Matematikteki çarpım&toplam sembollerinin programlamadaki for ile gösterimi.

#Matematik #yazılımgeliştirme #programlama #FaydalıBilgiler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Daha önceden verdiğim, ben film önerisi paylaştıkça güncellenecek #FilmÖnerisi listesidir. (Alfabetik)

-------------------------------2021-------------------------------
Chinatown: https://teknoseyir.com/durum/1461396

The Usual Suspects: https://teknoseyir.com/durum/1463901

-------------------------------2021'den öncekiler-------------------------------

Amelie: https://teknoseyir.com/durum/991045

Airplane: https://teknoseyir.com/durum/981790

Apocalypse Trilogy (The Thing ve diğerleri.): https://teknoseyir.com/durum/999362

Assault on Precinct 13: https://teknoseyir.com/durum/977964

Blackjack (21): https://teknoseyir.com/durum/1027234

Brazil: https://teknoseyir.com/durum/655822

Contact: https://teknoseyir.com/durum/1007513

Derailed: https://teknoseyir.com/durum/885068

Drive: https://teknoseyir.com/durum/961217

Empire of the Sun: https://teknoseyir.com/durum/965340

Escape from New York: https://teknoseyir.com/durum/922473

Falling Down: https://teknoseyir.com/durum/973771

Flightplan: https://teknoseyir.com/durum/1023316

Gattaca: https://teknoseyir.com/durum/882749

Halloween: https://teknoseyir.com/durum/1166584

Heat: https://teknoseyir.com/durum/943881

Moon: https://teknoseyir.com/durum/957292

Pleasantville: https://teknoseyir.com/durum/986251

The Illusionist: https://teknoseyir.com/durum/1003608

The Invention of Lying: https://teknoseyir.com/durum/995033

The Quiet Earth: https://teknoseyir.com/durum/1015149

The Sixth Sense: https://teknoseyir.com/durum/1011252

True Lies: https://teknoseyir.com/durum/908714

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ThrottleStop ve Undervolt Rehberi

ThrottleStop'a https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/ bu linkten ulaşıp indirebilirsiniz. Arayüzü gördüğünüz gibi oldukça sade.

DİKKAT!!! YAZININ BUNDAN SONRAKİ AŞAMALARINDA BULUNAN UNDERVOLT VE HARİCİ İŞLEMLER, VRMLERİNİZE VE BİLGİSAYARINIZA ZARAR VEREBİLİR. BÜTÜN RİSK UYGULAYANIN SORUMLULUĞUNDADIR.

Programın sol üst kısmından 4 tane ayarladığınız profili seçebilirsiniz. Sol alt kısmından, profillerin alt ayarlarını yapabilirsiniz. Sağ üst kısmından anlık vid, frekans, çarpan ve baz frekans'ı görebilirsiniz. Sağ orta kısımdan anlık olarak çekirdeklerin sıcaklık, çarpan, dts, kullanım vb. detaylarını görebilirsiniz. Sağ alttan ve en alt butonlardan ise ayarlar kısmına geçebilirsiniz.

Tavsiyem önce Options'dan temel profilleri ayarlamaktan geçiyor.

Fotoğraftaki gibi 1'den 3'e Performance, Battery ve Low Battery profillerini oluşturun. Hemen sağ tarafından AC ve Battery tiklerini işaretleyip profil numaralarını yazın. Buradayken CPU-GPU Temp ve CPU Mhz'i açmanızı tavsiye ederim. Hwinfo yada Hwmonitor gibi olmasada ikinci bir program açık olmadan min/max anlık sıcaklık değerlerini doğru şekilde veriyor. Start Minimized ve Minimize on Close'u da seçmenizi tavsiye ederim ki program otomatik olarak başlangıçta çalışmaya başlasın. Burada dikkat etmek gereken yer DTS ve GPU kısmı. Sıcaklığa bağlı Throttle yaptırabiliyoruz. Programın default Prochot değeri (Throttle, sıcaklığa bağlı yavaşlatma eşiği) 98 derece yada 7 DTS. DTS ters çalışma mantığına sahip bir sistem. Ben undervolt yapıp Turboda kalma sürelerini baya açtığım için Prochot'umu 95 derecelere (10 DTS) çektim. User profile'i 3 yaptım ki sıcaklıklar 95'e vurunca low battery profile'e geçsin, cihazın 95'den hızlıca soğuyabilmesi için safe mode gibi olsun.

(DTS'in çalışma mantığı örnek olarak max sıcaklığı 105C olan işlemcide; anlık sıcaklık 60 derece ise DTS 105-60=45 oluyor, 95 derece ise DTS'i 10 oluyor.)

Sırayla CPU-GPU Sıcaklık, Kırmızı ise (28)00Mhz'deki Frekans. GPU 0 olduğunda nvidia gpu, inaktif demek.

Undervolt mevzusu FIVR menüsünde hallediliyor. Bütün profilleri tek tek buradan ayarlamak gerekli. Hızı artırmak ve undervolt yapmak için adımlar; Performance profili için non-turbo'da lock varsa kaldırın. Böylece işlemci Turbo yapabilir hale gelecek. Eğer Turbo'da ark.intel.com'daki verilen specificationslardaki gibi Turbo yapmıyorsa işlemci Turbo Ratio Limits'leri sonuna kadar açın. Cpu Core ve Cpu Cache için Adaptive Voltage'ı açın. Internetten araştırmalarınız sonucunda kaç -mV undervolt yapabileceğinizi öğrenin ve buradan deneme yanılma yapın. Bildiğim kadarıyla 6700HQ -0.125mV ila -0.175mV arası undervolt olabiliyor. 7700HQ ise -0.075 ila -0.125mV arası undervolt yapılabiliyor. Burada şu kadar mV undervolttan ziyade işlemcinin stock vid değeri ve undervolt sonrası vid aralığı önemli. Misal kendi işlemcim -0.100mV ile 0.9132V'da tam yükte çalışırken, başka gördüğüm 7700HQ'larda -0.175mV'da 0.92V olan vardı. Stock vid ve son vid değeri önemli yani. Biraz internetten kaç mV indirebilirim ve sonrasında deneme yanılma yapmak önemli.

Battery profillerinde de non-turbo ratio'dan işlemcinin turbosuz son hızını frenlemek oldukça iyi bir getiri kazandırıyor. İşlemcimi gözlemlediğimde yüksek performans profilinde, boşta en çok 2.4Ghz'de takılıyordu. O yüzden çarpanı 24'e sabitledim. Lock'u ticklediğiniz anda alttaki 1-2-3-4 core devre dışı kalıyor. Bunun dışında cpu core ve cpu cache'i -0.100 yerine -0.105 yaptım. Normalde Intel Gpu'ya performans profilinde dokunmamıştım çünkü nvidia gpuyu kullanıyorum. Ha ama ben sadece işlemciyle takılıyorum derseniz o profilde de Intel Gpu'nun voltajını biraz kısabilirsiniz. Genelde -0.050 ila -0.075mV arası düşüş öneriyorlar. Kalan 2 değeri normalde oynamayı pek önermiyorlar ama ben ikisinden de -0.025mV düşürdüm. Bana bu kadar düşüş, işlemcinin düşük frekansa kitlenmesiyle, düşük ışık, kapalı wifi vb. ile toplam 2.5 saat kadar bataryamın artışına yansıdı.

TPL'den ise Performans profilinde işimize yarayacak Turbo Power Limits'i ve SpeedShift'i ayarlıyoruz. SpeedShift kapalı gelirse açmanızı tavsiye ederim. Çok daha dinamik ve etkili frekans geçişlerine sahip oluyoruz. Burada maksimum performansı hedefliyorsak gözüken 2 sliderıda sonuna kadar artırın. Ya da mevcut durumu ısınma durumunuza göre deneyerek artırın. Turbo değerinde ne kadar kalacağını bu sliderlar belirliyor.

Ayarlar bitince profilleri tek tek gezerek kontrol edin. Son ayarlamanız gereken SpeedShift - EPP değeri. Bu da ters mantık çalışan bir değere sahip. Performans profilinde 0'a yakın bir değer verebilirsiniz. Battery'lerde 255'e yakın verebilirsiniz. Yaptığı iş işlemcinin genel olarak hangi frekans bölgesinde durduğunu belirliyor. Ben performans'a 32 verdim. 2100-3800MHz arası takılıyor. Battery 192'de 800-1500MHz gibi takılıyor. Low Battery 254'de 800-950MHz gibi takılıyor.

En son olarak TS Bench'de stabil kalıyor mu, skorunuz artıyor mu bir kontrol edin. Sonrasında ise işlemcinizi en az 2-3 saat Aida64 FPU, prime95 vb. işlemcinin cılkını çıkartan iyi bir stabilite testini sokmayı unutmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

#tamirtadilat Menteşe kırılmamış artık, lcd ekranın olduğu kasadan ayrılmış. Güya arka kapağı alüminyum alet ama iç aksam plastik menteşe orada aç kaça aç kapa cart gitti kırılmış işte. 😀 O da yetmemiş wifi antenlerini kesmiş. Ama yapacaz benden kaçmaz. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 24

Youtube videolarını bilgisayara indirmek için ne önerirsiniz? Liste şeklinde indirmeyi planladığım videolar var. Windows kullanıcısıyım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Biriken paketlere bugün ulaşabildim yasaklardan dolayı. Gerçekten çok tatlı minikler. Arkadaki 1:18 öndekiler ise 1:43

İçindekiler;
SF15-T (1:18)
F14-T
SF71-H
SF90
W10 Mercedes
RB15 Redbul

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Netflix'de Beğenebileceğiniz Filmler

Netflix'den izlenebilecek film önerisi arayan arkadaşlar için izlediğim ve beğendiğim filmleri paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur. Bunlar benim beğendiklerim ama siz belki bazılarını beğenmeyebilirsiniz. Siz de beğendiğiniz başka filmleri yazarsanız bana da yeni film önerileri olmuş olur.

Bazıları Netflix'de artık olmayabilir. Hepsine bakmadım.

 

Bilim-Kurgu:

- Matrix

- Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)

- Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) - Bunu çok beğendim. Başında tekrar ediyor diye sıkılıp kapatmayın.

- Başlangıç (Inception)

- Intersteller - Güzel film ama buzdan bulutlar ve karadelik ile ilgili birkaç detay beni çok rahatsız etti. Tamam bilim ve kurgu var ama kurgu çok fazla kaçmış bence.

- Passergers - Çok güzel bir konuyu işliyor. Spoiler vermiyorum. Kendiniz görün.

- The Martian (Marslı) - Gerçekçi bir film

- Gravity - Bu da gerçekçi

- Deep Impact

- Geleceğe Dönüş Serisi - Bence efsane bir film serisi

- Battleship - Bolca ABD propagandası ve çapayla drift yapan savaş gemisi içerir. 😀

- Godzilla

Bunlar Netflix yapımı beğendiğim filmler. Fırtına Anı hariç bana bu filmlerin konusu çok orjinal geldi. Tabi Fırtına Anı'nı da çok beğendim.

- Fırtına Anı

- Spectral - Çözülene kadar ciddi bir gizemin içine giriyorsunuz.

- I am Mother - Konusu çok iyi

- Tükeniş - Şaşırtıcı bir ters köşe var. Çok orjinal.

 

Bilim: Apollo 13 (Gerçek Apollo 13 görevini konu alıyor)

 

Distopya:

- Açlık Oyunları

- Ölümcül Makineler

 

Animasyon:

- Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Serisi

- Madagaskar Serisi - Epey güldürücü

- Hotel Transylvania Serisi - Bu da epey güldürür

- Kung Fu Panda Serisi

 

Polisiye/Polisiye Komedi:

- Çılgın Dedektif

- Bitirim İkili Serisi - Gülmekten yarılabilirsiniz. 😀

- Johnny English - Absürt Komedi içerir. Epey güldürür.

- Yedek Polisler

- Sherlock Holmes - Farklı oyuncular ile günümüzde geçen dizisi de var. O da güzel.

- Belalı Tanık

- Shaft - Bunu eklesem mi bilemedim. En son ekleyim dedim.

- Ayın Gölgesinde

 

Komedi:

- Aykut Enişte - Çok komik bir film.

- Gora/Arog/Arif v 216 - Harika bence. Türk komedi/bilim-kurgu kategorisinin zirvesi.

- Yahşi Batı

 

Drama:

- Terabithia Köprüsü - (Biraz da fantastik) - Hem gülümsüyorsunuz hem de üzülüyorsunuz. Kendimden bir şeyler bulabildiğim bir film.

- Ayla - Kore Savaşı sırasında ailesini kaybetmiş bir kızı Türk askerinin sahiplenip, bakmasını anlatıyor. Gerçek bir olay. Hüngğr hüngür ağlatır.

- 7. Koğuştaki Mucize - Duygu dolu bir film. Yine hüngür hüngür ağlatma potansiyeli yüksek.

- Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu - Naim Süleymanoğlu'nun hayatını konu alıyor. İzlerken ağlamamak yine zor.

 

Fantastik:

- Jumanji - Bir taraftan komik de bir film.

- Gizemli Adaya Yolculuk

- Harry Potter Serisi

- Yüzüklerin Efendisi Serisi

 

Felaket:

- San Andreas Fayı

- I am Legend - Zombi içerir.

- Pandora - Nükleer Santral kazası içerir.

 

Süper Kahraman:

- Kara Şovalye Serisi (İlki 2005 yapımı Batman Başlıyor filmi.)

- Örümcek Adam Serisi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GoogleChrome #Linux

google chrome/chromium ve gnu/linux kullanan arkadaşlar chrome://flags girip şunları aktif hale getirsin tarayıcının rahatladığını görecekler gt1030 ve gtx770 test ettim farkını gördüm aslında gpu'a yüklenmesini sağlıyoruz

#ignore-gpu-blocklist
#enable-gpu-rasterization
#enable-oop-rasterization
#enable-accelerated-video-decode
#enable-zero-copy
#enable-vulkan
vulkan isteğe bağlı bazen performans düşüklüğü yaratıyor

Windows ve macos kullanan arkadaşlarda deneyip yazarlarsa sevinirim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

💻Bilgisayarlar Nasıl Hesaplar?
Bilgisayar Bilimi 5. Bölüm

🚀#Hızlı #Bilim serimiz devam ediyor. Bugün saat 17:00'de Gelecek Bilimde #youtube kanalında #canlı yayında olacağız.

Linke tıklayıp hatırlatıcı kurabilirsiniz👇
🔗https://t.co/tiEaYqCDCU

BeğenFavori PaylaşYorum yap