Paylaş Paylaş

Telefonla dolandırıcılığa dikkat

Son zamanlarda 0850 ile başlayan numaraların, 444'lü numaraların yerini alması ile, pazarlamacıların bizleri rahatsız etmek için kullandıkları numaralar da değişti. Örnekler üzerinden uyarılarımızı yapıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • HaYTo @hayto

  Bazı firmalarda bilgilerimizi alıyorlar

 • haydar

  İnsan 2 senelik taahhüt paketinin ne zaman biteceğini bilmiyorsa artık (3 aşşa 5 yukarı bile olsa) dolandırılmaya mahkumdur..

  Dolandırılmaması şansa dır..

  Evdeki yaşlıların da tembihlenmesi yeterli olacaktır..

  • Ziyaretçi

   malesef ciddi bir konu bu... sıklıkla başıma gelmekte, telefondan, internete, termal tesise kadar çeşitli başlıklarda rahatsız ediyorlar...

 • Erdem Ç. @rockerdem

  geçen hafta babamı arayıp yapmışlar sanırım aynı şeyi. bu hafta gidip araştıracağım.

  benim anlamadığım, bu iş telefon üzerinden satılan ve telefonla "onay alınan" bir iş. bu arayan X firma her kimse ttnet'e gidip "bu müşterin bize geçecekmiş, öyle dedi telefonda" dediğinde ttnet buna nasıl inanıyor? ya da ben babama "ben telefonda öyle bir şey demedim" dedirticem mesela. "işte telefon görüşmesi burada" diyebilecek mi bu X firma? o zaman "telekomdan arıyorum, sözleşme süreniz bitiyor" yalanları da ortaya çıkar?

  hele bir "sözleşmeyi erken bitirme cezası" gelsin de ben nasıl uğraşıcam onlarla. babaya da yemin ettiricem artık, telefonla bir şeyler almaması için. başka çözüm kalmadı. dört yandan saldırıyor onursuz herifler.

  bir de eğer sizi arayan olursa, "daha uygun tarife önerisi" için, otomatiğe bağlamış takır takır konuşan bu ablaları "ilgilenmiyorum" demeniz durdurmuyor. tek bir cümle söylediğinizde mavi ekran verip telefonu kapatıyorlar: "evimdeki internetimi bedava; çalıştığım firma karşılıyor". deneyin 😉 "biz üste para vericez" diyemedikleri için sarımsak görmüş vampire dönüşüyorlar...

 • bLind @blind

  Aynı şey benim başımada geliyor ayda 1 yada 2 kere telefon geliyor internetle ilgili olduğunu anladığım an ben taahhütü yeni yeniledim diyorum hiç üstelemeden kapatıyorlar.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Bir de şöyle birşey var bizim başımıza gelen 😀
  Biz trakyanın içlerinde oturuyoruz ve buralarda bir çekiliş yapılmış ve bizim ilçemizden 100 aile bunun için hak kazanmış 😀 Ki toplasak 150 aile felan vardır bizim burda ve hiç biri de katılmıyor bu çekilişe 😀 Balıkesirde bilmemne kaplıcada 3 günlük tatil kazanmışız 😀 Telefonu annem açıyor tabi akşamında bana anlatıyor. Bakıyorum öyle biryer yok, adına benzer biryer var İstanbul Şilede 😀 Hergün de arıyor bir abla tatlı tatlı da konuşuyor böyle insanları heveslendiriyor işte şöyle hizmetten faydalanabilirsiniz felan diye. Sonunda annemi bunun yalan olduğuna ikna ettim ve gitmedik ama bizim burdan 2 büyük otobüs kaldırdılar. Geldiklerindeki tablo ise 3 gün onlardanmışta 10 gün kalmak gerekiyormuşta geriye kalan 7 günde adam başı şu kadar ediyormuşta hep dalavere 😀 Giden herkes kredi kartına yüklenmiş tabi...

 • Yaya

  1:10 ; Dolancılar azaldı ama bitmedi derken LP'nin surat ifadesi ;

  http://inciswf.com/bitmediniz.swf

 • Emiracle @emiracle

  "Telekom'un bu konuda bir şeyler yapması lazım." = Hırsızı hırsıza şikayet etmek.

 • 04:42

  "Do Not Call List" denen birşey var. Amerika ve Kanada'da uygulanıyor. Acilen Türkiye'de de hayata geçirilmesi gerekli!!!

  444'lü numaraların 0850'ye geçişlerinin "asıl" nedeni 444'lü numaraların Türk Telekom'un dakika paketleri ve GSM operatörlerinin dakika paketlerine "dahil" olması uygulamasıydı.

  Yani senin 100 dakikan varsa 444'lü bir numarayı aradığında çok eskiden bu sahip olduğun 100 dakikadan düşmezdi. Tüketicilerin itirazı sonucunda mahkeme kararıyla bu uygulama değişti.

  Hatta yanılmıyosam Hürriyet'de haberleri çıkmıştı. Adamlar para kazanamıyoruz, gelirlerimiz düştü diye ağlıyordu. O zaman anlamıştım işin boyutunu. Neyse işte adamlar (yani tüm sektör) 0850'ye geçiş yaptılar ve bu numaraları aramak dakika paketlerinden düşmüyor. Ayrıca para yazıyor 😉

  Konuyla alakası yok ama, zamanında müşteri hizmetlerinde bekleme süresini 20-30 saniye aralığına çekeceği söylenen yetkililer bugün laflarını yemiş gözüküyor. Arıyorsun adam sana utanmadan reklam/kampanya dinletiyor. Kardeşim ben müşteri yetkilisiyle görüşmek için arıyorum ve sene olmuş 2013 haaaala 1'den 9'a kadar uzayan menüler, rakamlar içinde dakikalarca bir allah kuluyla konuşmak için bekliyorum.

 • 04:46

  Ben bizimkileri uyardım.

  Telefondan kampanya, paket ıvır zıvır kim ararsa arasın banka da arasa telekom da arasa kim olursa olsun hiçbir şekilde konuşmayın, bilgi vermeyin ve direk kapatın diye.

 • Cyber.wise

  Ben önceden sizleri arayanların olduğu santrallerden birisinde çalıştım. Onları öyle organize yetiştiriyorlar ki, şaşarsınız. AB düzeyinde eğitimler alıyolar. Yalancılığın stajını görüyorduk.

  Ayrıca, d-smart beni de aradı. Bana aklı sıra kadın ayar çekecekti. uyku halimle ben ona aynen şöyle dedim.

  Ben doğan grubundan asla hizmet almam.
  Kadın şaştı ve kapatmak zorunda kaldı.

 • E.C.ARAT

  levent ağabeyin anlattığı durum Türkiye de "raspberry pi"nin başına gelmişti.vakıf kendi sitesinde bir yazı yayınlayıp yardım istemişti yanlış hatırlamıyorsam.Ayrıca bir dönemde şirketlerin"domain name"lerinin satın alınıp şirketlere fahiş fiyattan satılmaya çalışıldığı,eğer şirketler satın almaya yanaşmazsa "domain name"lerin porno sitelerine yönlendirilerek şirketlere pasif şantaj yapıldığı söyleniyordu.

 • Ziyaretçi

  Sana o bilgileri verenin ...... Bilgilerini satanı dava edeceksin. Alacaksam da almam.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Yakın zamanda da sigortacılık üzerine dolandırılıcılık yapılıyor. Bir kaç defa arıyorlar. Üstelikte ciddi firma merkezinden arıyorlar.
  O: Şu sigorta borcunuz var ödenmemiş.
  H: Neden
  O: kaza sigortası.
  H: Ben yaptırmadım ki?
  O: Kredi kartınızdan onay vermişsiniz.
  H: Kredi kartım yok? Hepsini kapattırdım.
  O: Sesli sistemde onay vermişsiniz? (ikinci aramada)
  H: Kabul etmiyorum. Çıkan borcu. Eğer onay vermişsem de mail atın. Yazılı olarak borcunuzu isteyiniz. Mahkemeye götüreceğim.
  Dedim bir daha aramadılar.

  • emrecan

   Aynen..

   bir de ciddi konuşuyorlar ki, yanında ben olmasam babamı dolandırırlardı kesin..
   Olur da başınıza gelirse kesinlikle geçen sene onay vermişsiniz, bugün kaydı yapmazsak borcunuz uçar kaçar palavralarına inanmayın yüz vermeyin.. He deyip geçin, eş dost varsa potansiyel kurban olacak uyarın 🙂

 • Ziyaretçi

  Bir de kazandınız konulu spam smsler var sürekli onu kazandın yok bunu kazandın mesajları silmekten bıktık.

 • hanifi özgül

  Milli eğitim bakanlığının elindeki veli tlf numaralarının çaldırıldığı veya satıldığı bir ülkede ben size şöyle bir örnek vereyim daha öncede bahsetmiştim. Sizin oturduğunuz şehirde mesela kadıköyde yaşayanlar şeklinde (o bölgedeki turkcell,vodafone,avea hangisi olduğu farketmez) herkese sms le mesaj atıp reklamda yapıyor duyuruda yapıyorlar. Başbakanımız son pakette açıkladı kişisel veri güvenliği anayasal güvence altında olacak diye bu bilgileri satan gsm şirketlerine , telekoma cezayı, digiturke dsmarta verin cezalarıda bir görelim. Bir hat almada veya hat değişiminde nüfüs kağıdının fotokopisinin verildiği bir ülkede ne kişisel veri güvenliği allah aşkına...!!!!

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Güzel konu olmuş, bizi de çeşitli firmalardan aradılar yok şunla birlikte tek fiyat gibi ama ben 16Mbps hızım var aynı fiyata 16Mbps hız verin deyince kapatmak zorunda kalıyorlar çünkü hep 8Mbps hızında kampanyaları oluyor nedense kolay gelsin

 • ugur

  arkadaşlar bu telefonla pazarlama şirketlerinde bazı sistemler siz ilk alo demediğiniz sürece araması aktif olmuyor ve kapanıyor. mesela 444 ve 0850 ile başlayan numaralardan arama gelirse sakın siz ilk "alo" demeyin ve bekleyin, zaten ciddi bir firma ise zaten karşınıza ilk oparatör çıkıyor ve size "alo" diyor. ama sistemden aranıyorsanız siz alo demediğiniz sürece arama aktif olmuyor ve kapanıyor. denemenizi tavsiye ederim :))

 • Erdem

  Birkaç hafta önceki çok benzer bir durum geldi başıma... annem açmış konuşmuş ama aynen murat abi gibi tembihlediğim için direk telefonu getirdi aldım.... merhaba dedim başladı anlatmaya oymuş buymuş diye... dur bi saniye dedim kimsin sen dedim telekom dedi turktelekom mu dedim yok bişi bişi telekom dedi...lan çakallar diye başladım bitirdiğimde kapanmıştı 🙂

 • ismail ozan izci @asaltek

  teknoseyir - işletmelere yönelik internet tuzakları
  http://teknoseyir.com/27635/isletmelere-yonelik-internet-tuzaklari/

  henüz yeni marka tescili yapmışken, iyi bir zamanlama oldu benim için. teşekkürler.

 • mav1li

  Taahhüt biteli 1 hafta oldu bırakın dolandırıcıyı hizmet aldığım firma bile aramadı. 🙁

  • mav1li

   Söz konusu taahhüt olunca 50 tane soru soruyorum. Acaba firmalarda bu kişi çok ince eleyip sık dokuyor diye mi aramıyor?

 • Canavar_Kesifte @canavar_kesifte

  Benzer durum cep telefonu operatoru adi verilerek basima gelmisti. Musteri hizmetlerini bilgilendirdigimde yapabilecekleri birsey olmadigini soylediler. İcinde bulundugumuz sistem budur...

  Bir de 3g sebekesi uzerinden baglanan telefon v.b. cihazlarda oyunlarda cikan banner reklamlara yanlislikta tiklayip bilmem ne oyununu indirmek icin onaylayin v.b. onaylama yolu ile oyun sitesine uye yapip hesaptan sorgusuz sualsiz para cekip aylik abone yapiyorlar. Abonelik iptal ediliyor ama para iadesi mumkun degil... Operatorbd

 • ofis @ofis

  benimde kısa süre önce başıma gelen olay şöyle:
  ttnet yada türk telekomdan aradıklarını söylediler.fakat arada ttnet ofisinden arıyoruz demiş olabilirler çok hızlı konuşuyorlar kaçırmış olabilirim.ttnet cepten arıyor bu normal hat biraz kıllandım fakat bilgiler doğru olunca başladım dinlemeye.çalıştığım firmanın faturaları düzenli ödendiği için indirim sundular.sundukları indirim santrala bağlı bir hatta olduğu için kullandığım numarayı söyledim.bu sefer kullandığımız adsl hattına bir indirim paketi söylediler kabul ettim.adres falan almışlardı kurye yolladılar.bizde işlerin yoğunluğundan mı desek basiretimiz mi bağlandı gelen kuryeye verdik patronun kimliğini boş sözleşmeye attık imzayı yolladık.jeton düşünce aradık ttneti her şey normaldi istediğimiz hatta indirim sağlanmış falan iyi dedik ucuz atlattık.fakat kurt düştü bir kere içimize tekrar aradık bu sefer farklı bir işlem yapıldığını anladık tabi bu işlem faturalandırılmıştı bile, ttnet bizi doğru bilgilendirene kadar.bayinin kim olduğunu öğrenemedik ama itirazımız haklı bulundu adsl abonesi yapılan hatta modem bile bağlamadığımız ve diğer kandırılma sebeplerinden dolayı işlem iptal edildi 160-170 tl gibi bir fatura düzenlenmişti ödemememiz söylendi.telefon ve fax ile durumu kurtardık. patronda hayatta kalkıp iptal işlemleri için resmi bir daireye gitmez bana iyi bir ders oldu.aklınızda olsun ttnet yada türktelekom hattın asıl sahiplerinden başkasıyla onay işlemi yapmıyorlar. yapılıyorsa bilin ki karşınızda ki kişi sahte.ayrıca şahıslar işlem günü bizi tekrar aramıştı internetimize kamera sistemi bağlı olduğunu ve indirimin bunuda kapsadığını söylemişlerdi ve bu doğruydu kamera sistemi de kullandığımız adsl hattında olduğu için indirimi doğru yara yapacaklarını sandık.onlar tuttu adımıza olan başka bir hatta adsl aboneliği kilitlediler.

 • Emre

  ben bizzat digiturk tarafından dolandırıldım. gerçi ben kaşındım ama neyse..

  sadece belgesel, eurosport hd, mtv hd seyretmek için digiturk abonesi oldum ki yıllarca evinde televizyonsuz yaşayan biriyim. leş gibi ulusal kanallar ve programları ile işim olmadı hiç. bunun yanında film ve orjinal bluray arşivim dudak uçuklatır.

  sadete gelirsek, digiturke abone olduktan 3 hafta sonra müşteri temsilcisi aradı. yeni aboneler için bir kampanya olduğu ve 10 kusur liralık film paketinin ücretsiz ve tahaddütsüz olarak tarafıma açılacağını söyledi. bende emin misiniz, ücretsiz ve tahaddütsüz mü olacak, yani daha sonra herhangi bir ücret yansıtılmayacak değil mi dediğimde evet aynen öyle cevabını verdi. neyse, nerede beleş oraya yerleş mantığı ile tamam kabul ediyorum diyerek paketi açtırdım. sonraki ay faturada film paketi ücretinin yansıtıldığını farkettim. üstelik 16 ay tahaddüt vermişim!! digiturkü aradım, mesaj attım bakın şu gün şu saatte beni aradınız ve konuşma kayıtları kabak gibi ortada, bana ücretsiz ve tahaddütsüz dediniz, derhal tahaddütü kaldırın ve benden talep ettiğiniz ücreti iade edin dememe rağmen para iadesi kısmında sonuç alamadım. olan 10 liraya oldu. o değilde filmleri de bi b.ka benzese.

  dolandırılma travmasını atlatmaya çalışırken dalga geçer gibi tekrar aradılar ve "film paketinizi iptal ettiğinizi görüyorum isterseniz tekrar başlatalım şu imkanlarla ve indirimlerle" demezler mi? işte orada allah yarattı demedim, saydırıp kapattım telefonu.

  nacizane tavsiyem, kesinlikle ve kesinlikle babanız bile arasa bedava-ücretsiz-kampanya yalanlarına kanmayın. kimse kimseye bedavadan bir şey vermez. tabiata aykırı.

 • celal @celalb

  hukuk büroları böyle sahtekarlıkların merkezi haline geldi nerdeyse ülkemizde. ben bir hukuk bürosunda 4 gün çalıştım insanların her bilgisi önümüzde afişti. ulaşmak istediğin herkezin adres tc akraba sgk bilgilerine tek tıkla ulaşabiliyorduk. kişisel bilgilerin mahremiyeti biye bişey yok. bu alanı en çok bu hale getiren odaklar telefon gsm servis sağlayıcıları. ben bizzat şahidim.

 • River Raid

  Geçenlerde babamı 212 kodu ile başlayan bir numaradan aramışlar. Kredi kartına puan yükleyeceğiz demişler. Kredi kartı bilgilerini vermiş. Adamlar para çekmeden kredi kartını iptal ettirdik neyse. Sonra bu vatandaşları ben aradım. Size mesaj göndermiştik aldınız mı dediler evet dedim. Ad, soyad, doğum yeri dünya kadar bilgi sordular. Arada anketvari sorularda var hangi takımı tutuyorsun diye çok güldüm. Sonra tebrikler kredi kartına puan+ 1000 tl değerinde hediye kazandınız. Hediyenin içinde saat, tencere, çamaşır yıkama topu bilumum ıvır zıvır. Kredi kartı bilgilerimi onay için sordular. Ama buraya dikkat kartın ilk dört hanesini söylemeyin kesinlikle güvenlik nedeniyle sormuyorlarmış efendim. Söyledim rasgele bir numara ilk dört hane!!! hariç gerisini. Arkadaki numarayı sordular onu da salladım. Hangi banka olduğunu sordular. Sonra kısa bir sessizlik tamam kredi kartınız onaylandı puanları yükleyeceğiz dedi ama 1000 TL değerinde hediyeyi 100 TL ödemek kaydıyla. Ben vazgeçtim dedim. Tüm bilgilerinizi aldık hediyeleri bugün adresinize gönderiyoruz vazgeçemezsiniz bu saatten sonra şeklinde tehdit ettiler. E iyi bari gönder o zaman dedim. Çok sevindi. Olmayan birine ait olmayan bir adrese hediyelerimi bekliyorum. Tabi olmayan kredi kartımdan çekebilirlerse. Bu arada bir bu numarayı arayıp hal hatır soruyorum. Elemanları meşgul edip beki bir kişiyi dolandırılmaktan kurtarırım diye...

 • AB9 @sqn

  TeknoSeyir kalitesine yakışan bir video, teşekkürler.

  bu arada MG'nin belirttiği gibi "telekomdan arıyoruz" ibaresi yalan değil, gerçekten telekomdan arıyorlar, firma adı da "3C1B Telekomünikasyon" olarak geçiyor.

  http://www.lafsozluk.com/2011/04/0850-kodu-ile-baslayan-telefon.html

 • Ziyaretçi

  Bütün bu soruna gereken çözüm aslında çok basit. Telefondan onayın tamamen geçersiz kılınması. Öyle bir tane "EVET" kelimesine bakılarak onaylanması gerçekten büyük bir açık. Sadece telefon bankacılığında (o da müşteri bankayı arayınca ) kabul edilebilir şeklinde bir yasaklanma gelmeli bu telefon onayında.

 • Recai @recai

  Ben yurtdışında yaşıyorum, burda başıma gelen olay ki hem de birkaç defa çok ilginç.
  Bulgaristan´dan arayan bariz bozuk aksana sahip "hanımefendiler" oraya gelip yerleşmek istediklerini, çocuklarım varsa bakabileceklerini yoksa "bana bakabileceklerini" hertürlü ihtiyacımı görebileceklerini ayrıca her konuda "sınır tanımadıklarını (Need For Speed veya olmadı BurnOut vari sanirim, belkide GTA5 :)) )" söylüyorlardı...

  Taktikleri çok iyidi; beni beğenmedin herhalde, ablam var, teyzemin kızı var onlarla konuş.

  Bir defasında dur bakalım huyuna suyuna gideyim ne olacak dedim kendi kendime; tamam lan dedim hadi çık gel, bu şehirdeyim seni havaalanında alırım merak etme :).
  Ozaman işin rengi değişiyor, gelecek param yok, uçak bileti alamam, onuda ben alırım dedim, annem kanser babam yatalak, kızkardeşim özürlü onlara para bırakmam lazım...

  Neyse bayağı bir cebelleşmeden sonra, çirkefleşmenin de verdiği avantaj ve dayanılmaz haz ile yakamı son iki yıldır sıyırdım bu beladan....

 • kanola

  Amacı anladığınızda telefonu direk kapatın.Tekrar ararsa savcılığa bildireceğim deyin aramıyorlar denedim oluyor.

 • Ziyaretçi

  Abi başlık "telefonla dolandırıcılık" olunca yazmak istedim benim başıma gelen bir şirketle ilgili değil ama yine bir dolandırıcılıktan bahsedicem.

  Bir gün telefonum çaldı açık seçik bir cep telefonu numarası telefonu açtım profesyonelce telsiz sesleri geliyordu ve kendini İstanbul bi semtini söyleyerek polis olarak tanıtan adam adımı soyadımı sordu bir yandan şüpheciyim ben bilerek sadece adımı söyledim soyadımı söylemedim bir yandan gerçekten polis olabilir diyorum.

  Arkadan baya telsiz sesi geliyor bir şey diyor ama anlamıyorum telsiz seslerinden ben sizi duyamıyorum dedim direk telsiz sesleri birden baya kısıldı. Konuyu çok uzatmıcam kişisel bilgilerimi almaya çalıştıktan sonra terör örgütüne maddi yardım yaptığın tespit edildi dedi ve bunu öyle bir ses tonuyla söylüyor ki elbette geriliyorsunuz hatta telaş dahi yapmanız içten değil. Bende nasıl yapıyormuşum anlamadım dedim banka aracılığıyla hesabımdan para gönderildiğini söyledi bende direk hangi bankalar dedim bana tam 4 tane banka saydı ve saydığı 4 bankada da hesabım yok. Bende saydığınız hiç bir bankada hesabım yok ayrıca böyle bir durum olsa telefonla aramak nedir evimi basarsınız ki bana daha adımı soruyorsunuz diyince çok aşırı sinirlendi siz ne iş yapıyorsunuz diye sordu öğrenciyim dediğim o an adamdaki yıkılışı resmen hissettim yani büyük bir hayal kırıklığıydı resmen. Adamdaki öğrenciden ne para çıkacak ki yıkılışıydı 😀 Hatta direk biz seni sonra ararız diyip telefonu kapattı.

  Olayın hemen ardından adamın söylediği İstanbuldaki karakolun numarasını internetten bulup aradım durumu anlattım polis hemen sakın telaş yapmayın asla para vermeyin dolandırıcılık bu dedi. Ardından ben telefon numarasını size vereyim dedim polisin bana dediği bizde bu numaralardan çokça var büyük ihtimal Turkcell numarası vereceksin dedi ki doğruydu Turkcell çıkışlı bir hattı numara ve benden numarayı almadı.

  Aynı hafta bayan bir komşumuzda aranmış ona daha farklı bir bahane bulmuşlar kadın siz çok kaba konuşuyorsunuz kızmayın ama ben polis olduğunuzu pek sanmıyorum diyince karşıdaki agza alınmayacak derecede büyük küfürler ederek telefonu kapatmış.
  Lafı çok uzattım sürekli korkutma sizi telaşa vermeye çalışıyorlar ve bunu gerçekten çoğu kişide başarırlar ben bu olayları sık okuyan ve teknolojiden iyi anladığımı düşünen biri olarak başıma gelen olayda bir tedirginlik yaşadım. Aman dikkatli olun ve çevremdeki insanlarıda yer yer uyarıyorum bu konularda.

 • yasar

  08504553485 Digitürk diye kayıtlı çıkıyor

 • Hakan

  Bu işin başında Telekom'un kendisi var geçen sene Microsoft outlook.com'u açtığında hemen kendi adımda bi adres aldım daha sonra bu hesabı ileride resmi işlerde kullanırım diye hiç biryere vermedim aradan birkaç ay geçti ve yeni bir eve taşındım bu sefer internet servis sağlayıcısı ttnet olsun diye Kartal ilçe Telekom müdürlüğüne internet başvurusu yaptım (geçmişte hem annem hem babam Telekom eski çalışanı olduğundan bayilerin nasıl denetlendiğini biliyorum ayda bi temiz mi diye bi bakarlar okadar onun için bayiye hiç bir bilgimi vermedim ) neyse başvuru sırasın da hadi dedim bu resmi iş yeni e postamı kullanıyım formu doldurup eve gittim enfazla 1-1,5 saat geçmeden kimseye vermediğim e postama ilk spamımı almış oldum Telekom'un kendi neki bayileri ne olsun....

 • batuhan.sener @batuhan-sener

  Geçen annemi de Turkcell aradı 20 TL ye 400 dk falan diye kampanyalarından bahsediyor, annem de o sırada 15 TL ye 500 dk alıyordu, kadına bunu söyleyince kadın "birşey değil fazldana 5 TL varceksiniz." diyor. Bu zihniyetten ne hayır gelir?

 • Ziyaretçi

  Operatörler bulunduğunuz konumu böyle dolandırıcılarla paylaşıyorlar. ne zaman şehir değiştirsem özelliklede yolculuk sırasında aranıp, mesajlar alıyorum. Birçok kişide farketmiştir. Aman dikkat edin.

 • Emre K @emre-k

  Memlekette toprağı sıksan dolandırıcı fışkırıyor. Herkes üçkağıtçı, herkes ayrı bir şerefsiz olmuş.

  Bu numaralarınızın toplandığı veritabanlarını sadece dolandırıcılara değil hukuk bürosu, tefeci, mafya gibi tiplere de satıyorlar bir güzel.

  Öncelikle bu telefon numarası satma işinin başı Türk Telekom. Sırf bunu test etmek için yeni hat alıp numarayı sadece telekoma verip bunu onaylayan insanlar var internetteki forumlarda. Mesela sizi Biri ADSL arayıp dolandırdı, taahhüt bozduğunuz için Türk Telekom'a da borçlu oluyorsunuz. Yani Türk Telekom hem numaranızı satarken hem siz dolandırılırken çifte karlı oluyor. Adamlar bunu neden engellesin Muz Cumhuriyetinde?

  Bu işin başındaki ikinci unsur ise devletin kendisi. Üniversite sınavı puanları açıklandıktan sonra posta kutuma her gün adını duymadığım apartmandan bozma özel üniversitelerin tanıtımlar geldi. Aynı şekilde cep telefonuma da öyle reklamlar. Bazılarında aldığım puan bile yazıyordu. Devletimiz çok güzel atmış bilgileri maşallah!

  Üçüncü faktör ise akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz bazı programlar. Özellikle Android marketinde bu işin b.ku çıkmış. Örneğin bir pusula uygulaması indireceksiniz adam içerisinde koyduğu gizli kodlarla sizin tüm rehberinizi isim ve numaralarla birlikte kendi server'ına gönderiyor. Üstelik uygulamayı kurmadan önce rehberinize erişim için izin istemediği halde bu işi beceriyorlar. Hele crack'li apk dosyası indirdiyseniz hatta bunlara root için izin verdiyseniz hiç sansınız yok. Üstelik siz ne kadar dikkat ederseniz edin, sizin numaranızı kendi telefonuna kaydeden bir arkadaşınız bu tuzağa düştü mü size de geçmiş olsun, hiç suçunuz yokken numaranızı kaptı adamlar.

  Peki böyle durumlar olunca ben ne yapıyorum? Önce arayan kişi daha teklifini bitirmeden "ilgilenmiyorum" diyorum. Eğer ısrar ederse ses tonumu yükseltip kaba şekilde konuşuyorum. 3. seviyeye çıkıp hala ısrar ederse ağzıma geleni söylüyorum, böylelikle sizin numaranızı "sorunlu müşteri" diye etiketliyorlar ve kurtuluyorsunuz. Ayrıca numarayı kara listeye ekliyorum.

  Bir keresinde de Vodafone hattıma Turkcell bizzat kendisi arayıp duruyordu. Her seferinde red ettiğim halde günlerce aramaya devam ettiler. En sonunda sikayetvar.com'a yazdım sorun bitti. Siz örneğin bir D-smart bayisi size dadansa bile direk sikayetvar.com'a gidip D-smart başlığında şikayet edin, o sitedeki sorunlarla "seve seve" ilgileniyorlar.

  Bu şerefsizlik örneği davranışlar için devlet hiçbir şey yapmaz çünkü bu işten en kazançlı çıkan onlar. Numarayı satıyorlar, parayı alıyorlar mis gibi.

 • alperencsm

  Sms tacizlerinde de şöyle bir furya başlayacak gibi http://i.imgur.com/hrCBQSc.jpg

 • Ziyaretçi

  Beni Migros money club dan aramışlardı. Arayan kişi anket yapacağız deyince her zamanki gibi yüzüne kapatayım dedim ama biraz da dalga geçerim diye devam ettim ve ankete peki dedim. Çok anlamsız uzun anket yapıp bana birşeyler satacaklar diye düşündüm. Bana sadece club dan memnun musunuz diye soru sordular. Ben de hayır dedim 🙂 . Teşekkürler anketimiz bu kadardı deyip 5 TL niz money hesabınıza yattı deyip kapattılar. İlk alışverişimde baktım yatmıştı 🙂 .

 • Murat Gerçek @gercekelektronik738

  Sadece dolandırıcılar değil, reklamcılar da kabak tadı vermeye başladı. Telefonum sms çöplüğüne döndü, zaten kullandığım operatörden reklam alıyoruz kampanyalar filan. Hadi buna eyvallah diyelim, dört beş bankadan da reklam içerikli sms geliyor, aramayın dediğim halde digitürk'ten geliyor. Bu saydıklarım sms bir de arıyorlar. Şimdi de reklam verenlerin 🙂 sayısı günden güne daha da artmaya başladı; tatil firmaları, kebapçı.. ha bu gün itibariyle erotik ürün firmasından da reklam sms'i almış bulunuyorum hem de hem telefon hem de tabletteki iki hattıma. Buna kim dur diyecek? Telefonumuzu nereden buluyorlar? Gitsinler televizyona versinler reklamlarını. Neyse bu reklam konusunu ne yaparız bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim bıktım telefonun vırt zırt çalmasından ve yoğun sms bombardımanından.

  Ben de bayağı dolmuşum arkadaş 🙂 neyse fazla kafa ağrıtmadan...

  Sevgiler.

 • Forza26

  Biri ADSL eski adı KOÇ Net'in bir servis sağlayıcısıydı. Şimdi Vodafone şirketi oldu bildiğimiz Vodafone bünyesi altında yani artık ismi VodafoneNet. Yani Biri falan kalmadı.

 • kiesto_afri @kiesto_afri

  çok net notlarlara parmak basmışlar

 • uygar @uygaru

  Daha bugün başıma geldi, Yapıkredi Bankasından (4440444) arayan adam, 3 dakika nefes almadan bişeyler anlattı, anlattı sonra da şöyle söyledi,
  -...bu avantajlardan faydalanmak için lütfen doğum tarihinizi söyleyin
  - teşekkürler istemiyorum
  diyince " dakika daha
  - ama bıdır bıdır bıdır...., doğum tarihiniz?
  - Kardeşim istemiyorum!
  -Tabi haklısınız ama bakın bıdır bıdır...
  - Siz anlatmaya devam edin, ben telefonu kapatıyorum, kusura bakmayın bu kadar sabrettim, yeter.
  Dedim ama adam hala bi açık kapı bulmaya çalışıyordu ki hakkaten kapattım.
  Gerçekten yalnız ISS bayileri değil, bankalar, sigorta şirketleri, kaplıcalar insanı taciz edercesine arıyorlar, müsait olup olmadığımı bile sormadan konuya girenler var ve hepsinin de ortak noktası, ismimler hitap etmeleri.
  Tabi bir de "Almasanız da referans verseniz" diyenler var ki 10 yıldır kullandığım kredikartının bankası bile aynı muameleyi yapıyor.
  En tehlikelisi de bilgi güncelleyeceğiz diye bana adresimi, anamın babamın adını soranlar oluyor ki onlara hiç yüz vermemek gerekiyor.

 • semihyldz @semihyldz

  Olayın kaynağı şu: İŞKUR destekli çağrı merkezi eğitimi kursları açan bir dolu eğitim merkezi var. Bu eğitim merkezlerinin altında ya da üstünde de çağrı merkezi ofisleri var. İŞKUR destekli kursu bitiren o çağrı merkezlerinde işe başlıyorlar ve yaptıkları iş aynen bu. İsterseniz, bu işi yapan çağrı merkezi çalışanlarını bolca bulabilir ve röportaj yapabilirsiniz. Arar da bulamazsanız ben yardımcı olabilirim. Hikayeleri dinleyince siz değil belki ama birçok kişi şaşıracaktır.

 • İhsan Cengiz @ihsancengiz

  Dııırt dııırt
  B: Efendimmmm
  O: Merhaba adım soyadımla hitabederek samimi bir giriş türkcell den aradıklarını iddia ettiler
  Efem size türkcellden 200dk aylık bedava konuşma
  B:hı hı
  O: Özel bir hastanede sağlık kontrolü bedava
  detaylarınıda anlattı anlatıııııı geldi zurnanın deliğine
  YKB ile Çalışıyorsunuzz dedi
  B: yalan söyledim bilerek bakalım daha ne biliyo başka hayır dedim...
  O:hangi bankayla çalışıyorsunuz
  B: Garanti dedim
  O:Hemen banka bililerime ulaştı türkcell ev adresimi takır takır saydı...(Bankalar yolgeçen hanı şubeye gidince kimlik görmeden gram bilgi vermiyorlar)
  Şimdi kredi kartınızın ilk 6 yanesini kapatın geri kalan numaralarınızı söyleyin...
  B: Kredi kartı bilgisi veremem dedim.
  O: Sizden tamamımını istemiyoruz
  B: telefono kapattım.

  Kredi kartının ilk 6 hanesi Bankanın kodu. Visa mastercard american ekspress ve olarak değişir. Örnek garanti visalar 4870 le başlar. yanlış hatırlamıyorsam... neyseki yemedi anadolu çocuğu ama çok kişiyide ayakta uyutuyorlar:)

 • chndkmn @chndkmn

  Bir dolandırıcılık olayını da ben anlatayım. Belki okuyup birileri tedbir alır.

  Facebook sayfalarını dolaşıp telefon numarası yazan esnafa telefon açıyorlar. Turkcell den aradıklarını ve web sitenizin google da 1. sırada çıkartacaklarını söylüyorlar. 1 yıllık 196 tl talep ediyorlar. Anahtar kelimeleri kendilerinin hazırlayacağını söylüyorlar. Esnafın web sitesi olmasa bile facebook sayfası için de bunu yapabileceklerini söylüyorlar. 49 tl x 4 şekilde turkcell mobil ödeme ile ücreti alıyorlar. 4 defada telefonunuza gelen mesaja evet demenizi istiyorlar. Bu maduriyeti yaşayan esnaf arkadaşım yanımdayken tekrar aradık ben konuştum.

  Olay şöyleymiş, dandik bir firma rehberi sitesi açmışlar. 196 tl 1 yıllık ödeme karşılığında bu firma rehberi sitesine bilgilerini ekliyorlar. Ayrıca bahsi geçen web sitesinde bu ücret çok daha az yazıyor. Telefonda 196 tl diyorlar. turkcell den aradıklarını söylüyorlar. google da 1. sıra için eminmisiniz garanti veriyormusunuz diyorum evet garanti diyor. Biraz daha zorlayınca ilk sayfa diyor sonra da aslında kendi sitelerinin arama sonuçlarında çıkacağını, tıklandığında bizim bilgilerimizin olduğu sayfa geleceğini filan söylüyorlar. Tam bir dolandırıcılık. İadesini istediğimizde zorlamadılar iade ettiler gerçi ama zorlayada bilirlerdi.

 • Bonbreka

  Kişişel bilgilerin elden ele dolaştığı ve önünün alınmadığı yerlerde gayet normal şeyler bunlar.

  Bana da şu numaradan (5376778688) bir aydır gelen mesaj;

  "Değerli Müşterimiz! Kredi karti alışverişlerinden kazandığınız Konbara Para puanlar 200TL'ye ulaştı. Bugün'e özel 08508110722'yi arayın ücretsiz aktifleştirin."

 • murat kaya

  vermiş oldugunuz bılgılere tesekkurler

 • UzmanWeb @uzmanweb

  Bu durumla ben de karşılaştım.İki ay arayla iki defa aradılar.

 • Ziyaretçi

  aynı şekilde dedemde dolandırıldı onaylatmışlar daha kız bide daha niye 51tl olan tarifeyi kullanmıyorsunuz demez mi 34 tl varken

 • Ziyaretçi

  d.smart internete geçin diye aramışlar.dedemde ttnet sanmış evet demiş.benim noyu vermiş.sonra ben anlayınca durumu iptal dedim yönlendirmeye ama bugün 3 kere aramışlar.rahatsız etmeye devam ederler mi ki tc vermiş bulunduk ama en son aradıkları bayiye onaylamak istemiyoruz dedik oda durduruyoruz işlemi dedi durmadıysa tc var onlarda korkuyorum.bende diyorum ki ttnet modemi kalacak yeni modem vereceğiz demişler bende diyorum ki neden meğerse başka imiş d.smartmıs sözleşme bitti diyerek aramışlar dedemin bilgisi olmayınca böyle bir sıkıntıda kaldık ne yapmalıyım acaba???gelmediler gelirler mi ki iptal edin dedim ama 🙁

 • Boba Fett @bobafett

  Biraz önce 05321380729 nolu numaradan arandılar, "Telekom altyapısını kullanan Smile ADSL'den arıyoruz." diyerek karşılandım önce 16mbps sınırsız kullandığımı belirtti fakat itiraz edince hattınız kotalımıydı kotasızmıydı diye sorular sormaya başladı. Murat beyin antlattığı gibi kişi ismi ve telefon bilgileri dışındaki bilgileri tahmit etmeye çalışıyorlar.

 • Hakan

  Ben genelde bu teklifimizle ilgileniyorsanız şu tuşa basın denen sesli yanıttan sonra hiçbir tuşa basmıyorum. Telefonu açık bırakıyorum bir köşede. 40-50dk kadar açık kaldığı oluyor ve her yöne yarısı kadar dk kazanıyorum. 🙂

 • abi99 @abi99

  Beni de biraz önce 02129989801 den aradılar. Sigortamızdan faydalandınız, şimdi ya uzatın ya da kapatın dedi. Kapatmak ta parayla tabi. Detayı hatırlamıyorum. Çok sinirlendim defol dedim, kapattım. Bu ve bernzeri numaralara dikkat edin.

  • Ziyaretçi

   Bugünde babamı aradılar. Babam başladı saydırmaya. Ya dedim bankadan arıyorlar ya da telekomdan. Neyin nesi diye ben aldım telefonu.Yok bilmem ne sigorta şirketinden arıyoruz. Geçen sene onay vermişsiniz. 1 sene daha devam ediyor. ilk sene beleşti bu sene ücret alacağız o yüzden adres bilmem ne bilgileri istendi. Tabi hiç birini vermedim. Arayanın ismini cismini aldım. Doğrudur değildir bilmiyorum. Tel nosundan şirketin doğruluğuna baktım. Öyle bir yer var. Sırf dolandırıcılık için kurulmuş şirket bile olabilir 🙂 Neyse iptal edin diyorum edemeyiz diyorlar 1 sene daha devam ediyor. Sizi gerekli yerlere şikayet edip gerekirse mahkemeye veririm diyerek kapattım. Babama sordum herhangi bir bilgi vermiş miydin diye. Babam bu gibi olaylara çok maruz kaldığından temkinli. Özellikle türktelekomdan dolayı.Telefonda bana bile bilgi vermez 🙂 Hiç bir ödeme bilgisini bilmeden bişey yapamazlar. Karşıdakiler çok kurnaz. Seni konuşmalarıyla boğuyor sonra da yok o yok bu ile ağzından laf almaya çalışıyorlar.

   Bu ülke ne hale geldi. Dolandırıcıdan geçilmiyor. Devletin bile, "vatandaşı nasıl söğüşleriz" mantığıyla hareket ettiği bir ülkede çok da tuhaf karşılamamak gerek...

  • Ziyaretçi

   BİRAZ ÖNCE AYNI ŞEKİLDEDE BEN ARANDIM ŞAŞIRDIM KALDIM İNANMAK İSTEMEDİM AMA YİNEDE İNSANIN AKLINA ŞÜPHE GELİYOR YA BORCUM VARSA DİE

 • Noname

  02129989801 diye bir numaradan aradılar. Sigortanız yenilendi, hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsunuz diye sordu bayan. Genel sağlık hizmetleri nden aradığını söyledi. Kredi kartı ne alakası var bununla diye sordum. Geçen yıldan sigorta dosyanız açık diye cevap verdi. Ben böyle bir sigorta yaptırmadım diye cevap verdim. Dosyanız açık ve ücreti tahsil edilecek deyip telefonu kapattı.
  Bu numaraya dikkat: 0212 998 98 01

  • DİKKAT

   0212 998 98 01 numara ben de aradı aynı yöntem..kredi artı bilgilerimi istedi vermedim kapattı.Bu no ya dikkat edin

 • WAHYUNI ELVIN @wahyunielvin

  Merhaba herkesi bu dünyada gören herkese, bu sitede birçok dolandırıcı var, paylaşacağım iyi haberlerim var. Borç veren şirkete mutlu ve minnettar olmak için lütfen bana katılın. Az önce yasal bir ELINA JOHNSON LOAN FIRM'ından kredi aldım. Onların iletişim şeklimi buydu. Bu forumda, Endonezya'dan Bayan Nuliana Novi'nin ifadesini gördüm ve onlardan nasıl bir kredi aldığını ve herkese "[email protected]" adlı bir e-posta verdiğini ve bu yüzden derhal e-postayla gönderdiklerini ve e-postalarıma yanıt verdiğini söyledi Dürüst olmak gerekirse, İlk başta paramı daha önce aptalca kaybetmiş olduğum için çok korktum. Fakat, 3 saatten az bir süre sonra 1.000.000 TL'lik bir kredi ile şahane davrandım, hesabıma transfer edildi. Bütün süreç basitti. Ve% 2 oranında acil kredi alıyorum hızlı var var Ücretsizdir. Benden hiçbir garanti vergisi talep edilmiyor. Şimdiye kadar, bunun doğru olduğuna inanmanın zor olduğunu düşünüyorum. Bankamdan bir uyarı aldığımda hayal ettiğimi sanıyordum. Artık kalbim sevinçle doludur. Tavsiyem, iş kurmak veya bir projeyi finanse etmek için meşru bir kredi sayısını öğrenmek için samimi bir dürtü arayan herkes için basittir; şimdi onlara e-posta göndermektir ve nasıl hoş bir şekilde şaşırdım şaşırır. Nuliana novi'ye bu forumda temas kurmalarına özellikle teşekkür etmek istiyorum. Onlara seslenip onlardan borç alırsanız, lütfen başkalarının da yararlanabilmesi için müjdeyi yayın. Teşekkürler, onları tekrar e-posta ile gönderelim: ^[email protected]
  ^, Benim adım Wahyuni ​​Elvin Bana ulaşın, işte benim e-postam [email protected].
   Not: tüm scammers kayıt ücretleri için isteyin, dikkatli olun, her şey bir aldatmaca. Tanrı hepinizi kutsasın
  Teşekkürler

 • DEISY IBARRA LAGOS @deisyibarralagos

  Merhaba arkadaşlar ben mutluyum, ben bir kredi almaya çalışıyorlar, upfruth ödeme olmadan kredi teklif beri ben şimdiye kadar gördüğüm en iyi ben Westlake finans hizmetleri Sliven Eyaleti'nde bir kredi var, ihtiyacınız varsa onlara e-posta gönderebilirsiniz bugün bir kredi: [email protected]
  WHATSAPP ------ +2348120111731
  allah'ın huzur seninle olsun

 • Mohammad Ismali @mahammadismali234

  kesaksian nyata dan kabar baik !!!

  Nama saya mohammad, saya baru saja menerima pinjaman saya dan telah dipindahkan ke rekening bank saya, beberapa hari yang lalu saya melamar ke Perusahaan Pinjaman Dangote melalui Lady Jane ([email protected]), saya bertanya kepada Lady jane tentang persyaratan Dangote Loan Perusahaan dan wanita jane mengatakan kepada saya bahwa jika saya memiliki semua persyarataan bahwa pinjaman saya akan ditransfer kepada saya tanpa penundaan

  Dan percayalah sekarang karena pinjaman rp11milyar saya dengan tingkat bunga 2% untuk bisnis Tambang Batubara saya baru saja disetujui dan dipindahkan ke akun saya, ini adalah mimpi yang akan datang, saya berjanji kepada Lady jane bahwa saya akan mengatakan kepada dunia apakah ini benar? dan saya akan memberitahu dunia sekarang karena ini benar

  Anda tidak perlu membayar biayaa pendaftaran, biaya lisensi, mematuhi Perusahaan Pinjaman Dangote dan Anda akan mendapatkan pinjaman Anda

  untuk lebih jelasnya hubungi saya via email: [email protected] hubungi Dangote Loan Company untuk pinjaman Anda sekarang melalui email [email protected]

 • Queen Jamillah @queenjamillah09

  Website:https://iskandalestarikred.wixsite.com/iskandarlestariloans
  Nama:::::::::::::::::::::::::::[Queen Jamillah]
  Negara:::::::::::::::::::::::::::::[Indonesia]
  Jumlah:::::::::::::::::::[Rp.9,8 miliar]
  Alamat::::::::::::::::::::[Surabaya]
  W/A:::::::[+6287818697754]
  ☎::::::[+6287818697754]
  e_mail:::::::::::::::::[[email protected]]
  Teman-teman orang Indonesia Nama saya Jamiilah saya seorang muslim jika Anda membaca blog selama dua sampai tiga tahun sekarang Anda akan menemukan bahwa saya telah membuat beberapa kesaksian mengenai saya mendapatkan pinjaman dari Bunda Iskandar dan saya memang sangat senang karena memberi tahu semua orang bahwa ibu Iskandar memang pemberi pinjaman yang sangat tulus dan juga saya dapat membuktikan fakta bahwa begitu banyak pelanggan juga telah mendapatkan pinjaman yang benar dari ibu selama bertahun-tahun melalui saya dan saya sangat senang untuk itu [Kesaksian terbaru sekarang adalah bahwa suami saya harus menyusun rencana mendirikan perusahaan mencuri di (Surabaya))))))) sehingga dia juga dapat memiliki akses ke bisnis yang lebih dan lebih berorientasi pada keuntungan yang melibatkan capaital yang sangat besar sehingga saya harus menghubungi Ibu bahkan ketika saya belum menyelesaikan cicilan bulanan terakhir saya sehingga ibu setuju untuk meminjamkan saya dan suami saya karena rencana bisnisnya berorientasi pada keuntungan dan kami harus mengajukan pinjaman sebesar (((Rp. 9,8 miliar) sehingga dana untuk proyek tersebut akan menjadi e Cukup mengejutkan kami, pinjaman saya disetujui oleh manajemen dalam waktu beberapa jam dan setelah beberapa waktu transfer berhasil dilakukan dengan gangguan dari OJK atau lembaga pengatur keuangan lainnya]

  Ibu Iskandar tidak pernah menipu siapa pun atas uangnya,
  Ibu memang pemberi pinjaman yang sangat tulus
  Perusahaan Induk terdaftar di OJK jadi jangan takut
  Ibu Iskandar punya catatan bagus dalam meminjamkan
  Tarifnya sangat bersahabat dibandingkan dengan Bank
  Minimum (Rp.100juta)))))
  Maksimum (((((Rp.100 miliar)

  Detail Kontak Perusahaan:

  Website:https://iskandalestarikred.wixsite.com/iskandarlestariloans
  e_mail:::[[[email protected]]]]
  COMPANY::::::::::::[Iskandar Lestari Loan Company]]]

 • Queen Jamillah @queenjamillah09

  Web sitesi: https://iskandalestarikred.wixsite.com/iskandarlestariloans
  İsim:::::::::::::::::::::::[Kraliçe Jamillah]
  Endonezya ülkesi]
  Tutar::::::::::::::::::[9,8 milyar Rp.]
  Adres::::::::::::::::::[Surabaya]
  W/A:::::::[+6287818697754]
  ::::::[+6287818697754]
  e_mail::::::::::::::::[[email protected]]
  Endonezyalı arkadaşlar Benim adım Jamiilah Ben bir Müslümanım, eğer blogu iki-üç yıldır okursanız, Bunda Iskandar'dan borç aldığımla ilgili birkaç tanıklık yaptığımı göreceksiniz ve gerçekten de herkese Mrs. Iskandar gerçekten de çok samimi bir borç veren ve aynı zamanda birçok müşterinin benim aracılığımla annemden gerçek krediler aldığını da doğrulayabilirim ve bunun için çok mutluyum [Şimdiki en son tanıklık, kocamın bir (Surabaya)))))))'da bir hırsızlık şirketi kurmayı planlıyorum, böylece o da gitgide daha fazla kâr odaklı ve çok büyük miktarda para içeren bir işe erişebilsin ve ben de annemle iletişim kurmam gerekiyor. son aylık taksitimi bitirdim, bu yüzden plan yüzünden bana ve kocama borç vermeyi kabul etti iş kar odaklı ve (((Rp. 9,8 milyar) yani proje için fon olacak e. Sürprizimize göre, kredim birkaç saat içinde yönetim tarafından onaylandı ve bir süre sonra OJK veya diğer finansal düzenleyici kurumların müdahalesiyle transfer başarılı oldu]

  İskender'in annesi hiç kimseyi parasıyla aldatmadı,
  Anne çok samimi bir borç verendir
  Ana Şirket OJK'ya kayıtlıdır, bu yüzden korkmayın
  İskender'in annesinin borç vermede iyi bir sicili var
  Oranlar bankalara göre çok uygun
  Asgari (Rp.100 milyon)))))
  Maksimum (((((((Rp.100 milyar)))

  Şirket İletişim Bilgileri:

  Web sitesi: https://iskandalestarikred.wixsite.com/iskandarlestariloans
  e_mail:::[[[email protected]]]]
  ŞİRKET:::::::::::[Iskandar Lestari Kredi Şirketi]]]