#akış #rcmodel Uzun yıllar önce almış olduğum stock copter-x 450 bazı sağlık sebeplerinden dolayı çok uzun zaman kenarda yattı. Ben de geçen yıl niyet edip yeniden giriştim hobiye ufak bir kırım oldu, kırım sonrasında emin olamadığım bazı parçaları da yeniledim. Bu hafta yeniden tüm ayarlarını baştan yaptım emin olarak hazmederek ve bu sabah ilk uçuşa çıktım özellikle hava sakin diye. Uçuşu gerçekleştiremedim bir sorun var ve anlam da veremedim. Zeminden kesilmeye başlayınca saat yününde spine baaşladı bir kaç deneme sonrasında ise anlamsız yere motor holddan normale alınca sanki yakıtlı motormuş gibi düşük devirde tutmaya başladı kendini. Aramızda @yasinc 'nin hobiyle ilgilendiğini biliyorum takip ediyorum, videolarını da izlemiştim youtube'da belki bir tavsiyesi olur doğrudan bilgiye ulaşabilirim diye düşündüm. Eğer aramızda başka ilgilenenler de varsa yorumlarına açığım. Durumla ilgili videoyu da ekliyorum. Çok teşekkür ettim şimdiden.https://youtu.be/C-mzIBos_2o

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Player 1 @player-1

  Kuyruk motorunda sorun var. kuyruk trim ayarı imkanı varsa biraz arttırın.

  • Player 1 @player-1

   Bu RC helikopterler büyük görünmelerine rağmen açık alanda uçurmaya çok müsait değiller. Dengeleyiciler dijital değil, analog olduğundan dolayı rüzgarda çok kolay kontrolü kaybetmek mümkün.

  • Seçkin @nemesis8

   @player-1 Biraz denedim ama trimle falan olacak şey değil, zaten ben de anlam veremeyip iyice riske atmadan toplandım. gyro elektronik aslında ama belki dediğiniz gibidir. Bir de kapalı ortamda hiç güvenemem kendime bu boyutta ve ciddiyette bir aletle sanırım.

  • Player 1 @player-1

   @nemesis8 Ana pervanenin altında ucunda ağırlıklar olan çubuklar var. Dengeyi onlar sağlıyor. Dolayısıyla hafif rüzgarda hemen savrulabiliyor.

   Sol joystick'i (sanırım) tam sağ yapınca hala anı yöne mi dönüyor kontrol edin. Hala aynı yöne dönüyorsa arka motorda sorun var demektir.

  • Seçkin @nemesis8

   @player-1 Tamamdır, mutlaka deneyeceğim sonucu da yazarım buraya. Kuyrukta motor yok bu arada kayış aktarmalı söylemeyi unutmuşum.

  • YasinC @yasinc

   @player-1 450'ler de arkada motor olmaz ya kayış aktarma yada torq tube vardır. Servo ile kuyruk rotoru kontrol edilir. Kuyrukta motor olanlar genelde basit oyuncaktır.

 • YasinC @yasinc

  Öncelikle heli mekanik olarak tam ayarlanmalı kesinlikle main rotora bağlı servo ve rudder ile ilgili trim verme sakın. Özellikle rudder'a kesinlikle trim verilmez gyro sapıtır.

  Gyro ters kontrol veriyor büyük olasılık ile, motorun elektrik bağlantısını söküp heliyi saat yönünün tersine doğru elle dahi hareket ettirsen kuyruktaki pal açısının artıp artmadığını kontrol etmeni öneririm.
  Eğer hareket yok ise gain'i çok az arttır. Gyro nedir bu arada futaba 401 mi?
  Bu arada imkanın var ise flybar dan kurtul 🙂

  • Seçkin @nemesis8

   @yasinc öncelikle uzun açıklaman için teşekkür ederim. Her şeyi anlayıp denemek için bile muhtemelen bir kaç sorum olacaktır size o nedenle kusura bakmayın lütfen. Öncelikle şunu belirteyim üstünde ki çoğu şey stock ve yavaş yavaş kritik şeyleri değiştirmek istiyorum zaten. Geçen yıl kit ile gelen gyro saçma sapan davrandığı için hobbyking'in $13-$15'lık bir gyrosunu almıştım(biz de isteriz tabi futaba ama öğrenci olunca...). Bugün benim de aklıma geldi gyronun ters komut verme olasılı bende sahadayken gyro üzerinden reverse yaptım ama yinede düzelmedi. Dediklerinizi bugün yarın oturup baştan temiz kafayla bir daha kontrol edeceğim. Bir de temiz bir ikinci el veya ucuz yollu sıfır kumanda bulsamda şu kit ile gelenden kurtulsam yoksa başıma bela olacak, ne adam akıllı davranıyor ne de bilgisayar görmüyor ayarlarını yapayım veya simülasyon için bağlayayım. Tekrardan çok teşekkür ettim, sağolun 😀 .

  • YasinC @yasinc

   @nemesis8 Takıldığın yerde yardımcı olmaya çalışırım. Bulabilirsen eski de olsa spektrum dx7 çağ atlatır. Trex 500'den, Trex 700'e kadar sorunsuz kullandım bu kumandayı 🙂

   Tavsiyem flybarless'e çevirmen olur. Kafa da baya parça azalır verim yükseliyor. Yapacağın tek masraf ünite masrafı ki uygun fiyatlı ünitelerin dahi performansı çok iyi artık. Tabi flybarless için o kumandanın değişmesi gerekir.

   Kuyruğu dediğim yöntem ile test edersen en azından gyronun çalışıp çalışmadığını görebilirsin. Sonrası teşhis daha kolay olur.

   Rica ederim burada oldukça cevaplarım çekinme hiç. 🙂

#akış Merhabalar.Bir tane materyal arşivim var, Haliyle bir klasör altında 10 klasör o dosyaların her birinin içerisinde başka 10 ar klasör ve o dosyaların her birinin içerisinde 1 tane materyal dosyası var. Elimde ki materyal dosyaları ".vismat" fakat benim bunları ".vrmat" haline getirmem gerekiyor. Klasörün altında başka klasör olmadığı durumlarda CMD de "cd klasör konumu" sonrasında " ren *.vismat *.vrmat" yaptığımda o klasörün içerisinde ki tüm .vismat dosyaları .vrmat dosyası haline geliyor ama benim şu an bulunduğum durum için işlemiyor. Bu konulardan anlayan biri yardımcı olabilir mi acaba? Uzuncada yazdım umarım anlaşılmıştır. Şimdiden teşekkür ettim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış Selamlar herkese. Az önce başıma çok çok kötü bir olay geldi.1-1.5 yıldır bilgisayarı formatlamıyordum ve artık bilgisayar da biraz şiştiği için formatlayayım dedim. Mimarlık öğrencisiyim ve tahmin edebileceğiniz gibi bol bol dijital içerik üretiyorum. Sürekli biten işleri arşivleyip harddiske yedek alıyor, bu sefer de aynısın yaptım ve formatladım bilgisayarı. Gelin görün ki şu an harddiskimde son 3 yılın arşivini bulamıyorum. Başımdan kaynar sular boşalıyor. Var mıdır bir çaresi benim bilmediğim paylaşırsanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15

#akış #Yazılım Merhabalar. Bu yazılım işlerinden hiç anlamıyorum daha önce niyet ettiysem de bir türlü bulaşamadım o tarafa. Google sketchup ın 3d Warehouse sitesinden ücretsiz modeller indirebiliyorum. Hatta insanlar koleksiyonlar oluşturuyorlar ve çok daha verimli oluyor iyi modeller bir araya toplanınca ama örneğin bu modellerden bir koleksiyonda 1000 adet var ve tabi ki tek tek indirmek ölüm onun yerine ihtiyaç duydukça indiriyorum. Tahmin edebileceğiniz gibi bu biraz yaptığım işin verimini düşürüyor sayfa yüklenmesi, dosyanın indirilme süresi, doğru dosya konumuna yerleştirilmesi vesaire vesaire. Bu koleksiyonun linkini kullanarak o koleksiyonda ki tüm modellerin indirme bağlantısını bana verebilecek bir yazılım oluşturmak istiyorum sanırım bunlara "script" deniliyor. Yanlışım varsa düzeltin lüttfen. Sonrasında bu bağlantıları da bir download menager yardımıyla indirmeyi planlıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek yol gösterebilecek birileri var mıdır aramızda? Buraya kadar sabredip okuduğunuz için teşekkür ederim. Örnek bir koleksiyonun linkini bırakıyorum : https://3dwarehouse.sketchup.com/collection/70de4e18-a8ac-41c6-b8c4-d8ec94ba12c3/Scandinavian

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış Evdeki farkli bir bilgisayara daha gta v yüklemesi yapacağım ama farklı bir epic hesabı üzerinden.Tekrar indirme yapmamak için kendi bilgisayarımdan dosyaları kopyalasam olur mu? Eğer mümkünse hangi dosyaları kopyalamak gerekir bilen var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış Döviz alış satışlarınızı nereden gerçekleştiriyorsunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

#akış Var mıdır aramızda Flight Simulator X kullanan?

BeğenFavori PaylaşYorum yap