Yazılım Gündemi - 11 (23-29 Eylül 2019)

< Önceki Gündem     |   23-29 Eylül 2019   |     Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

GitHub, CodeSearchNet projesini duyurdu

Veri, çağımızın en değerli şeyi haline gelirken GitHub'da elindeki kod veritabanını değerlendirmeye çalışıyor. Bu çalışmalar doğrultusunda da semantik şekilde kod araması yapabileceğimiz bir sistem üzerine geliştirmeler yapıyorlarmış. CodeSearchNet ismini verdikleri bu projede henüz kullanılabilir arayüzü olan bir arama motoru çıkmasa da, deneyimlerini aktarmak için CodeSearchNet projesinde kullanılan verileri ve geliştirdikleri sistemi test etmek için yarattıkları benchmark yönetimi tanıttılar. Böylece konuyla ilgilenen diğer araştırmacılar da bu verileri ve yöntemleri kullanabilecekler.

Akademik makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

.NET Core 3.0 duyuruldu

Microsoft'un son birkaç senedir üzerinde fazla yoğunlaştığı açık kaynaklı uygulama çatısı .NET Core 3.0 sürümü bu hafta duyuruldu. Uzun zamandır .NET tarafında geliştirme yapmıyorum fakat .NET Core uygulama çatısı, özellikle GNU/Linux sistemlerde de çalışma özelliğine sahip olduğu için ilgimi çekiyor. Bir ara inceleyeceğim. Ayrıca bu yeni sürüm birkaç aydır dot.net sitesinde ve bing arama motorunda kullanılıyormuş, oralarda test etmişler yani.

Bu sürümle gelen bazı değişiklikler ise şu şekilde:

  • C# 8 ve F# 4.7 desteği,
  • Hem Windows Forms olarak hem de WPF olarak Windows masaüstü uygulaması geliştirebilme,
  • .NET Core uygulamaları artık varsayılan olarak çalıştırabilir (executable) formatta olacak. Yani artık uygulama çalıştırmak için dotnet myapp.dll yazmak yerine direkt ./myapp yazarak çalıştırılabilecekler.
  • Yüksek performanslı JSON API sistemi eklenmiş.
  • Çöp toplayıcı (Garbage Collector) artık daha az bellek kullanıyor.

Diğer özellikler için mutlaka konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayınız. Ayrıca, Visual Studio kullanıcıları için bilgilendirme: Bu sürümü kullanmak için Visual Studio 2019 16.3 sürümünü kullanmak zorundalar.

Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik İsmi Yer Tarihi
BASH: Lingua Non Grata İstanbul 2 Ekim 19:00
Ruby Türkiye Buluşması #5 İstanbul 5 Ekim 13:00
Typed Properties ve dahası ile PHP 7.4 İstanbul 5 Ekim 13:30
Gnu/Linux Talks #2 - Özgür Yazılım Ankara 5 Ekim 17:00

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör