Kitap Okumayla İmtihanım (Kindle Oasis E-Reader )

Cihaz Özellikleri

7" 300PPI Glare Free (Parlamayan) ekran

Alüminyum kasa

8GB Hafıza

194 Gram ağırlık

IPX8 seviyesinde suya dayanıklılık (2 metreye kadar 60 dakika)

Sayfa geçişleri için 2 adet kapasitif tuş

Sesli kitap oynatabilme desteği (Bluetoothlu kulaklık veya hoparlör ile)

Wi Fi

Otomatik aydınlatma (12 Adet Led ile)

Çift Çekirdekli işlemci

512MB Ram

****

Kendimi bildim bileli kitap okumaktan nefret etmişimdir. Elime ne zaman 150-200 sayfalık bir kitap alsam, küçücük yazılara birkaç sayfa sonra tahammül edemeyip önce esnemeye başlıyor, 15-20 sayfa bitince bir daha okumamak üzere kapatıyordum. Çok sıkıcı geliyor, bir türlü odaklanamıyordum. Bu yüzden babam bana çizgi romanlar ve bilim dergileri alırdı. Resimler sıkılmamı engelliyordu sanırım. Focus, Bilim ve Teknik, Dinazorlar vs... 

Yaklaşık 3 aydır Afrika Kıtasının en berbat ülkelerinden birindeyim. Burada sosyal hayatın neredeyse olmaması ve bolca boş zaman bulabilmem, beni kitaplar hakkındaki düşüncelerimi değiştirmeye itti. Denize düşen yılana sarılır hesabı 😀

Yaklaşık 2 ay evvel E-Readerlar konusunda en ufak bilgiye sahip olmadığım için internet üzerinden kullanıcı yorumlarını okuyarak işe başladım. İlk etapta Kobo ve Kindle'ın E-Reader dünyasının AMD/Nvidia'sı olduklarını öğrendim. Kindle Nvidia'ya, Kobo'yu AMD'ye benzettim. Kindle daha pahalı ama premium görünüyor, Kobo daha uygun fiyatlı olmasına rağmen bazı modellerde kağıt üzerinde daha iyi ama AMD gibi bir türlü güven vermiyor. Özellikle Kobo Forma 8 de aklım kalmadı dersem yalan olur. İşin içinde Amazon'da olunca, ön yargılı davranarak Kobo'yu eledim. 

Kindlelar tıpkı android cep telefonu modelleri gibi giriş, orta segment, üst segment ve amiral gemisi modellerine sahipler.

"Kindle"                                (Giriş)                    400 TL       4GB
"Kindle Paperwhite"            (Orta)                    650 TL       8GB

"Kindle Voyage"                   (Üst)                (Satışı Durduruldu)

"Kindle Oasis"                      (Amiral Gemisi)   1250 TL     8GB

( Amazon.com fiyatlarıdır)

Fiyat performans olarak alınabilecek en iyi reader kesinlikle Paperwhite serisi. Ben cihazı en az 10 sene kullanmak istediğim ve kendimi kitap okumaya teşvik etmek için, avantajları korkunç fiyat farkını kurtarmamasına rağmen Paperwhite yerine Oasis'i tercih ettim.

Amazon'da 1250 TL olan Kindle Oasis, N11 ve Kindleturkiye.com da 2200 Lira civarında satılıyor. 32 GB versiyonu ise yurtdışında 1500 TL, Türkiye'de 2800 Lira.

Amazon.TR'ye "nasıl oluyor da üzerinde AMAZON yazan bir ürün Türkiye mağazasında satılmaz? Kendi ürünlerinizi bile getirmeyecekseniz kapatın gitsin" dedim. Uzun vadede sizi istediğiniz ürünlerle buluşturacağız ancak yakın zamanda mümkün değil dediler.

Afrikadaki gümrüğe güvenemediğim ve biraz acele ettiğim için ürünü N11 den sipariş ederek Türkiye'den bir arkadaşıma getirttim. 

Amazon'da Türkçe kitap yok sayılır. Bu yüzden cihaz elime ulaşmadan önce Kobo.com.tr den 80 Liraya 16 adet e-kitap satın aldım. Kobo.com.tr Türkiye'de D&R ile işbirliği yapıyor ve yeterli sayıda kitabı ücreti karşılığında temin edebiliyorsunuz. Ancak cihaz elime ulaştığında Kobo'dan satın aldığım kitapları DRM kilidi olduğu ve Kindle ePub uzantısı desteklemediği için açamadım. 

Önce kitaplarımı PC'ye indirdim. Adobe Editions ile açtım. Calibre programındaki DRM kırıcı bir eklenti sayesinde DRM leri kaldırdım. Son olarak yine Calibre programıyla Kindle ın desteklediği "Mobi" formatına çevirdim. Calibre programına ....@kindle ile biten amazon.com dan alınan e-postanızı tanımladığınızda DRM kilidini kırıp Mobi formatına çevirdiğiniz kitaplarınızı tek tıkla Kindle Cihazınıza yolluyorsunuz. Wi-Fi ye bağlı ise Kindle birkaç saniye içerisinde kitapları kütüphaneye yüklüyor. 

Normalde lisanssız ürün kullanmayı tercih etmem. Kul hakkıdır, emektir vs. Ancak, kitabı açıp dijital olarak okuyabilmek kitabı yazmaktan daha zor bir hal aldığı için Jeff Bezos'tan başlayıp D&R a kadar saydırdım ve beleş kitap okumaya hakkım olduğuna karar verdim. 

Hattusa.com diye bir internet sitesinde yaklaşık 3000 tane Türkçe kitap ücretsiz olarak paylaşılıyor. Siteye kayıt olduğunuzda size 10 Kredi veriyor ve her kredi 1 kitap demek. Her ay başında 10 kredi daha veriyorlar yani ayda 10 kitap yükleme hakkınız bulunuyor. ....@kindle mailinizi bu siteye de tanımlıyorsunuz ve seçtiğiniz her kitap 3 saniye içinde Kindle cihazınıza yüklenmiş oluyor. Dediğim gibi korsana karşıyım ama bazen korsandan başka çare bırakmıyorlar. Kolay ve tüketiciyi sömürmeyen bir sistem getirene kadar çeşitli kaynaklardan ücretsiz okuyacağım.

*****

Cihazın sıra dışı tasarımı bazılarına çirkin gelebilir. Ön kısmı düz ancak 2 adet kapasitif tuşun bulunduğu kısmın arka tarafında cihazı kavramak için tümsekli bir yapı var.  Cep telefonunu elinizde tuttuğunuzu düşünün, bir süre sonra yaklaşık 200 Gram olmasına karşın kaymaya ya da elinizi yormaya, parmaklarınızı hafiften acıtmaya başlıyor. Oasisteki tümsek, kitap okurken ergonomik olarak büyük avantaj sağlıyor. E-Reader ı bir kez elinize sabitleyip sonra unutuyorsunuz. 194 Gramlık ağırlık aşağı yukarı bir telefonunkine eş değer olmasına karşın gövdesi ince ve daha yayvan olduğu için, ağırlık geniş gövdeye dağılarak aslında 100 grammış etkisi yaratıyor. Dokunmatik ekran yüzünden kapasitif tuşlara çok gerek duymasanız da, kalın çerçevelere sahip bir cihaz olduğundan kapasitif tuşlar daha çok tasarımın bir parçası gibi duruyor. Kalın çerçeve ergonomi açısından kesinlikle bir gereklilik. 

Cihazın asimetrik yapısı ilk bakışta sadece sağ elini kulananlar için üretilmiş kanaati uyandırsa da, sol elinize aldığınızda ekranı döndürerek uyum sağlıyor. Sayfa düzeni ayarlarından yatayı (landscape) seçerseniz dikine değil yanlamasına okuyabiliyorsunuz. Ben özellikle yatarken landscape modunu kullanmayı tavsiye ediyorum. Zira tümseğin, dikey modda  verdiği ergonomi avantajı, yattığınızda kayboluyor. Aynı rahatlığı sağlamak için landscape moduna alıp tuşlar aşağıda kalacak şekilde okumak en iyisi.

Sağ üst kısımda bir güç düğmesi konumlandırılmış. Bir kere tıklayınca cihaz uyanıyor, ekranı aktif hale getirmek için telefondaki gibi dokunmatik ekranı kaydırmanız gerekiyor. Yine bir tıklamayla uykuya dalan cihaz, uyku modunda enerji tüketmediği gibi, e ink ekran sayesinde sanki cihaz uyanıkmış gibi amazon tanıtımları ve kitap reklamları görünüyor.

Audio Book desteği var ancak Türkçe audio kitap bulmak pek mümkün değil. Yabancı dili olanlar için amazon.com da birçok seçenek mevcut.

Cihazın Hücresel (Cellular) olan modeli de mevcut, ben sadece Wi-Fi olanı seçtim. Gri ve Şampanya Altınsı renklerinden griyi tercih ettim. Kitaplar ortalama 600-700kb yer kaplıyor. 10bin kitabı rahatlıkla yükleyebileceğim 8GB hafızayı yeterli gördüm. 32GB olan versiyon Audio Book ve fazlaca çizgi roman okuyanlar için gerekli diye düşünüyorum.

Oasisin kasası suya dayanıklı, alüminyum arka bölüm sağlamlık hissi ve premium görüntü veriyor.

Ekranı aydınlatma olmadan kullanabildiğiniz gibi parlaklığını ayarlayabileceğiniz 24 kademe mevcut. Ayrıca auto brightness moduyla otomatik ayar desteği de var.

Dokunmatik ekranı devre dışı bırakıp sayfa geçişi için tuşları kullanabiliyorsunuz.

Herhangi bir cümleyi işaretleyebilir, açılan penceredeki seçenekler sayesinde işaretlediğiniz cümleyi twitterda paylaşabilir, sözlükten çevirisine veya vikipedi den aramasını yapabilirsiniz. Sayfanın SS ini almanız veya işaretlediğiniz kısmı notlara kaydetmeniz de mümkün.

Burada havalar yıl boyu ortalama 30 derece. Güneş altında dahi glare free özellikli ekran sayesinde parlama olmadan rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Aralıksız 4 saat okuduğum oluyor ancak en ufak bir ısınmayla karşılaşmadım.

Oasisi fiyat performans canavarı Paperwhite 4 ile karşılaştıracak olursak şöyle bir tablo ortaya çıkıyor:

Oasis Kargo Pantolunu veya Ceketin yan ceplerine sığabilecek büyüklükte, Paperwhite 4 daha compact bir yapıya sahip, pantolonun arka cebine ya da ceketin iç cebine sığabilir. Oasis 7" Paperwhite ise 6"ekrana sahip. Oasis kimilerine büyük gelebilir ancak bana göre bir e-readerın olması gereken maksimum büyüklükte. Bundan daha küçüğü olabilir ama büyüğü resmen tablet olur. Çizgi Roman veya resimli kitaplarda Oasisin geniş ekranı konuşma balonlarının içini daha rahat okumanızı sağlıyor. Normal kitap okurken de yazı boyutunu büyütünce Oasis Paperwhite a göre daha fazla satır gösterebiliyor.

Öte yandan Oasis, Paperwhite 4'e göre %26.9 daha büyük ekran alanına sahipken ağırlıkları arasında yalnızca 15 gram fark bulunuyor (197-182)

Oasisin ekranını 12 adet led aydınlatırken paperwhite 5 adet ledden besleniyor. Bu da aydınlatma konusunda Oasisi öne geçiriyor. Paperwhite da auto brightness seçeneği yok.

Oasis çift çekirdekli işlemciye ve 512 Mb Ram e sahipken Paperwhite tek çekirdekli işlemci ve 512 Ram kullanıyor. Hız olarak aralarında pek fark olmasa da sayfa değiştirirken paperwhite 4 birazcık yavaş kalıyor deniyor.

Paperwhite serisi 4.versiyonuyla birlikte suya dayanıklılık özelliğine kavuştu. Oasis gibi audio book desteği de mevcut. Daha önce 4 olan Led desteği 5 e çıkarılıp, yazılım ve işlemcisi de eski  versiyonlara göre geliştirilmiş.

Batarya sürelerine gelince... Paperwhite ın uzun süre gittiğini duydum ve aralarında çok fark olacağını sanmıyorum ama ben standardın üzerinde kitap okumama rağmen, Oasis'i 7 günde bir şarj ediyorum. Normal kullanımda en az 15 gün gidecektir.

Kısacası birçok insan yarı fiyatına paperwhite almak yerine; Alüminyum kasası, %26,9 daha büyük olsa da taşınabilirliği azaltan ekranı, kullanımda hemen hemen hiç fark yaratmayan dual core işlemcisi, olmasa da olacak kapasitif tuşları, yine olmasa da olacak autobrightness özelliği, küçük aydınlatma farkı ve söylentilere göre azıcık daha net ekranı için 2 misli para verip Oasis almak istemeyecektir.

Paperwhite başta da söylediğim gibi tam bir fiyat performans canavarı.

Ben yine de merak edenler veya Oasis'i aklının ucundan geçiren arkadaşlar için deneyimlerimi paylaşmak istedim. Sadece kitap okumaya yarayan bir cihaza 2000 lira vermek pek akıl karı gözükmese de ben her lüzumsuz alışverişimde olduğu gibi kendimi "nasılsa sigara içmiyorum" diye teselli ediyorum 🙂  Paketi 15 liradan hesaplarsak ayda 450, hatta otlakçıları da hesaba katınca 500 lira eder. Yılda 6000 Türk Lirasını havaya üfürüp, sağlığını hiçe sayan arkadaşlar Kindle Oasis'e 2000 lirayı çok görmesinler. Hatta iphone XsMax, Nvidia 2080 fiyatlarından falan da hiç şikayet etmesinler. Tek yapmaları gereken o zıkkımı bırakmak. Ben de kendimi böyle kandırıyorum, sigara içsem daha karlı olacak galiba 🙂

Bu arada, ortalama bir kitabın 20 lira olduğunu varsayarsak, burada 3 günde bir kitap bitirmeye devam edersem, yılda yaklaşık 120 kitap eder, 2 yıl boyunca 240 eder hadi 200 olsun... 20x200 =4000 lira kardayız arkadaşlar 😀 Bir züğürt tesellisi daha...

Son olarak bu cihazların ekranları cep telefonlarından farklı yapıda olduğu için daha hassaslar. Öyle Corning Glass falan yok yani. Bu kez Türkiye'de 380 lira olan bir kılıfı Amazon Fransa'dan 100 Liraya alabildim. Üstelik amazon.tr de 380 lira, resmen soyuluyoruz. Amazon.com da Türkiye'ye kargo seçeneği olmadığı için Fransadaki bir arkadaşımın ev adresine sipariş verdim, o teslim aldı ve Türkiye'ye gitti. Şimdi Türkiye'den biri buraya gelecek de yanında getirecek de ölme eşeğim ölme 🙂

Kılıfın özelliği bakteri üretmemesi, kapağını açınca e-reader ı uyandırıp kapatınca otomatik uyku moduna alması, suya dayanıklı olması ve içinde cep telefonundakilere benzer kırılmaz ekran vari darbe absorbe edici bir cam olması. Fotoğrafını galeriye ekliyorum, sabırla okuduysanız teşekkür ediyorum arkadaşlar...

(2 Puanı fiyatından dolayı kırdım)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler