pectenoid paylaştı.

Stanley Classic 1L - Stanley Adventure 0,47L

Selamlar

Bir süredir sahip olup, farklı şartlarda deneme fırsatı bulduğum termoslar ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Büyük olan termos Stanley Classic serisinden Stanley markasının 1913 yılından bu zamana kadar neredeyse değiştirmeden ürettiği 1 litrelik termos. Küçük olan ise Stanley Adventure serisine dahil olan 0,47 litrelik seyahat bardağı.

 

Ürün Serileri

Eminim ilk bölümü okurken "Nedir bu seri olayı?" diye içinden geçirenler olmuştur. O nedenle öncelikle bu seri kavramını açıklamakta fayda var.

Stanley 1913 yılında, darbeye dayanıksız cam yüzeyli termoslara alternatif olarak doğdu. İlk modeller iki yüzey paslanmaz çelik plakanın arasına kömür tozu sıkıştırarak üretildi. Sağlamlığı, yalıtım becerisi ve klasik yeşil rengi ile gün geçtikçe daha popüler hale geldi.

İlerleyen yıllarda, piyasadaki ihtiyaçtan mıdır yoksa ticari bir strateji midir bilinmez, seri kavramı ortaya çıktı. Bugün, Stanley 5 farklı seri altında üretim yapıyor.

1. Classic Serisi

Bu seri adından da anlaşılabileceği gibi artık ikonik hale gelmiş klasik tasarıma sahip termoslar. Günümüzde Classic serisinden modellerin renk seçenekleri ve tasarımları geçmişteki modellerle aynı olsa da üretim teknolojisi konusunda eski modellerle farklılıkları bulunuyor.

2. Adventure Serisi

Adventure, Classic serisine göre daha modern tasarımlara sahip denilebilecek, ürün çeşitliliği yüksek bir seri. Stanley bu seriyi sağlamlıkla öne çıkarmakta fakat elimdeki iki termosu karşılaştırdığımda materyal ve sağlamlık hissi bakımından herhangi bir fark göremiyorum. O nedenle Classic serisine göre bu serinin farkı sadece ürün çeşitliliği ve modern tasarımlar denilebilir.

3. Mountain Serisi

Mountain serisi kamp meraklılarına, dağcılara ve gezmeyi sevenlere yönelik bir seri. Ürün çeşitliliği adventure serisi kadar fazla değil ama tüm ürünler birden fazla işe yarayacak şekilde tasarlanmış. Mesela termosunuzu kahve presi ve cezve olarak kullanabilir veya yemek saklama kabınızı ateşin üstüne koyup içinde yemek pişirebilirsiniz. Daha sonra da ürünleri matruşka gibi iç içe geçirip çantanızda minimum alan kaplayacak hale getirebilirsiniz.

Açıkçası bu seriden herhangi bir ürünü deneme fırsatım olmadı ama kamp koşullarında faydalı olabilir diye düşünüyorum.

4. Go Serisi

Go'ların özelliği iç yüzeylerinde çelik yerine seramik kullanılması. Bu da dayanıklılık ve izolasyon konularında dezavantaj yaratmasına rağmen içeceğinize çelik tadının geçmemesini sağlıyor, termosunuzu bulaşık makinesinde yıkanabilir hale getiriyor.

Uzun süredir yoğun sekilde kullandığım çelik termosumla içtiğim herhangi bir içecekte şu ana kadar çelik tadı almadım. Tat alma duyusu oldukça hassas insanlar için iyi bir tercih olabilir ama böyle bir iddianız yoksa sağlamlıktan ödün vermek mantıklı olmaz diye düşünüyorum.

5. Master Serisi

Alınabilecek en pahalı Stanley termoslar. Bu modeller dayanıklıklık, saklama süresi ve fiyat konusunda çığır açmış durumda. Klasik termos bile dededen toruna kalabilecek kadar sağlamken, bu seri daha dayanıklı şekilde üretildi. Sıcak tutma süresi 40 saat, buz saklama süresi 160 saat, fiyatlarına değinmeyi tercih etmiyorum.

Şehir veya kamp hayatında bu kadarına ihtiyaç duyar mısınız bilmem ama Dünya'nın merkezine ya da Güneş Sistemi ötesine doğru yolculuk planlarınız varsa Stanley Master serisi bir termos iyi bir yol arkadaşı olabilir.

 

İnceleme

İki termosu ayrı ayrı değerlendirmeden önce ortak özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Kendi deneyimimden ve kullanan arkadaşlarımın deneyimlerinden yola çıkarak söylüyorum ki Stanley termosların etiketlerinde verilen sıcak, soğuk ve buz için saklama süreleri tutarlı oluyor. Elimdeki iki termos için de değerleri test ettim, fazlasıyla tutarlı olduğunu gördüm.

Termosu elinize aldığınızda sağlam olduğunu çok rahat bir şekilde hissediyorsunuz. Metal kısımları da plastik kapak kısımları da uzun ömürlü olmak için üretilmiş.

Termosun içinde koku tutmayan bir materyal tercih edilmiş. Kapağı bir süre açık bıraktığınız takdirde içeceklerin tadı ve kokusu birbirine karışmıyor.

 

Stanley Classic 1L Termos

Etiketinde yazan rakamlara göre sıcak ve soğuk içecekleri 24 saat, buzu 120 saat koruyor. Ev ortamında yaptığım testlerde 24 saat iddiasını çok net bir biçimde tutturdu. Buzdolabından aldığım su 24 saat geçtiğinde, bir dikişte içtiğim takdirde başımı ağrıtabilecek kadar soğuktu. Sıcak suyu ise elime dökerek test etmek gibi bir hata yaptım ve gözle görülebilecek şekilde elimi yaktım.

Daha zor koşullarda o kadar uzun vadeli test etme imkanım olmadı ama kış kampında sıcak suyun geceden sabaha kadar sıcak kaldığına şahit oldum. Soğuk suyun da yazın 4-5 saat güneşin altında kalan arabanın içinde buzdolabı seviyesinde kaldığını gördüm.

 

Boyut olarak termosun dışarıdan göründüğünden daha az iç hacminin olduğunu söyleyebilirim. İzolasyonu sağlayabilmek için iki çelik plaka arasında kalan boşluk oldukça fazla. Aynı formda alabileceğiniz 0.47L, 0.75L, 1L ve 1.9L olmak üzere 4 farklı hacim seçeneği var. 1.9 L ile 1L boy olarak yaklaşık aynı ebatlarda fakat 1.9L sırt çantasında taşınamayacak kadar kalın. O nedenle 1L'lik modeli tercih ettim.

Termosun kapağı iki parçadan oluşuyor. Dış kapak aynı zamanda bardak olarak kullanılabilen izolasyon olarak pek faydası bulunmayan bir parça. Korumayı sağlayan kısım üzerinde conta bulunan kapak. Oldukça sert ve dayanıklı hissettiren bir malzemeden yapılmış. Kesinlikle sızdırma yapmıyor. İçiniz rahat şekilde arabanızın bagajına ya da çantanıza atabilirsiniz.

 

Stanley Adventure Seyahat Bardağı 0,47L

Bunun bir günlük termos olduğunu etiketindeki rakamlardan da kolayca anlayabiliyoruz. Sıcak ve soğuk içecekleri 3 saat, buzu 20 saat koruma iddiasında. Ev ve ofis koşullarında bu iddasını fazlasıyla gerçekleştirebiliyor. Bu termosun sınırlarını sıcak tutma konusunda zorladığımda, çayımı dış ortamda kardan yaptığım bardaklık içinde 2 saate yakın içilebilir sıcaklıkta tutmayı başardı. Soğuk içecekleri ise sahilde güneşin altında gün boyu tuttuğumda, buz gibi olmasa da serin kaldığını söyleyebilirim.

Bu formdaki adventure serisi termosları 3 farklı tipte bulabiliyoruz. Elimizdeki model 0.47 litrelik ince uzun formdaki termos. Ayı hacimde daha kısa ve tombul olan modeli de almak mümkün. Ayrıca 0.35 litrelik, bu termosla aynı kalınlıkta fakat biraz daha kısa olan model de bulunuyor. 0.47 litre hacim olarak genelde kahve dükkanlarının orta boyuna denk geliyor. Elimdeki termosu sırt çantamın şişe koyma bölümünde rahatlıkla taşıyabiliyorum. Standart çantalara tam olarak oturuyor ve düşme riski olmadan taşınabiliyor.

Bu termosu farklı kapak yapılarıyla almak mümkün, sabit kapak, düğmeye basıldığında açılan kapak ve fotoğraftaki gibi geçmeli şekilde açılıp kapanan kapak. Arabada içmek için düğmeli kapak oldukça pratik fakat düğmeli kapağa sahip modellerde kulp bulunmuyor. Ofiste ya da evde kapağı tamamen çıkararak kupa şeklinde kullanmak isteyenler için en uygun kapak tipi bu şekilde çalışan kapak. Saklama süresi en uzun olan ise sabit kapağa sahip modeller.

Sonuç

Stanley termosların fiyatları özellikle Türk Lirası'nın değer kaybetmesiyle beraber oldukça yükseldi. Piyasada yarı fiyatına satılan alternatifleri mevcut fakat Stanley termoslar gerçekten uzun ömürlü ve işlerini iyi yapan ürünler. Ömür boyu garanti sunduklarını da düşünürsek, oldukça popüler olan kahve dükkanı termoslarındansa, taksit sayısını birkaç ay daha artırıp Stanley termos tercih etmek mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

KOBO AURA E-KİTAP OKUYUCU (EBOOK READER) İNCELEMESİ

#KOBOAURA E-KİTAP OKUYUCU (EBOOK READER) İNCELEMESİ
Arkadaşlar Merhaba,

Bugün bir süredir kullanmakta oldugum KOBO marka #ekitapokuyucu incelemesini paylaşacağım.

Teknik Özellikler;
Wi-Fi
Hafıza:4 GB (Micro SD kart ile 32 GB kadar arttırılabilir)
Ekran Boyutu: 6”-Dahili aydınlatma
Batarya Süresi:2 aydan fazla
Desteklenen Dosya Türleri: EPUB, PDF, ve MOBI
Grafik:JPEG, GIF, PNG, ve TIFF
Metin:TXT, HTML, XHTML, ve RTF
İşlemci: 1 Ghz
İS/OS:Özelleştirilmiş Android sürümü

İNCELEME:
Öncelikle derhal belirteyim bu ürün bildiğimiz bir “tablet” değil.E-İnk adı verilen özel bir ekran teknlojisi kullanıyor.Bu ekran siyah beyaz ve kağıttan hiçbir farkı yok diyebilirim.E-İnk teknolojisi ekrandaki simgelerin siyah veya beyaz olmaz üzere bir defa piksellerin çevrilmesine dayanıyr.Yani ekranda görüntülenen bir yazı/resim bir defa oluşturulduğunda sürekli kalıyor.Bu süre içerisinde enerji tüketimi yok denecek kadar az.
Ekran özelliğinden dolayı en güneşli havada bile yazıları okumak çok rahat.Ancak normal e-ink teknolojisinde arka aydınlatması olmadığından diğer modellerde düşük ışıklı ortamda aynen kitap okurken olduğu gibi bir ışığa ihtiyacınız var.Bu modelde dahili aydınlatma oldugundan dolayı gece rahat bir şekilde kitap okuyabiliyorsunuz.
Okuduğunuz metinler üzerinde not alma, yabancı kelimeler için sözlük işlevi güzel çalışıyor.
Cihazın boyutları bir kot pantolonu cebine rahatça sığacak boyutta.Elde tutusu çok rahat ve hafif.

PERFORMANS:

Bu ürün temelde EPUB formatındaki kitapları okumak için tasarlanmış.EPUB formatlı hiçbir kitapta takılma kilitlenme vb . srunla karşılaşmadım.Ama yine belirteyim bu ürün bir tablet olmadığından geçişler tabletlere veya telefonlara göre yavaş ama benzeri ebook readerlara göre çok iyi.
PDF okumada daha önce denediğim Calibre ve Kindle modellerinden daha hızlı hissettim.
TXT okuması yine aynı şekilde hızlı.
Ve gelelim MANGA okumaya. 
Cihaz Resim formatlarını destekliyor aynı zamanda CBR ve CBZ formatında hazırlanmış olan manga ,çizgiromanları çok rahat açıyor.Okuma hızı ve sayfa yenileme hızı tahminimden çok daha iyi.Sayfa düzenleme (yaklaşltırma uzaklaştırma, sayfa çevirme ayarları) çok kolay.Bu cihaz sayesinde manga sevgim yerine geldi.

OKUNACAK KİTAP TEMİNİ;

Bu cihazı almamdaki en büyük neden yurtdışında olduğumdan türkçe kitap bulmaktaki sıkıntımdı.Sık sık kitap okuyan biri olarak okyavcağım kadar kitabı yanıda getirmem mümkün değildi.
#kobo nun dahili wifi si ile marketine bağlanıp e-kitap almak mümkün.Açıkçası denemedim.İdefix, D&R gibi sitelerde ekitap satışı var.Ancak çeşitler çok az ve anlamadığım şekilde basılı kitaplarla aynı fiyattalar.
Kitap temini konusunda belirli bir yönlendirme yapmayacağım.Ancak sadece şunu belirteyim; Türkiyeye döndüğümde uzun bir alışveriş listesi beni bekliyor olacak.Okuduğum her kitabın basılı halini almam gerekli.

DEPOLAMA:

Cihazın kendi hafızası 4 GB bunun 3 Gb lık alanı kullanılabilir durumda.İlk başta sadece epub kitaplarda ilave bir hafıza ihtiyacı duymadım.Ama #BERSERK gibi 340 bölümlük mangada ilave sd kart gerekli.

PİL SÜRESİ:

Cihazı aldığım günden beri (yaklaşık 3 ay) hiç şarj etmedim diyebilirim.Çünkü kitap atmak için PC ye bağladığımda çok hızlı şarj oluyor.Ve ben kitap aktarımı temizlik vs, işleri yapana kadar şarj olmuş oluyor.
TEMİN :
Ben kitabı sanalpazar üzerinden 430 tl civarı bir fiyata aldım.Ama yanında ilave orijinal bir kılıfı için de 35 tl ödedim.Bu cihazı alırken kesinlikle akıllı kapak özelliği olan bir kılıf ile alın.Çünkü uzun süre kullanacağınız ve okuma zevkinize göre sürekli elinizde bulunduracağınız bir cihaz.

SON DEĞERLENDİRME:

Kitap okumayı seviyor ancak kitap taşımada sorun yaşıyorsanız kesinlikle alınması gerekli bir cihaz.
Cihazda okumsuz diyebileceğim bir sorun , eksiklikle karşılaşmadım.Aydınlatmalı modeli seçmem çok fayladı olmuş.Wifi sini pek denemdeim ama çeşitli yöntemlerle webde dolaşabileceğiniz yazılıyor.
NOT:Bu cihazın ne olduğunu ve farkını dokunmadan görmeden anlamanız mümkün değil kesinlikle önce görün ve dokunun ne demek istediğimi anlayacaksınız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
pectenoid paylaştı.

Özel Posta Kutusu Kiralama (PTT)

Posta kutusu kirama işlemini nasıl yaptığımı, ne gibi şartları olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Takipsiz gönderilerimin kaybolması üzerine posta kutusu kiralama ihtiyacı hissettim. Sadece kimlik fotokopisi vererek (postanede kendisi fotokopi çekti), adres ve telefon bilgilerinin istendiği bir form doldurdum. Ardından görevli bir dolap anahtarı uzattı ve bunu çoğaltıp getirmemi istedi. Gerekli kopyaları edinip geldiğimde işlemlerini halletmiş olan görevli postacıyla görüştürüp kutuyu gösterdi, işlem tamam.
Postacı, adres bilgisi yerine; "adımı ve soyadımı, posta kutusu xx (posta kutu numaram) Mustafakemalpaşa/BURSA" şeklinde yazmam gerektiğini belirtti. Bir paket geldiğinde mesaj, çağrı gibi bir bildirim gelip gelmeyeceğini müşteri temsilcisini arayarak teyit ettirdim ki malesef öyle bir hizmetleri yok. Kiralanan kutular, Postane içerisinde vatandaşların sıra bekledikleri alanda bir köşede bulunuyor. Kutu boyutları itibariyle malesef pek yüksek değil, tahminen 10 cm kadar bir yüksekliği bulunuyor. Derinlik ve genişlik ise a4 kağıt sığacak gibi geldi bana. Adı posta kutusu ancak gelen kargolarda durum ne olur hâlâ emin değilim, muhtemelen o posta kutusuna büyük bir paket geldiğinde bir köşede bekletirler. Bu arada doldurduğum formda ailemden birileri geldiğinde, gelen postanın kendisine verilip verilmeyeceğini seçtiğim bir bölümde mevcuttu.
İnternette, bazı alışveriş sitelerinin posta kutularına gönderim yapmadığının söylendiğini gördüm ancak sorun olacağını düşünmüyorum.
Ücret kısmına gelir isek ilk açılışta 12 liralık bir depozito ücreti alınıyor, bunun dışında yıllık kiralama bedeli olarak 9 lira isteniyor yani 21 lira vermiş bulunmaktayım. PTT'nin kendi sitesinde belirttiği üzere kiralama süresi en az 1 ay, en çok 1 yıl.
Bununla birlikte aylık kira süreleri, kiralandığı ayın ilk gününden, yıllık kira süreleri de ocak ayının birinci gününden başlar ve yıllık abone olmak istediği halde yıl içinde başvuranların kira süresi yıl sonuna kadar aylık olarak hesaplanır şeklinde bir ibare var.

http://ptt.gov.tr/ptt/#!ptt_posta_abone_kutusu_kiralama

Ekleme (28.02.2016): Şu ana kadar 3-4 ürün posta kutuma gelmiş bulunuyor, Bunlardan takipli olanı için kapılara yapıştırılan kağıdı kutuya bırakmışlardı. Nedenini sorduğumda, takipli gönderi için imza almaları gerektiğini söylemişlerdi ve bir köşede kargoların yanında bekliyordu ürünüm. Diğer gönderilerim ise kutuya sığacak boyuttaydılar ve birden fazla ürünü bir arada buldum. Yukarıda bazı sitelerin posta kutusuna gönderim yapmadığı ile ilgili söylentiler duyduğumu belirtmiştim ancak bütün siparişlerim farklı yurtdışı sitelerinden yapılmıştı ve hiç bir sorun teşkil etmedi. Postaneye girip elinizi kolunuzu sallayarak kutunuzu kontrol edip, kargonuzu alabiliyorsunuz kimseyle muhatap olmadan. Bir not daha düşeyim, 9 lira vermiş olduğum depozito miktarı konusunda farklı miktarlar ödeyenler varmış. 6 ve 3 lira isteyen şubeler olduğunu söylüyorlar, emin değilim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 35
pectenoid paylaştı.

UYAP Rehberi (Basit)

Uzun zamandır aklımda yeni başlayanlar ve stajyerlere yönelik basit bir UYAP rehberi hazırlama fikri vardı. Hatta Ocak ayında bunan yönelik ekran görüntüleri almıştım fakat kaynadıkça kaynadı, araya iş girdi vs. Sonunda yazma fırsatı buldum.

UYAP için adliyelere gitmeden işlem yapmanızı ve dava veya dosya ile ilgili bilgilere ve içerilerindeki evraklara rahat ulaşmanızı sağlayan bir sistem/altyapı denilebilir. Tabi ki bu kadar basit değil ama kısaca böyle özetlenebilir. UYAP hem avukatlar hem kalemler hem de hakimler tarafından kullanılan bir sistemdir. Burada avukatların kullandığı UYAP arayüzü ile ilgili temel bilgileri yazacağım.

1- İlk olarak UYAP'a tarayıcı üzerinden E-İmza veya mobil imza ile giriş yapıyoruz. Burada UYAP için kullandığınız bilgisayar veya tarayıcı ile ilgili zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. O konuya bu rehberde değinmeyeceğim zaten internette konu ile ilgili pek çok açıklama yer alıyor. Giriş yapınca karşımıza ilk ekran görüntüsündeki gibi bir ekran geliyor.

2- Burada yapabileceğimiz her şey yan menüde toplanmış durumda. Dosyalarım kısmında işlem yapmak istediğiniz dosyaya farklı arama seçenekleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Dosya esas numarası ile arama yapma aradığınız dosyaya ulaşmada en rahat seçenek olduğunu söylenebilirim. Dosyanın türünü seçip numarasını yazarsanız alt kısımda karşınıza gelecektir.

3- Burada çok önemli bir nokta var. Eğer dosyaya sunduğunuz vekalette avukat sayısı nispeten az ise genelde dosyaya atılı olursunuz. Yani erişebilirsiniz. Fakat vekalet toplu bir vekalet ise veya dosyaya henüz vekaleti sunmadıysanız “Vekil değilsiniz” uyarısı gelir. Burada yapabileceğiniz iki şey vardır. İkisi için de erişmek istediğiniz dosyanın kalemini aramanız gerekmekte. Eğer dosyada vekaletiniz var ise kalemi arayarak vekaletinizi olduğunu söyleyerek UYAP’da atattırıp dosyaya erişebilirsiniz.

4- Eğer dosyada vekaletiniz yok ise kalemi aradığınızda atamanızı yapmayacaktır. Bu durumda yan taraftaki menüde yer alan “Vekalet/Cevap Dilekçesi” kısmından dosya ile ilgili bilgileri girerek vekaletnameyi harcı ve pulunu da yatırarak PDF formatında kaleme gönderebilirsiniz. Vekaleti gönderdikten sonra kalemi arayıp işlemi yaptığınız söylerseniz kontrol edip atamanızı yaparlar.

5- Dosyalar ile ilgili kısım haricinde üst kısımda yer alan “İşlemler” kısımdan yaptığınız işlemler ve hareketlerle ilgili bilgi ve durum kontrolü yapabilirsiniz.

6- Yine “Duruşma” kısmında duruşmalarınızın tarih ve saate göre sıralayabilirsiniz.

7-Ve son olarak “SMS işlemlerim” kısmında SMS ile yapılan bilgilendirmeler için ayar yapabilirsiniz.

8- Yukarıdaki 3 özellik/kısımın ardından en sık kullanacağınız dosya içinde işlem yapma kısmına geçelim. Arama kısmının sonuç bölümünden dosyaya tıkladığımızda görseldeki gibi bir üst menünün yer aldığı bir kısma geliyoruz. Burada “Dosya Bilgileri” kısmından dosyanın açık veya kapalı mı olduğu gibi bilgileri görüyoruz. “Taraflar” kısmına ise davanın tarafları ve vekilleri yer almakta. “Evraklar” kısımında ise dosyada yer alan her evrak dijital olarak yer almakta. Dilekçeler ve ekleri, makbuzlar, duruşma zabıtları, bilirkişi raporları, tebliğ mazbataları, tebligatlar. Burada bazı kalemler müzekkere cevaplarını tarayıp dosyaya eklemezler, onun haricinde dosyanın içindeki her türlü evraka bu kısımdan ulaşabilirsiniz.

9- “Evrak Gönderme” kısmından ise dosyaya evrak sunabilirsiniz. Burada sunacağınız dokuman UYAP Dokuman Editör’ünde hazırlanmış “.udf” uzantılı bir dosya olmalıdır. Direk Word’de hazırladığınız evrakı gönderemezsiniz. Burada çıkan arayüz ile evrakın türünü, evrakı, açıklamasını ve varsa ekini girerek evrakı gönderebilirsiniz. Evrakı gönderdikten sonra UYAP gönderildi uyarısı ile beraber bir işlem numarası verecektir. Bu numarayı bir yere kaydetmenizi öneririm.

10- Ödeme kısmından ise Barokart veya Vakıfbank vasıtası ile dosyaya ödeme yapmak mümkün. Bu kısımda ilk olarak mahkeme tarafından kaydedilen bir ödeme olup olmadığını kontrol edin. Eğer mahkeme bir ödeme kaydetmiş ise direk seçerek ödemeyi yapabilirsiniz. Eğer kaydedilmiş bir ödeme yoksa “Yeni” kısmında ödeme yapacağınız miktarı ve bu miktarın türünü kendiniz elle seçerek de ödeme yapabilirsiniz.(Gider Avansı, Nisbi Temyiz Harcı vb.) Ödeme yapacağınız meblağ veya ödeme türü ile ilgili bilginiz yoksa dosyanın kalemini arayıp UYAP’a kaydetmelerini isteyebilirsiniz. Ödeme yaptığınızda ödemeye ilişkin makbuzlar “Evraklar” kısmında “Dosyaya eklenen son 10 evrak” bölümüne düşer.

11- Son olarak “Tah./Red. Bilgileri” kısmından dosyaya yapılan ödeme ve dosyada para bulunup bulunmadığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

#UYAP ’da yapabileceğini temel işlemleri yukarıda yazdıklarımdan yararlanarak rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Takıldığınız yerde kalemleri arasanız çoğu siz yardımcı olacaklardır. Zaten kullana kullana rahatlıkla öğrenirsiniz.

UYAP kullanmak kesinlikle pek çok açıdan çok rahatlatıcı, özellikle stajyer veya büro çalışanıysanız. Uzaktaki hatta başka şehirdeki bir adliyedeki br işi yerinizden hiç kalkmadan halledebiliyorsunuz. Takıldığınız yer olursa bu inceleme altıdaki yorum kısmından yardımcı olabilirim. Herkese kolay gelsin. #akış #hukuk #UYAP

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • t_d @td

  Vatandaş açtığı davayı nereden takip edecek uyap üzerinde? Mahkemeden uyap'a kayıt yapılmıştır diye kağıt verilmiş ama ben bulamadım sorgulayacağım yeri.

FRISBY FHD-U352S 2.5'' - 3.5'' SATA HDD DOCKING STATION USB 3.0

Arkadaşlar Merhaba,
Bugün size masaüstü Frisby HDD Dock unu inceleyecegim.
Masaüstü sistemimi dağıttıgım için boşa çıkan 4 adet 3,5 " HDD yi kullanabilmek için çeşitli çözümler aradım.Harici USB kutusu ve NAS çözümleri bunlardan bir kaçı idi.Ama harici kutuların tekli olması ve NAS ların da benim ihtiyacım için pahalı olması nedeniyle 2'li dock (stand-Burda türkçeleştirme önerilerine açıgım.) ürünlerini inceledim.
Benim için temel kullanım 4 diski ara ara kullanmak oldugundan kolay takıp çıkarılması ve yazma hızının iyi olması gerekliydi.Araştırdıgım ürünlerin temelde iki sıkıntısı vardı. USB 3 lü olanları 200 tl üzerinde, yada çok kalitesiz malzemeden yapılmış.Diğerleri ise USB2.0 destekli cihazlar.
Araştırma devam ederken Vatan Bilgisayarda Frisby nin bir docunu gördüm.Ve 134 tl fiyata satın aldım.
Ürünün Tam modeli. FRISBY FHD-U352S 2.5'' - 3.5'' SATA HDD DOCKING STATION USB 3.0
Ürünün Teknik Verileri;
Arabirim USB 3.0 / USB 2.0
Uyumluluk Tüm 2,5"/3.5" SATA HDD'ler ile uyumludur
Transfer Hızı USB 3.0 (4800Mbps) / USB 2.0 (480 Mbps)
Fan -
Boyut (GxDxY) 13,4 x 11,3 x 6,6 cm
Kutu İçeriği
2.5"/3.5" USB 3.0 HDD Docking Station
USB 3.0 Kablo + Sürücü CD'si
AC Adaptör
Tornavida ve Vidalar
Kullanım Kılavuzu ve Garanti Belgesi
Ayrıca, docking station'da bulunan "Clone" butonu ile A slotuna yerleştirilen diskteki veriler ve bölüm boyutu B slotuna yerleştirilen diske aktarılır. Bu özellik ilerde yedekleme işlemi için oldukça kullanışlı olabilir.
Yaptıgım TESTLER.
Anvil Storage Tool ve HD Tune ile yaptıgım teslerde ortamalam 120 MBs değerinde okuma hızı aldım.Ancak anlamadıgım bir nedenden dolayı yazma hızı performansları SSD ve HDD lerde çok farklılık gösterdi.Faklılık şu ki SSD de 74 MbS, değer alırken, klasik mekanik diskte 120 MBs seviyesinde oldu.
Kullandıgım Laptopun USB driverlarından kaynaklı bir sorun da olabilir SSD den de.Şuan için testleri yenileyemiyorum ama klasik HDD için verdiği sonuçlar benim için yeterli.
Artı Yönler
-Kutu dışı alüminyum
-İkili dock 2,5" ve 3,5 ," disklere uyumlu
-Yanında gelen USB Kablosu çok kaliteli,
-Tek tuşla pcye ihtiyaç olmadan yedekleme yapabilme.
-Muadillerine göre uygun fiyat.
Eksi yönleri
-Tek puanı 2 li disk takılıyken birlikte çalıştıklarında çok ciddi titreşim ve ses oluşuyor.Masaüzerinde dans ettiğini görebiliyorsunuz.Diskler birmandal yardımı ile sabitlenebilse bu titreşim oluşmazdı diye düşünüyorum.

Not:Cihaz 12v luk harici adaptör ile birlikte geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

IKEY Akıllı Buton

Arkadaşlar merhaba;
Bugün inceleyecegim ürün basit bir akıllı tuş.

Ürün aslında daha önce kickstarter da başlayıp başarı kazanan “Pressy” ürününün klonu.

Ben bu ürünü İstanbul'da Sirkeci taraflarında dolanırken kıyıda köşede kalmış olarak gördüm.Satıcıda tam olarak ne oldugunu bilmediğinden 5 tl gibi bir fiyata aldım. (Çindeki satış fiyatı 1-2 $)
Ürün temelde telefonunuza kulaklık girişi sayesinde ilave bir fiziksel tuş özelliği kazandırıyor.Bunun için ürün paketindeki barkod ile googleplay den IKEY uygulamasını indiriyorsunuz.

Uygulama İngilizce.
Ayarlarından titreşim yada tepkime süreini ayarlayabiliyorsunuz.

Bundan sonra akıllı butonu yada kulaklığı her taktıgınızda size neyin yakılı oldugunu soracak.
Ve bu tuşa 1 tık, 2 tık ve 3 tık i.in ayrı ayrı görevler atayabiliyorsunuz.
Ben Zenfone 6 kullanıcısı oldugumdan sağ taraftaki güç tuşuna basmak zor oldugundan bir tık için power tuşu ataması yaptım.
Tıklamalara uygulama ataması yaptıgınızda ise direk o uygulama açılıyor.

Artıları;
+Küçük, ucuz,kullanışlı.
+Kulaklık girişi kapandıgından buraya toz girişi engelleniyor.
+Özellikle resim çekerken ekran yerine bu tuşu kullanmak pratik .

Eksileri;
-Bazen cepte farketmeden tuşa basıyorsunuz, zaman zaman algılamasında takılmalar olabiliyor.Ama çok nadir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kodi Media Center

Arkadaşlar Merhaba,
Bugün yaklaşık bir haftadan beri kullandığım ve oldukça başarılı bulduğum bir Media oynatıcıyı inceleyeceğim.Bu program XBMC Foundation tarafından ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.
Yaklaşık olarak 60 civarında dil desteği sunması, sürekli güncellenmesi ayrı artıları.
KODİ-MEDİA PLAYER
Öncelikle bu sıradan bir media oynatıcı değil.Yan, BS Player, VLC, Gom player gibi oynatıcılardan ayrılan temel özelliği, tüm medya formatlarını desteklemesi, basit bir arayüz sunması, güzel eklentileri ve bana göre en iyisi sistem açılışında otomatik olarak başlatılabilmesi.

Bu özellikleri nedeniyle oturma odası için düşünülebilecek çok iyi bir HTPCs (Home theater PCs) ara yüzü.
KODİ şuanda Android, Linux, BSD, Mac OS X, Windows, iOS tabanlı tüm sistemlerde çalışabiliyor.Buy nednele düşük güç tüketimi olan bir android stick, eski bir tablet,(ekranı kırık vb gibi) yda giriş sevitesinin biraz üzerinde bir telefona bu player yüklendiğinde ve açılışta ön tanımlı olarak tanımlandığında iyi bir ev sinema sistemi kurulmuş olur.
ANA EKRAN- KULLANIM
Ana ekran son derece basit tasarlanmış ve koltukta yayılarak kullanmaya ve klavye gerek olmadan tek bir mouse ile kontol edilmeye uygun.
Ana ekranda sırası ile PİCTURES, VİDEOS, MOVİES, TV SHOWS, MUSİC, PROPERTİES bölümleri var.
Bahsettiğim gibi KODİ yi diğerlerinden ayıran en önemli özellik eklentileri,
TV SHOWS sekmesini tıkladığınızda bu bölüme yayınlanan yada , yayınlanmış olan tv Showlarının eklentilerini indirdiğinizde bu eklenti aracılığı ile ilgili yayınları net üzerinden kolayca izleyebiliyorsunuz.
MOVİES bölümünde herhangi bir USB HDD ye olan videolarınızı açıp bunun altyazı ayarlarını yaparak izleyebilirsiniz.Bahsettiğim gibi eklentiler buradada var.Bir kaç eklentiden örnek ;
Burada YOUTUBE eklentisinin çok iyi çalıştığını söyleyebilirim.
Altyazı eklentisini indirdiğinizde oynamakta olan filmin vb.. altyazısını belirlediğiniz kaynaktan kendisi çekiyor.
Yine Afiş eklentisini indirdiğinizde filme ait afiş görsellerini bulup kapağa ekliyor.Eklentilerde sınır yok diyebilirim.
MUSİC bölümünde radyo istasyonlarının, lastfm vb. müzik yayınlarının eklentileri ile istediğiniz müzik yayınını stream olarak dinleyebilirsiniz, yada yine local deponuzdaki müzikleri güzel arayüzler ile dinleyebilirsiniz.
OTOMATİK BAŞLATMA
Aşagıdaki linkte verilen basit ayarları yaparak kodiyi açılışta otomatik başlatabilirsiniz.
http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Make_Windows_boot_directly_to_Kodi_(as_a_shell)
SİSTEM GEREKSİNİMLERİ
Android için; Android 4.2 sürümü (4.4 önerilir)
En az 720p mkv dosyayı rahat çalıştırabilecek bir işlemci.Burada model marka vermek çok sağlıklı değil çünkü media oynatma vb konularda modeller arasında belirli bir korelasyon yok)
Ama isteyen bu linkten kontrol edebilir (http://kodi.wiki/view/Android_hardware)
İOS; iPad (1,2,3,4), iPad Air (1,2), iPad Mini (1,2,3), iPhone (4, 4s, 5, 5c, 5s, 6, 6+), iPod touch (4, 5, 6).
Apple TV için ise v14.2 "Helix" sürümünden sonra destek verilmeyecekmiş.Bu nedenle Apple TV ye yükleme yapacaklar Kod inin 14.2 sürümünü yüklemeli.
GÖMÜLÜ SİSTEMLER;
Raspberry ve Raspberry 2, Pandaboard gibi geliştirme kartı temelli sistemlerde sorunsuz çalışabiliyor.
Piyasadaki pekçok Android Box ile birlikte çalışabiliyor.
Detaylar için ;
http://kodi.wiki/view/Supported_hardware
GENEL DEĞERLENDİRME;
Yazılılım özellikle embed(gömülü) hale getirilebilmesi, eklentileri, kullanıcı arayüzü sayesinde çok beğenimi kazandı.
Bir puanı sadece video oynatıcıdaki ses ayarının zor kullanılabilir olması nedeniyle kırdım.
Sizde evinizde bir oturma odası pc si düşünüyorsanız sistem için .ok iyi bir alternatif.Özellikel Linux tabanında çok daha iyi çalıştığını belirteyim.

KODI Configurator - Install KODI on TV BOX, Phones, Tablets, Dongles - Watch Live TV and More

http://learn-share.net If you need a easy setup for Kodi, you came to the right place. Configurator For KODI - Best Way to Install KODI. With Configurator for KODI, you can install the best settings...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11
 • pectenoid @pectenoid

  🙂 oldukça iyi görünüyor .Bunuda bir incelemek lazım #htpcs

 • cannizaro @cannizaro

  Youtube eklentisi ile 1080p oynatabiliyor musunuz? eklenti 720p nin üstünü oynatmıyor diye biliyorum. Openelec ve rpi2 ile bende kullanıyorum çok uğraştım ama canlı yayın videoları dışında 1080p oynatmadı. Film olarak ise 40 gb 1080p mkv bile takılmadan oynatıyor sorunsuz.

 • cannizaro @cannizaro

  Yok durum net ile alakalı değil. Youtube eklenti ayarlarından kaliteyi her video da bana sor gibi bir seçenek var onu aktif edince daha iyi anlaşılıyor. 720p nin üstünde seçenek çıkmıyor. Oynayan video da ise video bilgisine bakınca en yüksek 720p gözüküyor. Aynı durum kodi pc yazılımında da mevcut. Eklenti ile alakalı bir durum sanırım.

 • nano16 @nano16

  beyler bir sorum olucak kodide harddiskten film izlerken altyazının boyutunu ve altyazıyı aşağı yukarı şekilde oynatabiliyormuyuz bayağı ugrastım beceremedim...

  • cannizaro @cannizaro

   Boyut için; sistem - ayarlar - video - altyazılar -boyut
   altyazıyı aşağı ve yukarı kaydırmak için ise; sistem - ayarlar - sistem - video çıkışı - video ayarı üzerinden ayarları yapabilirsiniz.

  • nano16 @nano16

   kafayı yicektim kaç gündür ALLAH razı olsun kardesım:)..birde çok soru sormus gıbı olucam ama bu genesiste her filmi diziyi açmıyor no bilmemle birşeyler cıkıyor sağ altta bunun ıcın bır cozum varmı yada genesisten daha iyi film dizi eklentileri nelerdir ,basınızı agrıttım ama sımdıden tesekkurler..

  • cannizaro @cannizaro

   Genesis aslında güzel çalışıyordu, yeni bir güncelleme alması lazım. Alternatif olarak 1channel eklentisi var o da fena değil.

ASELSAN 1920 CEP TELEFONU (YERLİ CEP TELEFONU)

Arkadaşlar Merhaba,

Bugün gene #tozluraflar tadında bir gecikmiş inceleme yayınlayacağım.Bu bir inceleme olması yanında ülkemizde kaçırılmış bir fırsata ait bir değerlendirme olacak.
#ASELSAN1920ceptelefonu
İnceleme konuğumuz ASELSAN 1920 cep telefonu :Bu telefon “ #İLKYERLİTÜRKTELEFONU” değil ama benim için incelemede özelliği daha öncelikli.

Ülkemizde üretilen gerçek anlamda ilk yerli telefon yine ASELSAN tarafından üretilmiş olan Aselsan 1919 telefonu idi.Bu telefon dönemindeki muadil telefonlar ile her konuda eşdeğer, sağlam ve gerçekten kaliteli bir telefondu.Bu telefon hakkında da verilerimi topladığımda ayrıca bir inceleme hazırlayacağım.

Peki bu yerli telefon olayı ne zaman nasıl başladı?
1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ülkemize uygulanan silah ambargosu üzerine savunma sanayiinin geliştirilmesi için yeni bir girişim başlatıldı. Önce “askeri vakıflar” daha sonra da “Devlet”, değişik uygulamalarla yeni şirketler kurdu veya kurulmasını destekledi. Aselsan, Havelsan, İşbir, Aspilsan bu dönemde kurulan askeri vakıf şirketleridir.
Ancak, bu girişimler belirlenmiş herhangi bir politika veya stratejiye dayanmıyordu.Kısa dönemdeki amaçları ülkede gerekli olan teknolojik ürünlerin ülke kaynakları çerçevesinde ivedilikle üretilmesi amaçlanmıştı.

Bu süreçte karşımıza önemli bir isim çıkıyor. #HACİMKAMOY…

Aselsan, Genel Müdürü M. Hacim Kamoy’un önderliğiyle, SSM’nin izlediği teknoloji edinme politikasından farklı, 1923-1950 döneminde uygulanan politikaya benzer bir, “ulusal
teknolojiye dayanma” politikası izledi. Hacim Kamoy’un teknoloji politikası, askeri vakıfların “silahlı kuvvetlerimizi dışa bağımlılıktan kurtarmak” olan ilkesine uygun olarak;
- Savunma sanayiinde tasarım ve teknolojisinin önemli olduğu,
- Kimsenin, kendisine rekabet üstünlüğü, gizlilik, güvenilirlik vb. özellikleri sağlayan bir teknolojiyi başkasına vermeyeceği ve
- Kritik teknolojilerin devletlerin kontrolünde oluşu nedeniyle transferlerinin mümkün olmayacağı, dolayısıyla teknolojiyi "ulusal olarak üretmek" gerektiği ilkelerine dayanmaktadır.
Aselsanın benimsemiş olduğu bu ilkeler doğrultusunda Hacim Kamoy, Aselsan’da, tamamıyla bir Ulusal Teknoloji Politikası izledi.

ASELSAN, Hacim Kamoy yönetiminde, ilk üretimini gerçekleştirdiği 1980 yılından
itibaren geçen 20 yıl içinde 115 dolayında cihaz ve sistem üretti. Bu ürünlerin 95 adedi
tamamen ASELSAN'da Türk mühendisleri tarafından, üniversitelerle de işbirliği
yapılarak tasarlanmış ve geliştirilmiş, ileri teknolojili özgün ürünlerdir.
Türk Savunma Sanayii Politikası ve Stratejisi Esasları 1975–1988 yılları arasında sürdürülen savunma sanayiini geliştirme çalışmalarından edinilen deneyimlerin ışığı altında geliştirilmiş birdokümandır.

VE İLK TELEFON…

Dünyadaki ve ülkemizdeki iletişim alanındaki gelişmeler takip edildiğinde tüm iletişim sektörünün mobil iletişim alanına geçmekte olduğu görülmüştü.Bu kapsamda Aselsan bünyesinde 1994 yılında bir proje ekibi oluşturularak 1997 yılında ilk telefonun piyasaya sürülmesi hedeflenmişti.
Ülkemizdeki ilk GSM şebekesinin 1993 yılında devreye alındığında oldukça ileri görüşlü bir yaklaşım ile hareket edilmiş.

Aktif tasarım süresi iki yılı geçen projede otuzun üzerinde tasarımcı doğrudan görev almış (yaklaşık 80 mühendis/yıl), ayrıca, ASELSAN bünyesi içinde yer alan bütün birimler proje tasarımına dolaylı destek sağlamışlardır.

Aselsan'ın üç yıllık çalışması ve 5 milyon dolar harcamayla ortaya çıkan "1919" Danimarka'da test edildi, İngiltere'den "onay" aldı. Böylece Türkiye, dünyada cep telefonu üreten 9 ülkeden biri oldu.

ASELSAN GSM EL TERMİNALİ GELİŞTİRME GURUBU

Bu ekip Ayşın ZAİM hanımefendinin öncülüğünde tüm tasarım , test, üretim, kontrol süreçlerini kendi bünyelerinde gerçekleştirerek 1997 yılında ASELSAN 1919 MODELİNİ ÜRETTİLER.
(Bu model ile ilgili ayrıca bir inceleme yayınlayacağım.Önemli birkaç dökümana ulaşamadım bunları temin ettiğimde –özellikle telefonun 3d tasarımında alınmış olan üretim katmanlarını gösteren bir render resmi –bu incelemeyi paylaşacağım.)

Üretilen bu ilk telefon tamamen yerli tasarım, yazılım ve üretim süreçlerinden geçerek üretilmesi nedeniyle gerçek anlamda yerli ünvanını taşır.

VE 1920 MACERASI…

1919 modeli üretildiğinde beklenen rakamların üzerinde bir talep geldi.
Bu nedenle Aselsan, 1919 Modelin dağıtımını kendisi üstlendi. Ancak yeterli reklam ve dağıtım sağlanamadığı için pekçok noktada bu telefon bulunamadı.
Bu nedenle 1920 telefonunun dağıtımı, o dönemde ülkedeki en yaygın dağıtım ağına sahip firmanın (KVK) firmasına verildi.Ancak nedense firmanın biraz “isteksizliği” nedeniyle telefon genel anlamda bulunabilir olamadı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

117 gram ağırlığında, ince ve zarif görünümlü, titreşim özelliğinin yanı sıra, önce titreyip sonra sesli çalma, 24 çeşit çalma sesi / melodisi, ajanda, tarih, saat ve alarm, konferans kurma, rehberdeki ilk on numarayı tek tuşla arama, çağrı ücretlendirme, numara gizleme, kısa mesaj yollama ve alma vb. kullanım kolaylığı sağlayan özellikleri de bulunuyor.
Standart olarak kullanılan Lityum İon batarya'nın bekleme süresi, şebeke yayınlarına bağlı olarak 70-120 saati buluyor.
Araç içi konuşma için geliştirilen Araç Kiti'nin sesli arama özelliği var. Araba kullanırken söylenen rakamları algılayıp, istenen numarayı arayabiliyor. Ayrıca, daha önceden öğretilen 32 adet ismi ve bunlarla ilgili telefon numaralarını hafızasında tutarak, bu isimlerden herhangi biri söylendiğinde, ona ait numarayı arayabiliyor.
Standart koyu gri olarak piyasaya sunulan ASELSAN 1920'nin koyu mavi ve açık gri renkleri de var.
Çağrı Özellikleri
• Rehber'den (Kısaltmalı Arama Listesi) Çağrı
• Otomatik Tekrar Arama
• Tek Tuşla Acil Çağrı
• Tek Tuşla Çağrı
• Son Aranan Numaralar Listesi
• Son Çağrı Sayacı (çağrının ücreti ve süresini görme imkanı)
• Gerçek Çağrı Ücretlendirmesi Fonksiyonu
• Gelen Çağrıların Engellenmesi
• Aramanın Engellenmesi
• Çağrı Yönlendirme
• Çağrı Bekletme ve Tutma Fonksiyonları
• Konferans Çağrı Fonksiyonu
• Sabit Numaralara Çağrı Fonksiyonu
Güvenlik Özellikleri
• PIN Değiştirme
• Programlanabilir Hafıza Şifresi, PIN2 (hafızaya kayıtlı rehber bilgilerini korumak amacıyla)
• Programlanabilir Tamamlayıcı Servis Şifresi
• Programlanabilir Telefon Güvenlik Şifresi
Dil Seçimi
• Türkçe, İngilizce, Almanca,Fransızca
"Kısa Mesaj" Özellikleri
• Kısa Mesaj Alma
• Kısa Mesaj Gönderme
• Alınan ve Gönderilen Kısa Mesajların Saklanması
• Kısa Mesaj Hafızası Dolu Uyarısı
• Hücre Yayınlarını İzleyebilme
Diğer Özellikler
• Kulaklık Ses Ayarı
• Değişik Çalma Tipi Seçenekleri
• Çalma Şiddeti Seviye Ayarı
• Çalma Modu Seçenekleri
• Titreşimli Uyarı Seçeneği
• Tuştakımını Kilitleme
• Gelen Çağrıların Otomatik Kabulü
• Gelen Çağrıların Herhangi Bir Tuşla Kabulü
• Şebeke Yayını Uyarı LED'i
• Mikrofon Susturma
• Alınan Yayın Şiddetinin Gösterilmesi
• Batarya Seviyesinin Gösterilmesi
• Ana Menü Yapısını Değiştirebilme Yeteneği
• Kullanıcı Logo'su Girme İmkanı
• Kullancının Kendi Telefon Numarasını SIM'e Kaydedebilme Özelliği
• Ajanda
• Alarm, Saat ve Tarih Fonksiyonları
Network Seçme Özellikleri
• Evre 2 GSM standartlarına uyumlu Otomatik olarak ya da elle şebeke seçme imkanı
AKSESUARLAR
• Yedek Batarya ve Terminali şarj edebilen Masa Üstü Şarj Cihazı
• Araç İçi Terminal Yuvası
• Araç Çakmak Adaptörü (araç içi kullanımda bataryanın şarj edilmesi amacıyla)
• Harici Araç Anteni
• Sözcük Tanımalı Araç Kiti (mikrofon ve hoparlör dahil)
• Sözcük Tanımalı Araç Kiti (mikrofon, hoparlör, anten ve tutucu dahil)

NOT:ASELSAN Bataryası yine Aselsan iştiraki olan ASPİLSAN tarafından üretilmişti.

GENEL DEĞERLENDİRME
Bu telefonu 2003 yılında üniversite öğrencisi olduğum dönemde kullandım.”Yerli Mali yurdun malı , herkes onu kullanmalı” kalıbının dışında olarak rahatlıkla üretildiği dönemdeki telefonlar ile kıyaslandığında
Çok daha iyi tasarım ve teknik özellikleri bulunuyordu. Görüştüğüm bir Aselsan mühendisi 1920 telefonunu ilk başta antensiz üretmek istediklerini ancak antensiz telefonun halk arasında iyi çekmeyeceği izlenimi olabileceğinden son anda anten ilave ettiklerini söylemişti. Yine bu mühendis bana telefonun toplam 19 tasarım katmanından oluştuğunu anlatmıştı.

Genel Kullanım Değerlendirmesi,

Telefonun şarjı ortalama 4-5 gün rahatlıkla yetiyordu, Telefonda yine o dönem Türkiyede hiçbir telefonda olmayan bir özellik vardı TİTREŞİM  evet bu telefon ile ilk defa titreşim özelliğini görmüş olduk.
Yine telefonun masaüstü şart ünitesi (DOCK) ve kulaklık mikrofon seti vardı.Kulaklık mikrofonda o dönemin en iyi yeniliklerinden birisiydi.Ve telefon açılırken İzmir Marşı ile açılması , menüsünde melodi olarak , aralarında "9'ncu Senfoni", "Dağ Başını Duman Almış", "Türk Marşı", "Ceylan" ve "Üsküdar'a Giderken"in ve "Harbiye Marşı" vardı.
SON DEĞERLENDİRME

ASELSAN 1920 telefonundan sonra yeni bir telefon üretimi için hazırlığa başlanıldı.Ancak dağıtıcı firmanın “isteksizliği” nedeniyle üretilen telefonlar uzun bir süre ülke geneline dağıtılamadı.Ve telefon ile yaptığım bir görüşmede ; Aselsan satış yetkilisi; “elimizde olan tüm telefonlar şimdi KVK da “ onlardan bulabilirsiniz” demişti.KVK ile telefonda görüştüğümde ise bana Nokia telefon satmaya çalışmışlardı.

Yine görüştüğüm birkaç aselsan mühendisinden telefon üretiminin durmasına ilişkin iki bilgi aldım.Birincisi 1920 modelinde çalışan bir yabancı personelin, daha önce çalıştığı şirkette ürettikleir telefona ait bazı tasarımları Aselsan 1920 ve sonraki modelde kullanmak istediği, bu nedenle lisans konusunda sorunlar çıktığı için o dönemlik geçici olarak üretimin durdurulduğuydu. Ancak bu bilgiyi bana veren mühendis (kendisi GSM ekibi içerisinde çalışmıştı) asıl nedenin NOKİA ve ERİCSONN firmalarının naskısı oldugolduğunuedi.
Özellikle NOKIA nın KVK üzerinde “Aselsan ürünlerini al ama satma “ yönünde bir baskısı olduğu, ve ERICSONN un ise baz istasyonu ürettiği o dönemki operatörler üzerinden bir baskı oluşturduğunu söyledi.Ve son olarak üzerinde son çalışılan modelin büyük ihtimalle dünyanın ilk renkli ekran telefonu olabileceğini söylemişti.

SON SÖZ
Senaryolar çok.Ama sonuçta ülkemiz kendi GSM cihazını üretebilen ilk 9 firma arasında iken bugün bağzı! Yerli! Firmaların ilginç vergi taleplerini görüyoruz.Burda aklıma uzun zaman önce tanıştığım Sanayi bakanlığında çalışmış bir emekli müsteşarın anlattıkları geldi.

“80-90 lı yıllarda Türkiye’de üretilen tv lerin üretiminde %60 ı yerli malzemeler kullanılıyordu. Nasıl mı? TV nin dış tahta kasası büyük olduğundan %40 kanul ediliyor, arkasındaki plastik kapak ta %20 kabul ediliyordu. Geri kalan tüp devre kartı elektrik düzenleyici devreler küçük olduğundan %40 oluyordu “
Düşününce o dönemki yerlilik hesaplaması şimdiye göre gene mantıklıymış!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 26
pectenoid paylaştı.

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 8 (29.06.2015- 05.07.2015)

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi (29.06.2015 – 05.06.2015)

Pazar günlerinin vazgeçilmezi Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi bu hafta da dolu dolu. Buyrun haftanın oyun dünyasında olan bitenlerine ;

• Youtube kullanıcısı “aryoksini” Mario’nun 3 boyutlu versiyonunun Unreal Engine 4 ile yapılmış bir versiyonundan görüntüleri Youtube’a yükledi. Oyun içi kullanılan bütün “asset” ‘ler Unreal ‘ın kendi “asset” marketinden alınma olan oyun gerçekten çok güzel gözüküyor.
http://www.gamespot.com/articles/mario-looks-very-sharp-in-unreal-engine-4/1100-6428479

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Batman: Arkham Knight ‘ın PC versyionu gerçekten de büyük bir harabe olarak çıktı. Fakat bu mod yapanların boş duracağı anlamına gelmiyor. Yeni çıkan bir modda ise oyunu Batman dışında, Red Hood,Harley Quinn, Nightwing, Robin gibi bir çok karakter ile oynayabileceksiniz.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knight-mod-lets-you-explore-gotham-w/1100-6428480/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Nintendo CEO’su Satoru Iwata, şirketin yeni duyurduğu NX kod adlı konsolun çıkışının Nintendo 3DS ve Wii U konsollarına verilen desteği etkilemeyeceğini ve bu konsolları terketmeyeceklerini söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/nintendo-prioritising-satisfying-wii-u-owners-ceo-/1100-6428483/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Mafia oyunlarının yapımcı firması Take Two Interactive ve bağlı olduğu 2K Games, Mafia 3 ‘ün domain ‘ini almış görünüyor. Fakat tabii ki de bunun oyuncuları kandırmak için alınmış olması ihtimal dahilinde olsa da domain’in RockstarGames.com ve Take2Games.com serverlarına bağlı olması da bu ihitmali çok düşürüyor. Ayrıca bu alımın sadece firmaların geleceğe yönelik bir yatırımı olması da ihtimal dahilinde. Bakalım ileriki gelişmeler neler gösterecek. Gerçi Mafia 2 , efsanevi ilk Mafia oyununun yarattığı etkiyi maalesef ki yaratamamıştı.
http://www.gamespot.com/articles/mafia-3-domains-registered-by-take-two/1100-6428484/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Warner Bros.’un Montreal stüdyoları bilindiği üzere Batman: Arkham Origins ‘in arkasındaki firma. Şimdilerde ise yeni bir açık dünya oyunu için hazırlık yapıyorlar. Stüdyonun iş ilanları sayfasında, işe alım için bir çok ilan verildi. İlanlardan birinde yeni nesil konsollar için çıkacak bir IP için çalışmak üzere teknik yönetici kabiliyetlerine sahip biri aranıyor. Bir diğerinde ise açık dünya oyunları için dizayn ve sürüş geliştirme konuları ile ilgili çalışacak eleman aranıyor.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-origins-dev-hiring-for-new-open-worl/1100-6428485/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Hikaye odaklı oyunların en baba yapımcısı Telltale Games, 2014’ün Aralık ayında Minecraft’ın hikaye bazlı oyunu için Mojang ile anlaşma yapıtğını açıklamıştı. Fakat daha sonra her iki firmadan da bu birliktelik ile ilgili bir detay çıkmamıştı. Telltale 29 Haziran sabahı resmi Twitter hesabından “Let Us Tell You a Story...” (Size bir hikaye anlatmamıza izin verin...) şeklinde bir paylaşım yaptı. Bu Twit ile 4-5 Temmuz’da Londra’da yapılacak olan MineCon etkinliğinde oyunun tanıtılması ihtimalini çok yükseltti.
Oyun için Minecon’da beklendiği gibi detaylar paylaşıldı ve bir de video yayınlandı. Video’da da gözüktüğü gibi oyunun grafikleri orijinal Minecraft’a oldukça benziyor. Jesse adlı bir karakteri yöneteceğimiz oyunda , grubumuzla birlikte The Order of the Stone ‘u bulmaya çalışacağız.
http://www.gamespot.com/articles/new-details-for-telltales-minecraft-series-coming-/1100-6428487/
http://oyungezer.com.tr/haber/41934-minecraft-story-mode-un-ilk-videosu-ve-detaylari-geldi

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Sony’den Shuhei Yoshida , The Last Guardian oyununun yapımı için üzerilerinde ekstra bir baskı olduğunu belirtti. GameIndustry International ‘a yaptığı açıklamada , uzun bir yapım sürecinin ardından bu sene E3 ‘de oynanış videosunun gösterilmesi ile oyun hakkında oyuncularda büyük bir beklenti oluştuğunu ve hem Sony hem de oyunun yapımcı takımının üzerine tatlı bir baskı oluştuğunu söyledi. The Last Guardian’ın henüz tam bir tarih açıklanmasa da 2016 yılı içerisinde piyasada olması bekleniyor.
http://www.gamespot.com/articles/the-last-guardian-for-ps3-would-have-been-compromi/1100-6428488/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Mario ve The Legend of Zelda gibi önemli Nintendo oyunlarının yaratıcı ismi Shigeru Miyamoto, Nintendo’nun yeni duyurduğu NX kod adlı konsolun geliştirilmesine katkıda bulunmayacak. Forbes dergisine konuşan Miyamoto, kendisinin tamamen oyun geliştirme odaklı çalıştığını söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/mario-creator-miyamoto-not-working-on-nintendos-nx/1100-6428486/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Eski Bioshock yapımcılarının kurduğu The Deep End Games ‘in Kicstarter projesi olarak başlattığı yeni korku oyunu Perception beklenen yardım seviyesine ulaştı. Yapımcı firmanın 150 bin dolarlık limit koyduğu kampanya toplamda 168 bin dolarlık yatırım aldı. Kickstarter kampanyası bitmesine rağmen yinede hala oyuna yardım etmeyi düşünenler firmanın sitesinden bağışta bulunabilirler. Ayrıca eğer bağış miktarı 340 bin dolar’a gelirse oyuna sanal gerçeklik gözlüğü desteği de gelecek. Eğer miktar 350 bin dolar olursa oyun PS4’e ve XB One’a da çıkartılacak. Oyun şu anda sadece PC için duyurlmuş durumda ve Haziran 2016’da çıkması bekleniliyor.
http://www.gamespot.com/articles/bioshock-veterans-horror-game-hits-funding-goal-ne/1100-6428493/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Uncharted 4: A Thief’s End ‘in yapımcı firması Naughty Dog, oyunun çok oyunculu modunun 60fps olarak çalışmasını hedeflerdiklerini söyledi. Oyunun grafikerinin demo’da göründüğü gibi oladuğunu ve harika gözüktüğünü fakat bu oyunu 60 fps’de çalıştımanın çok zor olduğunu belirtti ve bunun zorluğu nedeni ile oyunun 2015 yerine 2016’da çıkacağını belirtti. Oyununun yapılabilecek en iyi şekilde gözükmesi için çok uğraştıklarını ve fps’deki stabilitenin çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.
http://www.gamespot.com/articles/uncharted-4-multiplayer-targeting-60fps-single-pla/1100-6428495/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Fifa 16 için minimum ve önerilen sistem gereksinimleri açıklandı. Ayrıca oyun için Türçe dil desteği de olacağı kesinleşti. Oyun geçen sene de olduğu gibi çok da güçlü bir sistem istemeyerek oyuncuları mutlu edeceğe benziyor.
http://oyungezer.com.tr/haber/41869-fifa-16-nin-sistem-gereksinimleri-aciklandi-turkce-destegi-onaylandi

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Star Wars: Battlefront’un yapımcı firması DICE’ın halkla ilişkiler sorumlusu Reddit’ten oyunda Death Star haritasının olmayacağını açıkladı. İlk etapta oyunda 12 adet harita olacağı biliniyor, fakat Death Star gibi haritaların DLC’ler ile gelmesi mümkün.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-does-not-have-a-death-star-m/1100-6428497/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• The Elder Scrolls Online ‘ın yaratıcı direktörü Paul Sage, Zenimax Online’dan ayrıldığını açıkladı. Zenimax Online, bu ayrılıktan sonra Paul Sage’in yerini daha önce de The Elder Scrolls IV: Oblivion ‘da da çalışmış olan Rich Lambert aldı. EuroGamer’a göre Paul Sage firmayı Borderlands’in yapımcı firması olan Gearbox Software’e geçmek için bıraktı.
http://www.gamespot.com/articles/elder-scrolls-online-creative-director-quits-to-jo/1100-6428500/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• The Pokemon Company, Candy Crush tarzı bulmaca oyunu Pokemon Shuffle’ın iOS ve Android cihazlar için de geleceğini duyurdu. Oyun Ocak ayında sadece Nintendo 3DS için çıkmıştı ve bugüne kadar dünya çapında 4.5 milyon adet sattı.
http://www.gamespot.com/articles/after-45m-downloads-on-3ds-pokemon-shuffle-coming-/1100-6428501/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Mortal Kombat X'in Temmuz ayında gelecek yeni DLC'sinden bazı oyun içi görüntüler sızdırıldı. Sızırılan videoda Carl Weathers Jax ve Predetor gözüküyor.
http://www.gamespot.com/articles/mortal-kombat-x-leak-reveals-predator-gameplay-and/1100-6428508/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Halo 5: Guardians'ın yapımcı firması 343 Industries, daha önceki açıklamalarında oyun içi satın alma olacağını fakat satın alınan şeylerin yalnızca kozmetik olanlarının online maçlarda kullanılabileceğini söylemişti. Yeni yaptığı açıklama ile de oyun içi satın alınan REQ paketlerinden çıkan eşyaları kullanmak için ise belli bir REQ seviyesine ve enerjisine ihtiyaç duyulacağını, paketten çıkan her eşyanın anında kullanılamaycağını belirtti. Ayrıca bu REQ paketleri sadece satın alınmayla değil oyun içinde biriktiridğiniz REQ puanları ile de açılabiliyor. Oyun 27 Ekim'de XB One'a özel olarak çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-guardians-dev-clarifies-how-microtransactio/1100-6428510/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Sniper Elite oyununun yapımcı firması Rebellion Games, sanal gerçeklik gözlükleri ile oynanacak ve 1998 yılında yapılmış olan Battlezone adlı oyunun yeniden yapılmış halinin bir fragmanını yayınladı. Battlezone strateji-FPS tarzında olan bir oyun.
http://www.gamespot.com/articles/sniper-elite-dev-remaking-1998-fpsrts-battlezone/1100-6428511/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• GTA 'dan ilham alınarak yapılan ve macera türündeki bir oyun olan Retro City Rampage, MS-DOS 'a port edilecek. Vblank tarafından portlanacak oyun Intel 486 bilgisayarlarda çalışacak, 3.7MB alan kaplayacak ve 4MB Ram isteyecek. Ayrıca oyunun PC ve Mac versyionlarına sahip olanlar bu porta bedava sahip olacaklar. Oyun şu anda PC,PS4,PS3,PS Vita, Wii, 3DS ve Xbox 360 platformlarında mevcut.
http://www.gamespot.com/articles/gta-inspired-retro-city-rampage-being-ported-to-ms/1100-6428513/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Bu ayın başlarında Valve, Steam Machine'ler için ön sipariş başlatmıştı. Ve ilk ön sipariş dalgasında sipariş verenlere Steam Machine'lerine 1 ay erken kavuşma şansı veriliyordu. Ve Valve'ın açıklamalarına göre ilk dalgadaki cihazlar tamamen satılmış durumda. Steam Machine'leri ilk dalgada ön sipariş verenler makinelerine 10 Kasım yerine 16 Ekim'de sahip olacaklar. Ön siparişler ise Steam üzerinden devam ediyor.
http://www.gamespot.com/articles/preorders-for-early-launch-of-steam-hardware-sold-/1100-6428512/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Naughty Dog firmasının Uncharted oyununda ana karakter Nathan Drake 'e sesini veren sanatçı Nolan North, Uncharted 4: A Thief's End 'in Uncharted serisinin şimdilik son oyunu olacağını ama Naughty Dog'un The Last of Us 2 'nin yapımına devam ettiğini söyledi. Acaba bunu söyleyerek bir pot mu kırmış oldu önümüzdeki günlerde göreceğiz ama The Last of Us 'da ana karakterlerimizden biri olan Joel 'e ses veren sanatçı Troy Baker ise şimdilik devam oyununu yapıp yapmayacaklarını bilmediğini, fakat yaparlarsa Naughty Dog ekibinden yaratıcı direktör Druckmann ve oyun direktörü Straley'e güvendiğini belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/the-last-of-us-2-in-the-works-at-naughty-dog-says-/1100-6428514/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Batman : Arkham Knight 'ın PS4 sürümünde leaderboard sorununu ortadan kaldırmak için bir yama yaınlandı.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knight-ps4-patch-fixes-broken-leader/1100-6428523/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Uzay simülasyon oyunu Star Citizen'ın yapımcı firması Cloud Imperium Games 400 dolara satın alınabilen büyük bir gemiyi piyasaya sürdü. Adı "Starliner" olan gemiyi Star Citizen'ın web sitesinden satın alabilirsiniz.
http://www.gamespot.com/articles/400-star-citizen-ship-announced-see-images-and-get/1100-6428525/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Star Citizen oyununun FPS modu olan Star Marine bir dahaki açıklamaya kadar askıya alındı. Bunun nedeni olarak da teknik ve oynanış ile ilgili sorunlar gösterildi.
http://www.gamespot.com/articles/star-citizens-fps-mode-delayed-indefinitely/1100-6428528/
• Rockstar Games, 1 hafta sonra GTA V 'e yeni bir DLC geleceğini duyurdu. Tüm platformlara aynı anda gelecek DLC 'nin adı ise III- Gotten Gains Update: Part Two olacak. GTA V'in Online moduna etki edecek mod ile oyuna yeni arabalar, silahlar ve eşyalar eklenecek. DLC 8 Temmuz'da çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/gta-5-getting-new-guns-cars-and-gear-next-week/1100-6428530/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• EA Sports yeni golf oyunları Rory Mcllroy PGA Tour için bir fragman yayınladı. Fragmanda oyundan bir çok kare gösterilirken, EA 'in yeni sistemi "making a point to call out" da dikkatleri çeken bir nokta oldu. Bu özellik ile oyundaki delikler arasındaki geçişte hiç bir şekilde yüklenme ekranı olmuyor. Oyun 14 Temmuz'da piyasaya sunulacak.
http://www.gamespot.com/articles/watch-first-raw-gameplay-for-eas-new-pga-tour-game/1100-6428531/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• ABC Australia 'ya göre son 4 ay içerisinde Avusturya'da tam 220 oyun yasaklanmış. Yasaklamalardaki fazlalığın nedeni ise Avusturya'nın International Age Rating Coalition(Uluslararası yaş aralığı komisyonu) adlı yeni bir oyun değerlendirme sistemine geçmiş olması, Mart ayından beri bu sistemin pilot üyesi olan Avusturya'da o tarihten bu güne 150 bin adet oyun değerlendirilmiş. Ayrıca sistemin tam olarak nasıl bir değerlendirme kıstaslarına sahip olduğu henüz bilinmiyor. Yasaklanan çoğu oyun mobil oyunlardan olsa da içlerinde Hotline Miami 2 ve de Saints Row 3(bazı sahneleri) gibi oyunlar da mevcut.
http://www.gamespot.com/articles/220-games-have-been-banned-in-australia-in-the-pas/1100-6428534/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Amazon Meksika resmi olarak 30 Haziran 'da açıldı. Ve enteresan bir şekilde Amazon Meksika'dan sipariş edilen ilk ürün, Nintendo'nun konsolları ile etkileşime geçebilen ve efsane olmuş karakterlerinin figürlerinden oluşan serisi Amiboo oldu. Bu satılan Amiboo figürü ise Fire Emblem serisinden "The Ike" oldu.
http://www.gamespot.com/articles/fire-emblem-amiibo-was-first-item-sold-on-amazon-m/1100-6428539/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• E3 2015 Game Critic Awards( E3 2015'in en'leri) için adaylar belli oldu. Galipler ise 7 Temmuz'da açıklanacak. Tam listeyi linkte görebilirsiniz. Benim E3 2015'deki favorilerim Fallout 4 ve Star Wars: Battlefront.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-fallout-4-lead-e3-2015-award/1100-6428540/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Minecraft'ın yapımcı firması Mojang, Minecraft'ın PC için tam 20 milyon kopya sattığını duyurdu.
http://www.gamespot.com/articles/minecraft-sells-20m-on-pc-new-console-patch-lets-y/1100-6428544/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Bethesda 'nın E3 2015'de duyurduğu ve çok büyük ilgi gören mobil oyunu Fallout Shelter için yeni bir güncelleme geldi ve bu güncelleme ile birlikte oyuna Fallout 4 'den Preston Garvey isimli bir karakter katıldı. Karakter ile birlikte, yine o karakterin silahı olan Laser Musket isimli tüfek de kullanılabilir hale geldi. Karakter ve silah, oyunda hem kazanılan hem de gerçek para ile satılan "Lunchbox" 'lardan çıkacak. Oyun şu anda sadece iOS işletim sistemli cihazlarda mevcut fakat yakında Android için de geleceği belirtilmişti.
http://www.gamespot.com/articles/first-fallout-4-character-comes-to-fallout-shelter/1100-6428546/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Just Cause 'un yapımcı firması Avalanche Games'den oyun direktörü Roland Lesterlin yaptığı açıklamalarda, yeni çıkacak olan oyunları Just Cause 3 'ün ellerinden geldiğince mod'lamaya açık olması için uğraştıklarını belirtti ve hatta yapılan modların konsollarda da çalışmasını sağlamayı düşündüklerini ekledi.
http://www.gamespot.com/articles/just-cause-3-dev-thinking-about-bringing-mods-to-c/1100-6428547/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• 2K Games, strateji oyunları Civilization: Beyond Earth için bu yılın sonlarında "Rising Tide" adlı bir DLC yayınlanacağını duyurmuştu. Mayıs ayında yapılan bu duyurunun ardından DLC ile ilgili bir haber gelmemişti, fakat E3 2015'de bir fragmanı yayınlanmıştı. Yeni yayınlanan video ise oyunun oynanışını gösteriyor, ve bu video E3 2015'de zaten kapalı kapılar arkasında bazı kişilere de gösterilmişti.
http://www.gamespot.com/articles/watch-civilization-beyond-earths-rising-tide-expan/1100-6428549/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Bildiğiniz üzere Fallout 4'ün sınırlı sayıda piyasaya çıkacak özel koleksiyon sürümü, Fallout oyunlarında ikon haline gelmiş olan kol bilgisayarı Pip-Boy ile birlikte gelecek ve akıllı telefonunuzu yerleştirerek kullanabileceksiniz. Fakat bir Fallout hayranı ve aynı zamanda bir Reddit kullanıcısı olan TheMCV, dışı tamamen 3D yazıcıdan oluşan ve içerisinde Raspberry Pi bulunan bir Pip-Boy yapmayı başarmış. Bu Pip-Boy ile içerisinde yüklü olaran Google Maps API kullarak lokasyonunuzu bile görebiliyorsunuz. Fakat bu Pip-Boy oyunlardakinin aksine maalesef ki klavye yardımı ile kontrol edilebiliyor.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-fan-creates-a-real-world-pip-boy/1100-6428552/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Dark Souls serisi ve Bloodborne'un yapımcı firması From Software E3 2015'de Dark Souls serisinin yeni oyununun 2016'da piyasaya çıkacağını açıklamıştı. 1 Temmuz'da yaptığı açıklama ile de Dark Souls oyunlarının bu güne kadar dünya çapında toplam 8.5 milyon adet sattığını açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/with-dark-souls-3-coming-entire-franchise-reaches-/1100-6428561/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Call of Duty serisinin yapımcı firması Activision'ın CEO'su Eric Hirshberg, Game Informer 'a verdiği röportajda, Remastered(tekrar yapılan) oyunların eğer iyi bir şekilde yapılırsa çok iyi olabildiğini söyledi. Bunlara ek olarak eğer remastered versiyonları iyi yapabilecek bir grup bulunabilirse Modern Warfare 1 ya da Black Ops 1'i oynamak isteyebileceğini, şu ana kadar bir duyuru yapmadıklarını ama eski CoD oyunlarından bazılarının remastered versyionlarını çıkartmayı ciddi ciddi düşündüklerini ve bunun hakkında devamlı konuştuklarını söyledi. Yani genel olarak bu röportajdan Activision'ın da yakın bir zamanda eski bir CoD oyununu yeniden yapabileceğini çıkartabiliriz.
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-xbox-oneps4-remasters-possible-activi/1100-6428565/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Sony, PS4 için 2.55 güncellemesini yayınladı. Yeni bir özellik ya da servis içermeyen güncelleme ile PS4'lerin işletim sistemi ve mevcut servisler daha stabil çalışacak.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-255-update-out-now/1100-6428563/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Dead or Alive 5 adlı dövüş oyunu bu yılın Mart ayında PC için piyasaya sunulmuştu fakat oyunun yapımcı firması Team Ninja oyunun çok oyunculu modunun Haziran ayında piyasaya sürüleceğini belirtmişti. Takvimler 1 Temmuz'u göstermesine rağmen hala oyunun çok oyunculu modu gelmiş değil, fakat bunun yerine Team Ninja'dan oyunun çok oyunculu modunun ertelendiğine dair bir açıklama geldi. Açıklamada tüm DoA 5 oyuncularında özür dilediklerini, teknik aksaklıklar yüzünden oyunun çok oyunculu modunu bir süre daha erteleyeceklerini söylediler. Ayrıca oyunun web sitesini de yeni bir tarih belirledikten sonra güncelleyeceklerini de eklediler.
http://www.gamespot.com/articles/dead-or-alive-5-last-round-pc-online-play-delayed-/1100-6428564/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Street Fighter 5 oyununun yapımcı firması Capcom'dan Matt Dahlgren yaptığı açıklama ile oyun içerisinde yeni bir özellik ya da karakter açmak için herhangi bir bedel ödemeyeceğimizi belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/street-fighter-5-wont-make-you-buy-another-disc-to/1100-6428566/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Aynı geçen sene olduğu gibi Rockstar Games, GTA V 'in online modu için 4 Temmuz(Amerikalı'lar için bağımsızlık günü) temalı bir güncelleme yayınlayacak. Oyunun haritası üzerindeki dükkanlardan satın alabileceğiniz bağımsızlık günü temalı eşyalar, araçlar oyuna eklendi. Ve buna ek olarak 6 Temmuz'da yapılacak bütün online görevler 2 katı RP kazandıracak. Bu güncelleme 8 Temmuz'da oyuncularla buluşacak.
http://www.gamespot.com/articles/gta-5-celebrates-4th-of-july-with-double-xp-firewo/1100-6428567/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Naughty Dog'un aksiyon-macera odaklı serisi Uncharted'ın son oyunu Uncharted 4: A Thief's End için E3 fuarında kısa bir oynanış videosu yayınlanmıştı. 1 Temmuz itibari ile de 17 dakikalık büyük bir oynanış videosu yayınlandı.
http://www.gamespot.com/articles/uncharted-4s-epic-e3-video-gets-extended-version-w/1100-6428570/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• NaturalMotion firmasının yaptığı ve 2012'de piyasaya sürdüğü mobil yarış oyunu CSR Racing oyunun yenisinin geleceği firmanın üst şirketi Zynga tarafından açıklandı. CSR Racing, 2012 yılında ilk defa piyasaya sürüldüğünde çağının üzerinde grafikleri ile oyuncular tarafından büyük ilgi görmüş ve bugüne kadar toplam 130 milyon kez indirilmişti. Firma devam oyunu CSR Racing 2 için iPhone 6'dan alınmış oyun içi görüntüler de yayınladı. Oyun gerçekten de yine çağının üzerinde grafiklere sahip gibi gözüküyor, buradan da artık mobil oyunlarında da PC ve konsol grafiklerine ne kadar yaklaşabileceğini görmüş oluyoruz.
http://www.gamespot.com/articles/console-like-graphics-come-to-mobile-with-new-raci/1100-6428573/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Bilindiği üzere Call of Duty serileri tek kişilik oynanış ve hikaye bakımından oyunculara çok bir şeyler sunmaz. Fakat oyunun yapımcısı Treyarch’a göre bu sene bir şeyler değişeceğe benziyor. Stüdyo lideri Mark Lamia ve tek kişilik senaryo direktörü Jason Blundell, Polygon’a yaptıkları açıklamalarda oyunun senaryosunun çok detaylı olacağını ve oyun içinde oyunun detaylarının da bulunduğu bir wiki tarzı ansiklopedinin de olacağını söylediler. Açıklamalarında bunlara ek olarak, Black Ops 3’daki senaryonun bu zamana kadar yaptıkları en büyük senaryo olduğunu da belirtti. Oyunun genel odak noktası olarak gelecekte geçeceğini biliyoruz fakat oyunun senaryo kısımında hikayeye bağlı olarak günümüzden daha eski dönemlere de dönebiliriz. Oyun 6 Kasın ‘da piyasada yerini alacak.
Call of Duty 3 için ön hikayenin anlatılacağı bir çizgi roman serisi çıkacak. Dark Horse Comics tarafından çıkartılacak çizgi roman serisi “elite squad” adındaki sibernetik askerlerin maceralarını konu alacak. Kasım ‘da çıkması planlanıyor.
http://www.gamespot.com/articles/black-ops-3-dev-talks-making-its-story-deeper-more/1100-6428585/
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-black-ops-3-getting-its-own-prequel-c/1100-6428616/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• E3 2015’de görülen oyun içi görüntülere bakıldığında oyun dünyasından çoğu kişi Star Wars: Battlefront’un normal Battlefield oyunlarının Star Wars temalısı olanı gibi göründüğünü düşünüyor. Oyunun yapımcısı DICE’ın aynı zamanda Battlefield serilerinin de yapımcısı olduğu düşünüldüğünde bunun olabilme olasılığının yüksek olduğu bir gerçek. Fakat DICE’ın genel müdürü Patrick Bach, The Guardian’a yaptığı açıklamalarda Battlefront’un Battlefield serilerinden farklı olması için uğraştıklarını, Star Wars oyunu hayranlarının Battlefield serisinin hayranlarından farklı olduklarını bildiklerini ve bunun için de oyunun Battlefield serisinden farklı olacağını söyledi. Ayrıca oyuncuların sadece oynanış videoalrında gözükenlere aldanmaması gerektiğini, oyunu oynayanların da söylediği gibi oyunun Battlefield serilerindeki oynanıştan farklı olduklarını gördüklerini ekledi. Star Wars :Battlefront, 17 Kasım’da raflardaki yerini alacak.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-dev-we-did-not-want-this-to-/1100-6428586/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Valve’ın düzenleyeceği Dota 2 turnuvası 15 milyon dolarlık ödül havuzuna erişti. 2014’deki turnuvaya bakıldığında ödül havuzu 2014 yılına göre 11 milyon dolarlık bir artış sağladı. The Compendium adlı dünya Dota 2 turnuvası 3-8 Ağustos tarhilerinde Seattle’daki Key Arena’da düzenlenecek, turnuvanın biletleri satışa çıktıktan 10 dakika içerisinde tükenmişti.
http://www.gamespot.com/articles/dota-2-international-hits-prize-pool-milestone-exc/1100-6428588/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Asyalı iş analiz grubundan birine göre PS4 ve XB One’ın Çin’deki satışları Sony ve Microsoft’un yüzünü güldürmedi. Analiz grubu Niko Partners ‘a göre 2 konsolun Çin’deki toplam satışı adeti 550 bin. Çin’in 1.35 milyarlık nüfusu göz önüne alındığında açıkça görülüyor ki satışlar hiç iyi değil.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-and-xbox-one-sales-in-china-may-disappoint-ana/1100-6428593/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Assassin’s Creed oyunlarının yaratıcısı Patrice Desilets, yeni oyunu Ancestors: The Humankind Odyssey hakkında Kotaku’ya açıklamalarda bulundu. Oyunun Assassin’s Creed’in Civilization’ın teknoloji ağacının katılmışı gibi olduğunu belirten Desilets, oyunda insan ırkının başlangıcını konu aldığını söyledi. Oyun üçüncül kamera bakış açısına sahip bir aksiyon hayatta kalma oyunu olacak ve söylediğine göre strateji öğeleri ile bezeli olacak. Oyun şu anda Desilets’in yeni oyun stüdyosu Panache Digital Games tarafından yapılıyor ve henüz çıkış tarihi belli değil.
http://www.gamespot.com/articles/civilization-tech-tree-meets-assassins-creed-is-th/1100-6428599/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Risen ve Gothic oyunlarının yaratıcı firması Pirhana Bytes yeni açık dünya RPG oyunu “Elex”’i duyurdu. Oyun hakkında detaylı bilgiler olmamasına rağmen oyunun yapımcıları Pirhana Bytes ve Nordic Games ‘in yaptığı en detaylı ve en güzel oyun olduğunu söylüyorlar. Oyun hakkında daha detaylı bilgilerin Ağustos ayında düzenlenecek Gamescom fuarında açıklanacağı tahmin ediliyor.
http://www.gamespot.com/articles/new-pcxbox-oneps4-post-apocalyptic-open-world-rpg-/1100-6428598/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Valve oyunları Team Fortress 2 için büyük bir güncelleme yayınlayacak. Yapılacak güncelleme ile Gun Mettle adında bir mod sunacak. 3 ay sürecek olan mod ile oyunculara belli mücadeleci görevler verilecek ve bunların sonucunda çeşitli ödüller verilecek. Ödüller ile verilecek silahlar ise tamamen kişiye özel olacak, yani diyelim X silahı var bu silah bir çok kullanıcı tarafından kullanılabilecek fakat her birinin küçük görünüş farklılıkları olacak, böylece çok ufak da olsa oyunculara kendini özel hissettirme amacında. Bu özel moda katılmak ise cebinizden maalesef ki 6 dolar çıkacak. Bunlara ek olarak oyuna yeni bir harita eklenecek ayrıca oyuncuların kendi tasarladığı haritalar da oyuna eklenecek. Son olarak ise oyuna kazanabileceğiniz yeni başarımlar ve oynanıştaki değişiklikler de gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/major-team-fortress-2-update-brings-new-challenges/1100-6428617/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Batman: Arkham Knight için ilk hikaye odaklı DLC 14 Temmuzda yayınlanacak. Bu DLC, Batgirl karakteri üzerine yoğunlaşacak ve 7 dolar ‘dan piyasaya çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knights-first-dlc-gets-release-date-/1100-6428630/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Sony’nin servisi PSN bu hafta yine belirli zamanlarda bağlantı sorunları yaşadı. Sony yaptığı açıklama ile sorunlardan haberdar olduklarını ve çözmek için uğraştıklarını açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-ps3-again-experiencing-psn-issues/1100-6428632/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Fallout Shelter’ın Android için Ağustos ayında geleceği oyunun yapımcı firması Bethesda Softworks tarafından açıklandı. Şu ana kadar sadece iOS işletim sistemli cihazlar için gelen oyun, büyük bir beğeni kazanmıştı.
http://oyungezer.com.tr/haber/41932-fallout-shelter-android-e-ne-zaman-cikacak

Mario Looks Very Sharp in Unreal Engine 4

Watch Mario run around a beautiful space station rendered with Unreal Engine 4.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

GP (GPFP5W5VVTR-2C1) 5V 4.5W Solar Panel Şarj Cihazı

Arkadaşlar merhaba,
Bu incelemede bir süreden beri benim için ciddi bir soruna çözüm olacağını ümit ettiğim bir ürünü inceleyeceğim.
Kampta veya uzun süreli bisiklet turlarımda gps yada telefonumun şarjı konusunda her zaman ciddi sıkıntılar oluyordu. Bunun çözümü olarak bir powerbank almıştım. Ancak buda kısa vadeli bir çözüm oldu. Özellikle 7-8 günlük kamplarda birden fazla kişi olduğunda en iyi powerbanklar bile çaresiz kalıyordu. Uzun süre boyunca aliexpress yada dx gibi sitelerde güneş panelli şarj cihazlarını inceledim. Ancak teknik veriler konusunda şüphelerim olduğundan ve ürünü görmeden almak istemediğim için Türkiye’den temin etmeye karar verdim.
Ürünü Kadıköy Yazıcıoğlu İş Hanında bodurum kattaki Birikim Pilleri nden satın aldım.
Not :Satış fiyatı 140 tl civarı.Ama fiyat doların eski kuru üzerinden .Yeni ürünlerde fiyat farklı olabilir.
Ürün GP Batteries firmasının üretmiş olduğu güneş enerjili şarj cihazı.
Cihazın teknik verileri:
Marka GP
Model :GPSP1.5W5VTR-2C1
Kimyası :Lithium-ion, Li-ion, Lityum iyon
Çıkış Değerleri :5V 4.5W 890mA
Ağırlık :252 gr
Ebatlar :195 x 130 x 35 mm (Katlanmış iken), 195 x 835 x 1 mm (Açık iken)
Renk :Siyah
Şarj edebileceği cihazlar :micro usb ile şarj olan tüm seriler
Genel yapı: Ürün çok ince plastik bir katman içerisine panelleri gömülmüş halde. Voltaj kontrol devresi oldukça sağlam plastik bir kutu içinde panellere bağlı.
Paneller katlandığında en üst parçadaki mıknatıs ile cüzdan gibi kapalı kalıyor. İlave bir lastik, kilit vs ye gerek kalmıyor.
Üründe sabit 1,5 m dişi ucu bulunan usb kablo var.Ayrıca kutu içeriğinde USB mikro Usb çevirici kısa kablo var. Kablo kalitesi oldukça tatmin edici.
Olumlu Yönleri:
Ürün tahminimden çok daha hafif Tartma imkanım olmadı ama 252 gr dan daha hafif izlenimi veriyor.
Paneller yarı esnek. Âmâ cam gibi kırılabilir izlenim vermiyor. Teorik hesaplamalarda 5000 mah lih bir power bankı tahminen 6 saat civarında dolduracağını hesaplıyorum. Âmâ bu güneşin açısı ve günün saatine göre değişebileceğinden çok genel bir yorum.
Ayrıca ürünün dört köşesinde bulunan delikler yardımıyla sırt çantasına asılması mümkün.
2 puanı neden kırdım: Genelde bu tür ürünlerde telefonu yada powerbankı koymak için bir yan cep olur.Bu üründe olmaması bir dezavantaj.
Ürünün ince plastik yapısı nedeniyle uzun süreli kullanımda plastiğinin yorğunluk nedeniyle deforme olması endişem var.Bu nedenle ilave destek için arka kısmını komple duct tape ile yapıştırmayı düşünüyorum.

Ölçümler:Yaptıgım ölçümlerde en fazla 560 ma çıkış değeri aldım.Bunda panellerin güneşe açısı ve ölçümü öğleden sonra saat 15:00 civarında yapmış olmamın etkisi olabilir.
Bu incelemede ürünü kullandıkça verimi hakkında değerlendirme yapacagım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 14