Note 4 6.0.1 Root Yapma ve Custom Rom Yükleme

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir note 4 6.0.1 sürümünü kullanıyorum, custom rom yüklemek için mecbur root yapmam gerekti. Sizlerede yardımcı olmak için note 4 nasıl rootlanır ve nasıl custom rom yüklenir yöntemlerini anlatıcam.

 

Anlatacağım root sadece Note 4 N910C Türkiye sürümleri için geçerlidir.

 

İlk olarak Samsung sürücüsünü bilgisayarımıza indirip kurmamız gerekli. Böylelikle pc ile telefonunuz arasında bağlantı sorunları yaşanmayacak.

Note 4 Samsung sürücü indirme linki

http://developer.samsung.com/technical-doc/view.do?v=T000000117

Daha sonra telefonumuzdan ayarlar – cihaz hakkında kısmına girip yapım numarasının üzerine geliştirici modu açılana kadar tıklıyoruz. Geliştirici modu açıldıktan sonra girip usb hata ayıklama modunu aktifleştirip çıkıyoruz.

 

Sürücü kurulumunu ve usb hata ayıklama modunu halledildikten sonra ilk olarak telefonumuzu Downloand moduna almamız gerek. Daha sonra vereceğim linkten odin programını indirin. Şimdi yapacağımız ilk iş yine vereceğim linkten note 4 twrp recovery indrimeniz. Odin’i açtıktan sonra telefonunuzu kapatıp ses kısma tuşu, home tuşu ve açma tuşuna aynı anda basın, böylelikle downloand moduna geçmiş olacağız. Eğer sorun yoksa telefonu usb ile bağladıktan sonra Odin programında added yazısı görünücek ve alttaki resimdeki gibi bir hal alacak.

Daha Sonra AP yazan kısıma basarak verdiğim twrp tar dosyasını ekleyeceksiniz.

Twrp seçtikten sonra dikkat edin buraya, Start’a bastıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde ok ve pass yazısı görünecek bundan sonra telefonunuz açılıp kapanacak işte biz telefon normal şekilde açılmadan önce ses açma, home tuşu ve açma tuşuna hemen basıp twrp recovery menüsü görünene kadar bekleyeceğiz. Bu konu önemli mutlaka telefon reset attıktan sonra bu işlem yapılmalı, oldu da unuttunuz veya yetişemediniz sorun değil tekrar baştan dediklerimi yapıp telefona twrp recovery’i yükleyebilirsiniz.

Odin İndirme Linki

http://www.mediafire.com/file/265aylwu27beu75/odin3_v3.11.2.rar

Twrp Note 4 İndirme Linki

http://www.mediafire.com/file/wodrb4f95cllcp3/twrp-3.0.2-0-treltexx.img_%281%29.tar

 

Twrp’nin ekleneceği kısım.

Flashlama başarılı olunca.

 

Twrp kurulumu yapıldıktan sonra telefonumuzu rootlamak için gerekli (BETA-SuperSU-v2.74-2-20160519174328) dosyasını usb aracılığıyla telefonumuzun kök dizinine atalım.

Daha sonra telefonumuzu kapatıp ses açma, home tuşu ve güç açma tuşlarına aynı anda basıp twrp recovery menüsüne girelim. Twrp’den install yazan kısıma girip (BETA-SuperSU-v2.74-2-20160519174328) root dosyasını bulup install edelim.

Root Dosyası İndirme Linki

http://www.mediafire.com/file/xcn8mdrcsf1u9jo/BETA-SuperSU-v2.74-2-20160519174328.zip

 

Evet şimdi telefonumuzu açıp google play store girip root checker programını indirip telefonumuzun root durumunu kontrol edelim. Eğer aşağıdaki resimdeki gibi sonuç çıkarsa tebrikler root işleminiz tamamlanmış demektir.

 

Rootlama işlemimiz tamamlandı şimdi custom room yüklemeye gelelim.

Benim tercih ettiğim room (eRobot ROM for Note4 V.14 XXU2DPJ4 Android 6.0.1 MultiCSC) romu, xda’daki arkadaş başarılı güzel bir çalışma ortaya koymuş. Benim için romu tercihimin ilk sebebi sarj süresinin uzun olmasıydı. Stock romda bluetooth ve wifi açıkken bir saate yüzde 7 gibi sarj gidiyordu, şimdi yüzde 2 bile gitmiyor.

Neyse gelelim romu yüklemeye, olay basit tıpkı root dosyamızı nasıl telefonumuza atıp twrp menüsüne girip dosyayı install ettiysek buda aynı onun gibi. İnstall dediğiniz zaman size seçenekler sunuyor, font büyüklüğü kernel ve başka küçük ayarlar, kernel seçeneğine dokunmayın gerisini next next diyip geçin seçeneklerin telefona etkisi yok.

Not: Rom’u yüklerken super wipe seçeneği var onu seçmeyip 2 seçeneği seçin sadece programlarınız silinir. Ve resim müzik gibi dosyalarınız sağlam kalır. Tabi mutlaka yine yedek alın, tedbir al takdir allahın.

Rom İndirme Linki

https://www.androidfilehost.com/?fid=457095661767112621

Rom Xda Forumu Linki

http://forum.xda-developers.com/note-4/development/rom-erobot-rom-note4-1-0-xxu2dpcb-t3357271

 

 

Romdan Görüntüler

Unutmadan rom yüklemesi uzun sürüyor yarım saate sürebilir bir saatte sürebilir, her rom yüklemede olduğu gibi telefonun sarjı en az yüzde 70 olmalı ayrıca telefonunuzu beton veya soğuk bir yere koyarak bekleyin zira yine her romda olduğu gibi telefonu cayır cayır yakıyor 😀 bu yüzden beton üzerinde veya soğuk bir ortamda kalmasında yarar var.

Evet her şey bu kadar, rootlama işlemi sırasında telefonunuza zarar gelmez, tabi garanti saçmalığı olayı bozabilir gerçi tekrardan stock rom yükleyip orjinal yapabilirsiniz. Telefonunuzda herhangi bir brick durumu olmaz olsa bile stock rom’u rootsuz şekilde tekrardan yükleyebilirsiniz.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör