Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (7 - 12 Temmuz 2014)

Doğrudan indirme linki

TeknoSeyir'de Geçen Hafta

- Hisense Sero serisi tabletler

- HyperX Cloud incelemesi

- Zopo ZP980+ incelemesi

- HTC Desire 610 ve 816 incelemesi

- HTC Dot View incelemesi

- Transformers - Age of Extinction değerlendirme

- Citymaps harita uygulaması

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- Web siteleri artık basın kuruluşu sayılacak. Yeni kanunun getirdiği sorumlulukları anımsayalım.

- Elektrik kayıp kaçak bedelini iade alabileceğiz.

- Gümrük kuralları değişiyor mu? Vatandaşın 75 Euro beklentisi.

- Mercedes sürücüsüz tırların 2025’te yollarda olacağını öngörüyor.

- Cisco: Sürücüsüz arabalar 5-7 yıl içinde ekonomik açıdan daha akıllıca olacak.

- Airbus’dan penceresiz kokpit patenti

- Tablet satışları düşüyor

- Soyguncular Samsung’u vurdu.

- Samsung, 3D NAND’a TLC teknolojisini de getirecek.

- Microsoft, Xbox One satışlarını arttırmak için kesenin ağzını açıyor.

- Microsoft, harita uygulamalarını azaltıyor.

- Youtube kazanç rakamları

- Amerika ya da İngiltere’ye uçacaksanız telefon piliniz dolu olmalı.

- En son “Android bilgilerimizi çaldırıyor” hezeyanı.

- Rusya bilgilerin ülke içinde kalması konusunda emin adımlarla ilerliyor

- Çin, iPhone ve iPad’i yasaklayabilir.

- Tesla’nın da başı Çin’le dertte.

- Netclean: ‘Çocuk istismarını engellemek için çalışıyoruz.’

- Nijeryalı spamci yakalandı

- 3D yemek gerçek oluyor

- Formula E denemeleri

- Keşfedilen en büyük kuş.

- Tübitak MF kategorisinde ilk beş bine girecek öğrencilere 2000 lira burs verecek.

Oyun Dünyasından

- Microsoft Flight Simulator geri dönüyor.

- Gearbox yeni oyunu Battleborn’ı duyurdu.

- Mount & Blade Warband, Mac OS ve Linux platformuna da geldi.

- Aksiyon Yıldızı Oculus Rift destekli yerli oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Levent Tektaş @lt

   Kısa sayılmaz aslında konular az. Allaha şükürler olsun ki levent abiyi bu haftada dinledik. Hanımla oturup levent abiyi dinledik. Hanımda çok seviyor levent abiyi Hele philips çorbacı incelemesine bayıldı. Evlatlarım büyüsünler onlarda levent abilerinin sıkı birer takipçisi olacaklar.

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  az olsun öz olsun 😀
  uzun yoruyor insanı zaten, normal olsun süresi ama günlük kısa kısa birşeyler olsun. 😀

 • Mehmet @mehmet

  @gamsizm sitenin sanırım upload hızı duşuk, veya ping çok yüksekte olabilir. Mobilde wp 8mbit bağlantım var, ana sayfa 30 saniyede cevap veriyor, bir 20 - 30 saniyede yuklenmesi suruyor.

 • Bayram Yazıcı @tornado3883

  Bu ne ya 1 saat 15 dakika gündemmi olur. Yuh diyorum başka bişey demiyorum :P

 • Eofdred @eofdred

  telefon getirtemedikten sonra gümrükteki muafiyet sınırı isterse 500 euro olsun birşey ifade etmiyor... imza mı toplasak eylem mi yapsak ne yapsakta bu iş düzelse?

 • Erdem Ç. @rockerdem

  Henüz dinlemekteyim, şimdiden ağzınıza sağlık.

  Zamanında yurtdışından fazlaca alışveriş yapmış biri olarak "senelik sınır" olayının olmadığını söyleyebilirim. Takibin tek yolu isim çünkü. Ülkede kaç tane "ahmet türk" olduğunu düşününce zaten bu iş baştan patlar. Ki her siparişte ben "ahmet turk, ahmed turk, ahmet turuk, ahmt türk" ismi ile sipariş veririm, ptt'ye de "elin çinlisi yanlış yazmış hacı" derim ki ismimden birkaç harf değiştirip yaptım da bunu. Tc kimlik no gibi nümerik bir sabit olmadığı sürece bu takip işi yalan olur özetle.

  Çoğu global sitede ise zaten siz "gelişmekte olan", gümrüğü fantastik ülkelerden sipariş veriyorsanız "200 dolarlık sipariş verdin, pakette kaç gösterelim? 50 iyi mi?" filan gibi seçenekler var sipariş esnasında.

  Özetle sizin yaklaşımınıza bağlı ptt memuruna. "400 dolarlık rc araç aldım dayı, bi kıyak yap" derseniz yemez. "Yeğenime hediye oyuncak araba bu yaaa" dersen yırtma ihtimalin yüksek 🙂

 • seskalitesikotu @seskalitesikotu

  @gamsizm
  Selamlar, sırf bildirmek için üye oldum. Gündem değerlendirmesinde 32 kbit/s lik kullandığınız AAC dosyasının kalitesi oldukça kötü. Daha önceki 128kbit/s lik mp3 ile arasında epey fark var. Analizinde de çok fazla kayıp olduğu görülüyor. Acaba bunu dikkate alabilir misiniz. En azında AAC yapacaksanız mümkünde 96kbit/s dan küçük olmasın lütfen.

  Teşekkürler.

 • AlperenUtlu @alperenutlu

  Anlamadığım nokta şu; sadece haber siteleri mi isim ve adres bilgilerini yazmak zorunda ? Yoksa kişisel site sahipleri de mi yazmak zorunda ?

 • Erdem Ç. @rockerdem

  Film incelemesi konusunda gençlere yapabileceğim tek öneri biraz hazırlanmaları. Yaş itibarı ile zaten konuya 1-0 yenik başlıyorlar ve ister-istemez "yaşın kaç, kaç film izledin" gibi yorumlara maruz kalıyorlar.

  Ama madem TS için bir yayın yapılıyor... Bugün en basit ürün incelemesinde bile yılların deneyimine sahip LP, MG bile gecelerce araştırma yapıp, notlar alıp, yayın sırasında ellerinde tabletle incik-bincik detaylarla boğuşuyorsa yeni başlayan gençlerin bunun en az 2-3 kat çaba göstermesi gerekir. Hiç görmediğim, tanımadığım bir adam çıkıp kafadan "bu film tırt yeaaa" derse, neticesinin bu olmasına pek de şaşmamak lazım.

  Aslında işin özü bu, TS'nin de farkı bu bence. İncelemeyse, biliyorum ki bu adamlar köküne kadar araştırıp da çıkar kamera karşısına. Wolfenstein inceleniyorsa biliyorum ki o video içinde o oyunun geçmişine dair en küçük detaylar da verilecek. Bu da emek demek. 20 yıl önce oynadığı oyun hakkında oturup geyik yapmıyor bu adamlar, oturup tekrar araştırıp hatırlıyorlar. O oyunu oynamadım, oynamayacağım da muhtemelen ama bu emeğe saygımdan asla taviz vermem ve biri bana o oyunu söylediğinde konuşabilecek 3-5 cümle vermişse bana TS, tamamdır benim için. İşte buydu eksik olan Transformers videosunda. Sokakta iki elemanın film üzerine konuşmasından öte değildi özünde. Ki ben düzeleceğine eminim.

  Kolay gelsin...

  • Erdem Ç. @rockerdem

   Yaw zaten bilmişlik konusu ayrı vak'a, korsan indirdiği film sayısını referans olarak gösterip "ben yorumlarım" diyenler de var, ürktüm bundan. Film eleştirmeni beklemiyoruz elbet ama izlediği filmi okumuş-araştırmış adamlar lazım bize, @yturkyilmaz .

 • harun19 @harun19

  yaa murat ve levent abi sizden ricam samsung grand 2 yi incelermisiniz android e geçmeye karar verdimde almak istedigim telefon sıkıldım artık bu nokia dan lumia 620 kullanıyorum ve aldıgıma da pişmanım

 • Paralelport @paralelport

  Aman ha, elektronik ürünü bagaja verdiğiniz çantaya koymayın. Uçar :/ Sigorta kapsamaz. Salih Çelen'e ağzınıza geleni söylemeseydiniz, belki bir video çekerdi..

 • Paralelport @paralelport

  Android açığı: şifreleme taktiği iyi de işletim sistemi yedek bir alan tutuyor muhtemelen. Onun silindiğinin garantisi var mı? Diski biraz fazla doldurup belki öyle şifrelemeli.

  Bu SSD diskler için de geçerli. O da bela.

 • Mono @mono

  Bu antibiyotikler beni mahvetti. 🙁

 • Emre Arat @emrearat

  @gamsizm @leventp Web sitelerinin basın kuruluşu sayılması ile ilgili konuda evden çalışanların adres duruma Swissoffice gibi şirketlerin "Sanal ofis" benzeri hizmetleri çözüm olabilir.Fakat fiyatlar tam bir ofis kurmaktan ucuz olsa da,kişiye yine baya sağlam bir maliyet yükü getiriyor.

 • Emre Erdoğan @creadatron

  Abi herhangi bir platformda, mesela google play'de basit bir TS uygulaması yapıp bunu TS+ aboneliği için ücretlendirip uygulamayı satın alana da email ile TS+ şifresi gönderseniz...
  Hem fatura ile uğraşmazsınız 🙂
  @leventp @gamsizm @hkellecioglu

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  tübitağın yaptığı o kadar saçma bir uygulama ki daha okula yeni gelmiş çocuk birşey bilmiyor ne yapacak bursu ki hepsi birşeyde üretmeyecek tıp okuyan yada öğretmen olanın tübitakla ne alakası var. ama bir mühendislik mezunu yüksek lisans yapmış birşey tanıtıyor destek istiyor bin türlü prosedür, aşama. para istersen para yok, destek iste oda yok. Amerikaya git nasıl destek oluyorlar iyi eğitimli kişiye, araştırmacıya. yoksa bi bok bilmeyen bir çocuğa burs bağlamak çok çok saçma.

  • Paralelport @paralelport

   Üzgünüm, temel bilimlerin öneminin farkında değilsiniz. Olsun sorun değil de böyle yorum alanında tartışılacak bir iş değil 🙂 Niye bu yapılıyor çünkü ilk 5 bin tıp vs seçiyor, çünkü iş garanti. Aile zoru. En kaliteli demeyelim de en çalışkan çocuklar bu bölümlere gidiyor. Çocuk gece nöbete kalabilecek gece gündüz hastaya ayıracak yaratılışta değilken tıp okumak zorunda kalıyor. Şu hükümetin nadir yaptığı doğru işlerden. Doğruluğunu geç, acil durum tedbiri bu. Çok önceden farkedilmeliydi vahim durum. Çocuğu ve ailesini tercih öncesi cezbetmek için bu burs duyurulmuş. Geçen sene çıkmıştı.

   Tübitak destekleri de 2000lere göre epey arttırıldı. Rekabet yükseldi, orası ayrı. Proje için para çok, projenin geçmesi bir o kadar zor.

  • Melih AYDIN @melih_aydnn

   tamam, gençler eğitim sürecinde yanlız bırakılmasın desteklensin ama öğretmenlik okuyan bir çocuğa niye veriyor mühendislik okuyan araştırma gerektiren vb bölümlerde okuyan öğrenciler desteklensin. yoksa öğretmen olacak kişinin bununla bir ilgisi yok ki pasif biri olacak ileride kendimde öğretmenlik okudum oradan biliyorum.

 • Endoskop @endoskop

  ebay'den 8 tane ürün sipariş vermiştim hiç gümrüğe takılmadı erçi iki ürün elime ulşamadı biri gps tkaip sistemi birisi hleikopter idi adamlara mesaj çektim paramı yollayın vs elleri ayakları titredi abi lütfen eksileme vs diye yalvaran olmuştu parayı anında yollamışlardı:)ürün alıcaksanız en çok ürünü satan kimse ondan alın bu kişiler kesinlikle eksilemeye dayanamıyorlar

 • Phalanx @phalanx

  Kokpiti uçağın kuyruğuna koyma işi biraz zor. Uçağın önünden görüntü alıp pilota vericeksin fakat pilot kuyruktaki G değişikliklerini hissedecek. Özellikle inişlerde uçağın piste yapışmasıyla sonuçlanacaktır. bkz : "seat of the pants". bu yüzden UAV larda otomatik iniş kalkış sistemlerine ağırlık verdiler. Pilot oturduğu yerde uçuş hissini yaşamadığı için UAV larda iniş ve kalkışlarda kırım sayısı fazla yaşanmakta..

 • Phalanx @phalanx

  Flight Simulator haberine oldukça temkinli yaklaşmak lazım. Yapıcaz dedikleri sim FSX'in devamı olmayacak çünkü büyük ihtimal. Bildiğim kadarıyla zaten FS Microsoft'a ait bir sim değildi. Simülasyonu geliştiren firma Microsoft ile anlaşmasını sonlandırıp Lockheed Martin'le çalışmaya başladı. Dovetail 2015'de piyasaya sürcekmiş yeni simi. FSX benzeri bir simülasyonu 0'dan geliştirmek için en az 5-6 sene çalışmaları gerek."Call of duty" yapmaya benzemez. Eğer biz bu simi bir senede geliştirip sunucaz diyorlarsa kimse bu üründen bir şey beklemesin.

 • Paralelport @paralelport

  Cidden bu haftaki gündem kısa ama çok güzel olmuş. Tebrik ederim. Böyle her yerde kan vs haberi olan hafta moralimi arttırdı. Espriler de cabası 🙂 Bu işin sırrı acaba ortam ısısının artması mı demedim değil. Bir korelasyon var mı yoksa..

 • LightSoftWare @ihumour

  00:00:52 TeknoSeyir'de Geçen Hafta

  00:00:52 - Hisense Sero serisi tabletler

  00:01:51 - HyperX Cloud incelemesi

  00:05:01 - Zopo ZP980+ incelemesi

  00:05:10 - HTC Desire 610 ve 816 incelemesi

  00:06:00 - HTC Dot View incelemesi

  00:06:53 - Transformers - Age of Extinction değerlendirme

  00:07:05 - Citymaps harita uygulaması

  00:09:32 Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

  00:09:32 - Web siteleri artık basın kuruluşu sayılacak. Yeni kanunun getirdiği sorumlulukları anımsayalım.

  00:15:46 - Elektrik kayıp kaçak bedelini iade alabileceğiz.

  00:16:21 - Gümrük kuralları değişiyor mu? Vatandaşın 75 Euro beklentisi.

  00:20:46 - Mercedes sürücüsüz tırların 2025'te yollarda olacağını öngörüyor.

  00:23:00 - Cisco: Sürücüsüz arabalar 5-7 yıl içinde ekonomik açıdan daha akıllıca olacak.

  00:27:53 - Airbus'dan penceresiz kokpit patenti

  00:32:09 - Tablet satışları düşüyor

  00:33:37 - Soyguncular Samsung'u vurdu.

  00:35:40 - Samsung, 3D NAND'a TLC teknolojisini de getirecek.

  00:37:02 - Microsoft, Xbox One satışlarını arttırmak için kesenin ağzını açıyor.

  00:39:15 - Microsoft, harita uygulamalarını azaltıyor.

  00:40:34 - Youtube kazanç rakamları

  00:43:26 - Amerika ya da İngiltere'ye uçacaksanız telefon piliniz dolu olmalı.

  00:48:13 - En son "Android bilgilerimizi çaldırıyor" hezeyanı.

  00:51:38 - Rusya bilgilerin ülke içinde kalması konusunda emin adımlarla ilerliyor

  00:52:48 - Çin, iPhone ve iPad'i yasaklayabilir.

  00:53:57 - Tesla'nın da başı Çin'le dertte.

  00:56:20 - Netclean: 'Çocuk istismarını engellemek için çalışıyoruz.'

  00:58:01 - Nijeryalı spamci yakalandı

  00:59:26 - 3D yemek gerçek oluyor

  01:00:20 - Formula E denemeleri

  01:01:43 - Keşfedilen en büyük kuş.

  01:03:20 - Tübitak MF kategorisinde ilk beş bine girecek öğrencilere 2000 lira burs verecek.

  01:04:20 Oyun Dünyasından

  01:04:20 - Microsoft Flight Simulator geri dönüyor.

  01:06:17 - Gearbox yeni oyunu Battleborn'ı duyurdu.

  01:07:45 - Mount & Blade Warband, Mac OS ve Linux platformuna da geldi.

  01:08:30 - Aksiyon Yıldızı Oculus Rift destekli yerli oyun

 • Selçuk Kütük @selcukkutuk

  İnsansız aracı rootlayıp overclock yaptırma ihtimali çok yüksek 😀 Şimdiden ileride forumda açılacak konuları tahmin etmek zor değil. 😀

 • Emre @emre

  Aylık abonelik bana göre mantıklı bir sistem değil. Belirttiğiniz gibi 3-6-12 aylık üyelikler daha mantıklı. Zaten insanlar yeterince aylık fatura ödüyor ve sizi düzenli takip edenler plus üyeliğe geçecek kişilerde çok fazla aylık üyelikle uğraşmayacaktır. Tabii ki insanlar belki destek amaçlı 1 aylık ödeme talep edebilir. Bence siz bu süreçte en azından Plus üyeliği 3-6-12 aylık olarak çıkartırsanız üye olmak isteyenler olur iş yükünüz azalmış olur.
  İnternet, Cep telefonu, kredi kartları ve diğer aylık ödediğim fatura ve ekstreleri düşününce birde Plus üyeliği aylık kendime yük yapmak istemem tabi bu benim şahsi fikrim.

 • Müdavim @monk

  Keyifle dinledim yine, teşekkürler.

 • mehmet özkoca @mfatih

  Bu üyelik 3 veya 6 aylık olsa dahamı iyi olur acaba.? Bir kere alırız bir süre uğraşmayız hem sizin içinde kolay olabilir yinede sizin bileceğiniz şey 🙂

 • Emre Yavuz @emre69

  Ellerinize sağlık çok güzel bir bülten olmuş yine.
  Bu son madde olan burs olayında bir yanlışlık olmuş sanırım tübitağın bursları Mühendislikleri değil sadece Temel Fen ve Sosyal Bilimlerini kapsayacak.
  -İlk 5000'e girip Matematik-Fizik-Kimya-Biyoloji bölümünü seçenlere 2000 TL burs
  -İlk 5001-10000'e girip Fizik-matematik-kimya-biyoloji bölümlerine haricinde bir bölüme yerleşmiş olan ve matematik-fizik-kimya-biyoloji bölümleri ile çift anadal programına kayıt yaptıran öğrencilere Aylık 750 TL burs
  Bunlar Fen alanları idi birde YGS-1 Puanına görede burs verilecek.
  -İlk 5000'e girip felsefe-tarih-coğrafya-arkeoloji-sanat tarihi-ilahiyat-Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerine yerleşen öğrencilere 1000 TL burs
  -İlk 10000'e girip felsefe-tarih-coğrafya-sosyoloji antropoloji-sanat tarihi-ilahiyat-Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri haricinde bölüme yerleşip bu bölümler ile çift anadal'a kayıt yaptıran öğrencilere 750 TL burs verilecek.

 • Emre Yavuz @emre69

  Herhalde tüm Türkiye aynı dertten muzdarip Taksiciler ve Minibüsçüler 🙂

 • DarthVader @darthvader

  @leventp , @gamsizm , @hkellecioglu , fatura konusu için; "Aslı tarafımızca saklanmaktadır" ibaresiyle birlikte taratılarak e-mail ekinde üye kişilere gönderilebilir böylece posta maliyetinden kurtulursunuz. Eğer faturayı kestiğiniz kişi için resmi bir inceleme ya da denetim söz konusu olursa aslı zaten sizler tarafından fiziki olarak da saklandığı için beyan etmede de bir sıkıntı yaşamazsınız. Bu şekilde bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Muhasebecinin dediği 'bana fatura göndermediler' diye ihbar olursa cezası olduğu. Yani normalde evet öyle olur ama suç faturayı kesmemek değil göndermemek. Adam gönderdiniz mi diye sorunca göndermediğimiz ortaya çıkıyor yine.

  • DarthVader @darthvader

   Faturayı aslında maille yollamış oluyorsunuz. Cep telefonu faturaları da aynı şekilde "eğer istersek" bize e-mail yoluyla gönderilebiliyor. Sizin de üyelerden böyle bir talep alarak yapabileceğinizi düşünüyorum. Fiziki olarak gönderme konusu için pazartesi günü vergi uzmanımızla görüşüp size dönüş yapacağım... @gamsizm

  • Deniz Can Karaca @dckaraca

   Benim bildiğim ayrıca e-fatura düzenlemesinden de yararlanabildikleri. Yani belli bir ciroyu geçmiş olmak zorunda değiller e-fatura kullanmak için. Gelir İdaresinin arayüzünü de kullanabiliyorlar hatta fatura kesme işlemleri için. Yanlış mı biliyorum? @darthvader

  • DarthVader @darthvader

   Sayın @dckaraca , emin değilim ancak bildiğim kadarıyla şimdilik anonim ve limited şirketler bu kapsama girebiliyorlar. Ancak e-faturayı zorunlu olarak kullanma konusu farklı bir durum. Sizinle aynı fikirdeyim ancak tebliğe bakmadan ve TeknoSeyir in şirket yapısını bilmeden bir yorum yapmak doğru değil.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Biz adi şirketiz. Limited boyumuzu aşıyor. Diğer yandan şuradaki sunuma bakarsak gerçek kişilerin de efaturadan yararlanabildiği gözüküyor. Sayfa3. 12.sayfada ise ayda 500 fatura denmiş ki ilk etapta bu bize yeter. https://www.turkkep.com.tr/DemoTurkkep/wp-content/uploads/2014/04/T%C3%9CRKKEP%20E-Fatura%20Sunumu.pdf

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   E-fatura bizim için çözüm değil zira e-fatura kesip gönderme sadece e-fatura kullananlar arasında oluyor. Diğer şirketlere ve şahıslara yine normal fatura kesmek gerekiyor.

   Bir de Turkcell, Vodafone gibi firmaların kullandığı EFKS sistemi var burada normal fatura basılıyor ama müşterinin isteğiyle kendisine fatura dijital imzalı elektronik belge olarak gönderiliyor. Bu sistemi de bizim kurmamız söz konusu değil hem maliyeti yüksek hem de aşağıdaki siteden görebildiğim kadarıyla bunu kullanan şirketler devletle özel protokol falan yapıyorlar. Zaten sayıları da çok az. http://www.efatura.gov.tr/efkshakkinda.html

  • Deniz Can Karaca @dckaraca

   Bana e-faturanın sadece e-faturaya kayıtlı kullanıcılar arasında gidip gelmesi çok mantıklı gelmedi @hkellecioglu . Şöyle düşünün, e fatura kullanma zorunluluğu olan bir mükellef olsun. Bunun da efatura kullanma zorunluluğu olmayan bir müşterisi olsun. Sizin senaryonuzda e-fatura kullanma zorunluluğu olan tüzel kişi, e fatura kullanma zorunluluğu olmayan, dolayısıyla e-fatura sistemine kayıtlı olmayan gerçek ya da tüzel kişiye hizmet/mal satamayacaktır. Mümkün değil.

   Bunu sizin için araştıracağım bu arada. Bir bilgi eksikliği var ve boşu boşuna süreçler gecikiyor gibi geliyor bana.

  • Deniz Can Karaca @dckaraca

   Gerçi özür dilerim diğer şirket ve şahıslara yine normal fatura kesmek gerekiyor demişsiniz bu durumda mantıksız olmuyor ama yine de garip. Neyse dediğim gibi ben de bir koldan araştırayım. Birlikten güç doğar. @hkellecioglu

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @dckaraca Aslında garip değil çünkü faturanın kesilmesi kadar karşı tarafa ulaştırılması da önemli. E-fatura sistemi ikisini de çözüyor ama bu sisteme üye olmayan bir firmaya e-fatura kesilse bile sistem üzerinden ulaştırılması mümkün değil bu yüzden normal fatura kesilip bilindik yollardan iletilmesi gerekiyor. Bu durumda e-faturanın bize hiçbir faydası olmuyor.

  • DarthVader @darthvader

   @gamsizm , 500 kişiden az olacağını mı düşünüyorsunuz? Hmmm. Neyse, beni asıl umutlandıran gerçek kişilerin de girebileceğinin belirtilmesi. Ancak şu anki asıl sorunumuz fatura gönderimi. Dediğim gibi pazartesi günü öğrenip size dönüş yapacağım...

  • DarthVader @darthvader

   @hkellecioglu , aslında önemli nokta e-fatura dan ziyade bu faturaların e-mail yoluyla ulaştırılabilmesinin bize uygun olup olmadığı. Hatırlarsanız bu faturaların e-mailden yollanması olayı yeni değil, kaç senedir var. Ayrıca @delikafa nın size bir yorumunda bahsettiği SMS olayını da uygulayabilirseniz faturaların e-mail adreslerine yollandığı bilgisini de verebilirsiniz. Bana bu yol olabilecekmiş gibi geliyor, inşallah bakalım...

  • Paralelport @paralelport

   e-arşiv uygulaması ile nihai tüketiciye de artık e-fatura kesmek mümkün. Mesele çok yeni olduğundan sanırım akıl danıştıkları uzmanlar zorlanıyorlar. Bu uygulama yanılmıyorsam daha 2-3 ay önce başladı.

   Mesele çok yeni olduğundan biz de takipçiler olarak yardımcı olsak iyi olur, çalıştığınız kişi belki deneyim sahibidir iyi olabilir.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @gamsizm @hkellecioglu @leventp Bu e fatura konusuna değinmedim siz zaten pota dışınız. Olsanız bile e fatura da iki tarafta e fatura ya tabi olmalı. Diğer meseleye gelince "fatura ulaşmadı diye şikayet" eden adam daha rastlamadım. Bu yüzden vergi idaresinin ceza kestiğini de görmedim. Bu konu gereksiz yer kaplamış. Kesin ama göndermeyin isteyene gönderin. Ceza konusu hangi yasal dayanağı varmış? Kesmezseniz cezası daha çoktur. Göndermediniz diye değil.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @hamitozlu Bu uyarıyı yapan muhasebecimiz. Bizim işimizi yapıyorsanız sadece şikayet edebilmek için üye olacak onlarca kişi olacaktır. O yüzden bu konuya aşırı önem veriyoruz. Bu arada e-arşiv uygulaması, vergi mükellefi olmayanlara efatura kesilmesine imkan tanıyor. Ama karşı tarafa sormak gerekiyor. Fatura istiyorsa kağıda basıp yolluyorsunuz. İstemiyorsa ona gidecek kopya elektronik olarak e-arşiv sisteminde saklanıyor.

   http://www.ideateknoloji.com.tr/tr/Cozumler/VisionPlus-e-Arsiv-Fatura.aspx

  • Hakancez @hakancez

   @gamsizm @hkellecioglu Son dönemlerde haftalık gündem değerlendirmelerinde bahsettiğiniz ödemelerin faturalandırılması ile alakalı sıkıntı ile alakalı hem kendi mali müşavirimden hemde çalıştığım ayrı bir muhasebeciden mütalaa istedim.

   Anlayabildiğim kadarı ile özetlemeye çalışayım.

   - Üyelik konusunda kredi kartı, nakti veya farklı yollardan elde edilecek gelir için fatura kesmek zorunlu. e-Fatura konusu bugün için Teknoseyir'in in faaliyet alanı ve cirosu itibari ile kullanılabilir değil.

   -Kesilen faturaların gönderilmesi konusunda araf bir durum var. Bazı firmaların gelir kalemi olarak faturalarını kesip göndermeme gibi bir yaklaşımı var gibi gözüküyor. Her iki uzman görüşüne bunun doğru bir yaklaşım olmadığı söylendi. Sadece bazı istisnai durumlarda fatura göndermemek mümkün olabiliyormuş. Olası bir çapraz denetimde veya şikayet sonrasında bu konunun ciddi anlamda sorun olacağı ve cezaların oldukça yüksek olduğu anlaşılıyor.

   Bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan mütalaa alınabileceğini ancak gelecek cevabın faturaların gönderilmesi gerektiği şeklinde olacaktır dediler.

   - Paypal tarzı yabancı menşeli yapılardan alınacak ödemeler şirket hesaplarına geçirildiği an mutlak suretle faturalandırılması gerekiyor. Bahsi geçen ödemelerin şirket yerine şirkette çalışıyor gözüken kişi veya kişilerin hesaplarına aktarılması özellikle de işlem adedinin hem nicelik hemde parasal anlamda belirli bir düzeyin üzerinde olması halinde çok ciddi yaptırımlar olabiliyor.

   - Yıllık abonelik konusu veya 3-6 veya benzeri aylar için toplu ödeme alınması yasal olarak bir sorun değil. Ancak böyle bir durumda eğer mümkün ise alınan ödemelerin belirli bir sözleşme veya akit ile alınması gerekli. Örneğin 3 ay için ödeme yapacak bir müşteri yaptığı ödemenin söz gelimi Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kapsadığı açıklıkla belirtilmeli. Bunun sebebi olası bir anlaşmazlık durumunda alınan ödeme ile alakalı hizmetlerin alındığını ispat edebilmek.

   -Bir alternatif olarak düşünülebilecek alternatif ödeme sistemleri kullanılarak alınan ödemeler şirket hesabınıza tek kalemde bile yatsa -ki böyle oluyor- ilgili şirketten gelen dökümler ışığında teker teker fatura kesilme yükümlülüğü var.

   Sanırım iki konuda ek mütalaa almak gerekiyor. Birincisi Fikir ve Sanat eserleri konusu. Sonuçta Teknoseyir ticari bir meta satmadığı için bu konuda bir şey yapılabilir mi o noktayı kontrol etmek gerekli. Ancak ön bilgi olarak bu alanda firmaların farklı ünvan ve kuruluş yöntemleri bulunduğundan çok kolay değil. İkinci konu ise dergi yayıncılığı mevzuu. Bu alanlarda uygun bir durum bulunabilir mi konusunun irdelenmesinde fayda olabilir.

 • Emre Hasan Erol @erolemre

  sütlü kahve + tablet + levent reis ..cennet bu olsa gerek 😀 ..monoyu sevesim geldi bir o kısmı halledemiyoruz 🙂

 • asilbalaban @asilbalaban

  M&B indiriminden faydalandım. Haber verdiğiniz için teşekkür ederim.

 • Emre K @emre-k

  Ebay'den 6-7 yıldır alışveriş yaparım. Hem de hiç kayıtlı posta kullanmadım. Sadece bir kere ürün gelmedi, büyük ihtimal bizim posta teşkilatımızda yalan oldu. O zaman da satıcı suçlu olmadığı halde bir tane daha gönderdi üründen.

  Eğer Çin, Hong Kong tarafından gelen kargonuzun daha hızlı gelmesini istiyorsanız shipping kısmında Economic (gemi ile) değil Standart (uçak ile) yazmasına dikkat edin. Bazen bir haftada gelen siparişlerim bile olmuştu.

  Mono'ya da geçmiş olsun.

 • Emre Yavuz @emre69

  Kısa mesefaye ben gitmem diyenler, minibüsün içinde tüttüre tüttüre sigara için şoforler (sanki çok normal birşeymiş gibi), bilerek yavaş giden minibüsçüler yolcu almak için, sen taksiye binmeden önce nereye diye sorup taksinin içine bile almadan gidenler, müşteriyi beklemek veya indirmek için saatlerce sokağın ortasında trafik sıkışıklığına neden olanlar.
  Birde bunlara nazaran en ahlaksızları varki (ciddi anlamda % olarak fazlalar taksiciler ve minibüsçülerde) yanlız bir bayan bindiğinde taksi veya minibüse sarkanlar hatta gece vakti minibüslerde duyduğumuz bir sürü olaylar var... 🙁 Çok üzücü cidden bir sürü saçma olay var birde bu insanların gerçekten bu mesleği yapan camia'da yoğun olmaları hele...
  Geçen haftaki haftalık gündem değerlendirmesinde kamera zorunluluğu getirirdiği söylenmişti toplu taşıma araçlarında umarım denetimler sıklaşırda kötü niyetli insanlar ve uyanık ,diye söyleyebileceğimiz, kişilerin davranışları son bulur.

 • yasinyasin @yasinyasin

  "hoşlanmadığı yorumları silenler topiktir."

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Aslında gündem değerlendirmeleri sadece sesli olmak yerine görüntülü olsa çok daha iyi olur. Sizleri görmek daha iyi olacağı gibi bahsedilen olaylarla ilgili fotoğraf ve videolar konabilir. Bence bu şekilde çok daha iyi olur.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  güzel bir hafta değerlendirmesi olmuş Formula E'yi bu seneki Formula 1'e tercih ederim. kolay gelsin.

 • Ethnotronix @ethnotronix

  Lol Türkiye Büyük Final'ini atlamışsınız.

 • Volkan @volkn

  Android L incelemesi/değerlendirmesi gelecek mi?

 • mbald @muhammetbaldan

  Bu programı donanımhaber deki 2si1 tarzında yapsanız daha iyi olmaz mı?

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  Amazon HyperX'i Türkiye'ye 24 dolar kargo ücretiyle gönderiyor. Kargo dahil 99 dolar.

 • lisZala @liszala

  @leventp Ufak bir duzeltme: HERE, Microsoft'ta degil. Nokia'nin sadece telefon bolumu Microsoft'a satildi. HERE, Nokia Solutions and Networks ve eski adiyla Nokia Research Center (yeni adiyla Nokia Technologies) ucu birlikte yeni Nokia firmasini olusturuyor.

 • kamajikaciya @kamajikaciya

  Sanırım şöye bir eksiklik var: MF kategorisinde ilk 5000'e giren öğrencilere değil de bildiğim kadarıyla ilk 5000'e girip de Fen Fakültelerini tercih edenlere verilecek bu burslar.

 • kut @kut

  tatil nedeniyle yeni dinleyebiliyorum, öncelikle teşekkürler.

  insansız ulaşım araçları ile ilgili yorumları dinlerken aklıma şu fıkra geldi paylaşmadan geçemedim;

  temel tır şöförü 🙂

  yokuş aşağı inerken tırın freni patlıyor, yol yokuşun bitiminde ikiye ayrılıyor, yolların birinde iki üç çocuk top oynuyor, diğer yolda pazar kurulmuş, pazar da yüzlerce insan.

  temel düşünüyor, en azından birine girmesi gerek,

  sonraki gün gazetelerde manşet; katliam, manyak şöför önce çocukları ezdi sonra pazara girdi!

  Temel'e soruyorlar, nasıl oldu bu iş?

  Temel; yol ikiye ayrılıyordu, ne yapsam diye düşündüm, az can kaybı olması için çocuklara doğru kırdım aracı, ama çocuklar pazara kaçtı!