ikiliyi yeni nesilde de kullanacak olması gerçekten üzücü. Furia güzel bir araba, tasarımı herkese hitap etmese de gençler arasında çok sevilebilir, ama eğer hedeflenen başarı yakalanmazsa bunun sebebi büyük ihtimalle bu motor - şanzıman ikilisi olacak. Herkes bunu önemsemese de artık Avrupa pazarında dizel - otomatik kombinasyonu büyük önem taşıyor. Bunu iyi yapabilenler (VW, Renault gibi) alıp başını gidiyor, yapamayanlar da "maliyetleri düşürme" kisvesi altında fabrikaları kapatıp kurumsal bazda küçülmeyi tercih ediyor.

  • tyler78 @tyler78

   Onlarda artık CVT şanzıman kullanılmıyor mu? Auris'te mesela.

  • lawnmower @lawnmower

   Sadece benzinli modellerinde kullanıyorlar. Dizeller ise MultiMode hala.

  • ec038 @ec038

   Resmi bi aciklama olmamakla beraber bmw den alinan 1.6 lt lik dizel seceneginin yeni corollaya eklenecegi soylenior.. multimod samzimanli alinan yeni aurislerde ciddi ilerleme oldugu ve bu sanzimanin artik sarsintiya veya yigilmaya sebebiyet vermedigi soyleniyor..corollanin furia consepti nasil derken kastim keen look felsefesi iyiye mi gidiyor kotuye mi tasarim olarak yani. Esasen cikmamis bi model icin yorum isteyen bende hata var. Dizel seceneginin 1.6 120 hp olmasi beklenen bi araba 1.4 d4d ile cikarsa ciddi pazar kaybina ugrayacagini bemde tahmin ediyorum zaten sizin gibi

  • lawnmower @lawnmower

   BMW'nin 1.6L dizel motoru yok ki, o da PSA grubundan alıyor o motorları. 🙂 Toyota eğer alırsa doğrudan PSA'dan alır (ki alabilir, PSA grubuyla hafif ticari araç üretimi konusunda işbirliği yaptılar).

   MultiMode şanzımanlar biraz toparlanmış da olsa hala rekabetin çok gerisindeler. Herkes çift kavramalıya geçmişken Toyota'nın tek kavramalıda bu kadar ısrar etmesi, üstelik tek kavramalı şanzımanı böyle kötü bir şöhrete sahipken bu ısrara devam etmesi oldukça garip. Toyota bir "fiyat öncelikli" marka değil, Corolla ve Auris de ayağı yerden kessin yeter tipinde basit arabalar değiller.

   Arabanın tasarımı konusunda (eğer aşırı bir durum yoksa) yorum yapmamayı tercih ediyorum, çünkü bu kişiden kişiye değişen birşey. Ben çok beğenirim, siz nefret edersiniz. Sizin beğendiğiniz de benim hoşuma gitmeyebilir. Kimisi klasik görünümlü, karemsi hatlara sahip arabaları sever, kimisi de sivri burunlu, keskin hatlı arabalar ister. Bu yüzden Furia'nın dış görünüşü konusunda fikir kişiye özgüdür, ben birşey diyemem.

  • ec038 @ec038

   Toyota kadar yeniliklere inatla bakan baska marka gormedim ben.. sizinde dediginiz gibi 1.4 ile gelirse artan dizel talebine cevap veremeyip zarar etmeye baslayacak.. nokia daki aci durum toyota icin olmasa diye umit ediyorum cunku kullandigim toyotalar hep saglamlik hissi veren kaliteli arabalardi.. o yuzden sacmalamamasini bekliyorum sabirsizlikla.. ben ve benim gibi toyota severler donanimli ve yeni nesil modeller bekliyoruz. Bmw d:en dizel alacaginin haberleri yayilmisti da ona binaen demistim.. toyota elektrikli model icin arge yardiminda bulunacakti bmw de dizel motor verecekti anlasmaa gore..

   http://ekonomi.haberturk.com/otomotiv/haber/693330-bmwden-toyota-icin-dizel-motor

  • lawnmower @lawnmower

   BMW ile yapılan anlaşmada dizel motorlar da var, ama bunlar Avensis ve Rav4 gibi daha iri modellerde kullanılacak 2 litre ve üzeri hacimli motorlar. 1.6L dizel motorları BMW de kendisi yapmıyor zaten.

   Diğer yandan, Toyota ve Honda Avrupalı tüketicilerin taleplerine cevap vermemekte inat ettikleri için son yıllarda çok pazar payı kaybettiler. Eğer Toyota Corolla ve Auris 1.6L dizel motorla ve daha başarılı bir şanzımanla piyasaya çıkarsa çok daha fazla satabilir. Bu hali de yine fena satmıyor, ama yeni neslinde aynı motor - şanzıman ikilisi aynı başarıyı yakalayamaz büyük ihtimalle.

  • ec038 @ec038

   Anladim abi.. bakalim ne cikacak 6 haziranda :).. tskler yorumlar icin.. saygilar

  • ec038 @ec038

   Lawnmower emre abi sen miydin yaa ;).. rezil olduk yaa.. bende diyorum ben site editorlere sordum bu kim :D..neyse o mesaji bosverin abi.. 1.6 lt dizelle cikarsa satar mi peki corolla 😀

 • Ömer Faruk @omerfaruk

  Aylık otomotiv gündemi çok iyi fikir, bu ikili otoseyire çok yakıştı zaten, muhabbet güzel.

 • Burak YAYDEMİR @brk_black

  ayda bir otomobil gündem değerlendirme güzel olabilir aslında ama bu masa başı sohbet yerine ortaya bi tv alsanızda o an hangi otomobil hakkında konuşuyosanız orda o otomobil çıksa altında marka ve model ismiyle falan malum konuşurken bilmemne araba diyor geçiyor insanlar merak ediyo hobaa durdur videoyu google görsele git yaz o otomobili sonra vdeoya dön bilmemne bilmemne dertli oluyo

 • ÖMER FARUK VAROL @omer-faruk-varol

  Emre Çelikkol acaba hangi araç kullanıyor? Cevaplarsa sevinirim...

 • Ziyaretçi

  Can bey Türkiye'de üretilen otomobiller hakkında bir program yapsanız güzel olabilir, Türkiye otomotiv sektörü tarihi vb veya tozlu raflar otomobil versiyonu bir program yapabilirseniz güzel olabilir...

 • Mehmet Özgür

  İkili çok iyi oldu 🙂 Kesinlikle ayda bir otomabil dğnyasını değerlendirmeniz çok iyi olur...

 • achates

  Oto gündem mutlaka olmalı. Keyifli sohbetiniz için teşekkürler..

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  44:51
  Güleryüz Kobra nedir?
  Fileyaz nedir?
  🙂

 • batuhan @zealot06

  güzel bir fuar değerlendirmesi.

 • HaYTo @hayto

  bu fuarı acyıp beklıyordum aksamları uyuyamıyordum videoyu izledim rahatım artık miss
  Not: Appleci hiç değilim

 • erhankoprulu @erhankoprulu

  Hongqi l9 tam 80ler makam araçları gibi olmuş

  • lawnmower @lawnmower

   Aslında o arabadan da bahsedecektik de, atlamışım ben. Çin başbakanının makam arabasının zırhsız versiyonu o. V12 motoru var, Çin için özel bir model. Satılırsa (satılıp satılmayacağı belli değil) fiyatının 800,000$'dan başlayacağı söyleniyor.

 • Six

  Otomotiv Gündemi değerlendirmesi çok iyi fikir!

 • Ahmet Dikmen @cavusoglu28

  gündem değerlindirmesi iyi olur benden destek var hepsini izlicem bide öneri olarak otomobil haricinde motorsikletlerede yer verirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum onunda otomobiller kadar ilgi çekeceğine eminim

 • Ziyaretçi

  başarılı

 • Tayfun Tercan @ttercan

  otomobil gündemi değerlendirmesini dört gözle bekliyoruz...

 • mevlüt

  evet hiç otomobilden anlamayan biri olarak sıkılmadan izledim sonuna kadar. galiba yaparsanız diğerlerini de bu keyifle izleyeceğim. Yani inşallah devamı bu seyir zevkiyle devam eder

 • Arda

  Ne? Ayda bir mi? Bence her hafta yapmalısınız 🙂 çünkü ben şahsım adına çok keyif alarak sohbetinizi dinliyorum ve ayrıca siz konuşurken araya otomaobillerle ilgili fotoğrafların//videoların girmesi de ayrı bir görsel renk katıyor. Bence sık sık olmalı bu tür keyifli sohbetiniz. Mesela her videoda belli bir ülkenin markalarını da konuşabilirsiniz, değişik bir tarz olur bence, yani aslında burdaki demek istediğim sık sık sohbetiniz olmasını istediğimden dolayıdır 🙂 En kısa zamanda yeni videoları bekliyoruz.

 • Arda

  Ayda bir değil her hafta program isterük kardeşim 😀

 • Tesla

  Kesinlikle oto seyir devamlı olmalı. Otomobil gündemi, modelleri, sorunları, tavsiyeleri, kullanım tecrübeleri vb konularda kaynaklar az ve güvenilir değil. Tarafsız ve bu işi bilen Emre ve Can gibi duayenlerin sohbeti de dinlemeye değer oluyor.

 • tyler78 @tyler78

  Gündem derken podcast gibi mi? Yoksa videolu mu bu şekilde? Valla ikisi de güzel olur. Podcast tabii daha uzun yapılabilir videoya göre. Daha iyi olur.

  Bu arada yaz sonu araba almayı düşünüyorum. 45 bin lira sınırım. Fiyatlar o seviyeye düşerse Auris 1.6 Active veya Honda Civic 1.6 düz almak istiyorum. Sizce hangisi mantıklı olur? Arabayı 10 km mesafedeki işe gidip gelirken kullanacağım. Aslında Yaris 1.33 Cool alıp hem param cebimde kalsın hem de biraz donanım olsun diyorum ama tam karar veremedim. Yaris'in küçüklüğü ve ataklığı çok hoşuma gidiyor. Şu an ablamdaki 2007 modelini kullanıyorum. Bu araçlarla ilgili söyleyebileceğiniz olumlu, olumsuz bir şey var mı?

 • Sinan

  KÜÇÜK BİR RİCA!;

  öncelikle emekleriniz için teşekkürler. Videolarınız ilgi ve sevgi ile takip ediyoruz.

  Yalnız küçük bir problem var.

  Mesela Kia Opirus dan bahsediyorsunuz ama bunu bilen var bilmeyen var. Videoyu yarıda kesip ulan neymiş bu opirus diye google da araştırma yapmaktansa mevzu ile ilgili ve yaptığınız tasvirlerin yerine oturması için en azından görsel bir takım destek sunmanızı rica ediyorum. bunu bir kısım yer yer yapmışsınız ama genel değil maalesef. Ne hakkında konuşuluyorsa onun ayrıntılı imajlarla mutlaka desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Saygılar.

 • Hüseyin Gürsoy

  Bence bu tip gündem değerlendirmelerini düzenli yapmalısınız. Sıkılmadan bir çırpıda izlenen gayet güzel video olmuş, tebrikler.

 • Kutay

  Merhaba,
  Dacia'dan haber var mı Can Bey?

 • Batucan

  Otomobil gündemi çok iyi olur.
  Dolu dolu bir program izledim ve zevkle "izledim".

 • Qeza

  ay da bir 1 saatlik değerlendirme bekliyoruz iyi yayınlar

 • ersin kara

  konu geyik boynuzu gibi dallanıp budaklandığından o anda hangi araçtan bahsedildiğini takip etmekte baya zorlandım. televizyon programlarında olduğu gibi o anda hangi konu konusuluyorsa onunla ilgili bir yazı altta veya köşede dursaydı daha güzel olurdu.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Vallaha OtoGündem güzel olur yapın 🙂

 • Driver

  Levent ve can bey birlikte yeni die cast modelleri inceleyecek misiniz? İncelerseniz kesinlikle DeLorean'nide gösterin lütfen.

 • lawnmower @lawnmower

  Arkadaşlar, tek tek yazmak yerine toptan cevap vermeyi daha uygun gördüm: Videoda araya giren fotoğraf ve görüntüler konusunu elimizden geldiğince geliştirmek istiyoruz. Ancak hemen olmuyor tabi, zamanla halledeceğiz. Biz de amatörüz, amatör ruhla birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden ufak tefek aksaklıklar oluyor. Programları tamamen doğaçlama olarak çektiğimiz için (fuardaki modellerin listesi haricinde hiçbir kaynak yoktu yayın sırasında) o an programda konu haricinde bahsedilecek modelleri de önceden bilemiyoruz. Sonradan da unutabiliyoruz, 50 dakikalık program içinde sırf konu dışında 20 farklı modelden bahsetmişizdir mesela, hepsini akılda tutmak zor. Bu yüzden hepsi hemen olmuyor, ama zamanla o da olacak.

  Aylık gündem değerlendirmesi de standart Otoseyir programlarının haricinde olacak, daha doğrusu böyle olmasını planlıyoruz. Tabi bu sadece bizim aklımızdaki bir fikir, gerçekleşebilir mi bilmem.

 • ismail ozan izci @asaltek

  Haftalık gündemde, extreme durumlar harici otomobillerden hiç bahsedilmiyordu, ayrı bir otogündem iyi olur. Yapmaya istekliyseniz hiç sormayın bile, biz zaten ne yaparsanız izliyoruz, dinliyoruz.

 • Derya

  Murat beni kızdırdı Can sakinleştirdi

 • SpokY @spoky

  Program ve muhabbet fevkalade. Ayrıca geçmişten günümüze şeklinde seçtiğiniz araç marka ve modelleri hakkında da tozlu raflar bekliyoruz ona göre...

 • Erdem

  Ayda bir gündem çok güzel olur keyifle seyrederim.

 • cihat emre @cihat-emre

  yenı cıkan hatchback arabaları tartısma bolumu cekermısınız yenı aurıs clıo golf falan cok ıyı olur

 • Kaya

  Yapın yapın

 • ibrahim

  yapın iyi oluyor.

 • Emre K @emre-k

  Video için teşekkürler, çok bilgilendirici olmuş.

  Can bey sizin gibi bu işlerden gerçekten anlayan ve marka fanatiği olmayan birisini bulmuşken bir kaç şey sormak istiyorum. 🙂

  Hyundai i20 ve i30 hakkında ne düşünüyorsunuz? "Çok sağlam arabadır" diyen de var, "Kore arabası alınır mı tenekedir o" diyen de...

  İkinci sorum ise şu; ben yıllarca 96 model Toyota Corolla kullandım. Hani şu "efsane kasa" denen model. Bildiğiniz gibi hem seri, hem de çok sağlam bir otomobildi. Şimdi aynı sınıftaki modellerde neden bu kadar sağlam araba göremiyoruz?

  Teşekkürler.

  • lawnmower @lawnmower

   Hyundai i20 ve i30 (özellikle de i30) gayet iyi arabalardır. Teneke diyenler büyük ihtimalle 90'lardan kalma izlenimlerini paylaşıyorlardır. Köprünün altından çok su aktı, Hyundai ve Kia artık Avrupalı üreticilerle rekabet edecek seviyede (hele küçük ve kompakt sınıflarda bazı Avrupalı üreticilerden çok daha iyi seviyede) otomobil üretiyorlar. Şu anda tek kusurları dizel motorlarının (özellikle otomatik şanzımanlı modellerde) bazı rakiplerine göre biraz daha fazla yakması, bunun haricinde çok memnun kalırsınız.

   Eski Corolla ve Civic'ler gibi araba yapılmamasının farklı sebepleri var. Artık insanlar arabanın genel kalitesi ve dayanıklılığı yerine donanımına bakıyor. Üreticilerin seçimleri de bu yönde oluyor haliyle. En kaliteli üreticiler bile malzeme kalitesini biraz düşürüp göz alıcı, süslü elektronik donanımlara yükleniyorlar. Örneğin, mevcut Mercedes E serisi bir önceki kasaya göre daha düşük malzeme kalitesine sahiptir, ama aksesuar listesi çok daha kabarıktır.

   Bir de arabaların genel kullanım ömürlerinin düşmesi meselesi var tabi. Klasik "tüketim toplumuna dönüştük" muhabbetine girmek istemiyorum, ama 30 yıl önceyle bugün arasında kullanım ömrü ve alım şartları arasında çok fark var. O yıllarda bir araba alabilmek bile büyük olaydı. Haliyle alınan araba uzun süre kullanılırdı, beklentiler de bu arabanın o uzun süre boyunca sorun çıkartmaması yönünde olurdu. Şimdi çoğu kişi aldığı arabanın garantisi bitmeden elden çıkartıyor. Eskiden 10 yaşında arabaya çok eski gözüyle bakılmazdı, şimdi 2003 model araba görünce nostalji yaşıyoruz resmen. Üreticiler de bu yönde hareket ediyorlar, dayanıklılık yerine daha farklı özelliklere önem veriyorlar.

  • Emre K @emre-k

   Detaylı cevaplarınız için teşekkürler.

   Bu durumu şuna benzetiyorum; 90'lı yıllarda aldığımız domatesin tipi bozuktu, rengi pembeydi ama kesince mis gibi kokardı, lezzetliydi hatta vitaminliydi. Şimdiki domatesler kıpkırmızı, mükemmel şekilde ama içleri boş ve tatsız. Biraz absürt bir örnek oldu ama eski ve yeni araçlar gözümde böyle benim. 🙂

   Ben 2000'li yılların öncesindeki daha sade, daha mekanik ama çok daha sağlam arabaları özlüyorum. Hala sokaklarda o yıllara ait sorunsuz çalışan (tabi bakımı yapılırsa 🙂 ) Corolla'lar, Civic'ler, Renault 9'lar var. Şimdi en iyi diye bildiğiniz marka bile olmadık sorunlar çıkarabiliyor. O zaman marka için daha çok para ödemek anlamsız geliyor bana.

   İnşallah gelecekte şu donanım furyası biter ve sağlamlık yine önemli bir kriter olur.

 • musty @musty

  Sn. Emre bey ve Can Akbulut ben amatör bir fotoğrafçı olarak Murat gamsız ve basçek sayesinde profesyonel bir fotoğrafçı oldum yani Murat abinin bilgilerine şu anda bende sahibim ,
  Sizin gibi bu sektörde de bilgi sahibi olmak çok iyi olur haftalık oto seyir bölümü çekmenizi rica ediyorum
  kolay gelsin ....

 • niyazi

  daha çok otomobil videosu istiyoruz beğenerek izliyoruz

 • Brk

  Çok güzel bir program ama makul yani halkın kullanabilecegi uçuk olmayan araçlar hakkında program yapmanızı isterdim. Banane lexustan maseratiden NTV 0-100 programı gibi saçma sapan fiyatlı abuk özellik ve tasarıma sahip araçları konuşmayalım. Sandero dan symbol den golf ten yeni rapid ten yeni clio dan bahsedelim biraz.

  • lawnmower @lawnmower

   Size hak veriyorum, ama gündemde bu araçlar vardı. Bahsettiğiniz modeller de bir şekilde gündemde olsaydı (mesela fuarda yeni bir versiyonu sergilenseydi, veya yeni bir modeli piyasaya çıksaydı) onlardan da bahsederdik. Çin'de yakıt ucuz olduğu için küçük motorlu modellere talep pek yok, bu yüzden fuarda tanıtılan arabalar nispeten büyük motorlu, ülkemizde çok uygun fiyatla satılmayacak olan modeller. E fuarda olmayan arabayı da varmış gibi gösterip gündeme ekleyemeyiz, ayıp olur. Öyle "ucuz arabalardan bahsetmeyelim, hep üst sınıf modelleri anlatalım" gibi bir derdimiz yok yani. Zaten PC Labs forumda benim zamanında yazdığım haberlere bakarsanız üst sınıf modellerden çok uygun fiyatlı arabalardan bahsettiğimi görürsünüz.

   http://www.pclabs.com.tr/forum/forum/95-otomobil-dunyasi/

   Diğer yandan; biz burada çok pahalı arabalardan bahsediyor gibi gözüksek bile bu anlatılan şeyler birkaç sene sonra uygun fiyatlı modeller için de geçerli olacak. Pahalı arabalarda şimdi kullanılan teknolojiler ileride daha sade modellerde de kullanılacak. Bu yüzden bahsettiğimiz şeyler size şimdilik uçuk gelse de aslında bir sonraki nesilde standart olabilecek şeyler.

   Bir de şu var: uygun fiyatlı modeller genelde teferruattan uzak tasarlandıkları için anlatılacak çok fazla detay olmuyor. Örneğin Mitsubishi G4 konseptini anlattık, ama anlatılacak fazla detayı yok. 1-2 dakika sürüyor en fazla anlatması. Hadi o Türkiye'yi çok fazla ilgilendirmeyen bir model diyelim, Dacia Sandero'yu anlatacak olsak o da birkaç dakikada biter. Motor seçenekleri, önceki modelle arasındaki farklar filan anlatılır en fazla. Yeni teknoloji yok, ilginç detay yok, başka konuları açabilecek bir durum yok. Bunu kötü anlamda söylemiyorum, bu arabaların tasarlanış amacı bu. Sadece bizim kusurumuz değil bu, tüm otomotiv basını bu şekilde işliyor, çünkü uygun fiyatlı modellerin anlatılacak kısmı yok. Bundan önce Cenevre'de otomobil fuarı oldu, birsürü model varken tüm gazeteler Lamborghini Veneno ve Ferrari LaFerrari'yi yazdı. Halbuki sayılı üretiliyor bu modeller, büyük ihtimalle Türkiye'ye ya hiç gelmeyecek, ya da 1-2 tane gelecek. E oradaki adam da haklı, Veneno'nun bahsedilecek birsürü yeni teknolojisi, ulaşılamayacak da olsa ilgi çeken özellikleri var.

   Neyse, uzun oldu biraz, ama sizin şahsınızda bu sayfada uygun fiyatlı arabalardan bahsetmememizden şikayet eden tüm arkadaşlara cevap vermiş oldum sanırım. Yine de biz sizlerin önerilerinizi dikkate alacağız, bu tip araçlara daha fazla ağırlık vermeye çalışacağız. İlginiz için teşekkürler. 🙂

  • vetbedo

   üstad aynı sınıftaki tüm araçları karşılaştırarak anlatırsanız anlatacak çok şey bulabilir güzel bir program çıkarırsınız. mesela sandero,felicia,i20,clio,fiesta vs. gibi birinin servisi iyi öbürünün ikinci eli, berikinin fiyatı avantajlı fln

  • Brk

   Teşekkür ederim Emre bey açıklamanız için, polo hayırlı olsun.
   Segmentinde donanıma yönelik olmayan teknoloji alt yapısı olan bir otomobil.

 • ICO @ico

  insanlar o kadar meraklıki otomotiv sektörü ile ilgili ne yapsanız olur.
  ülkemizde geç kalmış bir boşluğu çok iyi yakaladınız.
  bizde bilgilerinizden faydalanarak kendimizi geliştiriyoruz.
  ileriki zamanlarda marka model bazında inceleme yada test sürüşleri ile inceleme hem size hemde bize daha faydalı olabilir.
  teşekkürler.

 • Synweap @omeralpozcan

  Aylık gündem yapalım mı ne demek, yapın tabi ki 😀
  Buna ek olarak daha önce söyledim ama sınıf sınıf değerlendirmeler yapsanız ne güzel olur.. Bİr hafta golf-megane-astra... diğer hafta passat, insignia, mondeo vs vs

 • cihan

  Giriş seviyesi arabaları tavsiye etmiyorsunuz anlamadım. Araba alacak olan genç arkadaşlarada yardımcı olursunuz

 • Recep @recep

  DeLorean DMC-12 Geleceğe Dönüş filminin aynı zamanda zaman makinası olan arabası. Filmi de arabayı da çok severim.

 • blackorwhite @blackorwhite

  Kesinlikle aylık değerlendirme iyi bir fikir.... Zaten teknoseyirin teknosu artık kayboldu diğer gurupda işler iyi değil son 2 haftadır 🙂 bu yorumu okuyan arkadaşlar hemen kızıp saldırmayın bu benim kendi fikrim ütüydü traş makinesiydi dövüş oyunuydu muhteşem ikilinin online oyunuydu öylece geçiyor bunları seven illaki vardır elbetteki yayınlansın ama suyuda çıkmasın ben böyle düşünüyorum . Ayrıca otoseyiri yapan bu ikili taa enbaşından beri hatta sadece can varken de her soru yorumuna cevap vermeye çalışıyor açıklıyorlar kötü yorumada uslubunca cevap veriyorlar iyi yorumada........polemik hiç yok hatta mesaj da silmiyorlar gördüğüm kadarıyla programı takip edenlerle nerdeyse birebir ilgileniyorlar tebrik ediyorum inşallah bir gün sizleri tv de otomobil programı yaparken bu sektörün önde gelen eleştrimen yazar vs. olarak da görürüz.

  Allahtan otoseyir bölümü olduda izledim haftalardır açıp bakıp geri kapatıyordum siteyi....

 • Ersan Yılmaz @ersanmaz

  Bende böyle bir programın çok yararlı olacağını düşünüyorum. Hatta bazı arkadaşların belirttiği gibi alınabilirliği daha yüksek olan piyasaya yeni çıkmış arabalar üzerine daha detaylı incelemeler yaparsanız daha makbule geçecek gibi duruyor.

  Buna bağlı olarak sormak istediğim bir sorum olacak. Kullanmakta olduğum arabam 2010 model megane hb. Digital göstergeli olandan. Arabadan genel olarak memnunum ancak bagaj darlığı sorun yaratıyor. 2004–2005 model toledo kullanan tanıdıklarım arabalarını
  çok överlerdi. Sorum yeni çıkan toledo hakkındaki düşünceleriniz. Sanırım rapid le aynı platformu kullanıyor. Bu arabayı rapidle ve megane la karşılaştırır mısınız?

  • lawnmower @lawnmower

   Megane C segmenti, Toledo ve Rapid ise B segmenti. Bu yüzden teoride Toledo ve Rapid bir alt sınıfta, ama arabalardaki büyüme trendi nedeniyle bugünün B segmenti araçları eski C segmentiyle neredeyse aynı büyüklüğe ulaştı. Bu yüzden hacim sorunu çekmezsiniz. Bagaj konusunda ise Toledo ve Rapid gerçekten çok başarılı. O sınıfın en geniş bagaj hacmini sunan modeller bunlardı yanlış hatırlamıyorsam. Bagaj kapakları da tıpkı hatchback modeller gibi arka camla birlikte açılıyor, bu yüzden bagaja erişim de oldukça rahat. Büyük cisimleri (koli gibi) sedan arabanın bagajına koymak zordur, ama bu arabalarda bu sıkıntı yok.

   Toledo ve Rapid arasında bir karşılaştırma yapmak güç, çünkü birbirlerine çok benziyorlar. Toledo marka kimliği gereği biraz daha sportif bir tasarıma ve sürüşe sahip, Rapid ise konfor ağırlıklı tasarlanmış. İkisini kısa aralıklarla denemedikçe bu farkı anlamak güç tabi. Bence ikisi de sizi mutlu edecektir, özellikle bagaj hacmine önem veriyorsanız çok memnun kalacaksınız.

  • Can Akbulut @can

   2005 Toledo HB karoseri orta sınıf boyutlarında sunan, minivan esaslı bir sedanımsı idi. Sedan olan 2004 model herhalde bahsettiğiniz 🙂

   Yeni Toledo Skoda Rapid ile platfomdaş değil, aynı araba. Sadece logoları ve bazı detaylarıyla oynanmış. İkisi de çok geniş, ferah ve güzel arabalar. Megane ile yaşadığınız bagaj sorununu unutturacaklardır. Benim bu ara gördüğüm en "iyi" yeni çıkan araba Toledo/Rapid.

  • Ersan Yılmaz @ersanmaz

   Çok teşekkürler yanıtlarınız için. Biraz alakasız olacak ama merak ettiğim bir araba daha var. Yeni Mitsubishi Outlander. Bu kasa sitesinden gördüğüm kadarıyla henüz Türkiye' ye gelmemiş. Bu arabanın rakipleri hangileridir? Kıyaslama yaptığınızda + ve - yönleri nelerdir? Bu araba hakkında da yorumlarınızı belirtirseniz çok sevinirim. Tekrar çok teşekkürler.

  • lawnmower @lawnmower

   Mitsubishi Outlander Mitsubishi'nin orta sınıf (D segmenti) hafif arazi aracıdır. Dört silindirli motorlarla satılır, ülkemizde de satılan ASX modeli ile (o da zaten aslen Outlander Sport olarak geçer bazı ülkelerde) aynı platformu kullanır. Genel olarak güzel bir arabadır, ama Mitsubishi'nin ülkemizdeki operasyonlarının zayıflığı nedeniyle düzenli olarak ithal edilmemiş, getirilenler de pek tutmamıştır. Rakipleri Honda CR-V, Toyota Rav4 ve Peugeot 4008 (bu da zaten Outlander ile platform kardeşidir) gibi modellerdir. Artıları arazi performansı ve dayanıklılığı, eksileri de yüksek tüketimi ve ikinci el zayıflığıdır.

 • Furkan @furknm

  Kesinlikle değerlendirmeler yapılmalı çok güzel bir teknoseyir ikilisi oldunuz devamını bekliyoruz...

 • Cengiz Erdoğdu @monkdevil

  Ayda bir değil 15 günde bir yaparsanız süper olur. Ayrıca da arabalar konusunda bu kadar güzel bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.

 • Ziyaretçi

  Ayda bir yerine her gün yapsanız yine izlenir Yapın Yapın Yapın 🙂

 • sharky @sharky

  Kesinlikle aylık değerlendirme yapılmalı. Sayenizde otomobillere bakışımız degişiyor.

 • beysanmak.com

  güzel araçlar

 • erciolair

  Konu otomobiller, anlatan siz olunca keyifle dinleniyor, önce yayınlandığı gece saat 3 de dinleye başlamıştım, baktım uzun ama olsun bir an önce seyretmek istedim fakat 14. dakika gibi ford mondeo tasasrım maserati 4 kapılı filan derken uykum ağırlaştı, maserati kırmızılı iç tasarım herhalde hayal rüya derken gitmişim neyse sonunda tamamını dinlendi. Tabiki ay sonları biz de isteruk yada 2 haftada bir filan, şöyle nostaljik eski escort gibi ilk çıkış-tasarım hikayeleri bizim bilmediğimiz yönler, bmw nasıl 3 serisini çıkardı, tutan tutmayan, hayal kırıklığı modeler, yarışan rakip modeller vs. mercedes S serileri hikayeleri, nostaljileri etc...crysler gm ford tasarım ve otomobil anlayışları nasıl değişti, oto trenleri 50-60 80 90 larda nasıldı filan keyifli olur. alman japon kore otomobilciler vesaire uzun soluklu bir seri olabilir, 🙂 sizin zamanınız bizim kotamız yeterse.
  Geçenlerde otomobil güveliği "documentry" belgeseli izledim 50-60 lar, 1961 de galiba americada ilk trafik ışığı kullanılıyor, eskiden ne kırmızı ne yeşil acayip miş, ne emniyet kemeri :), emniyet kemerini volvo tasarlıyor, hatalı olunca tekrar tasarlıyor, volvoyu severdim şimdi daha bi sevdim ama çine gitti haylalerle birlikte sanırım, yaşam kafesi, "aktif sürüş destek" /elektronik yardımcıler, fren sollama, active line assist gibi bir sürü icat var şimdi, mercedese hayranım, ve benim arabaya bakışım hız performans değilde hani göşterişli-havalı, konforlu olsuından güvenliğe %200 yön değiştirdi, passat meraklısı olarak bile sorgulamaya başladım, bazen de ne leketronik yardımcıları filan diyorum daha doğrusu sadece mercedes ve volvo bana iyi/gelişmiş güvenlikli geliyor, bilemiyorum kafam baya karıştı, şu güvenlik olayını bi ele alsanız o kadar çarpışma gösterdiler ki artık fobi olacak mazda 6 focus alsak passat iyi güvenilir midir yoksa o 5 yıldızlara kanalım mı? nedir ne yol kat ettik 1950/1980 derken 90'sanlardan 2000/2010+'a, sağlıcakla kalın,
  fordun tasarımlarını beğenmez oldum, gla süper olmuş vergi sistemi değişse 60bin tl civarı olsa laınmaz mı 200 derler herhalde, bmw x4 heyecan katacak 80 altı olsun bizim olsun derim nerde ya yurt dışında adanmlar 28-34 bin dolara neler alıyor, 50-60 bin e luxe geçiyor bizde araba kadar da vergi var yani iki oto alıyoruz anlamadım gitti, ikincisini bağışlıyor muyuz 🙂

 • Enes

  Elinize sağlık

 • Onur Yagyemez @onrygymz

  Merhaba,
  3.000TL - 4.000TL civarı, otobüs çilesinden kurtaracak, kısa mesafe(günlük 15 km), öğrenci arabası tavsiyelerinizi alabilirmiyiz?

  • Can Akbulut @can

   😀 O bütçeyle alacağınız arabanın çektireceği çile toplu ulaşımı öpüp başınıza koydurur.

   10000TL altına araba alınmaz. Zira o para, bir şekilde yine çıkar. Ama kullanarak tamamlamaya çalışmak hem toplam maliyeti arttırır, hem de hayati tehlikeye yol açar.

   Magirus alın. İstanbul çevresinde 80S modelleri çok ucuza alınabiliyor. Dizel hem, sobası dahi var 🙂 Ama dediğim gibi, toplam bütçenin taksit taksit onbin Lira'yı bulacağını hesap edemezseniz ocağınıza incir ağacı diker.

 • halil

  Aylık değerlendirmeleri dört gözle bekliyorum. Emeğin geçen arkadaşlara teşekkür ederim

 • Hakan

  Can birşey sorucam; Emre ve senin dediğine göre C180'i önermiyorsunuz genelde. Bende katılıyorum aslında düşüncenize 🙂 Peki C180'nin AMG paketi için de aynı görüştemisiniz?

  • lawnmower @lawnmower

   C180'in AMG paketinin AMG ile alakası yok, sadece görünümü değiştiriyor. AMG yazılı jant, birkaç krom çıta filan ekleniyor. Arabanın genel kalitesinde ciddi bir artış olmuyor.

  • Hakan

   Anladım, demekki o AMG yazısı da pek birşey değiştirmiyor donanım veya kalite adına. Zaten bir C180 ile bir E250 Coupe'nin görüntüleri bile çok farklı. Yani ikiside mercedes ama E250 C.nin içine bakıyorum kırmızı deri koltuklar, egzotik bi görüntü vs. C180'e bakıyorum standart donanımlı sanki memur arabası gibi 😀

  • Hakan

   Peki C250 nasıl sence?

 • alper

  Toyota rav4 ün dizel 4x2 si 90 000 tl. 4x4 ü ise 160 000 tl. neden bu kadar aşırı fark ediyor. fiyat performans oranı hangisinde daha iyidir?

  • lawnmower @lawnmower

   4x2 modeli ciddi oranda kırpılmış, sadece arkadaki çekiş sistemi değil, süspansiyon sisteminde de ucuza kaçılmış bir model. Aksesuar olarak da farklar olması lazım arada. Fark buradan kaynaklanıyor. Bir de, firmalar bazı modelleri birbirinden keskin çizgilerle ayırmayı tercih edebiliyorlar. Böylece müşteri kitlelerini de ayırmış oluyorlar. 4x2 modelini "yerden yüksek olsun da, ne olursa olsun" diyenlere, 4x4 modelini de daha ciddi bir arazi aracı için yüksek meblağ ödemeye hazır kitleye satmak istiyor olabilirler.

 • bahadır

  evet bizim gökhan araya sıkıştırmış resimleri, güzel çalışma olmuş.

 • drkimble

  Gene soluksuz sıkılmadan izlediğim bir program olmuş elinize sağlık. Ayda bir yapmayı düşündüğünüz programı destekliyorum kendi adıma. Programlarınızın en sevdiğim özelliği objektif yaklaşabilmeniz. Her nekadar siz kadar objektif yaklaşmasada benim için Jeremy Clarkson'lu Top Gear'ın türkiye versiyonusunuz 🙂

 • Cengaver

  Ford escortla fordlamış harika tespit.

 • sefa Güler

  çok güzel bir program saolun.