Paylaş Paylaş

ViewSonic VP2770-LED Monitör İncelemesi

ViewSonic'in 2560x1440 çözünürlüğündeki 27 inç monitörünü, tasarımcımız Çağrı Dinçer inceledi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • JpnTr @jpntr

  yine teknoseyir farkı. İzleyelim bakalım 🙂

 • Rotten Pizza @pizza

  Çözünürlükler aldı başını gitti, ben hala 1080p, 22" kullanıyorum 😀

  • Veysel @spectrum

   22" için yeterli bir çözünürlük 🙂

  • Murat S @atehaa

   Gayet yeterli. Çok büyük bir kesim hala 1024x768 çözünürlükte yada 1366x768 kullanıyor. Yeni laptop almasam bende aynı durumda olacaktım 😀 Ha bu arada yeni çıkan laptoplarda 1080p hala oturmuş değil.

  • Cihan34 @cihan34

   1024x768 tüplü monitör kullanmayalımda ne yapalım.lcd'de ne ile karşılaşıcağımız machul.insanın gözünü ağrıtan manitörler var.IPS sınıfındaki monitörler çok pahalı ki bazı IPS'leri renk olarak beğenmeyen insanlar bile var.valla çöpe atacak 1500-2000 tl param olmadığından tüplüye devam.renkler müthis ohh miss 😀

  • Bora

   Daha büyük monitörler için bile 1920x1080 çözünürlük halen yeterli. Özellikle oyuncular için şu anda 1080p üzerine çıkmak mantıklı değil. En tepe seviye ekran kartında bile 2K çözünürlükte ciddi performans sorunları yaşanıyor. Sadece grafikerler, tasarımcılar, video editörleri için yüksek çözünürlük avanatajlı.

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   15.6" Asus N53 1080p çözünürlük 😀 LPnin dediği gibi artık 1366*768 çözünürlükler artsın en azından 1600*900 laptoplara gelsin o 1000-1500tl arası laptoplarda 1024*600 çözünürlük bile var. Üreticiler bu fullhd çözünürlüğü daha ucuz laptoplara daha ucuz modelde lcd monitörlere getircek fakat biz tüketiciler de bilinçlenmeliyiz yüksek çözünürlük istemeliyiz. Bizim o güzel amcalarımız gidiyor bizim oğlanın monitörü bozulmuş ver bi monitör diyor karpuz seçer gibi 😀 Bunun önüne geçilmeli...

 • Berkay Bekir Köse @berkay

  Sebepsiz kalınlık sırf profesyonel bir his versin diye diyeceğim başka biri bana açıklık getiremez ise...

  • lawnmower @lawnmower

   Monitörün üzerindeki güç girişi 220V, yani adaptörü dahili. Kalınlığa sebep olan şey de bu. Eski monitörler de böyleydi, doğrudan prize takılırlardı. İnce monitörlerde adaptör (AC / DC dönüştürücüsü de diyebiliriz) harici oluyor, monitör ince olsa da yanında takoz büyüklüğünde bir adaptör duruyor.

 • Ziyaretçi

  Lütfen monitör incelemelerinde "Tepkime Süresi" yazmayın. Tepkime kimyada olur.

  • mustaa @mustaa

   belkide monitörün içinde kimyasal birşeyler oluyordur?? olamaz mı?

  • Ziyaretçi

   Tabi ki kimyasal tepkime olmuyor 🙂 . Olsaydı hem çok yavaş olurdu, hem yan ürün ortaya çıkardı hem de madde miktarında azalma yaşanırdı süre geçtikçe.

  • mustaa @mustaa

   okadar emin olmayın bence biraz araştırma yapın 🙂

  • Murat S @atehaa

   Teknik lise çıkışlıyım. Okulda hocanın anlattığını aktarıyorum, doğruluğunu bilemem.

   Plazma ekranlarda piksellerdeki gaza elektrik verilerek görüntü elde ediliyormuş. Işık gazın elektriğe verdiği tepkiymiş.

   LCD ekranlarda ise Likid Kristalin elektriğe verdiği tepki sonucunda hareketi daha doğrusu pozisyonu ile ışık kontrol ediliyormuşuz.

   CRTlerde ise elektronların elektron tabancası ile fosforlu yüzeye fırlatılması sonucunda tepkime oluşuyor ve ışık açığa çıkıyormuş.

   Bunlar tepkidir heralde 😀 Altta yorumda yazdığım gibi o "tepki süresi" olacaktı sanırım. Yani görüntünün ne kadar çabuk oluştuğuydu. En hızlı tepki süreside Plazma ekranlardaydı.

   Daha iyi bilen arkadaşlar anlatırsa seviniriz.

  • fatih1453 @fatih1453

   Aynen tepki süresi liderliği plazmalardadır..
   verilen tepki süreside temsilidir zaten.. 0,001 filan yazar plazmalarda 🙂

  • Ayb

   Tepki süresi doğrusu...

  • Murat S @atehaa

   Tam bilmiyorum ama o "tepki süresi" olması lazım yanılıyor muyum ?

  • Murat @murat-bey

   Sevgili teknoseyir editörleri,

   Sizi her defasında uyarıyoruz, her defasında yine tepkime süresi yazıyorsunuz.

   Kullanmaya çalıştığınız terim "response rate" olup, tepki süresi diye çevrilebilir. Lcd panelde tepkime falan olmaz. Tepkime süresi teknosa, bimeks, mm gibi mağazalardaki çalışanların uydurduğu bir terimdir.

   Teknoloji cahili insanların yaptıkları hataların burada olması Teknoseyir'e yakışmıyor.

   İyi çalışmalar.

  • Emre K @emre-k

   Bu tepkime süresi yazısı yüzünden bu gece rahat uyuyamayacağım, tüm bayram tatilim de çok kötü geçecek. İşte öyle çok çok büyük bir imla hatası bu. 😀

  • Murat @murat-bey

   @emre

   1) Yapılan bir imla hatası olmayıp, teknik bir terimin yerine uydurma bir terimin kullanılmasıdır. İmla hatasının anlamını araştırmanızı tavsiye ederim.

   2) Bir teknoloji haber sitesinde böyle uydurma terimler, saçma sapan tabirler kullanılmamalıdır.

   3)Daha önce kullanıcılar tarafından düzeltilmiş bu tip hatalar incelemenin de sitenin de ciddiyetine zarar verir.

   Biz Teknoseyir'i önemsediğimiz ve sevdiğimiz için editörler tarafından bu tip hatalar yapılmasını istemiyoruz. Sizin öyle bir derdiniz olmayabilir, bu da sizi bağlar.

  • Koray

   İmla hatası nedir bilse iyiymiş, @emre arkadaş.

  • Veysel @spectrum

   Murat'a katılıyorum. Ufak tefek hatalar, yapıcı bir şekilde bildirilebilir. Burada da arkadaşlar yapıcı şekilde uyarmışlar...

 • Evranos @evranos

  Güzel inceleme.. Teşekkürler..

 • erkan civelek @erkan-civelek

  arkadaş rahmetli mehmet ali birand gibi 🙂

 • Mustafa Babayigit

  Yeeeteerrrr! 5 gündür Levent Abinin yüzünü göremiyoruz. İnceleme süper o ayrı 😀

 • Ziyaretçi

  Bu arkadaş çok boş konuşuyor. Pivotta bulanıklaşıyor diyor. Murat abi nasıl diye sorunca kem küm ediyo konuşmuş olmuş olmak için konuşuyor.

  • cgdincer @cgdincer

   Söylemeden geçemezdim çünkü bu paneli tanımıyor olsam, daha önce incelemeseydim belki de bu sorunu farkedemeyebilirdim yada doğal olduğunu düşünebilirdim. Yine de emin olmak, driver kaynaklı sebepleri ortadan kaldırmak için farklı marka ve model ekran kartı kullanan masaüstü bir bilgisayarda bütün giriş kaynaklarında tek tek deneyerek gözlemledim. Sadece bana mı öyle geliyor acaba diye yanımdaki arkadaşa da durumu göstererek emin olduktan sonra bu konuyu incelemede bahsetmeye karar verdim.

  • Ziyaretçi

   Adam, test ettik de konuştuk diyor.
   Aksini ispat edemeyen dağılsın 🙂

  • Gökhan @vatandas

   Monitörü dikey olarak çevirdiğinizde yazılar bir bulanıklaşma olabilir. Bunun sebebi Cleartype denen fontların kenarlarını yumuşatmak için kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde; ekranın her bir pixelini oluşturan rgb şeklindeki alt pixeller dikkate alınarak fontların kenarlarında renk ayarlaması yapılır. Ekranı çevirdiğinizde rgb sırası bambaşka bir hal alır. Fakat işletim sistemi halâ aynı sistemle cleartype uygular. Bu nedenle de cleartype doğru çalışmaz.
   Cleartype ayarları "Adjust ClearType text" (bir kaç adımdan oluşuyor) ekran çevrildikten sonra tekrar yapılırsa belki biraz düzelme olabilir.
   Bir başka sebep, kullanılan panellerdir. Normal bir çalışma esnasında ekrana bakış yüksekliğiniz çok az değişirken soldan, sağdan çok farklı açılarda bakabilirsiniz. Bu nedenle genelde (monitörün normal duruşuna göre söylüyorum) monitörü sola sağa çevirdiğinizde renklerde fazla bozulma olmaz. Fakat yukarı aşağı çevirmelerde çok fazla renk kayması olur. Ekranı dikey çevirdiğimizde de bu bahsettiğim sebepten dolayı görüntü iki gözünüze aynı gelmez. Bu da görüntüyü; ekranın bir tarafından diğerine doğru renklerin değişimi şeklinde algılamamıza sebep olur. Eğer hem yatayda hem de düşeyde renk kayması az olan bir panel kullanılırsa bu sorun olmayacaktır.

  • Erdem

   Görüntü, küpe, top sakal+cücük tamam da, konuşmada sıkıntı var, bir an net kesildi sanıyorum, sonra MG toparlamak için soru soruyor. Aralardaki 1-2 ms'lık boşlukları premiere'de atsanız daha iyi olur.

  • Kutay

   En acımasız eleştiriler Anonim nicklerle atılıyor, ilginç. Kem küm falan etmiyor ben olayı gayet net şekilde anladım. Ekran kartı driver'ı üzerinden 90 derece döndürürseniz laptop ekranında bile gözlemleyebilirsiniz bozulmayı. Ekran kartı driverinin monitörünü tanıma şansı yok generic bir mantıkla yapar bu işlemi. Monitöre uygun yazılımla yaptığınızda görüntü ideal şekliyle oturur.

  • Veysel @spectrum

   Çağrı kesinlikle bilgisiz biri değil, tutukluk olması doğal çünkü tecrübesi yok. İncelemelerde güzel yerlere değiniyor.

   Bence zamanla iyi iş çıkarır. Gelecek vaadediyor.

  • Kutay

   Gelecek vaad etmesine de pek gerek yok aslında adam IOS'a dergi tasarımı yapıyor. Görüntüden en iyi haşır neşir olan anlar mantığıyla monitör konusunda tecrübesine başvurulmasından doğal bişey olamaz. Ben burda paragraf paragraf fikrimi savunabiliyorum ama kamera karşısında 3 cümle edemem takılmadan.

 • Osman

  Dell, Philips gibi markalar varken güven vermiyor.

  • lawnmower @lawnmower

   Aslında bizim ülkemizde öyle zannediliyor. Viewsonic monitör konusunda Dell'i de, Philips'i de ezer. Tüplü (CRT) monitörler döneminde Sony'nin Trinitron teknolojisini kullanarak ürettikleri monitörleri efsaneydi. Piyasada en kaliteli iki markadan biriydi. Diğeri de Sony'ydi zaten. Samsung filan o yıllarda ucuz monitörlerle müşteri avlamaya çalışıyordu. Sonra LCD çıkınca biraz zorlandı Viewsonic, ama şimdi toparlandı. 10 seneden fazladır bilgisayarla uğraşan ve bu işleri yabancı kaynaklardan da takip eden çoğu kişinin gözünde Viewsonic'in prestiji şu an piyasada kaliteli diye bilinen çoğu markadan fazladır.

 • Mustafa

  Yazılım yok.
  Neden oluyor sebebini bilmiyorum.
  Ama bunun adı inceleme (:

 • jutlive4life

  "ViewSonic’in 2560×1440 çözünürlüğündeki 27 inç monitörünü, tasarımcımız çağrı Dinçer inceledi."
  1. Videonun altındaki açıklamada Çağrı arkadaşımızın adı küçük yazılmış farkettiniz mi bilmiyorum.
  2.Murat bey sanki Çağrı arkadaşımızı konuşturmaya çalışır gibi pat pat soru soruyor, sanki önce özelliklerini anlatsaydı da sora soru kısmına geçseydi iyi olurdu. Konuşmanın akıcılığı için hoş birşey ama birbirinizin lafını kesmeniz sanki 3g ile haberleşen muhabirlere benziyor 🙂
  3. Çağrı arkadaşın kişisel bir web sitesi ya da çalışmalarını gösteren bir yer var mı? Kim olduğunu daha iyi bilirsek belki yaptığı yorumları daha dikkatli dinlerdik.
  İlgilenmediğim bir monitör ama inceleme için teşekkürler.

 • Ali

  saat 6:29 ve video açılmıyor. ilgililere duyurulur.

 • Fatih KILIÇ

  Gayet teknik, faydalı bir inceleme olmuş, teşekkürler.

  Son dakikalara doğru PWM gibi ilk kez duyduğum bir teknoloji hakkında da bilgi sahibi oldum.

  Ayrıca Sony SP incelemesindeki gibi her şeyi açıkca söylediği için Çağrı'ya teşekkürler. "Olmamış", "Yok abi sen bu incelemeleri yapma", "ürünü murdar etmiş" filan fistan bunların hiçbirisine katılmıyorum, gayet iyi devam lütfen 🙂

 • Ayb

  Çağrı'yla programlara devam. Sayesinde en çok ilgi duyduğum konu olan monitör incelemesi sayısında artış oldu.

 • Çağatay @backflip

  Ben masaüstü bilgisayarımda ''LG 32LM660S'' kullanıyorum, normal bir kullanıcı olarak ihtiyacımı fazlasıyla görüyor, eski mesleğim grafik tasarım ve görüntü yönetmenliği idi, mesleğimi devam ettirse idim bu gibi monitörleri kullanmam gerekecekti, ancak normal kullanıcılar için başta bahsettiğim gibi modeller daha mantıklı ve gayet başarılı.

  Demek istediğim; ihtiyacı doğru belirlemekte fayda var (incelemede de bahsedildiği gibi)

 • Ümit

  Mat ekran oldugunu, monitor ozelliklerinde yaziyorlar mi acaba? ne olarak geciyor?

 • Ziyaretçi

  katılıyorum

  • loyal

   olmuyor çağrıyla eski işine geri dönsün lütfen. murat gamsız ve levent pekcanın incelemelerini film izler gibi izliyordum ama bunda yarıya gelmeden kapattım.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Bende Viewsonic VX2336S var FHD IPS panel. Ucuz sınıf bir monitör ama memnunum. Paramızın bunlara yettiği günler gelir inşallah 🙂

 • umitt @umitt

  yazılımı içinde çıkmadı yükleyemedik bir ürünü incelerken nasıl bir bahanedir internet mi kesikti.

  • cgdincer @cgdincer

   Bu husus öncelikle beni rahatsız etmişti. Ürünün kutusunda herhangi bir cd ye rastlayamadım. Aslında Incelemeye gelen ürünlerde firmanın buna dikkat etmesi gerekir, belki de akla gelmeyecek ekstra aksesuar da çıkabilir, prensip olarak kullanım klavuzundaki her detayı okuyup kutu içeriğini karşılaştırmadan inceleme yapılmıyor.
   Viewsonic destek sayfasına baktığımızda burada sürücü haricinde her hangi bir yazılıma raslayamadım. Sonrasında firma ile iletişime geçip bize cd yi ulaştırmasını istedik. Ancak gelmiş olan cd içeriğinde farklı dillerde tanıtım demolarının ve kullanım kılavuzlarının haricinde ilgili herhangi bir yazılım bulunmuyordu.
   Bundan sonrasında bizim daha fazla yapabileceğimiz bir şey kalmamıştı, incelemeyi bu şekilde yaptık.

  • Koray

   CD ne dayı. CD mi kaldı.

 • Cihan34 @cihan34

  Çağrı Dinçer favarim.sebebi şudur adam birşeyi beğenmediyse açık açık kötü diyor arkadaş.teknoloji pahalı birşey.o kadar pahalı ki taksitle zor alıyoruz.o yüzden kötüyse açık açık kötü bu kardeşim demek lazım.

 • Erdem

  Sapına kadar katılıyorum, Burak Akmenek'i istiyoruz!, Çağrı'dan daha iyi olur.

 • Emre K @emre-k

  İncelemeden bağımsız olarak rahatsız olduğum bir şeyi yazmak istiyorum.

  Buradaki bazı kişiler Çağrı Dinçer'e gereksiz şekilde yükleniyorlar. Kendisinin her incelemesinde inceden hakarete varan göndermeler var. Elbet eleştiri yapılacak ama bu üslupla olmaz. Bu söylediklerinizi gerçek hayatta sokaktaki bir kişiye aynı şekilde diyebilir misiniz? Veya başka birisi sizin yüzünüze bunları söylese ne yaparsınız?

  Bir kişi video inceleme konusunda tecrübesiz olabilir, tutukluk yapabilir, nereye bakacağını bilemeyebilir... LP, Murat Gamsız anne karnında mı öğrendiler bu işi. Hepsi tecrübeyle oldu. Gençlere fırsat verilmezse nasıl tecrübe kazanacaklar? Her olaya kendi açınızdan bakmayın. LP'nin de dediği gibi bu bir bayrak yarışı gün gelecek genç birileri devam ettirecek bu gemiyi.

  Ayrıca merak ediyorum bu ince hakaret edenlere çok iyi bildikleri, kullandıkları bir ürünün 10 dakika incelemesini yaptıracaksın bakalım nasıl konuşacaklar kamera karşısında.

  Bir de burası siparişle çalışan bir site değil. Bu insanı beğenmedim onu istiyorum demek de çok bencilce yaklaşım. Kimse sizin maaşlı elemanınız değilken bunu çöpe atın bana şunu getirin deme özgüveni nereden geliyor?

  Son olarak da tüm Teknoseyir ailesinin ve takipçilerinin bayramını şimdiden kutlarım. 🙂

  • Veysel @spectrum

   Haklısınız. İşin komik yanı, çoğu "Anonim" olarak yazılıyor...

   Eleştiri yapılsın ama adamlar resmen hakaret ediyor. Neye güvenerek yapıyorlar bunu, bilmiyorum.

  • lawnmower @lawnmower

   Bırakın kamera karşısında ürün anlatmayı, çoğu üç satırlık eleştiriyi imla hatası veya anlatım bozukluğu yapmadan yazamıyorlar. Ondan sonra da hoşlarına gitmeyene yükleniyorlar. Ben Çağrı'yı şahsen tanıyorum, gayet güzel ve akıcı konuşuyor normalde. İncelediği konularda da oldukça bilgili. Her incelemede aynı kişileri beklememek lazım, Çağrı da olacak, belki daha başkaları da olacak.

  • Gökhan @vatandas

   Söylediklerinize ban de katılıyorum. Bance kötü bir sunum değildi. Zamanla tecrübe kazanarak daha iyi bir sunum olacaktır. Üstelik pwm konusuna hakimdi ve verdiği teknik bilgi oldukça güzeldi.
   Not : Ayrıca 1000 kere "aynen" demedi.

 • Kutay

  - M.Macid : Linç ettiniz.
  - Çağrı : Ezdiniz.
  - LP : Yedirtmeyiz.

 • muhammet

  Güzel inceleme olmuş. Çağrı arkadaşımıza anlatımla ilgili yapılan eleştiriler murat bey ve levent bey' ede yapılmış sayılır; onların seçimine( çağrı' ya) saçma sapan yorumlar yapanlar bence siteyi takip ederek kaliteyi düşürmesinler. Teknik altyapısı olan biri olduğu için kısa zaman içinde iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

 • Onur Timuçin @miyavkedi

  Ürün güzel inceleme güzel de böyle monitörü beslemek de lazım üst seviye ekran kartı işlemci her bilgisayarın harcı değil pwm bilgisi de iyi oldu öğrenmiş olduk.
  Teşekkürler TS

 • Ziyaretçi

  Merhabalar ben slzleri uzun zamandır taklp edlyorum, gerek youtube olsun, facebook ve ya sitenlz olsun hep taklkpteylm... Bayramda sizleerl özliycem ama olsun bayramda tatil şart özelllkle sizler gibi özenle bu yola g,nül verenlere sopersinlz
  şimdlden tüm ekibe lyi bayramlar takipcilerede

 • sgi @sgi

  Çözünürlüğü gözardı edersek, bu monitör yerine 32" bir tv kullanmanın ne gibi dezavantajları olabilir? TV' de tabi ki pivot ve yükseklik ayarı olmayacak ama bunlar gibi fiziksel eksiklikler dışında ne gibi şeylerden mahrum kalmış oluruz? Oyun pek oynamıyorum, tepki süresinin bir önemi yok yani, Kısacası 700-800TL gibi bir fiyata 32" tv alınır mı monitör yerine? (TVlerin bildiğim kadarıyla hepsi ips panel oluyor, en azından 32" ve yukarısı boyutta olanlar.)

 • murat emre @emremuratozturk

  ofiste uykum geldi hacı abi konuşurken

 • Robert De NERO @technicstr

  Gayet samimisiniz, seviyorum incelemeleri ancak ekranı bize çevireydiniz ya biraz arkadaş 🙂