Tozlu Raflar

Tozlu Raflar / Ortaya Karışık

Tozlu Raflar'ın yeni bölümünde, birden fazla ürüne değiniyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 28
 • ad33p @ad33p

  @gamsizm Youtube'a da bölüm zamanlama eklenmemiş daha. Eklemek istereniz
  00:00 Tozlu Raflar / Ortaya Karışık
  01:07 Cooler Master Aerogate 1 (2002)
  05:36 Cooler Master CoolDrive 3 (2003)
  10:28 Comet Turkish NoteBook CNC 9606 (1997)
  19:30 HTC Mini+ Plus (2013)
  26:57 WD Black2 Dual Drive (WD1001X06X) (2013)
  34:33 Sohbet

 • ilkan @ilkan

  Comet notebook hangi gazete olduğunu hatırlamıyorum ama evet gazeteden kuponla verildi. Bizde bir tane çalışır durumda var ama yıllardır açıp bakmadım en son baktığımda çalışıyordu. Eskiden dijital sözlükler falanda verildi hep gazetelerden seslisi,14 dil bileni falan buda o döneme ait bir ürün.

 • Tarana Çorbası @fatihkuzen

  Çok değil 7-8 sene evvel aynısının beyazını ama ekranı biraz daha ufak olanını sabah gazetesi kuponla vermişti. Eşim çocuk için işe yarar deyip biriktirip almıştı.O da notebook gibi bişi sanmıştı. Ne kadar desemde işe yaramaz bu yinede biriktirip aldı. İçinde kullanılabilir hiç bişi yoktu. Klavye ile yazılacak bişeyde bulamamıştık.Birkaç oyun işte tetris metris gibi bişiler vardı.

Tozlu Raflar: 64'ler Dergisi Dönemi

Türkiye'nin ilk oyun dergisi 64'ler'in hikayesini o dönemleri bizzat dergide yaşamış konuğumuz Orhan Cevher'den dinliyoruz.

64'ler dergisinin sayılarına ulaşmak için 64ler.com ve retrodergi.com sitelerini kullanabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 30

Tozlu Raflar: Yirmi Yıllık İhtiyar Laptoplar

Tolzu Raflar'ın yeni bölümünde 20 yıllık laptopların kapaklarını son bir kez açıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 79
 • Omer @omer_

  Asus EEE PC Netbook bende var.
  Aşağı yukarı 9 senedir taş gibi sorun çıkarmadı ama günümüzde aşırı yavaş kalıyor. Torrent box olarak kullanıyorum. 😀

 • Ka-Ching @ka-ching

  Levent Pekcan'a ait olan Asus F3J modeli max 2944 MB RAM görüyor aslında, bilginiz olsun.

  Tüm dünya genelinde satılan F3J modelleri (F3JC, F3JM, F3JP, F3JR, ...) BIOS'da ve POST ekranında modeline göre 2942-2944 MB Ram tanımlıyor. Dolayısıyla işletim sistemleri de 64bit olsa bile max. 2.87 GB Ram görüyor ve kullanabiliyor.

  Bu kısıtlama direkt olarak Intel i945PM chipsetinden kaynaklanMıyor, aynı chipseti kullanan başka notebooklarda 4GB Ram kullanabilenler var çünkü. Problem BIOS'dan (veya bir ihtimal diğer bileşenlerden) kaynaklanıyor gibi görünüyor.

  Eğer 2+1GB veya 2+2GB Ram modülü takılırsa 2944 MB (3072 veya 4096 değil) Ram kullanılabilir hale gelir, hatta yine Dual Channel olarak. Küçük bir hesap yaparsak 2GB Ram'e göre %44 Ram artışı olacaktır ve bu da bence gayet yüksek bir kazanım.

  Kısaca o Asus F3J (F3JC sanırım) modeli Win7-Win8 32bit veya Linux Mint vs. ile daha epey iş görür , emekliye ayrılmasın, yazık. 🙂

  LP: "...daha da çalışacak, insanları bilgisayarla tanıştıracak inşallah, canının yettiği kadar ..." 🙂

  @gamsizm @leventp

Tozlu Raflar: Atari 2600 Geri Döndü

Atari 2600'ün mini versiyonu sayesinde, çocukluğumuza geri dönüyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 42

Tozlu Raflar: Mario'nun Dönüşü Nintendo Classic

Tozlu Raflar'ın yeni bölümünde, Nintendo Classic'i inceliyoruz. Nintendo Classic, Nintendo Entertainment System'in yeniden yapılmış hali. Ama elbette elimizde hem yenisi hem eskisi de olduğundan işin tarihinden başlayarak anlatıyoruz. Ürünleri temin eden Özgür Albayrak'a teşekkür ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 39

Tozlu Raflar: Amiga'nın 33. Yaşını Kutluyoruz

Bilgisayar tarihine geçmiş bilgisayarların önemli örneklerinden biri olan Commodore Amiga'nın doğum gününü, Amiga'nın tarihine dalarak kutluyoruz. İleride daha geniş bir şekilde ele alacağımız Amiga, ülkemizde de en çok bilinen örnekleri ile karşınızda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 73

Tozlu Raflar: Commodore 64 Mini

Commodore 64 Mini, Commodore 64 deneyimini modern bağlantı noktaları ve küçük kasa ile günümüze taşımayı hedefliyor. Ürünü bize ulaştıran Fırat Çavaş'a teşekkür ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 37

Tozlu Raflar: Anakartlarda nForce Çağı

Tozlu Raflar'ın yeni bölümünde özellikle AMD Athlon XP döneminde tüm donanım meraklılarının gündeminde olan NVIDIA nForce anakartların tarihine, elimizdeki örneklerle göz atıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 101

Tozlu Raflar: Nintendo SNES, 27 Yaşında Yeniden Doğdu

Tozlu Rarflar'ın bu yıl ilk bölümünün konuğu Nintendo. Super Nintendo Entertainment System'in hem geçmişinden bahsediyoruz hem de günümüz uyarlaması olan Super Nintendo Classic'i inceliyoruz. Üstelik üç değişik versiyonu da videomuzda.

Her üç konsolu da bize sağlayan Özgür Albayrak'a teşekkür ediyoruz.

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir
Instagram ► https://www.instagram.com/teknoseyir/
iTunes ► Haftalık Gündem Değerlendirmesi http://teknoseyir.com/podcast_hgd
iTunes ► Teknoloji ve Bilim notları https://teknoseyir.com/podcast_tbn

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 79
 • O A @keyniley

  Çok keyifli bir video olmuş. Sıkıldıkça izlenebilir. Tozlu raflar formatında yapmanız da güzel bir fikir. Birkaç kere izledim ve gözüme takılan birkaç noktaya değinmek istiyorum:

  - Bu ürünün ABD resmi çıkış fiyatı 80 dolar. NES Classic 60 dolardan çıkmıştı. Snes Classic'in daha pahalı olmasının sebebi kutudan 2 kontrolcü çıkması. Yoksa içindeki donanım olarak neredeyse aynılar.

  - Levent Abi'nin "Kutudan adaptör çıkmıyor" derken dokunduğu kutu Amerika sürümü ve içinden adaptör çıkan tek sürüm :). Bir sürümünde çıkıyor demiş sonra ama hangisi olduğundan bahsedilmediği için yazayım dedim. Diğer bölgelerde adaptörü ayrıca satıyor Nintendo, ya da kendiniz bişey ayarlıyorsunuz videoda dendiği gibi. ABD'de muhtemelen yasalar mecbur kıldı bunu.

  - İçinden çıkan oyunlar bölgeye göre ufak tefek farklılıklar gösteriyor. Tam listeye şuradan ulaşılabilir https://en.wikipedia.org/wiki/Super_NES_Classic_Edition#Gamescom

  - Nintendo bu modelin üretimini, NES Classic aksine, hiç bitirmediği için zor da olsa hala bulunuyor. Satış noktalarına önceden haber vermeden haftada 3-5 adet gönderiyorlar. Eylül sonu İlk çıktığında karaborsacılar saldırıp stokları erittiler ve hala bunu yapmaya devam ediyorlar. Amaçları ürün NES Classic gibi piyasadan kalksın, sonra 3 katına millete satalım olan bu kımıl zararlıları daha çok kuzey amerika pazarında yaygın oldukları için şu an bulunması en zor olan model o. Amazonun Almanya (89 Euro), Fransa (79 Euro), İtalya (74 Euro) ve Japonya (sadece cihaz 74 Dolar, cihaz+adaptör+kartpostallar 90 Dolar) sitelerinde en son baktığımda hala stok vardı. Stokları kontrol etmek için nowinstock.net sitesi takip edilebilir.
  http://www.nowinstock.net/de/videogaming/consoles/nintendosnesclassicedition/

  - Videoda Levent Abi'nin baya zorlandığı Super Ghost and Goblins Snes arşivinin gelmiş geçmiş en zor 5 oyunundan biri. Oyunu bir kere bitirdiğinizde, aslında en başta gizli bir silahın olduğunu ve son Boss'u o olmadan öldüremeyeceğinizi söylüyor. Sonra bir daha bitiriyorsunuz. Tam işkence 🙂

  - Muhtemelen lisans sıkıntısı olmasın diye pakete eklenmeyen, ama SNES denince mutlaka oynanması gereken oyunlardan birkaçı şöyle: Chrono Trigger, Turtles in Time, BattleToads, ActRaiser, Super Mario AllStars, Super Bomberman 3, Donkey Kong Country 2 ve 3

  • bosu @bosu

   Ellerinde bir kaç farklı cihaz var, evet daha iyi demişler çünkü, yukarılarda bir yerlerde söylemiştim orjinal konsol düşük çözünürlük ile günümüz geniş ekran TV lerine iyi bir görüntü veremez. Ancak video da kullanılan cihazda pek çok ayar yaparak geniş ekran LCD' de daha iyi sonuç elde etmişler. Daha iyi derken kast ettikleri bu ve yine kast ettikleri fabrikasyon olmayan farklı bir klon snes ürünü ve neden iyi enazından kasette takılabiliyor inceledikleri klon ürüne ... Ancak yaptıklarını PC ortamında snes9k ile Snes 9X ile yada bsnes ile yapmak mümkün (grafik iyileştirme ayarları ile).

Tozlu Raflar: Soğutucular

Tozlu Raflar uzun zaman sonra, sistemlerimizde tozla beraber anılan soğutucularla geri dönüyor. Geçmişten günümüze, soğutma çözümlerinde kullanılan, soğutucu, fan ve aksesuarların gelişimini izliyoruz.
Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:

Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye’nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir.com’un YouTube hesabıdır. En güncel ürün incelemelerine ve teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu kanaldan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 92