ad33p paylaştı.

Teknoseyir Editörlerinin Başı Belada Mı?

Dün geceden beri uyumayarak yaptığım analizler sonucu Teknoseyir'de birşeyler döndüğüne ikna oldum. Başka üyelerinde bu tuhaflıkları fark ettiğinin farkındayım. MG ve LP bize bir mesaj göndermeye çalışıyor. Yaptığım analizleri paylaşacağım ama tam olarak neler döndüğünü bende bilmiyorum. Bir yerlerde zorla tutsak tutulduklarını düşünüyorum.

KANIT - 1
Ard arda yüklenen 4 video. Bu işi araştırmaya başlamamdaki en büyük etmen buydu. TS hiçbir şekilde bu kadar videoyu arka arkaya yüklemezdi.

KANIT - 2
LP görüldüğü üzere tişörtü ters giymiş. Bu bir mesaj mı yoksa kaçırılan kişiler tarafından acele ile kamera önüne çıkarılırken bu şekilde mi giydirildi???

 

KANIT - 3
LP yazılı ve üzgün sürat içeren bu çizim. Derin araştırmalar sonucu bunun önemli bir mesaj olduğu kanaatine vardım. LP ve üzgün suratın yan yana çizilmesi bile başlarının belada olduğuna ciddi bir işaret.

 

KANIT - 4
Video başlıklarındaki gizli mesaj. Ard arda yüklenen bu kadar videodan çıkardığım sonuç şu ki. Videoların yüklenme sırasına göre ilk harflerinden bir kısaltma oluşuyor. GSSO

 

Bu kısaltmayı Google'da aratınca karşımıza çıkan sonuç !!!

Askeri ve Hükümet alanlarında kullanılan bu kısaltma yaptığım araştırmalar sonucunda Florida'da bulunan hükümete bağlı bir servise ait.
GSSO - Government Special Security Officer (Florida)
GSSO - Hükümet Özel Güvenlik Görevlisi (Florida)

KANIT - 5
Son kanıtta zaten hükümet tarafından alıkoyulduklarına en büyük işaret. Resimde de görüldüğü üzere hükümet binalarını anlatan bir yapı gösteriliyor.

 

SONUÇ
Bu kadar araştırma ve kanıt sonucunda TS'nin yeni yaşını çekemeyen Florida hükümeti tarafından alıkoyulduğu tespitine vardım. Bütün TS severleri yardıma çağırıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 42

Asus Zenfone 5 (502CG - 2014) batarya değişimi

Servis tecrübemi buraya yazmak istedim. Çok enteresan bir olay değil ama İnternet kayıtlarına geçsin.

Annemin 2015 yılında aldığı Zenfone 5 (502CG), tahmin edilebileceği gibi 2000mah'lık pilinin pert olması sonucu yarım gün bile gitmemeye başladı. Zaten Intel işlemcisinin 800mhz altına inmemesi ile pil konusunda berbat bir mobil işlemciye sahipti. Bir de pili ömrünü doldurunca iyice kullanılmaz oldu.

Telefonu değiştirelim dedim, ben telefondan memnunum sadece pili sorunlu, onu değiştir yeter dedi.
Ben de internetten pil fiyatlarına baktım, 50 TL civarı. Pili alıp burada bir telefoncuda değiştirsem, üzerine o da bir miktar para alacak. Resmi servise sorayım dedim. Asus.com üzerinden iletişime geçtim, 50tl batarya, 55tl işçilik toplam 105tl fiyat verdiler. Online sitelerdeki pillerle aynı fiyat en azından resmi servis garantili olur dedim, cihazı sıfırlayıp gönderdim.

10-12 gün sonra eposta geldi. Fiyat olarak 50 batarya + 55 işçilik + 25 Sim board değişimi. Asus hesabına havale yapıp, dekontu gönderince, tamire başlarız yazıyor. Aradım, dedim bu sim board nereden çıktı. İşte o da arızalı değişmesi lazım vs.

Zenfone 5'in bataryası, sim kart girişinin de olduğu bir kapağın altında. Cihaz hiç tamirat görmedi etmedi. Sanırım sökerken onu da kırarız mırarız diye önceden bana fatura etmeye çalışıyorlar. Telefon zaten kaç gündür orada, tamam dedim, 130tl yatırdım hesaba. Bir beş gün sonra telefon servis işlemi bitmiştir diye kargoya verdiler.

Burada UPS'e parantez açayım. Daha önce şehir merkezindeki evime UPS kargo sorunsuz gelmişti ama bu sefer başka bir ilçedeki bir adresi teslim için belirttim ve UPS'in Hatay'da sadece iki tane şubesi varmış. 15 ilçeye bu iki şube bakıyor. Belli günler, belli ilçelere gidiyorlar. O ilçenin dağıtım gününü bir gün geçe şubeye gelen ürün, bir hafta sonra teslim edildi. 🙂

Velhasıl telefonu aldım, kurulumunu yaptım, anneme teslim ettim. Bir gün sonra annem, bu telefon aynı, pili bitiyor, hiç dayanmıyor diye geri geldi. Ben aldım bu sefer biraz kurcaladım baktım, daha önceden olduğu gibi, pil sayacı su gibi azalıyor.


Müşteri Hizmetlerine yazdım, cevap veren kişi, tekrar göndermemi ve servis müdürü X Bey'in dikkatine şeklinde not düşmemi istedi.
Telefonu yine sıfırladım, paketledim gönderdim.
10 gün sonra bir telefon geldi. "Batarya testlerinde bir sorunla karşılaşmadık. Stoklarımızda olan 3 adet batarya ile de denedik onlarda da aynı "hatayı" almaktayız (burası biraz garip), dilerseniz para iadesi yapalım, içindeki batarya da sizde kalsın dediler.
Ben de kabul ettim. Parayı 10-15 gün sonra hesaba iade ettiler ama ettiler. 🙂

Şimdi kendisine Xİaomi Mi A2 (64gb) aldım. O da 3050mah ile pili sıkıntılı bir telefon gibi duruyor ama annemin kullanımı ile bir haftadır 2 günden az gitmiyor pili.

Asus'un yetkili servisi SMS InfoComm LTD ŞTİ.

Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği(1)'nde cep telefonuna 5 yıl boyunca yedek parça ve servis hizmeti vermek zorunda firmalar. Konu batarya olunca raf ömürleri vs gibi sorunlar var ama firmaların buna da bir çözüm bulması lazım. Onlar, telefonu alanlar bu kadar yılda telefonu çoktan değiştirir diye düşünüyor muhtemelen ama annem gibi kullanıcıları da unutuyorlar.

1. (EK LİSTE - 8.1.2 ) http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.19783&MevzuatIliski=0

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dünya mobil pazar veri kullanımı

Tefficient isimli analiz ve istatistik firmasının, 2018 ilk yarı, dünya mobil veri kullanım istatistik raporu.

İçinde Türkiye ile ilgili veri olan yerleri paylaşmak istedim.

Kaynak: https://twitter.com/mikko/status/1087734154219917315

Kaynak: Raporun PDF Bağlantısı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir'de profil fotoğrafı nasıl değiştirilir?

 Son zamanlarda sitede bol bol beyaz (boş) profil fotoğrafı görüyoruz malüm.
Ben de arkadaşları hem teşvik edeyim hem de nasılını anlatayım istedim.

 

 

1. Sağ üstten Ayarlar kısmına giriyoruz.

 

 

2. "Resim seç" düğmesine tıklıyoruz.

 

3. Açılan pencereden profil fotoğrafı yapmak istediğimiz dosyanın olduğu klasörü açıp, dosyamızı seçiyoruz ve alttaki "Aç" düğmesine basıyoruz.

 

 

4. "Resim seç" düğmesinin sağında dosyamızın adı yazılıysa şimdi alttaki "Kaydet" düğmesine basıyoruz ve sayfanın tekrar yüklenmesini bekliyoruz

 

5. Eğer sayfa tekrar yüklendiğinde "Profil güncellendi" yazısı ve yeni fotoğrafınızı görüyorsanız, sorunsuz olarak işlem tamamlanmış demektir.
Güle güle kullanabilirsiniz profil fotoğrafınızı.

 

Not: Örnek ekran görüntüleri Windows 10 işletim sisteminden alınarak aktarılmıştır.
Farklı sistemlerde benzer işlemler ile sonuca ulaşılabilir.
Dip Not: Bu yazı kinaye, ironi, sarkazm, iğneleyici gibi kelimeleri ihtiva eden yazım sanatı gözetilerek icra edilmiştir. 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

BTK 2018 2. Çeyrek Pazar Verileri

Rapordan bazı sayıları ekledim, merak edip, üşenen varsa diye.  

Kaynak: https://www.btk.gov.tr/uploads/pages/pazar-verileri/2018-2ceyrekraporu.pdf

via: @zerkara1905

BeğenFavori PaylaşYorum yap
ad33p paylaştı.

Sinematik Kameraya Geçiş Süreci ! ( Blackmagic Ursa Mini 4K )

Herkese merhaba arkadaşlar ben Hamdi Dönmez, bugün sizlere DSLR ve Video Kameralar sonrası Sinematik Kameraya geçiş sürecimden ve realist şekilde yaşadığım sıkıntılardan bahsetmek istiyorum.

 

Öncelikle yaklaşık 7 senedir bilişim ve fotoğraf - video sektöründeyim. Farklı firmalarda görüntü yönetmenliği, sanat yönetmenliği ve backstage çekimleri yaptım. Genelde tecrübelerimi de elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum. Bu tecrübemi anlatma sebebimde Türkiye de ki sektöre yeni atılan kişilerin sıkıntı yaşamaması.

Konuya artık ufaktan giriyorum. Yıllardan beri dslr kamera ile işlerimi hallediyordum. Büyük işlerde ise dışarıdan kiralama yaparak günlük pratik çözümler uyguluyordum. 4 Adet cihazım vardı ; Sony A7S II , 5D Mark 3 , Sony A6500, Zhiyun Crane . Bu ürünler ile senelerce klibinden tutunda tanıtım filmlerine kadar çekiyordum ve çıkan sonuçlar gerçekten iyiydi. Ama tek negatif yanı gittiğim işlerde insanlar dslr kullandığım için burun kıvırıyorlardı. En son gittiğim işte müşteri ile yaşadığım sıkıntı beni gerçekten çok fazla yormuştu ve artık sinematik bir sistem kurmaya karar verdim. Yaklaşık olarak 3 aylık bir araştırma sürecim oldu malum tr de olduğumuz için herşeye anında ulaşma ve alma şansımız yok. Bunun için herşeyimi en ince ayrıntısına kadar dokuyordum. Ve sonunda kendi setimin rotasını çizmeye başladım. Alexa, Red, Canon, Blackmagic derken ben bütçeme yakın olarak Blackmagic Ursa Mini 4K yı almaya karar verdim. Bu sürede tabi tüm ürünlerimi ikinci el olarak internete koydum ve ne yazık ki piyasa fiyatlarından daha düşük rakamlara vermek zorunda kaldım. Artık elimde bir miktar para vardı ve iyi hareket etmek zorundaydım. Dışarıdan kiralamak tabi ki kolaydı parayı veriyorduk ve kiralıyorduk . Etliye sütlüye karışmadan bir paket halinde önümüze geliyordu. Buradan gelen rahatlıkla ben herşeyi kolay sanıyordum. DSLR kültüründen geldiğimiz için herşeyi bir paket olarak görüyordum. Neyse uzatmayayım, paramı cebime koydum ve ekipmanlarımı listeledim ;

Blackmagic Ursa Mini 4K ,

Sigma Art 35mm 1.4 ef

V-Mount Batarya 2 Adet

DJI Ronin M

Shoulder Rig

CFast Hafıza Kartı

 

Tabi ki bunlar benim kafamda kurguladığım ekipmanlar yani hemen alıp çekime başlarım diye düşünüyorum içimden. Arkadaşlar ben bu listeyi yaptıktan hemen sonra tr fiyatlarını araştırmaya başladım. TR fiyatları beni o kadar yordu ki bir ara vazgeçmeyi bile düşündüm. Sonrasında almanya da ki akrabam aklıma geldi ve hemen iletişime geçtim bu listeyi ona attım ve acilen destek olmasını rica ettim. Benim için bu ekipmanları buldu ve amazon aracılığı ile listeledi. Amazondan sepet oluşturmaya başladık ürünleri ekledik, tam sipariş verecektik ki bir firma bana mail attı amazondan sipariş vereceğimiz firma mail adresimi bulmuş ve bana şunları yazdı ; " Hamdi Bey ön sipariş talebinizi gördük fakat ekipmanlarınızı bu şekilde temin ederseniz ne yazık ki çekime hazır olamazsınız. Şuanda almak istedikleriniz çok çok ufak bir kısmı . "

Ben bunun üstüne şok oldum çünkü sattığım ekipmanlar ancak bu sisteme yetiyordu ve afalladım adamın söyledikleri karşısında. Hemen tekrar araştırmaya başladım ve sonunda türkiye de dost diyebileceğim bir kiralama şirketi bana bu işin ipucunu ve sırrını verdi. Bana tekrar ekipman listesi çıkardılar.

Arkadaşlar benim paket sandığım Blackmagic Ursa Mini 4K meğersem paketten sadece body olarak çıkıyormuş. Öyle Canon Nikon gibi düşünmeyin içinde hiçbirşey yok . Tutma aparatları yok. Şarj aleti yok. Batarya yok, olmadığı gibi satın aldığımız bataryayı takma yeri de yok 😀

Bildiğiniz anlık bir hüsran yaşadım ve her ekipmanı didik araştırdım. Google dan her aradığım şey başımdan aşağı kaynar sular döktü. Çünkü cihaz o kadar boş bir yapı da geliyordu ki yanında ki ek ekipmanların bile ek parçaları vardı ve dolar yüksek olduğu için hepsi cep yakıyordu. Vazgeçmeyi tekrar düşündüm ve sonra dedim ki ; Hamdi ekipmanlarını sattın delilik yaptın devamını da getirmek zorundasın.

 

Yukarı da yazdığım ekipman listesi 6 adet ile sonuçlanıyordu. Yeni listem ise tam 16 adet ekipman ile sonuçlandı. Bu benim arabamı bile satmamı gerektiriyordu 😀 Türkiye fiyatlarını öncelikle araştırdım ve Türkiye rakamı yaklaşık olarak 50.000 TL gibi bir rakama yaklaştı.

Kara kara düşünürken aynı ekipmanı kiralamak aklıma geldi ve sonra ki gün ekipmanları kiraladım tüm özelliklerini bir kenara not aldım ve muadillerini aradım. Ne yazık ki blackmagic çok gıcık markalar ile çalışıyor daha doğrusu kablosu ayrı dert, tutma aparatları üç beş marka var ve hepsi pahalı. Ne yaptım ettim amazon almanyadan tüm yan ürünlerin muadillerini buldum. Bataryaları kaliteli yan markalardan sağladım. V- Mount batarya plate ini orjinal aldım. Shoulder Rig ürününü FilmCity adlı sinema dünyası için uygun ürünler üreten bir firmadan aldım. Diğer ekstralar için ne yazık ki orjinallerini almak zorunda kaldım ama Türkiye rakamının çok çok altına güzel bir set kurdum. Aldıklarımın %70 i orjinal yani kaliteli markalar geri kalanları ise yan marka ama kaliteli markalar. Örnek veriyorum V-Mount Bataryayı " SWİT " markasında almak yerine bir yan marka seçerek bir değil iki tane almış oldum. Shoulder Rig yanına follow focus alamıyordum ama filmcity markası sayesinde hepsini paket halinde aldım. Hafıza kartı Türkiye de 2500 TL idi. Amazon Almanyadan 1300 TL ye aldım. Bunun gibi ufak tefek araştırmalar ve yan markalar sayesinde Türkiye rakamından çok çok aşağı bir fiyata aldım. Ürünleri aldık tabi ki ben görmeden akrabam teslim aldı. Ardından tüm ürünleri sığdıracak bir çanta aramaya başladık ve çantayıda bulmak için 3 gün araştırdık korumalı olmalıydı ve hepsini taşımalıydı. Bir ürün bulduk ve onu da satın aldık. Sonra getirme sürecinde Türkiyeye gelen birkaç arkadaştan rica ettik. Uçak ağırlık ve çanta boyutunu kabul etmediği için bagaja verilmesi gerekti. Bagajla türkiyeye gelirken içim içimi yedi. Fırlatıp attıkları için bir tane bile firmaya güvenmiyorum. Siz siz olun sakın ürününüzü bagaj boy valiz dışında bir yere vermeyin. Sonrasında ürünü gece sabiha gökçenden teslim aldım ve kontrol ettim bir sorun yoktu. Hemen eve gittim ve o heyecanla, mutlulukla kutuları açmaya başladım. Önceden öğrendiğim gibi Blackmagic Ursa Mini 4K ürünü bomboş çıktı yani hayatımda yaşadığım en büyük hüsrandı. Bir ürün alıyorsunuz ve içerisinden kullanma kılavuzu, makine dışında birşey çıkmıyor. İnsan ister istemez pişmanlık moduna giriyor ama sonra geçiyor 😀

Ürünlerimi birleştirdim ve shoulder rig vs gibi ürünleri monte ettikten sonra. Cihazı test etmek için sonra ki günü bekledim. Sonuçlar gayet güzeldi fakat kamera da silme tuşu vs yoktu. Sinematik kameralarda görüntüler karışmaması ve bir problem olmaması adına silme işlevini kaldırmışlar. Yani bir görüntü silmek istiyorsanız yanınızda bir laptop ve kart okuyucu olması lazım. Kart okuyucusu 50-100 TL olarak düşünmeyin. Tam 450 TL Kart Okuyucu parası ödedim. Bilgisayarınızın çok iyi olması lazım ekran kartı ve işlemci olarak çünkü görüntüler raw çekildiği için her pc açmıyor ve okuma işlemini gerçekleştiremiyor.

Bu gününde ardından aldığım gimbal i test etmek için sakin bir mekan seçtim ve gimbal a cihazı taktım. Ne yazık ki sıfır aldığım Dji Ronin de beni olumsuzlukla karşıladı. Batarya ile cihazı taşımadı ve satmak zorunda kaldım. Yine bir araştırma süreci başladı ve steadicam almak zorunda kaldım. Bu makineyi taşıyacak olan steadicam piyasada 16.000 TL den aşağı ne yazık ki yok. Bende yan markalar buldum ve en kalitelilerini eledim. EEMOV adından bir markadan 8500 TL ye bir steadicam aldım. Makine Body, Lens, Batarya ile 6,5*7kg yapıyordu. Steadicam ise büyük bir zulümdü çünkü üzerinize giyip kullanmanız gerekli ve fazlasıyla ağır. Üzerine makineyi de koyunca sizin belinize fazlasıyla zarar veriyor. Akşam eve gittiğinizde eğer tek başınıza çalışıyor iseniz büyük bir ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Kalıcı hasarlar verebilir.

Özetleyecek olursam arkadaşlar ben müşterilerimden gelen tepkiler ve kendi cihazlarımı elimde tutmak adına bu yola girdim ve DSLR sonrası bu süreç bana tam 3 ay kaybettirdi. ( Cihazların aranıp bulunması, maddi yönden paranın hazırlanıp kenara koyulması, ekstra çıkan aparatların temin edilmesi vs vs. ) Ve sinematik kameralar ne yazık ki ISO konusunda berbatlar. Yani Sony veya Canon gibi size düşük ışık performansı sunmuyorlar. Tam anlamıyla herşeye ayrı ayrı para yatırmanız gerekli. Her bölüme bir eleman ayarlamanız lazım. Bilgisayarınızı yenilemeniz lazım. Lensleri alırken cihaza uyumlu mu değil mi bakmanız lazım. Hafıza kartınızın çok çok yüksek olması lazım veya 3-4 adet ssd almanız gerekli. Çünkü 128 GB Kart 12 DK da doluyor. Bu da ekstra masraf demek oluyor. Bataryalardan en az 4 adet gerekli. Bir batarya en fazla 3 saat gidiyor ve uzun işlerden yarı yolda bırakabiliyor. Ya elektrik kaynağı lazım ya da yedek batarya. Aktarım için en az 5-10 TB harddisk olması gerekli. Çünkü dosya boyutları çok yüksek ve saklama alanını sürekli tüketiyor. Görüntü olarak sinema da ne izliyorsanız bu kameralarda da o var fakat işiniz bu değil ise bir hevese girdiyseniz girmeyin geri çekilin. Bu tarz bir dönüşüm ne yazık ki hem bütçenizi yoruyor hemde kullanım alanlarınızı kısıtlıyor. 7,5 kiloluk bir kamera ile vlog, after movie, küçük tanıtım işleri, showreel çekemezsiniz. Bu seti kuruyorsanız mutlaka yüksek bütçeli işler almak zorundasınız. Çünkü sinematik setler ekstra iş yükü ve eleman gereksinimi de getiriyor. Ben önceden 3 kişi ile gittiğim işlere şuanda 7 kişi gidiyorum. Her elemana ayrı para veriyorum ve ekipmanları teker teker kontrol etmek zorunda kalıyorum. Taşımak için artık bir araba gerekiyor ve toplu taşıma kullanarak çekime gitmek hayal oldu. Eğer profesyonel olarak devam etmek istiyorsanız birkez daha düşünün 🙂

Sormak istediğiniz herşeyi sorabilirsiniz arkadaşlar, işlerimi de ; İnstagram : @webressami adresinden inceleyebilirsiniz.

Okuduğunu için çok teşekkür ediyorum, sokak ağzı ile anlattım daha keyifli olması adına.

#kamera #blackmagic #blog #sigma #fotoğraf #teknoloji #amazon #yurtdışı #akış #sinema

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15
 • Fatih @fatihy

  Sonuç olarak harcadığınız paranın karşılığını alabiliyor musunuz ? Yeni ekipman sonucunda almış olduğunuz işlerin getirisi arttı mi ?

 • ARMv7 @armv7

  güzel aydınlatıcı bir yazı olmuş heyecanla, bir solukta okudum. Bende hobi olarak kısa videolarla uğraşıyorum. Sony alpha kullanıcısıyım bulunduğum ilde bir adet blackmagic 2.5 k buldum. 3800 lira istiyor arkadaş ama raw çekme olayı ve disk alanı beni korkutuyordu. Yazınızı okuduktan sonra Sony ile devam edebilirim herhalde diye düşünmeye başladım. Macbookla video düzenlemelerini yapıyorum sanırım raw işi için macbook öksüremeyecek bile çünkü nefesi kesilip ölecek. Bilgi Paylaşımınız için teşekkürler.

 • Hamdi Dönmez @webressami

  Ek Bilgi : Dell Alienware 15” GTX 1080 Modelini kullanıyorum . DaVinci Resolve ve Premiere programlarıyla destekliyorum . Macbook Pro Touchbar da kullandım kesinlikle bu işlerde macbook yetersiz kalıyor. Ancak iMac gibi 8-16GB ekran kartlı bir model iş gorebilir .

 • YasinC @yasinc

  Hasselblad falan olsa ne kadara patlayacaktı merak ettim

Sansür Ligi'ndeki konumumuz ile ilgili bir araştırma.

DNS üzerinden yapılan bir araştırma o nedenle IP filtreleme, DPI ya da kelime bazlı yapılan filtrelemeler kapsam dışıymış.

Kaynak: https://arxiv.org/pdf/1804.03056.pdf

BeğenFavori PaylaşYorum yap
ad33p paylaştı.

Teknoseyir kullanıcıları modem & router listesi

Akışta gördüğüm bir kaç post üzerine; steam kullanıcı listesi, u play kullanıcı listesi gibi birde modem listemiz olsa kötü olmaz diye düşündüm.

Herkesten kullandığı modem hakkında yorumlarını alalım. Böylece biri alacağı zaman bu yorumlardan yararlanmış olur veya bizimde markalar veya modemler hakkında fikrimiz olur. Turknet sağolsun her geçen gün vdsl modem satış fiyatları artıyor 😀

Tabi adsl de bekliyoruz 🙂

Yorumlar sonrası edit: listeye routerler de eklenmeye başladı.

Modem-routerinizin marka modelini bir iki cümlelik yorumunuz ile birlikte alırsak çok seviniriz.

#akış #modem #vdsl #teknoyardım #teknotavsiye #teknoliste

Adsl

@gurkan-atilganDetay tıkla  -- @huseyinekrem Yorum tıkla -- @ad33p, Oldukça memnun, -- Asus DSL n14u

@eskodd -- zyxel660w

 

@teknosevir -- TP LINK W9970 Önermiyor, detay tıkla Başka bir kullanıcı yorumu tıkla

Vdsl

@pcmodtr -- Draytek 2850 Yorum tıkla

@eskikasaroysroys Tıkla -- Tp-link VR900

@cem_oguz -- Tp-link TD-W9970

@mutlakdeli -- Tp Link Archer Vr400. Detay tıkla

@ronniejamesdio -- asus ac52u

@gurkan-atilgan -- Asus N17U Detay tıkla

@serdaracikyol--@cartman -- @tedthearchitect -- @cnkr --@damsizm Tıkla-- Asus DSL N16

@ad33p -- @alperenxx -- Zyxel Vmg3312-b10b Kısa detay tıkla

@bugra-keskin -- d-link dsl224

@haypurtiryading Önermiyor -- @phoenixim Memnun -- Airties 5650v3,

@westwood, -- @ismailabi -- @elmasevmem Fiyat performans dedi, -- airties 5760

Turknet -- Asus DSL-AC51 Tıkla kullanıcıların yorumlarına git. Yeni sekmede açılır.

Kablonet

@orcun Yorum tıkla -- netmaster infinity 401

@ermanyurdakann, Tıkla yoruma git -- @johngreer --  Netmaster cbw-383z4  Ekşi sözlüğe git.

Router:

@johngreer -- Xiaomi Mi Router 3G

@gurkan-atilgan -- TP-Link WR842ND, Eski bir cihaz olduğunu belirtti.

@alperenxx -- Asus RT-N12E

@eskikasaroysroys (sorunsuz) -- Tp-link Archer C9

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 65
ad33p paylaştı.

TurkNet'ten TurkTelekom'a Zorunlu Geçiş

Turknet İnternet Deneyimim

TT'de alamadığım hız değerlerini Turknet'te sorgulattığımda 35 Mbit/s ve AKN sonrası hızın 24 Mbit/s olması ile taahütsüz aboneliğin de etkisiyle TurkNet'e geçtim. İlk başlarda bağlantıda kopmalar olsa da bir kaç gün içinde düzeldi. Ardından, tam zamanını bilmiyorum, AKN'yi kaldırmasıyla iyi ki geçmişim diye düşündüm. Yaklaşık 5 ay kullandığım süre içinde çok memnundum. Ardından Levent Pekcan'ın gizemli ve kaçınılmaz olan o sözü zuhur etti:

Hayatta iyi şeyler olmaz.

İnternet Arızası

Yağışlı bir gün aniden internet bağlantısı koptu. Modemi kontrol ettiğimde DSL ve İnternet ışığı yanmıyordu. Hemen arıza kaydı bıraktım. Tabi Turknet'in yavaş yavaş çağrı merkezini insansız hale getirdiklerini ilk o zaman daha iyi anladım.

Birkaç gün içinde TT ekipleri gelip bağlantıyı kontrol ettiler. Ev eski ve müstakil olduğundan ankastre kutusu yok. Önce evden sonra da direkten kontrol ettiklerinde bağlantının olmadığını eğer bir sorun olursa tekrar geleceklerini aksi halde sorunu halletmiş olacaklarını ve haber vermelerine gerek kalmadığını söyleyip gittikler. Sonra ne sorun çözüldü ne de onlardan bir geri dönüş oldu.

O süreç içinde TurkNet müşteri hizmetlerinden kimseye derdimi anlatamadım. Sürekli arıza kaydı sonunda sürekli şu şekilde geri dönüş yapıldı:

Degerli Musterimiz, internet hizmetinizle ilgili yasadiginiz arizanin altyapi kaynakli olmadigi gorulmektedir, bina ya da dairenizin icinde yer alan kablo ve cihazlardan kaynaklanabilir. Arizanin giderilebilmesi icin bu alanlari kontrol ettirmenizi rica ederiz. Sorun duzelmezse lutfen bizimle tekrar iletisime gecin.

Tabi o arada 2-2,5 aylık kullanamadığım internetin faturaları düzenli olarak ödendi. Başta bununla ilgili kayıt oluşturup bunların bana iade durmunu sorduğumda herhangi bir geri dönüş yapmadılar. En sonlarda TurkNet'en bir yetkili arayıp elektrikçi çağırmam gerektiğini ve bağlantıyı anastre kutusuna kadar kontrol ettirmemi ve elektrikçinin bağlantıyı yapması gerektiğini söyledi. Dediğini yaptım. Elektrikçinin dediğine göre bizim eve gelen telefon kablosunda sıkıntı varmış. Alt kattaki komşuya giden ve kullanılmayan telefon kablosunu bize çekti. Direkten bize çektiği eve gelen bağlantıda sıkıntı olmadığını ama direkteki saha dolabına giden bağlantının yapılmadığını bunu ancak TürkTelekom'un yapabileceğini söyledi. Daha sonra ne TT ekibi geldi ne de TurkNet'ten bir arayan soran oldu.

Bu süre içinde evde sabit internet olmadığından internet öncesi devre dönüldü. Mobil internet devri ile interneti kısıtlı kullanmayı öğrendim. Zorunlu durumlarda telefonu hotspot olarak kullandım.

Bu durumdan sadece ben değil ev halkı da etkilendi tabi. Ev ahalisi bana yüklendi, birşeyden anlamadığımı ima ettiler. Ama PC'leri toplayan modem ayarlarını yapan tüm sorunları çözen "ben" bir anda tüm sorunların kaynağı oldum. 😀 O arada garip bir ruh haliyle buradaki üyeliğimi de sildim. Sonra işte krize girmişim hastaneye yatırmışlar. Yok yok. Şaka tabi. Aslında haberlerdeki olaylara bakılırsa olması muhtemel çok normal bir durum ama neyse. 😀

Son bir denemede bulunup bizim ilçedeki Türk Telekom Şefliği'ne gittim. Durumu anlatıp ekiplerin gelmediğini söyledim. Görevli sisteme baktığında en son ki arıza kaydının bir ay önce açıldığını söyledi. Çaresizce ne yapmam gerektiğini sorunca, cevabı içinde gizli bir şekilde TurkNet'le irtibata geçmemi, eğer TurkTelekom'un abonesi olsaydım yardım edebileceğini söyledi.

Cayma Bedeli

O arada TurkNet'e geçerken TT da internet taahhütüm dolmuş ama telefonunki dolmamıştı. Yaklaşık 240 TL cayma bedeli geldi. Biraz araştırdığımda iki yıldan uzun süreli taahhütlerde tüketici hakem heyetine başvurup bu bedeli iptal ettirenlerin olduğunu gördüm. Şansımı denemek istedim. Aslında amacım süreci uzatıp en kötü ihtimalle daha sonra, 5-6 ay kadar sonra ödemekti. Tabi ki başvurum olumsuz sonuçlandı ve TT haklı olduğu görüldü. Ama süreci uzatmıştım. Nasıl olduğunu hatırlamıyorum ama belli bir süre sonra icrai işlem başlatıldı ve bu bedel 550 TL civarına çıktı. Tabi artık durum hukuki sürece girdiğinden hemen Türk Telekom Genel Müdürlüğü'ne gidip istenilen miktarı yatırdım. E-devletten kontrol ettiğimde 0,01 TL nin yani 1 kuruşun yatmadığını gördüm ki parayı yatırırken görevliden herhangi başka bir borcumun olmadığı teyitini almıştım. Avukata daha doğrusu katibine durumu anlattığımda sistemde 0,01 TL nin kaldığını ve bunu ödemem gerektiğini söyledi. 😀 Önceden kendimi hazırladığımdan sinirlenmeden sakin ve doğal bir ses tonuyla sistemde sorun olmuş olabileceğini istenilen para miktarının hepsini yatırdığımı söyledim. Sonunda genç bayan durumuma acımış olacak ki borcumu sistemden sildiğini söyledi. E-devlette açılan icra dosyasını sorduğumda ilgili yere yazı göndereceklerini ve bir süre sonra dosyanın takipsizlikten düşeceğini söyledi.

19/09/2017 tarihinde açılmış olan dava dosyası şu an e-devletten sorgulattığımda hala açık görünüyor. En azından borcumun olmadığına dair TT Genel Müdürlüğü'nden faturamı ve gerekli belgeleri aldım. Bu sıralar üniversite sınavlarının yoğunluğundan pek önemsemedim. Tekrar avukatla irtibata geçip buraya gelişmeleri eklerim.

TurkNet Abonelik İptali ve TurkTelekom'a Geçiş

En sonunda isteme istemeye de olsa TurkTelekom'a geçmekten başka bir seçeneğimin olmadığını kavradım. Hattımı taşıtmayı deneyerek süreden kazanmayı denedim. Öncelikle TurkTelekom Müdürlüğüne gidip durumu anlattım. Bilgilerimi sorguladıklarında direkt geçiş işleminin mümkün olmadığını önce telefonu geçirmem gerektiğini sonra internetin geçiş işleminin yapılabileceği söylendi. Gerekli formlar doldurulup bir hafta içinde telefon hattımın geçişi tamamlandı.

İnternet için TurkTelekom müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlattım. Ama hattımın devre numarasını verdiğimde hata oluştuğunu TurkNet üyeliğimi iptal ettirmem gerektiği söylendi.

İptal dilekçesini kimlik fotokopisiyle TurkNet'e faksladım. Hemen sorumlu bir firma olarak(!) dilekçemin istenen formata uygun olmadığından iptal işlemini gerçekleştiremediklerini ve dilekçe örneğini mail ile göndereceklerini söyler bir mesaj aldım. Tabi ki öyle bir mail gelmedi. Bununla ilgili arıza kaydına da geri dönüş yapmadılar elbette.

İnternette zorlu bir araştırmadan sonra istenilen dilekçe örneğini buldum:

TurkNet İptal Dilekçesi Örneği

Tekrar iptal başvurusu yaptım ve işlemin başlatıldığını bana geri dönüş yapılacağına dair bir bilgi mesajı daha geldi.

Sonraki günlerden birinde sanırım cep telefonumu evde şarja bırakma gafletinde bulundum ki o sırada, mesai saati bitimi, ben kısa süre için dışarıdayken TurkNet'ten aramışlar. Kardeşim benim yerime telefonu açmış ve ne zaman geleceğimi sormuş arayan temsilci. Kardeşim ben dışarıdayken bana ulaşamadığından net bir cevap verememiş ve temsilci de yarın tekrar aranılacağımı söyleyip görüşmeyi bitirmiş.

Sonraki gün geri dönüş yaptıklarında ilçedeki salı pazarında alışveriş yapmaktaydım. Hatta yanlış hatırlamıyorsan 20 TL lik hamsi almıştım. Kilosu 15 TL idi. Gereksiz ayrıntı olduğunu biliyorum ama söylemeden edemedim. 😀 Ben hamsinin parasını verirken bizimkiler uzaklaşmış. Gözüm o kalabalıkta bizimkileri ararken tam onları gördüğümde kalabağın ortasında bir çağrı geldi. Elbette mükemmel zamanlamayla gelen çağrı TurkNet'tendi. Aradıklarında yine mesai bitimine yakın bir zamandı sanırım.

Konuşmanın içeriği belli abonelik iptali. Neden üyeliğimi iptal ettirmek istediğimi sordu. Ben de kalabalığın o sıralar biraz seyreldiği anda sakin bir şekilde durumu izah ettim. Karşıdaki görevli bana yardım etmek için aradığını söyledi. Herhalde azarlayacağımı sandı. 😀 Tabi ben iptalin bir an önce bitmesini istediğimden ne sesimi yükselttim ne de argo konuştum. Daha sonra arkadaş çok güzel bir öneride bulundu. Öyle ki 2,5-3 ay kullanamadığım, maddi/manevi sıkıntısını çektiğim ve üstüne de faturalarını ödediğim internet hizmetimin iptali yerine dondurulmasını önerdi. TurkTelekom'a geçsem de yine arızamın yapılmayacağını ve o sırada sorunu halletmeye çalışacaklarına benzer bir şeyler söyledi. Önerisindeki mantık hatasını anlayamayan temsilciye tekrar mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışarak doğal ses tonuyla "Sadece üyeliğimi iptal ettirmek istiyorum." dedim. Sonra işlemin yapılacağını söyleyip görüşmeyi bitirdi.

En sonunda internete kavuştum. Arada ilginç ayrıntılar var ama artık onlara girmek istemiyorum. Yeterince uzun ve gereksiz ayrıntılarla dolu bir yazı oldu. Son sözü size bırakıyorum. 🙂

#turktelekom #turknet #abonelikiptali #taahhüt #abonelik #fesih #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 39
 • serifcakir @serif49

  arkadaşlar; yaptığım bir tespit ver ki uzun süre inanmak istemedim, şöyle ki;
  dsl yayını henüz başlamamış, (belli bölgelerde vardı örnek şişli mecidiyeköy vs.) 146 üzerinden bağlandığımız yıllar (hey gidi :D)

  semtimizde ilk dsl aboneliği başvurusunu yaptığımı bilirim. efendim , dsl geldi telefon hattı iki oldu vs. internet var ile yok arası bir şey. nedenini araştırayım dedim telekomun işleri baktım net stabil değil iptal istedim. başladılar ikna çalışmalarına kablo bilmemnesi vs. binlerce mazeret, hup evin dibinde yinede yalanların bini bir para neyse, iş uzadı iptal işlemleri uzunca sürümcemelerden sonra iptal gerçekleşti.

  derken smile internet eski adıyla bilinen ekolaydan bozma (dsmartnet) belası geldi beni buldu. 2 yıl ömrümü çürüttüler, neyse ki tam net stabil oldu derken otomatik tahüt yenileme denilen sıkıntılar baş gösterdi. smail yinede fena değildi biryere kadar, ne zaman ki dsmart net oldu işler sarpa sarmaya balşadı. dsmart ile internet birarada tabi önce sizi kullanmadığınız telefondan kurtarıyoruz diye yalın internet kazığı başladı. dsmart + internet oldu size dsmartnet fatura oldu ikikat. tabi bunda da otomatik tahüt güncellemeler ve daha ki yıllarca kurtulamama sebep olan sıkıntılar.

  neyse bir gün bir telefon geldi ve telekom adına avukat bürosu ile uğraşmalarım sonucu bana yaklaşık 950tl. (9 yıl öncesine göre) ödedim tabi (paşa paşa).
  dsmarttan da türknete geçtimgeçeli hız gırafiğimde öyle değişimler oldu ki sinirden günlerce pc den nete girmedim.

  bir servis elemanı tanıdığım vardı, kendisinden bazı teslri birlikte gerçekleştirmek istedim. sağolsun normalde yasak olmasına rağmen testleri gerçekleştirdik.
  bu arada kedi yaptığım tstler de var.

  sonuç şu çıktı:

  1--sıviç ile ev arasında vdsl alabiliyorum (telekom imkansız diyordu)
  2--ev ile ankastre (kapıdaki kutu) arasında gecikm sırıra yakın.

  bunu tekomun uzman yetkililerine bildirdim.
  gelen saha elemanları beni tanımasına rağmen ikna çalışmaları, tabi türknet müşterisi olduğumdan fazlada kale almamaya çalıştılar.
  kendileri de benim haklı olduğumu söylediler fakat hattın bağlı olduğu kanalda böylesi bir hatanın olacağını söyleyip (benden hariç 9 abone daha var o hatta) hızımız yarı yarıya düştü.
  bu nokta ile virgül karakterlerden ne kadar rica etsende ve hatta tartışsam da hattımı eskiye çevirmediler.

  en son beni sık, sık arayarak yaşadığım hız sorunlarının giderilmesi için yadımcı olmak istediği belirten telekom yetkililerinin seskaydını alarak ve türknet yetkililerini aramama rağmen,
  hızım eh işte denilecek nokta.
  12 mb - 14 mb arasında gelip gidiyor, hee arada 6-7 vs. alıştık artık.
  tekno seyire katılan yetkili keşke bu yazıyı da okusa!..

  • serifcakir @serif49

   edit:
   aklımda 850tl. kalmış dosyaları kurcalarken farettim:
   850tl. modem ücreti (modem demeye şahit lazım , sözde hediye ettikleri)
   185tl. fatura ve gecikme faizi
   225tl. avukatlık ücreti.
   yukarıdaki toplam para teker teker posta aracılığıyla ödendikten sonra, (ödeme masrafı bana ait)
   harici gelen cezalar vs.

  • The Gypsy King @tysonfury

   Hocam geçmiş olsun. Aynı durum, dış kapının mandalı bir müşteri gibi hizmet verilmeyi Turknet abonesiyken yazıda belirttiğim ilk gelen TT ekibinden ben de yaşadım. TT ye geçtiğimde gelen kurulum ekiplerinin samimi ve içten tavırlarını görseniz şaşarsınız. O arada ne olur ne olmaz diye onlara önceden Turknet'te olduğumu söylemedim. Sadece arıza olduğunu, yapılamadığını ve benim de en sonunda hattı kapattırdığımı söylemiştim.

  • serifcakir @serif49

   @tortoise teşekkürler
   onların istediği tam olarak budur., "benden daha iyi kimse hizmet vermiyor" ispatına zorlamadır

  • serifcakir @serif49

   edit: telekomdan aradılar sınırsız kotasız fln teklifler başladı bilginize...

 • cemal yılmaz @cyilmaz27170041

  Bende bir TURKNET abonesiyim. Yazını okuyunca sanki anılarım tazelendi. Senin yaşadığın serüvenin içindeyim şu anda. benim internetimde yaklaşık 1,5 aydır yok bende düzenli ödeme yapmaya devam ediyorum. Yaptığım hesaplamalara göre 15 günlük bir sabrım kaldı.
  Birde bunlardan internet alırken MODEM almak hatasını da yaptım. Çalışan modem durup dururken bozulmuş Olmayana teknik destek ekiplerinin tespitine göre !!! Lafı çok uzatmayacağım. Ben TURKNET şirketini seçmemek için bir kaç madde yazmak istiyorum,
  1- En önemlisi... Müşteri hizmetleri diye bir hizmeti yok. Telefondaki robotu anlamaya çalış. anlayabilirsen
  2- Bıraktığın arıza kaydı 2 iş gününün sonunda mail olarak atılıyor bazen aranıyor. hep oyalama taktikleri.
  3- Teknik destek ekibi sadece kontrol yapıyor. bağlantı hat sana ait. elektrikçi, çağır güzel bir ödeme yap.
  4- Neymiş interneti istersen donduruyormuşsun. Ayın sonunda yapabilirsin sadece. !!!
  5- Sakın MODEM almayın eski model fakat yeni fiyatlı bir MODEM geliyor. Modem bozuldu3 ay içinde şimdi göndereceğim adres atmalarını bekliyorum 1 haftadır.
  6-Birde sabırlı değilsen işin zorrrr

  • The Gypsy King @tysonfury

   Yazıda değinmedim ama süreci hızlandırmak için farklı bir numaradan sadece yeni abonelikte çıkan TurkNet'in müşteri temsilcisine durumu anlatabilir ve modem arızası için adresi sorabilirsin. Bu yöntemle devre numarasını teyit etmiştim. Bir de hem sistemden hem de müşteri temsilcisine, eğer temsilciyle konuşursan, abonelik iptali sonrası ne kadar bedel ödeyeceğini sorabilirsin. Buna göre aboneliğinin iptalini düşündüğünü söylersen de sorunun çözümüne biraz daha ivme katarsın. Tabi müşteri temsilcisinin yardım edeceğinin garantisini veremem. Umarım en kısa sürede sorunun çözülür.

 • cemal yılmaz @cyilmaz27170041

  ilgin için teşekkür ederim. Maalesef Şirketler müşteri odaklı çalışmaktan vazgeçip, insan odaklı çalışmaya başlarlarsa daha kazançlı çıkacaklarının farkında değiller.