Paylaş Paylaş

Otomobillerde kullanılan teknolojiler ne kadar aynı ne kadar farklı?

Otomobil satın alırken karşılaştığımız birçok terim var. Üç harfli kısaltmalardan oluşan bu terimler, anlamlarını bilmeyenlere bir şey ifade etmediği gibi, bazılarının işlevleri aynı. İsimleri aynı olduğu halde işlevleri farklı olanlar da var. Bu terimlere açıklık getiriyoruz.

Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter: https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

OtoSeyir YouTube kanalında yeni model otomobil incelemeleri, motorlu vesait teknolojileri ve araba haberleriyle birlikte trafik ve sürücülük kültürüne Türkçe bakış videolarını bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Yaşasın. Cidden bugün içime doğdu bir otoseyir tadı var ağzımda sabahtan beri 🙂

 • cihat emre @cihat-emre

  araba gelmeyince böyle muhabbetler işte

 • Agab @agab

  Ehe. Otoseyir yaşıyormuş

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Koy esp yi yap arkayı torsiyon çubuğu devam et.

 • BraVe @brave

  Ağlamak istiyorum sayın seyirciler 🙂

 • arandur @arandur

  Can Bey, tekerlek patlama senaryolarında şoförün yapabileceği yalın ve doğru hamleler neler olabilir? Ayrıca ZP serisi havasız da gidebilen lastikler bu senaryoların ilacı mıdır?

  • Kesb-i @kesb-i

   Aracım önde mcperson (yanlış yazmış olabilirim), arkada torsiyon çubuklu 115km hızla hız sabitleyici ile giderken ön sol tekerim patladı. Vida girmiş. Ben durana kadar yanakları dilim dilim yarıldı lastiğin. Ama en ufak yoldan sapma sarsılma olmadı. Önce birden hızım düştü. Direksiyon elektrikli, setleşti baya. Dedim ters bişey var yavaşladım durdum. Araç bagaj full ve 4 kişiydik. Arkada uyuyanlar ne oldu niye durduk dediler o derece yani. Bence ESP’ye o kadar da öcü gözüyle bakılmamalı.

  • homosapien @biggestliar

   @kesb-i esp öcü değil, hatta olmalı da bir otomobilde. Esp kötü, gereksiz diyen hata eder zaten.

   Ve çok çok geçmiş olsun. Esp bile olsa o hızla hiçbirşey olmadan anlatmışsınız. Umarım bir daha yaşamazsınız.

   Üniversite de hocamın bir lafı geldi aklıma : “30 yıl hiçbir kaza bela yaşamadan araç kullanırsınız, ne gerek var bu kadar ABCDEFG’ye dersiniz ama güvenlik donanımı bir kere lazım olur ve o da yaşamınız ile ölümünüz arasindaki ince çizgiyi çizer. Varsa yaşarsınız, yoksa ölürsünüz ” derdi.

   Tekrar çok geçmiş olsun

  • Can Akbulut @can

   Lastik basınç sensörü olmayan arabada runflat lastik kullanmak özel dikkat ister. @kesb-i geçmiş olsun, her durumu aynı kefeye koymamak lazım. Sizin şansınız yaver gitmiş, senaryo güzel gelişmiş. Bu durum arabanın mekanik yetersizliğini aklamaz, dikkati elden bırakmamaya devam edin. Bir dahaki sefer o kadar kolay atlatılamayabilir.

 • ehuseyin @ehuseyin

  Oyun videolari haric 60fps baya bir gereksiz ve goze farkli geliyor. @gamsizm

 • Halid Bal @abdhbal

  Videonun sonunda bahsettiğiniz gibi eski videolarınızın izlenmesi gerek. İnsanlar 1-2 tonluk makineyi tanımadan ve sorumluluğun farkında olmadan kullandıkları sürece hem maddi hem fiziksel zarara uğramaya daha yakınlar.

 • muytek @muytek

  Otomobil sektörü genel hatlarıyla neredeyse yüz yıldır aynı sistem üzerine kurulu ve çok gelişme gösteremiyor ya da göstermek istemeyen bir sektör. Bu sektörde büyük çaplı bir değişim olacak silikon vadisi kökenli anlayış tarafından yapılacak. Tesla, Google, Apple yavaş yavaş geliyorlar.

 • mavimtrak @fluxy

  emre çelikkoluda bekliyoruz….

 • ae86 @ae86

  Otoseyiri seviyoruz daha sık video gelse hiç fena olmaz. 😀

 • Gisele Bündchen @gisele-bundchen

  Bu devirde araba alan %90 en donanımlı versiyonu tercih edecektir. C sınıfı ve üstü için sorun olmuyor ancak B sınıfındaki otomobillerde seçenekler kısıtlı. Eli yüzü düzgün sıfır otomobil için de rahat 70,000 TL’yi çıkmanız gerekiyor.

 • Mamba @blackmamba

  Adam gibi adam Emre Çelikkol neredesin? 😀

 • civilization @civilization

  iki defa izledim anlayabilmek için. iyiki şimdilik fakirim de araba almıyorum 😀

  • Agah @agah

   şimdi can gelip videonun tam olması gerektiği gibi olduğunu iddia edecektir ama anlatım çok düzensizdi ve ön hazırlık olmadan çekildiği çok belliydi. murat gamsız bile muhabbetin çoğunu anlamadı, yani senlik bir durum yok 🙂 mesela bu videoda nasıl abs’den ve abs kısaltmasının standart olmasından bahsedilmedi anlamıyorum. esp’nin yaygınlaştıkça onun da abs gibi standart bir isimde uzlaşılmaya başlandığından, mesela yeni yeni standartlaşan yokuş kalkış desteğinin farklı farklı kısaltmaları olsa da (hillholder, hac, hla vs.) yokuş kalkış desteği dendiğinde herkesin anlaşabildiğinden bahsedilmeliydi.

   mesela bir kamyon laf edileceğine şu dense o bile çok anlaşılır olurdu “araba almaya gittiğinde kısaltmaları boşver, sen ne istiyorsun neye ihtiyacın var türkçe bir şekilde onu sor” denmeliydi. mesela sen trafikte telefonla oynuyan birisisin takip mesafesi kontrol sistemi istiyorsan var mı yok mu onu sor (kısaltması ne olursa olsun) veya lastiklerin havasını kontrol etmeyi ihmal eden birisisin lastik basınç sensörlü bir araç istiyorsun direkt bunu sormalısın.

  • Can Akbulut @can

   Videonun düzensizliği provasız çekim, spontane cevaplanan sorular sebebiyle. Otomotivle hiç alakası olmayan insanlar dahi bir şey anlayabilsin diye özellikle Murat Abinin merak güdümünde yön verdik anlatıma.

   Başlıklar halinde anlatıp detaylı değinince de adı” sıkıcı, ileri sardık” oluyor. Sohbet havası Teknoseyir damgası ancak iyice sulandırıp: “Bak Abicim, araba geri kaysın istemiyorsan hill-holder olacak” demek işi büsbütün bozar çünkü orada birkaç farklı değişken var hesaba katılması gereken.

   Trafikte telefonla oynadığı için takip radarına ihtiyaç duyan bir kullanıcı profili yok. Onların yatacak yeri yok ve radar çözüm değil.

   @civilzation iki kere izleyip anladığın mevzu umarım yeterli paran olduğunda işine yarayacak.

   @agah_bagrik ukalalık edenlere haksız olduklarını hatırlatmak da vazife bilincinden. Riyakarlık bizden uzak.

   “Videonun tam olması gerektiği gibi olduğunu iddia etmek” yaftan, üzerinde bir saat konuşulacak türden gaf.

  • civilization @civilization

   @can aslında çok derine girmeden bazı şeyler anlatılabilirdi. Mesela farklı esp(standart isim bu olmuş gibi) uygulamaları kısaca anlatılabilinirdi. Video’nun sonunda kendi kendime şunu sordum “tamam farklılıklar var ama bunlar ney” mesela awd ve 4wd farklılığı nedir merak ettim mesela açtım molla google’ı sordum malesefki tatminkar türkçe içerik yok yabancılara baktom biraz onda da tam birşey anlamadım.

  • Can Akbulut @can

   @civilization Ayrı video çekeriz, bu başlığı detaylandırmaya kalksak bir saati aşarız. Beş-altı farklı dört çeker sistem var bugün kullanımda.

   O yüzden istiyoruz anlaşılmayanın ne olduğunu söyleyin diye, teşekkürler 😉

  • Emre CESTEL @ecestel

   Bence artık insanların şevkini kırmayın, her videonun altına video ile ilgili “şöyle olsun böyle olsun” söylemlerinden ben bile sıkıldım. Belki niyet iyidir ama sonuç kötü oluyor.

  • civilization @civilization

   @ecestel eleştirmeden ortaya bir fikir atmadan platformun kendine birşeyler katması zor olacaktır. kendi adıma şevk kıracak birşey azdığımı düşünmüyorum.

 • homerusan @homerusan

  çok iyi ya uzatmayın arayı fazla

 • homosapien @biggestliar

  Bu vidyo pekçok insan için gerçekten aydınlatıcıydı. Teşekkürler @can ‘a…

  @gamsizm senin bahsettiğin her otomobilden çıkan “3 harfliler” C A N ‘dır o CAN….

  • Agah @agah

   aynen, murat gamsız 4matic’ten ne anlasın da ne desin? 😀 o yüzden video “ben sana bunu neresinden anlatmaya başlıyayım, boşver” tarzında sürdü ve bitti. emre çelikkol olsa konuyu toparlar hangi yöne gitmesi gerekiyorsa o yöne doğru götürürdü. esp gibi ebd gibi şerit takip sistemi gibi adam valla 🙂

  • Sezer SEVİNÇLER @sezers

   @izzettimur ve @agah_bagrik tamamiyle katılıyorum. Tamam Murat Gamsız araç sürmesini bile bilmeyen birisi olabilir ama ufakta olsa ayrıntıya birilebilirdi, gibime geliyor.

  • Agah @agah

   @sezers konu murat gamsız’ın ne bildiği değil aslında, bilmeyen birisiyle de bilmeyen kişilere yönelik program yapılabilir ama burada bu uyum sağlanamamış. can kafasına göre muhabbet etmiş, o zaman karşısına bu muhabbeti kaldırabilecek bir kişi koymak lazım.

  • lterlemez @lterlemez

   Bilmeyen birisiyle yapıldığında, bu videoyu Murat’ın yönetmesi çok daha doğrudur. Bilmeyen, öğrenmek istediği şeyleri sorarak, bilmeyenlerin aklına gelen/gelebilecek sorular yardımıyla konuyu yönlendirmelidir. Can’ın yapabileceği en iyi şey, sorulan soru hakkında ekstra bilinmesi gereken bir konu varsa, onu vermek olurdu. Bu tarz videolar gerçekten öğretici olabilir ama yöneticinin iyi olması ve önceden hazırlık yapmasını gerektirebilir (yani ne çok hazırlıklı olmalı ne de tamamen simültane olmalıdır).

 • Ruhi @ruhiisci

  Türk halkı asd, fsd, msd şu bu dinlemez. Türk halkı şöförlüğüne güvenir. 🙂
  Mesela yokuş kalkış desteği mi? Yarım debriyaj, el frenini çek, gaza bas, el frenini indir. Al sana yokuş kalkış desteği 🙂

 • teknobetikci @trmaestro

  Murat abili otoseyir bir ilk tarihe geçmeli

 • Can Akbulut @can

  O sisteme güvenebilmek için tüm şartların toleranslar dahilinde olması lazım. Ülkemizde sistem farklı işleyebiliyor; otomatik fren yapan araca makas atılırsa zincirleme kaza olabilir. Makas kavramı yok tabi gelişmiş ülkelerde.

 • o.ctl @octl

  Can ağabey, merhaba. Vaktin olur da cevaplarsan sevinirim. Haftada max. 3 gün kullanacağım, okula gidiş-geliş için bir şey arıyorum. Tek kıstasım sık arıza yapmasın. Parça vs. gelmesini de beklerim ama sorun olmayacak benim için. Hangisini kesin alma, hangisine en uygun dersin: impreza 1.5-1.6, alfa gt, civic 1.8, e46 320.

 • EMRE ALTINOK @emre-altinok

  Merhaba Teknoseyir ekibi, bende bir kaç şey söyleyeceğim.Dört büyük şehrimiz dışında pek bilinmeyen çok az kişinin bildiği ve gittiği Defansif Sürüş Eğitimi yapan bazı yerler mevcut.Bununla da ilgili artıları,eksileri tartışılan bir video yapılabilir.

  Yada bu eğitim kurumlarında verilen eğitimlerin bazıları ayrı bir videoda anlatılabilir. Ör:

  -aquaplaning nedir?
  -koltuk,kafalık,emniyet kemeri yükseklik ayarı nasıl yapılır?
  -farklı yol yüzeylerinde yapılması gerekenler.
  -slalom, panik fren nedir?
  vb.

 • serkan @fake_hesabim

  teşekkürler video için.
  bu sistemleri ana başlıklar altında inceleyen detaylı video serisi çekilebilir. çekiş sistemleri ve otomatik vites türleri anlatılmıştı. ama esp ve diğerler için de brenzer videolar çekilebir.

 • Afsinyus @ufo

  60fps çok iyi oluyor aman vazgeçmeyin

 • Mustafa Kemal TOKATLI @ulyses

  Kusura bakmayın ama eleştireceğim bu videoyu. ”O üç harflilerin” ne olduğunu öğrenmenmek için izleyen birisine ”o üç harflilerin ne olduğunu öğrenmek lazım” diyen bir video olmuş. Keşke şu video bir saat olsaydı da, soru işareti kalmasaydı kafalarda. Hayır uzun video yapınca izlemeyen bir kitle mi var ki, bu kadar üstünkörü geçilmiş bu konular. Burada hiç bir videoyu beğenmeyen süser ergenlere kıl olurdum, ama sonunda bana da böyle bir yorum yaptırdınız.

  • Can Akbulut @can

   Youtube istatistikleri videoyu uzattıkça boşa konuştuğumuzu gösteriyor. Tek tek, kısa videolarla anlatmak çözüm.

   Ben jaluzide konuşmaktan sıkıldım, stüdyo yahut ortam değişene kadar rölantide kalmamızın sebebi de o. Bilip de uygulayamıyoruz yani, haklısınız.

 • Onur ARICAN @monura

  @can Hız sabitleme sistemlerinin nasıl çalıştığı hakkında bilgi verebilir misiniz? Bir arkadaşımda Corsa D var. İzmir’den Kemalpaşa’ya doğru giderken Belkahve yokuşu (eğimini aşağı yukarı İstinye yokuşu gibi düşünebilirsiniz) denilen bir yer vardır, bilen bilir. Bu araçla, düzlükte hızı sabitledikten sonra yokuşu aşana kadar aracın devri ve hızı (zaten aynı viteste ikisi birbirine paralel oluyor) sabit kalıyor. Yokuşu normal (hız sabitleme devre dışı) çıkmaya kalkıştığımızda hızda ve devirde illa ki değişimler oluyor. Düzlükte devri ve hızı sabit tutmak, gaz ayarını hassas yapabilen bir sistem için çok kolay ama bu şekilde yokuş çıkmaya başlayınca da tüm değerleri koruması oldukça ilginç geliyor.

  • Fatih @fatihy

   evet bu konuyu bende merak ediyorum. yakın zamanda aracıma cc taktırdım.
   yokuş performansı çok iyi hiç bir şekilde devir düşmüyor. bu kadar performanslı olacağını düşünmezdim.

   fethiye bodrum arasında ki yolun %90 nı cc kullanarak geldim. yakıt tasarrufu da sağlıyor.

  • Agah @agah

   devrin aynı olması yakıt tüketiminin aynı olduğu anlamına gelmez, motor muhtemelen o anda zorlanarak ve daha fazla yakarak devri ve hızı korumaya çalışıyordur. ben bu yüzden yokuş çıkarken hız sabitletici kullanmıyorum, insan kendisi gaza basarken motoru zorlamıyor (tabi niyeti buysa), gerekirse hızı düşürüyor. araç zorlandıkça gaza abanarak siz de aynı şekilde hızı ve devri sabit tutabilirsiniz ama muhtemelen kıyamazsınız 🙂 hız sabitleyici kıyıyor işte 😀

   volvo çekilerde hız sabitleyiciyi en etkin şekilde kullanmak için gps ile entegre etmiş mesela. her yokuşun uzunluğunu dikliğini hafızasında tutup ona göre icabında hızı değiştiriyor.
   http://www.volvotrucks.com/trucks/turkish-market/tr-tr/trucks/volvo-fh-series/key-features/Pages/i-see.aspx
   sayfadaki videonun 30. saniyesinde yokuş çıkarken yakıt tasarrufu için devrin ve hızın nasıl düşürülmesi gerektiği gösterilmiş.

  • Fatih @fatihy

   Anlık tüketime baktığımda hız sabitleyici daha az yakıyor. Ben gazlarsam orta derece bir yokuşu 9 litrede başlayıp 11 litreye kadar çıkıyor 5. Viteste.
   Vites düştükçe anlık yakıt tüketimi de artıyor.
   Fakat doğru vites ve doğru devir olduğunda az yakıyor hız sabitleyici ile

  • Hüseyin TATAR @h-tatar-34

   Caannn! bu sorulara cevap bekliyoruz.