#akış Merhabalar, bir masaüstü bilgisayar için ssd alacağım. İçerisinde şu an sadece 1tb hdd var ve haliyle windows 10da epeyce sıkıntı çıkarıyor şu an, tabi gelmekte olan bir de windows 11 var. Bu sebeple bütçeyi de zorlamamak adına 120gb bir ssd alsam yeterli olur sistemi rahatlatmak için düşünüyorum. Sizce bu bilgisayar için bir m2 mi yoksa 2.5inch bir ssd mi almak daha mantıklı olur? Tavsiyelerinize açığım. Bir de bu anakart sata 3 sanırsam bir yerde yazdığını bulamadım ama...
https://support.hp.com/tr-tr/document/c05443455

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • KRAK3NN @passenoir

  120gb zaten çok büyük olmadığı için m2 almaya gerek yok bence 2.5 sata her türlü iş görür HDD'den sonra.

 • R.Burak Sertel @aceleciburak

  anakart bu şekilde ise kesinlikle önbellekli bir Nvme M2 SSD çok daha mantıklı olacaktır. uçuk ürünler seçmeyede gerek yok Kingston A2000 500 GB // Kioxia Exceria 500 GB Nvme gibi önbellekli ssdler uzun ömürlü olur anakartın sağ üst kısmında ramlerin ve sata portların yanında o kısıma da intel AX210 Wifi 6E + BT 5.2 modülü eklenir anten braketi ile beraber kasa hem modern hemde upgrade edilmiş olur.

  • KRAK3NN @passenoir

   Allahtan masraf yapmak istemiyorum demiş arkadaş 🙂

  • R.Burak Sertel @aceleciburak

   @passenoir yıllardır bu işi yapan daha önceleri 5 yıl aktif satış yapmış şimdilerde ise IT tarafında çalışan birisi olarak evet bugün için bütçe sıkıntısı ile iş yapılıyor ama ülkenin durumu ortada sonra geriye dönüp bakılıyor keşke iyisini ve 3-5 daha fazla verseydim kapasiteli olanını alsaydım oluyor. 2000 yılından beri sektörde olduğum için durum bu. bir yerden kaçılır ama 3-5 ay sonra kapasite yetmez bu sefer iki kat masraf olur ilk yatırım maliyeti katlanır.

  • Seçkin @nemesis8

   Kasa zaten linkteki gibi dolu ben sadece fazladan ssd eklemek istiyorum. Tesekkur edrim yine de inceleyecegim.

  • Alptekin @alptekinck

   @aceleciburak o kadar masraf göze alındıktan sonra anakart işlemci değiştirilir zaten.

  • R.Burak Sertel @aceleciburak

   @alptekinck pazardan limon mu alıyoruz anakart işlemci değişşin saçma mantık eli yüzü düzgün anakart işlemci ki bu sistemdeki ram 2400/2666 Mhz dir onunda değişmesi lazım derken 3500 - 4000 TL masraf çıkar. halbuki 350 - 450 TL lik 250 GB lık bir NVme ile sistemin ömrünü uzatmak varken DDR5 arefesinde böyle sistemlerde tümden upgrade mantıksız.

  • Alptekin @alptekinck

   @aceleciburak 2400mhz ramin nesi var niye değişsin yahu 😀 3600+b450 kombini 2000-2500 lira civarına zaten. günlük kullanım için m2ye fark ödemek yersiz. ddr5 kimin umrunda? çok garip yaklaşımlar. adamın uçuk kaçık bir ihtiyacı olsa zaten kurumsal kasa kullanıyor olmazdı. ben sadece böyle bir sisteme wifi kartı gibi 40 dolarlık masrafın saçma olacağını belirttim.

  • R.Burak Sertel @aceleciburak

   @alptekinck kullanılan kasa kurumsal bir kasa değil vatanda teknosada mediamrktte satılan hazır Hp kasalardan. kurumsal kasa olsa 24 pin geleneksel PSU olmaz kurumsal müşteriler için firmalar bu konuda garanti sonrasını düşünüp itinalı şekilde kilitlemek için universal düzenden uzuak dururlar. M2 Nvme ile SATA SSD fiyatları neredeyse aynı. Sata artık IDE gibi köhnemiş bir arabirim olma yolunda emin adımlarla ilerliyor Nvme SSD nin hızlarından ziyade IOPS değerleri bile verilen 350 - 400 liralar düşünüldüğünde kullanım esnasındaki akıcılıkla tepkisiyle farkını ortaya koyuyor. hazır kasa olduğu için RAM muhtemelen üreticiye özel bir ramdir olası bir sistem değişim senaryosunda ram eklenmek istenirse uyumluluk sorunları çıkartacağı için onunda değişime dahil edilmesi göz önünde bulundurulmalı.

   Wifi kart a gelince bazı özellklerin kullanılması lazım ki farkı anlaşılsın 2013 ten beri önce mini itx sistemimde sonra da desktop kasamda m2 wifi kullanan biri olarak kablolu bağlantıya eşdeğer hızda network kullanımın yanı sıra Bluetooth kulaklık ve Xbox Kontrolcüyü kullanmanın keyfini sürüyorum. ve bunları ( 500 GB Samsung 970 Evo + Intel AX210 + 2x USB-C 3.2 @10G ) MSI in A88X_G45 anakartıyla yani FM2+ tipinde A10 7870K ile kullanıyorum. konu Murta gamsızın söylediğine geliyor ne kadar dolu bir anakart seçilirse sonradan genişleme eklenebilir konuöda oluyor. piyasadan gibi B450 basit bir B450 alsam evet günü kurtarırım ama diyelim ki 3 sene geçti USB4 ( Thunderbolt 3) yaygınlaştı genişleme kartı ihtiyacı oldu basit bir B450 ye takmak imkansız olacaktır.

   ülkemizin son 6 senedir kronikleşen ekonomi durumu göz önünde iken her gelen sene bir önceki seneyi mumla aratırken bütçenin elverdiği en iyi şeyi almak sonradan hayıflanmaktan evladır.

 • R.Burak Sertel @aceleciburak

  uygun M2 yuva varsa bu saatten sonra SATA almak çok yersiz. bütçe mevzu bahis ise 250 lik Nvme ideal olacaktır.