Paylaş Paylaş

AppleCare nedir Türkiye'de geçerli mi?

iOS Reports editörü Doğa Güçlü, Apple Care'i anlatmak için bize konuk oldu. Kapsamı ve Türkiye'de geçip geçmediğini konuşuyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • wpli @wpli

  Doğa güçlü Kullanıcı idi ne zaman editör oldu

 • omfaay @omfaay

  Şimdi bu Apple Care her bir ürün için bir defaya mahsus mu alınabiliyor peki.

 • Kent @kent

  Zenginlik ne güzel şey be 🙂
  Yeni olan bir olayı anlatayım : Arkadaşa tel. lazım oldu mahalledeki tel. gittik abi iphone 1 var alırsan 30 tl. olur dedi. arkadaşta sorun çıkarsa ne yapalım dedi telefoncu uğraşma at gitsin gel yenisini vereyim dedi.
  Cidden olay böyle oldu.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  @ddguclu o ekranı nasıl öyle teslim aldın, sana yakıştıramadım. Neredeyse bozuk para girecek. 🙂

 • AZERI TURK OYUNCU @ferzeliyev

  yazik ya bendede oyle oldu sony aldim yapmamislar 3 defa verdim

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Klasik epılcı kafası. burası olmamış. yok olmuş. adamlar hatayı bile kabullenemiyorlar. kondurmuyorlar.

 • HaKaN.TN @hakan-tuna

  sevilmeyen kısmı da randevu alabilmek.

 • ISA @isasntrk

  ooo herkes girer oraya 😀 @gamsizm Abi zaten adama çile çektirmişler 😀

 • Çağatay Düzgün @kcagatay

  oryantalist doğusevicilik; buradaki şark zihniyeti vurgusu daha çok oksidentalist.

 • can @csavci3

  Oo herkes girer buraya diyo ya 😀

 • Çağatay Düzgün @kcagatay

  adamlar kültablası yapmışlar oraya bir daha giderse üste para isterler 🙂

 • Fatih @fatihy

  @ddguclu
  o mac bende olacak ve 6000 lira vermiş olsaydım bu hatanın üzerine doğru düzgün yapmasalardı benzin döküp yakardım 🙂 apple centerın önünde....

  ps4 alıp sony centerın önünde parçalayan adam gibi popüler olurdun.
  mundar etmişler caanım mac i

 • urzais @urzais

  @ddguclu Zorlu yada akasyadan bir apple ürünü aldığımızda teknik servis hizmetini apple mı veriyor?
  Veriyorsa ticaret bakanlığı tüketici kanunlarına tabi midir?
  Ve bu kanunlara dahil ise teknik servis adresi nedir istediğim kargo şirketiyle ürünümü apple'a yollayabilir miyim?(Kanunda yollayabileceğim ve kargo ücretini firmanın karşılaması gerektiği yazıyor)

  Yukardaki sorulara verilecek cevaplar evet ise neden apple'daki arkadaşlar kesinlikle kargoyla teknik servise ürün kabul etmediklerini hangi kanuna dayanarak söylüyorlar.
  Apple T.C. kanunlarına tabi değilmidir?

 • Zezezade @zezezade

  abi aynı ekran sorunu bende de var üşeniyordum garantiye vermeye. Tam bu aradalar vereyim derken bu videoyu izledim tedirgin oldum. o nasıl bi düzeltmedir? fena gözüküyor.

 • Fırat ➕ @frt

  O boşluk Apple'ın yeni hizmeti iSpace. siz yanlış anlamışsınız 🙂

 • TuNCaY @tuncay

  Apple care iphone'lar için geçersiz olmasının sebebi bence telefonun geldiği ülkede çalıntı veya kara listede olması.

 • DDGuclu @ddguclu

  Yorum dediğin böyle olur. Eyvallah flash 🙂

 • RockandRage @rockandrage

  Ben size iPhone 6 lar için şöyle bir tablo vereyimde hangi cihaz nerede garantili net olsun.

 • Murat S @atehaa

  Sonları oldukça güldürdü 🙂 🙂

 • Deli Yusuf @akilli-yusuf

  MG applecı çocuğu iyi bozdu. Ekran resimdeki gibi olmuş adam hala bi şey olmaz ondan diyo apple a laf söylenmesin diye. Bu adam bence iphoneyi bile kuyruğa girip almıştır.

 • barmanbek @barmanbek

  Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. şunu söylemem gerek ki mac de apple care olmasa bile, ücretli yaptırdığınız (veya ücretsiz) bütün donanım parçalarının 3 ay garantisi vardır. (ben öyle hatırlıyorum 6 ayda olabilir) yani ; atıyorum doğa bey apple care siz olarak götürdü, fabrikasyon sonucu olduğu ortaya çıktı, ücret istenmedi, aynı (lastiği atmış ) şekilde eline geçerse 3 ay içinde kafalarına atabilir. ben'de macbook'umu yaptırdım ama hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım komple ekranı kasayla değiştirdiler. doğa bey sizin bu konuyu çok önemsememeniz bence yanlış, zira sırf o lastik en fazla 1 yıl sonra saçma sapan problemler yaratıyor ( benzer bir şey yaşadım ) kesinlikle servise geri verin, hatta olay yaratıp aynı gün yapmalarını söyleyin. ! hemen yapmalılar bu onların ayıbı.
  not: bende aynı sizin gibi apple içinde yaşayan bir insanım , saat akşam 23:30-00:15 gibi sürekli randevu sayfasını yenilerseniz alabilirsiniz bilginiz olsun. @ddguclu

  • DDGuclu @ddguclu

   Servis Süreci ile ilgili başka bir video da var, aynı dediiniz gibi gece 12'ye 10 dakika kala girilirse genelde alınıyor sıkıntı olmuyor. Ama internetin çok da hantal olmamalı.

   Bu randevu süreci aslında olumsuz PR oluyor Apple için, baya tepki çekiyor, daha fazla mağazaya ihtiyaçları var TR'de ama benim durumumdaki gibi servise acil götürmek zorunda olunmayan durumlarda çok güzel bir sistem. Maksimum 1 günde hangi servis tamir edip verebiliyor ki 😀 Çileli de olsa adamlar Türkiye'yi çözmüş bence, sancılı olması lazım bize 😀

  • AppleCarebut @emrhngm

   Randevular genelde gece 12 de ve bir kısmıda sabah saatlerinde açılmaktadır, saat sabah 8 ile 9 saatlerinde de sisteme giriş yapıp randevu bulmak mümkün.

 • Muco53 @muco53

  6 Milyar para verecem de o boşluk olacak he

  • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

   Elin adamlarını zengin etmekten başka birşey değil. O ürünün gerçek değeri ne kadar acaba? İçindeki işlemci ram vs. nin hakkı nedir acaba. Sırf markaya verilmiş para olarak görüyorum başka bir şey değil. Memleketin parası yabancıya böyle gidiyor işte boş yere. Gerekli olsa eyvallah ama sadece elma logosuna verilmiş bir para 6500 lira. Bir de 10 bin liraya alanlar da var tabi Türkiye'den.

  • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

   Elin adamını zengin etmezsen niye senin için çalışsın. Ömrünün microsoftla geçmemesi için alternatif sunuyor adamlar. PC de kalsan bile devamlı dürtüklüyor bak ben aldım başımı gidiyorum ayağını denk al diyor. ipad çıkarıyor, iphone çıkarıyor. Sen satın almasan da sana da faydaları dokunuyor. Apple tokatlamadan önce ekran çözünürlüklerini bir hatırlayın. Adamlar telefona senin pc de hayal edemeyeceğin çözünürlüğü koydular. Şimdi piyasada en ucuz mallarda yüksek çözünürlük görüyorsun. Devasa pc kasaları mağazaların arka köşelerine atıldı. Diyeceğim bazı şeyler para ile ölçülemez. Ben son 3 aydır mac pc ye geçtim. İkinci el olarak ucuza mac book pro retina aldım. Aynı paraya sıfır windows pc de alırdım ama bu yaşadığım heyecanı, yeniliği yaşatamazdı. Pahalı diyorsunuz da ben aldıktan sonra ücretsiz yeni işletim sistemini indirdim. Office paketlerini bedava verdi bana. Cep telefonundan mesaj yazmayı sevmem. mac den telefona gelen mesajları yazabiliyorum. Sessiz, sakin sorunsuz çalışıyor. Windowstan farklı sistem görmekte ayrı bir artı. Yıllarca bir sisteme alışmışın, birden ayrı bir dünya görüyorsun. Babanene bilgisayar gösterince yaşadığı duyguyu yaşayıp ne yapacağını bilemiyorsun. Alıştıkça ufkun gelişiyor. Şimdilik durum böyle. Para durumu düzeldikçe time capsul apple tv, hue ampul de ekleyerek olayı geliştireceğim. Bir pc 1500, apple 2500 ise apple seçin ki böyle de bir dünya varmış diye görün.

 • urzais @urzais

  Zorlu yada akasyadan bir apple ürünü aldığımızda teknik servis hizmetini apple mı veriyor?
  Veriyorsa ticaret bakanlığı tüketici kanunlarına tabi midir?
  Ve bu kanunlara dahil ise teknik servis adresi nedir istediğim kargo şirketiyle ürünümü apple’a yollayabilir miyim?(Kanunda yollayabileceğim ve kargo ücretini firmanın karşılaması gerektiği yazıyor)

  Yukardaki sorulara verilecek cevaplar evet ise neden apple’daki arkadaşlar kesinlikle kargoyla teknik servise ürün kabul etmediklerini hangi kanuna dayanarak söylüyorlar.
  Apple T.C. kanunlarına tabi değilmidir?

  Bu soruların cevabını bilen kimse yok mu sitede?

 • Vinternatt @vinternatt

  2 satır cümleyle açıklanabilecek bir şeyi video yapmışsınız.Yakışmıyor teknoseyir yakışmıyor.

  • DDGuclu @ddguclu

   Lakin o iki satırlık video için 6 farklı Apple temsilcisi ile görüşüp sadece 3 tanesinden aynı şeyi duydum. demek ki diğer 3 elemanla görüşen yanlış bilecekti. Bir de çok basit bir şeyse video yayınlandığından beri facebook, twitter'ım neden susmuyor 😀 Kavram çok fazla dallanıyor, bu sebeple bu video var. Yoksa Apple Care= Garanti Uzatma demesini herkes bilir. Biraz yukarıda bir arkadaş tablo paylaşmış, telefon modellerine göre garantinin geçtiği geçmediği ülkeler diye. İşte o tablo kadar karmaşık bir olay.

  • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

   O tabloyu veren arkadaş zaten işi tabloyla bitirmiş konuyu net ve kısa özetlemiş...Anlatmak istediği konuyu..Uzatmamış yani 🙂

  • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

   Tamam da video dinlemenin havası başka oluyor. Sen kitabın sonunu baştan söylersen ne anlamı kaldı bunun. Ben bazen yazılı bilgileri okumak istiyorum bazense sadece video olanları açıp bakmak istiyorum. Vaktin yoksa veya sadece apple care ne diye merak ediyorsan gir apple ın sitesine satın alma bölümünde sana neyi sattıklarını anlatıyor zaten.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Bence iyi olmuş. o panelin aralığı vasıtası ile birileri biraz uyanmıştır umarım.

 • mustafasayin @mustafasayin

  @kcagatay bilgilendirme olsun diye yazıyorum. kavramları çok yanlış anlamışsın, tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim.

 • Çağatay Düzgün @kcagatay

  @mustafasayin bilgilendirme olmadı ne yazık ki bu yazdığınız. kaynak gösterirseniz neyi nereden gözden geçirmem gerektiğini de bir zahmet belirtirseniz seve seve yaparım. Ama size tavsiyem tanımadığınız, ne yaşıtınız ne denginiz olmayan bir kişiye "sen" diye hitap etmemeniz. Bilgilendirmede bilgi olur yargı değil ki örneklem uzayınızın derinliğinden yararlanamamak beni üzdü açıkçası.

 • mustafasayin @mustafasayin

  @kcagatay daha samimi olduğu için genelde öyle giriş yapıyorum, sonuçta alt tarafı internet üzerinde konuşuyoruz yaşla, denklikle(?) alakası yok. rahatsız olduysanız kusura bakmayın, istediğiniz gibi devam edeyim. benim bilgilendirmeden kastım yanlış bildiğinizi haber vermekti 🙂 oryantalizmin tanımı burası için uygun değil.

 • Çağatay Düzgün @kcagatay

  internette farklı gerçekte farklı olmayı şahsım adına sevmiyorum. Bu ayrı ama rahatsız olmadım, sizi kırmak da istemedim lakin bilgilendirme dediğiniz bir cümlede en azından bir bilgi ve kaynak olmalı. en azınan neye yanlış dediğinizi belirtmelisiniz aklımca. Yoksa iyi niyetinizden kuşkum yok, çene yarıştırmak, dillidüdüklük değil derdimiz; bilgi sahibi olmak.

 • Berkay Çelik @sonyboy

  Zaten iPhone'ların hiçbiri o kadar parayı hakedecek telefon değil.Ama böyle bir sistemin olması gene iyi olmuş.Tanıdığım 5S kullanıcılarının %85'i ekranlarını en az 1 kere kırdı.Bu kadar paraya bu kadar kalitesiz ürüne servis zaten lazımdı.

 • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

  İphone 6 ve 6 plus'un dış görünümü hiç de öyle üst sınıf görüntüsü vermiyor?

 • otnemem @otnemem

  Konu apple olduğunda yorumlara yön veren beyin olmaktan çıkıyor. Seviye de diip yapıyor.

 • lterlemez @lterlemez

  Apple'ın en büyük handikapı kapalı bir eko-sisteme sahip olmasıdır. Hadi yazılımı anlarımda, donanımında buna dahil olması tam bir saçmalık. Apple haricindeki, belli başlıları dışında donanım kullanmak istediğinizde mutlaka ekstra bir şey satın almak zorunda kalıyorsunuz. Örnek mi, thunderbolt display; hangi akılsız çıktı da bir kullanıcının macbook'unu bir ekrana takmayabileceğini akıl edipte benzersiz bir soket kullandı. Kullanıcı bir Thunderbolt almak zorunda değil ki (üstelik hiçbir ekstra özelliği olmadığı gibi 40-50" Full HD televizyon fiyatına)? Elinde fıstık gibi ekran vardır, kullanamayacak mı? Kullanabilse bile illa Apple'a ekstra ücret mi ödemek zorunda? Kaldı ki Apple Care'ında çok bir anlamı yok. Adam gibi bir sigorta firmasına gider makul bir fiyata sigortalatırsınız cihazınızı (madem para bayılacak kullanıcı).

  • RockandRage @rockandrage

   Bu biraz yanlış olmuş.Thunderbolt diye bir soket yoktur.Mini display port soketi üzerinden arkasına monte edilen bir çip ile (thunderbolt) yeni işlev kazanmıştır.Mini display portu uygun çeviriciler ile VGA-DVI veya Hdmi ya çevirebilirsiniz ve 70 TL ye aldığınız yada elinize bulunan CRT monitöre bile bağlayabilirsiniz.Thunderbolt display bir seçenektir zorunluluk değildir.Hatta şuan benim macbookum bir exper 18.5 monitöre bağlı mesela.Apple mantığı şu şekildedir benim bana göre iyi olanı üretirim bunu beğenen ve parası olan insanlar bunu alabilir der.Apple hiç bir zaman bütün kitlelere ulaşmayı hedeflememiştir zaten herkesin apple kullanmasını istemez.Bunu bir tartışmadan ziyade bir bilgi olarak değerlendirin.Ornegin x markasının notebookunda yıllardır VGA portu görürsünüz.En yaygın bağlantı ara birimidir fakat yapı olarak büyüktür siz o portu oraya koyarsanız kasanın kalınlığını otomatik olarak arttırsınız.Fakat dünya üzerindeki kaç notebook kullanıcısı o portu kullanıyordur, belki %10 halbuki daha kucuk bir arabirim kullansa display port gibi yerden tasarruf ederek daha ince daha hafif cihazlar üretebilir ve harici ekrana görüntü aktarmak isteyen %10 bir çevirici alarak amacına ulaşılabilir.Apple bu mantıkla hareket ediyor.Aynı ornek mouse içinde geçerli zaten sınırlı olan usb portuna bir de mouse yada klavye bağlamaktansa bluetooth üzerinden bunu yaparak size daha verimli bir ortam sunar.Yıllardır notebooklarda bluetooth vardır sizce aktif olarak kullanılıyor mu hayır çok nadir üreticiler bluetooth mouse üretiyor biz gene gidip bir usb portunu işgal eden mouse takıyoruz.Daha çok şey yazılabilir ama kabaca mantık bu.

   SAYGILARLA

  • lterlemez @lterlemez

   Thunderbolt soket dememişim zaten. Display port olduğunu bende biliyorum; söylemek istediğim, zaten sizin 70 lira diye bahsettiğiniz şey. Neden 70 lira vermek zorundayım onu anlamıyorum, eğer Thunderbolt Display bir seçenek ise. Ayrıca bir seçenek olarak sunulmuyor, sizin dediğiniz mantıkla hareket ediyor ise Apple. Böyle hareketler hiçbir zaman seçenek olarak sunulamaz, olduğu söylenemez bence. O zaman neden yeni alınan bilgisayarlarda MS Windows'u, Apple Mac OS X'i zorunlu tutuyor? Sizin seçenek olarak sunuluyor dediğiniz şey, ASUS'un anakartlarında standart görüntü çıkışlarını sunarken, (ASUS anakartlara özel) ekstra bir kart ile mini display portu sunması ve böylece bir Thunderbolt Display'i kullanabilir olmanızdır. Ben buna seçenek derim. USB portu varken e-sata'nın sunulması bir seçenektir, usb portu varken PS/2 portlarının sunulması bir seçenektir, ses chipi, gpu varken 16x portu, normal pci-e portunun sunulması bir seçenektir, ethernet kartı varken kablosuz bağlantı bir seçenektir. Apple'ın sunduğu seçenek, mesela USB portları yanında firewire portunu da sunması olabilir ama hiç bir görüntü birimiyle uyuşmayan mini display port display'i sunması değil. Buna ekran, projeksiyon vb. cihazlarda dahil. Kırk yılda bir kullanacağım bir projeksiyon cihazı için neden 70 Lira vermem gerektiğini bana biri anlatsın.
   Hatta şunu rahatlıkla da savunabilirim, eğer imkanı olsa usb portlarını bile sunmaz Apple ama yapamaz çünkü tüm çevre birimlerini elinin tersi ile itmiş olur. O yüzden mini display portta inat etmesi ve bunun seçenek olarak sunulması tam bir fiyaskodur.
   Mavidiş'e gelince, tutmamasının sebebi tamamen güvenlik, bağlantı sınırı ve iletişim hızından kaynaklanan nedenlerdir.

  • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

   Tüm apple ürün alanlar benzer ürünler alırsa sistem daha rahat yürür. Kısıtlamak dezavantaj gibi düşünseniz de aslında apple ın tarzına göre avantaj sayılır. Müşteriler arasında bir birlik oluşmasına neden oluyor. Herkes aynı ürünleri alıyor. Böylece bir birine danışma durumu oluşuyor. Herkes farklı ürün alsa sorun yaşadığında veya fikir almak istediğinde ne yapacaksın.

  • lterlemez @lterlemez

   Nasıl bir bütünlük sağlıyor ben anlamadım şimdi. Herkeste, platformandan basımsız usb var, bu bir mac kullanıcısının bir pc kullanıcısına usb hataları ile ilgili yardım edemeyecek mi, ya da bir printer ya da başka bir şey için (tam tersi de geçerli)? Ben şimdi sorayım o zaman display port varken neden mini display port? Apple'ın tek derdi, aynı MS'te olduğu gibi, tekel olma sevdasıdır. Başka bir nedeni yok bunun. Bunu istemeyen birisi, gidip monitör gibi bir standart çevre birimini diğerlerinden farklı yapmaz. Kapalı sistemlerin daima bir hedefi olabilir, o da ortamda tek olmaktır. Bir soru daha, hadi diyelim usb sadece mac için çıktı. Nasıl bir bütünlük sağlayacaktı, usb kullanmak isteyen tüm pc'iler pclerinin yanına bir de mac mi ekleyecek ti yoksa pc'den tamamen mac'e mi geçecekti? Ayrıca şöyle bir konu var kimse dillendirmiyor: Apple sistemine, ekosistemi dışındaki bir donanıma ilave edebiliyor iken, ekosistem dışındaki bir donanıma Apple donanımı ilave edemiyor sunuz. Bunu nasıl açıklayacak sınız? Ben bunu ortamda tek olma sevdasından başka bir şey olarak görmüyorum. İmkan verilse pc silmeye bile kalkarlar. Kaldı ki, böyle bir derdi olmayan bir marka, yıllardır kullandığı işlemciyi bırakıp Intel'e ve MS'e bel bağlamazdı.

 • RockandRage @rockandrage

  Tam anlatamamışım pardon.Ornegin elimdeki cihazın üstünde vga çıkışı var diyelim.Şuan evimdeki tvde vga girişi yok ,evimdeki monitörde de vga girişi yok.Ben bunu durumda en yaygın seçenekten yararlanamıyorum ve gene ekstra bir şeyler almam gerekiyor.Apple size alt yapı sunuyor tercih sizin ister vga ,istet dvi,ister hdmi ,ister display port üzerinden çıkış alın.Thunderbolt arayüzü ile yüksek hızda istediğiniz cihazı kullanabilirsiniz ister monitör ister ,ses kartı,video yakalama kartı,harddisk vs vs.Normalde bir pc kullanıyor olsaydınız her farklı bağlı türü için gene bir araç gereç alacaktınız.Apple size bunu başta alt yapı olarak sunuyor.Kullanıp kullanmamak sizin tercihiniz.Şuan sadece imac hariç bütün ürünlere hdmi çıkışının da olduğunu düşünürseniz bahsettiğiniz sorunlar ortadan kalkıyor.Farklı giriş çıkış seçenekleri olmasını istemişsiniz ama bunlardan kaçını gerçekten kullanıyorsunuz.Kendi bilgisayarımda hiç esata potunu kullanmadım etrafımda da hiç kullanan yok.Yani size seçenek olarak sunulan her opsiyonu zaten kullanmıyorsunuz.Sonuç olarak apple pahalı ürünler üreten bir firma size birçok şeyi yapabileceğiz bir alt yapı sunuyor salt hali ile bunu kullanmak istediğinizde gerekli olan parçayı alıp takmanız yeterli.6-7 bin TL'ye cihaz alan bir insanın 60-70 TL lik bir aparata sorun çıkaracağını düşünmüyorum.Bu firmalar babamızın oğlu değiller kapitalizm dibine vurmuş parayı öncelik olarak benimsemiş firmalar.Çöpe atacakları 1 dolarları bile yokken kullanılmayan veya kullanım oranı düşük olan seçeneklere para harcamazlar.

  SAYGILARLA

 • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

  Birde şu var apple müşteriye bir yol gösteriyor. Sen bu yoldan gitmek istemiyorsan bir aparatla çıkış veriyor. Bu şekilde durumu idare ediyor. Yani pc ye önüne gelen her çıkışı koyarsan kullanım tarzında farklılaşmalar olur. Birliği korumak için tek bir hedefe yönlenmeleri gerekiyor.

Benzer Videolar