Schneider - APC PM5U-GR 5 Soketli Akım Korumalı + USB Grup Prizi İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda size bir tanıdığımı almış olduğum Schneider marka USB'li grup priz ürünü deneyimlerimi aktaracağım. Telefon şarj etemek için USB girişli bir ürün aradığımda karşıma çıkan ve akışta paylaştığımda bir kaç arkadaşında(önerileri için arkadaşlara teşekkür ederim.) markasının güvenilirliği sebebiyle önerdi bir ürün olduğu için tercih ettim.

Schneider'in alt markası APC'inn olan ürün PM5U-GR, kaliteli yapısı, güvenliği ve ekstra USB portları ile ilgi çekiyor.  Ürünün kutusunda grup piriz ve teknik dokümanlar çıkmakta. Ürün kutusu üzerinde teknik özellikler yazmakta(Kutu adrenalinde Türkçe dil için baskı olmadığından sonrasında etiketle teknik detaylar yapıştırılmış.)

Schneider - APC PM5UGR Teknik Özellikleri;

 • Normal Çalışma Voltajı: AC 230V
 • Maksimum Hat Akımı: 10A
 • Giriş Gücü: 2300W
 • Giriş Frekansı: 50Hz ± 5Hz
 • Dalgalanma Enerjisi: 918 Jul
 • EMI/RFI Filtreleme: <40dB
 • Çıkış Soket: 5 Adet Avrapa Tipi (Schuko CEE 7/7P)
 • Topraklama: VAR (Led göstergeli)
 • Akım Koruma: VAR (Led göstergeli)
 • Çocuk Koruma: VAR
 • Termik Sigorta: VAR
 • USB Port: 2 Adet USB Type-A (Maksimum 2.4A / Akım korumalı)
 • KAblo Uzunluğu: 1.83 metre
 • Boyutlar: 72.6x37.04x5.58 cm
 • Ağırlık: 670 gram
 • Kasa: Beyaz Mat plastik (Pürüzlü)

Özellikle pahalı teknolojik aletler için güvenlik sebebiyle, akım korumalı prizlerin alınmasını öneriyorum. APC PM5U-GR grup priz oldukça büyük bir yapıda yapısıyla kutudan çıktığında bile güven vermekte. Kar beyazı renkteki gövde ile kablo kirlenmeye oldukça müsait. Siyah renk gövde ve kablo daha doğru olabilirdi.  Grup prizin gövdesi açılı bir şekilde durmakta. Prizin kablosu alt alt tarafta ortaya yakın bir yerde çıkmakta, kabloyu yan taraflardaki (sağ veya sol) kanaldan geçirerek kullanımınız doğrultusunda yönlendiriyorsunuz. Açılı yapısıyla masaüstünde de rahatlıkla kullanabileceğiniz PM5U-GR'de duvara askı için vida yuvaları da bulunmakta. Aslında alt taraftaki ayaklarda kauçuk malzeme kullanılsaydı, masaüstü kullanımda kaymadan, daha sağlam durabilirdi.

APC PM5U-GR'nin üstünde soldan sağa doğru, Açma-Kapama tuşu, durum  LED'leri 5 adet fiş yuvası, 2 adet USB port bulunmakta. Açma kapama anahtarı içeri göçük bir şekilde tasarlandığından yanlışlıkla basılması güç ve düğme yapı olarak iyi.Yan tarafında ise 2 adet yeşil LED durmakta. Üstteki akım koruma LED yeşilse, akım koruma aktif demek. Alt taraftaki topraklama LED'i yeşilse hatta topraklama var demek oluyor.

5 adet çıkış yuvası Avrupa tipinde ve dik konumlandırılmış. Böylece takılı L tipi kablolaru aynı yönde sarkıta bilirsiniz veya uzun yapıdaki adaptörler diğer portları işgal etmeyecektir.  Bazı grup prizlerde bu girişler açılı olmakta, bu sebepten ekstra bir çoğaltıcı aparat taktığınızda sorun yaşayabiliyorsunuz. Veya tam tersi durumda olabilir. En sağdaki priz ise ekstra olarak daha uzak, aradaki mesafe geniş tutulmuş. Portlar çocuklar için korumalı ve yapıları sağlam. Topraklama bağlantısı için metal kısımlar kalın, güven veren cinsten.

En sağ tarafta dik olarak konumlandırılmış 2 adet USB portları toplamda 5V/2.4A akım sağlamakta. Yani günümüzde hızlı şarj destekli çoğu telefon için aynı anda 2 telefona yeterli değil. Tek telefonu veya farklı bir aleti hızlı şarj edebiliyor. Bir cihazda her hangi bir ekstra şarj teknolojisi yok. (Quick Charge, Super Charge vb.) Kendi testlerim sırasında Samsung Galaxy J5-16 ile HTC DEsire 828'i kendi kobloloları ile ayrı ayrı taktığımda hızlı şarj etti. Ama aynı anda iki cihazıda bağladığımda toplam şarj süreleri uzadı.

Ayrıca açma kapama düğmesinin yan tarafında, grup prizin yan yüzeyinde devre kesici bir tuş var. Ani bir akım dalgalanmasında, aşırı güç çekilmesi durumunda APC PM5U-GR tüm portlardaki akımı kesip, fişe takılı ürünleri korumakta. Enerji akımını tekrar sağlama, çalıştırmak için grup prize takılı tüm cihazları çıkartıp bu tuşa basmanız gerekiyor. Tuş yine içeri gömük şekilde yapıldığından yanlışlıkla basılması zor yapıda. Ama tuş çok esnek yapıda, basma hissi hoşuma gitmedi.

APC PM5U-GR grup prizi sağlam yapıda, güvenlikli ve ekstra şarj için USB portlu grup prizi arayanlar için güvenle öneririm. Salonda TV ünitesine konumlandırmak için yeterli düzeyde.  Schneider - APC'ni aynı ürün ailesinde farklı tip akım korumalı prizleride bulunmakta. İhtiyacınız doğrultusunda diğer ürünlerde bakabilirsiniz.

#Schneider #APC #AkımKorumalıPriz #GrupPriz #USB #şarjcihazı #şarjadaptörü #şarjaleti#PM5UGR #Elektrik #İnceleme

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler