Sandisk Ultra Dual Drive 64 GB USB Bellek

14.08.2023 tarihinde 207.90 liraya satın aldım. Alma sebebim ihtiyacım olduğunda telefonda, ihtiyacım olduğunda bilgisayarda kullanabilmekti.

 

USB Tip A

 

USB Tip C

 

Tasarımı oldukça hoşuma gitti. Malzeme kalitesinin iyi olduğunu düşünüyorum

 

 

CrystalDiskMark testi sonucu. Ancak gerçek dünya testleri ile malesef tam uyuşmuyor.

 

Yazma Testi

Denemek için 12.5 GB boyutunda dosya attım.

İlk 2.5GB'lık dosya aktarma sürecinde yaklaşık 38-40MB/s hızıyla yazdı. Sonrasında USB bellek oldukça ısındı, bununla beraber yavaşladı.

Sonraki 1 GB'lık dosya aktarma sürecinde yaklaşık 26 MB/s hızıyla yazdı.

Geri kalan kısmı ise yaklaşık 13MB/s hızla yazdı.

 

 

Okuma Testi

Yazma işleminden hemen sonra yazdığım 12.5 GB'lık dosyayı bilgisayara atmaya başladım. USB bellek çok sıcaktı ve maksimum hız 55MB/s idi. Hemen çıkardım ve soğumasını bekleyip, soğuduktan sonra yeniden okuma işlemine başladım.

 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz grafiğin zirve noktaları 153MB/s. Arada gördüğünüz çentiklenmeler ise okumanın TAMAMEN durduğu yerler. Malesef ara ara okuma işlemi duruyor ve bu durum 10 saniye kadar sürüyor. Okuma işleminin sonunda kontrol ettiğimde USB belleğin, yazma esnasında olduğu kadar ısındığını farkettim. Bu sıcaklık parmak uçlarınız değdiğinde yandığını hissedeceğiniz kadar yüksek.

 

 

Sonuç

USB belleği almamın sebebi sürekli olarak büyük miktarda dosya atmak/okumak değildi. Alma amacım telefon ile bilgisayar arasında dosyalarımı hızlı bir şekilde transfer etmekti. Yukarıda da anlattığım gibi dosya yazarken ilk 3 GB boyunca hızlı bir şekilde yazıyor. Okurken de ilk 5 GB boyunca neredeyse hiç takılmadan 150MB/s hızla okuyor. Bu miktarlar ve hızlar bana yettiği için ben oldukça memnun kaldım, tavsiye ederim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler