9 Farklı Tarayıcının Hız Testleri

9 farklı tarayıcının son sürümleriyle beraber Windows 11 üzerinde testlerini uyguladım.

Her tarayıcıdan en az 10 farklı sitenin sekmesi açık haldeydi. Testler doğrulama adına birden fazla kez yapıldı. Tarayıcılarda en az 1 eklenti yüklendi.

Test yapılan sistem: Ryzen 5600 ve 32 gb ram - m2 ssd.

Tarayıcılar ise şu şekilde:

1. Brave Browser

2. Opera

3. Microsoft Edge

4. Firefox

5. Vivaldi

6. Waterfox

7. Chrome

8. Tor

9. Maxthon

Testte en yüksek sonucu Brave aldı.
En düşük sonucu ise Firefox aldı.
Yalnız buna bir tık daha fazla yüklendim. (A
çık sekmeler ve yüklü eklentiler olarak)
Yine de temiz olsa bile rakiplerinden düşük kaldığını söyleyebilirim.
Halbuki farklı bir ağa sahip olduğu için en düşük sonucun Tor'dan geleceğini düşünüyordum. 

Test aracı: Speedometer 2.0 (browserbench.org)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Perixx PERIMICE kablosuz mini fare

Ürün hem 2.4 ghz hem bluetooth bağlantıya sahip bir mini fare.
Sol, sağ, scroll, dpi değiştirme ve ileri geri tuşlarına sahip.
Tık sesi pek yok sessiz bir fare.
Dpi tuşu 1000 ve 2400 dpi arasında geçiş yapıyor.

Kutusundan içerik olarak fare, taşıma kılıfı, alıcı ve kitapçıklar çıkıyor.

Malzeme kalitesi fena değil kötü hissettirmedi. Scroll beklediğimden iyi ben daha kötü beklemiştim.

Ürünün altındaki connect tuşundan 3 modda geçiş yapabiliyoruz.

Mod 1: 2.4 ghz

Mod 2: Bluetooth 5.0
Mod 3: Bluetooth 3.0

2 cihaz arasında geçiş gayet hızlı yapıyor.

Boyutunu adında mini geçmesine rağmen ben daha büyük beklemiştim. Çok büyük olmayan Ugreen farenin yanında fotoğrafını ekledim gerçekten küçük bir fare. Bu birazcık eksi oldu ama çantada taşımak içinde iyi bir yandan. Bir diğer eksi kutudan pil çıkmıyor ama çok önemli değil. Alıcıyı tutan kısım açıkta duruyor yani çok sıkı gelmedi dikkat edilmezse bir zaman sonra alıcı oradan düşüp kaybolabilir. Kılıf o yüzden mantıklı. Ürünü 103 liraya aldım. Bu fiyata hem 2.4 hem bt mouse zaten yok o yüzden fiyatına göre güzel. Şuan fiyatı daha yüksek olabilir. Amazon Almanyadan geliyor. Firma Alman firması ancak üretim Çin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

64 GB'ların Savaşı! Piyasadaki yaygın 64 GB Micro SD ve Flash Belleklere bir bakış...

Samsung sd adaptör kendi kartı yerine Sandisk kart ile daha uyumlu (:

Yeni bir flash bellek veya micro sd kart alırken modellere baktığımda, çoğu zaman hiçbir teknik veri göremiyorum. Sadece 100 mb'a kadar hız gibi muallak ifadeler geçiyor.

Bende elimde çeşitli ürünler olduğu için hepsine topluca göz atıp sizlere sunayım istedim.

Başlamadan eskileri de bir yad edelim. (: 64 mb'tan 64 gb'a...

 

Samsung Fit Plus 3.1 64 GB Flash Bellek

Testimde 300/36 mb bir hız verdi. Malzeme kalitesi de oldukça güzel, metalik bir görünüme sahip, ince ve kibar bir model. 

ADATA uv350 64 GB Flash Bellek

Testimde 122/84 mb bir hız verdi. Malzeme kalitesi de oldukça güzel, metalik bir görünüme sahip, ince ve kibar bir model. Amazon üzerinden 55 liraya aldığımı da düşünürsek oldukça memnunum.

Toshiba u365 64 GB Flash Bellek

Testimde 219/21 mb bir hız verdi. Okuma olarak Adata'nın neredeyse 2 katı ancak yazmada oldukça geride. Malzeme kalitesi de zayıf, plastik sürgülü sahip ayrıca biraz kaba ve büyük. Kolay kaybolur bir yapısı da yok. Okuma konusunda memnunum yazmayı da öğretselermiş çok iyi bir ürün olabilirmiş.

Toshiba u301 64 GB Flash Bellek

Testimde 136/14 mb bir hız verdi. Okuma olarak Adata gibi ancak yazmada her iki modelden de geride. Görünüş olarak bu kasa yıllardır Toshiba adıyla usb 2.0 olarak piyasada olduğu için tanıdık gelmiştir.  Kioxia adını aldığında da kendisini pek geliştirmiş sayılmaz. Malzeme kalitesi de zayıf, beyaz plastik ucuz bir görünüme sahip ayrıca biraz kaba ve büyük. Arka tarafta Made in Japan ifadesi dikkat çekiyor. Yine bu üründe de okuması iyi ama yazmayı öğretmemişler maalesef. (:

KIOXIA Exceria 64 GB micro SD Kart

Testimde 96/36 mb bir hız verdi. Amazon üzerinden yakın zamanda 46 liraya aldığımı da düşünürsek f/p olarak oldukça memnunum. SD Adaptörle birlikte geliyor.

SANDISK Ultra 64 GB micro SD Kart (Kırmızı)

Testimde 47/14 mb bir hız verdi. Çok yaygın satılan bir model ama hız olarak çok başarılı değil. Sürekli okuma yazma yapılmayan cihazlarda kullanmak için uygun. SD Adaptörle birlikte geliyor. 

SANDISK Ultra 64 GB micro SD Kart (Beyaz)

Testimde 97/12 mb bir hız verdi. Çok yaygın satılan bir model (kırmızıyla karışabiliyor) okuma hızı kırmızıya göre çok daha iyi bir sonuç verdi bende ama yazma hızı olarak yine başarılı değil. SD Adaptör çıkmıyor kutusundan. (Neden?) Yine amazon üzerinden kampanya ile 40 lira civarına almıştım fiyatına göre tatmin edici. Kırmızıyla benzer fiyatlarda satılıyor genelde.

SAMSUNG Evo Plus 64 GB micro SD Kart

Testimde 97/69 mb bir hız verdi. Kullandığım micro sd kartlar arasında en başarılı olanı. 50 lira civarına bir kaç tane almıştım yakın zamanda. Sandisk ve Kioxia ile arasında bariz fiyat farkı yoksa buna yönelmenizi öneririm. SD Adaptörle birlikte geliyor. 

SanDisk Extreme UHS-I micro SD Kart 64GB

Testimde 97/70 mb bir hız verdi. Samsung Evo Plus ile aynı değerlere sahip. 64 liraya almıştım Amazon Prime indirimleri ile. Parasını eder ancak normal liste fiyatı 100 lira ve üzerinde. Bu durumda anlamsızlaşıyor açıkçası. Samsung Evo fiyat performans olarak öne çıkıyor. Kutudan SD adaptörde çıkmıyor. 

Farklı modeller aklıma gelirse buraya güncelleme olarak ekleyebilirim belki. Şimdilik bu kadar.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 18

PNY 1 TB XLR8 CS3030 M2 SSD

Oyun oynadığım sistemde C diski olarak B450 anakartla kullanıyorum. Diskin yarısı dolu. Oyunları bu diskten çalıştırıyorum. Windows açılışı ve büyük dosyaları aktarımdayken de performansından memnunum. Ürünün kutusundan ekstra bir soğutucu parça çıkmıyor, üzerindeki etiketi soğutucu işlevi görüyor. Ürünü incehesap indirimlerinden 950 liraya almıştım.

Teknik Özellikler

Kapasite: 1 TB

Tür: PCIe 3.0 x4 / NVMe 1.3

Form: M.2 2280

Kontrolcü: Phison E12

Dram: LPDDR4

Nand: 3D

Memory: Toshiba 64L TLC

Hız: 3,500 MB/s - 3,000 MB/s

Tahmini Ömür: 1,665 TBW

MTBF: 2,000,000 Saat

Çalışma Sıcaklığı: 0°C ~ 70°C

Saklama Sıcaklığı: -40°C ~ 85°C

Ölçü ve Ağırlık: 22 x 80 x 4 mm - 6.6 gr

S.M.A.R.T ve TRIM desteği mevcut

Garanti: 5 YIL

 

Crystal DiskMark 1 GB testi

 

 

Crystal DiskMark 32 GB testi

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kingston Mobilelite DUO 3C Usb 3.1 + Type C Kart Okuyucu

Kingston Mobilelite DUO 3C modeli bir tarafı USB A 3.1 bir tarafı USB Type-C formatında kullanabilen bir microSD hafıza kartı okuyucu.

Metal Kasaya sahip.

Boyutları 43mm x 18mm x 11mm

 

 

Ürünün tasarımı bana göre şık bir yapıda.

Kart taktığımız kısım type c portunun hemen üzerinde. Bu kısım plastik bir kapakla kapanıyor. Ancak yüzeyde yer alan çıkıntıya kutudan çıkan anahtarlık ipini taktığınızda kapağı açtığınızda okuyucunun üzerinde kapak asılı kalıyor. Böylece kapağı kaybetme olasılığınız neredeyse ortadan kalkıyor. Bu tarz cihazlarda kartın okuyucunun dışına taşarak açıkta kalması veya kapağın yalama olması, kaybolması gibi sorunlar yaşamıştım. Bunun sıkı yapısı ve kapağın ip üzerinde kalıyor oluşu çokça beğendiğim bir yönü oldu.

Ayrıca çok sık kartı değiştirmiyorsanız ve usb üzerinden tak çıkar yapıyorsanız zaten kapakla çok işiniz olmayacak. Kartı takıp kapağı kapattıktan sonra ürünün metal bir flash bellekten pek bir farkı kalmıyor. Bu benim istediğim bir şeydi. Type c olmasını ise telefonların ve yeni nesil dizüstü cihazların bu portu kullanması sebebiyle seçtim. Böylece işlevselliği yüksek bir okuyucu haline gelmiş. 

 

Gelelim hız testlerine. İlk testim

Samsung EVO Plus 64GB microSDXC Kart ile. Kart yeni formatlanmış halde yani boş.

İkinci testim

SanDisk Ultra 64GB microSDXC kart ile. Kart hafızası dolu sayılır.

Kingston eli yüzü düzgün bir kart okuyucu yapmış. Daha önce çeşitli kullandığım okuyucuların handikaplarına sahip değil. Gündelik kullanımda Samsung Evo ile flash bellek niyetine kullanıp diğer kartlarımdan veri aktarımı gerektiğinde tak çıkar yaparak yanımda taşıyacağım pratik bir alet olmuş oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap