İlk Yazılım Gündemi yazısının ardından neredeyse 1 yıl geçmiş [1]. Yani yaklaşık olarak bir yıldır her hafta, o hafta içerisinde gerçekleşen yazılım geliştirmeyle ilgili haberleri derleyip, yayınlıyorum.
İlk başladığımda bu kadar devam ettirebileceğimi hiç sanmıyordum. Birkaç hafta yazar sonra sıkılır bırakırım diyordum ama bir şekilde 1 seneyi doldurdum.

Gönül isterdi ki "1 yıl daha yazmaya devam edeceğim" diyebileyim ama maalesef Yazılım Gündemi yazılarına ara vermeye karar verdim. Çünkü artık farklı şeylere odaklanmam gerekiyor. Salgın sürecinden önce şehir değiştirmeye ve iş bulma süreçlerine girmeye hazırlanıyordum; salgın patlak verince mecburen ertelemek zorunda kaldım. Fakat artık odaklı bir şekilde bu süreçler için çalışmam gerekiyor.

Her ne kadar haber bağlantılarını hafta içerisinde toplayıp, hafta sonu yazıyı yazmaya başlıyor idiysem de artık biraz motivasyonumu da kaybetmiş durumdayım. Zaten sık takip eden arkadaşların son haftalarda sürekli yayınlama gününün bir gün sarktığını fark etmiştir. Bu durumun yavaştan içeriğin kalitesini de etkilemeye başlamasıyla birlikte önlem alma gerekliliği de ortaya çıkmış oldu. Sonuç olarak geldiğimiz noktadayız.

Uzun bir süredir sözünü verdiğim fakat yapamadığım "Yazılım Gündemi Arşivi"ni mutlaka bir şekilde vakit ayırıp GitHub üzerinde paylaşıp, buradan da duyururum. Bu süreçleri atlattıktan sonra tekrar başlar mıyım emin değilim, buna ancak ilerideki durumuma göre karar verebilirim.

Bugüne kadar Yazılım Gündemi yazılarımı okuyan, beğenen, oluşturduğumuz etiket üzerinden katkı sağlayan, yorum yazarak ve paylaşarak destekleyen herkese çok teşekkür ederim.

[1] Yazılım Gündemi - 1 (08-14 Temmuz 2019): https://teknoseyir.com/blog/yazilim-gundemi-1-08-14-temmuz-2019

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 35

MIT Üniversitesinden bilgisayar bilimleri derslerinde genelde pek anlatılmayan, öğrencinin zaten biliyor olduğu varsayılan şeylerin (git kullanımı, shell scripting, komut satırı ve vim kullanımı vb.) anlatıldığı video ve ders notları serisi. Mutlaka bir göz atın ilginizi çeken konular vardır.

"The Missing Semester" (Kayıp Dönem)

Web sitesi: https://missing.csail.mit.edu/
YouTube Oynatma Listesi: https://www.youtube.com/playlist?list=PLyzOVJj3bHQuloKGG59rS43e29ro7I57J

#Programlama #Git #shell #faydalıbağlantılar #vim #mit

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba arkadaslar, depremlerin konum ve siddete gore takibi icin gelistirdigim Telegram botunu kullanabilirsiniz; https://t.me/kandilli_bot Ayrica acik kaynak kodlu bu projeye katki da verebilirsiniz; https://github.com/Geomates/KandilliEarthquakeNotifier

Kandilli

Kandilli Rasathanesi'nin web sitesindeki son depremlerden siddet ve(ya) konum suzgecleri ile haberdar olabilirsiniz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ücretsiz 5 TB'lık Microsoft (OneDrive, Office) Hesabı Alma

Herhangi bir konuma VPN ile bağlanıyoruz. (Amerika, Avrupa fark etmez. Gizli sekme açarak Opera VPN'i kullanabilirsiniz)

Kaynak: muskafa.tk

Bu siteden geçici mail adresimizi alalım. Sağ üstteki düzenleme sembolünden istediğiniz bir isimde mail adresi alabilirsiniz.

Oluşturulan mail adresini kopyalayalım. Microsoft'un bu sitesinde ki mail alanı kısmına yapıştıralım ve Get Started diyelim.

Öğrenciyim seçeneğine tıklayalım.

Hesap oluşturma kısmına bilgilerimizi girelim ve mail adresimize gelen doğrulama kodunu ilgili alana girelim. Başlat'a tıklayalım ve davet kısmını atlayalım.

Ve 5 TB'lık Microsoft hesabımız hazır. Güle güle kullanın.

Kaynak: muskafa.tk
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 34
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ford Trucks F-MAX 1.5 sürümü ile Steam Atölye’de yayımlandı. >>> https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1915802227
Steam dışı normal versiyon yarın veya ondan sonraki gün gelecek. Düzeltmeler yapılması gerekebilir o yüzden bekletiyoruz.
#ets2 #Simülasyon

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Photoshop a baya yaklaşmış online bir editör 🙂 beğendim..
https://www.photopea.com/

Photopea | Online Photo Editor

Open and edit PSD, XCF, Sketch (Photoshop, Gimp and Sketch) or any other image files. Inspect PSD and Sketch files. Convert Sketch to PSD. Apply photo effects and filters. A perfect alternative to...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazılım Gündemi - 11 (23-29 Eylül 2019)

< Önceki Gündem     |   23-29 Eylül 2019   |     Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

GitHub, CodeSearchNet projesini duyurdu

Veri, çağımızın en değerli şeyi haline gelirken GitHub'da elindeki kod veritabanını değerlendirmeye çalışıyor. Bu çalışmalar doğrultusunda da semantik şekilde kod araması yapabileceğimiz bir sistem üzerine geliştirmeler yapıyorlarmış. CodeSearchNet ismini verdikleri bu projede henüz kullanılabilir arayüzü olan bir arama motoru çıkmasa da, deneyimlerini aktarmak için CodeSearchNet projesinde kullanılan verileri ve geliştirdikleri sistemi test etmek için yarattıkları benchmark yönetimi tanıttılar. Böylece konuyla ilgilenen diğer araştırmacılar da bu verileri ve yöntemleri kullanabilecekler.

Akademik makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

.NET Core 3.0 duyuruldu

Microsoft'un son birkaç senedir üzerinde fazla yoğunlaştığı açık kaynaklı uygulama çatısı .NET Core 3.0 sürümü bu hafta duyuruldu. Uzun zamandır .NET tarafında geliştirme yapmıyorum fakat .NET Core uygulama çatısı, özellikle GNU/Linux sistemlerde de çalışma özelliğine sahip olduğu için ilgimi çekiyor. Bir ara inceleyeceğim. Ayrıca bu yeni sürüm birkaç aydır dot.net sitesinde ve bing arama motorunda kullanılıyormuş, oralarda test etmişler yani.

Bu sürümle gelen bazı değişiklikler ise şu şekilde:

  • C# 8 ve F# 4.7 desteği,
  • Hem Windows Forms olarak hem de WPF olarak Windows masaüstü uygulaması geliştirebilme,
  • .NET Core uygulamaları artık varsayılan olarak çalıştırabilir (executable) formatta olacak. Yani artık uygulama çalıştırmak için dotnet myapp.dll yazmak yerine direkt ./myapp yazarak çalıştırılabilecekler.
  • Yüksek performanslı JSON API sistemi eklenmiş.
  • Çöp toplayıcı (Garbage Collector) artık daha az bellek kullanıyor.

Diğer özellikler için mutlaka konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayınız. Ayrıca, Visual Studio kullanıcıları için bilgilendirme: Bu sürümü kullanmak için Visual Studio 2019 16.3 sürümünü kullanmak zorundalar.

Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik İsmi Yer Tarihi
BASH: Lingua Non Grata İstanbul 2 Ekim 19:00
Ruby Türkiye Buluşması #5 İstanbul 5 Ekim 13:00
Typed Properties ve dahası ile PHP 7.4 İstanbul 5 Ekim 13:30
Gnu/Linux Talks #2 - Özgür Yazılım Ankara 5 Ekim 17:00

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap