Edit: Gereksiz kısım silindi.

Merhaba arkadaşlar. Matebook D15 kullanıcısıyım, kullanımım standart ofis işleri ve akşamları Valorant ve Dota oynamaktan ibaret. Son 2-3 aydır işlemci sıcaklığı 2den fazla uygulamayı aynı anda açtığımda (zoom ve office gibi) bir anda 85 ve yukarısını görüyor, 95e çıktığında zaten işlemci sıcaklığı 0.4 GHz e düşüyor ve o esnada cihazın yavaşlığı sebebiyle herhangi bir işlem yapılamaz hale geliyor. Bunun için daha önce cihazı 2 kez teknik servise götürdüm: ilkinde fan değişimi yapıldı ve ikincisinde de hiçbir sorun yok dendi. Sizce cihazın sıfırlandıktan sonra dahi Discord veya Zoom ile birlikte Chrome sekmesi açıkken işlemci sıcaklığının 95 dereceye çıkması normal mi? Örnek olarak eklediğim resimde sadece benchmark programı açık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9
 • Alpi Ironside @alpi350

  Bunun spam ve dolandırıcılık ile ilgisi yok ki.

  Sorunuza gelecek olursak bu sıcaklık değerleri hiç normal değil. Uğraştığınız çok basit programlara rağmen böyle üstelik. Böyle işler için 65-70 dereceden yukarısı fazlaya kaçar.

  Fan değişimini bende anlayabilmiş değilim. Cihazı masada mı kullanıyorsunuz? Bu kadar kısa sürede masada kullanmakla fan haşat olamaz.

  Şu anlık benim tavsiyem sıfırdan format atmanız yönünde olacaktır. Kurulumdan sonra yine aynı şekildeyse, termal macun kontrolü yapılmalı.

 • sawgent @sawgent

  Şimdi böyle yazınca da acaba ilerde başka amaçlar için kullanılabilecek bir hesap mı diye şüphelendim 😀

  İşlemci kullanım istatistiklerinden ziyade sıcaklık ve fan devri ile ilgili veri gösteren bir program kullanman daha faydalı olur. Zira bu programların işlemciye sürekli olmasa da en azından belli dönemlerde yükleneceği kesin.

  Mesela sıcaklık birden 90 derecelerin üstüne çıkıyor ama fan devri buna rağmen belli dönüş hızında kalıyorsa sıkıntı fanın kendisi yada fan profilleri(bios) ile ilgili olabilir. Birden değil de yavaş yavaş 90 üzerine çıkıyorsa ve fan da tam devirde çalışmaya başlamışsa o zaman da etkili bir soğutma yapılamadığı anlaşılabilir. Bu durumda da fan çıkışları, termal macun vs gibi ara iletim kısımlarına bakmak gerekir.

 • Berkay Çelik @brrkayc

  @alpi350 @ronniejamesdio @alptekinck öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. Fan değişimi şöyle oldu: sanırım fazla toz dolmasının sebebiyle çalışırken sürtmeye başladı cızırtılı ses çıkarıyordu o yüzden değişimi yapıldı. Cihazı dizi izlemek dışında hep masada kullanıyorum ekstra bir kullanımım yok. Bu sorunu ilk yaşadığım dönemde yazılım kaynaklı olduğunu düşünüp çok kez sıfırladım ama fayda etmiyor ben donanım kaynaklı olduğuna inanıyorum, öbür taraftan Huawei servisinin cihazda bir sorun yok demesi kafamı karıştırdı.

  Dolandırıcılık konusuna geleyim, bi sohbet bölümünde konusu acılmıstı biz banlıyoruz öylelerini vs diye ben önlemini alayım diye yazdım 😀

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Harici gpu da var ise cpu ile birlikte düzgün macunlanmamış olabilir.

Habercilik artık klasikleşmiş şeyleri sanki kimse bilmiyormuş gibi sunmak galiba.Örneğin bu haberde Hürriyet bize iOS'ta , pardon iPhone'da nasıl emoji , Caps Lock vb. kullanılacağını göstermiş.
http://m.hurriyet.com.tr/Galeri?n=1&cid=81141&rid=2#!p=5

#akış

iPhone'un gizli özellikleri / 1 - Foto Galeri

iPhone'un gizli özellikleri / 1 - Foto Galeri haberi için tıklayın. En ilginç ve güzel haber fotoğrafları Hürriyet'te
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış ZenPower almak istiyorum fakat sadece pembe rengi kalmış.Sizce diğer renkleri stoğa girer mi tekrar aynı fiyattan?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #reklam Göbek reklamını bile anlarım ama boy reklamı nedir?Reklamlar da sınırı aşmaya başladı. @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 16
Berkay Çelik paylaştı.

Adından da anlaşılacağı gibi bizleri özlediğimiz Forgotten Realms evrenine konuk edecek ve 5th edition D&D kurallarına sahip olacak parti tabanlı klasik rol yapma oyunu #SwordCoastLegends 'ın 8 Eylül'de çıkacağı açıklanmış. Oyun, daha önce Nintendo için (özellikle de 3DS) yaptıkları işlerden tanıdığımız n-space'in ilk bağımsız projesi olma özelliği taşıyor. Dağıtımcı ise bir dönem Epic Games ile Unreal Tournament oyunlarını yapan, son zamanlarda da The Darkness II ve Warframe gibi oyunlardan tanıdığımız Digital Extremes. Bir rol yapma oyunu için birazcık eğreti bir ekip gibi dursa da, projenin başında #DragonAge : Origins'in yönetmeni Dan Tudge'ın olması Sword Coast Legends'ı en azından şimdilik dikkate değer bir oyun yapıyor.

Bu arada oyunu tek başımıza oynayabileceğimiz gibi -D&D oyunlarının olmazsa olmazı- arkadaşlarımızla birlikte co-op modunda da oynayabileceğiz (4 kişiye kadar). Ayrıca bir oyuncunun gerçek zamanlı dungeon master'lık yapabileceği bir oyun modu da bulunacakmış. 360 derece döndürebileceğimiz izometrik kamera açısına sahip oyunda savaşlar gerçek zamanlı. İstediğimiz zaman durdurup mikro-yönetim yapabiliyoruz tabii. Yayınlanan videolar da hiç fena durmuyor. Yalnız %13 indirimle 73,95 TL ön sipariş fiyatı bana biraz fazla geldi. Şimdilik beklemekte fayda var gibi.

Save 13% on Sword Coast Legends on Steam

Set in the lush and vibrant world of the Forgotten Realms, Sword Coast Legends offers an all-new way to enjoy the time-tested magic of playing Dungeons & Dragons as a shared storytelling experience.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7
 • z2900 @z2900

  Bunu almak yerine (sulandırılmış 5. nesil kuralalr vs ıyyy kaka) baldurs gate enc edition almak daha mantıklı hem Türkçe.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @zero2900 Ne yalan söyleyeyim; 5th edition benim kağıt üzerinde 2'den bu yana en beğendiğim d&d kural seti oldu. Hatta Pathfinder'dan daha iyi olduğunu dile getirenler bile var; kesinlikle katılıyorum. Archetype yaklaşımı olsun, gelişim hissi olsun çok başarılı görünüyor. Savaş sistemindeki değişiklikler de oyunu sulandırıp basitleştirmekten ziyade daha erişilir hale getirmiş bence. Böylece senaryoların daha akıcı ve keyifli hale geleceği kesin. Çok uzun süredir aktif olarak oynamıyor olsam da, yerli yabancı tanıdığım herkes devam eden uzun soluklu oyunlarını 5th edition'a taşıdı mesela. Duyduğum yorumlardan edindiğim izlenim; konuşma ve savaş dengesinin de kusursuza yakın olduğu yönünde. (World of Darkness vari) 3-3.5 ile geçen yıllarımı geri istesem geri gelmez, ama şu an vaktim olsa yıllardan sonra şöyle uzun soluklu bir şeylere başlamak isterdim.

 • CuteTechGuy @cutetechguy

  Nerden baksanız 50 saat oynama süresi vardır. saat başı 1.3TL fena rakam değil.

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Fiyatı olması gerekenden yüksek tutup indirim yapmak da yeni moda oldu.

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Aklıma geldi, Neverwinter Nights 1 oyununu (ek paketler hariç) baştan sona bitirmiştim. Sanrım oyunda D&D 3 kurallarının geçerli olduğu yazıyordu. NWN 2 D&D 3.5 olması lazım. Bu sayılar arttıkça ne değişiyor ki?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @serhatsoylemez Genel kurallarda, savaş sisteminde, yeteneklerde, büyülerde, eşyalarda, sınıf ve ırklarda falan zaman zaman oldukça dramatik, zaman zaman da tamamen denge odakl çeşitli değişiklikler, düzenlemeler yapılıyor. Mesela 3 ile 3.5 arasındaki en önemli farklardan biri 3.5'ta sınıflara özel yeteneklerin olmamasıydı. 3'teki özel yetenekler 3.5'ta sınıflar arası normal yetenekler arasındaydı. Canavarlar da yeni yetenek ve özellikler kazanabiliyordu hatta. Birçok keskin değişikliğe rağmen 3 ile 3.5 kural kitaplarının birlikte kullanıldığı senaryolar da vardı aslında.

#akış unutulmuş bir rar şifresini nasıl kırarım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap